NO EL mmm a! E'S andel CADEAU! HAP77!! CHT" MAANDAG 5 DECEMBER MMÉRMAN,} SI .tfo. 286 andelaar. enhuis. Pi bInïïënland* burgsche v. Stoomvaart FEUILLETON DE MOTÖRVEERBOOT „KONINGIN WILHELMINA". Stads= en Frovincienieuwg A.S. •1927! ÏEENIQING 6 worden 3oriatiekaart perkt aantal t Bestuur rstraat 21 tée 25 cent ht den toe- illSililllillllillllli aankoop van oe'.en bij een ontroleerbare een oneer is tand Instru- oper bij het van de Tech- hoofdzakelijk daar en kunt len tot INGEN den op aan- Inruilen zoo spoedig mo- ïrs E. E., bureau mimi v.Midd. v.m.uuf 8 8 L1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Vlissingen en gemeenten op Wal- I"-' f 2.20 per drie maanden. Franco ikét geheele rijk f 2.50. Week-abon- Cjien 17 cent, alles bij vooruitbeta- Ijionderliike nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS l(1!1 5 regels f 1.25, voor iederen Ij neer 25 centbij abonnement spe llijzen. Reclames 50 cent per regel JL' Advertenties betreffende Huur en Euir K°°P en Verkoop, Dienstaanbie- [a én Dienstaanvragen, enz. prijs bij jiibetaüng van 1—5 regels 0.75, voor hieii regel meer 15 cent. f dr. C. G. W. F. van Vredenburch f jr. C. G. W. F. van Vredenburch, K'ozant te Brussel, is Zaterdagavond Kleden in de kliniek van dr. Mayer te Lel, waar hij in het begin van de week Eens blindendarmontsteking was geope- i Sedert Zaterdagochtend was door te zwakiheid van het hart alle hoop pc», en ook prof. dr. Otto Lanz, een (te voren in allerijl uit Amsterdam ge- Ln, vermocht niets meer te doen tegen Jnaderenden dood. K van Vredenburch was in 1874 te ■ravenhage geboren. Na zijn universi- T studiën te hebben voltooid, werd hij Izaam gesteld aan het departement van Elandsdhe zaken in Den Haag. Vervol- is was hii successievelijk attaché bij de mies te St. Petersburg, Weènen, Berlijn I zaakgelastigde te Lissabon. In 1910 Lhij als gezant naar Boekarest, waar hij 11917 bleef, toen ging hij naar Stock- i Sedert 1919 was hij buitengewoon it en gevolmachtigd minister te Brus- |r. van Vredenburch was in de diploma- t wereld van de Belgische hoofdstad (zeer geziene persoonlijkheid, ook on- Kfe Belgische autoriteiten telde hij doo<r liiartelijken omgang en stillen eenvoud (anders dan vrienden. Zijn diplomatiek t; wist' hij te laten gelden als president f de in 1917 en 1918 te Bergen gehou- (Ergelsch-Duitsche conferentie voor de indeling van de krijgsgevangenen en |dè onderhandelingen over het Neder- |sch-Belgisch verdirag. Enkele weken ien nog onderteekende hij namens de fcerlandsche regeering, het Neder- ïh-Belgisohe intellectueele accoord. de Nederlandsche kolonie in België i verscheiden van jhr. van Vreden- lieen buitengewoon zware slag. i teraardebestelling zal te 's-Graven- plaars hebben. iiiBiiiiBin I en Heeren vindt 11 jke prijzen bij I 4-Scheldestraat 7| ■nu— de Burgerwoning te aanvaarden. C. HOLTHUIJZEN, C 216. M. zoekt APKAMER. ers E. J., bureau 1TBODE. tvard de Ruyter 4. ïdenwoning straat 104. W. STR00, delburg-Rotterdam ;elegen plaatsen. lN passagiers, en EN vee. I Adres van „Patrirnonum" aan den minister van arbeid. bestuur van het Ned. Werklieden- §«id „Patrimonium" heeft aan den mi- van arbeid een adres gezonden, I wordt aangedrongen op zoodanige van de Ouderdoms- en Invalidi- (wetten, dat t in de eerstgenoemde wet naast de |e!ijkheid van premie-restitutie bij over kook de mogelijkheid der verzekering Jrweduwen- en weezenrente wordt op- |;TitU in de Invaliditeitswet ook de leef- fcrens van 35 jaar, neergelegd in art. Iferhoogd wordt, zoo mogelijk tot 45, Icuir tot 40 jaar, waardoor de kosten Belangrijke mate gereduceerd zouden p f dat het plakken van volwaardige ze- 'e