binnenland Idelburgsche ppij v. Stoomvaar --No.13 66e Jaargang 1928— MAANDAG 16 JANUARI Stads= en Provincienieuws LEZING van den heer H. J. VAN GEUNS, leeraar R.H.B.S. „ONZE TIJDREKENING" sen. lip et lg smaken daar het dorado bloemen, versnaperingenT enz., welke in een soort en verkoop worden aan-I alons en inrichtingen zijn 1 rkenbaar, ook al stutten P ommegangen en al is erf kale ruimte, waar par-1 comen en fraaie betimme>^ obelins en origineelel cueuse afwerking van het li :ht gegeven, deze zou on- nneer niet tevens tot del ordt gedacht aan practi-f en. De verschillende klas-L, ïalve de noodige verpoo- j zwembassin, badkamers klasse-hutten bijgebouwd.r erking is er onderscheid' i, ten minste wat den ij aangaat geriefelijk aangenaam poozen, zoo ij j de andere klassen. j eens^afzonderlijk vermeldI derszorg wordt ten kosten] ^lasse, die ruime hut-1 vterandah café, smaak-1 eetzalen, een rookkamer 1 dansvloer, een ruim open Ij z. Het schijnt een goedeI het derde klasse-touris-j bevorderen, schip met de uiterlijkeI nog een 15 maanden in| verpoosd wordt er voort-I ïog niet de zenuwachtige! aatste weken. Gemiddeld len zullen gedurende denj eraan werk vinden, een!1, te onderschatten belang! he en doeltreffende be-f 'erkloosheid. 0 van het werk kunnen bevattelijk beeld geven. commandobrug kan men )leeren of de schoorstee-i'l ?szij liggend 10.000 tonsil egd moeten worden. De j lang 698 voet over alles,! 1 juist op de Maas voorl j HollandAmerika Lijnr, den. Aan vloerbekleedingn M2., een straat van li/2| meter breedte zou er mee J aantal buizen en pijpen! de machinekamer, is wat mgte betreft, thans nogl van kilometers zuiver tel wordt, gelijk gezegd! ton, die tevens de uitvoe-| geheele betimmering, met| le meest luxueuse eerstel ke door dé firma Mutters llan te Rotterdam zullen! d. Een ander gedeelte derf de tweede en derdel t onder architectonische!.] ma Mutters, doch wordtG gen werkplaatsen uitge-l dan ook, speciaal voor del] iddellijk bij het schip op! van deze zijde zoo be l eer korten tijd een reus-I ite houtbewerkingsloodsl ce thans in vol bedrijf is! idergaat hier alle bewer-f noodig machinaal na ge-l ieuwste electrisch gedrel zagen, schaven, poIijsteiT komt het geheel af ge-l uiten als kasten, deuren! ook naar de ontwerper! rs. van allen kant de best! en onverpoosd voort aai een schip dat eenmaal :he vlag zal uitdragen op# evraagd tegen begin ïette BAKER nder letter F.O., bureaii| he Courant". en Kussenstoelen 1 Fauteuil. billijk te koop. Krugerstraat 24, (ben.)| wegens vertrek >EN le en 2e leg. of te huur ZONING met Tuin ef Direct te aanvaarden! is. str. B285, Souburj| OF BENEDENHUIS vraagd, tegen 1 Fefj rprijs pl.m. 25.— 1 lett. F. K., bureau# rant". □P EEN SPIEGEL outen omlijsting 2 A geschikt voor Mode-I f Kleermakerszaak, 4 PL 1 17 M bij 0.69 N ieuwendijk 29. JWE WONING n den Nieuwen Vlissl C. HOLTHUIjZElf lar. Middelburg-Rotterdal lengelegen plaatsen. VAN PASSAGIERS, IEREN EN VEE. v.Mldd nuan 16 17 '9 20 23 24 latiSn N.V. Erven v.m.uur v.m.uC; 8 v. Rett; VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbeta- ''"Ifzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 1—5 regels 1.25, voor iederen regel meer 25 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 50 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz prijs bij vooruitbetaling van 1—5 regels f 0.75, voor iederen regel meer 15 cent De inenting tegen pokken. Het Tweede Kamerlid' de heer Kersten heeft den minister van arbeid, handel en nijverheid de volgende vragen