rs M WAREN TIES; maken? WOENSDAG 31 DECEMBER ïobstraat 3 1927-- cierlissnt ïggen met it jaar ekende n Uw logé's| R lEOERtEN", oek Clïjverstr. eslapen? TIKTE DEKENS. BINNENLAND PROVINCIALE STATEN Pijn in rug en lendenen Kloosterb&lscm SSINCSCHE COURANT 70 REKERS, voor het toestellen igleestcllcn 5PGEMAAKTE D'OEUVRES. ■iiiHiiiHiiimiiHiiiHimiiia [1MMELPENN1NCK" I ist deze zijn bij ons n SIGAREN en meeste TABAKS- Ga dus naar iiiiHimiiBiiiiiiiiiHBim wanneer U voor zich overtuigd wij Uw specialist. ndlge bediening! j qualiteit en prijs. tAT 18 JISSTRAAT ADVERTENTIE-PRIJS Van' 15 regels: 1.25, voorliederen regel meer 25 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 50 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs bij vooruitbetaling van 15 regels 0.75, voor jederen regel meer 15 cent. ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbeta ling. KAMER-OVERZICHT. Tweede Kamer.. Vergadering van Dinsdag. De laatste week is aangevangen. Om niet zonder werk te zitten heeft de Kamer alsnog het Vaccine-wetje op de agenda gezet. Vervolgens werd verworpen de motie K. ter Laan, die herziening van de regeling der schadeloosstelling voor de mobilisatie- slachtoffers wenschte. Met 52 tegen 28 stemmen werd' die motie verworpen. Daarna was de tweede /motifeK. ter Laan, die bij de oorlogsbegrooting behan deld werd aan de orde. Ze betrof de kwes tie de onregelmatigheden te Soesterberg. De Kamer, van oordeel dat het rapport over de on regelmatigheden in het Vliegkamp te Soes terberg dient te worden gesteld' in handen van een commissie uit de Kamer opdat al dus na behoorlijke voorbereiding de con clusies waartoe deze commissie zal komen; in de Kamer kunnen worden, behandeld, gaat over tot de orde van den dag. De bedoeling van deze motie was o.a. om de discussies over dit onderwerp uit te stellen totdat het rapport verschenen zal zijn. Daartegen verzette de Kamer zich echterzij wilde deze kwestie thans wel behandelen en daarbij bleef dan ook deze motie bestaan, maar zij kwam pas aan het eind van het debat, terwijl de heer Ter Laan er mee had willen beginnen. Over de onregelmatigheden zelf werd verschillend geoordeeld. Volgens den heer Oud waren zij het gevolg van de gebrek kige organisatie en het oneconomisch be heer volgens den heer Van Rappard lag de oorzaak in den snellen groei van het bedrijf. Van diefstal en opzettelijke ver knoeiing van geld was volgens sommige leden geen sprake. Men leefde er wel wat te gemakkelijk op los en bij meer toezicht en betere controle was veel te voorkomen ge weest. Een onderzoek döor een Kamer commissie vond men niet noodig na het onderzoek dat de commissie door den Mi nister ingesteld, reeds heeft gehouden. Volgens den heer Ter Laan waren er al lerlei grootere en kleinere knoeierijen ge beurd en de Minister heeft dat erkend door een commissie van onderzoek in te stellen. Het is nu echter noodig dat de Kamer eens onderzoekt of het onderzoek van die com missie voldende is te achten. Het beleid van het departement is ook bij deze zaak betrokken en daarnaar dient de Kamer zelf een onderzoek in te stelen. Het rapport is een opeenstapeling van schandalen, het geen het rapport zelf erkent. De administratie deugde niet, er was geen samenwerking tusschen deze afdee- Iing en het departementer werd zeer veel particulier werk gedaan in rijkstijd met rijksmaterieel. Er werd bijv. een vliegtuig verkocht aan een opkooper. Het heette toen dat het maar een oude machine was, maar ment heeft die toch weer terugge kocht. Volgens den Minister was het on derzoek der commissie zeer grondig ge weest gr bestond er geen aanleiding om dat over te doen. De bedrijfsleider was naar het oordeel van den Minister ten volle voor zijm taak berekend. Het heeft alleen aan een voldoende organisatie ontbroken. Op alle