ION :nlich DONDERDAG 5 JANUARI ouden amypark 9, .te materiaal, ns gegaran- Jw Opticien, ring van Uw SOIM CADEAU tchten if op ge- ideren. ■NDINGEN. 0.79 0.69 1.98 0.39 0.54 0.65 I 2.49 1.58 rgsche Stoomvaart -No.4 66e Jaargang 1928— BINNENLAND FEUILLETON DE HUWELIJKSLOTERIJ. Stads= en Provincienieu ws inuari a s. on 99 EN van 12—2. in ■■luiBniHiimimnn ing! lanll wit lour Et pr- Islag Ion- lag ge- Ps fcrde bs pm I iinhiniiiiaiiiniiia Jiri te huur ge- CONING Ije-alleen. Huur- J.per maand. bureau „Vliss. pt-Souburg een ERWON1NG. Esingsche straat [wig-Rotterdam gen plaatsen. PASSAGIERS, EN VEE. r.Midd. v. Rott v.m.uur v.m.uus 8 8 8 8 8 8 VLISS1NGSCHE COURAINÏ ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbeta ling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 1—5 regels 1.25, voor iederen regel meer 25 'centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 50 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie^ dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs bij vooruitbetaling van 15 regels 0.75, voor iederen regel meer 15 cent. Soirée ten Hove. De eerste van de door de Koningin te geven jaarlijksche avondontvangsten in 1928 ten Hove werd' gisterenavond ten Koninklijken Paleize te 's-Gravenhage ge houden. Zij leverde wederom denzelfden aanblik op als de voorgaande hofpartijen, door de schittering, in de ineenloopende paleis zalen, van de gala-costuums, uniformen en rijke soirée-toifetten van het thans uitgenoo- digde vijhonderdtal dames en heeren. Behalve de Koningin, verschenen ook de Koningin-Moeder, de Prins en Prinses Juliana. De Koningin hi.eld ten omstreeks 9 uur I cercle voor Nederlandsche autoriteiten. Ten half tien deed de Koninklijke familie haar intrede in de groote zaal, waarna dc Koningin, evenals de Koningin-Moe der, de Prins en de Prinses zich onder hielden met verschillende dames en heeren, die aan de vorstelijke personen voorge steld werden. De in een viertal zalen aangerichte buf fetten droegen bloemversieringen van roo- de en rose anjers en op die buffetten prijk ten verschillende geschenken, in den loop der tijden als tafelversiering aangeboden aan de leden van het Koninklijk Huis, zoo- als een tafelmiddenstuk van het corps di plomatique te 's-Gravenuhage, en cadeaux van de steden Amsterdam, Zwolle, Maas tricht en van de provincie Zeeland. Op deze soirée bleef de voorgenomen muziekuitvoering, welke door de Kon. Mi litaire Kapel zou worden gegeven, achter wege in verband met het overlijden van den Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, baron Sweerts de Landas Wy- borgh- Wijziging van ons strafstelsel. Bij de Tweede Kamer zijn een drietal wetsontwerpen ingediend tot wijziging van ons strafstelsel Het eerste betreft de voorwaardelijke veroordeeling en de voorwaardelijke in- vrijheidss telling. Het tweede heeft ten doel beperking van den langst mogelijken duur van afzonder lijke opsluiting, mitigeering van het cel stelsel voor daarvoor in aanmerking ko mende gevangenen, alsmede de invoering van jeugdgevangenissen (voor jonge man nen te Zutfen en voor jonge vrouwen te Rotterdam de leeftijdsgrenzen zijn gesteld op 16—23 en in bijzondere gevallen op 23 25 jaar). Volgens het derde ontwerp wordt het stelsel van: bewaring (preventive deten tion) van ernstige beroeps- of gewoonte misdadigers (na het ondergaan hunner gevangenisstraf) in bewaringsgestichten ingevoerd. Uitvoering reorganisatie staatsbedrijf P. T. en T. Door het lid der Tweede Kamer den heer Bomans zijn aan den minister van waterstaat de volgende vragen gesteld Is het waar, dat de regeering, door hel aangaan van ee'n over vijftien jaren ioo- pende overeenkomst met de firma Joh. Enschedé, te Haarlem, waardoor de con trole op de levering van postwaarden fei telijk is afgeschaft, een begin van uitvoe ring gegeven heeft aan de reorganisatie van het staatsbedrijf der P. T. en T. Uit. het Engëlsch CHARLOTTE O'CONNOR ECCLES. (Nadruk verboden). bekomen I rarwport- en Erp. 3. VOS, Telefoon HOORN, Telef. 