DINSDAG IO JANUARI binnenland feuilleton Stads en Provincienïeuws --No. 8- 66e Jaargang 1928= DE HUWELIJKSLOTERIJ. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voer Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-ahon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbeta ling. ADVERTENTIE-PRIJS Van 1—5 regels 1 1.25, voor iederen re»el meer 25 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 50 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie; dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs bij vooruitbetaling van 1—5 regels 0.75, voor iederen regel meer 15 cent. De centrale keuringscommissie. Thans heeft de minister van binnenland- sohe zaken en landibouw, gelet op artikel 15 van de bioscoopwet, volgens hetwelk voor het rijk een centrale commissie voor de keuring van films zal worden ingesteld, de leden dezer commissie benoemd. In deze oommissie, bestaande uit 87 le den, heeft geen enkel persoon uit de pro vincie Zeeland zitting. Verlaging posttarieven. Bij de behandeling van de P.T.T.-be- «rooting voor 1928 in de Tweede Kamer heeft de minister van Waterstaat verklaard, dat vrij zeker met 1 Februari a.s. de druk werktarieven en de posttarieven voor locaal verkeer zullen worden verlaagd. De parlementaire redacteur van „de Tel." kan thans mededeelen, dat bet definitief vaststaat, dat deze verlaging met 1 Febru ari zal ingaan. Naar men weet bedraagt de verlaging ongeveer 25 doch de des betreffende nieuwe tarieven zullen thans spoedig worden bekend; gemaakt. Onbehoorlijke winsten uit gemeente* bedrijven. De katholieke „Volkskrant" schrijft on der het opschrift „leer en praktijk" het volgende Ieder zal1 zich nog herinneren hoe de linksche democraten in 1910 nog den ver kiezingsstrijd voerden met argumenten te gen te hooge winsten, welke gemaakt werden door gemeente-bedrijven. Dit werd in strijd geacht met de democratie en de „burgerlijke" of „conservatieve" raadsleden moesten heel wat hoorën over die „indirecte belastingen", waarmede zij den kleinen man ten bate van de kapita listen verdrukten. Sinds is er heel wat gebeurd. De link sche democraten zijn aan het roer geko men. Zij hebben in de groote steden wet houderszetels veroverd. In Amsterdam legeerde zelfs Wibaut als wethouder van financiën. Een andere koers werd nu verwacht. Gas, electriciteit eg£ water zouden nu goedkooper worden ven de gemeente zou meer halen van de kapi talisten, o.a. door een betere verhouding tusschen inkomstenbelasting en bedrijfs winsten. 't Is anders geloopen. De heer Wibaut voelde zich eenigen tijd geleden reeds gedrongen om wat oude plunje op te ber gen en principieel te verdedigen een ver sterking van de gemeente-financiën door hoogere winsten van de bedrijven. Geen wonder, want die winsten waren verbazend gestegen. In 1910 waren de verhoudingen in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag aldus Winsten uit electrici- teitswerken, gasfabrieken, waterleiding en telefoon resp. voor genoemde gemeenten 2.294.000, 4.001.000 en 1.894.000. In 1926 waren deze winsten, echter opgevoerd tot resp. 12.097.000, 11.983.000 en 6.884.000 1 Zeker, ook de andere belastingen stegen aanzienlijk, in totaal resp. van ƒ9.903.000 tot 39.780.000, van 3.612.000 tot 22.058.000 en van 3.988.000 tot 18.806.000 (directe en indirecte belas tingen). Maar nooit toch zijn de gemeen tebedrijven zoodanig als melkkoeien geëx ploiteerd als thans. Ziedaar het verschil tusschen leer en praktijk Uit het Engelsch CHARLOTTE O'CONNOR ECCLES. (Nadruk verboden). 