punten zal worden voldaan aan hetgeen in het rapport der commissie is I aa"gegeven. Een nieuw onderzoek is dus volstrekt overbodig. De Kamer was het daarmede eens en verwierp dé motie van den heer Ter Laan I wet 56 tegen 20 stemmen. Alleen de soci aal-democraten stemden er voor, gesteund door den heer Braat. De oorlogsbegrooting werdl daarna door de Kamer goedgekeurd met 52 tegen 24 stemmen. De sociaal-democraten en de vrijzinnig-democraten stemden tegen. De heer Arts, die ook tegen pleegt te stem den, was bij de stemming niet aanwezig, evenmin als de heer L. de Visser. 'De wijziging der inkomstenbelasting die Regeering heeft voorgesteld en die jhans aan de orde is, is heel eenvoudig. He percentages zijn met twintig ver- laagd zoodat een verlaging over de gan- sche linie met een gelijk percentage wordt verkregen. Dit beteekent voor den Staat een vermindering van inkomsten van on geveer twintig millioen gulden. Natuurlijk deze gelijke verlaging voor alle klassen n'et naar aller zin. De sociaal-democraten jvenscheni het percentage voor de lagere inkomens iets te verhoogen en voor de noogere iets te verminderen. Eén der mid den daarvoor zoeken zij in verhooging Ja" het bedrag van aftrek voor de gehuw- den en de kinderen. Aangezien die bedra gen voor alle belastingplichtigen gelijk zijn neteekenen zij voor de kleinere inkomens stuurlij k meer. .Bovendien zijn bij deze belastingverla- aan de orde de moties der heeren Uud en Van Rappard, die hetzelfde willen, jj- afschaffing van den geslachtsaccijns. tr ontstond een discussie over de vraag j* die moties tegelijk met de inkomsten belasting behandeld' moesten worden. Er Jas alles vóór"om dat wel te doen omdat we moties feitelijk in de plaats traden van belastingverlaging die de Minister borstelde. Men wilde de Kamer een keu- e 'aten doen en1 dat was niet mogelijk a.s eerst de moties werden afgedaan en daar na de belastingverlaging van de Regeering pas aan de orde kwam. Ondanks het logische van die gelijktijdi ge behandeling werd het voorstel daarvoor verworpen met 54 tegen 24 stemmen. We begonnen dus met de moties om den geslachtsaccijns af te schaffen. Het was te voorzien dat de kans op aanneming ter vervanging van het voorster der Re geering niet groot was. Over het resultaat morgen een enkel woord. Avondvergadering. Indische begrooting. In een schier tropische temperatuur heeft de Tweede Kamer 's avonds de behande ling van de Indische begrooting voort gezet. Openbaringen hebben de redevoeringen niet kunnen brengen. Zelfs de op denzelf den dag gevallen beslissing van den Volks raad inzake de zetelverschuiving in dit college kon' de sprekers niet tot beschou wingen over dit vraagstuk verleiden. Al leen mr. Bijleveld. sprak er eenige dierbare woorden over, waaraan men geen houvast had; iets wat trouwens niemand hem ver wijten zal. De gouverneur-generaal kan ook over dézen tweeden avond van algemeene be schouwingen tevreden zijn. Zonderen wij den communistischen spreker uit, die uiter aard in het Indisch beleid niets goeds kan en mag ontdekken*, dan heeft de actie on der een deel van de Europeesche bevol king tegen het regiem-jhr. De Graeff in het Parlement weinig of geen weerklank gevonden. Zeker, mannen als mr. Bijleveld; mr. Fortuyn en de heer Van Vuuren heb ben op detail-punten critiek geuit, maar daarnaast spraken zij woorden van waar deering, zelfs van warme hulde aan het adres van den man, aan wien thans zulk een zware taak is toevertrouwd. De libe rale spreker was wel «enigszins verontrust door de ongerustheid onder de Europeanen in Ned.