153. ER HOUT. Tel. 283. ITENHEK, Tel. 101 38) MacCarthy, wat ter wereid betee- kent dit alles vroeg Jack. Wie zijn die menschen?... Waarom ben je aan het vechten Die juffrouw, zei MacCarthy norsch, vertelt me dat zij de prijswinster is en deze heer schijnt te denken dat haar op de een of andere maniér onrecht aangedaan is. Hij heeft zich opgeworpen als haar ver dediger en ik heb hem gelegenheid gege ven als zoodanig op te treden. De prijswinster riep Jack uil. Voor den drommel Waarom ben je niet gekomen mur melde miss Jenkins zachtjes. Waarom ben je niet gekomen Waarom heb je me met willen ontmoeten, zooals je beloofd had? Ik verwachtte je. Ik wachtte op je bij de derde bank. Goede hemel, zei Jack ontzet. Mac Carthy, wat beteekent dit Is ze krank zinnig Ik geloof, dat je dat beter aan de juf- trouw zelf kunt vragen, constateerde Mac Carthy. Madam, zei Jack, wat heeft dit te beteekenen O, hoe kan je dit vragen Heb je het met geraden Zooals die ellendeling heeft gezegd, ben ik de prijswinster. Ik heb je gewonnen en ik ben trotsch op mijn prijs. Zoo ja, is deze daad dein in overeen stemming met de herhaalde verzekering van verschillende ministers, dat bij de uit voering der reorganisatie de Staten-Gene- raal' zouden worden gehoord Zoo neen, is het dan wèi juist, dat bo vengenoemd contract als op zichzelf staand feit is afgesloten en kunnen de Staten- Generaal verwachten hierover nog nader te worden ingelicht Huldiging van de bemanning der „Alhena". Z. K. H. de Prins is voornemens zich Maandag 9 dezer van Het Loo naar Rot terdam te begeven, teneinde aldaar des middlags tegenwoordig te zijn bij de hul diging van den kapitein en de bemanning van het stoomschip „Alihena", die naar men weet bij de ramp van het ltaliaansche stoomschip „Principessa Mafakta" zich zoo goed en hulpvaardig toonden, De Prins zal, gelijk wij reeds meldden, persoonlijk, de toegekende reddingsmedaiIIes aan de be manning uitreiken. Een waarschuwing der Nederlandsche Spoorwegen. Naar „het Volk" verneemt, heeft de di rectie der Nederlandsche Spoorwegen ter waarschuwing het volgende aan, het perso neel bekend gemaakt Dezer dia,gen deed zich een ernstig geval van oneerlijkheid' voor, waarvoor de on trouwe ambtenaar werd gestraft met ont slag op staan den voet. Het bleek echter, dat de betrokken stationschef reeds gerui- men tijd verzuimd had het algemeen toe zicht op het rekeinplichtig beheer van dezen ambtenaar uit te oefenen. In verband hier mede moest de stationschef met geldboete gestraft worden. Mgr. dr. H. J. A. M. Schaepman. De Katholieke kunstkring „De Violier" te Amsterdam, die ook na dr. Schaepman's afsterven den grooten doode hem waardig, herdacht, zal op den vijf-en-twintigsten sterfdag van dr. Schaepman 21 Januari a.s., een .herdenkingsbijeenkomst beleggen om izijn nagedachtenis te eeren. Als sprekers zullen optreden de voorzitter de heer Eduardi Brom, pater B. H. Molkenboer O.P., Jector aan de Kath. Universiteit van, Nij megen en de heer Bernard Verhoeven. Het eeuwfeest van het „Handelsblad". Op de receptie ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het „Handelsblad", versdheen o.a. een commissie, samenge