Ifiissiiphe Courant "A MET VIERDE BLAD uden s Necrologie 1927. VOOR DE VROUW EN HET KIND brief opmaken, dat ertog Philips heeft verkrijgen van zijn en baljuw en rent en van Schakerloo irtvliet en Scherpe- ?naren ten behoeve )d. scilden te heffen eren en renten van ird waren verklaard •ut om de 500 schif- hem schuldig was, n, en men mag aan- de resteerende 100 zou weten te bren- verder, dat Beiling )nd om zijn losgeld had in die dagen e dat „dag geven", olgenden brief van mno 1402 cond allen luden, \rkel onsen getrou- n Brederode, Heren ren Florys van den \wyeten, onsen ge- dienste ghevangen voir Gorinchem ge lach gegeven heeft, magen en vrienden steden te comen." .Ibrecht Beiling om ngen afgeloopen is, erik van Sevender, rmelitenklooster, is i Gerard van Poel- n molenerf buiten )egraven in tegen- ichtvader Jan Wil- Carmeliten. oogstwaa rsch ij nlijk raakzucht te doen. 1420 niet vergeten men geen betrek- iling en Vlissingen aanwijzing in deze zen, al is ze zwak. omstandigheid, dat lie Albert Beiling in te vorderen in Holland of Kenne- eiling een Zeeuw, r verklaren. Over- :en kern van waar ukken niet zijn te C. DE VRIES. HT \K VAN DB VAN Zaterdag 31 Oecember. No. 308. mypark 9, materiaal, gegaran- n Opticien, ig van Uw Wederom luiden de klokken het afscheid van het jaar dat voorbijging, de verwelking van het nieuwe dat ko men gaat. Oudejaarsavond hoe weemoedig is het, op dezen iaatsten avond van het jaar te droomen van de dingen, die niet weeromme komen hoe zoet te mijme ren over genoten vreugde maar ook, hoe bitter om te peinzen over onder vonden teleurstelling. Teleurstelling hoe weinigen zijn er, die hiermede geen kennis maakten in hun leven. Ouderen van dagen en volwassenen kunnen we menigmaal over hun teleurstellingen hooren spre ken ook de rijpere jeugd kent ze en zelfs aan de kinderwereld zijn ze niet heelemaal vreemd. Hoogst moeilijk is het dan ook aan teleurstelling te ont komen en waar zulks haast niet gaat, rijst vanzelf de vraag hoe ons tegen haar te wapenen Het lijkt ons uitge maakt, dat ze ons vijandig tegenover staat, ons krenkt en grieft en vaak heel onaangenaam aandoet. Zeker is het, dat de teer- en fijn-gevoeiigen dikwijls het meest onder teleurstelling lijden, maar toch ook op die menschen, welke men rekent heel sterke zenuwen te hebben, mist teleurstelling geenszins haar uit werking. Ziet ge dien vader daar Hoevele jaren heeft hij er niet op ge hoopt, dat zijn zoon hem in zijn bedrijf zou opvolgen doch die zoon slaat deze verwachting den bodem in, door naar zee te willen, hetgeen dien vader ten zeerste teleurstelt. Beschouwt die jonge vrouw hoe bitter is zij teleurgesteld weenend slaat zij bij den overgang van het oude in het nieuwe jaar een blik op het ledige wiegje, waaruit het stoffelijk overschot van een feeder wichtje gi#f- waarts is gedragen dat kindje, waar van zij zich zoovele illusies had ge maaktthans voor goed van haar weggenomen. Hoort dien prediker, hoe vaak reeds maande hij aan tot meerdere beoefening van velerlei deugden doch in plaats daarvan zag hij ondeugd en ontucht voortwoekeren, ook onder degenen, die naar zijn woorden wei heetten te luisteren, maar er geenszins naar handelden. O, welk een harde te leurstelling was zijn deel „Wat had ik mijn best gedaan", zegt een ander, „om dat werkstuk af te maken. Al mijn vrijen tijd stak ik erin, mijn beste krachten be steedde ik er aan en met verlangen zag ik den dag naderen, dat ik het zou kun nen aanbieden en toener werd haast geen oog aan gegeven, slechts een simpel „dankje" trof mijn oor, wat was ik teleurgesteld. Maar", zoo gaat degene, dien wij hier sprekend invoer den, verder, „ik begon tegen mijzelf te zeggen, dat ik mij niet