-Indië en drong er op aan het con tact tusschen gouvernement en deze krin gen te herstellen verandering van regee- ringskoers acht mr. Fortuyn daarvoor niet noodig. Critiek uitte mr. Bijleveld o.a. op de persconferenties, welke thans tot het verleden behooren op den financieelen toestand, dien de anti-revolutionairen even als de liberale spreker niet ongunstig acht, doch welke allerminst een bodemloos opti misme rechtvaardigt. Evolutie, wegneming van rechtmatige grieven bij de inheemsche bevolking, bepleitte niet minder de heer Van Vuuren, die het vooral nog eens voor de onbeperkte vrijheid van de missie op nam, in welken geest tevoren reeds zijn anti-revolutionaire collega had gesproken. En na deze, zeer gematigde redevoeringen liet de heer L. de Visser (die zich den laatsten tijd weinig in de Kamer liet zien) zijn bekende revolutionaire klanken hoo- ren, waarbij zelfs de woordvoerder der socialisten niet ontkwam aan het verwijt van benepen bourgeois-opvattingen te hul digen. Onze communist deed zijn best, maar de weinige Indische belangstellen den op de tribune hadden er na eenigen tijd genoeg van genoten. Minister Koningsberger komt waar schijnlijk Donderdagavond, misschien reeds 's middags aan het woord. Het Britsche visum. Met ingang van 1 Januari 1928 behoeven Ouitsche onderdanen voor het binnenko men van onderstaande Britsche landen geen Brisch visum meer, nl. voorGroot- Brittannië en Noord Ierland, Nieuw-Zee- land, Unie van Zuid-Afrika, Iersche Vrij staat, Newfoundland, Z. Rhodesia. Canada (uitgezonderd emigranten) De regeling voor zgnu „Home Office Permits", voor werkzoekenden blijft echter cnveranderd van kracht. Duurder schoeisel. De Federatie van Nederlandsche Ver- eenigingen van Lederfabrikanten, Bonden van Schoenmakerspatroons- en Schoenwin- keliersvereenigingen, .verspreidt een mede- deeling, waarin wordt gewezen op de be langrijke stij gin g der huiden prijzen, die sinds dit voorjaar vijftig a zestig procent bedraagt. Alle verschijnselen wijzen er op, dat die stijging van blij venden aard zal zijn. De vraag naar huiden overtreft het aanbod. De ledenprijzen zullen dientenge volge 40 moeten stijgen en een verhoo- ginig van 20 tot 30 heeft reeds plaats gehad. Het spreekt vanzelf, dat de schoen- prijzen deze verhooging moeten volgen. Naar gelang het soort en de hoeveelheid leder, dat er aan verwerkt is, is schoen werk en herstelwerk aan schoenen, voor fabrikanten en reparateurs belangrijk duur der geworden. Zitting van Dinsdag 20 December, des middags 2 uur. (Vervolg en slot.) Ontslag griffier. In de middagvergadering werd het eerst ontslag verleend aan den heer H. J. G. Hartman als griffier van de Staten, zulks op de meest eervolle wijze. De voorzitter richtte zich hierop tot den heer Hartman en sprak ongeveer als volgt Ik ben er van overtuigd in den geest dezer vergadering te spreken, wanneer ik thans den heer Hartman nogmaals warmen dank breng voor al hetgjeen hij in zijn zoo eenvollen, ruim 46-jarigen ambtelijken loop baan ten bate onzer provincie heeft ge daan. Op 20-jarigen. leeftijd werd de heer Hartman met ingang van 1 Juli 1881 be noemd tot le klerk ter provinciale griffie van Zeeland. Reeds 1 October 1883 werd hij tot adjunct-commies bevorderd, nadat in het reglement op de griffie, hetwelk als eisch voor dezen rang! den 23-}arigen leef tijd stelde, met het oog op hem een wijzi- zing was gebracht. Achtereenvolgens -doorliep de heer Hart man de rangen van commies en hoofdcom mies, waarna hij in 1916 met terugwerken de kracht tot 1 Januari van dat jaar be noemd werd tot referendaris, welke rang wederom met het oog op hem bij besluit der Staten van 14 Juli 1916 no. 6 was in gesteld. Sedert 1 April 1919 is de heer Hartman uw griffier en daarbij inderdaad steeds ten volle geweest „der Staten rechterhand", zooals hij het bij zijn ambtsaanvaarding uitdrukte. De staat van dienst van onzen hoogge- achten griffier toont naar zijn meening reeds aan, dat hij een ambtenaar is ge weest, die door voortreffelijke eigenschap pen