VRIJDAG 6 JANUARI EERSTE BLAD £ven tijd No.5 66e Jaargang 1928-- BINNENLAND Stads= en Provincienieuws kerkFen schoolnieuws marine en leger VL1SS1NGSCHE COURANT Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Gemachtigde in kantongerechtszaken. Ingediend is een wetsontwerp, houdende bepalingen betreffende den gemachtigde in kantongerechtszaken. iDe bestaande wet is, gelijk bekend, ge bouwd op het denkbeeld, dat de kantonge rechtsprocedure wegens haar eenvoud door partijen zelf kan worden gevoerd. Ieder, die de behandeling van zijn zaak aan een an der opdraagt, doet dit dus op eigen risico, d.w.z. de wet beschouwt de voor rechts hulp gemaakte kosten als met-noodzakelijk en staat dus niet toe, dat zij worden ge bracht ten Jaste van de verliezende tegen partij- De tegenwoordige maatschappelijke ver houdingen zijn veefli ingewikkelder dan ten tijde van het tot stand komen dezer wet en het behoeft dan ook niet te verbazen, dat in de practijk van het zelf-optreden weinig terecht komt en dat ook zij, die een proce dure voor het kantongerecht hebben te voe ren, rechtskundige hulp inroepen. Het op treden van deskundigen wordt nog in de hand gewerkt, doordat vele kantonrechters de voorkeur geven aan schriftelijke con clusies. Maar wanneer partijen die hulp niet kunnen ontberen, willen zij niet haar proces bij gebréke van deskundige hulp ver liezen, dan is het eisch van recht, dat ook deze kosten (in beginsel) verhaalbaar zijn op de verliezende tegenpartij. Het onderhavige wetsvoorstel, afkomstig van de Staatscommissie-Limburg, strekt daartoe. Behouden blijft de regel, dat par tijen niet verplicht zijn zich te laten verte genwoordigen. Voorgesteld wordt, te bepalen dat in zaken, voor den kantonrechter behandeld door of met behulp van een gemachtigde, onder de kosten, waarin de verliezende par tij verwezen wordt, een door den kanton rechter vast te stellen bedrag wordt opge nomen voor salaris en noodzakelijke voor schotten van den gemachtigde, tenzij de kantonrechter om in het votinis te vermel den redenen anders beslist. De kantonrechter kan weigeren, bepaalde person en, die van het verleen en van rechts geleerde hulp hun beroep maken en geen advocaat of procureur zijn, als gemachtigde toe te laten. Hierdoor kan het optreden van zaak waarnemers met twijfelachtige deskundig heid en niet onbedenkelijke moraliteit, wor den voorkomen. Het „cadeaustelsel". •Het lid van de Tweede Kamer, de heer Van Wijnbergen, heeft zich op verzoek van den minister van arbeid, handel en nijver heid bereid verklaard het voorzitterschap te aanvaarden van de door dezen 'in te stellen commissie tot onderzoek van het cadeaustelsel. Het Dorus-Rijkersfonds. In een vergadering van het hoofdbestuur van het Dorus-Rijkersfonds is besloten, het vijfjarig bestaan van het Dorus-Rijkers fonds eenigszins feestelijk te vieren in Juni van dit jaar. Op het voorloopig program- staat een feestelijke excursie van leden van en belangstellenden in het fonds naar Den Helder en ook naar Wieringen. De jaariijk- sche vergadering zal in Den Helder wor den gehouden, en een buitengewone bijéén komst zal plaats hebben in bijzijn van de redders. Den volgenden dag zal Wieringen bezocht worden. Een bezoek bij de redders aan huis is mede voorgenomen. Het Dorus-Rijkersfonds telt thans 1200 leden. Voor zenuw- en geesteszieken. In de gisteren te Utrecht gehouden ver gadering van de Nederlandsch Hervormde stichtingen voor zenuw- en geesteszieken is besloten tot den bouw van een stichting in de buurt van Amersfoort, waartoe zal worden aangekocht een terrein van onge veer 44 H.A. De kosten zuilen worden ge dragen door een hypothecaire leening van 900.000 tegen 5 's jaars. Een Pisuisse-fonds. Er heeft zich een comité gevormd, dat zich wil belasten imet de vorming van een fonds dat op de eerste plaats ten doel zal hebben de verzekering van de toekomst der beide kinderen van Pisuisse en daarneven bestemd zaL worden voor de stichting van een blijvend werk in den geest