42) Ik kom van de heeren Sharpe 1 readwell, om u uit .naam van onze cliënte miss Arethusa Jenkins dit document ter hand te stellen. Een dagvaardjiging informeerde Mac Carthy, uiterlijk kalm. Ja meneer, in de zaak Jenkins contra Mac Carthy de Burgo, wegens verbreken van huwelijksbelofte. Miss Jenkins eischt 20.000 schadevergoeding. De graaf, nu woedend, sprong op. Verdwijn uit mijn. oogen, brutale vlegel. Hij liep met opgeheven vuist op den ongewenschten bezoeker toe, maar deze nad zich ijlings in veiligheid gesteld dooi de deur uit te rennen. De graaf liet de rest van zijn ontbijt in den steek, greep zijn hoed en liep zoo snel zijn lange beenen hem maar dragen kon- [l..naar. 'de bureaux van „de Komeet". Hij viel als een bom het kantoor van Jack binnen, maar voor hij een woord kon uitbrengen, riep deze jonge man hem toe, terwijl hij een brief in de hoogte hield - Hallo, oude jongen ik stond juist op het punt je hierheen te ontbieden. Lees dit eens. Ik ben er niet toe in staat. Laat me m vredesnaam met rustDie duivelin is weer 3a,n den gang Ze is rilet een dag- vaardiging voor den dag gekomen. Twin Keuring van brandstoffen. Het „Vaderland" maakt eenige opmer kingen, naar aanleiding van het streven van eenige vereenigingen om te komen tot een offiicieeie keuring van brandstoffen. Dit vraagstuk zal1 op de algemeene ver gadering van de Vereeniging van Huis vrouwen aan. de orde komen een der af- deelingen heeft nl. het volgende voorstel ingediend De afdeeling stelt voor een adres te richten tot den minister van arbeid, met verzoek te willen bevorderen, dat er een keuring komt op huisbrand. Het eenvou digste ware, de keuring in handen te stel len op grond van de Warenwet. Daartoe behoeft slechts bij Kon. besluit huisbrand tot een-„waar" te worden verklaard in den zin van artikel 1 dier wet, terwijl dan tevens bij een afzonderlijk Kon. besluit eischen aan de verschillende brandstoffen zouden moeten worden gesteld. De afdeeling geeft hierbij de volgende toelichting Van verchillende zijden bereikten ons klachten over de kwaliteit van den huis brand, in het bijzonder over anthraciet en gevallen zijn ons bekend, waarbij als an thraciet werd geleverd een waar, die den naam rïiet mocht dragen. Het is toen ge bleken, dat het instellen van een strafver volging op grond van het strafwetboek niet mogelijk was. De groote beteekenis voor de huisvrouwen van het verkrijgen van goede kwaliteit huisbrand zal wel niet nader uiteengezet behoeven te worden. Het komt het „Vaderland" voor, dat een uitgebreid onderzoek naar de beweerde misstanden en de mogelijkheid van be paalde maatregelen gewenscht is, waarbij ook aan de organisaties van handelaren gelegenheid dient te worden geboden-van hun inzicht te doen blijken. Voorts maakt het blad melding van een wensch der Huisvrouwen-organisatie, om de Warenwet zoodanig aan te vullen, dat ook op de hoeveelheid waren in het bijzonder van zgn. verpakte artikelen controle zou kunnen worden uitgeoefend en aanduiding van den netto-inhoud zou kunnen worden geëischt. Dit is ook voor den winkelier van belang, die steeds door het publiek aansprakelijk gesteld wordt voor eventueele afwijkingen," terwijl) de vulling door fabrikant of grossier ge schiedt, op wie verhaal practisch heel moeilijk is. In Duitschland kan. sedert 1 October jl. hiertegen wèl worden opgetreden, nl. op grond van de nieuwe „Wet op de Levens middelen" en de daaruit voortvloeiende verordening op de aanduiding van waren. De voor den verbruiker bestemde verpak kingen moeten de voorgeschreven aandui ding dragen in het Duitsch moet op voor den kooper gemakkelijke begrijpbare wijze worden aangegeven de firma en. de plaats van vestiging van den fabrikant en even eens de inhoud, aangeduid volgens han delsgebruik en .naar Duitsche maat en gewicht ten tijde van