'f ZATERDAG 31 DECEMBER EERSTE BLAD 1927-= >T BINNENLAND Stads en Provincienieuws i oöe maar, gang! i met de vreeselijfcc lorp 1 Pitovo (gouvei- r een bende wolven ie inwoners werden beesten verscheurd. dat de dorpel 'oningen verschanst r hun gehuil andere jegonnen een waar m militair vliegtuig vloog, de wol ven- autoriteiten werden wee detachementen i te hulp gezonden, erden groote vuren wolven in dreeï vonden den dood andere de vlucht Ie ie parlement is on- irdigde Mohammed Cl ingediend, voL htgenoot die, zijè >p overspel befrap- edeplichtige doodt, de zou gelden voor en andere manne- r vrouw. ischuldig curiosum, nmissie met eenigfe ing aanbevolen, aL ?chts zou de volle- een geldboete van of gevangenisstraf aar worden veran- rafregehng worden len vader, broeder ft de commissie op niets te ma- ift van den Koran, echtbreekster kent ning van het recht i van den enkeling dan een uitvloeisel gen, die de Arabier n de vrouw heeft lirect kans te wor- afgezien daarvan zulk een voorste) r doordringen, de Ier capitulaties hui- t immers zulk een itrent recht en hu- Egyptische en de ig, dat het geeü akkelijk zal vallen, wetgeving toe te u'llie nog vertellen tot wanhoop ge- 1 twee-derde meer nu eens allemaal steevast volhoudt taartje dan twee- ïgen, hé? sgenootjes als het ighekf voorgesteld vroeg de onder- antwoord, ik lust )'s en Fietsen. uur 4.23 LISS1NGSCHE COURANT iniiiu* 1928 Aan alle lezers van dit blad, Zoo in als buiten deze stad Gezondheid, heil en zegen. Het moog' hun op de levensbaan In 't nieuwe jaar voorspoedig gaan, Dan valt het niemand tegen. Er liggen voor dit nieuwe jaar, Voor groote werken plannen klaar, Als die voor sluizen bouwen, Die wij voor Vlissings burgerij En voor de Schelde-Maatschappij Van veel belang beschouwen. „De Schelde" komt daardoor in staat Om schepen van de grootste maat, Te water te doen glijden Naar het reeds vastbesloten plan, Wat er vanzelf toe leiden kan Om welvaart te verspreiden. De mannen, die te allen tijd Doortastend en met wijs beleid Naar Vlissings welvaart streven, §j Al ligt 't succes nog in 't verschiet, Zij daarvoor, elk op zijn gebied j| Moed, lust en kracht gegeven. 1 JllHiillIilllllllllIIIIIII! Dit nummer bestaat uit 4 bladen Spoorwegpostkantoren op Nieuwjaar. Op de vragen van den heer Duymaer van Twist betreffende den dienst der spoorwegpostkantoren op 1 J*anuari, ant woordde de minister van waterstaat De diensten op de spoorwegpostkantoren zullen op Zondag 1 Januari a s. niet wor den uitgevoerd als vorige jaren op Nieuw- aarsdag dit verschil zal zich o.a. hierin uiten, dat in den regel geen, slechts op sommige posttreinen eenige versterking van personeel, voor zoover hieraan door de feitelijke eischen van den d.enst niet ian worden ontkomen, zal worden aange bracht. In tegenstelling met andere jaren zullen 'P de stations te Amsterdam, Rotterdam, Jtrecht, Arnhem, Zwolle en Vlissingen jeen postrijtuigen worden geplaatst, om daarin op 1 Januari werkzaamheden uit te voeren. De minister kan geen vrijheid vinden, wet de dienstbeperking op Zondag 1 Janu ari verder te gaan dan in zijn antwoord dd. 24 December jl. en hierboven is omschre ven. Huwelijk zonder vergunning bij de landmacht Op de vragen van den heer Drop betref fende bevordering van wegens huwelijk zonder vergunning bij de landmacht ge- Plaatste marechaussees, antwoordde de minister van oorlog. Van de in den loop der jaren wegens huwelijk zonder vergunning bii de land wacht geplaatste marechaussee dienen 'hans nog 16 personen actief als korporaal, waarvan 12 met de geschiktheid voor on derofficier. Tot voor een half jaar gold de eisch, dat belanghebbenden, om in dienst te kunnen "lijven, de geschiktheid voor onderofficier Moesten hebben verkregen. Thans kunnen Jj ook in dienst blijven, wanneer het dienstbelang zulks gewenscht doet zijn. Belanghebbenden moeten wachten op instelling tot sergeant (wachtmeester) totdat er vacatures in dien