1UIS KUNSTVOORWERPEN f 19 I agazijnen ZATERDAG 26 NOVEMBER [eerste blad kit biterp 4-6 PEERING ÏGENLICH besten, PULLO- ien, dames- :nen, kousen, damesschor- 65e Jaargang 1927-- i I,aw Vlissingen en gemeenten op Wal- ■i f 2 20 per drie maanden. Franco i het geheele rijk 2.50. Week-abon- Cjien17 cent, alles bij voomitbeta- kamer-overzicht. BINNENLAND Stads= en Provincienieuws 0ns smakelijk PflTCDOnrnin ff BültHSPlCUlus slechts 16 cent per ons Nacelaas even, iK k nd gd. daas, [TEIT IKET, ken EVÜLD ÏENT PER ONS N. ies als sertcouverts f 5040] 12.-. - 2 Sauslei alles in voorraad, MRS, DIVANS, ■TAFELS, JFBUREAUX, OKKLEEDEN, KTAFELS, enz. eer lage prijzen I ïgd St. Nioolaas- na' Doozen ZAK' i witte FANTAS^ ZIE ETALAGE ;NO. l/LISSIINGSCHE COURANT :rhoog l. - W5IDDELBU5G pit nummer bestaat uit 3 bladen ABONNEMENTS-PRIJS Afeonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS I Van I—5 reSels f 1*25, voor iederen meer 25 centbij abonnement spe- je prijzen. Reclames 50 cent per regel lïleioe Advertenties betreffende Huur en IVerhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie- JLgen én Dienstaanvragen, enz. prijs bij riuitbetaliing van 1—5 regels 0.75, voor "deren regel meer 15 cent. Tweede Kamer. Vergadering van. Vrijdag. I Buitenlands-die Zaken. Natuurlijk zijn we let dit hoofdstuk in de regionen der hoo- |e;e politiek. Allereerst de Volkenbond, die loens den heer Marchamt moet worden gemaakt van den verharden wortel dien liifaezit. Men houdit een opvatting in stand ie onjuist is en die opvatting kwam in de gereld door het woordi garanties. Door [óórop ite steilten dat men. elkaar moet hel- «Hi met garanties van veiligheid, houdt ten bewapening in stand al heet het dan |en minimum. Men wil wel vermindering n bewapening om langzaam tot ontwa king te komen, maar dat systeem deugt let, omdat het te langzaam gaat en dus Illijit het gevaar heert dat men zich er Ie: aaiu houdt. Het is eem groote verdien ste van minister Van Karnebeek geweest, lat hij van dergelijke garantie's niets wilde ■reten. Engeland bijvoorbeeld wil de juiste [idacbte van het protocol niet erkennen much vrij de houden ten aanzien van zijn fewapaning. Vandaar dan- ook dat Cham- lerlain zijn goede humeur verloor toen laze minister van Buitenlandsche Zaken te JOenève den naam van het protocol noem- fe, Eerst arbitrage ein zoolang die er niet t is alle zoeken hopeloos. De rechtsorde lent zoo sterk te zijn dat ontwapening fcogelijk is en bewapening overbodig. I Wie veel van garanties spreekt leidt de jedachte af van de ontwapening en daar in is het goed' geweest dat deze Minister ^Qenève de herinnering daaraan levendig leeit gehouden. Rechitsor.de, arbitrage, ont- lapemng dat is de volgorde waariin ge wikt moet worden. Alle pogingen om Tangs anderen weg tot ontwapening te ko-r. ken, zijn tot mislukking gedoemd en leve- Jtn daarom gevaar op. Codificatie van het penrechit is urgentwat de Volkenbond karomtrent deed is secundair want het las een regeling in verband met den oor- Ig en juist die gedachte mag aan de codi- Icatie niet ten, grondslag liggen. Natuur- Bjk is die codificatie verre van gemakkelijk Jidat de kwesties der nationaliteiten daar- I aan de orde komen en wij weten wat Beo moeilijkheden daarmede onmiddellijk Boor den dag treden. Hetzelfde geldt voor Ie kwestie der territoriale wateren. I Vóór-op de strijd voor de ontwapening P de heer Marchant bracht den Minister lelde voor zijn sober, kordaat optreden te luenève. 