SISEEH i De WMIooper EAAL VOOR E VROUW lAdverlenbee DINSDAG 3 JANUARI DE BUIK JE, GEEFT IN DEN RUG iCHUIFT NIET 66e Jaargang 1928-= SCHRIJVEN inkboekjes J/raagd voor den Vrij- Ike I KRIJGER, Boulevard Vaagt een nette snaaister. delburgsche bij v. Stoomvaart BINNENLAND FEUILLETON DE HUWELIJKSLOTERIJ. VAN DEN HAK OP DEN TAK. n de goedkoope isdagmiddag VOLEN DOOR OCTOR EN. IVERKOOP NO.2' r en Verhuur, Koop cn Verkoop Ken en Dienstaanvragen, enz. |itbetiiling, van 1-5 regels regel meer 15 cent 1RKVROUW. litenhaven 9. I een nette lOPJONGFN leden de 14 jaar. van der schaaf, laat. leen nette pNSTBODE I dag en nacht. Adres |an westen, Wil- It u. iterkamer ner, voor één of twee Idres Aagje Deken- lOPJONGEN lied kunnende fietsen, Itot 6.Apotheek hoek Nieuwstraat It. Bovenwoning Irect te aanvaarden. T. VAN DER HARST, pat 15. liddelburg-Rotterdam mgeltgen plaatsen. VAN PASSAGIERS, EREN EN VEE. v.Mtdd. v. Rott. uari v.m.uur v.muuï |3 - 8 5 - 8 T 6 - 8 9 8 - - 8 2 8 - «tien te bekomen i.V. Transport- en Exp. i O. VOS, Telefoon 3. EENHOORN, Telel. 153. OOSTERHOUT, Tel. 38». t>r«. BUITENHEK, Tel. J01 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door liet geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbeta ling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 1—5 regels 1.25, voor iederen regel meer 25 'centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 50 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs bij vooruitbetaling van 15 regels 0.75, voor j iederen regel meer 15 cent. Nieuwjaarsreceptie ten Paleize. Gisterenmiddag te 12 uur heeft de Ko ningin, in tegenwoordigheid; van den Prins en van Prinses Juliana, ten koninklijken, paleize in het Noordeinde het bij haar Hof geaccrediteerde diplomatieke corps, met den deken van dat- corps, den heer Guesa- laga, gezant van Argentinië, aan het hoofd, in de gelegenheid gesteidi H. M. geluk te wenschen bij de intrede van het jaar 1928. Daarna heeft de Koningin tot dat doel ontvangen het Permanente Hof van Inter- natioale Justitie, vertegewoordigd door het lid voor Nederland mr. B. C. J. Loder, oud president van dat internationale college. Des namiddags te half zes ontving de Koningin voor de aanbieding hunner ge- lukwensehen bij de jaarswisseling de mi nisters, hoofden van departementen van algemeen bestuur en de verdere civiele autoriteiten te 's-Gravenhage. Tenslotte stelde H. M. de leden der hofhoudingen in de gelegenheid gelukwenschen aan te bieden. Wijziging Arbeidswet Bij de Tweede Kamer is een wetont- werp ingediend tot wijziging der Arbeids wet 1919, hoofdzakelijk in verband met de bevoegdheden van de ambtenaren ter op sporing van overtredingen. Kinctervreugd en Volksvermaak, De Coöperatieve Verbruiksvereeniging „Vooruitgang" te Rotterdam heeft uitge geven „Kindervreugd en Volksvermaak", geschreven door D. J. van der Ven, den bekenden Nederiandschen folklorist en ver lucht met talrijke teekeningen door Geor ge van Raemdonck. In dit boek zijn 179 platen in bruindruk op chamois kunstdrukpapier ingeplakt naar fotografische opnamen van folkloristische gebruiken, spelen en vermaken. De boeken, zonder de plakplaatjes, wor den voor de leden beschikbaar gesteld voor slechts 30 cent. Voor niet-leden zijn van dit folkloristisch prentenboek met volledige collectie plaat jes, met aanwijzingen voor het opplakken, exemplaren beschikbaar gesteld voor den prijs van 7.50. De teekenaar George van Raem donck heeft verschillende typische situa ties in het volksvermaak en het kinderspel vereeuwigd, terwijl vele mooie foto's, eveneens op het volksleven betrekking