I NG ie???? ZI> OST IING 80UW 1 De nieuwste Voorjaarshoeden I MAANDAG 9 JANUARI -No.7 166e Jaargang 1928=- BINNENLAND JANUARI) 'kest iddeiburgsche appij v. Stoomvaart FEUILLETON DE HUWELIJKSLOTERIJ. Uw Haar pilllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllH S vindt U thans in onze ETALAGES uitgestald, s M VLISSINGEN - GOES Stads= en Provincienieuws VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voer Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco Soor het geheele rijk 2.50. Weekabon nementen 17 cent, alles bij vooruitbeta ling. ADVERTENTIE-PRIJS van 1—5 regels 1.25, voor iederen fegel meer 25 centbij abonnement spe- ëiale prijzen. Reclames 50 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs bij "fooruitbetaling van 15 regels 0.75, voor fcderen regel meer 15 cent 11.30 uur r Gedenkteeken J. B. van Heutsz. In het Gemeente-Museum te 's-Graven- a<re is het ontwerp-maquette tentoonge- teld voor een te Weltevreden op te rich- en o-edenkteeken voor den oud-gouverneur fcneraal van Ned.-Indië J. B. van Heutsz. Het ontwerp is ontstaan door samen- rerkinc van de Jieeren W. M. Dudok, .architect, en H. A. van den Eynde, beeld houwer, die beiden aanwezig waren. laDe situatie van het monument, dat op het kruispunt van verkeerswegen gesticht za; worden, heeft grooten invloed op den tfiorm geoefend het monument moet mdruk maken op de vele voorbijgangers ook spieken tot hen, die zich geen tijd schen ken tot diepere, aandachtige beschouwing. Het moet dus duidelijk, overtuigend, preg nant van vorm (zijn. ■I®Bijzondere aanduidingen, der situatie ga- n aanleiding tot een asymetrische opios- ig, waarbij de architectuur daarbij is ge ilt op krachtige massawerking, op even wicht in de verhouding van horizontale en Wrticale bouwmassa's, welke van verschil- a g lénde .gezichtspunten een onderhoudend, twtlIrCC ieeds wisselend ruimtelijk beeld met een "Berk sprekend silhouet vormen. T in dezen opzet krijgt de beeldhouwkunst TE KOOP door de plaats der verschillende figuren en flinke VILLA met Tuin Korstelingen haar ideëele beteekenis. Hoog ijjst de tiguur van Van Heutsz op uit de ludekerkschen weg bij .b,,liwmas5a's welke, loodrecht gesteld op sstraat en het strand de voornaamste wegrichting, den beslui- trnnstiiT ireleoen tènden, verticalen wand van het monument ,unstig gelegen. vormen. Op een lager plan staat voor hen spoedig vertrek voor jen groep, symboliseerend zijn streven tot tfcreeniging tot het brengen, van eenheid - een groep van drie inlandsehe figuren, gegevens en hulp ^rijdend naast elkander, gelijk gericht, kosteloos PIETERSE Jhouder aan schouder. X op „Rust Wat" bij ilveld. Februari te huur ge- IEDENWONING of Huisje-alleen. Huur- a ƒ24.per maand, tt. D. S., bureau „Vliss, flink geriefelijk Win- 'oonhuis op len stand burg, voor vele doel- rrstond te aanvaarden, sn aan WILLEMSEN'S reau, Lange Delft o.h. el, Middelburg. gevraagd een T weeverdiepingshuis tad geen vereischie). letters D. U., bureai urant". een nette RGERWONING. igenstraat B 225, Oost- KERKVROUW Donderdag of dagen, ijdinghal „Vlissingsche Huldiging bemanning „Alhena". Zaterdagavond zijn kapitein Smoolemans en zijn bemanning wederom op spontane .wijze gehuidiijd door een talrijk publiek, nu' in het Grand Théatre aan den Pompen- burgsingel te Rotterdam. -ï Door de directie daartoe uitgenoodigd, hadden kapitein en bemanning plaats ge nomen in een der logies, die speciaal voor hen waren gereserveerd. Nadat door het or kest het „Wilhelmus" was gespeeld, werd kapitein Smoolénaars toegesproken door dei. heer A. de Jongh. Hhiierna werd op Ihet doek de grandiose ontvangst van de „Alhena" in, de