1 Naar uitbreiding van recht en waarbor gen voor vrede moet de Volkenbond stre len, aldus formuleerde de heer Heemskerk Jet doel van dien Bond, maar hij gelooft Pt aan de mogelijkheid van ontwapening piwege de onuitvoerbaarheid der zonde Pe deze in stand houdt. Wel wil hij braaf peedoen aan beperking vain, bewapening p dit mogelijk is, maar dan moet ook Rus- pnd meedoen en dat land vertrouwt hij piuurlijk niet. JDe mieuwe koers van dezen Minister Pm ook door d'en heer Vliegen toege- Pdit en de rede «te Genève keurde hij Parne goed. Ook juichte hij toe dat de Tjfer voor die journalisten een rede Jr" en daardoor de aandacht van gansch pierland op zijn houding is gevestigd, plgens dezen afgevaardigde was minister Po Karnebeek met krachtig genoeg ge il? '.n zi^n '"datief ten opzichte van den f «aroond. Die grief kan niet den nieu- P o bewindsman treffen, die de gevaren onvoorzichtigheid ook heel goed kent, nL,et bang is te ver te gaain. Voor- Jgheid heeft ook haar gevaar. De lii CnSte van den Minister is geweesit dat f et geluid der ontwapening weer heeft n hooien. De Volkenbond was min of I.J vast§evroren en de Minister heeft den ran weer iii beweging gebracht. Er was LPerspectief gekomen er is iets con- ieithn ?S ^uidelUks gekomen in den Vol- ai /n dat kad bij dringend noodig. noen 7--en lo'* kan de Minister het wel lehifi f'-n daad) heeft groote be teekenis lik vief ?s het succes 'dan onmiddel- lichtiM, a ^eden- Al die juridische voor- Is 1 'd ïan mr: Heemskerk is nu zoet ig lscred'et geraaktmen is die V e" wil resultaat zien dat -na- In? van a bet doel dat met de oprich- P nl w Volkenbond1 heeft voorgeze- heeft ïoorkom,i!1g ™n den °°r,og. I" iederï 5 wereld het oog gevestigd lie, veSadering van den Volkenbond PMiikinir n™ stap d'°K,ter bij de verwe- fodk S brfngen. leProtfnVe»« zijn een'ge woorden ft ;j iMarchant wi.d'e de kwestie li|NeVerh„i0smaken van iedere gedachte verplicht is om voor België F®->e de heer Vliegen betreurde I11 r.i rtAerwe?'ng van het verdrag om- ItJ bik nn a r Karnebeek een bete- l'.l Li, de yerhoudingen had dan wie runmimv dza|telijkheid om tot overeen- rtBschwo.a k°nien is dringend en de Ultgc&proiken dat spoedig een begin werd gemaakt met onderhandelin gen. Niemand weet na de verwerping nu eigenlijk wat er dan wel gebeuren moet. Geen enkel concreet voorstel is gedaan en men is hier aan het studeeren. In België is men met studeeren al verder en dat Lim burg de dupe zal worden is wel zeker, aohtte de heer Vliegen. Hij wees er op dat i,n België Vandervelde is vervangen door Hymans, hetgeen een belangrijke verslech tering beteekent voor ons, wijl Hymans de auteur is van de beruchte circulaire van 1919. De heer Vliegen wenschte den Minis ter sterkte toe bij de onderhandelingen, omdat hij het gevaar van inmenging van derden thans niet denkbeeldig achtte. Stopzetting woningwet-bouw. De Nationale Woningraad', de Algemee- ne Bond van Woningbouwverenigingen en de R. Kath. Federatie van Diocesane Woningbou,w-centrales hebben gezamen lijk een adres gericht tot de ministers van arbeid, handel en nijverheid en van finan ciën, waarin wordt opgekomen tegen het stopzetten van den woningwet-bouw, waar toe de huidige rijkswoningpolitiek goed deels leidt. Alressanten meenen, dat het met het oog op het algemeen volksbelang in hooge mate te betreuren zou zijn, wan neer heit streven van personen van allerlei godsdienstige gezindte en van de meest uiteenlooipende politieke richting om op dit gebied werkzaam te zijn (een arbeid, die in het verleden zulke rijke vruchten af