rang zijn. Dit is voor het tegenwoordige nog niet het geval. Pensioenregeling spoorwegpersoneel. Verschenen is de memorie van antwoord het voorloopig versllag van de afdee- 'gen der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot wijziging van de pensioen wet, ivoor de spoorwegambtenaren 1925 en bet ontwerp houdende machtiging tot het inigtaan, van een overeenkomst met de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen inzake de pensioenregeling ïf ^aar PersoneeI. Met betrekking tot de voor art. 83 der jisioenwet voor de spoorwegambtenaren utó gewenschte wijziging wordt opgemerkt daarbij blijkbaar misverstand omtrent oel en beteekenis van genoemd wetsarti kel bestaat. Art. 83 toch maakt, naast den onder R.D.V.-verbaud aooigcuiacmen diensttijd, die krachtens art. 29 der wet medetelt, o.m. algemeen voor penfioenaan- spraken geuug ucn daaraan vooraigegaiien tijd, die voor de berekening van Iki pen sioen volgens de bij het in werking treden der pensioenwet voor den betrokken amb tenaar geedende bepalingen in aanmerking komen, met den daarbij aansluitenden los sen diensttijd. Een en anoer geldt echter sleohts bij doorloopend deelgenootschap ivan een en hetzeltde pensioentonds. De aan deelgenootschap van verschillende fondsen te ont'Jeenen pensioenaanspraken moeten niet naar art 83 dóch naar art. 92 der pensioenwet beoordeeld worden. Art. 92 eerste lid bepaalt, dat ook diensttijd, doorgebracht aan een der andere onderne mingen, voor de pensioenberekening zal medetellen. Genoemd artikel bepaalt evenwel uitdrukkelijk, dat alJeen in aan merking komt de tijd, waarin men deelge noot is geweest, zoodat tijd in lossen dienst doorgebracht niet in aanmerking wordt genomen. Wegens die zeer gunstige bepaling be staan geen termen om ten aanzien van laaitsfcbeooelden diensttijd verder te gaan. Uit een en ander moge aldus de mi nisters van waterstaat en van financiën tevens blijken, dat voor wijziging van art. 83 geen lennen bestaan. De vanwege de NederJandshe spoorwe gen getroffen voorziening ten behoeve van hen, die vóór 1 April 1919 zijn gepension- neerd, staat buiten de pensioenwet voor de spoorwegambtenaren 1925. De vraag of voor verdere voorziening genoegzame aan leiding gevonden zou kunnen worden, staat dus evenzeer buiten het wetsontwerp. De beide ministers, onderteekenaars der me morie van antwoord, meenen overigens, dat voor bevestigende beantwoording van die vraag geen grond bestaat. Rij wielbelastingmerken. De minister van financiën vestigt er de aandacht van gebruikers van rijwielbelas- tingmerken op dat de merken voor het jaar 1928 aan de voorzijde zijn voorzien van een open ruimte, welke gebezigd mag worden om daarop een naam of wel eenig herkenningsteeken te doen .graveeren. Teigen beschadiging van het merk dat door een beschadiging ongeldig zou wor den moet'worden gewaakt. Weduwen- en weezennensioen. Het hoofdbestuur van iètén Nederland- schen bond van gemeente-ambtenaren heeft den Raad van Ministers verzocht een ont werp van wet in te dienen, waarbij aan weduwen en weezen van gemeente-amb tenaren, dae vóór 1 October 1,9.1.3 zijn over leden, alsnog pensioen wordt toegekend. Een deree/ijke maatregel zoti zijn precedent vinden in de wettelijke voorzieningen, wel ke ten aanzien van de weauwen en wee zen der vóór 1 Januari 1906 overleden ge- pensionneerde of op wachtgeld gestelde onderwijzers bij het openbaar en. bijzonder lager onderwijs zijn getroffen. Nederlandsche Jaarbeurs. In een smaakvol1 uitgevoerde brochure wordt vanwege het secretariaat medege deeld, dat de 48de Nederlandsche Jaar beurs te Utrecht van 21 Fabruari tot en met 1 Maart gehouden wordt. Verder ont kenen wij er de navolgende bijzonderheden aan De vooruitzichten voor de voorjaars- beurs 1928 zijn zeer gunstiig. Reeds aan stonds na afloop de; laatstgehouden na- jaarsbeurs openbaarde zich een groote be langstelling v<oor deelneming, weshalve door het Jaarbeursbestuur