a n zet JEUGD cwi tijd vooi 'n 6öe Jaargang 1928 M en P RAAK VRIJDAG 3 FEBRUARI BINNENLAND delburgsche jpij v. Stoomvaart I Stads= en Provincienieuws tijd versch :e winkels verkocht. n wij ffie ets. ade. ffie i. ade 1 Reep). UJE! ■oon :die in 8 acten. lie in 6 acten, SON (Cowboy) ons program i „DOJAN". trouwen hond, vraak neemt op jn leven vergalt. ingen iRKVROUW ior den Vrijdag. :RK, Badhuisstraat2S v.m.uur uari 3 6 7 9 10 atiën te bekomen N.V. Transport- «l Erven G. VOS, - Telefoon VL1SSINGSCHE COURANT I oit nummer bestaat uit 2 bladen. abonnementsprijs Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- •wren 2.20 per drie maanden. Franco I door hét geheele rijk 2.50. Week-abon- etnenten 17 cent, alles bij vooruitbeta- '"flzonderlijke nummers 5 cent. advertentie-prijs Vjn i5 regels 1.25, voor iederen reoel meer 25 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 50 cent per regel ileine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie- dinnen en Dienstaanvragen, enz. prijs bij vooruitbetaling van 1—5 regels f 0.75, voor lederen regel meer 15 cent De stemplicht. Door den heer Kersten zijn aan den mi- I uister van Justitie de volgende vragen ge- S,kfliet den minister bekend, dat te Zwol le een vrouw, die veroordeeld was tot ƒ050 boete subs. I dag hechtenis, nadat vengeefs verschillende pogingen waren I aangewend haar de boete te doen betalen, loen zij via Kampen naar het huis van be waring was overgebracht, werd ontslagen, omdat het gerecht zelf de opgelegde boete voldeed Is het den minister bekend, dat te Utrecht een vrouw, veroordeeld tot twee maal 1 boete of tweemaal 1 dag hechte nis, toen zij overgebracht was naar het huis van bewarmg, werd 'heengezonden on der de bedreiging, dat men, de boete wel zou innen bij executaire verkooping Acht de minister deze en dergelijke han delingen overeenkomstig een goede recht- I spraak Oordeelt de minister het niet hoogst noodzakelijk, dat een uitgesproken vonnis volvoerd wordt en niet willekeurig gewij zigd in een voor de betrokkenen misschien nog zwaardere straf Of indien de recht bank terugschrikt voor volvoering van haar vonnis, de'wetgeving worde herzien, c.q. dat de stemdwang wordt afgeschaft Is de minister bereid maatregelen te ne- men, dat tot executaire verkoopinig niet wordt overgegaan Wenscht de minister maatregelen te ne- men om tot spoedige afschaffing van den dwang te geraken huwelijk der tegen n nette DAGDIENST •aagd in klein gezin rniet beneden 18 jaar evr. KUILER, Boule jter 62. IGEN TE HUUR bij Vlissingen, f 4.501 levragen bij Woningb. VAN WIJCK, „Rust ekerksche weg, Vlis-1 langeb'oden )ORKAMER older. AdresLange ;en Nieuwstraat 16. goed Heerenrijwiel sjesfiets nieuwe ban- X l'/z f 18.-. Da- KLIP, Walstraat 3. K DAGMEISJE JIJBRECHTS, Groene- en nog eenige achels en Fornuizen I met 10 korting- Paul Krugerstraat U Aiddelburg-Rotterdam engelegen plaatsen. VAN PASSAGIERS, EREN EN VEE. v.Midd. v. Rot'' Strijd tegen onzedelijkheid. De minister van justitie heeft, blijkens I mededeeling in het „Algemeen Politieblad", een aanschrijving gericht tot de procu- I reurs-generaal bij de gerechtshoven, waar- I in hij nog eens de aandacht vestigt op het I belang, dat aan een krachtige bestrijding I der pornografie verbonden is en waarin hij I vervolgens wijst op klachten over onvol- I doende handhaving der artikelen van het I Wetboek van Strafrecht, welke meer speeï- I aal betrekking hebben op het openlijk ten toonstellen, het openlijk of ongevraagd aanbieden of het openlijk of ongevraagd1 als verkrijgbaar aanwijzen van middelen