DGUSl gen &TIS[ :kker i eerste blad VERKOUDEH ABDU5IR00P 66e Jaargang 1928= MAN ZATERDAG 14 JANUARI de beurs te vussingen. FEUILLETON de huwelijksloterij. Brieven uit de Hofstad een Pb8d7 Pf6h5 Pd7Xe5 g7—g6 evluchtsoord voor het f7—f6 Dd8c7 :4Xd5 en vervolgens Dc7b8 val op d5 zwart heeft f6Xe5 e6Xd5 Kg8—g7 Lc8g4 Ph5—f6 Pf6xe4 Pe4c5 Tf8—f4 Le7d6 h7—h6 Tf4d4 Td4Xg4 Tg4—g5 Tg5—h5 b7Xc6 Pc5—b7 te wit met groot beleid buiten den strijd heeft Th5d5 c6Xd5 Kg7g8 Kg8—f7 Db8h8 Kf7f8 Ta8b8 Dh8g8 Kf8g7 Tb8cS Tc8c7 Opgegeven. ;d7 dan volgt 42 De4— ;4—f6 en wit wint de tnieuws. t meestertournooi te tkower, 2 Steiner, 3 I ger van het maj<»- J 2 Koltanowski en (Rotterdam). J. D. C. DE VRIES. --NO.12 middel tegen ön Zenuwzwakte. dig tonicum en wakken en her- epast bij bloed- vakte, bij jonge erstellenden van waar de nor- erkt degelijk en ing. De Sangui- van uitputting ing f2.-, 6 fl. j Apothekers en OOR NAMAAK. Den Haag. unMiuiMimiBmniMflfl uwe Catalogus verschenen en aanvrage gaarne voorradige mo- den Catalogus n tot verlaagde ebodendeze 4TEN worden rkoop geleverd. DES iiiHiiiHiiiniiiaiiiiHiiHiii 1 is opgeruimd HAAST U VLISSINGSCHE COURANT Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Beschrijving van de decoratiën en zinnebeeldige s childerijen, voorko mende in „Vlissings Eeuwvreugde" op den tweehonderdsten geboortedag harer vrijheidden VI van Gras maand MDCCLXX1I, door Jan Jacob Brahe, predikant te Vlissingen op gedragen aan de Weledele Achtbare Heeren Burgemeester en en Regeer- deren der Stad Vlissingen. Het gebouw, onder de Regeeringe van Adolf van Bourgondië, als Heer van Vlissin gen en door deszelfs beleid eerst gesticht en naderhand op verscheidene tijden verbeterd en versierd, rijst niet onaardig uit den straatgrond op en geeft met zijn ronde pi- laaren en overdekte Gallerij, beneden, met zijne op die pilaaren en gewelfde boogen rustende tweede verdiepinge, en eindelijk iet zijn aardig en fraai Torentje, dat, met urwerk en wijzer, Slagklok en windwijzer .lidden uit het dak omhoog uitsteekt, een ■oet gezicht voor 't oog, de voorgelegene jruimte sierlijker makende. Óp den voorgevel der tweede verdieping pronken aan de eene en andere zijde van het middelste raam de Wapens van Zee- fland en Vlissingen. Daarboven en op de lijst, voor het schuinsopgaande dak, ziet men vlak in 't midden het Prinsselijk Wapen van Oranje fen Nassau, in sierlijk lijstwerk gevat, en gehouden door twee half liggende beelden, verbeeldende Zeegoden, beiden met -een drietand gewapend De opgemeldde verdieping, zedert eenige Ijaaren zinnelijk naar den nieuwen trant op- Jgehaald, is thans van binnen verdeeld in "twee ruime vertrekken, en geschikt tot een Koffiehuis voor Heeren van de Regeeringe andere der voornaamste Burgeren Scheppende licht, door vijf raamen van den Jireeden voorgevel en noch twee andere op |de zijden, als een in de Zuidstraate en een laan den kant der Beursbrugge. In deeze Jzeven kazijnen werden even zo veel chas- sinetten geplaatst, waar van zes met schil derijen, en het zevende, dat het middelste [van den voorgevel besloeg, met 'een om standig opschrift voorzien waren. Het eerste Schilderstuk vertoonde zich |in de Zuidstraate vier andere, twee aan uvee, aan den voorgevel, en het laatste naar de Kaay en reeds genoemde brugge. inhoud dezer Schilderstukken sloeg [zinnebeeldig op de merkwaardige gebeurte nissen van den 6 April 1572 en derzelver eerlijke gevolgen. Wij gaan ze hier stuksgewijze nader [vertoon en. I. In het eerste Vak werd aangewezen de poortgang der Nederlandsche onderdruk kingen en de daaruit ontstaane ellenden, die, schoon al vroeger begonnen, echter haar neesten aanwas en kracht verkregen bij en zedert de overkomste van den Hertog van Alva met zijn leger van Spanjaarden. 