bij werkverschaffingen verplich- Iworde gesteld. Twee adressen van de oud- gepensionncerden. comité van actie, samengesteld uit F" van oud-militairen heeft zich tot peede amer gewend met twee adres- |'n het eerste wordt verzocht kennis te rvan een memorie, waarin bedenkin gen de mededeelingen van den mi ll van financiën zijn uiteengezet, in pd met diens verklaringen inzake den ^HÜWELIJKSLOTERÏJ. Uit het Engelsch [HARLOTTE O'CONNOR ECCLES. (Nadruk verboden v. Rott i/.rn.uui te bekomen Transport- en n O. VOS, Telefoon ENHOORN, Tejef. Jg )STERHOUT, Tel. 2% BUITENHEK, Tel. W' HOOFDSTUK IX. Groeiend succes. 1^ erkelijk, ik geloof, dat het een suc- l,0rdt, zei graaf Mac Carthy de Burgo IjJjck Darracott, toen hij even aanliep ('bureau van „de Komeet". Er wordt poor niij geboden, schijnt het. lijkt mij ook, zei Jack. Vierhon- |vpig brieven bracht de post gisteren- m.Rd' negenhonderd dertig gisteren- rjj1 vandaag zijn er al weer twee dui- r kun,n<.n, ]iet njet ,af. ik heb al een F®ntie moeten plaatsen voor een paar (Jfcn erbij. Itn dat is nog maar het begin, zeide I Jv-'ee flinke oplagen van het exem- I de coupon zijn uitverkocht, ging I °ort, een (jeTde is ter perse en er r zooveel aanvragen binnen, dat we (J1 vlerde of vijfde zullen moeten be- wij aan> allen kunnen vol- l,Jn elk verkocht exemplaar wordt I'ee personen gelezen, veronderstel m de graaf. JVge! Minstens door vier, van begin «en wanneer ook maar een vrouw besluit om mee te doen, is jouw flfkocht. I Witmaar eens tot dc zaak opgang 1 de provincie, riep Hazlitt uit. steun aan oud^-gepensionneerden, waarbij hij verklaarde geen verdere verhooging te zullen voorstellen. In het tweedie adres wordt verzocht te willen bevorderen, dat alsnog word't beslo ten, de thans gestelde leeftijdsgrens van 60 jaren, om in aanmerking te komen voor de verhooging, te doen vervallen en voorts aan de oud-officieren en onderofficieren het volle verschil tusschen het pensioen, dat zij genieten en hetgeen zij zouden genieten bij gelijkstelling, als verhooging toe te kennen. Oud-minister Colijni. Naar de ,,Rott." verneemt, zal de heer H. Colijn, die Donderdagavond uit Rotterdam naar Genève vertrok, na afloop van de besprekingen aldaar, in verband met zijn Volkenbondswerkzaamheden nog conferen ties houden of bijwonen te Parijs, Londen en Brussel. Daarna zal de heer Colijn reeds 6 Januari a.s. naar Nederlandsch-Indiië ver trekken voor een langdurig bezoek aan onze koloniën. AardschOKKen in Oost-Indië. Het „Soerabajasch Handelsblad" meldt, dat Donderdagmiddag hevige aardschok ken te Dongala gevqeldi werden. Zij liepen in de richting Noord-Zuid. Het kantoor van den assistent-resident te Dongala stortte gedeeltelijk in. Te Paloe stortten eveneens twee passarloodsen in, terwijl de aanleg steiger gedeeltelijk werd weggeslagen. Te Birormaroe werd een passarloods verwoest eni het landschapskantoor zeer beschadigd. Een vloedgolf in de Paloebaai richtte een verwoesting aan onder de in- landsche huizen. Veertien personen werden gedood en Gjftig gewond. De schade wordt geraamd op 50.000. De gouverneur-generaal betuigde zijn deelneming. De assistent-regent te Don- gala is gemachtigd hulp te verleenen waar bij hij gebruik kan maken van het geld in de Iandschapskassen aanwezig. Rapport over de rijkswerven. Het permanent comité van Christelijke organisaties van personeel in publieken dienst heeft aan den minister van marine verzocht het enkele weken geleden ver schenen rapport der commissie in zake de rijkswerven ook aan de organisaties, welke vertegenwoordigd zijn in de bijzondere commissie voor georganiseerd overleg bij die instellingen, te zenden, ten