ter I voorkoming of verstoring van zwanger schap. Enkele arresten van den Hoogen Raad, waarin dit college zich bij de inter pretatie der betrokken artikelen van het Wetboek van Strafrecht op een ruim stand punt heeft geplaatst, geven, naar de minis ter opmerkt, aan de justitie een krachtiger wapen voor optreden in d'e hand dan voor- I heen, nl. de arresten van 12 October 1925 I en van 10 October 1927. De wijziging van de Ziektewet. Naar „de Volkskrant" verneemt hebben I de werkgeverscentrales zich tot de bestu ren van een aantal organisaties gewend met de vraag, of deze bereid zijn deel te I nemen aan een besprekinjg over de vraag, I of het gewenscht is, een congres te hou- I den in verband met de aanhangige wijzigin- I gen van de Ziektewet. Bedoelde besturen I zijn tegen 7 Februari uitgenoodigd. Men I «telt zich voor, het congres te houden in de i laatste week van Maart. I UitgenoocSlgd zijn o.a. de besturen van i vrouwenbonden, middenstandsorganisaties i en landbouworganisaties. VLISSINGEN, 3 FEBRUARI. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Overzicht over de maancfi Januari 1928 "et aantal bezoeken in de leeszaal1 bedroeg jjver de afgeloopen maand' 734, nl. 131 van rouwen en 603 van mannen. In Januari 1927 152 Waren deze getallen resp. 589, 65 en losn ^Seteend werden 1768 banden aan I-W Personen. In Januari 1927 1359 ban ian aan 800 personen, niüf l'We aanwinsten Burman Een die 'dem Het hoogste weten. ■par,ng Anders Sjöberg. Van Hutten De snnm"seriG. Selma Lagerïöff Niels Holger- w°nderbare reis. SchweitzerOp- knn "aa" Lambarene. Soïberg De zee- ■■teiner; De geheimen der ziel. Stie- 7m\ "°l)man Jongen. Van Suchtelen hpim a* eene. V. de VoortHet g-e- dnicl Van het koningsgraf. Wallace De "pirf 00£en van Londen. Idem Valsch mPlWebstér Het John Grier home. Zoo- S'VermeerAis het leven ontluikt. v.m.üur B. EENHOORN, Trie - DSTERHOUT. Tel. BL'ïTENHSK, Te.. NeJ. Christen Vrouwenbond. r,en '^erenavond hield de afdeel-in g Vlissin- Icjprinat! oovengenoemdien Bond een verga- ■SDrpu m Militair Tehuis, waarin als luir vieLoptrad de heer G. K. A. Nonhebei lom burg, met het onderwerp „In en |0n,tJ€ rechtzaal". De bijeenkomst werd op de gebruikelijke wijze geopend door de presidente, mevr Sariderse, die na een woord van welkom tot de talrijke aanwiezigen en in het bijzon der tot den spreker, haar blijdschap uit sprak over de groote belangstelling. Er zijn er misschien wel, die denken dat dit onderwerp niet goed gekozen is voor den Vrouwenbond, doch spreekster gelooft echter van wel. Zij herinnerde aan de onderwerpen, die op eenige jaarverga deringen van den Bond gehouden zijn, en d'ie van gelijke strekking waren. De vrouw moet kennis nemen van. het gansche leven aldus heeft dr. Lammers van Buutea eens gezegd, en daarom verheugde het spreek ster, dat de heer Nonhebei zoo bereidwillig is gewéest dit onderwerp voor de afdet- ling te behandelen. De heer Nonhebei ving daarna zijn cau serie aan en zei de dat hij zou spreken over de „strandgoederen" des levens en behan delde eerst in het kort de latente misdaad en herinnerde aan het woord1 van Schopen hauer, dat in iederen mensch, zelfs de bes ten, onreine gedachten en begeerten opwel len. Ook aan het woord van Jezus, die zelfs de opwelling van onreinheid reeds tot mis daad' stempelde. Het zou spreker niet mogelijk zijn het onderwerp in zijn ganschen omvang te be handelen. int dit kort tijdsbestek, en hij be paalde zich dus tot enkele grepen. Uit de vele ter sprake gebrachte gevallen noemen wij het getuigenis in d'e rechtszaal. De