9 Men zag dien wreede Dwingeland in trot- sche houdinge zitten op zijnen zwaren krijgswagen, die door geweld, bedrog, bij geloof en roofzucht werd voortgetrokken. Ondeugden, door persoonsverbeeldingen Aangewezen en aan hare kledinge en verder gereedschap te kennelijker gemaakt. Dit, [zeker, waren de gewoonlijke middelen, welke die ontmenschte Tijran met zijne jlienaaren gebruikte. Wat wonder, dat de Nederlanders door zulke mishandelingen tot het uiterste ge bracht wierden Deze droevige uitkomst werd geschetst door 't gevolg van Alva's optocht en voortgang, namelijk Armoede, plavernije, Wanhoop en Dood. Onder de wagenwielen van deze Moordkar zag men Öe gebrokene, gepletterde en verbrijzelde [tekenen van Gerechtigheid, Waarheid, Vrij heid en Welvaart, gelijk Speer en Hoed, "Bijbel, Weegschaal, Zwaard,- Overvloeds hoorn enz. Uit het EngeÜsch CHARLOTTE O'CONNOR ECCLES. I. (Nadruk verboden). 46) Vervolgens loste hij de lang niet geringe wiypotheek op zijn voorvaderlijk landgoed in Jferland af, maakte Boyle gelukkig met een f ardig spaarduitje en zette diens moeder in Jfcen klein zaakje. Iedereen van wien de "?raaf vond dat hij zich in de dagen van Jijn tegenspoed zijn vriend betoond had, 'erd bedacht met de toestemming en dfs de toejuichting van mrs. Dobbs. Juist toen de graaf dit allemaal in orde iad gemaakt en zich in de eerste zonnige .eluksstemming van zijn veranderde le vensomstandigheden bevond, kwam mr. mrham met zijn verzoek bij Jack. Hij was heel nederig. Hij hing een roe- fJHf tafereel» op van de financieele moei lijkheden waarin miss Jenkins geraakt was. Hij legde er den nadruk op dat zonder dat iemand er schuld aan had, deze dame. een vreeselijke teleurstelling had ondervonden, in haar pogingen om te verdedigen wat zij peen de dat haar recht was, had ze geld uitgegeven dat ze eigenlijk slecht kon missen. Is het rechtvaardig en edelmoedig en m overeenstemming met de tradities fan eei1 groot blad, eindigde hij pathetisch om haar 't heele verlies te doen dragen. Jack merkte direct dat mr. Durham lang liet van alle details op de hoogte was, naar hij voelde zich niet geroepen om den Hjian duidelijk te maken dat zijn bescherme linge allerminst de vermoorde onnoozel- In 't schuinsch verschiet aan den eenen kant vertoonde zich een dorre Galgenberg, beplant met Galg, Rad, Wurgpaal en Brand- staak en zoortgelijke werktuigen der onge hoorde vervolgingen in die rampzalige tijden. Aan de andere zijde zag men de Stad Vlissingen van verre aan den Zeekant, zijnde in zo verre wel eenigzins gedekt tegen een aanval te water, maar niet te min in zeer groot gevaar 't welk verbeeldt werdt door eene zwaare onweerswolk, over de Stad hangende, en dreigende eerlang (had God zulks niet genadiglijk in tijds af- gewendt) in grouwelijke donderslagen en vernielende blixemschichten uit te bersten. Onder dit Tafereel waren deze regels te lezen Toledo's dwingeland, gevoerd op d'Oorïogswagen, Spelt schrik en roof en moord voor 't veege Nederland. II. Het tweede vak behelsde eene figuurlijke afmaalinge van de gelukkige en roemruch tige omwentelinge onzer stad, toen ze het Spaansche juk afwierp, om 'er nimmer wederom den hals onder te buigen. Ziet hier de vertooninge. De Vlissingsche Maagd, haar wapenschild onder den arm houdende, werd door de Vrijheid bij de hand gevat en geleidt naar eene Vrijplaats of asiltim, afgebeeldt door een brandend Altaar, op een kleenen heuvel