van den gestorven artist. Het comité bestaat uit de volgende per sonen Max. Blokzijl, mr. G. A. Boon, I. P- J- H. Clinge Doorenbos, D. Hans, dr. F. H. G. van Loon, dr. M. de Hartogh, L. E. M. van Raalte, Herman Salomonson, D. Verbeek, Edi Verkade, mr. J. de Vrieze, mevr. F. C. Zillesen-Feith en H. J. Wegerif, accountant Gabr. Metsustraat 6, Amster dam, door wien bijdragen in ontvangst zul len worden genomen. Scheepsbouw. Het stoomschip „Nieuw-Zeeland", be stemd voor den dienst van Java op Austra lië der Koninklijke Paketvaart Maatschap- Pij te Amsterdam, is gisteren namiddag van een der hellingen van de Rotterdamsche Uroogdok-Maatschappij te water gelaten. Dit vaartuig, hetwelk het grootste is, dat tot op heden te Rotterdam te water werd gelaten, is gebouwd volgens Veritas ï°?pte klasse, met certificaat van Lloyds Veritas voor koellading en volgens ont werp van de heeren ir. M. A. Cornelissen en ir. W. J. Muller Het schip is bestemd' voor den dienst Java- Australië en heeft de volgende afme tingen I?ngte over alles 580'—-0" breed te 63'0" holte 43*9" waterverplaat- smg 18.51-) metr. ton. Het schip, hetwelk speciaal ingericht is voor de vaart in de tropische zeeën, heeft een accomodatie voor 174 passagiers, ter wijl de bemanning bestaat uit 199 koppen. De lading wordt vervoerd in 5 groote laadruimen. Een zesde ruim met tusschen- dek is aan de voorziide van de oliebunkers gemaakt, op speciale wijze geïsoleerd en voorzien eener meest moderne dubbele vriesinstallatie. Dit ruim is bestemd voor het vervoer van bevroren en gekoelde la ding in de tropen. De voortbeweging van het schip zal ge schieden door twee stel Fijenoord-Esscher- Wyss gelijkdruk-turbines, elk stel bestaan de uit een H.D. en L.D. element, welke een totaal vermogen van ca. 8000 As P.K. zullen ontwikkelen bij 2200 omwentelingen per minuut en welke het schip een snelheid van 151/2 zeemijlen zullen geven. Dit hoo- ge aantal omwentelingen zal door middel van een enkele tandwieloverbrenging tot 110 omwentelingen per minuut voor de schroefassen worden teruggebracht. De benoodigde stoom voor de machine- installatie zal met een overdruk van 20 kg. per cM2. worden geleverd door vier wa terpij pketels, die tezamen een totaal ver warmend oppervlak van 15.350 vierk. voet hebben. Het schip zal 12 maanden-pa het leggen van de kiel gereed zijn voor den aanvang der technische proeftochten. Radio en luchtvaart. In Mei 1897 gelukte bet Marconi voor thet eerst, een traject van 5 K.M. draadloos te overbruggen. Ongeveer dertig jaren la ter, op 7 Januari 1927, werd het eerste draadlooze telefoongesprek tusschen Euro pa en Amerika gevoerd en kort daarna te lefoneerde Eindhoven draadloos met Ban doeng. Op 1 'December jl. beleefde de foto- telegrafie'haar tienjarig jubileum op 1 De cember 1917 namelijk was deze telegrafie voor het eerst toegelaten op het traject Berlijn-Heenen. De telefoon beleefde in het afgeloopen jaar haar vijftigjarig'jubileum, het aluminium en de waterturbine vierden hun eeuwfeest en de Dieselmotor werd dertig jaar oud. Op het gebied van de auto mobiel verdient de met een 1000 paards racewagen van den Britschen majoor Se- grave bereikte snelheid van 330 K.M. per uur nog eens in de herinnering te worden teruggeroepen. Deze snelheid blijft echter nog ver achter bij die, welke een Britsch watervliegtuig bereikte in den wedstrijd om den Schneider beker, deze machine behaal de de schier fantastische uursnelheid van 523 K.M. De prestaties van de Oceaanvlie gers liggen nog versch in de herinnering. In den vrijen luchtballon bereikte de Ame rikaan, captain Gray, die onlangs is ver ongelukt, een hoogte van 12945 M. boven den zeespiegel, waarmede hij een wereld record vestigde. Te Friedrkhshaven is men bezig met den bouw van het luchtschip Z L 127, dat dit voorjaar voltooid zal zijn. Als bijzonderheid kan over dit kolossale luchtschip thans nog worden vernield, dat de motoren niet door benzine, maar door gas worden gedreven, dat in speciale re