steld uit de lezers van het Amsterdamsche blad, onder presidium van den heer S. P. van, lEeghem, die na een hartelijke toe spraak de directie aanbood een fonds, het welk de nHandeIsbjad''-]eze rs hebben ge vormd voor cultureêle doeleinden. Tevens bood de heer Van Eeghen. namens de le zers aan een plaat, vervaardigd door de Kon. Fabrieken van Begeer, volgens een ontwerp van Huib Luns. Dit huldeblijk was (vergezeld van zes prachtig uitgevoerde albums, waarin de handteekeningen van de deelnemende lezers waren geplaatst. Ook kwam nog een comité, samenge steld» uit adverteerders, onder presidium van den heer Jules E. Gerzon, zijn geluk- wenschen aanbieden, waarbij als hulde blijk geschonken werd een koperen gravu re, voorstellende het havenprofiel van Am sterdam in de 18e eeuw. Namens commissarissen werden nog ten geschenke aangeboden de portretten van de heeren ir. ,A. Heldring, directeur en mr. J. Kalff, hoofdredacteur, die vervaar digd zijn door Lizzy Ansingh. Examen stuurlieden ter koopvaardij. De commissie voor de stuurlieden exa mens, bedoeld in de Schipperswet (Staats blad 1907, no. 244), zaJ, aanvangende 1 Februari 1928, zitting houden te 's-Gra venhage, Care! -van Bylandtlaan no. 5. De aanvragen om tot de examens te worden toegelaten moeten den voorzitter der com missie bereikt hebben vóór 16 Januari 1928. Belanghebbenden worden ten aanzien van de voorwaarden om tot dit examen te worden toegelaten verwezen naar art. 7 van het bij besluit van 27 December 1907 (Staatsblad no. 353) vastgestelde regle ment voor de stuurliedenexamens. Je schreef me en vroeg me je te ontmoe ten. Ik stemde toe, want ik beschouwde je rechtens als mijn verloofde. Hij kwam gisterenavond in jouw plaats. Zich voor doend als een vreemdeling, die toevallig daar was, gaf hij mij te verstaan, dat je heelemaal niet zou komen, dat je mij on waardig was maar ik heb er geen nota van genomen. Je haast om met mij in ver binding te komen... Met u in verbinding te komen her haalde Jack met groeiende verbazing. .Toonde mij je nobelen geest... en geen verraderlijke vriend, geen vloekende, zwendelende uitgever dit met een ver nietigenden blik op MacCarthy kan mij van het geringste in je nadeel overtuigen. Madam, mag ik het u uitleggen vroeg de graaf onderdanig. Neen, zei miss Jenkins, dat mag u niet. Ik heb geen opheldering van u noo- dig. Ik zal naar geen woord van u luiste ren. Ik heb mijn eigen conclusie getrokken. Uw heele uiterlijk veroordeelt u reeds. Maar als u even zou willen luisteren. Neen, u zou niets kunnen zeggen wat mijn meenfng omtrent uw gedrag zou kunnen wijzigen. U moet een brief hebben gelezen, die niet voor uw oogen bestemd was. U onderschepte dien en kwam, om zelf naar mijn hand te dingen. O hemel, mompelde de graaf. Zwijg, verraderMti u wil ik mij niet verder inlaten Het is Sart dessen heer dezen edelman dat ik te doen heb... Nietwaar, liefste Ze uitte het laatste woord met schroom vallige aarzeling. Wat is uw naam? vroeg Jack ver wilderd. Auto nabij Sassenheim omgeslagen. Door met een vaart van 60 K.M, te rijden op de wegen, die door den regen spiegelglad waren, is een vrachtauto met kool beladen, omgeslagen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het Nederiandsch-Befgisch intellectueel accoord. Het bestuur van de groep Vlaanderen van het Algemeen Nederlandsch Verbond heeft eenstemmig besloten de volgende motie te zenden aan het hoofdbestuur van het Algemeen Nederlandsch Verbond, de Belgische ministers van buitenlandsche zaken en van' kunsten en wetenschappen, de voorzitters van Kamer en