de vulling of naar het aantal. De bemanning van de „Alhena" gehuldigd. Gisteren is te Rotterdam de bemanning van de „Alhena" nogmaals gehuldigd en wel in het kantoorgebouw van Van Nie- velt Goudriaan's Stoomvaart-Maatschappij. B-ij de huldSging in de vergaderzaa. van den raad van beheer, waarbij o.m. de bur gemeester dr. j. Wytema tegenwoordig was, heeft de voorzitter van de Maat schappij tot Redding van Drenkelingen, de heer Beels, namens en in opdracht van den Prins, beschermheer van de oudste Maat schappij tot redding van drenkelingen, ge tuigd van de eer welke hem te beurt viel om namens de geheele natie dank te bren gen, voor wat door hein allen en ieder af zonderlijk is gedaan op dien gedenkwaar- digen 25en October 1927. Het woord was daarop aan den Prins, die d'e redders ongeveer als volgt toesprak Als beschermheer van de Maatschappij is het mij een voorrecht bij dit plechtig oogenblik aanwezig te zijn. De moedige daad door uw kloeke en stoere mannen ge daan, is een nieuwe bladzijde in ons Neder- landsche zeewezen. De heele buitenwereld kijkt naar wat wij doen en gij hebt onzen tig duizend pond schadevergoeding An ders niet... wegens verbreken van trouw belofte. Ik sta erop, Darracott, dat je het geld onmiddellijk aan de deelneemsters te ruggeeft en de heele wereld, miss Jenkins en haar advocaten incluis, aan het ver stand brengt, dat ik geen rooien duit bezit. Laat haar in ieder geval weten dat ze, zelfs al wint ze het proces, tóch geen cent krijgt. Ik... ik... Hier heb ik nieuws, dat je zal kalmee- ren, amice. Er is een andere pretendente op de vlakte. De graaf sprong verschrikt overeind. Alsof één al niet erg genoeg is Ik word nog stapelgek. Wie is het? Wat bedoel je éigenlijk precies Lees dezen brief dan, kerel Ik kan geen regel zien ik ben te opgewonden. Vertel het me maar en .aat me in 's hemelsnaam /niet verder in span ning. De brief is van een dame, die beweert de eigenares van nummer 31.858 te zijn en dus recht te hebben op den prijs. Maar hoe kan dat? Dat wijf, neem me niet kwalijk, dat boschvioodtje, bedoel' ik, heeft dat nummer in haar bezit. Ik heb het in haar hand gezien. Ze hiekl het me gisteren onder den neus. En de schrijfster van dezen brief be weert dat liet haar toebehoort, herhaalde Jack. Nog meer ongelukken, zei de graaf moedeloos. Enfin, laat ze maar opko men. Laat er maar een dozijn opkomen... Ik ben toch op het ergste voorberefff. Ik zou niet zoo pessimistisch zijn als ik jou was. Je bent er op het oogenblik naar mijn meening een hoop beter aan toe. De „Alhena" thuis. - De bemanning van het ss. „Alhena", dat zich bij het vergaan van het ss. „Principessa Mafalde" zoo kranig gehouden heeft, is op luisterrijke wijze gehuldigd. Wij kiekten het schip met den kapitein H. G. Smoolenaars naam hoog gehouden. Niet alleen ais be schermheer, maar ook uit naam van de Koningin en van de geheele natie brengt ik daarvoor oprechten dank., Vervolgens heeft de Prins medailles en diploma's uitgereikt aan den kapitein, den eersten stuurman C. H. Bakker, den twee den stuurman J. Kuyper, den derden stuur man C. Sissingh, de vierde stuurlieden W. Raadsen, H. Kryne en N. Laarman, den tweeden machinist J. van Engelsdorp Gas teilaars, den bootsman M. J. Dozelaar, den timmerman M. Hoitrop en de matrozen J. Lekkerkerk, P. Kaekman, J. Zwaai, J. Om- mering, L. Oosterom en P. Teekens. De rharconist A. I. Wentzel was door ziekte verhinderd bij- deze uitreiking aanwezig te zijn. Namens de aanwezige leden van de equipage heeft kapitein Smoolenaars woor den van dank gesproken. We hebben naar il&hoop zoo zei de kapitein den naam van ons land hoog gehouden. Het spijt ons dat wij niet meer