hebbende, de- aantrekkelijkheid van dit prentenboek niet weinig verhoogen. Het weer in December. Aan het voorloopig overzicht van het weer in de maand December, medegedeeld docr het Kon. Ned. Met. Instituut te De Biidt, is het volgende ontleent Gemiddeld over de 5 hoofdstations was de o-chtend-temperatuur 3.09 te laag. Zij was in alle 3 dekaden beneden normaal, resp. 2/2, 7 en 3 De grootste afwijkin gen kwamen voor op den 20en en 23en, resp. 6/2 boven en 12 0 beneden nor maal. De gemiddelde maximum-tempera tuur was 4j/2 de gemiddelde minimum temperatuur 3'/2 beneden normaal. De laagste temperatuur te De Bildt was 14.3° beneden het vriespunt dit was de laagste December-temperatuur sinds 1923, toen 16.1° beneden het vriespunt werd bereikt. Uit het Engelsch CHARLOTTE O'CONNOR ECCLES. (Nadruk verboden). 36) Mijn beste juffrouw, zei mr. Durham. Ik twijfel er geen oogenblik aan, dat de uitgever er achter zit. Volgens mijn mee ning zijn uitgevers tot alles in staat. Een tijdje geleden ben ik eens naar dien kerel toe geweest met een novelle van mijzelf, een schitterende novelle, en hij spotte er mee. Mijn opinie over hem is allerongun stigst. Naar mijn meening deed u het best een flinke en vastberaden houding tegen over zulk volk aan te nemen. Dat zal hen tot rede brengen. Toon hun, dat zij u niet ongestraft voor den gek kunnen houden. Wel, zei miss Jenkins, er gebeur de gisterenavond nog iets eigenaardigs. Ik schonk daar toen niet veel aandacht aan, doch sindsdien heeft het mij toch getroffen. Terwijl ik zat te wachten, begon een man met een aller-afstootelijkst uiterlijk een toevallig gesprek met mij aan, tenminste het leek toevallig. Maar wat hij zei was erg verontrustend. Ik vertelde hem dat ik een 7- vriend verwachtte, en hij zei toen zoo iets dat er een teleurstelling voor me op til 1 was, dat de man, dien ik liefhad', mij on- waardig zou kunnen zijn, dat hij misschien J 't geheel niet zou komen en zoo meer. •k heb er toen geen notitie van genomen, maar gezien in het licht van de gebeurte nissen die gevolgd zijn, schijnen die op- LJS£lMngen onheilspellem in het ij nabij am sterdam is de scheep- vaart moeilijk vol te houden. Op onze foto zien wij hoe twee krachtige sleepen drie kleine vischersbootjes moeten sleepen. Op de achtergrond het Julianadok. De regenval was in Noord-Holland en Friesland 50 er» in Groningen 40 be neden normaal. !n het midden en het ove rige Oostelijke gedeelte van ons land nor maal tot 20 aaar beneden in Zuid- Holland viel 15 in Zeeland 30 meer dan normaal. Te De Bildt werden 73 uren zonneschijn waargenomen tegen 36 nor maal. De brandweer te Amsterdam. De brandweer te Amsterdam is in het afgeloopen jaar 2577 maat voor brand ge alarmeerd. Hiervan waren er 1419 voor zware en lichte branden en 1158 voor brandgeruchten. In 1926 werd de brand weer 2623 maal gealarmeerd. Op 't oogenblik, dat deze regels uit de pen vibeien, raadplegen de liefhebbers van ijsvermaak daar moet men eigenlijk in ons land nergens ver naar zoeken den barometer en dobberen tusschen hoop en vrees of de tweede afgezant van den barschen gebieder uit het Noorden meer stabiliteit zal toonen dan zijn voorganger, want ten spijt der hoopvolle berichten en profetische aanwijzingen had hij reeds zijn biezen' g/epakt, toen men hem intenser kracht toedichtte, In deze gure tijden is het zeer belangwekkend een blik te werpen op de dierenwereld. Ondanks het dikke sneeuwkleed ben ik er herhaalde mailen op uitgetogen, wat aardig inspanning ver- eischt. Versche sporen in alle richtingen en van zeer verscheiden vorm vertolken iets