staande naar de gebruiken der Oudheid, alwaar dusdanige heiligdommen, gelijk ook tem pels der Goden, hunne beelden zelve en of ferwouden het levensbehoud aan Vluchte lingen verwaarborgden. Trouwens het be doelde gevolg dezer omwentelinge was Vrijheid in den Godsdienst en Burgerstaat. Terwijl de Stadsmaagd zich naar die berg plaats spoedde, zag men vuile list en wreed geweld haar ijverig op de hielen zitten, doch te laat en vruchteloos. Want Pallas en Herkules waren 'er tusschen beide ge schoten, en weerden, de eerste met haar lans en vreeselijken schild, de laatste met zijnen zwaren knods, die wangedrochten af. Gewis, naast God waren Beleid en Helden moed de middelen waardoor Vlissingen hare Vrijheid verkreeg en ongeschonden heeft mogen bewaaren Onder stond Maar 't Heil, op vleugelen van de oppermacht gedragen, Klonk 't eerst in deze Vest die monsters aan den band. III. In het derde vak verscheen wederom Mi nerva, haar vernuftig overleg te werk stel lende, om de Vlissingers bij de thans versch verkregene Vrijheid te handhaven 't welk te nodiger was, omdat Hoogmoed en Wraakzucht met ernst zaten te loeren op de stadsmaagd, die nu aanvangkelijk, met de door Vrijheid haar geschonken Speer en hoed in de hand, in een aanzienelijk Staatsiegestoelte was -neergezeten. Best werd de aanslag der vijanden ver ijdeld door krijgstoerusting en te water. Tot dat einde had Pallas Mars ontboden, en, wijzende op den gevaarlijken stand der belaagde Maagd, verzocht ze dien Oorlogs- God over te treden in Neptunus schulp- vormige Waterkoets. Mars was op 't oogen- blik gereedt, en werd door den genoemden Watervoogd in 't overstappen door 't hand- reiken geholpen. Dus was men 'er van dien kant tijdig bij. Aan eene andere zijde zag men Hercules dapper bezig, om de Slang Hijdra met zijn knods de hoofden te pletten: 't welk doelde op de kloekhartige voor- zorge der Vlissingers, om tweespalt voor te komen, en te waaken tegen binnelandsche aanslagen en verraderijen. Beneden las men Minerve, om trotsche wraak op 't spoedigst te fnuiken, Leidt Mars ten Scheepskrijge in Neptunus Waterschulp. IV. In het vierde vak werd-en de gelukkige gevolgen van die uitrustingen ter Zee ver toond gevolgen, die tot onsterffelijke eere der Vlissingers gestrekt hebben, in zege op zege en buit op buit op de Kastiliaanen te heid was. Hij antwoordde kort dat de on aangename situatie waarin miss Jenkins zich bevond, uitsluitend een gevolg was van de stappen die zij gemeend had te moeten doen en hij stelde dan ook geener lei steun in uitzicht. Maar toen de graaf van dit bezoek van mr. Durham hoorde zei hij Ik ben blij dat hij er geweest is. Ik heb sinds ons laatste bezoek daar, medelijden met de stumper gekregen. Ik baad me in weelde, met duizenden tot mijn beschikking, waar van zij gehoopt had mee te genieten, en zij, arme sukkel, kwam er toe een coupon in een wedstrijd te stelen om eindelijk van, haar armoe en haar eenzaamheid af te ko men. Ik heb eerlijk gezegd met het arme schaap te doen Het is een manier om de zaak te be kijken, zei Otto, dat geef ik toe, maar ik heb er toch een anderen kijk op. In ieder geval is dat dan mijn manier, antwoordde de graaf. Kijk eens wat een bof ik gehad heb een snoes van een vrouw en meer geld dan ik mijn heele le ven kan uitgeven, terwijl miss Jenkins haar illusies en haar paar laatste dubbeltjes kwijt is. Van mijn wrok tegen haar is niets meer over en ik wil wat voor haar doen. Dat moet je natuurlijk zelf weten, zei Jack. Het geld is van jou en als je het wil wegsmijten moet je het zelf weten. Maar de graaf was niet van