Senaat en de pers. „Het bestuur van de groep Vlaanderen van het Algemeen Nederlandsch Verbond. kennÏ9 genomen hebbend van de samen vatting van den inhoud van het onlangs te Brussel onderteekende Nederlandsch- Belgische accoord, zooals deze door het Belgische departement van buitenlandsche zaken aan de pers werd medegedeeld zich aansluitend bij de motie van tak Brussel, dringt er ten zeerste op aan bij de Belgische regeering der offtcieele com missie, welke met de toepassing en ver dere uitwerking van dit accoord zal wor den belast, voor haar betrekkingen met de Nederlandsche afdeeling en verder met de commissie zelf, geen andere taal dan het gemeenschappelijk -Nedt iJandsch gebruikt; verzoekt aan de Belgische regeering het aaiitaL uit te wisselen onderwijskrachten en ook het aantal reisbeurzen te willen vermeerderen en tevens, waar met Frank rijk toch reeds geen andere dan in de Fransche taal lesgevende leeraren kunnen worden uitgewisseld, voor de uitwisseling met Nederland alleen Nederlandsch spre kende en in het Nederlandsch lesgevende leeraren in aanmerking te laten komen, welke bepaling ook zou dienen te gelden voor de toewijzing van reisbeurzen voor uitzending van studenten drukt den wensch uit, dat het vraagstuk van de gelijkstelling van de universitaire diploma's waarvan in het accoord geen sprake is, niet uit het oog te doen ver liezen. Het euvel der steekpenningen. In het December-nummer van het Tijd schrift der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, wijdt mr. L. Salomonson te Dordrecht een beschou wing, voornamelijk uit juridisch oogpunt, aan" het euvel der steekpenningen. Doel treffender dan zich te begeven in soms gematigde, veelal ook sensatie opwekkende beschouwingen omtrent wat plaats gehad heeft, vindt schr. het zich af te vragen langs welken weg een deugdelijke bestrij ding van het kwaad voor de toekomst mo gelijk is en deze bestrijding metterdaad te temmen en te bevorderen. Schr. tracht dan een definitie te geven van het begrip „steekpenningen" vermeldt Arethusa, zei miss Jenkins schuchter. Ben je dat vergeten Misschien ben ik je beter bekend als Boschviooltje. Terwijl ze sprak sloeg ze haar oogen zedig neer en wierp vervolgens een tee- deren blik op Jack, wat haar volkomen op een coquette gier deed lijken. Wel, zei- Danacott, nog steeds ont hutst, en toch hebt u inderdaad niet met mij te doen, maar met dezen heer, en hij wees naar den graaf. Ik weiger iets met dien met dat creatuur te doen te hebben, zei miss Jen kins met waardigheid. Om de oplaag van dit vervloekte blad te vergrooten, bood hij het publiek een prijs aan en nu ik dien prijs gewonnen heb, wenscht hij dien niet af te staan. Hij zal ongetwijfeld wel zijn redenen hebben. Luister niet naar hem. Ik ben hier in antwoord op jou brief. Op m ij n brief Er is een abuis van uw kant in het spel. Er is geen abuis in het spel. Je moet, je... zult excuseeien, wat je misschien op dringerig zult voorkomen, als ik je zeg, als ik je verzeker... hoe ik geleden heb, sinds je je afspraak niet gehouden hebt. Maar ik heb geen afspraak gemaakt. Ik heb u nooit van mijn leven geschreven. Ik weet niets van ti af. Mylord, riep miss Jenkins uit, met een plotseling vertoon van minachtende verontwaardigingfeiten zijn feiten.... Ik heb den brief van uw lordschap in mijn bezit. Ik heb u niet geschreven, hield Jack vol, en het feit, dat u mij „mylord" noemt, toont dat u abuis bent. Ik heb geen recht op dien titel. Geen recht Wat is dan uw juiste de strafbepalingen, diie in Nederland be staan inzake omkooping van ambtenaren en geeft