van het spreekwoordHonger is een scherp zwaard Roovers leggen het laatste greintje achterdocht af, naderen des nachts huizen en stallen, trachten binnen te drin gen, want hun ingewanden worden door gebrek verscheurd en wee dan kippen en konijnen Vogels kennen geen schuwheid meer, half veiidfenmd of bevroren laten ze zich grijpen. Wegens het dichtvriezen van. poelen en plassen zien meerkoeten, smien ten, wilde eenden en, gan-zen zich genood zaakt hunne veilige schuilplaatsen te ver laten en naar het open Seheldewater of het kanaal te verhuizen. Merkwaardig wat er bij deze gedegenheid voor den dag komt. In een uitgebreide collectie wilde eenden bevonden zich o.a. een paar wit- en zwart- gekleurde en een drietal spierwitte exem plaren. Met recht vreemde snuiters in de bijt. Zij vertoonden echter geen spoor van tamheid, bleken zelfs erg vreesachtig en vlogen bij nadering het eerst op. De zonen Nimrods houden geduchte slachtingen on der de snaterende zwemmers, tegen het vallen- van den avond weerklinken alom weest zijn Misschien een spion van den uitgever Als de uitgever de soort man is, dien u zegt, zou hij zijn eigen redenen kun nen hebben, den prijs aan iemand anders te willen geven. Hij zou door een andere mededingster kunnen zijn omgekocht. Het is allerwaarschijnlijkst, zeide mr. Durham ernstig. Maar het kan niet, het mag niet, riep miss Jenkins opgewonden. ik heb mijn nummer en den brief. Ik zal hem dwingen behoorlijk te handelen. Groot gelijk, groot gelijk. Ik geloof dat u het beste doet met direct naar het kantoor te gaan en te eischen dat u den man te spreken krijgt. Breng hem goed aan het verstand dat, als een of andere mededingster hem omgekocht heeft, u rechtsmaatregelen zult nemen. Wilt u niet met me meegaan vroeg miss Jenkins. Het zou zoo'n steun voor mij zijn, een man in zulk een crisis bij me te hebben. Ik moet u nog vertellen dat ik al naar liet kantoor om" inlichtingen ben geweest, maar geen informaties heb kun nen krijgen. Ik sprak een jongen man, die zeide, dat hij de adjunct-directeur was, en die me vertelde, dat noch de uitgever, noch de prijs te spreken waren. Zijn manier van doen beviel me echter niet. Hij scheen iets te verbergen. Hij zei dat zij mij zouden schrijven, maar wat ik wensch is een per soonlijk onderhoud. Als ik terugga naar het kantoor onder uw bescherming zullen ze mij niet durven afschepen. Mr. Durham zette een hooge borst. Mijn beste juffrouw, ik ben ten zeer ste vereerd', antwoordde hij. lk geloof dat dit volk aan de kaak gesteld moet doffe schoten uit de met zwaven hagel ge laden ganzenroeren. De schemering toch lokt ze naai" de oude (verblijven en daar stelt zich de jager verdekt op om de arge- loozen buit te maken. Wat ter wereld men er echter aan heeft om de sierlijke, beval lige waterhoentjes met hun dor, vrijwel ongenietbaar vleesch het licht irif te blazen, is een raadsel, zweemt naar eert afkeurens waardige behoefte om te dooden. Opge schoten jongens houden zich bij vorst dik wijls onledig met de beestjes op te drijven naar rietzodden of biezen, waaruit ze moei lijk kunnen ontsnappen en dan het afma- kingsproces der waardelooze beestjes vol tooien, aJtijd, wanneer het loerend oog dei- politiemannen niet op lien is gericht, want deze blijven volstrekt niet lijdelijk en maken korte nietten met de schunnige praktijken der gevoeilooze bengels. Er ligt hier echter nog "een groot veld braak. In benarde tijden komt ook liet „struggle for life" krachtig op den voorgrond in de dierenwereld. lAls de provisiekast teeg is ziet men ér het recht win dén sterkste ge demonstreerd