en gaven heeft uitgeblonken. Met groo- ten ijver en toewijding niets was hem ooit te veel heeft hij zich steeds van zijn taak gekweten. Zijn groote kennis der publiekrechtelijke administratie, zijn stipt- beid en nauwkeurigheid, zijn tact om met mensohein om te gaan, zijn hulpvaardigheid kunnen .i. niet voldoende worden geprezen. Naast zijn overige uitstekende hoedanig heden viel bij den heer Hartman ook op zijn gave om snel tot de kern eener zaak door te dringen en om zijn gedachten in aangenamen, vlotten stijl schriftelijk weer te geven. Zoowel in de lagere als in de hoogere rangen werden zijn adviezen steeds zeer op prijs gesteld en vele zijner heldere rapporten zijn door een besluit van uwe vergadering of van uw dagelijksch bestuur bekrachtigd. Een goed en recht vaar dag chef was hij voorts over het per soneel ter griffie en door zijn voorbeeld heeft hij meerderen tot navolging aange spoord. Voor tal van btirigemeesters, se- I cretarissen en ontvangers en voor vele an- deren was hij een vraagbaak en van meer- j deren hunner is hij de leermeester geweest, j Evenals wij zullen daarvan ook zij steeds de aangenaamste herinneringen aan hem behouden. I Persoonlijk moge ik van deze pjaats den heer Hartman mijne groote erkentelijkheid uitspreken voor zijn aangename samenwer king en de vriendelijke vyijze, waarop hij mij'bij mijnen arbeid steeds met woord en daad heeft willen bijstaan. Weest er dus, hooggeachte heer Hartman, van overtuigd, dat wij met groot leedwezen u uit ons mid den zien scheiden en dat wij u van harte toewenschen, dat u met mevrouw Hartman nog vele jaren in voorspoed en gezondheid zult mogen terugzien op de bijna halve eeuw, in provincialen dienst doorgebracht. Wij zullen 'het op hoogen prijs stellen, in dien u straks na het neerleggen van uw ambt, zij het ook op andere wijze dan tot dusverre uw [gaven van hart en hoofd in eeriiger mate aan oróe provincie ten goede zult willen doen toekomen en indien u, waarheen uw levensweg ook moge leiden, ons! persoonlijk niet zult vergeten:. Het moge u en mevrouw Hartman in alle op- zichten welgaan. (Hartelijke bewijzen van instemming). Hierna zeide de Commissaris, dat het j hem een groote vremgde was thans nog 1 de mededeeling te kunnen doen, dat het j Hare Majesteit'onze geëerbiedigde Koningin heeft behaagd om bij Kon. besluit van 13 December jl., den heer H. J. G. Hartman, griffier der Staten van Zeeland, tot ridder in de Orde van den Ned. Leeuw te benoe men. Van ganscher harte wenschte spreker den heer Hartman geluk met deze hooge ondersheiding, welke naar hij hoopt nog vele jaren, zijn borst zal mogen sieren. (Weder een luid applaus). De heer Dumoieijn bracht namens de Statenleden dank aan den heer Hartman, die altijd bereid was met raad en daad de leden te helpen. Spreker wenscht hem te vens geluk met de onderscheiding. Ook spreker wenscht den «heer ^Hartman nog vele jaren van welverdiende rust toe. De heer Hartman verzekerde dat het hem moeilijk valt te scheiden na een aan genamen werkkring met prettiige samen- wenking. Spreker beveelt zich in alles voortdurende vriendschap aan. Voor de benoeming van: een nieuwen griffier werden uitgebracht op den heer dr. B. D. H. Teilegen, referendaris ter Prov. griffie van Zeeland 30 stemmen, op den heer F. Kroon, referendaris ter prov. grif fie van Utrecht 10 stemmen en 1 blanco. Gekozen was dus dr. Telleigen. Voortgegaan werd met het voorstel ■waarmede de morgenzittinig werd geëin digd. Na nog eenige bespreking trok de heer Wallien zijn amendement in en werd dat van den heer Adriaanse aangenomen met 35 tegen 6 stemmern De overige wijzigin gen gingen er zonder hoofdelijke stemming door. Subsidie Schoolmuseum. Bij het voorstel tot toekenning van 250 aan de Vereeniging Schoolmuseum te Mid delburg voor 1928, werd