einde haar de gelegenheid te geven zich daardoor op de hoogte te stellen van de eventueele ge volgen voor het betrokken personeel. Concordia te Breda. De plannen tot uitbreiding en verbou wing van de concert- en schouwburgzaal, „ConCordia" te Breda zullen niet kunnen doorgaan. Op de 5 obligatie-leening van 100.000 is slechts voor 40.000 inge schreven. Waarom werd Pisuisse vermoord Op last van den officier van justitie te 's-Gravenhagc werd Zaterdag, na gedane klacht door de familie van mevr. Pisuisse Gilliams op grond van art. 271 Wetboek van Strafrecht (smaad; wegens overlede nen) daar ter stede, alsook te Amsterdam, bij verschillende boekhandelaren in beslag genomen de brochure „Waarom werd Pisuisse vermoord De auteur (de heer Leo Lauer) begaf zich met zijn raadsman, mr. Benne J. Stokvis, tevens raadsman der uitgevers, nog Zaterdagavond' naar Den Haag tot een onderhoud met den substi tuut- officier van justitie, mr. Hermans. Het resultaat van dit onderhoud) was, dat het beslajg voor Den Haag gehandhaafd bleef, doch dat bleek, dat tengevolge van een misverstand in Amsterdam door de justitie was beslag gelegd op de brochure. Immers, in Amsterdam was nog geen klacht ge daan. Deze kwam Zondagmorgen aan het hoofdbureau binnen. De raadsman van schrijver en uitgevers stelde zich in verbin ding met den officier van justitie, die om formeele redenen de klacht afwees en het beslag vrij gaf. Lichtboeien. Naar aanleiding van een desbetreffend hernieuwd verzoek heeft het hoofdbestuur van de schippersyereeniging Schuttevaer, maar het Weekblad' van die veieeniging meldt, bericht ontvangen van het departe ment van marine, dat eerlang zal worden overgegaan tot de uitlegging 'van een licht boei in het Keeten bij den St. Annaland- schen Nol en van een lichtboei nabij den Vlakken Hoek. Naar aanleiding van de opmerkingen van den heer A. C. de Vos in de jongste ver gadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg, betreffende de bezwaren, die aan de motorveerboot van den dienst Vlis singenBreskens zouden zijn verbonden, heeft het bureau der Kamer een nader on derzoek ingesteld en heeft het ook gaarne aangenomen de uitnoodiging tot de leden der Kamer gericht door de commissie van toezicht op den Provincialen stoomboot- dienst om een tocht met de boot te maken en deze tocht heeft Zaterdag jl. plaats ge had. Van het bureau der Kamer maakten den tocht mede de heeren M. Laernoes en L. A. Stofkoper, resp. voorzitter van de af- deelingen groot- en klein-bedrijf, en mr. H. Doorenbos, secretaris en verder slechts twee leden der Kamer, nl. de heeren Lin- denbergb en Van Niftrik. Van de commis sie voor den stoombootdienst gingen mede de heeren Van Dusseldorp en Van der Weijde, alsmede de regeeringscommissaris, de heer De Vulder van Noorden en de hee ren Van Luijk, hoofdcommies ter prov. grif fie voor de bootdiensten en De Jonge, di recteur van de prov. stoombootdiensten op de Westerschelde. De genoodigden, die de boot nog niet goed hadden gezien, namen een kijkje in de verschillende vertrekken alsmede in de ma chinekamer. Wij hebben van de boot reeds een uit voerige beschrijving gegeven in ons num mer van 13 Augustus jl. en kunnen ons daarom bepalen tot de verandering sinds dien aan de boot aangebracht en dan doelen wij op de deuren die zijn aangebracht om auto's enz., die op het dek zijn geplaatst, tegen het overslaande buiswater te be schermen. Twee groote ijzeren deuren sluiten aan eene zijde het dek af en daar boven is vanaf het bovendek tot aan de deuren een groot zeil gespannen. Voorloo- pig is deze installatie nog slechts aan één zijde van 'de boot aangebracht en wel om te kunnen