igesteld 1 Is uw excellentie niet van oordeel, dat de 'mededeelingen over de waargenomen aevallen van encephalitis post vaccinahs, I die thans regelmatig in de Staatscourant worden gedaan, nog zeer veel aan belang rijkheid zouden winnen, wanneer tevens werd vermeld, hoeveel inentingen in dat zelfde tijdvak zijn verricht of wanneer (indien over hét aantal der verrichte in entingen niet snel genoeg voldoende ge gevens verzameld kunnen worden) althans werd opgegeven, voor hoeveel inentingen entstof is uitgegeven 2. Indien de vorige vraag door uw ex cellentie bevestigend wordt beantwoord, is uw excellentie dan (bereid te bevorderen, dat voortaan de mededeelingen in. den aan gegeven zin worden uitgebreid en dat de reeds gedane alsnog worden aangevuld De gewijzigdfe posttarïeven. De minister van waterstaat heeft in een brief aan de Tweede Kamer medegedeeld, welke financieele gevolgen de a.s. tarief- verlaging zal hebben. De geraamde jaarlijksche vermindering van inkomsten zal bedragen voor de verla ging van het posttarief voor brieven boven 20 gram 405.000, voor in plaatselijk ver keer verzonden brieven tot een gewicht van 20 gram ƒ570.000, voor in plaatselijk ver keer verzonden briefkaarten 202.000, voor gedrukte stukken 708.000, voor nieuwsbla den en bijvoegsels, welke bij abonnement gefrankeerd worden verzonden ƒ402.000, voor monsters 40.000, voor -recht wegens expresse-bestelling, indien de geadresseer den wonen binnen den kosteloozen bestel lingskring van het Rijkstegraafkantoor ter plaatse, dan wel op een afstand van niet meer dan uur gaans van een hulppost kantoor ƒ35.000 (alles in binnenlandsch verkeer). Het totaal bedrag der verminde ring van ontvangsten voor het binnen landsch verkeer is dus ƒ2.362.000. De ge raamde vermindering wegens de tariefswij ziging in het verkeer met de overzeesche gewesten en het buitenland bedraagt 100.000. Het totaal bedrag van de geraamde ver mindering is dus 2.462.000. Schuldvorderingen over 1927 op het rijk. De minister van financiën deelt belang hebbenden mede, dat, teneinde tijdige be taling mogelijk te maken, het gewenscht is, dat alle vorderingen over het jaar 1927 ten laste van die verschillende departementen van algemeen bestuur en de daaronder ressorteerende administration, zoo spoedi/g mogelijk worden ingediend bij het departe ment, ten laste waarvan de schuldvorde ring komt. Teneinde zekerheid van spoe dige voldoening der vordering te verkrij gen, zullen deze, indien eenigszins mogelijk, uiterlijk 30 Juni a.s. moeten zijn ingediend. De schuldvorderingen ten laste van de bedrijven (algemeene landsdrukkerij, artil lerie-inrichtingen, posterijen^ telegrafie en telefonie, staatsmuntbedrijf en staatsvis- schershavenbedrijf) zullen echter uiterlijk 31 Maart moeten worden ingezonden. Latere indiening zou tot vertraging in de afdoening en in sommige gevallen zelfs tot langdurig uitstel kunnen leiden. Van de indiening kan op verzoek een schriftelijk bewijs worden verkregen. te bekomen Treneport- O. VOS, cu rL Telef»" B. EENHOORN, TeltJ. r. OOSTERHOUT, Tel.* jebre. BUITENHEK, Tel. Het oprichten van R.-Kath. Ziekenfondsen. Naar aanleiding van de gevoerde bespre kingen tusschen het hoofdbestuur dei- Maatschappij tot bevordering der Genees kunst en het R.-Kath. Werkliedenverbond, heeft het bestuur der Landelijke Federatie ter behartiging van het Ziekenfondswezen de volgende motie aangenomen De bestuursvergadering der Landelijke Federatie ter behartiging van het Zieken fondswezen, gelezen de besprekingen welke er hebben plaats gehad tusschen het hoofd bestuur van de Maatschappij tot bevorde ring der Geneeskunst en liet bestuur van het R.