zijn besluit af te brengen en Jack schreef een briefje aan mr. Durham dat, ofschoon miss Jen kins niet het minste recht had om iets van „De Komeet" te vorderen, graaf Mac Car- thy de Burgo besloten had haar met het oog op haar pijnlijke omstandigheden, vot- komem onverplicht duizend pond te schenken. behaalen als bleek in de ontmoetinge der Vloot van Sanctio d'Avila, en der rijke Lissabonsche Vloot, de Zeetnumfen, be haald voor Rammekens, op de Schelde, bij de Zeeuwsche Lemmer en vele andere, die bij de Nederlandsche Historieschrijvers uit voerig geboekt staan, en waaromtrent, zo met opzicht op die eerste tijden, als ten aanzien van genoegzaam alle volgende, de Vlissingers, in roem op hunne inboorlingen, voor geene Stad van ons Gemeenebest be hoeven te wijken. De zinnebeeldige inhoud van dit vierde tafereel was ontleend uit de bekende Histo rie der Argonauten, die onder het bevel van Held Jason in 't Schip Argo naar Colchos stevenden, ter veroveringe van 't Gouden Vlies. Zij werden hier verbeeldt als van hunnen Zeetocht terug gekomen en den veroverden buit nevens de gevangenen aanbiedende aan de Vlissingsche Maagd, zijnde aan den Zeeoever gezeten. Ondertusschen zag men aan den anderen kant Hercules wakker bezig, om een Co- Iumna Rostrata of Stevenkolom op te rech ten in navolginge van dat oude gedenk teken, te Rommen, ter eere van den Bur gemeester Cajus Duillius opgericht, na de behaalde zege in den eersten Punischen oorlog. Doch om hierin met beleid te werk te gaan, en de verkregene watertriumfen door geene volgende lafheden te verliezen, had Pallas naauwe toezicht op dit praal- gevaarte, en Mars hield 'er met het zwaard in de vuist de wacht bij. Daaronder las men 't Geluktde Zeetriumf doet Spanje's hoogmoed duiken, En strekt der vrijheid tot het zekerste behulp. V. De Vlissingers, zich zo wel gekweten hebbende in het aanvaarden en verdedigen hunner Vrijheid, en zo treffelijk tot verdere voortzettinge der Vaderlandsche belangens zijnde voor den dag gekomen, verkregen twee jaaren daarna, nevens de Veerenaars, door 't gezag vat» Vader Willem den l de eere van tot Graaflijke Steden en Leden van Staat verklaard te worden. Dit werd vertoond in het vijfde vak. Men zag er eenen ronden Eeretempel, van binnen op de helft vertoond en prachtig versierd. Aan den Wand hingen eenige Medaillons. Het grootste midden onder het lijstwerk, waarop de koepel steunde, vervatte den Zwemmenden Zeeuwschen Leeuw, en wat laager zag men de wapens der Zeven Leden van Staat dezer Provintie, als dat van den Eersten Edelen, Middelburg, Zie- rikzee, Goes, Tholen, Vlissingen en V<eere, alle in eene keurige angschikkinge, han gende aan een breed en sierlijk gestikt Oranjelint. Mars, Hercules en Pallas ge leidden de Vlissingsche Maagd naderbij, ter beschouwinge van haar Wapen, boven het- welke het Geboortejaar van dezen hoogen Eerstand, 1574, in cijfers gesteld was. Boven op de kroonlijst van den Tempel, daar de rijzing van den boog een aanvang nam, stond het beeld der Eere, bezig om met schelle klanken <fen roem der Staaten en dus ook van Vlissingen volvrolijk uit te tiompetten. En er was onder geschreven Wie wraakte Vlissingen ten top van eer ie voeren Haar stoel te vestigen iji 't hoogste Staats gesticht 7 VI. Het zesde vak verbeeldde de Vlissingsche Maagd, in eene aangename gerustheid ne- derzittende onder de schaduwe van een oranjeboom, hebbende vöor zich de tekenen van den Godsdienst, Vrijheid, Koophandel, Zeevaart, Kunsten en Wetenschappen. Ne vens haar zag men eene Egiptische Naaide of Obelisk, tegen welkers voetstal deze talletters