Rotter- daiusthe haven vertoond. Het publiek leef de mee en gaf door langdurig applaus tel- kéns izijn instemming te kennen. IjlDe heer A. de Jongh deelde tenslotte nog mede, dat de directie een copie van de film zal laten vervaardigen, iwelke copie aan kapitein Smoolénaars zal worden overhan digd, als blijvend aandenken aan dit ge béuren. Q Buiten het „Grand Théatre" stonden honderden te wachten om de bemanning van de „Alhena" te zien en toe te juichen gevraagd WONING ■e menschen, omtrek id, huurprijs plm. f 4-50, letters D. X., bureat urant". I het ERDIEPINGSHUIS straat 3. Spuistraat 27 beneden' een mooi HUIS mé uwgrond aan den Oudei g E 53, dicht bij he: Te bevragen bij ireesiraat 4, Vlissingen i-Middelburg-Rotterdafl chengelegen plaatsen. :r van passagiers, iDEREN en vee. Het schildersbedrijf. HNaar de „Volkskrant" meldt is de derde conferentie gehouden tusschen de hoofdbe sturen der patroons- en'arbeidersorganisa ties in het schildersbedrijf. Na een afzonderlijke beraadslaging der tegenwoordigers van de drie patroons bonden verklaarden dezen zich bereicj^ in min organisaties te verdedigen, dat bij ver zuim door bevalling van de echtgenoote Uit het Engelsch CHARLOTTE O'CONNOR ECCLES. (Nadruk verboden). 41) Het epistel luidde Mij v.Widd. v. Rott anuari v.m.uur v.m.uui 9 8 10 8 g'2 8 13 8 16 8 17 8 en Wj Telefi irmatiCn te bekomen NV. Treneport- Ervcn O. VOS, B. EENHOORN, Ttlef. v. OOSTERHOUT, Tek 2U. Qebrs. BUITENHEK, Tel. H Aijnheer. Ik kan geen woorden vin den voor de smart, waarmee ik kennis nam van een mededeeling die ten doel had uw standpunt in de verhouding tusschen ons bloot te leggen. Hoe is u veranderd sedert uw eerste vurige uitingen van uw gene genheid jegens mij en van uw vreugde mij gewonnen te hebben Waarom is dit zoo Het is waar dat ik door een misverstand betreffende uw identiteit, woorden heb ge sproken, die welhcht kwetsend waren voor uw gevoel, maar die heb ik sedert terug genomen en ik heb mijn excuses ervoor aangeboden. U hebt geen notitie genomen van mijn verzoek tot een persoonlijk on derhoud, om mij gelegenheid te geven de zaak uit te leggen en boete te doen. Dat is woeed Ik had nooit gedacht dat iemand, wi£ns deugden zóó zijn opgehemeld, een arme zwakke vrouw op deze wijze zou be- handelen. Mijnheer, 11 kent mijn ziel niet Geen enel aanbod van geld kan ook maar in Ihet minst opwegen tegen mijn diepste en- heiligste gevoelens, mijn edelste ver- ■ïaiTgensNiet voor een armzalige som van 300 (zegge drie honderd) pond), zal ik erin toestemmen dat alles uit is tusschen ons. Ik ben bereid m ij n deel van het contract na te komen en verwacht dat u u w deel nakomt. De keus is aan mij de ^ryswinsteren ik kies datgene wat u in den gezellen steeds op een dag verzuim zal worden doorbetaald en dat gezellen niet verplicht kunnen worden, op Goeden Vrij dag arbeid te verrichten. Voorts verklaarden de patroonsbonden zich bereid, over te 'gaan tot het vormen van twee commissies, een voor het treffen van een regeling voor het leerlingwezen en het vakonderwijs en. een voor het in studie nemen van een regeling voor de vacantie en betaling van de feestdagen door fondsvorming. De gezellenorganisaties zullen het resul taat der onderhandelingen nu in hun res pectievelijke organisaties brengen. Het faillissement der „Veendammer Hypotheekbank". In verband met de berichten in de pers verschenen over ihet faillisement van de N.V. Veendammer Hypotheekbank, ontving het Haagsche Correspondentiebureau een uiteenzetting van, dén secretaris van de Vereenijging van directeuren van Hypo theekbanken, gevestigd te Den Haag. Deze deelde mede spaarzaam te moeten zijn int zijn mededeelingen, waar de zaak thans in handen der justitie is. Hij wees er nog op, dat de heeren W. c.s. hun aandeelen, waar op 96.000 was gestort, hebben overgedra gen aan een bank voor een groot bedrag. De koopprijs bedroeg de fabelachtige som van 2.600.000, hetgeen neerkomt op een koers van. ongeveer 2600 De vor dering, die de heeren W. 