zooveel van mijn werk had moeten voorstellen, dat ik een te goeden dunk van mijzelf had gehad en bovendien, wat ik mooi vond, be- behoefde toch een ander niet altijd zoo in bewondering te brengen". En zoo werd tenslotte tot de conclusie gekomen van zichzelf eens duchtig te herzien en de oorzaak van de teleurstelling niet in de eerste plaats buiten zichzelf te zoeken. Hoevele andere voorbeelden zouden wij niet van teleurstelling kunnen geven op zeer verschillend terrein, zoowel in het huisgezin als op de markt des levens overal is een smartelijke er varing er de grondtoon van. We dienen ons dus krachtig te maken, ons innerlijk zijn te versterken tegen de wreede te leurstelling. Ze moet ons niet kunnen lam slaan gelukkig zijn er ook thans nog van die optimistische naturen, die ondanks alle teleurstellingen zich weten staande te houden in het leven. Hun veerkracht doet hen zich telkens weer opheffen, en waar ze schromelijke te leurstelling ondervonden hier, be ginnen ze met nieuwen moed niet slechts, maar ook met engelengeduld elders hun werk, en ondertusschen beschouwen ze de teleurstelling als een opvoedingsmiddel in de groote leer school des levens. Wanneer wij onszelven, zoowel op stoffelijk als op geestelijk gebied, hooge eischen stellen, zal ons menige teleur stelling bespaard blijven, en al komt er van tijd tot tijd een over ons, dat we dan de kracht bezitten mogen, ze met opgewektheid te dragen. Zoo kan het nieuwe jaar ons tot een zegen zijn (AANVULLING). B i n n e n 1 a nd. A. Jacot, 's Gravenhage, architect. Prof. dr. H. O^rt, Leiden, hoogleeraar in de Godgeleerdheid. Dr. A. D. van der Harst, 's-Gravenhage, leeraar in wis- en natuurkunde aan de 5- jarige H. B. S. J. W. M. Vingtges, 's-Gravenhage, no taris aldaar. Dr. M. van Voorthuijsen, Leiden, arts. Carel Roest, organist van de Remon- strantsthe Kerk te Haarlem. Dr. A. E. Remouchamps, Voorschoten, conservator bij de Ned. afdeeling van het Rijksmuseum van oudheden te Leiden. Dr. C. W. Janssen, directeur der Senem- bah Maatsch. en oud-I'd van den Raad van Beheer van het Koi'Joniaal instituut. Dr. A. Plate, Rotterdam, bekend figuur in de Rotterdamsche handelswereld. Dr. A. S. van Nierop, verongelukt bij Halfweg, directeur der Bensdorp-chocola de fabriek te Bussum. Vrouwe P. F. Harte van Tecklenburg, 's-Gravenhage, echtgenoote van den oud minister van financiën, staatsraad mr. Harte van Tecklenburg, bekende persoon lijkheid op liefdadig gebied. H. W.van Marle, Zeist, fuit.-generaal b.d. C. J. C. van Goor, 's-Gravenhage, gep. luit.-kolonel der militaire administratie. C. L. van Haaften, 's-Gravenhage, bur gemeester van Krimpen aan de Lek. Ir. M. W. van Ekeüngen, hoofinge- nïeur van den prov. waterstaat in Zuid- Holland. J. G. van Ketekhoven, Edam, pastoor. Jhr. J. van der Goes, Malang, admini strateur van de onderneming „Tretes Pan- goeng". Buitenland. Dr. Naumann, Munchen, na de revolutie een tijdlang perschef van de Duitsche rijksregeering. Graaf Theodoor de Renesse, gouver neur der provincie Limburg. Naser-ul-Molk, ex-regent van Perzië. Sergjej Dmitrowitsj Sassanof, Nice, voormalig Russisch minister van buiten- landsche zaken. Bechteref, Moskou, hoogleeraar aan de universiteit te Leningrad, bekend hersen onderzoeker. Loren Murchison,Amerikaansch hard- iooper. Mrs. Grayson, op weg van Roosevelt Field naar New-Foundland. RADIO-PROGRAMMA. Maandag 2 Januari. Hilversum, 1060 M. 12.00 Politiebe richten. 12.352.00 Lunchmuziek door het A.N.R.O.-trio. Joh. Helden, viool. M. v. 't Woud, cello. G. Verhey, piano. 4.40—5.50 Kinderuurtje onder ieiding van mevr. Ant. van Dijk. 6.007.15 Dinermuziek door het A.N.R.O.-trio.7.157.45 En»gelsche les voor beginners. 7.45 Politieberichten. 