te lezen waren MDLXXll. MDCLXXU. MDCCLXX1I. MMMMM. En in den vijfden regel eenige noch on volmaakte beginsels van Letteren, die op Misplaatste edelmoedigheid, mopper de Jack, toen hij den brief onderteekende. Duizend pond Het duizelde mr. Dur ham, wiens stoutste verwachtingen het niet verder dan tot zestig' a tachtig hadden dur ven brengen. Duizend pond Het was schitterend, het was vorstelijk Als h ij er eens de beschikking over had. Als het in de „Behnoral" werd gestoken, wat zou het dan een schitterende geldbelegging zijn. Hij zou de uitgave kunnen voortzetten, hij zou wonderen kunnen verrichten Er flitste een lichtende, grootsche gedachte door zijn brein en over de uitvoering liet hij geen gras groeien. Hij rende de deur uit om een bezoek te brengen aan miss Arethusa Jenkins. Ik was al eenige dagen van plan ge weest bij u te komen om u te zeggen, lie ve miss Jenkins, hoe het mij spijt dat ik niet direct in antwoord op uw brief een chèque heb kunnen sturen, maar met een paar dagen... Ik vond het zoo akelig het u te moe ten vragen, antwoordde miss Jenkins, maar zooals u weet heb ik hooge gerechts kosten te betalen en ik was tot mijn spijt gedwongen om... dat geld weer los te maken. Natuurlijk... natuurlijk, antwoordde mr. Durham joviaal spreekt vanzelf... spreekt vanzelf... Ik zou natuurlijk geen moment verloren hebben laten gaan, maar de „Balmoral" gaat zoo schitterend op het oogenblik, dat ik aarzelde om er ook maar een gering deel van het bedrijfskapitaal op dit beslissende moment aan te onttrekken. Het spijt mij heel erg, herhaalde miss Jenkins. Ik zou u niet lastig gevallen hebben, als ik maar de minste kans had gezien het bedrag op een andere manier haren tijd noch verder stonden uitgewerkt te worden. In 't verschiet zag men de Gerechtigheid en Vrede, elkander tederlijk omhelzende en kussende, nevens een Altaar, waarop een brandend wierookvat gesteld was. Omhoog scheen eene heldere Zon, in welker licht gevende schijf de bekende Driehoek ge plaatst was, met een open oog in deszelfs midden. De zin dezer gantsche verbeeldinge was geene duisterheid onderhevig. Vlissin gen, na de wonderbaarlijke en gelukkige omwentelingen, geduu rende eene reeks van twee eeuwen door 't Albestuurend Oog der Hemelsche Voorzienigheid bewaakt, door de Straalen van eene Algenoegzame Weldadig heid bestraald, bij het dierbaar genot harer waardigste panden gehandhaafd, met veler lei takken van welvaart gezegend, en het tedergelïefd onderwerp onzer heilgebeden voor alle toekomende Eeuwen. Dit stond 'er daarom onder Zo hechte 's Hemels Hand, in onverbreekbre snoeren, Haar welvaart, Vrede en Roem, tot 's Waerelds jongste licht VII. Eindelijk las men in het middelste raam het volgende opschrift Ter gedachtenisse van het tweede Eeuw jaar der Vlissingsche Vrijheid, zijn deze Tafereelen, nevens de verdere Eersieraaden, aan de Middelburgsche Poort e, Paar de- markt, en Groote Kerkdeur, uit een vrij- willigen toeleg van de feestvierende Burge rtje dezer Stad geplaatst op den Zesden van Grasmaand des Jaars MDCCLXXI1. Voorts was dit geheele gebouw van bui ten op eene uitvoerige wijze bepronkt met velerlei sieraden. De kolommen aardig om slingerd met festonnen van palm, en teffens, zo wel als de geheele voor- en zijdgevels, het lijstwerk, dak en frontispice en torentje, in een zinnelijken smaak van buiten bezet met eenige honderden lampions, bestaande uit bierglazen, met roet of smeer gevuld en van onderscheidene kleuren. Zoortgelijke zag men ook aan twee pyra- miden en krulwerken, boven op de hoeken geplaatst, en in 't midden aan de