in twee afdeelin- gen gewezen op den post van 750 voor den administrateur, wat bijna de helft is der totaal-uitgaven. Een ander lid erkent het nut der instelling, maar vraagt waarom alweer de provincie financieelen steun ver leenen moet, dit ligt z.i. meer op den weg der gemeenten. Een ander lid brengt hulde aan de oprichters en is voor steun tot de vereeniging op eigen beenen kan staan. Ged. Staten moeten de gemeentebesturen tot steun opwekken. Nog eem ander lid meent dat het hier toch eigenlijk een pro vinciale instelling is. Nog weer een ander lidl zet de inrichting van het museum uit een en zegt dat de administrateur reeds heel veel werk heeft. Het bestuur ver trouwt, dat meerdere gemeente- en school besturen zoetjes aan subsidie zullen ver- leenen. Steun van de provincie heeft ook een moreele beteekenis. Ged. Staten deelen mede, dat zij het niet noodig hebben geoordeeld, zich te begeven in een diepgaand onderzoek naar den aard en den omvang der geraamde uitgaven, nu is voorgesteld de bijdrage als blijk van be langstelling en slechts voor één jaar te geven. Op verzoek van den heer Brandsma werd nu eerst het voorstel tot het geven van' subsidie aan het Schoolmuseu behandeld. De heer Brandfema vond daarbij gelegen heid te wijzen óp het vele werk dat de administrateur heeft, door correspondentie met uitgevers, het zorgen, dat steeds het nieuwste aanwezig is, en dit alles vordert wel 15 uur per week, wat men toch niet belangloos van een bestuurslid kan ver langen. De naam museum doet aan oudr- heden denken^ maar het zijn hier juist nieuwe dingen op onderwijsgebied, die bijeen worden gebracht. Het wekt de be langstelling voor het onderwijs en waar deering voor de onderwijzers op bij ouders, gemeentebesturen en bestuursleden van scholen. Het is een bezuiniging, men hoeft niet te reizen om inkoopen te gaan doen, men leert de juiste prijzen daar kennen. Reeds 30 jaar geleden werd zulk een mu seum te Amsterdam opgeriht. Later zuilen ook schoolmeubelen worden geëtaleerd en er zal geen koopen op prijscouranten meer noodig zijn. De vereeniging telt reeds 700 leden, 37 gemeenten verleenen steun en vele schoolbesturen doen hetzelfde. Spre ker meent dat de provincie niet achter mag blijven en hoopt dat de Staten una niem het voorstel van Ged. Staten zullen aannemen. De heer Catshoek meent,, dat het be stuur bij het vaststellen van het salaris toch wel wat diep in den zak heeft getast Door het voorstel aan te nemen, zal men er ook volgende jaren niet buiten kunnen. Het voorstel werd aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Bijzonder reglement polders Willem c.a. Het voorstel omtrent de aansluiting van den Vlietepolder bij de uitwatering van de polders Willem c.a. in Noord-Beveland, gaf een lid aanleiding het toe te juichen, dat Ged. Staten hun medewerking verleenen om meerdere polders met elkaar te vereeni gen, vooral in verband met waterloozing, wegsverbetering enz» Een ander lid daar entegen meent, dat men niet te veel moet generaliseeren, aangezien de mogelijkheid bestaat dat de groote waterschappen soms minder goed werken dan kleine polders. Het voorstel omtrent de aansluiting van den Vlietpolder bij de uitwatering van de polders Willem c.a. werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen, zing gebracht. Naamsverandering cal. Anna-polder. Bij het voorstellen om den Annapolder te doen, heeten Jonkvrouw Annapolder, meende een lid te moeten protesteeren te gen dergelijke onbenullige voorstellen. Ged. Staten deelen mede dat zij het pof- derbestuur verzochten de kosten, verbon den aan de inwilliging van het verzoek in de Provinciale kas terug te storten, wat het toezegde. Ged. Staten konden toen geen vrijheid vinden, het verzoek buiten behan deling te laten of tot niet-inwilliging te adviseeren. Het