'c.s. voor den, ver koop der aandeelen kregen', werd door de Veendammer Hypotheekbank in betaling genomen voor 2.100.000 aan waardevolle ■hypotheken, onroerende goederen te Hil versum en automobielen, welke de heeren bij diezelfde gelegenheid van de Veendam mer Hypotheekbank kochten. De voorstelling, als zou het comité van den Provincialen Bond van Effectenbezit ters de pandbrief-houders vertegenwoordi gen is onjuist. Dit comité bestaat uit vijf heeren uit Den Haag en op een vergade ring van ongeveer 35 personen werd het voorloopig comité zonder stemming als de finitief comité aangewezen, met toevoe ging van mr. Boon, die ter vergadering aan wezig was. 'Hoeveel pandbrieven op die vergadering vertegenwoordigd waren, is niet gebleken, doch men kan er zeker van zijn, dat dit bedrag in het niet valt bij de twee millioen aan pandbrieven, waarvoor de belangen reeds in handen zijn gesteld van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam. Een schitterende gift. Te Haarlem overleed ruim een week ge leden de heer M. Joles, rustend koopman. Het blijkt thans, dat hij zijn geheele ver mogen aan de Nederlandsch Israëlietische gemeente te Haarlem heeft vermaakt," en naar „de Tel." verneemt, bedraagt de waarde van de nalatenschap zeker onge veer acht ton. De heer Joles, die den leeftijd van ruim 80 jaren bereikte, leidde een zeer sober leven. Weinigen zullen vermoed hebben, dat hij in staat was, zulk een groot vermo gen na te laten. De juiste waarde van de nalatenschap kon aan genoemd blad nog niet worden medegedeeld, daar er zeer veel onroerende goederen en landerijen onder zijn, welker waarde eerst door ex perts moet worden geschat. De heer Joles heeft in zijn testament be paald, dat voor ihet door hem nagelatene een Israëlitisch ziekenhuis moet worden ge bouwd, dat naar hem zal worden genoemd. Hoe en op welke wijze zal nader door den kerkeraad worden bepaald. Eveneens heeft de heer Joles de bepaling doen opnemen, dat een klein bedrag zal worden gereser veerd, om een eenvoudigen steen op zijn graf te plaatsen. Aanvaringen. Het stoomschip „Gelria", van den Kon. Holt. Lloyd, heeft bij haar binnenkomst te Amsterdam pech gehad. Ongeveer ter hoogte van den Westerdokdijk nabij het Etablissement, lag de „Scheidestroom" van de Holl. Stoomboot-maatschappij, welke met twee ballen in den mast naar het dok voer. De „Gelria" voer tegen de „Scheide stroom". De schepen hebben beide aan den boeg averij opgeloopen en hebben de krant beloofd hebt. U zult, u kunt u zoo niet verlagen om een contract te breken Dat zou uw rang, uw geboorte onwaardig zijn. Ik verzeker u, dat indien u (tegen mijn verwachting in), zoudt weigeren uw woord gestand te 'doen, geen drie duizend pond mij zou kunnen schadeloosstellen.... Mijn verlangen is u te naderen met de liefde en de genegenheid, verschuldigd aan verloofde. Indien het echter mocht blijken, wat ik niet kan aannemen, dat u zoo laag zoudt zijn om te probeeren om u op een of andere minderwaardige manier aan uw ver plichtingen te onttrekken, zult u ondervin den dat een diep-gekwetste vrouw de be scherming der wet kan inroepen. O breng mij niet tot het uiterste, maar veroorloof mij mijzelf te noemen, wat ik in werkelijk heid ook hoop te worden, Uw eigen Arethusa. Ik ben uitgepraat, zuchtte de graaf. Als ze geen