door el kander gevlochtene letters V.D.V., dat is, voor de Vrijheid. Welke lichten, onverminderd de kracht der doorschijnende tafereelen, over de gant sche opene plaats en ter wederzijden, des avonds eenen overheerlijken schitterglans verspreidden 't welk tot laat in den nacht voortduurde. (Bovenstaand artikel werd ons toege- zomlen van bevriende zijde, waarvoor wij den inzender zeer erkentelijk zijn. Met belangstelling zullen de lezers zeker van deze beschrijving van het Beursgebouw hebben kennis genomen. Het treft wel toevallig dat de bouw- aanvrage tot geheele restauratie van het Beursgebouw en de inwendige verbouwing tot café (dat het blijkens het stuk ook in 1772 en latere jaren was) door en op kos ten van de Vereeniging „Hendrik de Key- zer" met verzoek om spoedige afdoening, thans bij Burg. en Weth. in behandeling is. Volgens het bestek moet de verbouwing binnen 6 maanden geheel gereed zijn, zoo dat reeds dezen zomer het nieuwe café „de Oude Beurs" in exploitatie zal zijn. Onze gemeente is de vereeniging „Hen drik de Keyzer" zeer grooten dank ver schuldigd, dat zij de restauratie van dit historisch gebouw heeft mogelijk gemaakt, terwijl tevens wel dank mag worden ge bracht aan het college van Burg. en Weth. en in het bijzonder aan den burgemeester, voor hetgeen is gedaan om deze restauratie te helpen bevorderen. Red.) In memoriam. Jubilè. Met -een woord gewijd aan de nagedach tenis van den overleden Commissaris dér Koningin in Zuid-Holland, Baron Sweerts de Landas, willen wij dezen brief aanvan gen. Dit woord kan er een zijn van eerbied en erkentelijkheid voor het vele dat hij deed in het belang van den Haag en van los te maken. Wat een edelmoedigen aard hebt u toch, fluisterde mr. Durham bewonderend. Wat een rijk gemoed Mijn lieve miss Jenkins, mijn dierbare vriendin, wat staat u toch mijlen ver boven andere vrouwen ik wil het u duizendvoudig vergelden.... Geloof mij, uw naam zal bij het nageslacht voortleven als van een, die er naar heeft gestreefd om het peil van de literatuur om hoog te brengen en door genereuse hulp haar omhoog gebracht hééft uit de diepten waarin zij gezonken was.... De lieflijke naam van Arethusa Jenkins zal door de eeuwen- klinken op de muziek van onster felijke verzen en verheerlijkt door de liefde van een dichter. Wat riep miss Jenkins verrast. Ik zei door de liefde van een dichter. Hebt u geen vermoedens van de gevoe lens die u in mij gewekt hebt Wees mijn Laura, mijn Beatrice U zult uw plaats in nemen onder de groote vrouwen der his torie, die den onsterfelijken hartstocht van een dichter hebben geïnspireerd. Roem zal mijn deel zijn... door u 1 Ben ik te vrijpos tig door u nederig te vragen de deelge- noote van dien roem te willen zijn Miss Jenkins was inalle oprechtheid verbaasd. O, mr. Durham, zei ze eerlijk, ik had dit niet verwacht. U overrompelt me. Dat vreesde ik al. Ik verborg mijn •gevoelens toen ik meende dat u de ver loofde van een ander waart, maar nu deze gebleken is een laaghartige verrader te zijn... Miss Jenkins zuchtte. Nu hij gebleken is een verrader te zijn, herhaalde de dichter op tragischen toon, vraag ik it mijn vrouw te willen Juist omdat verkoudheid zich zoo onschuldig voordoet, is zij zoo gevaar lijk. Vergeten wij toch nooit, dat zij een ontsteking der slijmvliezen is en dat reeds een simpele verplaatsing dier ontsteking b.v. naar de stem banden, de bronches of naar het slijm vlies van de longen - en hoe gauw gebeurt dat niet - haar veel ernstiger maakt. Acute en chronische bronchi tis, asthma, borstbenauwdheid zijn de terecht gevreesde gevo'gen