levens hebben kunnen redden. We waren zeer onder den indruk over het verlies van zoovele levens. Daanna volgde de huldiging van de be manning door het gemeentebestuur van Rotterdam, ten stadhuize, waar zij werden toegesproken door burgemeester Wytema. Het gemeentebestuur van Rotterdam heeft gemeend u bij deze gelegenheid een klein blijk van waardeering te moeten aan bieden. Het is geen blinkend eeremetaal, maar een voorwerp, dat in de stilte van uw binnenkamer voor u en uw gezin de herin nering levendig moge houden aan de grootsche plichtsbetrachting, die gij in een voud hebt verricht. Het gemeentebestuur heeft bij de beken de fabriek „De Porcelèyne Fles" in Delft een bordi laten bakken, waarvan ik u allen hierbij een exemplaar aanbied. Het zij u een blijvend, bewijs, dat de ge meente Rotterdam groote daden weet te eeren.. Baron Sweerts de Landas Wyborgh, het woord voerende namens de Zuid-Holland- sche en de Noord- en Zurd-Hollandsche Redding Maatschappij, deelde mede dat nu de regeering de mannen van. de „Alhena" al' reeds voor hun optreden heeft onder scheiden door de uitreiking van eere-tee- kenen, de reddingmaatschappijen niet, zoo als zij gewoonlijk doen, medailles zullen uitreiken. In dit geval» zullen zij 2500 be schikbaar stellen ter verdeeling onder de bemanning. Verschillende sprekers voerden nog het woord, waarna ten slotte nog een dank woord) werd gesproken door kapitein Smoolenaars, waarop een overweldigend applaus losbarstte. Beleefdheid en goede vormen. Hoewel het anders moest zijn, staat het wel vast, dat de opvoeding der kinderen goeddeels op school plaats heeft. De on voorloopig ben je tenminste van Jenkins af. Enfin, laat me den brief maar eens kijken, zei de graaf, die de juistheid van Jack's laatste bewering tot zijn opluchting ook inzag. Zooals Jack al gezegd had, was de brief afkomstig van een dame, die mededeelde dat zij uit de krant gezien had dat no. 31585 het nummer was waarop de prijs uit de huwelijksloterij van „De Komeet" ge vallen was en daar zij de eigenares van dit nummer was, maakte zij aanspraak op den prijs. De brief was geteekend Iowa Shortland Dobbs. Ik geloof dat ik haar ergons ontmoet heb, zei Jack. Als ik het wel heb, is het niet zoo'n slecht soort en lang niet onknap. Het kan me geen steek schelen, zei de graaf mistroostig. Ik heb voor mijn leven genoeg van vrouwen. Eu wat dat gold betreft, Darracott, ik sta er op dat het teruggegeven wordt, geloof me, die Arethusa zit me zoo op de ziel omdat ze denkt dat er wat te halen is. Als ze merkt dat dat niet zoo is, zal ze wel uitscheiden. Maar vergeet niet, dat als mrs. Short- land Dobbs de waarheid schrijft, Arethusa niet de prijswinster is. Laten we in ieder geval onderzoeken wie van de twee de rechthebbende is. Ik zal haar schrijven ons direct de coupon te toonen en haar bijzon derheden vragen, waar en wanneer ze hem gekocht heeft enz. Als er een vergissing in het spel 'is, kan dat niet anders dan in jou voordeel zijn. Dat zie ik nog niet in. Het zal, alleen een tweede vrouw op de proppen brengen, die misschien nog erger is dan de eerste. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd, mengde zich Otto in het gesprek. Maar derwijzer(es) of leeraar(es) heeft in de maatschappij de gewichtige taak te vervul len niet alleen van voorgang(st)er in de schoolsche wetenschap, maar ook van op- voed(st)er. Zonder twijfel zal een ieder hooge waardeering hebben voor het vele, dat inzake de opvoeding van de jeugd reeds wordt gedaan door het onderwijzend per soneel. Toch zal aan een zeker deel daar van nog wat meer aandacht moeten wor den geschonken, nl. aan het systematisch bijbrengen van beleefdheid en