een veel groo- tere ruimte op het terrein Vredenburg dan door vorrige beurzen in beslag genomen werd, bij de gemeente is aangevraagd. Op het terrein Vredenburg zullen verschillende speciale paviljoens worden, opgericht, waarin afzonderlijke collectieve inzendin gen wordien gehuisvest. Tijdens de voorjaarsbeurs zullen in Utrecht een aantal congressen en jaarver gaderingen worden gehouden van indu- strieele en commercieele organisaties, wel ker leden bij een bezoek aan de Jaarbeurs belang hebben. Voor het bezoek van zakenmenschen is een groote propaganda-campagne in voor bereiding, waartoe reeds de medewerking van verschelende offlcieele lichamen en or ganisaties toegezegd is. De Nede,rlandsche Spoorwegen zullen wederom aan Jaar- beursbezoekers 50 reductie verkenen op prijs van de terugreis. De verduistering bij het Centraal Bureau voor de Slatistek. De „Avondpost" meldt nog het volgende omtrent de bij het Centraal Bureau voor de Statistiek gepleegde verduistering. De gearresteerde hoofdambvenaar is se dert eenige jaren voorzitter van een in het centrum van Den Haag in een bekend café spelende biljartvereniging. Bij de stam gasten en medeleden zijner club was hij een gez.ene figuur, die de laatste jaren meer geld verteerde dan zijn ambtenaars salaris hem toestond. De referendaris gok te, zooals in sommige biljartklingen ge bruikelijk is, zwaar. Het grootste gedeelte van zijn vrijen tijd bracht hij in meerge noemd café door, en de bedragen die daar door hem verspeeld zijn geworden, kon hij niet anders aanvullen dan u.t de kas van het Bureau voor de Statistiek. In den loop van ongeveer drie jaar zijn deze aanslagen op de kas gestegen tot een bedrag, dat nu met vrij groote zekerheid op 28.000 is geraamd. In het begin van deze week scheen de heer K. zulke gewetenswroegingen te heb ben gekregen, dat hij zijn diefstallen aan zijn vrouw opbiechtte. Deze schrok zeer, daar zij van de uitspattingen van haar man geen enkel vermoeden had. Nog geen jaar geleden had hij zonder dat er een wolkje aan den hemel was, zijn 25-jarig ambte- naarsjub.leum gevierd. Radeloos wendde mevrouw K. zich tot haar broer, een referendaris aan het depar tement van binnenlandsche zaken en land bouw, om hutp. Dit geschiedde Dinsdag, den dag waarop de biljartclub van K. haar jubileum vierde. Toen K. 's avonds niet in zijn stamcafé verscheen, waren zijn vrien den hierover zóó verbaasd, dat men naar zijn huls ging om te vragen waar hij bleef. K. bleek uitgegaan te zijn. Pas laat in den avond troffen eenige kennissen hem in be schonken toestand in de binnenstad aan. Tegen hen moet hij zich hebben uitgela ten, dat hij nooit meer in zijn stamcafé zou terugkeeren. Den volgenden dag, Woensdag dus, haalde K/s echtgenoote hem over, zich bij de justitie aan te melden. Na veel praten beloofde K. zich aan te zullen geven en verliet het huis. Des avonds keerde hij echter terug met de mededeeling, dat hij het niet gedurfd had. Later belde de politie aan om K. te ver zoeken mee naar het bureau Alexander- plein te willen gaan. RAADSOVERZICHT. Beslissingen van de Kroon laten ge woonlijk lang op zich wachten. Den 2 De cember is het Koninklijk besluit bekend ge maakt op het door den gemeenteraad in gestelde beroep tegen het besluit van Ged. Staten inzake de 3-jaarlijksche afrekening voor de school voor bijzonder lager onder wijs op Gereformeerden grondslag. De heer Van Noppen deelde mede dat het bestuur der school op bijna alle punten in het gelijk was gesteld en hij voegde daaraan den wensch toe. dat bij de volgende afrekenin gen onverkwikkelijke debatten achterwege kunnen blitven. De heer Huson vond den heer Van Span ning niet de aangewezen persoon om als lid-werknemer zitting te nemen in de com missie voor maatschapoelijken steun en vroeg of de heer Van Spanning eigenlijk wel werknemer is. Ook de heeren Sorel en Woltering hadden eeni** bezwaar tegen deze voordracht en wenschten