van een verwaarloosde verkoudheid. Maak de genezing niet moeilijker en duurder door met de juiste behandeling te wachten. Begin bij het begin en verzorg een eenvoudige verkoudheid dadelijk met de versterkende, onschadelijke, maar krachtig slijmoplossende AKKER'* Voorde Borst Per koker: f 1.50, f 2.75. f 4.50 het*gewest. Als burgemeester van de resi dentie was hij een gezien figuur, precies zoo één als den Haag aan het hoofd der gemeente behoeft. Op en de op een gentle man, handig spreker en terdege onderlegd, imposante verschijning met zeer vele gaven, die hij alle in dienst kon stellen en ook stelde van de belangrijke taak die hij te vervullen had. Hij behoorde tot het oude regententype wat tal van punten betrof, maar toch was hij modern in alle opzichten waarin men dat kon wenschen. Voor iedereen was hij toe gankelijk, hij luisterde gaarne toe, overwoog snel en bleek altijd een scherpen" geest te bezitten. Onder zijn bewind kwam de nieu we strooming in de politiek krachtig op hij zette zich er niet schrap 'tegenover, al was zij de zijne niet, maar hij doorgrondde ze terdege en was altijd slagvaardig als hij met de vertegenwoordigers ervan in debat raakte. In zijn goeden tijd was hij een krachtige persoonlijkheid. Tot hoogen leeftijd heeft hij daarna de leiding der provincie gevoerd. Men zou zich kunnen afvragen of het niet beter ware een leeftijdsgrens te hebben voor dergelijke functionarissen. Hoewel de heer Sweerts tot het laatste kras bleef,ware het toch gewenscht geweest wanneer hij eenige jaren van rust had genoten en zijn belang rijken post aan een ander had overgelaten. Tegen de moeilijkheden van het ambt was hij de laatste jaren niet meer in die mate opgewassen als wellicht gewenscht was ge weest. Zelfs het tamme college van Pro vinciale Staten gaf moeilijkheden in de lei ding, waarvoor een krachtige persoonlijk heid noodig was. Als burgemeester van den Haag wa9 de heer Sweerts ook een beminnelijk man. De pers heeft ook nooit over hem te klagen gehad, want hij had te harer opzichte steeds een breed standpunt. Vele moeilijkheden heeft hij ondervonden en niet altijd ging zijn pad op rozen. We herinneren nog maar zijn. Ik kan u geen trotschen titel aanbie den, geen groot fortuin, maar wel een trouw hart en onsterfelijken roem. Zeg dat ge de mijne wilt zijn Bemint u mij werkelijk Hoe kunt u er aan twijfelen Al mijn hoop is op u gevestigd. Het is zoo plotseling, fluisterde Are thusa zedig. Dus u wijst mij af zei mr. Durham op een toon van de diepste wanhoop. O, het is wreed, maar ik zal mijn leed dra gen als een man. O, neen, neen, zei miss Jenkins haas tig. Ik heb u niet afgewezen, mr. Dur ham... Archibald. Uw nobele gevoelens vinden weerklank in mijn hart. Ik wil de uwe zijn. Hoe verrukkelijk riep mr. Durham vol gloed. En nu, liefste, nu onze levens ineenvloeien, nu onze belangen dezelfde zijn geworden, vind je niet dat het 't beste was dat ik al die zakelijke beslommeringen voor je in orde maak Dat ligt toch meer op den weg van een man dan van een vrouw, vind je ook niet? Welke zakelijke dingen bedoel je Die gerechtskosten, waar je over ge sproken hebt. Ik vind het een schandaal dat jij al dat geld moet betalen. Wat kan ik er aan doen vroeg miss Jenkins. Lieve miss Jenkins... ik bedoel Are thusa... je bent op een allerschandelijkste manier behandeld. Na alles wat je mij ver teld hebt, vind ik niet dat jij, maar „De Komeet" die kosten behoort te betalen, want hun gemeen optreden heeft gemaakt dat je rechtsbijstand moest zoeken. (Wordt vervolgd.

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 1