-Kath. Werkliedenverbond over het oprichten van R.-Kath. Ziekenfondsen en het daaruit gevolgde voorstel van het hoofdbestuur van de Maatschappij tot be-, vordering der Geneeskunst aan een in Ja-* nuari te houden algemeene vergadering om medewerking te verleenen aan het op richten van dergelijke fondsen, spreekt haar ernstige teleurstelling uit over dit voorstel tot medewerking, omdat deze fondsen, noch zijn in het belang der volksgezondheid, noch in het belang der ziekenfondsleden en omdat hiermede het ziekenfondswezen nog meer verbrokkeld zal worden dan tot heden en het gevolg van deze medewerking zal zijn het oprichten van ziekenfondsen van alle mogelijke religieuse en politieke rich tingen, terwijl alleen vereenvoudiging en samenvoeging' van fondsen, besparing en verbetering van het ziekenfondswezen kan uren-gen. Temeer meent het 'bestuur der federatie zijn teleurstelling temoeten uitspreken over *5?edewerkiirgf, waar blijkens het zgn. unijicatierapport de Maatschappij tot be- vodermg der Geneeskunst voorstandster was van eenheidsfondsen ter plaatse. Het bestuur der federatie spreekt de hoop uit dat deze samenwerking niet tot stand zal komen, mocht dit onverhoopt wel het geval zijn, dat dan de arbeiders zich niet zullen laten indeelen in religieuse of politieke fondsen, doch ter wille van een igoede en zoo goedkoop mogelijke zieken verzorging lid zullen blijven van de onaf hankelijke door de arbeiders zelf bestuurde ziekenfonsen, en besluit deze motie in de pers te publiceeren. De herziening van het bezoldigingsbesluit. Het moderne algemeen comité van over heidspersoneel (A.C.O.P.) uit den Neder- landschen bond van. personeel in overheids dienst, den bond van Nederlandsche On derwijzers, den algemeenen bond van po litiepersoneel in Nederland en den Bond van Nederlandsche schoolhoofden, tezamen tellende 34.305 leden, heeft te Amsterdam een vergadering (gehouden. Uitvoerige besprekingen worden aller eerst gewijd aan de voorgenomen herzie ning van het bezoldigingsbesluit en aan de vorderingen, welke de daartoe ingestel de subcommissie uit de centrale commissie in dezen heeft gemaakt.Aan de verwachting werd uitdrukking gegeven, dat deze her ziening een vlot verloop zal neen. Daarna werd langdurig beraadslaagd over het georganiseerd overleg bij het rijk ten aanzien waarvan het A.C.O.P. vreest, dat de regeering schijnt te willen afwijken van den grondslag waarnaar de centrale commissie is samengesteld, nl. naar de richtingen- in de ambtenarenvakbeweging, welk beginsel nochtans niet consequent is gehandhaafd. Teneinde zoo mogelijk klaarheid in dezen te krijgen, werd besloten, voor voorzitter en secretaris van het A.C.O.P. een audiëntie aan te vragen bij den minister van justitie, tot wiens bemoeiingen o.ni. de zorg voor het georganiseerd overleg behoort. Nog werd de vertegenwoordiging van het A.C.O.P. in het rijksoverleg opnieuw geregeld. De gas corruptie. In de vergadering van den gemeenteraad van Soest is aan de orde gekomen het ver zoek om ontslag van den directeur van- het gasbedrijf. De voorzitter deelde mee, dat de directeur bekend had, een douceur van ƒ700 van de firma Wilson te hebben aan genomen, en na bespreking van Burg. en Weth. zijn ontslagaanvrage had ingediend Besloten werd, deze zaak eerst te laten onderzoeken door de gascommissie, aange vuld met drie raadsleden. De meerderheid van Burg. en Weth. van Doetinchem