deze terug genomen te zien. De heeren Rorije en Ber ger meenden dat de heer Van Spanning wel degelijk werknemer en de Be- stuurdersbond, aan wien gevraagd is een lid aan te wijzen. wiWe dan ook geen anderen vertegenwoordiger aangewezen zien dan juist d°n heer Van Spanning. De groote meerderheid bleek het eens te zijn met de opvatting van de heeren Rorije en Berber en werd de heer Van Spanning be noemd. De heer De Meij noemde de op vatting van den heer Hu«on al zeer achter lijk om den heer Van Snanning te willen weren omdat hij bezoldigd ambtenaar in dienst der vakbeweging is. Hij is evengoed werknemer dan welke andere arbeider ook. Na een reeks benoemingen volgde de be slissing over het voorstel-Sorel tot afschaf fing van de kermis. Met 10 tegen 9 stem men, zuiver link9 tegen rechts, werd het voorstel verworpen. De kermis blijft dus weer 4 jaar behouden, want uit een uitlating van den heer Sorel. in de vorige vergade ring gedaan, valt op te maken, dat alleen na een nieuwe verkiezing de anti-revolutio nairen met een dergelijk voorstel zullen ko men. Wij gelooven dat de thans genomen beslissing wel in den geest van de meer derheid van de i.gezetenen is. Het voorstel voor het bouwen van een brug over de Vlissingsche watergang ont moette verzet bii oen heer Wesseling. Hij vond de kosten te hoog en meende dat ge rust volstaan kan worden met een brug voor v.cfctgangers, waa.door éen besparing van ƒ21.000 wordt verkregen. Alleen de heer Huson steunde den heer Wesseling, omdat alle andere leden van oordeel waren dat een brug ter plaatse onmisbaar is, met het oog op de groote uitbreiding van het nieuwe stadsgedeelte. De heeren Rorije, Van Oorschot, Berger en de wethouders Laernoes toonden eveneens de noodzakelijk heid aan van het maken v,.n deze brug. Ook het voorstel van Burg. en Weth. om een huis ter plaatse aan te koopen met het oog op het aanleggen Vi*n een nieuwen weg in die buurt, werd goedgekeurd. Alvorens tot slooping van het huis wordt overgegaan zal daarover eerst het gevoelen van den raad worden gevraagd. Geen enkel ander punt der agenda gaf aanleiding tot eenige gedachtenwisseling en om half vier ging de vergadering over in een met gesloten deuren. Het was kwart voor vijf toen de vergadering weer her opend werd. Zonder hoofdelijke stemming werd toen aan den heer dr. C. A. Duyvis op de meest eervolle wijze ontslag ver leend als gemeente-geneesheer en werd hem tevens een vergoeding van 1000 toe gekend voor de buitengewone diensten door hem aan de gemeente bewezen sedert het overlijden van den gemeente-geneesheer, den heer j. Beijers. Bij de rondvraag bracht de heer Van der Eijk een punt ter sprake dat daar absoluut niet thuis behoort, zooals de heer P. G. Laernoes zeer terecht opmerkte. Hij kwam weder terug op de ij de begrooting breed voerig gevoerde discussies over het beleid bij den dienst van gemeentewerken. Hij achtte het toch nog i.oodig een nauwkeurig onderzoek naar den toestand bij dezen tak van dienst in te stellen en wenschte dat onderzoek op te dragen aan de commissie van gemeentewerken. Wij zouden anders zoo zeggen dat deze j kwestie toch bij de begrooting terdege van alle kanten is bekeken en er toen niets aan het licht is getreden dat een nader onder zoek zou wettigen. De heer De Meij wilde gaarne het verzoek van den heer Van der Eijk ondersteunen, mits het onderzoek geeft schijn-onderzoek zou worden en er alle waarborgen zouden w.rden gegeven dat de zaak van alle kanten bekeken werd. Den ambtenaren die gehoord moeten worden, zou de pen op den neus gezet moet?n wor- j den dat zij alles zouden moeten zeggen wat zij weten en dus niets mogen verzwijgen. Het standpunt door den heer P. G. Laer noes ingenomen lijkt ons het volkomen i juiste. Waar gaan wij toch heen, als der gelijke hoogst gewichtige zaken zoo maar eventjes bij de rondvraag ter tafel worden gebracht. Hij noemde dit een overrompeling en daar heeft het werkelijk