een uiteenzetting van het Engel- sche en het Duitsche systeem. In Engeland bestaat ook een vereeniging, de Bribery and Secret ComniissionsPreventionLeague. Aanvulling van de strafwetgeving in Ne derland in den geest der Engelsche straf bepalingen, waardoor tevens het civielrech telijk verhaal zal worden vergemakkelijkt (een privaatrechtelijke bescherming tegen het kwaad ontbreekt hier te lande 'nog ge heel), keering van de „dishonesty in trade" door en uit den handel zelf, worden door den schrijver dringend noodzakelijk geacht. Doch alle middelen kunnen slechts dan vol ledig tot het beoogde doel leiden, indien (door opvoeding) in breede lagen van ons volk het bewustzijn wakker wordt, dat het geven zoowel als het aannemen van steek penningen is een onwaai-dige handeling, welke niet scherp genoeg "gelaakt kan worden. Een volgend stukje maakt melding van het onderzoek, door de Maatschappij in 1908 ingesteld ten aanzien van omkooperij in den handel, dat toen echter niet tot ver dere resultaten heeft, geleid. VLISSINGEN, 5 JANUARI. Gezondheidscommissie. Door den Commissaris der Koningin is aan den heer dr. C. A*. Duyvis alhier, eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van de gezondheidscommissie. Vlïssingsche Bestuurdersbond. De Vlissingsche Bestuurdersbond houdt Maandag a.s., des avonds 8 uur, een open bare vergadering in het Concertgebouw, waarin als spreker zal optreden de heer R. Stenhuis, voorzitter van het N. V. V., die zal spreken over het onderwerp „De strijd van nu". De heer Stenhuis zal in zijn rede uiteen zetten wat gedaan moet worden om de positie der arbeiders te verbeteren. A. G. O. Het bestuur van A. G. O. meldt ons Aan het einde van de 16e en het begin van de 17e eeuw woonden in ons kleine Holland de koene zeevaarders, die langs onbekende wegen, door het Noorden en het Zuiden,, over zee den weg trachtten te vinden naar Oost-Indië. Nu legt een kranige vliegenier, luitenant Koppen, den weg door de lucht in den kortst mogelijken tijd af. titel Bent u dan graaf Ik ben geen graaf, ik heb geen titel. Geen titel "Geen titelgilde miss Jenkins. En u stond toe, dat u in het openbaar in de pubflieke pers, werd aan geprezen als een edejman van ouden adel, in staat uw bruid den titel van gravin te verleenen Is uw fortuin misschien ook een sprookje. Och MacCarthy, riep Jack, leg die dame toch uit, dat jij de prijs bent en niet ik. Dat heb ik haar al verteld, zeide de graaf, maar ze wil me niet geilooven. Omdat ik beter weet, snauwde miss Jenkins hem toe. My.ord, houd op met deze onwaardige maskerade, als het u be lieft. Ik begrijp het al.... Met misplaatste edelmoedigheid probeert u mij aan uw vriend over te doen, nu u zich ervan be wust is, dat hijzelf mijn hand wenscht te winnen, maar ik zal niet toelaten, dat u zich opoffert. Weg met mijn idiote aarze ling Ik beken u, dat ik op u mijn hart heb gezet, op u a.leen. Ik zal nooit iemand anders toebehooren. U denkt misschien dat ik u vroeger nooit gezien heb, maar dat is wèl zoo, en ik weet zeker dat u de prijs bent.... Mr. Durham was intusschen weer op adem gekomen en had zijn pince-nez te ruggevonden. Hij trad naar voren. Mijn waarde miss Jenkins, zei hij op kalmeerenden toon, zou het in uw eigen belang niet beter zijn aan deze geheimzin nige verwikkelingen een eind te maken Om dezen heer die nu voihoudt geen edelman te zijn uit te leggen dat u hem van kindsbeen af hebt gekend... dat er werkelijk in uw jeugd... ofschoon hij u Daar wij dachten, dat het onze leden zou interesseeren, van luitenant Koppen zelf te hooren, hoe hij die vlucht