8.10'Con cert. A.N.R.O.-orkest, onder leiding van Nico Treep. Sophie Haase-Pienemann, so praan. Daarna een programma „Op ver zoek". 10.00 Persberichten. Huizen, 1840 M. (na 6 uur 1950 M.) 12.301.45 N.C.R.V. Orge'concert door S. P. Visser, organist van de Nederl. Herv. Kerk te Hillegom. 6.157.00 Spreker ds. Jac. van Nes, Missionair predikant onder de Joden te 's-Gravenhage, over het jo dendom. 7.00—7.30 Concert. 7.30—8.00 Spreker W. Meijers, hoofdcontroleur kaas- controle te UtrechtOnze Boerenstand. 8.00 SprekerK. Lantermans leest uit eigen werken Over-Betuwsch werk. a. 'n Vroolijke Juffer, b. Drie portretjes van Kees. Frida Mooy, sopraan. Nic. Klasen, fluit. Jan Vogel, piano. 3e avond der ihe- deren-cyclus Hoilandsche componisten. Daventry, 1600 M. 11.20 Daventry- kwartet en solisten (viool, sopraan, bari ton). 1.202.20 Ongelconeert. 3.20 Daven- try-kwartet en solisten (sopraan, piano). 4.20 Orkestconcert. 5.20 Huishoudpraatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.35 Mr. Crowther Stars of the Month. 6.50 Nieuwsberichten. 7.05 Dansmuziek. 720 Literaire critiek. 7.35 Beethoven's liede ren, baritonzang. 7.45 E -Ludwig Bis marck. 8.05 Duetten voor 2 violen. 8.35 IBalladenconcert. W. Davis, mezzo. R. Wat son, bariton. W. Baumer, piano. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Mr. Komisarjovsky, As others see us. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 Kamermuziek (harp, fluit, viool, viola). 10.55 „Brother Juniper", van de „Little Plays of St. Francis", van L. Housman. 11.20—<12.20 Dansmuziek. Parijs, „Radio-Paris", 1750 M. 10.50— 11.00 Concert. 12.50—2.10 Klassieke kwar tetten. Beethoven, Haydn, Mozart. 5.05 5.55 Literaire en muzikale matinée. 8.50 „Les Cloches de Corneville", operafrag menten. Orkest en soli. 11.20 Sluiten. Langenberg, 469 M. 12.251.20 Or kestconcert. 5.20—6.20 Schram meitrio. 7.35 „Wolf Morike-avond". H. Rode, alt. Ch. Christiann, declamatie. Dr. Ze'iler inleiding. Westf. strijkkwartet. P. Eberhard begelei ding. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Königswusterhausen, 1250 M. 11.20 7.05 Lezingen en lessen. 7.20 Volksconcert. 9.50—11.50 Concert. Kermibach-orkest en A. Alexandrowa, sopraan. Hamburg, 395 M. 5.15 Orkestconcert. 6.20 Orkestconcert 7.2011.20 Volkscon cert. Brussel, 509 M. 5.206.20 Triocon cert. 8.35 Oiikestooncert. 9.5010.35 Dans muziek. APOTHEEK GEOPEND Zondag 1 Januari is de apotheek ge opend van den heer A, J. VAN OCKENV BURG, Kleine Markt. Onder Redactie van TRUUS E1GENHUYSEN. VOOR DE VROUW. Een eenzame ondejmmvond met een gelukkig slot Als iederen avond las hij zijn krant. Zij breide als iederen avond, nu aan een kin dertruitje van witte wol. Onophoudelijk klonk het getikkel van de breinaalden, die in de kleine, al wat dorre handjes, ruste loos bewogen. De haard snorde, het theewater zong zijn oud, vertrouwd liedje en de thee geurde... Als iederen avond. En toch... hij betrapte er zich op heele artikelen te lezen en aan het einde absoluut niet te weten wat er in stond. En zij maakte vaak een averechtschen steek waar een rechte gebreid moest worden. „Hier vadertje, je thee." Ze zette de kop naast hem neer. „Kom", zei ze zacht, haar handjes om zijn witte hoofd leggend, „Kom man, laten we niet in ons zelf mopperen. We weten nu een maal, dat als kinderen groot geworden zijn, de ouders ze moeten missen... Ook wel eens op den liefsten avond van het jaar... Wij hebben ze het vorig jaar gehad. Nu is het de beurt van de schoonouders. Ja, zoo gaat het als je groote, getrouwde kin deren hebt." „Maar de jongens hadden toch best kun nen komen kwam hit koppig. Ze lachte. „O vadertje, wat kun jij heer lijk onredelijk zijn Je moppert ais Ben