schadevergoeding wil aan nemen, wat dan Waarom heb je ook niet gezegd vierhonderd Dat wou ik haar immers bieden. Dat zou precies hetzelfde gebleven zijn, wierp Jack tegen. Zie je dan niet dat ze heel wat anders verlangt? De bescherming van de wetWat zou ze daarmee bedoelen vroeg Mac Carthy. Ik denk dat ze je in rechten wil aan spreken. Mij vervolgen Dan ben ik geru- ineerd O, wat ben ik begonnen Waarom heb ik me ermee ingelaten Werkelijk, de zucht naar goud is de oorsprong van alle kwaad je ziet het nu weer. Het eenige wat nte overblijft is er vandoor te gaan. Ik snap niet, zeii Jack, dat je er spoedig na het ongeval hun reis vervolgd. Omtrent deze aanvaring kan nog wor den medegedeeld, dat de schepen in elkaar vast hebben gezeten. De „Gelria" liep aan weerskanten van den boeg ernstige schade op ;de „Scheidestroom" kreeg een gat aan stuurboordzijde en moest onmiddellijk in een der dokken van de Nederlandsche Dok maatschappij worden opgenomen. De „Gel ria" meerde te 4 uur aan de Oostelijke Handelskade. De oorzaak moet waarschijn lijk gezocht worden in de omstandigheid dat de „Scheidestroom", die niet onder stoom: voer en van de Javakade op weg was naar de Coenhaven, om daar te bun keren, uit haar roer is geloopen. Zaterdagavond half zeven heeft op het Noordzeekanaal een aanvaring plaats ge had' tusschen het binnenkomende vracht- stoomschip „Drechtstroom" der Holland- sche Stoomboot-maatschappij en het uit gaande vrachtstoomschip „Erato" der Kon. Ned. Stoomboot-maatschappij. De boeg van de „Erato" werd geheel ingedrukt, zoodat het schip de reis niet kon vervol gen. Te 7.40 uur keerde het terug aan de Surinamekade. De „Drechtstroom" arri veerde eveneens aan de Zeeburgerkade met vrij ernstige schade aan het voorschip. De aanvaring geschiedde bewesten de Hembrug. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. Maakt reclame een artikel duur? Vele huisvrouwen en ook niet weinig za- kenmenschen antwoorden op deze vraag kort en bondig, ja. Deze menschen mee- nen, dat zij bij aankoop van het door re clame aangekondigde artikel ook de kosten van de publiciteit moeten betalen, want, re deneeren zij verder, indien de fabrikant geen kosten voor reclame heeft, dan kan hij zijn artikel goedkooper aanbieden. Een fabrikant heeft een reeks vaste on kosten. Deze blijven even hoog, of hij van zijn artikel een millioen verkoopt of twee millioen. Zijn deze vaste onkosten b.v. 100.000 en verkoopt hij van zijn artikel 1.000.000 kilo, dan bedragen deze vaste onkosten op 1 kilo berekend, 10 ct. Drukken deze zelfde vaste onkosten echter op 2.000.000 kilo, dan bedragen ze per kilo be rekend nog slechts 5 ct. Elke moderne zakenman weet bij onder vinding, dat de andere onkosten door een dubbel hoogen omzet op verre na niet ook met 100 toenemen, maar gewoonlijk on der pl.m. 50 blijven. Bedragen dus bij een omzet van een millioen kilo de veran derlijke onkosten f400.000 d.i. 40 ets. per kilo, dan stijgen deze bij een omzet van twee millioen tot hoogstens f600.000. Zij worden dus op 1 kilo verkoop berekend 10 ct. lager, dan wanneer slechte een millioen kilo van het artikel verkocht wordt. De als voorbeeld boven aangehaalde op voering van 'den verkoop met 100 nl. van 1 millioen kilo. op twee milioen kilo heeft dus tot gevolg, dat alle onkosten, de vaste en de veranderlijke, met 15 ct. per kilo verminderen. Een dergelijke vermeer dering van den omzet kan echter alleen door reclame worden bereikt >en hoofdza kelijk door dagbladreclame, want een an dere mogelijkheid om tot dergelijke resulta ten te komen, bestaat niet. Men hoort wel eens zeggen „Goede wijn behoeft geen wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten het valt niet meer uit indien gij des morgens een weiniig PUROL tusschen de handen wrijft en dit door de haren uitstrijkt, 't Voldoet iedereen. krans." Dit is echter in onzen modernen tijd een groote dwaling. Natuurlijk heeft ook persoonlijke aanbeveling goede propagan- dawaarde. Men bereikt daarmede echter geen cijfers die een belangrijke rol spelen bij beoordeeling der rendabiliteit van een groot bedrijf. Waarmede wordt nu de dure dagblad reclame betaald Zeker niet uit de porte- monnaie van de huisvrouw of den winke lier, welke laatstgenoemde voor zijn distri- butiewerk een behoorlijke winstmarge moet ontvangen. Keeren wij terug tot ons voorbeeld. De prijs van het artikel is dezelfde gebleven sinds de verkoop van het artikel met 100 gestegen is. Deze stijging maakt echter voor den fabrikant 'een onkostenbesparing uit van f 0.15 per kilo, dat zijn per jaar ƒ300.000 en daarmede kan inderdaad heel wat reclame gemaakt worden. Wel begrepen, alleen van een werkelijk goede reclame voor <een werkelijk goed ar tikel kan men dergelijke resultaten ver wachten. Het artikel moet absoluut first class zijn en op elk gebied beantwoorden aan de eischen, welke door de economische verhoudingen gesteld zijn. Zoo b.v. behoefte aan normale concurrentie en koopkracht dei- verbruikers. In Amerika b.v. weet elke winkelier en elke huisvrouw, dat het onvoordeelig is een groote reclame op touw te zetten voor slechte goederen. Bij het doen van inkoo- pen wordt daarmede sterk rekening gehou den. De winkelier vraagt b.v. den handels reiziger „Welk bedrag zal uw firma be steden om vraag naar uw artikel te schep pen en te onderhouden Eerst wanneer de winkelier ziet, dat de firma voldoende re clame maakt „Hoe meer hoe beter", dan vindt het product bij hem belangstelling. De Amerikaan redeneert„Wat geeft het één te zijn van de weinige, die een ar tikel voeren, er is toch maar een klein de biet." De Amerikaansche winkelier is liever een van de vele verkoopers, eischt dan ech ter ook voldoende en goede reclame, we tende, dan dat het op zijn winkel komende aandeel in den verkoop groot en winst brengend zal zijn. In Nederland zijn wij helaas nog lang niet zoo ver. Zelfs bij menschen, waarvan men een verstandig oordeel zou kunnen ver wachten, stuit men vaak op de ongeloof lijkste meeningen over de waarde, de voor- en nadeelen van reclame. Nuchtere cijfers van groote en goedbeheerde ondernemin gen bewijzen echter steeds weer, dat recla me een product inderdaad niet duurder maakt, maar in de eerste plaats het presta tievermogen van een bedrijf verhoogt en de uitwerking daarvan weer lage prijzen zullen zijn. Mnsscn ^Baars^iiliranls heelemaal niet meer aan denkt, dat ze je nadrukkelijk heeft afgewezen, waar we al lemaal bij waren. Man, houdt toch je zin nen bij elkaar. Nu ze dit eenmaal gedaan heeft, heeft ze verder geen vat meer op je en als je haar geld hebt geboden is dat alleen maar uit welwillendheid gebeurd. Het gezicht van den ongelukkigen graaf klaarde een beetje op. Ja, zei hij, dat heeft ze gedaan. Ze heeft me een monster en een oplichter ge noemd, maar... ze schijnt toch met de zaak te willen doorgaan. Laat ze haar gang gaan, zei Jack. We zullen haar door Brown Gray laten schrijven, dat, daar zij je in tegenwoordig heid van drie neen vier respectabele getuigen, waaronder een van haar eigen vrienden, heeft afgewezen, jij je ontheven acht van iedere belofte of verplichting te genover haar en dat je je aanbod van driehonderd pond terugneemt. Och neen. Laat haar het geld maar houden, zei de goedhartige graaf. Laat er alleen maar inzetten van de weigering en de getuigen. Je