servoirs onder de draagvlakken'wordt me degevoerd'. VUSSINGEN, 6 JANUARI. In onze Tijdinghal. Onze fotograaf zond ons het portret van baron E. C. Sweerts de Landas Wyborgh, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, die te 's-Gravenhage is overleden. Een Poollandschap op de Zuiderzee. Bij den mond van de Vecht te Muiden heeft zich een ijsdam gevormd die het af- stroomen van het Vechtwater belemmert, waardoor een groot gevaar ontstaat voor de op de Vecht: afwaterende polders, die bij den thans ingevallen dooi groot gevaar foopen overstroomd te worden. Op onze foto een overzicht van de opgestapelde ijsschotsen voor den mondi van de Vecht op de Zuiderzee, die doen denken aan een Poollandschap. De Werkende Kuiper behouden. Het bekende huis „ae Werkende Kuiper" op den Achterburgwal hoek Rusland te Am sterdam werd met afbraak bedreigd. De kosten van het dringend noodige herstel bleken nl. zeer hoog te zijn. Thans is er echter kans, dat „Hendrick de Keyser" het perceel zal aankoopen, waardoor het oude huis wellicht behouden zal worden. Vier dagen uit het leven van een onfat soenlijk meisje. In den Hollandschen Schouwburg te Amsterdam gaf het Amster- damsch Tooneel gisterenavond de première van het blijspel „Vier dagen uit het leven van eeni onfatsoenlijk meisje". Op onze foto Een scène uit het eerste bedrijf v.l.n.r. mevr. Caroline Lanckervan Dom melen, Icta Wasserman, Annie Hollander, mej. Versteeg, inej. Stam. R. K. Kweekschool voor Onderwijzeres sen. De R. K. Kweekschool voor Onder wijzeressen verbonden aan het Insula Deï te Arnhem herdacht 3 Januari haar 25- jarig bestaan. Foto 1 Een groep van leer lingen en oud-leerlingen bij de receptie. In het midden de directrice Zuster Ignace. Hoeveel postzegelsoorten zijn er in Su riname Het antwoord op deze vraag geeft deze foto van een envelop, welke de zer dagen door een firma te Amsterdam ontvangen is, en waarop alle thans in Su riname geldende postzegels zijn geplakt. Hierbij zijn behalve de gewone zegels in diverse kleuren, Groene Kruiszegels, zegels met opdruk en zelfs oude „Drijvende brandkasf'-zegels met opdruk. Tot bevelhebber der Duitsche vloot werd benoemd vice-admiraal Oldekop. De witte Concertgebouw. De inhoud van dit tooneelstuk in 6 be drijven, dat door de N.V. Groot Tooneel, directie Joh. Langenaken en Petro Beuk- man, gisterenavond voor het voetlicht werd gebracht, kan in enkele woorden weerge geven worden. De jongste dochter van een adellijk geslacht wordt, door het vernieti gen van een testament en door de jaloezie harer oudere zuster, beroofd van huis en haard. Door den valscheüjk gealarmeerden dood van haar verloofde, kapitein Giovanni Seven, wordt zij er toe gebracht witte non te worden en juist op het oogenblik, dat zij hare gelofte heeft afgelegd, komt de kapitein terug. Om deze kern draait het heele stuk, waarin een prachtige uitbeelding wordt gegeven van de titelrol. Mies Peij- ters heeft ons het heele stuk door geboeid: door haar spel, maar er waren momenten, die een dieperen indruk hebben nagelaten dan andere en dat waren grootendeels juï§t die, waar ze zich ingeleefd had in hare rol als wrtte non. Een enkele uitzondering moe ten we in dat opzicht maken voor de op ge voelig natuurlijke wijze vertolkte scène in het 3e bedrijf. Door smart overmand bij het plotseling vernemen van den dood van Gio vanni, is ze neergevallen in volkomen apa thie-» Bij het zien van een geschüderd por tret van den overledene barst de bom los en juist deze overgang en het overgeven aan haar droefheid is een schitterend staaltje van haar spel. Wat was ze, door een enkel gebaar en woord, prachtig in de scène na de wijding, hoe domineerde zij in het too neel tijdens de uitbarsting van den Vesu vius, als ze haar rol speelt, tegenover den gewezen verloofde en tegenover de zuster, die haar onterfd heeft. Deze laatste, die de onsympathieke rol moet vertolken van hooghartige adellijke dame, heeft èn in het eerste bedrijf èn in het tooneel, waar ze uiting