onbetrouwbaarheid' van de getuigen is groota charge zullen zij een gepleegd misdrijf ernstig voorstellen en a decharge zullen ze het trachten te vergoeilijken. Van de getuigen ging spreker over naar de beklaagden. De beklaagde zal trachten den rechter om den tuin te leiden, en dat is bloot menschelijk. De simulatie van misdladigers is verba zingwekkend. Het is den- boef ingeschapen. Verder wees spreker op de groote bijgelo vigheid der misdadigers. Op het terein van het gerechtelijk onder zoek is „sporen-zoeken" van groot be lang niet minder de fotografische opname, daar deze een veel juister beeld' geeft dan met het bloote oog kan worden waarge nomen. Spreker toonde aan dat de misdadiger aftijd' struikelt over kleinigheden, wat hij met verschillende voorbeelden, o.a. bij brandstichting, aantoonde. Millioenen guldens kost het de verschil lende Staten om misdadigers op te sporen, daar deze steeds gebruik maken van val- sche namen. Spreker heeft wel eens gepleit om beroepsmisdadigers hun naam in te tatoueeren, zoodat zij al-tijd te herkenen zouden zijn. Spreker is er voor dat diegenen die in koelen bloede een moord» -gedaan hebben, voor goetü uit dte samenleving verbannen worden. Een zeer groot deel der menschen be ijvert zich in het beoefenen van zelfmoord. Vooral de sport heeft veel op haar gewe ten. A-i is gezonde sport toe te juichen, de excessen van tegenwoordig moeten ten strengste worden afgekeurd. Vervolgens stond spreker stil bij het ste len, waarbij hij opmerkte dat de Zigeuners de meest diefachtige menschen zijn van de heele wereld besprak verschillende folter- werken uit vorige eeuwen en op den groo- ten zin voor humor bij misdadigers, waar van spreker meerdere staaltjes vertelde. Ten slotte wees spreker op het groote gewicht van het scheikundig onderzoek bij de opsporing van misd'adigers en toonde met verschillende feiten aan dat het gift- mengen bij de vrouw meer op den voor grond' treedt dan bij de mannen. Hierna werden nog verschillende licht beelden vertoond, welke het gesprokene verduidelijkten en aanvulden. Het was een interessante lezing en de presidente was zeer zeker de tolk van allen toen zij den heer Nonhebei hartelijk dank zegde voor. de prettige en leerzame wijze waarop hij dit onderwerp heeft behandeld. In onze Tijdinghal. Met angstwekkende snelheid breidt zich over Holland d'e zucht uit, om de mooie karakteristieke molens af te breken. Overal wordt electrische bemaling ingevoerd en de oude trouwe molens, die eeuwenlang hun plicht deden, moeten verdwijnen.Thans weer zullen de molens van den Egmonder- meer worden gesloopt. Wij geven van twee dezer molens een afbeelding. Foto 1De Geestmolen. Foto 2. De Visscherijmolen. Zou dit plaatsje nog even zoo pittoresk aandoen, als de mooie oude molen, drie, evenals de Geestmolen d'ateert uit het be gin der zeventiendie eeuw, er niet stond Vermoedelijk ten gevolge van de dei ning, zonk een- schuit beladen met kipkar ren en. ijzerwerk, welke aan het steigertje naast het perron van het station der Noord- Hollandsche Tram aan de overzij d'e van het IJ te Amsterdam lag. Toen het vaartuig scheef kwam te liggen, viel het ijzerwerk in het water, en wel zoo, dat de schuit te gen eenige wagens aandrukte, welke uit de rails werden geduwd. Woensdag brak op een van de boven verdiepingen van de cacaofabriek West Frisia te Enkhuizen brand uit, waardoor de geheele fabriek tot een ruïne herschapen werd. Op onze foto Het gebouw zooals het er thans van buiten uitziet. Op de 2e foto De vrijwillige brandweer nog dlruk aan het werk in de