of men ridh bevond onder sommige categorieën ménschem Aangenaam en verheugend blijft het te mogen vaststellen, hoe de oproep der pers om in barre tijden de gevederde weldoe ners voor ondergang te behoeden, inslaat bij velen. Sporadisch zag men vroeger voer gestrooid, thans dringt de noodzake- ■Sjkheid meer en meer door in deizen te too nen een beschermende hand uit te willen steken naar de hongerenden van lager orde. „Buiten kijf worden door de koude vele zwakke en ziekelijke individuen opge ruimd", verklaarde mij een ervaren, ouden koddebeier, „maar de gezonde, stevige wol- en pluimdragers bezitten aardig wat weer standsvermogen, kunnen tegen een stootje en overleven meestal de crisis. Het gewicht ervan is niet te onderschatten, krachtige rassen zijn er in de toekomst voor verze kerd". Ieder heeft, zooails men ziet, een eigen kijk op de zaak, ofschoon .men ver standig zal handelen dezen niet voetstoots te aanvaarden, als zijnde zeker aan be denking onderhevig. Wat eenige weken geleden werd mede gedeeld, is waarheid gebleken, na de cam pagnes rees het aantal werkloozen schrik barend. Het was den afgeloopen zomer met den veldarbeid schraalhans keukenmeester, velen zuiden gemiddeld geen tientje per week hebben (gebeurd en nu ligt alles stil. Van eenige levendigheid in de naaste toe komst geen symptoom, integendeel, de werkgelegenheid krimpt in. In de omgeving van Sas van Gent wachten velen op den aanvang der drukte van de kunstmest- fabriek, die een vrij groot aantal personen, /gedurende 3 of 4 maanden aan den slag kan houden. De directie zou ook ditmaal' zou u er bezwaar tegen hebben mij den naam van... uw... uw... vriend te noemen. Van den prijs, meen ik. U kunt hem mij gerust toevertrouwen. Zijn naam.? O... ah, zei miss Jenkins, heelemaal uit het veld geslagen. lk... dat is., ik... heb een plechtige gelofte ge daan dien voor 't oogenblik aan geen mensch te noemen, maar ik zal hem u noe men, zoodra dit mogelijk is. En ze meende het. HOOFDSTUK XXIV. De prijswtnsfcer en de prijs. Waarvoor komt u, mevrouw, vroeg Boyle kort, toen miss Jenkins, vergezeld van mr. Durham, aan het loket„informa ties" aanklopte. Het was een van Boyle's trucs om net te doen, alsof hij menschen, waar hij het land aan had, niet herkende en hen te dwingen het doel van hun komst telkens en telkens weer uit te leggen, on- verschillig^hoe dikwijls ze kwamen. rlk moet den directeur spreken, zei miss Jenkins. Wilt u dan alstublieft uw naam en het doel van uw komst invullen Hij overhandigde haar een kaart. Terwijl hij dit deed herkende hij mr. Durham, dien hij vriendelijk toeknikte. Wat moet ik doen fluisterde miss Jenkins. De kaart invullen, beste miss Jenkins, zei mr. Durham, Maar ik zou er de voorkeur aan ge ven, niet mijn naam te noemen. Zou u in plaats daarvan den uwen niet willen op schrijven U kunt er aan toevoegen „en een dame". bij voorkeur Nederlanders aannemen en dit verdient toegejuicht te worden. Hoe meer gedwongen lediggang om zich grijpt, des te afgunstiger blikken werpt men op de vreemdelingen, wier percentage in de nij verheidsondernemingen beschamend blijft «voor de Hollanders. Sommige fabrikanten zelf en goedkoope verplaatsing werken den toeloop naar deze oorden beclenkelijk in de hand door allenfei faciliteiten daarenbo- boven. 