25 ÉÉRSTE BLAD N0.30 66e Jaargang1 1928 ZATERDAG e: Firma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 4 FEBRUARI Verschijnt dageliiks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen 4ftnnguiden b,jievens~ rnn 1UUU heid tot werken. OUU Brieven uit de Hofstad FEUILLETON VERMIST. Beursbeschouwingen BINNENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80 Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending ƒ3.80, met Zondagsblad ƒ4.75. Afzonderlijke nrs.5ct. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames50 ct. p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur, Koop enVerkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. pe abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor IIII III lange ongeschikt- Ki| gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De plaag. Levensonderhoud. Huldiging. Er is in den Iaatsten tijd weer een- alge meen geklaag over de plaag die in Den Haag heel1 erg is. Of het elders ook zoo bar weten we niet, maar hier is het inder ad zeer bar. We bedtoePen de honden- r rag. Het gemeentebestuur blijft er maar dood-kalm zich niets van aantrekken en allerlei pogingen die al1 zijn aangewend om (och eens tot een voorziening te komen, 2ijn tot mi toe mislukt. Er is vroeger eens een gemeenteraadslid geweest die er altijd voor streed! om ons eens van d'eze ellende te bevrijden, maar in plaats van gehoor te geven aan zijn vertoogen gaf men hem een bijnaampje dat ontleend was aan den aard van zijn pleidooien tegen de vervuiling van straat door de honden. De voortdurende vervuiling is één der vormen van de plaag. Bij alle hygiëne-be- vordering is het maar niet mogelijk het ge meentebestuur tot het inzicht te brengen, dat deze verontreiniging nad'eelige gevol gen kan hebben met name in den zomer als het stuift langs de straten en de microben lustig hun zwerftochten door de lucht maken. Maar behalve dit gedeelte van d'e plaag is er de onmiddellijke overlast, die d'e wan delaars hebben van de honden, die in vrij heid langs de straten loopen. Eigenaars van honden schijnen een bizondtere menta liteit te hebben, want zij vinden het buiten gewoon komisch als iemand' toont heel'e- maai niet gesteld te zijn op de zgn. vrien delijkheden van het beest, bestaande in geblaf en schijn-beweging van bijten. Vol gens al die honden-mammies en -pappies doet het beestje geen kwaad. Toen iemand eens een dergelijken blafferigen hond een trap trachtte toe te dienen en de hond1 hem daarna in zijn broekspijp beet, betoogde de honden-pappie heel verontwaardigd dat het dien man zijn eigen schuld was dat de hond hem had gebeten, want als hij die trap-beweging niet had gemaakt zou de hond niet boos zijn geworden en niet ge beten hebben. Tot schadevergoeding was de eigenaar van' den hond' niet bereid, want de hond' had uit zelfverdediging gehandeld Het is inderdaad dringend noodig, dat bepaald wordt dat op straat alle honden aan de lijn worden gehouden. Heel wat ongelukken zijn al door de Iosloopende honden veroorzaakt en het is ook ge- wenscht dat de weinig aesthetische too- neelen, die een groep honden nu en dan |ezien geven, eens voor goed verdwijnen, 's Avonds, bijvoorbeeld, om een uur of elf worden overal de hondijes nog eens uitge laten. Vele van die beesten zijn in het don- her schrik-achtig en het is ons noodig ge bleken om juist op dat uur van den dag een rotting mee te nemen, teneinde ons voor de blafferige vriendelijkheden van verdacht allooi te beschermen. De honden en de bedelaars, wier aantal ook maar lustig toeneemt, dienen eens van de straat verwijderd' te worden. Men zegt dat de bedelaars naar Den Haag getrok ken worden, omdat zij hier zoo'n goed onderdak krijgen, met diners en concerten 'oe, hetgeen liet werk is van een instelling -De Metropool", waaraan helaas de Hage- Naar het Duitsch van F. ARNEFELDT. Vertaald door JAC. VAN EMDEN. 