heeft besloten den directeur van het gemeentelijk gasbedrijf op te dragen voor de commissie van onderzoek te ver schijnen, ook als de heeren Van der Stel en mr. Nöthorn aanwezig zijn. De commissie van de gemeentebedrijven te Zalt-Bommel, welke een onderzoek heeft ingesteld naar de beweerde corruptie al daar, heeft thans rapport uitgebracht. Zij komt tot de conclusie, dat de directeur en het overige personeel def gasfabriek on schuldig zijn aan het dóór den heer Van der Stel ten laste gelegde. De gemeenteraad te Oldenzaal heeft met op 1 na algemeene stemmen besloten, aan Burg. en Weth. op te dragen, onverwijld maatregelen te treffen voor het ten spoe digste doen afleggen van den ambtseed door den directeur der bedrijven voor de instelling van een maandelijksche controle van de bedrijfsrekeningen voor het mede beslissingsrecht bij belangrijke bestellingen, een nader te bepalen bedrag overschrijdend; voor de uitvaardiging van een algemeene aanschrijving, het aannemen van fooien en giften strafbaar stellend, en bovendien om in overleg met den raad den directeur een mondelinge berisping toe te dienen. De menschheid en de alcohol. De Nationale Bond voor Plaatselijke Keuze heeft een brochure uitgegeven waarin nogmaals wordt aangetoond- dat zoowel voor het gezond verstand als voor de wetenschap de geheelonthouding en de plaatselijke keuze in elk opzicht den toets der crïtiek kunnen doorstaan. In deze brochure worden achtereenvol gens behandeld de alcohol en geneeskunst alcohol en staat alcohol, godsdienst en moraal alcohol en maatschappelijk leven acoho-1 en jeugd en ten slotte „Wat zeg gen vooraanstaande Nederlanders uit alle kringen over Plaatselijke Keuze De brochure is aan alle Kamerleden ge zonden' en voor 10 cent alom verkrijgbaar gesteld. Bevordering van de landbouwwetenschap. Het bestuur van de stichting „Fonds Landbouw Export Bureau 1916—1918" deelt mede, dat, in het belang van een juiste besteding der -bij het fonds beschik- ibere gelden, in overeenstemming rnet de bedoeling, uitgesproken in de Algemeene Vergadering van het bestuur van het Land bouw Export Bureau van 11 Februari 1918, de leden van het bestuur der stichting, de Senaat der Nederlandsche Handelshooge- school te Rotterdam, de Handelsfaculteit van de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam, de landbouworganisaties en ver dere belangstellenden in de gelegenheid worden gesteld denkbeelden omtrent een doelmatige besteding aan het genoemde bestuur in overweging te geven. Het doel der stichting is de bevordering van de landbouwwetenschap en aanver wante handelswetenschap in haar geheelen omvang, welk doel zij tracht te bereiken door de inkomsten uit haar vermogen aan te wenden voor de toepassing van alle doeltreffende en wettige middelen, onder andere het uitschrijven van prijj«vragen, het bekostigen van stud ierefat*, het steunen van wetenschappelijke ineteffingerc' of on derzoekingen, het bezorgen van weten schappelijk uitgaven, enzoovoorf. Denkbeelden in overeenstemming met het doel der stichting en schriftelijk gefor muleerd, kunnen, vóór 15 Februari 1928 ter kennis worden gebracht van den secretaris der stichting prol J. H. Aberson te Wage- ningen. VLISSINGEN, 16 JANUARI. Ver. Art 188 Gemeentewet. Door het bestuur van deze vereeniging is in een gehouden bestuursvergadering onder de oogen gezien, hetgeen deze vereeniging verder te doen staat. Zooals bekend stelt de vereeniging zich ten doel, het opvoeren van tooneelstukken en films van hoogen moreelen en artistieken