kamer waar de brand ontstond. Woensdag brak bran dl uit in de nagel-fa briek van Gebr. van Tiel te Helmond. Wij geven hierbij een foto van het gebouw ge nomen tijdens den brand. De afdeeling Den Haag van de Nederl. Vereen, van Huisvrouwen organiseert een tentoonstelling op huishoudelijk gebied. Op onze foto Een hoekje der tentoonstelling Een mod'efkeuken. In den Pr-incesse-schouwburg in Den Haag treedt thans op de beroemde Italiaan- sche marionetten Opera „Theater dei Pic- coli". Op onze foto Het gereedmaken en oppoetsen van de marionetten. In het mid den (met bril) de directeur Vrttorio Po- drecca. Een foto van den Skiffeur Const. E. Pie- terse, oudl kampioen van Europa en Neder land, viermaal achtereen winnaar van den Holland-Beker, die het afgeloopen seizoen niet in wedstrijden uitkwam, doch thans, na het onderzoek, dat de Nederlandsche Roei- bond naar zijn amateurschap instelde, weer in training zal gaan, voornamelijk met het oog op de Olympische Spelen. Christelijke vereeniging voor ontwikkeling. Woensdagavond hield het voorloopig bestuur van de Christ, vereeniging voor ontwikkeling, kunst en wetenschap in het Militair Tehuis een vergadering met de af gevaardigden der verschillende aangeslo ten organisaties. De concept-statuten wer den op deze vergadering behandeld en vastgesteld1. Het voorloopig bestuur werd definitief gekozen en bestaat thans uit mej. Terwoert, en de heeren' J. Marijs, voorzit ter I. Sinke, secretaris J. J. Germinig, P. G. Gillisse, J. Krijger, W. Schmidt, P. Sinke en C. Swart. De voorzitter deelde mede dat reeds ruim 20 organisaties als lid tot de vereeniging zijn toegetreden. De bedoeling is dat zooveel mogelijk personen a-lis individueel Sd tot de vereeni ging kunnen toetreden voor een- geringe maandelijksche contributie en tegen het aanstaande winterseizoen sprekers voor de vereeniging te doen optreden, zoowel film avonden en cursussen te organiseeren. Onbestelbare brieven Lijst van aan het postkantoor alhier ge durende de 2e helft der maand Januari te rugontvangen onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders onbe kend zijn. Brieven binnenland Mej. Neei Faasse, Lisse Minister van Onderwijs, 's-Graven- hage Raad van Arbeid, Middelburg Bu reau Rotterdamsch Nieuwsblad, Rottendam; A. de Rijcke Azoon, 's-Gravenhage. Briefkaarten binnenland Mej. M. S. van Burg, Rotterdam mej. Veldhuizen, Hilver sum. Brieven buitenland P. Swennen, Ror- man France R. E. Taper Esq., Panama. Briefkaarten buitenland De Wever, Ostende. Waar schaakspelers zijn, daar worden ..Caravellis" Ciaa retten gerookt. Evenals de Koning, de raadsheer en het paard behoor', het doosje Caravellis bij het schaakspel. En wat een intens genot als men zijn volle aandacht aan n Caravellis kan wijden, terwijl de tegenpartij een zet nvpru/pRnt-1 Met -ingang van 1 Mei a.s. wordt de commies der posterijen en telegrafie B. van der Snoek verplaatst van de inspectie der spoorwegpostkantoren te Utrecht naar het post- en telegraafkantoor te Goes. Nazorg. Een woord, dat de laatste jaren meer en meer burgerrecht begint te krijgen. Nazorg wil zeggen, de zorg voor ont slagen patiënten uit sanatoria, ziekenhuizen enz. Menschen die genezen zijn, maar ge heel of gedeeltelijk maatschappelijk inva lide, doordat zij slechts ten deeJe of in het geheel niet hun vroeger beroep kunnen uit oefenen en daardoor, hoewel (genezen, op liefdadigheid of ondersteuning zijn aange wezen. Velen van deze maatschappelijk invalie- den meenden en meenen nog, dat zij dan in de allereerste plaats trachten moeten met handel in de