1^ (Nadruk verboden). Eduard haalde de schouders op hij kon Zl)n vader toch niet goed in het gezicht geen, dat hij die wijze van doen sterk keurde. Juist om die redenen hebben een tweeden looper aangesteld, ant woordde hij ontwijkend. Dat weet ik, Schmidt, die nu, zooals uit jouw mededeelingeni moet opmaken, jjk verklikker van zij.ni collega is opgetre antwoordde de Geheimrat en Selma Den, voegde er aan toe Omdat Julian e en utistaaf Forberg geen lust hebben, op voet a" gelijkheid met hem om te gaan. de beide heeren keken haar verwon- derd aan. Wat weet jij daarvan? vroeg haar 0In niet bepaald' vriendelijk. Juliane heeft het me verteld, ant woordde ze kleintjes. i~~ Pe dochter van den banklooper For- rS is voor freule Von Kirchdorf een mln- bonMeveu ongeschikte conversatie als de* dipi°°pei Schmidt voor baar, antwoord- ove Graupner scherp. Maar daar- r spreken we later nog wel eens. Laten ee 0ns ni' bij de hoofdzaak houden. Is er vcrd3" e verfclaring te vinden voor de van Forberg met een groote geld dan dat hij er vandoor is. beril i z^n' noS" genoeg andere mogelijk- en> hernam de oude heer. Forberg naars nog gelid' geven, hoezeer dit een ar menzorg is die heelemaaP niet meer naar den geest des tijds is en slechts het oude karakter van „bedeeling" heeft. Met belangstelling volgt ieder onzer na tuurlijk de cijfers waarin men tracht de kosten van het levensonderhoud te verge lijken met die van vorige jaren. Wie ge hoopt mocht hebben dat die cijfers gere geld, zij het met afnemende snelheid» voor zoover dan van snelheid gesproken mag worden zoudten dalen, moet teleur gesteld zijn. In de laatste drie jaar is de daling zoo goed als achterwege gebleven en in het jaar 1927 valt zelfs een kleine stijging waar te nemen, hetgeen het gevolg is van de stijging der woninghuren. Het staat dus wel vast dat de prijzen der eerste levensbehoeften niet meer dalen, indien er geen bizonderheden gebeuren. De hoogste stand van 1920 is wel een heel eind ge daald, maar het is een leelijk ding dat de daling stilstaat. Ook zonder deze statistiek konden wij dit verschijnsel wel constateeren, want iedere huismoeder weet dat er haast nooit meer een cent van de prijzen afgaat. Het is natuurlijk heel' moeilijk aan te geven welke prijzen wel konden dalen, maar één ding weten wij wel dat de hooge belastingen één der redenen zijn dat de prijsbetalers er niet toe zijn te brengen om hun prijzen te verminderen. Als 1920 op 100 stond zijn wij nu zoo wat op 80 gedaald en daaromheen zweef de het cijfer in 1926 ook. Het is dus uit met de daling, want niets doet verwachten d'at de prijzen in 1928 lager worden. Zoolang de werkloosheid! niet verdwijnt en als ge volg daarvan de inkomstenbelasting met tien procent kan worden verlaagd, is her ademing haast niet te wachten. We zitten in den boosaardigen cirkel dat men niet tot prijsverlaging kan overgaan als de alge meen e kosten niet dalen en dat de alge- meene kosten niet kunnen dalen zóólang et- geen prijsverlaging is. We mogen niet nalaten even een twee tal vooraanstaande kunstenaars in de aan dacht der lezers te plaatsen. Toorop is de ééne. Men weet dat hij ziek is en "érnstig ziek, zoodat het ergste gevreesd wordt. Eén bizonderheid' vermelden wij. lederen cfag wordt aan de deur van zijn huis een bulletin aangeplakt. Toorop plaatst daar onder zijn handteekening persoonlijk. Tel kens is dat bulletin, naar wij hoorden, weg gegapt en waarschijnlijk door menschen die belust zijn op curiosa en die deze hand teekening willen bezitten, "t Is wel een zonderlinge wijze van. doen. De andere dien wij willen vermelden is Willem van Konijneburg, die 11 Februari zijn zestigden verjaardag zal vieren. Konij nenburg behoort tot de grootmeesters van de schilderkunst, één van. die weinigen waarvan wij zeker kunnen zijn dat hun werk door het nageslacht zal worden aan vaard als het beste wat er gegeven is in dezen tijd. Zijn symbolische Kunst, neigend' naar het mystieke, toont een groote verfij ning en toch een fierheid zonder verwijfd heid of verweekelijking. Men zal Konijnenburg gaan huldigen en het is een verheugend