geeft aan haar liefde voor den ge wezen verloofde harer zuster, mooi spel te zien gegeven. Krachtig tegenspel gaf de heer Petro Beukman te zien, die ons een goede vertolking te aanschouwen gaf van den priester, welke op "verschillende mo menten, ais de onaantastbaarheid van den geestelijken staat der witte non gevaar loopt door het? ondanks al zijn heftige ge moedsaandoeningen, ingehouden spel van- den kapitein. In zulke momenten evenals in de scène met de oudere zuster, die hem smeekt de liefde voor de witte non op haar over te dragen, konden we het mooie spel van> Joh. Lan,genaken zeer apprecieeren. De andere rollen waren eveneens in goede handen, zoodat we gisterenavond een voor stelling hebben bijgewoond, die op som mige oogenblikken sterk ontroerend was. Jammer vonden we het, dat de gapingen tusschen de bedrijven in, waarschijnlijk me de tengevolge van verandering van décors, zoo groot waren, wat onvermijdelijk ten nadeele was van den totaal-indruk. Van sommige dier décors hebben wij genoten.Wij v/ijzen hier slechts op de enscèneering van de bedrijven na de pauize, die eenvoudig schitterend waren en waarvan de indruk wekkendheid nog vergroot werd, doordat de zaal geheel in het duister werd gezet. De vrij goed bezette zaal heeft van haar ingenomenheid, met wat te zien is gege ven, herhaalde malen door applaus blijk ge geven, zoodat na elk 'bedrijf eenige malen gehaald moest worden. Juist daarom is het te bejammeren, dat ze haar dankbaarheid aan de actrices en acteurs niet heeft ge toond door het nalaten van rooken, dat on vermijdelijk onaangenaam zoo niet nadee- lig is voor de optredenden, die van den rook, welke naar het open tooneel trok, zeker hinder zullen hebben gehad. Het tramongeluk te Souburg. In den avond van het tramwegongeluk te Souburg, 26 December 1927, is op den tramsingel te Middelburg door den trambe stuurder Wink aan twee dames en een heer, die te voet vanuit de richting Souburg over den Nieuwen Vlissïngschen weg wa ren gekomen, gevraagd of een tram vanuit Souburg in aantocht was. Door die personen is daarop een ant woord gegeven, doch zij zijn verder tot heden onbekend gebleven. Door den burgemeester van Oost- en West Souburg wordt aan die personen be leefd, doch dringend verzocht zich per soonlijk of schriftelijk te willen aanmelden tot het geven van nadere inlichtingen, het zij bij heim persoonlijk, hetzij bij den com missaris van. politie te Vlissingen of te Mid delburg. De storm. Door den Zuidwester storm werden he den vele visschersvaartuigen, die in de Vis- schershaven alhier lagen tegen elkaar ge slagen, omdat de vaartuigen niet zoodanig waren vastgemaakt dat zij niet tegen el kaar konden botsen. De vrisschers kwamen in allerijl toegeloopen om de schepen zoo danig te sjorren, dat zij den storm konden trotseeren. Toch hebben nog enkele vaar tuigen lichte averij opgeloopen. Vreemdelingen. In het jaar 1927 werden in deze gemeen te 79 vreemdelingen door de politie aan gehouden en ingevolge de Vreemdelingen wet over de grenzen des rijks gebracht. Hierbij waren de navolgende nationalitei ten 20 Duitschers, 13 Letten, 10 Engel- schen, 7 Spanjaarden, 5 Tsjecho Slowa- ken, 4 Polen, 4 Oostenrijkers, 3 Belgen, 2 Hongaren, 2 Italianen, 2 Roemenen, 2 Franschen, 1 Joego-Slavoniër, 1 Rus, 1 Noor, 1 Littauer en 1 zonder nationaliteit. Gevonden voorwerpen. Dat het menschdom niet altijd even accuraat is op zijn bezittingen, blijkt wel uit het feit, dat in den loop van het vorig jaar op het bureau van politie 1649 voor werpen als „gevonden" werden aangege ven. Hiervan werden 469 voorwerpen we-^ der in het bezit van de eigenaren gesteld. Sleutels en portemonnaïes zijn wel speciaal de „dingen van den dag", doch ook het aantal- „rijwielbelastingmerken", dat verlo ren werd, is bijzonder hoog, d.w.z. voor zoover hiervan bij de politie aangifte werd gedaan, nl. 717. 