zeer veel van i weg. Hij meende dat de heer Van der Eijk een dergelijke belangrijke kwestie behoorlijk tevoren ter kennis van Burg. en Weth. had moeten brengen. Het college kan daarna j van gedachten wisselen en dan zijn houding daarover bepalen. De heer Van der Eijk voelde zelf ook wel dat Burg. en Weth. niet j zoo maar dadelijk antwoord kunnen geven en daarom zal hij zijn vragen schriftelijk bij Burg. en Weth. indienen en daarop hun antwoord afwachten, j Hoe dit antwoord zal luiden kunnen wij reeds bij voorbaat zeggen. Dit kan niet an ders dan beslist afwijzend zijn. De voorzitter heeft toch reeds zoo duidelijk mogelijk te kennen gegeven dat het geheele college van Burg. en Weth. verantwoordelijk is voor 1 den "goeden gang van zaken ook bij den dienst van gemeentewerken. Er is niets dat hun college aanleiding geeft om critiek op dezen dienst uit te oefenen, omdat alles naar wensch marcheert. Dit was ook de gedachtengang van den heer Harts, die geen enkele commissie aanvaardde en niets van eenig onderzoek wil weten. Is er wat op den dienst aan te merken, soit, doch dan moet de klacht gedeponeerd worden, daar waar zij alleen en uitsluitend thuis behoort en dat is bij het ollege van Burg. en Weth., welk college achter de ambtena ren staat en voor hun daden verantwoor delijk is. Stelt men geen vertrouwen meer in Burg. en Weth. dan heeft de raad dit maar te zeggen, dan weten de wethouders waaraan zij zich te houden hebben. In de volgende zitting kunnen wij dus een reprise verwachten van de bij de begroo ting gevoerde discussie over den dienst van gemeentewerken. Met den gebru:kelijken gelukwensch sloot de voorzitter onze laatste bijeenkomst in dit jaar. Het twintigste Raadslid. VLISSINGEN, 31 DECEMBER. Het tap ver bod. Wij brengen in herinnering dat, volgens art. 124 der Algemeene Politieverodening morgen, Zondag 1 Januari, het tapverbod van toepassing is. Verkeer over de schipbrug gestremd. Voor het verhalen en naar buiten schut ten van het motorschip „Sibajak" op 2 en 3 Januari e.k., zal het Kanaalpeil van het Kanaal door Walcheren en binnenhaven te VHssino-en moeten worden opgevoerd. Maandag 2 Januari a.s, v.m. 7 uur zal de schipbrug worden weggenomen en zal bij aldien watergetijen laag blijven. Vermoede lijk Zondag 1 Januari uil. van ongeveer 59 uur en Maandag 2 Januari v.m. van 610 uur de kleine sluis te Vlissingen tot instroomen geopend en de passage over de sluis naar het station gedurende dien tijd verbroken zijn. STOOM WASSCH ER IJ „DE VOLHARDING". Stoom verver ij Chem Wasscherij Singel 1 Telefoon 50 VLiSS'NGEN Motorschip „Sibajak". Zooals gemeld is het motorschip „Siba jak", dat op de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" is gebouwd voor den Rotter- damschen Lloyd, gereed en zal het vol gende week naar Rotterdam vertrekken. De directie van de Kon. Maatsch. „de Schelde" heeft gisterenavond een groot aantal genoodigden, w.o. wij opmerkten den Commissaris der Koningin, den burge meester, den secretaris, enkele raadsleden en vele andere autoriteiten, de meesten met -hun dames, in de gelegenheid gesteld ht schip te bekijken. Waar wij op 2 April 1927, toen het schip van stapel liep, een uitvoerige beschrijving er van gaven, kun nen wij ons er thans toe bepalen te mei- dep, dat wij met belangstelling het geheel hebben in oogenschouw genomen en ons overtuigd, dat niets is nagelaten om het voor de reizigers van alle klassen zoo aan genaam mogelijk te maken. Veel is met groote luxe ingericht en de machines ma- kerr een overweldigenden indruk. De Kon. Maatschappij ,.de Schelde" heeft weer een werk te meer afgeleverd, waarop zij o.i. met recht trots mag zijn. Een afscheid. Gisterenmiddag werd door de ambtena ren ter gemeente-secretarie afscheid ge nomen van den heer M. van der Beke Cal- lenfels, griffier ter secretarie, die met 1 Januari op wachtgeld wordt gesteld. In tegenwoordigheid der afdeeKngs»- chefs werd den heer