je vóór den gewonen tijd om geld vraagt en j je weet dat Karei hard werken moet om zijn gezin te onderhouden, en Luuk en Wim niet zoo lang uit hun zaken weg kunnen. Of ben je soms van meening, dat voor Ben en Karei een reisje van Praag naar Holland op oudejaar minder kost en dat een reis van Petersburg en Singapore maar een dag duurt O dom, dom mannetje „Ach ja, je hebt gelijk," zuchtte hij glim lachend, „maar zoo'n eenzame oudejaars avond maakt je ook onredelijk." „En onze eerste oudejaarsavond dan, weet je nog, toen waren we toch ook alleen „Ja," lachte hij nu in prettige herinne ring. „Weet je nog wel dat mama een groot souper gaf en dat we op 't laatste nippertje Betje gestuurd hebben met de boodschap dat ik zoo'n kiespijn had gekre gen en niet over straat durfde? Maar wat hebben ze ons den volgenden dag ge plaagd, want ze begrepen be»t dat het onze bedoeling was geweest alleen te blijven." „Maar den volgenden oudejaarsavond be hoefden we geen uitvlucht te verzinnen, toen lag er een schreeuwend bundeltje in het wiegje, weet je nog „Maar dan die oudejaarsavond dat Kareltje stuipen had Wat een uren waren datEn toch... neen, weet je wat ik een nog treuriger avond vond 7' „Neen man 7' „Toen Bets en Fanny den volgenden mor gen naar Parijs zouden gaan." „Ja," mijmerde ze, „wat je feitelijk alle maal niet doet voor de mode Ze hadden evengoed hier hun Fransch kunnen vol tooien. Maar dat was nu eenmaal zoo in die dagen..." „la," bevestigde hij droomerig. Even nog bleef ze achter hem staan, toen liep ze weer naar haar plaats terug en I liet de breinaalden tikkelen, j Eentonig tikte de huisklok. Ze vermeden er naar te kijken, maar ze hadden allebei 1 heel goed kunnen zeggen hoe laat het was, j want aandachtig luisterden ze naar de kwartierslagen, die cte kerkklok buiten hooren Het. Ze durfden het zich zelf niet bekennen, maar ze waren bevreesd voor het oogenblik waarop h^t oude jaar in het nieuwe zou overgaan. Altijd hadden ze dit oogenblik beleefd in het bijzijn der'kinderen. Nu zaten die naar alle kanten verspreid, 't Was waar, de beide meisjes maar enkele uren ver reizen, doch twee van de jongens heel in Praag, een in Singapore en de vier de in Petersburg... Hoe had je ze ooit nog kunnen laten gaan... Ze had ze moeten vast houden, heel stevig, net als toen ze nog heel klein waren en moeder's hand wil den los laten om weg te loopen... De eerste slag van het middernachtelijk uur drong van buiten door de venster- kieren naar binnen, en dadelijk daarop volgde de oude huisklok. „Moedertje... vrouw..." beefde zijn stem, terwijl hij opstond. Ze kusten elkaar, glimlachend en toch een beetje treurig. En toen hij weer zitten ging, zei hij „ja, ja omdat de stilte zoo beklemmend was. ,,Mefoeer, mevrouw..." Betje, de oude getrouwe kwam binnen met een pakje brieven in haar hand. Ze vergat heelemaal haar nieuwjaarswensch, zoo overstuur was ze van het feit, „de oude meheer en mevrouw" zoo eenzaam te zien zitten op „zulk" een avond. En de beide oudjes letten er al evenmin op. „Asjeblieft meheer." „Hè Wat Nu brieven 7' Maar mevrouw herkende dadelijk den bovenste met den vreemden postzegel. Ze greep er naar en... weer een herkenning! Zou 't... Ja, het waren er zes Zes brieven ,„0 man, man, van de kinderen jubel de ze en er schoten tranen in haar oogen. Met de hoofden dicht bijeen lazen ze de vele, dicht beschreven velletjes. „Maar begrijp je hoe die brieven hier nu zoo tegelijk kunnen zijn, en dan zoo laat, twaalf uur... dan is er toch geen postbe stelling meer „Neen", antwoordde ze, de oogen in een brief, dien ze voor den zooveelsten keer las. Toen belde hij Betje, en nog vóór deze •iets werd gevraagd, begon ze licht in de zaak te