goede vormen. Het is pijnlijk maar waar, dat tijdens en na den grooten oorlog, speciaal onder de jongeren een mate van vrijheid, van bewe gen is ontstaan, welke medebracht een loslaten van wat vroeger als van zelfspre kend werd' geacht aan goede vormen. Ook slecht begrepen zgn. democratische denk beelden leidden tot het over boord werpen van wat toch inderdaad tot werkelijke beschavingsgewoonten behoorde en steeds zal blijven behooien. Daarom is het wel noodig, dat op school iets meer worde ge daan aan het bijbrengen van d;e normale begrippen omtrent beleefdheid en goede vormen. Wordt de dagelijksche omgang tusschen de menschen niet aangenamer, wanneer die staat in het teeken van goede vormen, dan wanneer er een zekere grofheid heerscht Waren niet steeds goede vormen een uit vloeisel van werkelijke innneriijke bescha ving. En zal dus omgekeerd de bescha ving niet bevorderd worden door het in de hand werken van het gebruik van goede vormen Laat ons in onzen huidigen ma- terialistischen tijid een weinig aandacht schenken aan deze idealistische aangele genheid De Nederlander wordt steeds langer. Dr. Bruinsma en prof. Bolk hebben in 1907 resp. 1908 nagegaan, hoe dé gemid delde lengte van de Nederlandsche lotelin gen varieert en hebben gevonden, dat de Nederlander in de laatste helft der 19e eeuw langer is geworden. Prof. v. d. Broek heeft, zo,o lezen wij in „Mensch en Maatschappij" dit onder zoek voortgezet en van de lotelingen van 1921'1925 voor elke gemeente de gemid delde liichaamslengte berekend hij heeft izijn uitkomsten in de Koninklijke Academie van Wetenschappen meegedeeld Er wer den meer dan een kwart millioen maten verwerkt. De gemiddelde lengte voor alle lotelingen in dien tijd bedraagt 170.77 cM. sinds 1863 is de lengte ieder jaar toegeno men. en wei' met bedragen, die wisselen tusschen 0.8 en 2.2 mM. per jaar. Iedere provincie en practisch ook iedere gemeente heeft tot die lengtetoeneming bijgedragen. In Drenthe vindt men de sterkste lengte- vermeerdering in 20 jaar tijd van 167.46 tot 170.80' "3.34 cM. thans neemt Dren Laat de dames het samen uitvechten er bestaat kans dat je iemand vindt waar mee beter land is te bezeilen dan met je beminnelijk boschviooltje. Neem in elk geval geen notitie van die dagvaarding tot we meer van de zaak weten. HOOFDSTUK XXVIil. De nieuwe Pretendente. Mrs. Shortland Dobbs was in Bourne mouth om van de gevolgen van haar in- fluenzaaanval af te komen. De zoele lucht, de blauwe hemel, de opwekkende zeewind, de sterkende geur van de dennebosschen maakten haar al gauw weer krachtiger en vroolijker. Het comfortabel hotel, waar ze logeerde beviel haar uitnemend. Haar kamer lag op het Zuiden, had evenals het geheele hotel centrale verwarming en ze had een zalig bed met genoeg dekens naar haar zin, iets wat haar in Engeland nog niet overkomen was. Bij den dag voelde ze zich sterker worden en in hetzelfde tem po kwam haar oude levenslust terug. De badplaats was vol gasten en ze ontmoette tal van aardige menschen in 't kort, alles begon haar weer te interesseeren. In deze genoeglijke herstelperiode was het, dat ze op een goeden dag in de lees zaal van het hotel een nummer van „de Komeet" zag liggen, dat haar plotseling weer aan de huwelijksloterij herinnerde. Het blad bevatte er echter niets meer over en ze veronderstelde dat de trekking zeker tijdens haar ziekte had plaats gehad. Ik moet toch eens zien gewaar te worden op welk nummer de prijs is geval len, dacht ze en na eenige nasporingen slaagde ze er in het nummer van het blad waarin de «uitslag stond vermeld, op te the de 7e plaats in in de rij der provinciale gemiddelden, in dé periode 1898^-1907 was