's Morgens en 's avonds bijv. ziet men een vrachtauto vol werknemers met een aardig gangetje naar Sluiskil vice-versa stevenen, dikwijls gevolgd door een heelen sliert fietsers, welke zich bepaald op deze goedkoope manier trainen en daardoor de heirbaan onveilig maken. Dames en heeren van bureaux arriveeren dagelijks uit- en eaUpseeren naar het hart van 't land van Waes, stuiven zelfs in het „koffieuurtje" nog over de schreef om in de „heimath" te lunchen. Niemand verdient een centime aan massa's van dergelijke luitjes, 't is hun hier te „diere", de guldens daarentegen zijn erg welkom. Onze vermaarde chemin de fer „interna tional" heeft zich zelfs verplicht gezien een paar wajgjgons van modern maaksel aan ei ken trein te haken (eindelijkom den passagiers ge»3egenheid te verschaffen niet verplicht te zijn met de „abonné a la se- maifie" gezamenlijk het traject af te leg gen. Wie eens in gezelschap van dit soort dames en heeren op een reisje van Gent naar Neuzen vertoefde, bezondigt zich er beslist nooit voor den tweeden keer aan. De walgelijke taal, welke er door uitge- flapt wordt, wekt weerzin, is 'n aanfluiting van menscheüfijfk fatsoen. Meermalen heeft men in Belgische bladen van verschillende richting de stem venheven tegen het onbe schoft en ongelikt optreden van deze cate gorie personen van beiderlei kunne, echter zonder noemenswaardig resultaat. Zóó sterk vrat dit kwaad bij ons tot heden niet in, al werd in de Kamer een boekje open gelegd over minder fair optreden van som mige abonnenten uit fabrieken. Het „arbeid adelt" wordt op dergelijke manier van zijn hoojg) voetstuk geruikt, wat ze echter niet schijnen of willen erkennen. Men. meene echter niet, onzen spoorweg als pionier op den goeden weg een pluim op den hoed te moeten steken. Aanmanin gen of verzoeken worden op de bekende manier aan de laars gelapt, doch het schijnt, dat een energieke directeur van een groote onderneming den heeren op kracht dadige wijze heeft overtuigd van 't groote gevaar leerlingen der verschillende scholen te Neuzen, welke dagelijks er heen reizen, contact te laten krijgen met zulke brute kerels. Aan hem de eer de koe bij de horens te hebben gevat stig. Bijgevolg schreef hij „Archibald Gordon Durham en een dame. Doel in verband met den wedstrijd", en gaf de kaart aan Boyle terug. Deze las ze heel bedachtzaam, kwam zijn kruk af, gooide dé kaart in een busje en trok aan een touw, dat het busje naar het plafond deed verhuizen. Het bureau van „De Komeet" was hee lemaal veranderd sedert miss Jenkins er voor de eerste maal geweest was. De heele tweede verdieping was erbij getrokken, de voorgevel' was vernieuwd en in plaats van een enkel jochie, die met een hond speel de, was er een leger van bedienden in dienst. Ieder moment hoorde men het ge rinkel van de telefoon. Alles was rumoerig en gehaast. Menschen Liepen voortdurend in en uit niet bundels papieren. Alles wees op een bloeiend en voorspoedig bedrijf. Plotseling klonk een zoemend geluid. Boyle rende naar de huistelefoon. Ja meneer, schreeuwde hij. Er werd op gedempten toon een gesprek gevoerd, waarna de jongen weer op de bezoekers toetrad. Hoort u eens, meneer, de directeur zegt, dat hij te veel te doen heeft om van middag nog iemand te ontvangen, tenzij hij een afspraak heeft. Als u uw zaak op papier wilt zetten, zal er alle aandacht aan geschonken worden. Een mooie manier om iemand1 te be handelen, riep miss Jenkins, rood van woede. Ze weten niet met wie ze te doen hebben. yet is onuitstaanbaar, stemde mr. Durham toe. Ik dacht wel, dat hij u niet te woord Onze oude heer Fruijtier heeft het bijltje er bij neergelegd en met hem verdwijnt uit de Staten een der laatste Zeeuwsch-Vla- rningen, die het pad niet geplaveid zag door 'n lange reeks van voorvaderen noch met elitenlange redevoeringen voor de balie zich op den voorgrond wist te dringen. Zwijgzaam van