brengen. „Meheer en mevrouw moeten het me niet kwalijk nemen, maar ik heb ze onderschept of hoe noem-ie dat Maar ik deed het niet uit mijn eigen, hoor. Meneer Karei heeft het me opgedragen, hij had mevrouw Fanny geschreven dat ik zoo moest handelen met alle zes de brieven, en die dan tegelijk op oudejaarsavond, net als de klok twaalf sloeg, binnen moest brengen." „Maar hoe wist je dan welke brieven je moest achterhouden Want de vorige week zijn er toch ook nog gekomen." „Nou kijk, op iederen brief ziet u in den hoek, daar onderaan, 1928 staan. De brie ven die dat teekentje droegen, moest ik achterhouden... En nou zeg ik maar meteen veel heil en zegen en dat ze er volgend jaar maar allemaal zelf bennen..." Nieuwjaarsfooien. „Daar wist je vroeger toch maar niet van zucht menige huisvrouw, als ze in die eerste week van januari voor de zoo- veelste maal een dubbeltje uit haar beurs opdiept in ruil voor den „Meil-en-zegen"- wensch van bakker, slager, melkboer, asch- man, krantenbezorger enz. enz. Nieuwjaarsfooien stammen echter wel degelijk uit vroeger eeuwen, zelfs vanaf vóór onze jaartelling. De oude Romeinen schonken elkaar op den Nieuwjaarsdag vruchten, vooral met goud versierde dadels en vijgen en later koperen muntstukken. Geschenken te ontvangen was inzonder heid een voorrecht der Patriciërs ieder bracht op Nieuwjaarsdag zijn patroon een geschenk, dat den naam van „strena" droeg, waarvan het Fransche woord „etrennes" is afgeleid. Ook vorsten werden met kostbare geschenken op dien dag over laden. Later werd dit anders en werden de min der bedeelden bedacht. Liefdadigheidsge stichten deelden brood en kleeren uit, de leveranciers werden aan de deftige huizen onthaald en kregen boonen, erwten en spek mee voor hun gezin, en gevangenen kregen vermindering of kwijtschelding van hun straf. Het geven van etenswaren en kleeren werd echter op den duur te lastig gevon den en men schonk toen eenvoudig geld. De Nieuwjaarskus. Sinds onheuglijke tijden zijn er in ver schillende streken aan een kus op den Nieuwjaarsdag bijzondere beteekenissen verbonden. In Frankrijk bijvoorbeeld wordt die kus door velen beschouwd als een ge- luks- en vooral vrede-brenger. Het verhaal gaat, dat Madame Lucienne Guett, een Parijsche actrice, op 31 December 1914 tegen twaalf uur naar een schildwacht wipte, die in de buurt van de kerk St. Augustin op post stond en den landverde- diger op beide wangen kuste, nadat zij hiervoor zijn toestemming gevraagd had. Als galant Franschman verzocht de soldaat het compliment terug te mogen geven, wat hem vriendelijk toegestaan werd. En een oogenblik later stond hij weer alleen, ver rijkt met een zoete herinnering en wat pluisjes poudre de ris en rouge op zijn martiale knevels... In Engeland is een aloude kuslegende, die betrekking heeft op een kerk in Lancashire. Het bijgeloof wil, dat zij of hij die bij den eersten klokslag van middernacht op den Iaatsten dag van het jaar, het sleutelgat van de kerkdeur kust en dan in draf rond het gebouw loopt, zóó dat bij den Iaatsten slag van twaalf het sleutelgat nog eens gekust kan worden, het heele volgende jaar alleen geluk zal kennen. Jammer dat de kerk maar één deur met één sleutelgat heeft, zoodat slechts één per soon de „race" om het geluk kan houden. In Wensleydale was het langen tijd ge woonte, dat iedereen een kus mocht geven of nemen op oudejaarsavond onder de poort van de kerk. Maar er was zooveel animo voor dat goede doel, dat het ten slotte meer een volksgedrang werd waar de politie bij te pas moest komen. In Londen bestoi.d vroeger ook in de verschillende restaurants langen tijd de ge woonte van den Nieuwjaarskus. De eige naar van het restaurant schonk dan aan