volbracht, verzochten wij hem ons van zijn luchtreis te vertellen. Hij heeft zich hiertoe bereid verklaard en zal op Donderdag 12 Januari, des avonds 8 uur, in het Concertgebouw voor onze leden optreden. Goed afgeloopen. Hedenmorgen omstreeks half twaalf uur kwam een vrachtauto uit het Korte Groe- newoud in de richting van de Walstraat, toen juist de elecrtische tram voorbijreed. Een aanrijding was het gevolg, welke bij zonder goed afliep, daar alleen de lantaarn van de tram werd vernield. De wagenbestuurder had onmiddellijk door krachtig remmen de tram tot stilstand gebracht. Het ware wel te wenschen dat door de po'itie afdoende maatregelen genomen konden worden, opdat op dit gevaarlijke punt in de stad aanrijdingen voorkomen kunnen worden. Vooral daar het Groene- woud in de richting van de Walstraat af loopt, is het voor rij- en voertuigen dik- wijis moeilijk deze onmiddellijk tot staan te brengen als een tram op komst is. Men moet ook niet vergeten dat het bellen van de tram door bestuurders van rij- of voer tuigen en vooral van auto's, niet voldoen de gehoord kan worden, als deze bestuur ders zich in het Groenewoud bevinden. Zou het geen aanbeveling verdienen dat door het aanbrengen van spiegels of door lampen gewaarschuwd werd als een tram aankomt. Ook in de Langeviele te Middel burg is een dergelijke licht-waarschuwing aangebracht, waardoor op de Groote Markt een waarschuwing wordt gegeven als de tram de Pottenmarkt genaderd is. Laat men nu den put dempen voor het kalf verdronken is. Als geen afdoende maatregelen genomen worden, kunnen on gelukken op dit gevaarlijke kruispunt op den duur niet uitblijven. Sciheep vaar tberichten De uitgaande ledige Noorsche sleepboot „Flint" is bij de Schoorsche sluis omhoog gevaren en blijven vastzitten. De boot zit hoog tegen den dijk. Sleepbooten zijn ter assistentie vertrokken. Het stoomschip „Flint" is hedenmorgen om half 12 op eigen kracht vlot gekomen en op de Schelde voor anker gegaan. De bevolking van Middelburg. De bevolking van de gemeente Middel burg, die reeds eenige jaren dalende is, heeft- ook in 1927 weer een vermindering niet meer herkent... en de zijne al moet ik zeggen, dat hij er nog erg jeugdig uit ziet teedere betrekkingen tusschen u en hem hebben bestaan... die u een recht geven... -Hou je ratel. Laat mij mijn eigen za ken opknappen schreeuwde miss Jenkins kwaad. Ze had heelemaal niet meer aan mr. Durham's tegenwoordigheid gedacht, evenmin als aan het verhaal dat zij hem opgedicht had over haar vroegere betrek kingen met den prijs. Mr. Durham haalde zijn schouders op en trok zich terug, verwonderd over haar op treden en de hardnekkigheid, waarmee de prijs bleef volhouden, dat hij haar nooit gekend had. Wat voor teedere betrekkingen zei Jack. Wat voor recht? Wat beweert uw vriend daar Ik heb tl nog nooit in mijn leven gezien, of tenminste... Plotseling herinnerde hij zich dat hij haar had hooren zingen bij de Carters. Mr. Durham zag zijn aarzeling, al duurde die maar een oogenblik en concludeer de daaruit, dat een sluimerende herinne ring was wakker gemaakt. Dat komt er niet op aan, zeide miss Jenkins een beetje verlegen. Dat is de kwestie niet. In ieder geval weet ik dat u de prijs bentwees daarom zoo openhar tig u bekend te maken en ontken niet lan ger dat u een titel hebt. Ik verzeker u dat het niet zoo is, riej Jack. Maar ik kan het bewijzen, zei miss Jenkins, bewijzen door een getuige vlak bij, door een getuige, die in dienst van de krant is. Waagt u het nog, te ontkennen (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 1