Gallenfels, namens de ambtenaren, een blijvend souvenir aange boden, bij monde van den heer A. C. de Beijl, waarvoor de heer Callenfels harte lijk dank zegde. De Stroom. Concertgebouw. Wij hebben, zooals de penningmeester van het Departement Vlissingen van het Nut terecht opmerkte bij het overhandigen van een schitterend bloemstuk aan Willy Lus, gisterenavond weer eens terecht ge noten van de hier zeldzaam voorkomende gelegenheid om goede tooneelspelkunst te aanschouwen, te doorvoelen. Want het schijnt mi eenmaal een ingeboren eigen schap van het geslacht Bouwmeester te zijn, te schitteren in stil spet, waarvan we in „de Stroom", dal door Tilly Lus-Bouw- meester-ensemble voor het voetlicht werd gebracht, volop hebben kunnen genieten. De stroom, dat is de Weichsel, die de oor zaak is geworden, dat het grondgebied van de Ulricht gevoegd is bij dat van de Doorns, welke oorzaak is, waardoor Peter tot de bekentenis komt aan zijn vrouw, dat hij het laatste testament van zijn vader vernietigd heeft, die stroom sleept de twee broers Peter en Jacob mee, waarvan de laatste steeds knecht is geweest bij den eerste, terwijl hij volgens testament mede- eigenaar van het goed zou zijn geweest. Is het wonder, dat de broer-ingenieur, dat Heinrich in den doolhof van geheimzinnig heid, want ook de oom, eveneens in dienst bij zijn neef Peter, vermoedt de vernieti ging van het testament, geen weg weet. Deze geheimzinnigheid geeft hem volop gelegenheid voor het stille spel, waardoor de familie Bouwmeester zoo heel veel kan doen genieten. Maar we mogen naast de vertolkers, de uitbeelders der mannen-rol len niet vergeten, wat Tilly Lus daarnaast en daartegenover heeft gepresteerd. En dan zien we haar nog in verbeelding in haai" worsteling om zichzelf te zijn, om tege^ lijkertijd de vrouw van Peter èn de moeder der verdronken kinderen te spelen. Die combinatie van twee tegenstrijdige per soonlijkheden geven het aanzijn aan die aangrijpende scène a-an het slot van het tweede bedrijf, als ze Peter opvordert alles te vertellen aan zijn broer Heinrich, maai" ook geven ze aanleiding tot die uiting van diep-gekrenkte, beleedigde vrouw in het woord tot den broer-ingenieur, als deze verklaart haar houding tegenover Peter niet te begrijpen, nu ze alles weet. Hoe ge krenkt komt dan haar gevoel tot uiting in die kort uitgestooten vyoorden„naast hem, maar niet als zijn vrouw". En zoo zijn er in haar heele spel van die fijne trekjes, welke haar sympathie en haar antipathie verraden. Daarbij denken we on willekeurig aan haar tegenspel met Jacob, <ien, als ondergeschikten behandelden broer Jacob, die zoovaak, bij gebiedende geba ren en uitdrukkingen van den heer en meester Peter, door haar verdedigd wordt. Dan zien we nog voor ons haar tegenspel met Frits Bouwmeester, als ingenieur-broer. Moeilijk was haar rol, vooral in de momen ten als haar wrok tegen Peter en haar liefde met elkaar worstelen om den voor rang. Krachtig was ook het spel van den echtgenoot, dae ten slotte, als Jacob uit wrok en wraakzucht besluit tot het door steken van den dijk, weike de ziedende en kokende Weichsel belet het land te over- stroomen, zich opoffert voor het idee het land moet zooveel mogelijk onverdeeld blij ven en die in de worsteling met zijn jong- sten broer omkomt, daar beiden, elkaar omklemmend, meegesleurd werden door den krachtigen stroom. Sterk was ook het spel van den oom, die zich in verschillen de momenten van den avond, maar vooral in de laatste scène sterk verzet tegen zijn broodheer. Gelijk reeds even vermeld is in het begin, werd de groote tooneelspeelster gehuldigd niet alleen namens het departement Vlis singen door den heer D. L. H. van Raalte, die wel de tolk der aanwezigen was voor het hier helaas te weinig geboden kunst genot, maar die bovendien den wannen dank overbracht voor de wjjze van ver- toüking van dit spel namens het hoofdbe-

Vlissingse Courant | 1927 | | pagina 1