verschijnsel dat ten slotte de besten niet vergeten worden. In het groote gedrang van cüe velen die een plaatsje in de zon willen veroveren loopen juist de besten wel eens gevaar achterop te geraken. Dat Konijnenburg nog eens in het volle licht wordt geplaatst, is een gelukkige en prijzenswïaardige daaad. EIBER. kan verongelukt of het slachtoffer van een misdaad geworden zijn. Het kan zijn, maar erg waarschijnlijk is het niet, zei de bankier. Welke aanwijzingen heb je dan vroeg de Geheimrat kort. Forberg is sinds eenigen tijd aan den ^drank Dat is niet wiaar wilde Selma ver ontwaardigd uitroepen, maar een blik van haar grootvader legde haar het zwijgen op. Deze zeide Mijn oude Forberg dron ken Hij was steeds de matigheid "in per soon Dat was hij, maar hij is het later niet meer geweest. Aangenomen dat het zoo is, dan is het toch veel waarschijnlijker dat hij veronge lukt of in een valstrik gelokt en beroofd is, dan dat hij er met het geld1 vandoor zou zou zijn, hernam de Kommerzienrat. Zeker, als» er niet juist aanleiding was om aan te nemen, dat hij uit wanhoop aan den drank geraakt is, zei zijn zoon. Uit wanhoop, waarvoor Over den ellendfgen toestand, waarin hij door zijn eigen zucht tot groot doen en door zijn zwakheid'tegenover zijn kinderen is geraakt. Hij moet al lang boven zijn in komen geleefdi en zijn spaarduitjes opge teerd hebben. De villa, die hij in Friedenau heeft laten bouwen. Maar oom, wie heeft u dat wijsge maakt Het is een klein bescheiden huisje, viel Selma hem in de rede. Eduard Graupner lette niet op haar woor den. De studie van zijn zoon, ging hij voort, diens reizen, de opvoeding van zijn dochter, her heeft allemaal 'n hoop geld gekost. Forberg zat dik onder de schulden. Verlevendiging in hef emissiebe- drijf. Lagere rubberprijs. Krachtig redres in Koninklijke. Vraag voor meerdere industrieelen. Dalende prijs voor Kunstzijde in 1927. De omzetten te New-York. Over het algemeen kan op de beurs van een regel, niet gesproken worden, wat be treft de bedrijvigheid en de koersbeweging, maar toch komt het nogal eens voor dat de fondsenmarkt tegen het einde des jaars mat en zonder zaken, na de jaars wisseling verlevendigt en hoogere koersen doet zien. Ditmaal stond bijvoorbeeld het emissiebe- drijf in de maand December van 1927 vrij wel geheel stil. Het totaalbedrag der uit giften bedroeg in die maand slechts /26l/2 millioen, zijnde het laagste cijfer des jaars, Januari 1928 zet nu weer met /60l/2 m>l- lioen in en overtreft daarmede het bedrag van de gelijknamige maand in 1927. Het zijn in Januari meest binnenlandsche uit giften geweest, maar het gaat er op lijken dat het buitenland in sterkere mate op onze geldmarkt een beroep zal doen. Wachten op de Nederlandsche discontoverlaging doet men niet meer, de kans er op is voors hands klein, omdat Engeland niet voort gaat en in New-York af en toe een verstij ving der geldmarkt intreedt, die steeds weer de vrees voor een verhooging der bankrente doet opkomen. Bij het begin van de thans gepasseerde week zijn een groot aantal emissies aangekondigd, waarin ge anticipeerd wordt op de aflossing der Ne derlandsche Staatsleening 1923 A, die op 1 dezer een bedrag van circa 97 millioen aan het rollen heeft gebracht. Velen pogen daarvan een deel naar huis te halen en na de stilte van Decembèr, zijn er wel ban kiers te vinden, die daarbij de behulpzame hand willen bieden. Wat het gehalte der aangeboden fondsen betreft, is het „nieuwe seizoen" goed begonnen. Maar het resul taat is niet meegevallen. Althans Chili kreeg niet aanstonds de gevraagde l/2 millioen, ondanks het hooge rendement der stukken, die 6 rente dragen en a 92% worden uitgegeven. Toch staat Chili onder de bui- tenlandsche crediteuren goed aangeschre ven, evenals Dominica, waarvan 1 mil lioen 5y2 obligaties a pari worden aan geboden. De binnenlandsche uitgiften, meest gemeenteleeningen, dragen een rente van 4y2 en zij, die een binnenlandsch papier wenschen met hooge rente, zullen