behoeften van het gezin te voorzien. Maar ook voor handel worden bepaalde eigenschappen geëischt. Mist men deze, dan volgt onherroepelijk te leurstelling, met alle gevolgen van dien. Hoevelen hebben we niet in onze naaste omgeving via dezen kleinhandel tot paupe risme zien vervallen. Tot schade van het gezin en de maat schappij. Niet in de eerste plaats omdat daardoor financieele offers van de gemeenschap worden gevergd, maar voornamelijk om het moreele verval. De arbeidër, die altijd door arbeid in zijn onderhoud kon voorzien, zal eenmaal van liefdadigheid levende, niet die bewustheid, niet die eigenwaarde meer bezitten, die hij vroeger bezat. De opvoeding der kinderen zal dienten gevolge daaronder lijden. Het pauperisme is als 'n- olievlek op het water. Het breidt zich hoe langer hoe meer uit. Beter is het te trachten de maatschappe lijk invaliden opnieuw te werk te stellen, hetzij door een nieuw beroep te doen leeren, hetzij door aanpassing. Gemakkelijk is het vraagstuk niet. De oorlog heeft ons evenwel gedwongen meer dan toe nu toe aandacht aan "dit vraagstuk te besteden. In Duitschland, Engeland en Amerika is dit vraagstuk ernstig ter hand genomen. In de groote Duitsche metaalindustriën werken duizenden invalide arbeiders. In de Fordfabrieken te Detroit werken zelfs blin den mede als gewone arbeiders. In Enge land zijn geheele kolonies (o.a. te Pap- worth) van invaliden gesticht. In Nederland zijn we ten- achter. Toch is ook hier reeds veel aan het nazorg- vraagstuk gedaan. Het sanatorium Beng en Bosch, Maria-oord en HeHendoom hebben geheele werkplaatsen ingericht voor inva liden. Het sanatorium Zonnestraal is uitsluitend bestemd voor nazorg. Aan de organisatie, aan de opleiding zit ten nog tal van moeilijkheden vast. In de diamantindustrie is men reeds 25 jaar bezig met dit vraagstuk, uit den aard der zaak beperkt tot diamantbewerkers. Over de instellingen daarvan in een vol gend artik T. Afschaffing der kermis. De gemeenteraad te Tholen heeft in een voltallige zitting met 6 tegen 5 stemmen besloten tot afschaffing van de kermis. Gemeenteraad van Ter Neuzen. De gisterenmiddag gehouden raadszitting werd geopend met een toespraak van den voorzitter, waarin deze met erkentelijkhed gewaagde van toename der scheepvaart over 1927, en andere havens relatief heeft overtroffen. Indien niettemin toch nog een aantal werklieden werkloos was, moet de oorzaak daarvan in andere omstandigheden ■worden gezocht, die hem de hoop deden uitspreken dat daarvan spoedig een af doende regeling moge tot stand komen. Na een reeks van jaren met vooruitgang, liep thans het 'bevolkingscijfer terug. Voor zoover dit als een gevolg is van de om standigheid dat men zich naar elders ver plaatste voor het verwerven eener betere positie kan dit worden toegejuicht, voor zoover het echter een symptoom is van een algemeen verschijnsel en getuigt van (ge brek aan levensmoed en levensverantwoor delijkheid kan daarvoor worden gewaar schuwd, doch is er met het schrijven van ingezonden stiikken geen verandering te brengen. Of er in de toekomst nog iets zal bereikt worden in het belang der gemeente, valt niet met eenige zekerheid) te zeggen. Of meerdere welvaart is te wachten wordt door weinigen voorspeld. Voor spreker per soonlijk is dat geen vraag, -doch 'hij staat te ver van hen verwijderd, die als bestuurs orgaan leiding dienen te geven. Wij moeten dus uit igebrek aan zelfver trouwen wachten, zij het naar spreker hoopt niet te lang en voor zoover van den raad' arbeid wordt gevraagd, moge daarop Gods zegen rusten en