moet het zelf weten, maar ik zou je aanraden het aanbod terug te nemen, daar ze dat als een teeken van zwakheid zal opvatten. Twee dagen lang was de graaf weer de opgewekte baas van vroeger. Maar aan die vroolijkheid werd plotseling een droe vig eind gemaakt door een nieuw epistel van de schoone Arethusa, dat aldus luidde MijnheerMet groote minachting ontving ik uw mededeeling, die bewijst dat er geen greintje gevoel van een gentlemen in u is. Dood voor alle gevoelens van eer, ridderlijkheid en genegenheid, weigert u uw belofte omi mij te trouwen, door u in het openbaar en herhaaldelijk afgelegd, na te komen en tracht u door aan te voeren dat ik u afgewezen heb, uw gerechte straf te ontlooipen. Mijn hart is gewond, maar ik zal uit alle macht trachten mijn recht te verdedigen. Al ben ik maar een zwakke vrouw de wetten van Engeland zullen mij bescher men. Uw argument, mijnheer, spitsvondig als het is, zal u van geen nut zijn. U hebt geprofiteerd van mijn vergissing, maar het staat zeer te bezien of mijn afwijzing rech tens van kracht is, met het oog op het on betwistbare feit dat ik in dwaling handel de. Ik ben ervan overtuigd dat de wet daar rekening mee zal houden. Als ik geen recht kan krijgen bij den gewonen rechter, zal ik in hooger beroep gaan en zoo noodiig zal ik niet aarzelen mijn verongelijking aan de Kroon voor te leggen. Ik ben, mijnheer en blijf wat ik altijd ge weest ben, bereid om den edelman te hu wen, die u als prijs door de Komeet aange boden werd. Die prijs bent u en Zijne Majesteits rechters zullen onze zaak moe ten beslissen, daar ik vastbesloten ben mij recht te verschaffen. De diepbeleedigde Arethusa Jenkins („Boschviooltje") Prijswinster Huwelijkswedstrijd/Komeet Coupon 31858. P.S. U zoudt niet getracht hebben mij om te koopen met een aanbod van 300, als u niet wist dat uw zaak zwak stond. A. E. J. Prijswinster. P.P.S. U zult morgen van mijn advo caat hooren. P.P.P.S. Ik geef u vier-en-twintig uur om te beslissen. Een telegram naar de Athene-chib in gunstigen zin, zal de ver- VLISSINGEN, 9 JANUARI. Gemengde zangvereeniging „Door Oefening Vereenigd". „De Oude Vriendschap". Een klein koor, wat echter aardig werk levert. De a capella-nummers ihebben ons het best voldaan bij de liederen met piar r.obegeleiding verzorgd door den heer Corn, vani Beers wias de zuiverheid nog als eens in- het gedrang. De gewenschte overeenstemming ontbrak en daardoor moest de pianist bijv. de arpeggio's in het „Brautlied" uit Richard Wagner's opera Lohengrin grootendeels verdoezelen. Vooral na de modulatie 't moet gezegd een lastig gedeelte was het niet schitterend, de climax (forte) aan -het slot van de be kende melodie kwam niet uit, terwijl voorts een tenor [hinderlijk domineerde. Dit mooie lied mag werkelijk nog wel eens flink bestudeerd worden. Van den grootmeester der toonkunst Mendelssohn prijkten twee liederen op het program. „Op het meer" was aanmer kelijk beter, alleen hadden we het melis- matisch zingen (meerdere tonen op een lettergreep) fijner gewenscht, daar dit blijkbaar den rimpelenden waterspiegel moet suggereeren. „lAfseheid van 't woud", klonk minder zuiver en men zakte. Het „Marschlied" van J. Paardekoper werd frisoh en melodieus gezongen. Ver schillende afzonderlijke stemmen gaven blijk hun partij meester te zijn. Bij de so pranen ik een dame met een werkelijk mooie stem, doch zij mag niet overdrijven, dat werkt domineerend. Ook zet deze so praan steeds vast in, maar dan moeten de anderen gelijk met haar beginnen, dit was niet steeds het geval. De r-ustige, vredige avondstemming werd in Billiter's „Avond in Venetië" goed vastgehouden, de voor