nagaan of zij aan de verwachtin gen voldoet of dat nog een kleine verande ring gewenscht is.» Als men zekerheid over de volledige doelmatigheid heeft zal ook aan de andere zijde der boot zulk een in richting worden aangebracht. De tocht ging ditmaal direct van Vlissin gen naar Breskens en konden de reizigers waarnemen, dat deze overtocht zeer vlug gaat. Nu kwam men voor de veel bespro- keil Breskensche haven, die werd binnen gevaren. Het eerst werd eenigen tijd ge meerd aan de ducdalven in de nieuwe ha ven, maar toen de boot van den gewonen dienst vertrokken was, werd naar de oude haven gevaren en daar aan de ponton dt boot verlaten om een kijkje te nemen bij de nieuwe aanlegplaats in de nieuwe ha ven. Deze is te Breskens veel verder gereed dan te Vlissingen en konden ook wij daar van een beteren indruk krijgen, dan tof nu toe 'het geval was. Deze aanlegplaats be staat feitelijk uit twee bruggen met een rij- brug in het midden en twee verhoogde voetbruggen aan beide zijden. De brug, die het meest aan de landzijde ligt, is een vaste brug, alleen gaat zij bij laag water tot hellen over, terwijl het andere deel door electrische beweegkracht kan worden neer gelaten, wanneer de waterstand dit noodig maakt. Het einde van deze tweede brug komt dan op de boot te rusten en maakt het op- en afgaan van voertuigen zeer ge makkelijk. Deze tweede brug hangt om zoo te zeg gen tusschen vier torens in, waarin de contragewichten zijn aangebracht. Voor de brug in de haven zijn veerende palen aan gebracht, die de boot bij binnenvaren eenigszins opzij kan duwen zonder schade aan te richten. Met belangstelling is kennis genomen van dit belangrijke werk, en de hoop uit gesproken, dat beide aanlegplaatsen ten spoedigste gereed zullen zijn, opdat de- motorveerboot geheel volgens het plan en haar bestemming zal kunnen dienst doen. Op den terugtocht werd nog gevaren tot voorbij Vlissingen en toen gedraaid. Zoowel op de heen- als op de terugreis is gede monstreerd hoe makkelijk bestuurbaar de boot is en op hoe korte plaats zij kan zwaaien. Dat de toegang tot de haven van Bres kens wat breeder te wenschen zou zijn, voelden allen wel, maar men begreep ook dat dit niets te maken heeft met de doel matigheid der boot, die vooral in de zomer maanden voor het verkeer toch van zulk een groot belang zal zijn. Als men nagaat •dat er makkelijk 42 auto's op kunnen wor den geplaatst en dat een 20-tal koeien, die op de terugreis, ter ontlasting van de ge wone boot werden medegenomen, slechts een klein deel van het dek in beslag na men, is het duidelijk welk een groote aan winst deze boot toch is. Wij herhalen, wat wij reeds eerder schreven, dat wij niet kun nen beoordeelen of de boot bij alle weers omstandigheden zal kunnen varen, maar al moest zij een enkelen dag blijven liggen, dan nog is de indienststelling van deze nieuwe veerboot een groote aanwinst. Nog zij gemeld, dat ons wederom opviel 'hoe stevig de boot op het water ligt. Tijdens het verblijf in de iïieuwe haven te Breskens heeft de heer mr. Van Dussel dorp de gasten toegesproken en er hen op gewezen, dat reeds in 1924 de eerste plannen zijn bntworpen, men dacht eerst aan het bouwen van een grootere gewone boot, maar gezien liet steeds toenemend autoverkeer, werd een motorveerboot ont worpen en vereenigden zich de Prov. Sta ten volkomen daarmede. De wensch om den Commissaris der Koningin in de gelegen heid te stellen den proeftocht mede te ma ken heeft geleid tot de fout, dat de com missie de bouwmeesters, de firma Smit Zonen, wat heeft gehaast met de aflevering. Zij had toen niet voldoende gelegenheid zelf de boot të beproeven 'en kwam deze zoo