hebben ingeschreven op de 6 25-jarige obligaties van Wm, Müllers Comm. Ven nootschap, die a 95 zijn uitgegeven en op dien koers veel aantrekkelijkheid bezit ten, omdat uit de publicaties van den Iaat sten tijd gebleken is dat het Müllerconcern thans w^er op een solide basis staat, zoo wel financieel als commercieel Men kan in de financieele wereld doorgaans gemak kelijk vergeten en vergeven en op de jong ste vergadering van het Müllerconcern is den heer Kröiler, nog niet zoo lang gele den verguisd en van allerlei ongerechtig heden beschuldigd, hulde en lof toege zwaaid voor de wijze, waarop hij met de Commissie van Onderzoek de zaken weer op dit niveau heeft gebracht. Op de Amsterdamsche beurs zijn de om zetten in de gewone hoeken nog niet groot. De rubberprijs beweegt zich weer in de verkeerde richting en noteert thans bene neden 1 sh. 7 d. te Londen, zoodat hierin geen stimulans ligt voor nieuwe transac ties. Volgens den deskundige Burger, be hoeft toch voor een prijsdaling niet ge vreesd te worden en staan de vooruitzich- O, wat onrechtvaardig en onedel om een vader te verwijten, dat hij zijn kinde ren een goede opvoeding geeft, riep Selma. De bankier keerde haar demonstratief den rug toe en zei tegen zijn vader Vindt u het niet beter, vader, dat we ons in ons gesprek niet laten storen door de ongepaste opmerkingen van een opge wonden meisje Ga in den tuin of naar je kamer, Sel ma, en wacht daar tot ik je laat roepen, zei de oude heer. Selma gehoorzaamde zij het na een lichte aarzeling en ging de kamer uit. Het mag van Senna ongepast zijn, zich in ons gesprek te mengen, ging de oude heer voort, zoodra hij met zijn zoon alleen was, onjuist kan ik haar opmerkin gen niet vinden ze heeft volkomen mijn meening weergegeven. Vader riep Eduard, van zijn stoel opspringend, gaat u nu partij trekken voor iemand die ons zoo heeft benadeeld Telt ons verlies heelemaal niet bij u mee? Ik zou mijn leven lang een slecht koopman zijn geweest, als jullie verlies mij onverschillig liet, zei de oude heer, hoewel Graupner Zonen het verlies kunnen lij den. Maar zelfs in den tijd! toen dit nog niet het geval was, zouden noch mijn vader, noch mijn broer en ik ons door boosheid en door ergernis hebben laten verleiden tot onrechtvaardigheden, zooals jullie cïie gis teren hebt begaan en op het punt staat weer te begaan. Zijn zoon wilde hem in' de rede vallen, maar hij wenkte hem te zwijgen en ging voort Je verwijt Forberg dat hij zijn zoon heeft laten studeeren, hoewel je weet dat de jongen die hoogst begaafd en ijve rig is kosteloos op het gymnasium is ge- gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. ten der rubberondernemingen niet slecht. Dit kon toch niet verhinderen dat deze week over het algemeen lager koersen voor Rubberwaarden golden. Ook in Tabaksaandeelen, Scheepvaart waarden en Suikeraandeelen kwam het niet tot noemenswaardige omzetten. Wel was de handel ruimer in Petrolcumaandeelen, waarvan Koninklijken zich krachtig konden herstellen. We hebben de vorige week aan den oliestrijd een vrij lange beschouwing gewijd, zoodat de lezer daarvan op de hoogte is. Wij concludeerden toen dat het uitzicht op een compromis tusschen de Standerd Oil en de Koninklijke-Shell geen utopie is en reeds enkele dagen later kwam het bericht dat Sir Henri Deterding op reis zou gaan naar New-York om met de lei ders der Standard Oil te onderhandelen over beëindiging van den oliestrijd. Als net eenmaal zoover is dat de heeren samen om de groene tafel gaan zitten, ziet het er voor de consumenten niet best uit, maar aan deelhouders kunnen van zulk een samen- spreking licht profijt hebben. Dat meende men aan de beurzen ook, zoodat de koers van aandeelen Koninklijke hier, zoowel als te New-York en Parijs beduidend opliep. Later werd het bericht van Sir Henri's reis tegengesproken, maar dat er onderhande delingen zullen worden gevoerd, schijnt toch wel juist te zijn. Het is ook alleszins begrijpelijk. Want ten slotte gaat het de