150 van deze belasting- merken werden aan de rechtmatige verlie zers weder ter hand gesteld. Intusschen verteenen de verliezers niet steeds de noodige medewerking aan de politie. Men komt wel informeeren of dit of In stille momenten van overpeinzing brengt een „Caravellis"-sigaret U in de stemming om met energie en doortastendheid te be reiken, wat ge wilt. Femina4 Cts Fine Fleur 3 dat voorwerp wellicht is gevonden, doch wanneer dit inderdaad het geval is en de politie het adres waar het verlorene terug is te bekomen, heeft opgegeven, ziet zij veelal den verliezer niet terug om mede te deelen dat het gevondene inderdaad zijn eigendom bleek te zijn en door hem werd afgehaald. Dat dit weder voor een richtige administratie belemmerend werkt en ande re verliezers van een gelijk voorwerp te vergeefs een wandeling naar het opgege ven adres doet maken, behoeft geen be toog. Behoeftige. Door de zorgen der politie werd een 46- jarige behoeftige vrouw uit Clinge, die al hier om „werk" was komen vragen bij eenige ingezetenen, weder naar haar woon plaats terug geholpen. Aan het bureau werd de vrouw tevens nachtverblijf en voeding verstrekt. Stowaway. Hedenmorgen werd op de reede alhier een Duitsche stowaway van het Duitsche stoomschip „Wolfsburg" afgezet, op weg van Antwerpen naar Perzië. De vreemde ling werd op politiebeve! over de grenzen des rijks gebracht. Brand. Gisterenmiddag is de boerenschuur van C. Goense Jr. te Kwadendamme, gemeente Hoedekenskerke, afgebrand. Zeven koeien, een stier e.* vier runderen kwamen in de vlammen om.. De in de schuur aanwezige paarden en varkens konden worden gered. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Het nieuwe carillon te Zierikzee. Het nieuwe klokkenspel op den stadhuis toren te Zierikzee, dat 26 klokken telt, is in gebruik genomen. De heer Ferd. Tim mermans, klokkenist te Rotterdam, heeft het carillon ingewijd, na een toespraak van den burgemeester. Het carillon is nu verder toevertrouwd aan den nieuwen klokkenist oen heer G. C. J. Misset, een 21-jarige leer ling van Jef Denij.n. SOUBURG. Gevonden voorwerpen. Een spijkerhamer bij De Visser, Braam straat B 39een huissleutel bij De Visser, Middelburgsche straat A 182 een doos met inhoud bij J. Willemse, PaspoortstTaat B 370 een huissleutel bi] wed. Witte- boordse, Ritthemsche straat B 391. De alhier gehouden Nieuvvjaarscollecte heeft opgebracht 327.13 en is in natura onder 60 gezinnen verdeeld. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Eikerzee ds. W. de -Kam te Zoutelande. Examens. Voor het diploma Nederlandsche handels correspondentie, afgenomen door de Ver- eeniging van Leeraren in de Handelswe tenschappen, is geslaagd de heer M. J. C. Huissoon, leerling van den. heer Van fiijfte alhier. Brievenmalen voor het pantserschip „Hertog Hendrik". Volledig gefrankeerde stukken, voorzien van twee elkaar snijdende lijnen over het geheeie adres, loopende van den eenen hoek naar den anderen, bestemd voor de opvarenden van het pantserschip „Hertog Hendrik", zullen worden opgenomen in de volgende aan dat schip te verzenden brie venmalen naar Barbados 12 Januari met de boot van Vlissingen naar Harwich naar Trinidad 16 Januari met de boot van Vlissingen naar Harwich naar Paramari bo 21 Januari rechtstreeks uit Amster dam met de Surinamelijn van de K.N.S.M. 27 Januari rechtstreeks uit Amsterdam met de Colonlijn van de K.N.S.M.. Omtrent de verzending van brievenma len aan genoemd pantser schip na 27 Janu ari volgt nader bericht. Bij beschikking van den minister van marine aj". is de officier van administratie der 2e klasse H. D. Wiggers, dienende aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Vlissin gen, den 17en Januari a.s. ter beschikking gesteld en is de officier van administratie der 2e klasse T. Schaper roet denzelfden datum aan boord van genoemden bodem geplaatst. Bij beschikking van den minister van marine ai. zijn de volgendie mutatiën ge last met 10 Januari 1928 de officieren van den marinestoomvaartdienst der 2e klasse S. J. Maats en P. J. Drijver onder-

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 1