voorstel werd ook zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Buitengewone werken Bij het voorstel tot uitvoering van wer ken aan steigers en wegen en voorts in verband met net motor- en' rijwielregle ment, werdl in de afdeelingen op een des betreffende vraag gezegd, dat het geld 110.700) zal worden gevonden uit een geldleenang voor zoover het buitengewone werken betreft en verder uit onderhoud en onvoorzien. Een lid achtte 26.000 voor de voorgenomen werken aan steigers en ve ren te Kamperland veel te hoog en zal met een deskundige ter plaatse een onderzoek instellen. Terwijl een lid de verbetering zeer toejuicht. Vooral als de nieuwe veer boot er komt, acht een «lid in een andere afdeefing het geld vrijwel' weggegooid. Tegen de verbetering der steigers, ve ren enz. te Kortgene had' geen der leden bezwaar. Bij de 15.000 voor buitengewo ne bestratingswerken op den weg Neuzen Axel werd gevraagd wie het herstel van den door het leggen van gasbuizen mis handelden weg moet betalen; waarop werd geantwoord de gemeente Axel. Bij den straatweg BuitenlustGroede wordt geïnformeerd naar de 500 voor grondaankoop en aanmerking gemaakt dat de provinciale kantonnier werkt bij bestra- tingswerk, door anderen aangenomen. De grondaankoop is volgens een lid van Ged. Staten noodig voor wegnemen van een scherpe bocht. Over de 20.000 voor den steiger te Hoe- dekenskerke wordt langer gediscussieerd over de verlichting, de steilheid van den laagwatcrsteiger, fooien aannemen door 't personeel, waarop Ged. Staten antwoorden dat de verlichting tot de zorgen der spoor wegmaatschappij behoort, dat zij het fooi- enstelseil afkeuren en dat de laagwaterstei- ger langer en meer landwaarts wordt ge maakt, dus vlakker wordt. Een opgewor pen idee om de aanlegplaats in de aanwe zige kleine binnenhaven te brengen, zou volgens een lid van Ged. Staten nog meer kosten medebrengen voor overbrenging ponton, baggerwerk enz. Bij aandrang om een kostenbereke ning wordt nog eens verzekerd dat het veel geld zal kosten, terwijl het geenszins vast staat dat het rijk ook 80 bijdraagt in de kosten van het maken van nieuwe stei gers, zooals het met het tekort op de bootdiensten doet. In één afdeeling werd met 10 stemmen, tegen 1 en 2 voorbehou den eem voorstel' aangenomen om thans alleen te doen wat noodig is voor het be houd van den steiger en de rest aan te houden/ tot nader onderzoek. In hun< officieel antwoord zeggen Ged. Staten, dat zij zullen nagaan of ook des nachts kan worden overgezet van Kamper land naar Veere, maar dit kan ook niet op de trajecten VlissingenBreskens, Walz- oordenHansweert enz. Een onderzoek naar de aangeduide han delingen van den kantonnier wordt toege zegd en eveneens dat alvorens de uitvoe- Blijf daarmee toch niet loopen. Akker's Kloosterbalsem zal Uw pijn onmiddellijk tot bedaren brengen, U snel behaaglijke ver lichting, kalmte en rust bezorgen. ,,Geen goud zoo goed" ring van belangrijke werken plaats heeft, een onderzoek naar de mogelijkheid van aanleggen in de binnenhaven van Hoede- kenskerke zal plaats hebben. Bij het voorstel inzake uitvoering van werken aan den steiger te Kamperland, wees de heer Onderdijk er op, dat die een noodzakelijke uitgave is. Het aantal passa giers is tot ongeveer 20.000 personen per jaar /gestegen. De heer Van Dixhoorn meent, dat opper vlakkig beschouwd deze uitgave te hoog zou zijn, maar een bezoek ter plaatse heeft hem van het noodzakelijke der werken overtuigd. De heer Moelker verdedigt ook de uit gave en dit deel van het voorstel wordt /zonder hoofdelijke stemming aangenomen, evenals die tot verbetering van den steiger te Kortgene, een deel van den weg Neu zenAxel en den weg BuitenkistGroede. Bij het voorstel tot verbetering van den steiger te Hoedekenskerke, verdedigde de heer Kakebeeke