Standard Oil en de Koninklijke niet om de olie, maar om het geld, naar het bekende woord van den ouden petroleumkoning Rockefeller Make money honestly if you can, but make money Op de afdeeling der Industrieelen is de koersrijzing van aandeelen Jurgens en Mar garine Unie tot staan gekomen, maar kon den verschillende andere hoogere koersen bereiken. Aandeelen Algem. Nederl. Ind. Electr. Mpij., die in het begin der week van 292 tot 274 daalden, konden zich later herstellen. Voorts was er vraag naar Cen trale en Westersuiker, Batava Margarine, De Munick Keizer Staal e.a. Van Handels vennootschappen dient Deli Atjeh vermeld, evenals de Nederl. Wol Mpij. Uit een en ander is af te leiden dat een deel van het door de aflossing der Nederlandsche Staatsleening ook naar de aandeelenmarkt is afgevloeid want bizondere berichten over de Nederlandsche industrie en de In dische handelsvennootschappen zijn er niet. Kunstzijde-aandeelen hadden tegen het einde der week een flauwer verloop, in ver band ook met de minder aangename stem ming, welke daarvoor in het midden der week te Berlijn bestond. De beurs was daar flauw op geruchten over patentgeschillen en buitenlandsche verkoopen. Aandeelen Vereinigte Glanzstoff verloren in twee da gen bijna 20 ook andere aandeelen lie pen beduidend in koers terug. Allicht dat hier de cijfers over den kunstzijde-export in December eenigen invloed hebben ge oefend, daar deze lager was dan in De cember 1926 en November 1927. Ook de gemiddelde verkoopprijs, welke uit de ge publiceerde cijfers kan worden afgeleid 3.72 per K.G. tegen 3.93 in 1926) wijst er wel op dat men geen gouden bergen van deze ondernemingen mag verwachten. Men is het er wel over eens dat de vraag naar kunstzijde zal aanhouden, men is ech ter nog niet zoover dat één wereldtrust de geheele productie beheerscht. Op de Amerikaansche markt ten onzent bestond eenige belangstelling voor de be kende kleine shares, U. S. Leather (de leer- prijzen zijn voortdurend vast), Cities Ser vice en andere electriciteitso.nderneiningen, die blijkbaar nog een goede toekomst te gemoet gaan. De kwartaalstaat van de Steel weest en een toelage uit een fonds heeft gehad, terwijl hij aan de universiteit uit een beurs heeft gestudeerd en zijn zakgeld zelf met lesgeven heeft verdiend. Dat weet ik allemaal en ook, dat mijn vader buitengewoon' mild is geweest voor dezen jongen man, antwoordde Eduard Graupner, maar niettemin blijf ik erbij, dat de 011 d'e Forberg boven zijn stand heeft geleefd! en zich in schulden heeft gestoken. Forberg schulden dat geloof ik niet. Hij had een creditsaldo op zijn 'rekening, dat, zoolang ik aan het hoofd van de zaak heb gestaan, regelmatig toenam. Dat geld' heeft hij al lang geleden opgenomen. De oude heer schudde het hoofd. Het is mij onbegrijpelijk. Och, vader, er zal in deze zaak nog wel meer zijn, dat u onbegrijpelijk voor komt Ik begrijp heel goed hoe pijnlijk het voor u moet zijn, aan de ontrouwt van een man te gelooven, dien u jaren lang uw ver trouwen hebt geschonken, dien u met wel daden hebt overladen... En dien ik jou als een erfdeel heb na gelaten, voltooide de oude heer den zin. Jullie hebt het oud'e beproefde personeel wel heel spoedig opgeruimd. Hadden we er maar meer opgeruimd, dan zou ons dit verlies en u deze teleur stelling bespaard zijn gebleven. Lie ver antwoordelijkheid rust voor een groot deel op Kummer. En die zal dus ook zijn ontslag wel krijgen, zei de Kommerzienrat. Eduard knikte bevestigend en de oude heer ging voort Het zal1 den ouden man verdriet doen gelukkig dat hij volgens contract zijn volle safaris als pensioen krijgt. Corporation, die een vermindering van in komsten te zien geeft, was geen teleurstel ling men wist dat een teruggang had plaats gehad en baseert zich al weer op de cijfers van het eerste kwartaal, welke, naar men meent, beter zullen uitvallen. Te New-York zijn de omzetten wel iets afge nomen in verband met de verhooging van het herdisconto door meerdere plaatselijke