inhoud of waarde, die door den burgemees ter van Vlissingen verboden zijn of worden. Door den Hoogen Raad is uitgemaakt, dat de vereeniging geen verboden vereeniging is, immers de overweging van den Hoogen Raad „terwijl een vereeniging als welker doel wordt gesteld het opvoeren van door den burgemeester verboden tooneelstukken en films uitsluitend voor de leden, als zoo danig niet is een bij de wet verboden ver eeniging, waarvan art. 140 van het Wet boek van Strafrecht op straffe verbiedt deel te nemen." Nu doet evenwel het feit zich voor dat, nu uitgemaakt is dat de vereeniging geen verboden vereeniging is, er in Vlissingen althans geen verboden film is. Nu het bestaande verbod van de Potem- kinfilm is opgeheven, ligt het niet op den weg der vereeniging deze op te voeren, de vereeniging zou dan haar doel voorbij streven. Scherp omlijnd is uitgemaakt, dat vrije burgers niet onder curateele staan van een burgemeester en dat zij kunnen zien wat zij willen zien. Uit den aard der zaak wordt door deze burgers nooit bedoeld het ver- toonen van onzedelijke films of tooneel stukken. De Vlissingsche Potemkingeschie- denis is een victorie voor alle gemeenten in ons land, waar de burgemeester ongemoti veerd stukken en films verbood en nog ver biedt. Ook al is er evenwel naar de meening van het bestuur momenteel niets te doen, zoo is het bestuur overtuigd van de nood zakelijkheid van het voortbestaan der ver eeniging, niet alleen als een historisch mo nument in de Vlissingsche geschiedenis, maar om Vlissingen blijvend te verzekeren, dat goede films en goede tooneelstukken hier kunnen worden vertoond. Over al deze feiten dient de ledenverga dering te beslissen. Ook over het feit of de Koninklijke goedkeuring op de verder uit te werken statuten zullen worden gevraagd. Woensdagavond houdt de vereeniging haar jaarvergadering, di° wel druk bezocht zal zijn. Tot zoover de mededeeling ons verstrekt door het bestuur der Vereeniging art. 188. Wij mogen dit bestuur echter wel op merkzaam maken op een verklaring van mr. Duys, voorkomende in „het Volk" van 22 December. Daarin schrijft mr. Duys, dat het arrest van den Hoogen Raad een minder princi- pieele strekking heeft dan er uit wordt af geleid. Uit het arrest blijkt namelijk, dat de be stuurders der Vlissingsche vereeniging van rechtsvervolging zijn ontslagen op grond van de overweging dat het hun in de dag vaarding ten laste gelegde, nl. dat zij heb ben gesticht „een verboden vereeniging, doordien zij hebben gesticht een vereeni ging die uitsluitend voor haar leden opvoe ringen organiseert", niet houdbaar is. An dere vereenigingen kunnen dus in dit op incidenteele gronden gebaseerd arrest geen steunpunt vinden om maar hun gang te Storing telefoonnummers. Wegens to verrichten - werkzaamheden zijn van morgenochtend' 8 uur tot morgen avond 9 uur de volgende telefoonnummers gestoord 54, 170, 186, 265, 384, 399 en de verbinding met het observatorium en de seingever. Instituut voor Arbeidsontwikkeling. Donderdag a.s. spreekt voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling de heer H. J. van Geuns, leeraar aan de R.H.B.S. te Mid delburg, over „Onze tijdrekening". Zoo op het eerste gezicht een onderwerp waar we alles van weten. Ieder weet dat we rekenen bij seconden, minuten, uren, dagen, maanden en jaren. Maar veel meer weten toch de meesten er niet van. Dat de zon er een voorname rol in speelt, weten we ook. Maar waar staat de zon eigenlijk niet mede in verband Maar wat is de invloed van de zon op onze