zij no. 10. Dit is des te merkwaardiger, om dat Drenthe een der ninst-welvarende .pro vincies is. Noord-Holland bergt de langste bevolking van Nederland' de cijfers voor 1898—1907 en 1921—1925 zijn 169.1 en 171.61. Voor Amsterdam, (groot aantal Jo den) bedragen deze 168.4 en 170.8 voor Noord-Holland zonder Amsterdam 169.85 en 172.47. In Limburg- is de toeneming der lengte het geringst, nl. van 167.48 tot 167.83 0.25 cM. Volgens prof. v. d. Broek is dit niet uitsluitend aan den rasfactor toe •te schrijven, want in Noord-Brabant en Zeeland', waar evenveel of meer van het Alpineras wonen, bedraagt de toeneming 1.94 en 2.21 cM. De oorlogsjaren hebben geen duidelijken invloed gehad op het groeiproces, in tegenstelling met wat in Duitschland is waargenomen van 1921 tot 1925 is de gemiddelde lengte van den Ne- derlandschen Joteling nog met 7 mM. toe genomen. Wat jammer, dat wij overeenkomstige gegevens ook niet bezitten voor de vrou wen. VLISSINGEN, 10 JANUARI. Een belangrijke opdracht aan de Kon. Maatsch. „de Schelde". Naar wij vernemen heeft de Rotterdam- sche Lloyd aan de Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier opgedragen, den bouw van twee dubbelschroefmotor-mailschepen, van omstreeks 18.000 ton (dus aanmerkelijk grooter dan de „Sibajak"). Deze schepen kunnen wegens hun breedte door de be staande sluizen niet naar buiten varen. De nieuwe sluis zal niet tijdig gereed zijn om het eerste schip door te laten. Daarom zag de Kon. Maatsch. „de Schelde" zich ge noodzaakt het casco van dit schip te bou wen bij de maatschappij Feijenoord te Rot terdam. Het is zeker zeer te betreuren dat door de vertraging welke is ontstaan bij de be handeling van het nieuwe contract tus schen den Staat en de Kon. Maatsch. „de jchelde", één groot bedrag aan arbeids loon voor Vlissingen verloren gaat. J. Karreman f Na een korte ongesteldheid is heden oo 56-jarigen. leeftijd overleden de heer J. Karreman, chef van. de practische opleiding- van de De Ruijterschool alhier. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Overzicht over d'e maand December 1927 Het aantal bezoeken in de afgeloo- pen maand bedroeg 638, nl. 118 van vrou wen en 520 van mannen. In December 1926 sporen. Ze constateerde dat kort nadat ze ziek was geworden de edelman was geval len op no. 31858. Alle goden riep zij halfluid, dat is mijn nummer! Te denken dat ik daar niets van geweten heb. Als ik toevallig „de Komeet" niet had zien liggen zou ik er misschien nooit achter zijai gekomen Ze zullen het wel vreemd vinden dat niemand den edelman is komen afhalen Zouden ze hem bewaard hebben, of is hij nu mis schien bij opbod verkocht Enfin het is nu een beetje op den achtergrond geraakt Haar briefje aan de directie van „de Komeet" had het effect dat de lezer reeds vernomen heeft, en toen ze het antwoord ontving of ze haar coupon wilde overleg gen, was ze in de wolkenHet hoofd vol prettige bespiegelingen over de positie die ze misschien nog eens zou kunnen inne men, opende mrs. Dobbs haar steeds zorg vuldig gesloten juweelenkistje waarin ze haar schatten bewaarde en haalde het op gevouwen papiertje eruit dat onder haar mooiste diamanten collier lag. Ze opende het briefje... en staarde er met verschrikte oogen naar. Want hoewel het biljetje juist er uit zag als het biljetje dat ze verwachtte te zien, had er, wat het nummer betreft, een geheimzinnige verandering plaats ge had In plaats van 31858 hield ze no. 22222 in haar handen. Een half uur later zat de energieke mrs. Shortland Dobbs in een eerste klasse coupé van den sneltrein naar Londen met de on gelukkige coupon in haar taschje. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 1