dracht was bepaald te roemen. Ook „De Ridder van St. Jan" van Zijderlaan werd goed voorgedragen, werd juist genuanceerd en zuiver gezongen. Een gelijk inzetten der afzonderlijke stemmen misten we in het „Wandellied" van Ph. Loots. Veel beter was dit in Becker's „Morgenwandeling", alleen hadden, we hier meer forschheid van maat, meer rhythme en spirit willen hooren. Een heel aardig nummer is „Een lande lijke Repetitie", bewerkt door E. Simon. In welgekozen woorden gaf de directeur, de heer J. F. J. Machgeels, een korte toelich ting omtrent dit lied. De tekst oor spronkelijk Duitsen, door een der koorleden vertaald verhaalt de verwelkoming door de dorpelingen van een Duitschen land heer, die met zijn jonge gade van de hu welijksreis terugkeert. L>e Oostenrijksche componist Franz von Suppé (1819-1895) schonk ons veel reine, gezonde amusementsmuziek, die overal in geburgerd is en nog steeds gaarne gehoord wordt. Zoo was deze (compositie "bedoeld voor blaasinstrumenten, doch'daar in het onderhavige dorp geen blazers aanwezig waren, besloot de schoolmeester het werk door een zangkoor te laten vertolken, wat dan ook de diverse instrumenten (fluit, hobo, hoorn, -clarinet, trompet, bas) moest imiteeren. De dirigent, die instudeert, ver vulde de tenorsolopartij. Zeer verdienstelijk werd dit nummer door koor en solist uit gevoerd, 't komt er soms niet zoo precies op aan, doch expres valsch zingen is ook nog moeilijk. Uitbundig succes oogstte men met deze landelijke repetitie, welke dan ook herhaald moest worden. Tot slot pracht het koor „Onze leus" ge arrangeerd door den directeur, ten gehoore. „Trouw aan den zang" heet het en dat mag van „D.O.V." zeer zeker gezegd worden. Met ijver en toewijding oefent men onder den dirigent, die vooruit wil en wat wil bereiken, 't Is voor ons dan ook gemakkelij ker om te critiseeTen, 'dan voor de vereeni ging om resultaten te behalen. Doch men zij overtuigd, dat wij zulks doen uit een oog punt van opbouw, met het doel de kunst te dienen. En hierin loopen wij parallel met den directeur en zijn koorleden, want ook zij streven naar verbetering, verhef fing en loutering. Over het algemeen vin den we de bassen en sopranen wat zwak, als deze partijen wat versterkt konden wor- volging geen verderen voortgang doen hebben. A. E. J. Prijswinster. HOOFDSTUK XXVII. Een nieuwe aanspraak. De heeren Smitffkin Fry voelden er niets voor om op de door miss Arethusa ontwikkelde gronden een actie te beginnen, reden waarom deze voortvarende dame besloot zich te wenden tot de firma Sharpe Treadweli, een minder scrupuleus kan toor, Ze verklaarde dat ze de zaak wilde uitvechten tot het bittere einde. De heeren Sharpe Treadweli stelden dadelijk vast dat miss Jenkin's zaak heel sterk stond Maar het was een minder aangename ervaring voor hun cliënte dat ze moest beginnen met een bedrag te de- poneeren voor de gerechtskosten, afgezien van den afloop der zaak. Een bezoek van mr. Durham, die de rechtsgeleerden op zijn meest-imponeerende wijze verzekerde dat miss Arethusa een dame van aanzien lijke middelen en aandeelhoudster in een bloeiend „magazine" den naam van het blad verzweeg hij wijselijk was, schonk den heeren de overtuiging dat het zaak was de zaak met alle energie aan te vatten. Het gevolg van deze energie was dat op een ochtend, terwijl de graaf op zijn ka mers aan het ontbijt zat, een vrijpostige jongeman bij hem werd toegelaten. Graaf Mac Carthy de Burgo vroeg de jongeman. Dat ben ik, antwoordde de graaf, di- recht voorzichtig, omdat je onder de hui dige omstandigheden „nooit kon weten". Wat eischt u (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 1