aard, eenvoudig in den om gang en practisch in zijn adviezen, vrucht van ernstig nadenken, werkte hij zich door eigen energie o<p tot het hooge landsbe stuur. Een uitnemend kenner «van Oostelijk- Zeeuwsch-Vlaanderen gaat met hem heen, geboren en getogen in de streek, waarvan hij tientallen jaren de belangen heeft verde digd. Het „sanhedrin" zijner partij heeft reeds den vermoedelijken opvolger aang wezen, hier streken zigjn. ingewijden reeds „grond" of „doodverf" over een anderen ambitieuzen „streber". Zooals bij dergelijke mutaties in het verleden geschiedde en nog geschiedt zuilllen de neuzen we] geteld zijn cn kan de verkiezing van den heer Stieger weinig verrassing meer baren. Het verdwij nen van dergelijke veteranen, onverschillig uit welke politieke CQnsteIlatje,gerijpt in de school der ervaring en niet zoo fanatiek- principieel aangelegd als verscheidenen der jongere generatie, wekt altijd een gevoel' van weemoed. Op hen toch is van toepas sing het Fransche gezegde „Les députés se suivent, mais ne se ressembient pas". Over de wolvenplaag in .Henegouwen liet zijn zwarte, geen grijze Isegrims en men tast in het duister, waar de boosdoe ners vandaan komen vindt men steeds méér gedetailleerde berichten. Landbou wers en dienstboden bewaken in de omge ving ivan 's-Gravenbrakel, Zonirage en Roeulx des nachts fgjewapend de stallen, geven alarm bij het minste hondengeblaf. Ouders vergezelden hunne kinderen uit de gehuchten naar school, den hooivork of het geweer in de hand. Geen wonder, dat de •kleintjes vreesachtig tegen elkaar gedrukt, voortschrijden. Brievenbestellers en veld wachters loopen met de karabijn over de landwegen en voor de (gendarmes is de on afgebroken jacht bij deze temperatuur geen kluifje. Eenigen heeft men neergelegd, meende ze reeds uitgeroeid te hebben, doch te vroeg is victorie gekraaid. Zou het ver schijnen van die uitgehongerde roovers wijzen op langdurigen strengen winter Een geraffufèerd staaltje van boeven- inkeer kwam me dezer dagen onder de oogen. De moordenaarsbende Hoei en Van Stuijft bracht in 1919 des nachts te Sinaaij een zekeren winkefóer en handelaar Will ems met zijn ondsten zoon gewelddadig om het leven. Uit de centrale gevangenis te Leu ven, waar Van Stuijft zijn afschuwelijke misdrijven boet, werd aan de weduwe van Maak hem duidelijk, dat we hem móéten spreken, zei miss Jenkins tot mr. Durham, zonder van Boyle notitie te ne men. Wat denken die menschen wel, dat zij zich zulke airs geven Dat zou nergens toe dienen, zeide Boyle. Ik heb mijn orders. De baas is niet zoo maar te spreken. Hij heeft genoeg andere dingen te doen. Laat hem zeggen dat u de prijswin- ster bent, fluisterde mr. Durham. Hij zal dan wel genoodzaakt zijn u te woord te staan. Och, dat doe ik liever niet, mompelde miss Jenkins. Alle menschen op het kantoor zouden het dan weten en deze jongen is zoo afschuwelijk brutaal. Mr. Durham zag, dat de oogen van Bayle op miss Jenkins gericht waren en dat hij zijn ooren spitste om op te vangen wat hij zei. Wilt u even mee naar buifen komen zei hij. Ik moet u spreken. Miss Jenkins gehoorzaamde. Die jongen stond te luisteren, zei mr. Durham, terwijl hij de deur, die op de gang uitkwam, dicht deed. Het geeft niets of u de boodschappen al door hem laat over brengen. Neem mijn raad en ga regelrecht naar binnen. Dat is juist dat ik van plan was te doen, maar ongelukkigerwijze weet ik niet waar het prrvé-kantoor van den directeur is. Zijn kantoor was vroeger hierachter, maar ze hebben die kamers veranderd. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1928 | | pagina 1