tijdrekening Waarom heeft een jaar 365 dagen Waarom hebben we schrikkel jaren Waarom heeft een dag 24 uur en waarom een uur 60 minuten Juist die lezingen over „doodgewone" onderwerpen, waarvan we meenen wel alles te weten, zijn de prettigste en de leerzaam ste. Waarom eigenlijk Groote vragen worden er niet aangesneden. Of is het misschien dat door het weten van al die dingen, onze belangstelling in de natuur, in hetgeen eiken dag opnieuw rondom ons valt waar te nemen, grooter wordt en daardoor ons leven van alledag van meer inhoud. Ongetwijfeld zal deze lezing weer een groot aantal toehoorders trekken. Vooral ook omdat de heer Van Geuns een goed causeur is, in staat van begin tot het einde te boeien. Bureau voor Beroepskeuze. Men, verzoekt ons te meidein dat morgen geen zittingsdag van het Bureau voor Be roepskeuze wordt gehouden. De eerstvol gende zittingsavond heeft plaats op Dins dag 24 Januari, des avonds van 7.309 uur. In onze Tijdinghal. Het bezoek van Prins Hendrik aan de tentoonstelling van Avicultura te 's-Graven- hage. De acteur Jack Hamel, die het tooneel voorloopig om gezondheidsredenen heeft vaarwel gezegd, gaat een. permanente ex peditie van zijn schilderwerk houden in zijn daartoe ingericht woonschip „Liberté", waarmede hij een tournée door Europa gaat maken. Een foto van het schip met zijn eigenaar. Met de onzinkbare reddingsboot „Schut- tevaer", waarmede binnenkort een proef tocht naar Amerika zal worden gemaakt om de volkomen veiligheid te bewijzen,wer den Zaterdag te Rotterdam demonstraties gegeven. Op onze foto's de boot wordt te water gelaten een der proefnemingen met de onzinkbare reddingboot. Het Haagsch Strijkkwartet viert 16 Ja nuari zijn> 10-jarig bestaan. Een foto van het kwartet, van links naar rechts de hee ren Sam Swaap, Adolphe Poth, Jean De- vert en Charles van Isterdael. Bij gelegenheid van het eerste lustrum van de Haagsche burgerwacht vonden 15 Januari in Den Haag schermwedstrijden plaats met burgerwachten uit de omliggen de gemeenten. Een; foto van de deelnemers. Een kunstmiddag. Door de afdeeling Vlissingen van de Ned. Vereeniging voor Huisvrouwen wordt morgen in de bovenzaal van het café Ver- meesch eem kunstmiddag gehouden, welke om kwart voor drie aanvangt. Als decla- fnatrice treedt op mej. Truus Hooyer uit Voorburg. Een lezing. Voor de Christ. Geref. Jongelingsveree- niging „Gideon", zal Woensdag a.s. des avonds 8 uur, in de Christ. Geref. Kerk (Kasteelstraat) een lezing worden gehou den door ds. H. Jansen, leger- en vlootpre- dikant, over het onderwerp„Geen ande ren naam". Winterlezing Evang. Luth. Kerk. De eerste winterlezing in de Evang. Luth. Kerk wordt Vrijdag a.s., des avonds 8 uur gehouden. Dan zal als spreker op treden ds. C. F. Westerman uit Amsterdam met het onderwerp „Over humor en Lu ther als humorist". Men zie verder de in dit nummer voor komende advertentie. Christ zangvereeniging „Hosanna". De Christelijke zangvereeniging „Hosan na", directeur de heer J. W. Bommeljé, ge mengd koor, lidi van den Bond van Christ. Zangvereenigingen in Nederland', hoopt Dinsdag 14 Februari, a.s. een uitvoering te geven in het Concertgebouw. Een bekroning. Op de te Rijssei (Frankrijk) gehouden internationale bakkerij-tentoonstelling en vakwedstrijden, behaalde onze stadgenoot de heer A. D. de Wolf alhier in de afdee ling beschuit een eersten prijs, bestaande uit een eerekruis met eere-diploma. Moderne betonbouw. Zaterdagavond werd in de benedenach- terzaal van de sociëteit „St. Joris" te Mid delburg een druk