ieder lid van de vrouwelijke sekse een glas wijn in ruil voor een kus. Wat de echtge noote van den wijnschenker daarover ge zegd heeft... misschien wilt u dat zelf wel even invullen. Warme dranken voor den Oudejaarsavond. Kaneel Benoodigd 1 flesch witte bessenwijn of Rijnwijn, 6 eieren, 10 gram pijpkaneel, 50 gram witte suiker. BereidingLaat de kaneel ongeveer 2 uren op den wijn trekken. Neem ze er dan uit en laat den wijn heet worden. Klop de eieren goed los met wat suiker en giet daarbij voorzichtig en steeds flink roeren- do den wijn. Doe alles in een ketel en laat de kaneel beet worden, doch vooral niet koken Saffraanmelk. Benoodigd 1 liter melk, 2 theelepels saffraan, JA theekopje suiker, Zi theekopje sago. BereidingLaat de saffraan eenige uren in de melk aftrekken. Kook dan de melk met de suiker en bind ze met de sago, die met koude melk is aangemengd. Brieven moeten geadresseerd worden aan „de Brievenbus" der „Vlissingsche Courantte Vlissingen. Anonieme brieven komen voor beantwoording niet in aanmerking. Mevr. T. R. te V. vraagt hoe ze dof ge worden koper, dat met poetsextract niet mooi wil worden, glanzend kan krijgen. Antwoord Probeert u eens met een mengseltje van hertshoornzout en brande wijn. Gewoonlijk geeft dat prachtige resul taten. P. T. te B. Vreeselijk Ik begrijp dat het ontzettend voor u moet zijn die wreede marteling aan te zien. Het adres van de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van Dieren is te Den Haag, Prinses Made straat 40. Schrijft u daar in elk geval heen. Uw aangrijpend briefje zal ik doorzenden aan de redactrice van het orgaan van bo- vengenoemden bond, met wie ik zeer goed bevriend ben. Ook zij zal zeker raad weten te geven. Mevr. R. te VI. vraagt hoe perenjus uit paarse stof te verwijderen is. Antwoord Wrijven met ongekleurde spi ritus. Niet bij vuur, daar spiritus licht ont vlambaar goedje is VOOR HET KIND. Sluit- en openingsposten. (Een vertelling van oud- en nieuw jaar.) Zoowel de ooms als de tantes met de neefjes en nichtjes waren vroeg gekomen, want allemaal hadden ze dien Iaatsten mid dag van het jaar vrijaf gekregen van kantoor. In den grooten salon van de familie Breedevoort heerschte nu een gezellige drukte. De lamp, die in het midden van de kamer hing, spreidde haar warm licht over de vroolijk en druk pratende menschen en kinderen. De ooms en tantes spraken over de dingen die er in 't afgeloopen jaar ge beurd waren, over vroegere oudejaars avonden die ze in hun jeugd hadden mee gemaakt en de kinderen, rondom een ge zellig knappenden haard zittend, vertelden elkaar grappen van de school en gaven raadseltjes op, waar de achtjarige Mar gootje echter „niks aan" vond en daarom voorstelde een spelletje te doen. „Nu al?" riep Rita Breedevoort, „gunst neen hoor, spelletjes doen we vanavond pas, als we gegeten hebben. Vader heeft een massa nieuwe spelletjes bedacht „Hoeveel wel 7' vleide neefje Cor, „En wat zijn het voor spelletjes Maar Rita liet zich niet vangen, 't Moest een verrassing blijven. „Vader kent er we! twintig zei ze trotsch. „Phh, dat is heusch niet zooveelvond Lottie, die met Rita nooit erg goed op schieten kon. „Mijn pa kent er wel hon derd Waarop Rita in smalend lachen uitbarstte. „Honderd riep ze. „Och kind, zooveel spelletjes bestaan er niet eens Moet jij weer overdrijven 7' „Overdrijven Ik Ik overdrijf nooit „Nooit Neen, die is prachtig En laatst dan, toen we bij tante Nel waren en je ver- telde dat je wel duizend kastanjes bij elkaar gezocht had En toen we een week later bij jullie waren, toen had je er maar twaalf of zooiets. Is het soms niet zoo Jullie heb ben het toch ook gezien." »Ja> ja," knikten de anderen. „Moeder had ze allemaal weggegooid