onze woonplaats ten goede komen. Naar aanleiding der vraag van den heer Colsen om in de algemeene politieverorde ning een wijziging op te nemen dat -des Zondags na kerktijd in het openbaar con certen zullen -mogen worden gegeven deelt de voorzitter mede dat dit niet kan, aan gezien die regeling overeenkomstig de Zon dagswet bij Buiig, en Weth. behoort. De heer Hamelink, die dan een motie wilde indienen, welke de voorzitter verklaarde dat Burg. en Weth. naast zich zouden leg gen, zeide er de wet nog eens op te zullen nazien. SOUBURG. Lijst van gevestigde en vertrokken per sonen gedurende de 2e helft d'er maand Januari 1928. GEVESTIGD A. de Vries en gezin, Van Teijlingenstr. B 225, van Vlissingen. Mej. C. J. Adriaa-nsen, Vlissingsche straat B 322, van- Vlissingen. M. F. Poortvliet,Tuindoirp D 27, van Ned. Indië. Mej. P. Kerkhove, Oramjeplein A 175,van Vlissingen. R. vam Straalën, Van Turnhoutstraat E 46, van Den Haag. F. Elbrumg, Vlissingsche straat E 66, van Duitschland. C. Vermeulen- en gezin, Tuindprp D 55, van Middelburg. j. F. Briars,Tuinctorp D 2, van Rotterdam Mej. Vam OlmenDecrauw en kind, Tuindorp D 19, van Rotterdam. Mej. Z. Moens, Nieuwe Vliss. weg B 141, van Koudekerke. Mej. J. Hooft, Vlissingsche straat B 168, van Vlissingen. W. F. van Hemert en gezin, Vliss. straat E 2, van Midëlburg. 'J. R. A. C. Doelitzsch, en gezin, Nieuwe Abeele C 258, van Middelburg. A. W. van Olmen, Tuindorp D 19. van Vns&in'gen. VERTROKKEN Mej. J. J, Risseeuw, Niemve Vliss, weg C 160, naar Rotterdam. J. J. J. Tax, Vlissingsche str. B 267, naar Vlissingen. H. J. Buurman en gezin, Van Teijlingen- straat B 225, naar Vlissingen. E. N. Langedijk, Wissel C 137, naar Vlis singen. Wed. Meeusen^Bruggeman en gezin, Tuindorp D 55, naar Vfissirrgen. Mej. A A. Vis, Nieuwe Abeele C 254 naar Amsterdam. P. Moetiker en gezin. Tuindorp D 19 naar Rotterdam. P. Sohier, Oranjeplein A 11, naar Vlis singen. W. de Vries, Ritthenische straat A 127 naar Ned.-Indië. C. Koppejan en gezin, Middeib. straat A 185, naar Vlissingen. C. W. J. Cornehsse, Marnixplein C 13, naar Eindhoven. T. Brouwer en gezin, De Deckerstraat E 39, naar Vlissingen. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het be roep naar Amstelveen, door ds. W. j. Ros- cam Abbinw te Eindhoven, die voor Wer kendam bedankt heeft. Restauratie kerkorgek De Evang. Luth. gemeente te Middel burg heeft van H. M. de Koningin-Moeder een gift ontvangen van 60 voor de restau ratie van het kerkorgel, dat dateert van 1707. Examens. Voor het doctoraal examen in de Ger- maansche taal- en letterkunde (Engelsen) is geslaagd mej. J. j. Hemmekam alhier. Aan de rijksuniversiteit te Groningen is bevorderd tot arts, de heer R. Weeda, ge boren te Middelburg. Voor het ingenieurs-examen Nederland sche landbouw is geslaagd de heer M. Blok geboren te Rilland-Bath. Voor het examen als eersten stuurman is geslaagd de heer G. P. de Mik, leerling van de De Ruijtersehool. R.-Kath. scholen en carnaval. „Het Centrum" deelt mede, dat de bis schop van Roermond de bedoeling heeft te bepalen, dat op alle R.-Kath. bijzondere scholen in het bisdom Roermond de vrije dagen tijdens de Carnavalviering, nl. Maandag en Dinsdag, worden opgeheven. In verband met de samenstelling van het leerplan van het loopende jaar zal wellicht het volgende jaar deze voorgenomen maat regel worden toegepast. FAILLISSEMENTEN. Opgegeven door Van der Graaf Co. (Afd. Handelsinformaties.) Opgeheven wegens gebrek aan actief 1 Februari A. G. G. van den Berg te Goes.

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 1