direct ze gereed was r.aar Vlissingen. Toen bleek daar dat de bestuurbaarheid wat te wenschen overliet en dit is volko men hersteld door het aanbrengen van scherren, die beletten dat het water, op gespat door beide schroeven, bij elkaar komt en daardoor het sturen bemoeilijkt. Ook aan het roer werd een kleine veran dering aangebracht. Aanvankelijk ging de oppositie tegen de boot over de vraag van al of niet zeewaardigheid. Nu zijn alle des kundigen en ook de scheepvaartinspectie overtuigd, dat zulks in orde is. Het rapport der inspectie spreekt van het voldoen aan meer dan de eischen. het is een buitenge woon gunstig rapport. Waar is, dat de boot geen storm heeft medegemaakt, doch dezen zomer heeft zij goed voldaan. De critiek be staat dan ook nog alleen bij de personen, die als criticus zijn geboren. Zeker is in de oude haven het schip wel eens wat onklaar geworden, maar daar merkte spr. zelf niet eens iets van toen hij medevoer. Dat het bij laag water de andere schepen wel eens van den kant zoog is ook juist, maar dat ligt aan de haven. De Rijkswaterstaat is buiten zijn schuld wat laat met de aanlegplaatsen en men zal met de beoordeeling moeten wachten tot de - nieuwe haven geheel gerer is. Spreker brengt dank aan de heeren, die van de uitnoodiging hebben gebruik ge maakt en verwacht van deze boot een ver- aai Dit beteekent nog niets. De brieven die wij nu gekregen hebben, zij ra meest allen uit Londen en omstreken. En laat het bericht dan nog naar Amerika overwaaien en naar de koloniën en let eens op mijn artikel van de volgende week over den wedstrijd. Kijk deze verzameling maar eens door, zei Jack, en wanneer de dames ook maar half zoo schoon zijn als zij zeg gen, dan ben je wel heel kieskeurig als je er geen keus bij vindt. 't Is toch wel aardig om zoo iets te lezen, zei de graaf. Hier heb ik er eentje „die toch zoo graag zou winnen", zegt ze. Bij mijn ziel, liefje, ik help het je wen schen. Ze „zou graag een man met een titel huwen". Ze „is pas zeventien ge weest", „met blond haar, biauwe oogen en een frissche kleur, slank en fijn van figuur." Ze schrijft niet zonder fouten, maar wat beteekent dat voor een liefhebbend hart Zij onderteekent „Rozeknop". „Rozeknop", ik wensch je veel succes. Je bent wel een beetje jong voor mij, maar dat is slechts een „Défaut de qualité". Heusch, wanneer ik kon, zou ik het erop aanleggen, dat jij mij won, want ik ben al ingepalmd. Hier is er nog een, zei Jack, die je misschien wel van Rozeknop afbrengt. „Queen Maud" is een flinke verschij ning, met regelmatige trekken, donkere vurige oogen, krullend haar, gracieuse ge stalte en 1 efhebbend aangelegd. Ze is ze venentwintig, beschaafd, danst goed, houdt veel van muziek en bezit een lieflijke stem. Ze zou wonderwel passen in de familie van een edelman. Ik ben dol op muziek, merkte de graaf op, en voor donkere, vurige oogen heb ik altijd een zwak gehad. Hier hebben we „Niemand's Lieve ling", klein, gezet, levendig, liefhebbend en uitstekende huishoudster. Heeft massa's prachtig roodbruin haar en een gezonde kleur. „Niemand's Lieveling". Dat is nu treurig, zei dé graaf. Ik zou haar zoo graag tot de mijne willen1 maken. Werke lijk, het is zonde dat er een wet tegen de polygamie bestaat. En dan nog we! een goede huishoudster die heeft een man nu juist noodig die zijn zeldzaam. Het is de oudste functie van de vrouw, en. die toch nog zoo slecht vervuld' wordt. Heb je er nog meer Er schijnt een „hausse" te zijn ge weest in viooltjes, zei Jack. Hier heb ik ,,'t Wilde Viooltje", een „Boschviooltje", een „Wit Viooltje", een „Napolitaansch Viooltje" en een „Rijnviopltje" Een heele tuil. Pas