verdedigde Lottie zich. „Nu ja, dat kun je gemakkelük zeggen. Och kind, loop toch rond met je overdrijf- sels Ik wil me heelemaal niet meer met je bemoeien." „Overdrijfsels spotte Lottie. „Kind, je mag op de taalles wel een beetje beter op letten." „Ben jij zoo'n bolleboos? Verleden jaar ben je toch maar lekker blijven zitten 1" Het getwist zou zeker nog voortgeduurd hebben, als mevrouw Breedevoort Rita niet vanuit de andere kamer eeroepen had. „Wat blieft u moeder 7' „Kind, wil jij moeder even met dekken helpen Of vind je het erg naar om uit je gezellige clubje weg te gaan „Gunst neen hoor. Die akelige Lottie be derft toch altijd alles. Dat kind met haar opscheppen „Nu, tracht het maar met elkaar te vin den, vooral vanavond Rietje. Oudejaars avond is altijd zoo'n mooien avond. Kijk meisje, leg jij op elk bord een servet? De vouwen links hoor en de open kanten naar rechts." Een kwartier later schoof Rita de tus- schendeuren open en met een grappige bui ging verzocht ze de „dames en heeren" aan tafel te willen komen, „de kleine, zoowel als de groote dames en heeren" voegde ze er bij, waarop neefje Gerard informeerde wie er onder „de groote" en wie onder „de kleine" gerekend werden. „De kleine zijn jullie kinderen natuur lijk," legde Rita uit. „Nu, maar dan zie je glad mis hoor, want ik ben nog een hoofd grooter dan oom Karei, kijk maar en onder daverend gelach rekte Gerard zich naast dikken oom Karei uit, die hem een brutaal jongmensch noemde. De vroolijke gesprekken in den salon onderbroken, werden in de eetkamer voort gezet, en de kinderen begonnen zelfs al uitgelaten te worden, nadat Ben had opge merkt dat hij wel eens een pan met eten, maar nog nooit zoo'n „etende pan" had ge zien, een beeldspraak, die, naar hij hoopte, begrepen zou worden. Lang werd er getafeld. Eerst om zeven uur waren de stoelen weggeschoven en toen namen moeder en Jaantje, met behulp van Rita en Wies, een twaalfjarig nichtje, vlug de tafel af, terwijl Josientje, de groote dochter van oom Nico en tante Bets, wat piano speelde, waarbij de anderen zich zin gende aansloten. Eerst zongen ze van „Zeg kwezelke wil de gij dansen toen „Een smidje in zijn smidse...", waarna Josien alleen inzette: „Oude jaar O Iaat ons rusten, Omzien, eer wij verder gaan. 't Nieuwe jaar wordt niet begonnen, Vóór we hebben stil gestaan. Vóór we in erpst ons zelve vroegen Deed ik waarlijk wat ik kon Ben ik beter Ben ik wijzer Dan toen 't jaar zijn loop begon 7' Ze werden allemaal wat stiller bij de herinnering aan het jaar dat weldra eindi gen zou om plaats te maken voor een nieuw jaar. „Tja", zei oom Frits ineens, nadat Jo sien het lied had uitgezongen en er één oogenblik een algemeene stilte heerschte. „Tja, vanavond is het rekening opmaken." „Rekening opmaken vroeg Ben ang stig, want hij had een hekel aan rekenen. „Rekening opmaken Wat bedoelt 11 daar eigenlijk mee, oom 7 „Dat wil zeggen jongen, onze voorne mens die we in dit jaar hadden en onze daden die we uitvoerden, optellen en zien of er ook nog verschil is tusschen die twee uitkomsten." „Een winst- en verliesrekeningriep Gerard, die al handelsrekenen op school leerde. „Winst- en verliesrekening?" herbaalde oom. ,»Zeg maar gerust verliesrekening jongetje. Bij maar heel weinigen zal de rekening kloppen, de meesten zullen wel met een nadeelig postje sluiten". „En daar wordt dan ook weer mee be gonnen, mee geopend heet dat, hè oom riep Gerard, die graag met zijn kennis pronkte. „Ja", antwoordde oom, „met een schoon blaadje begin je het nieuwe jaar gewoonlijk nooit. Altijd staat er nbg een achterstallig postje van het vorige op. ja, ja, altijd heeft een mensch minder gedaan

Vlissingse Courant | 1927 | | pagina 9