bezochte vergadering gehouden, uitgaande van den Ned. bond van leeraren en leeraressen bij het N.O., afdeeling Middelburg den Ned. bond van Technici, afdeeling Walcheren en de Ver eeniging voor voortgezet N.O. In deze vergadering heeft de heer ir. G. j. Meijers, raadgevend' ingenieur uit Amster dam een zeer belangwekkende lezing ge houden over „moderne betonbouw". Was deze vooral voor hen, die geregeld of al thans door hun beroep meermalen met be tonbouw in aanraking komen, van belang, ook voor leeken op dit gebied was er veel uit te leeren. Spreker wees er op hoe deze lezing eigenlijk uitging van den Betonbond, die spoedig zal worden omgedoopt in Beton- vereeniging, waarvan spreker 2e secreta ris is. Spreker wees er op hoe door de officieele gewapend beton, voorschriften, die in de praktijk verre overschreden worden, veel is verbeterd, om dan de verschillende soor ten van verbruikten cement te behandelen. De meest gewone cement is de Portland cement, waarvan de Edelcement door bete re verzorging de meerdere is. Vooral om dat men, bij dit laatste geen vier weken op ■hard worden behoeft te wachten, heeft hij een groote toekomst, -ook al is de prijs 50 hooger. Nog beter is de Cyment Fon- du, die in 24 uur hard is, maar 3 tot 4 maal duurder is dan Portland cement. Goedkoo- pere soorten zijn de ijzer Portland cement, waarin 30 hoogovenslakken verwerkt zijn en hoogovencement, waarin 70 slak ken zijn gebruikt. Op deze soorten is niet zoo vast te rekenen, maar zij zijn goed be stand tegen indringen van zeewater. Van de toe te voeren waren, nl. zand en grint, dient men verschillende soorten van fijn tot grof te gebruiken, om alle openingen en holtes te vullen, en volledige waterdicht heid te verkrijgen. Steenslag wordt soms in plaats van grind gebruikt, alsmede tras bij zeewerken. Ook toevoeging van de juiste 'hoeveelheid water is van belang. Na de pauze deed de heer Meijers een groot aantal lichtbeelden vertoonen, waar bij de aanwezigen een blik konden slaan op tal van werken in gewapend beton, zoo wel om tijdens den aanbouw na te gaan de verschillende wijze van uitvoering, als o.a. het spuiten van de beton van uit hooge torens, als de werken, zooals zij na af werking er uitzien. Zoo werden getoond fundeermgswerlcen, huizen en grootere ge bouwen, haven- en sluiswerken, het oude en het in aan vouw zijnde stadion in Am sterdam enz. Zoo gezegd, het was een interessante lezing en de woorden van den voorzitter, waarmede hij dank bracht aan den heer Meijers, werden door een welverdiend en krachtig applaus onderstreept. jj INSTITUUT VOOR R8EIDERS0NTWIKKELING Donderdag 19 Januari a.s. des avonds 8 uur, in het Concertgebouw, Toegangsprijs voor Leden en Dona teurs (zonder seriekaart) f O.IO. Overigen f 0.20 Werkverschaffing. Heden is de eerste hand gelegd aan de werken, bij de prise d'eau van de water leiding te Middelburg aan de Oranjezon, welke als werkverschaffing zullen worden uitgevoerd. De eerste paar weken zullen nog slechts enkele groote werken voorbe-, reiden, maar dan kunnen de ongeveer 140 werkloozen daar arbeid vinden. De rijkswaterstaat heeft het onderhoud van de rijkszeewerken en der rijkshaven werken op Wieringen, de nieuwe buiten haven en den omringdijk van den sluisput nabij den Oever, alsmede verschillende grond- en kunstwerken, voor de massa der perceelen gegund aan den heer J. J. Jansen te Middelburg voor 57.950. SOUBURG De muziekvereeniging „Oefening na den Arbeid" gaf Vrijdagavond een openbare uitvoering, welke goed bezocht was. Een 9-tal