maar op dat je ze niet met mekaar verwart, zei de graaf verontrust. Wees maar niet bang, zei Jack. Ze krijgen ieder een nummer. „Boschviooltje", zegt dat zij trotsch van aard is, maar toch teeder en liefhebbend, „meer dan een-en-twintig jaar" en van voorname afkomst. Snakt naar gezelschap en de toegewijde genegenheid van iemand, die alles voor haar kan zijn. Zij heeft veie voortreffelijke talenten, en> is dol op dieren, vooral honden. Haar optreden is gedistin geerd en. innemend. Men zegt dat zij knap is. Ik wou dat de trekking al voorbij was, zuchtte de graaf. Die onzekerheid gaat op mijn zenuwen werken. Kom, kom, zei Hazlitt, denk maar eens aan de binnenstroomende postwissel- tjes. Verdrijf den tijd met ze te tellen. Kijk eens, tienduizend driehonderd vier-en-ne- gentig brieven al. Dat beteekent meer dan twee duizend pond. Wanneer dat eiken' dag zoo doorgaat, dan wordt het een aardige duit. Dat mag ik wel, zei de graaf. Het is al een heelen tijd' geleden sinds ik twee honderd pond bij elkaar heb gehad. Terwijl hij nog sprak, sjouwde een man een zak brieven binnen en. vertelde dat er nog drie vam gelijken omvagg beneden stonden. Nou, wat zei ik je vroeg Hazlitt. Het is een voortdurend stijgend succes. En het bleek inderdaad een geweldig succes. De posterijeu moesten een speciale re geling treffen voor het bezorgen der brie ven. Om de twee uur verscheen er een vrachtauto voor de deur. De nieuw-aan- genomen bedienden konden de correspon dentie onmogelijk af en er moesten nog twee dozijn nieuwe aangesteld worden om behulpzaam te zijn bij het sorteeren en uit zoeken der coupons, het opschrijven der nummers en het noteeren der onvangdata. Bovendien moesten alle brieven opgebor gen worden voor eventueel later gebruik zachtgeparfumeerde missives op dik papier met monogram modderige regeltjes op flodderig papier morsige mededeelingen, zonderlinge, langademige, sentimenteele epistels, korte zakelijke berichten, corres pondentie uit Frankrijk, Duitschland, Indië, Amerika en de Kaapkolonie van vrouwen van allen rang en leeftijd rijke en arme meisjes, eenvoudige en coquette, oude en jonge moeders op zoek naar een partij voor hun dochter, voogden, die hun pleeg kinderen aanbevelen wilden vermogende Amerikaansche dames zonden verlokkende beschrijvingen van hun rijkdommen en be- betering in de verbinding tusschen Zeeuwsch-Vlaanderen en het overige deel van Nederland. De heer Van Niftrik zeide verheugd te zijn deze reis te kunnen medemaken, waar hij het eerst deze wijze van verbinding heeft ter sprake gebracht. De heer M. Laernoes brengt dank namens de Kamer van Koophandel voor de uitnoo diging tot dezen tocht en drukt zijn spijt uit, dat niet meer leden zijn opgekomen, vooral van den heer De Vos spijt hem dit. Spr. wil geen oordeel uitspreken als niet-des- kundige, maar weet wel, dat het schip even vast ligt als andere. Men moet natuurlijk afwachten hoe het bij storm zal gaan, maar in ieder geval1 is het een groote verbetering voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De directeur, de heer De Jonge, deelt mede, dat een zee- en meetbrief voor zeewaardigheid en. ook een verklaring van bureau Veritas ten voordeele van de boot in zijn bezit is. De soliditeit van de boot is dus officieel erkend. De heer Van Dusseldorp zegt, dat men toch steeds weer wat zoekt om oppositie te voeren. De heer Van der Weijde wijst er op, hoe men bij het aanschaffen van schroefbooten en bij het in de vaart brengen van de eer ste booten met bovenkajuiten op de Ooster- schelde ook zeide, dat men er het publiek maar aan waagde. Ook de „Zeeland" on dervond zelfs van de kapiteins tegenstand toen