een amendement óm niet tot dit werk over te gaan alvorens is on- derzoht of in de zgm. „Kuip" een aanleg plaats is te maken, wat ten goede zal ko men aan dienst en personeel. Men kan daar inrihtingen hebben voor het innemen «van kolen en water. De heer Van Rompu vreest dat dit zeer duur zal worden en verbetering van den stJger dringt ten zerste. Nadat ook de heeren Welleman en Over- hoff ihet voorstel-Kakebeke hebben verde digd wordt het met 30 tegen 10 stemmen aangenomen. (Afwezig de heer Adriaanse). Subsidie handelsonderwijs. Bij de voorstellen inzake subsidieering van het handelsonderwijs wees men in alle afdeelingen er op dat een vaste lijn wordt gemist, vooral is er groot verschil in de behandeling tusschen de scholen te Mid delburg en te Hulst, die zich beide in moei lijkheden bevinden. Een lid meende dat de school te Hulst in een abnormalen toestand verkeert, dien hij niet wenscht te bestendi gen. Het provinciaal subsidie mag niet als sluitpost worden beschouwd. Vele leden wezen op de hooge posten op de begroo ting van de school te Hulst en op de moge lijkheid nog pogingen aan te wenden om direct belanghebbenden, bijv. de buitenge meenten, de ouders (door verhooging der lage schoolgelden), de industrieele en an dere ondernemingen, meer te doen bijdra gen. Andere leden, ook die van Ged. Sta ten, meenen, dat Hulst een streekcenirum is, men moet de school helpen. Gaat die weg, dan zullen de leerlingen naar België gaan. Verschillende leden willen Middel burg over 1927 en 1928 10 der gewone uitgaven geven. In één afdeefing verkreeg het voorstel van Ged. Staten om de ver hooging der subsidie voor de school te Middelburg over 1927 niet toe te staan, slechts 1 stem, tegen 10, voorbehouden 2. Voor 10 der uitgaven aan Middelburg stemden 10 leden, 1 tegen, 2 voorbehou den voor Hulst 8, tegen 1, 4 voorbe houden. Ged. Staten stellen naar aanleiding van een ander voor aan Middelburg voor 1927 10 der uitgaven te geven, zulks omdat de gemeente besloot haar subsidie te hand haven op 30 ook nu het rijk van 50 op 60 gaat. Voor 1928 en volgende jaren zal de vereeniging moeten trachten door verhooging van schoolgelden en door het trachten te verkrijgen van meer daadwer kelijke belangstelling der buitengemeenten de kosten te dekken. iBij liet voorstel inzake subsidie aan er op, dat blükt men moeilijk aan een regel handelsonderwijs, wijst de heer de Baare ten deze kan vasthouden, m» voor de school te Middelburg in plaats van 4 zal worden gegeven 10 Waar het moeilijk is nu reeds te zeggen of het bestuur op andere wijze de begrooting kloppend zal kunnen maken, stelt hij ook voor 1928 10 voor, mede omdat men z.i. aan de salarissen niet tornen mag en de school voor de helft door leerlingen buiten de gemeente wordt bezocht, dus een provin ciaal belang is. De heer Van der Wart verdedigt ook sterk steun aan Middelburg en stelt voor de «beslissinig over het juiste bedrag aan te houden tot eind 1928. Ook stelt hij voor er bij de regeering op aan te dringen maatregelen te nemen, dat de buitengemeenten evenals voor ander onderwijs mede moeten betalen. De heer Van 't Hoff heeft tegen dit laat ste ernstig bezwaar, daar meermalen kin deren van ambtenaren die scholen bezoe ken, welke ambtenaren soms maar kort in een gemeente wonen. De heer Staverman meent, dat als Hulst 15 krijgt Middeiburjg zeker wel 10 mag hebben, De heer Reilingh verdedigt ook 10 aan Middelburg voor 1928. De heer Dumoieijn toont aan de hand van cijfers aan dat Hulst iz.i. geen 15 doch slechts 11 krijgt De «heer Boender begrijpt niet waarom de buitengemeenten niet mede moeten be talen. De heer Dusseldorp zeigt dat Ged. Staten wel beide voorstellen van den heer Van der Wart willen overnemem Na nog verdere disussies wordt over het

Vlissingse Courant | 1927 | | pagina 1