muzieknummers werden, zooals wij dat van het korps onder leiding van zijn ijverigen en bekwamen directeur den heer P. Meijers, gewoon zijn, zeer goed uitge voerd. Vooral het nummer „Aan den schoonen blauwen Donau" van J. Strauss dient geprezen te worden. Het bespelen van 2 nieuwe instrumenten nl. van een clarinet en van een saxophone, verhoogde de vertolking der muziek stukken. De muziekvereeniging heeft door deze uitvoering haar goeden naam hoog ge houden. Ter afwisseling werden een 2-tal too- neelstukjes gegeven, nl. „Jonas de Re- cruut" en „de Hengelaarsclub van Knup pelveen", welker vlugge en goede uitvoe ring medewerkten tot een groot succes. KERKTEN SCHOOLNIEUWS Het aantal vacatures in de Ned. Herv. Kerk Het aantal vacaturen in de Ned. Herv. Kerk bedroeg op 1 Januari jl. 319 (vorig jaar 280) in Gelderland 42, Zuid-Holland 62, Noord-Holland 50, Zeeland 25, Utrecht 18, Friesland 45, Overijsel 10, Groningen, 36, Noord-Brabant 20, Limburg 5 en Dren te 6. In 1927 zijn overleden 22 predikan ten emeritus geworden 23 overgegaan tot een anderen werkkring of verlieten het ambt 15. Opnieuw traden in dienst 7 predi kanten, die uit het buitenland overkwa men of emeritus waren 10 nieuwe predi- kantsplaatsen zijn gesticht en 1 predikants plaats is opgeheven 27 candidaten zijn toegelaten, van wie nog 11 beroepbaar zijn. Sedert 1898 bleef het hoogste getal vacaturen dat jaren achtereen aanmer kelijk lager was dan 200 oeneden 300. Dit getal is nu voor het eerst weder over schreden. Hereenigingsstreven in Engeland. Te Birmingham is een liberaal-evangeli sche conferentie gehouden, meldt de„Chris- tian World". Het blad is zeer geestdriftig over deze bijeenkomst en schrijft er onder meer van Birmingham is daar begonnen, waar Lausanne opgehouden heeft. In Lausanne tocht heeft en steeds achteruit gezien, in Birmingham heeft men den moed gehad de tyrannie van het verleden af te werpen om alleen in de toekomst te zien. De voorzit ter der conferentie toch heeft gezegdWij wenschen de hereeniging met de Vrije Ker ken te bespoedigen en zijn vast besloten voor zooveel het aan ons liigt niet toe te laten, dat de doode hand van het verleden dit hereenigingswerk verhindert. Besloten werd, dat avondmaalsgemeen schap tusschen de Anglicaansche kerk en de Vrije kerken en een „voor elkaar pree- ken" de eerste stappen zullen zijn tot de hereeniging. Sléchts langs dien weg zou meer dan door besluiten van kerkelijke ver gaderingen enz. de hereeniging tot stand komen. Examens. Voor het examen steno-typist, afgeno men door de Ned. Ver. van leeraren in Steno „Groote", zijn geslaagd de dames Mien Glazer alhier en W. Bosman en Netty van der Made te Middelburg. Voor het examen kantoor-stenograaf Ned. taal de heeren C. de Klerk alhier eh W. Scholten te Middelburg. Voor het examen kantoor-stenograaf moderne talen, de dames Koos van der Steen en Trijntje Roos alhier; Nelly Roth en Jane Back te Middelburg, allen leerlin gen van het Instituut voor Voortgezet Handelsonderwijs alhier, leiders de heeren I. Sinke en B. H. van Ligteringen. Wachtgelders bij het onderwijs. Blijkens de aan, gemeentebesturen en rijksinspecties verstrekte wachtgelderslijs- ten'zijn er na de benoemingen der laatste maanden, nog plm. 300 leerkrachten op wachtgeld. Hiervan worden zij die 60 jaar of ouder zijn vrijgesteld van verplichte sol licitatie de groep van 4060 jaar is ver deeld in gehuwden en ongehuwden, voor al de ongehuwden in deze groep is sollicitee-

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 1