zij schroefbooten invoerde. Er is steeds critiek op nieuwe schepen, hier geldt terecht „de beste stuurlui staan aan wal." De heer Van Dusseldorp herinnerde er aan, hoe volgens de notulen van de Staten van 1866 ook toen bij het in de vaart bren gen van een nieuw schip groote angst en oppositie ontstond, de vrouwen, die hun mannen in Zeeuwsch-Vlaanderen aan boord brachten namen afscheid alsof aan die reis het grootste gevaar was verbonden. De op positie van thans is alleen meer geraffi neerd. Wij hebben er het verslag van 1866 eens op nagelezen en kunnen slechts besluiten met het uit het Fransdh vertaalde gezegde „De geschiedenis herhaalt zich." VLISSINGEN, 5 DECEMBER. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Het bestuur van het Instituut meende dat in het raam van arbeidersontwikkeling past voorlichting over het vraagstuk der Ziektewet en de ziekenverzorging met al de vraagstukken die daaraan onmiddellijk vastzitten. Het was zoo gelukkig een der bekwaamste deskundigen op dit gebied, -nl. den heer E. Kupers, secretaris van het N. V V., bereid te vinden dit onderwerp in te leiden. Alleen de noodzakelijkheid van voor lichting en een bekwaam deskundige bren gen nog geen publiek. Een onderwerp moet leven. En dit onderwerp leeft. Onlangs is door minister Slotemaker de Bruine een wijziging ingediend op de ZiektewetTalma. De wet Talma werd zooals bekend reeds 14 jaar geleden inge diend;, maar een unicum in ons Staats recht nog niet uitgevoerd. Niet omdat een Ziektewet niet noodig zou zijn. Inte gendeel. Groote groepen arbeiders hebben bij ziekte geen inkomsten. Met belang stelling, met spanning wordt daarom af gewacht wat van dit ontwerp terecht zal komen. Miniser Slotemaker de Bruine trok ech ter het Ziekenverzorgings-ontwerp in. Zooals men weet geeft de Ziektewet in tegenstelling met de Ongevallenwet alleen een uitkeering en geen geneeskundige be handeling. Niet alleen omdat geneeskundi ge behandeling niet nood'ig en gewenscht is, maar omdat het volgens meerderen te moeilijk is. Niettemin wordt door allen gevoeld dat de geneeskundige behandeling over het al gemeen genomen en vooral op het platte land, nog zeer veel te wenschen overlaat. Hierin verbetering te brengen beoogde koorlijkheden, opgehemeld door dagblad- berichten, die zij hadden uitgeknipt. Ver scheidene foto's waren erbij, die den graaf in verrukking brachten. Kortom, binnen ongelooflijk korten tijd kon men de mede dingsters bij de honderdduizend tellen en een groote som stond ter beschikking van „de Komeet" en graaf MacCarthy de Bur go. Jack begon te gelooven dat hij per slot van rekening wel fortuin gemaakt kon hebben, en met dat blij vooruitzicht voor oogen vroolijkte hij op en besloot zichzelf eens te tracteeren op een extraatje in den vorm van een bezoek aan Maisie. HOOFDSTUK X. Mr. Durham legt eenige bezoeken ai. Ondanks het „verbod" van haar man, was mrs. Durham na veel innerlijken strijd toch naar haar broeder Archie getogen om hem te bewegen deel te nemen in de finan ciering van het zooveel belovende perio diek „The Balmoral", maar zooals ze voor uit gevreesd had, was dit bezoek niet an ders dan een nieuwe, doellooze vernedering geworden. Het was mr. Durham duidelijk dat hem niets anders overbleef dan zich om hulp te wenden tot mr. Darracott ergo besloot hij het bureau van „de Komeet" met een bezoek te vereeren. Toen hij daar kwam vondi hij alles in een staat van bedrijvigheid geloop van boodschapjongens een leger van be dienden aan het sorteeren der correspon dentie en een groot vrouwelijk personeel op schrijfmachines aan; het werk. (Wordt vervolgd

Vlissingse Courant | 1927 | | pagina 1