reservebanken, wat als een waarschuwing tegen te ver gedreven speculatie be schouwd wordt. Maar nog altijd loopen de dagelijksche omzetten boven de twee millioen shares. De maand December gaf een recordcijfer, nl. 62.366.807 shares tegen 41.891.452 in die maand van 1926. Het ge heele jaar 1927 gaf een beursomzet van 576.990.875 shares tegen 449.103.253 in 1926. Geld op prolongatie 4 a 4Het par ticulier Disconto blijft a beneden het tarief der Nederlandsche Bank. Bond tegen het vloeken. Nadat naar aanleiding van' het verzoek door het bestuur van den Bond tegen het schenden door het vloeken van. Gods hei ligen naam, in. 1923 aan alle gemeente raden gericht, om regelingen te treffen tegen het vloeken en ijdel gebruik van Gods naam, van 160 gemeenten de mede- deeling inkwam, dat maatregelen werden genomen, werd! nogmaals aan de 850 ge meenten, waar voor zoover door het be stuur van den Bond is kunnen, worden nagegaan, nog geen regelingen werden vastgesteld, een dergelijk verzoek gericht. Hoewel alle beslissingen nog niet be kend zijn, bleek uit de ingekomen ant woorden, dat wederom een aantal' ge meenten hebben besloten maatregelen te nemen. Het weder in 1927. Aan het overzicht van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut over het weder in 1927 is het volgende ontleend Gemiddeld was de temperatuur 2 gr. O beneden normaal Maart, was bijna 2 gra den, Januari iy2 graad, October 1 graad, Februari en Augustus /2 graad te warm, December, Juni, November, Mej en April waren te koud, respectievelijk 4'/2, 2, 1 en een graad. De hoeveelheid neerslag was 19 bo ven de normaal van 691 mm. Belangrijk te veel regen hadden Juni, April, Augustus en. September, met afwijkingen van resp. 130, 105, 45 en. 40 Februari en Novem ber waren 20 en ruim 10 boven nor maal, Maart en juli minder dan 10 Te droog waren Mei, October en December, resp. 50, 50 en 20 beneden normaal. Juni had de grootste maandsom, Mei was de droogste maand. De vijf hoofdstations hadden gemiddeld 1386 uren zonneschijn tegen. 1433 normaal. De grootste afwijkingen vertoonden De cember en Mei, met 27 en. 23 uren boven normaal, en Juli, September en. November met 36, 26 en 18 uren beneden normaal. Hamburg, Antwerpen, Nieuwe Waterweg en Rotterdam. In de haven van Hamburg zijn in. Januari binnengekomen. 1285 schepen, metende 1.834.761 ton, tegen 1215 schepen, meten de 1.509.306 ton in Januari 1927, zijnde een vermeerdering met 70 schepen en met 325.455 ton. In de haven van Antwerpen zijn in Ja nuari binnengekomen 942 schepen, meten- De Geheimrat wachtte even en vervolg de toen ernstigEen ding meen ik van jou en Julius te mogen verwachten, nl. dat je niet toelaat dal er ook de minste smet op den onbevlekten naam van Graupner Zonen wïordt geworpen. Het gaat niet al leen om koopmanseer en zelfs niet om eer alleen, het gaat om gerechtigheid, billijk heid en menschenliefde pas op, dat jullie niet door een vergrijp daartegen je naam meer bederft dan je door niet stipt op tijd te betalen zou doen. Ik waarschuw je, bega geen misdaad aan Forberg en zijn kin deren.... Dus u houdt hem voor onschuldig Ik houd hem niet voor een diefof hij zich misschien door onvoorzichtigheid en nalatigheid in het ongeluk gestort heeft, is nog niet te zeggen. Het gesprek werd nog eenigen tijd voortgezet, maar vader en zoon voeldlen hoe langer hoe sterker dat ze als vertegen woordigers van tweeërlei levensbeschou wing tegenover elkaar stonden. Nauwelijks had Eduard afscheid geno men of Selma stak het hoofd! om de deur. Is oom eindelijk weg vroeg ze. Ja kind, wat will je d'an Vraagt u dat nog, grootvader Ik ga naar Friedenau, naar de Forberg's ik heb al laten inspannen. Maar Selma niet zoo haastig laten we er eerst eens over praten, kind. Wat valt er over te praten U kunt toch onmogelijk gelooven dat Forberg zoo'n schurk is, als oom Eduard beweert. Neen, dat geloof ik zeker niet, ant woordde d'e oude heer met nadruk. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 1