wierp voor de huisvesting der arbeiders) onbenut wordlt gelaten. Verzocht wordt, aan de financieele paragrafen van de Wo ningwet toepassing 'te geven op een. wijze als vóór de oorlogscrisos gebruikelijk was. .Kon. Nat Ver. tot Steun aan Miliciens.. In een gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Kon. Nat. Vereen, tot Steun aan Miliciens werd o.m. gewezen op de telkens blijkende noodzakelijkheid om iets te doen ten behoeve van de jongelie den, die ten gevolge van de vervulling van hun diestplicht broodeloos zijn geworden. Het komt zelfs herhaaldelijk voor, dat iemand zijn betrekking reeds verliest door opkomst voor herhalingsoefeningen gedu rende enkele dagen. Nu het voor een liefdadige instelling steeds moeilijker wordt om contribueeren- de leden aan, te werven, kan financieele hulp niet meer in die mate worden gebo den. Van den anderen kant blijkt ook het verleenen. van moreelen steun, in. den- vorm van bemiddeling tot het herkrijgen van emplooi, niet gemakkelijk. Het bestuur was daarom van meening de regeering te moe ten verzoeken, bij het verleenen van open bare arbeidsbemiddeling rekening te doen houden met de belangen van hen, die door gevorderden staatsdienst hun broodwin ning verloren. Nieuwe locomotieven voor de Ned. Spoorwegen. Uit bevoegde spoorwegkringen ver neemt de „O. H. Ct.", dat de spoorweg directie een nieuwe bestelling van loco motieven in- heit buitenland heeft geplaatst en wel zes tenderlocomotieveni met vaste tender, met eveneens drie gekoppelde as sen. De eerste ziin- voorzien van vier cy linders, twee binnen en twee buiten lig gende, de andere hebben twee cylinders binnen liggend (d.w.z. buiten of binnen het frame). Mocht de nadere bevestiging van dit be richt komen, dan staat, aldus het blad, ten eerste vast dat de eleotrificeering der Ne- derlandsche Spoorwegen geen algemeene toepassing zal vinden en tweedens dient opgemerkt, dat dan weer een nieuwe be stelling naar het buitenland is gegaan, welke hier te lande ook zou kunnen wor den uitgevoerd. Het motief, dat de Nederl. Fabriek van Werktuigen en Spoorwegma teriaal deze bestelling niet ontving, alhoe wel die fabriek reeds een aantal locomotie ven aan de Nederl. Spoorwegen -heeft ge leverd!, zou zijn „omdat deze locomotieven te slap van- bouw" zij-n gebleken." R. Kath. Staatspartij. Gisterenavond is in het Jaarbeursgebouw te Utrecht de vergadering geopend voor den Partijraad der R. Kath. Staatspartij. De voorzitter van het partijbestuur, de heer jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, minister van Staat, die op verzoek van den partijraad, voorzitter mgr. mr. dr. W. H. Nolens, de vergadering leidde, sprak een inleidend woord, waarin hij er op wees dat een reeks belangrijke agendapunten de aandacht vroegen van- deze avond-bijeen komst, terwijl Zaterdag het eigenlijke, ge wichtige werk moet worden verricht, nl. 't bespreken van het politiek belangrijke be- 'lastingvraagstuk. Spreker vertrouwde, dat de beraadsla gingen zullen staan in het teeke-n, eener- zijds van ernst en degelijkheid-, anderzijds van onderlinge waardeering van elkanders inzichten. Opdat daaruit te zijner tijd, nl. bij het vaststellen van het program van actie, moge voortvloeien- de mogelijkheid' om op het terrein van het te behandelen vraagstuk, tot een allen bevredigend pro grampunt te geraken. De actie in de metaalindustrie. Onder leiding van den heer J. R. A. Schouten, directeur van den Metaalbond, had gisteren te Amsterdam een conferentie plaats tusschen de directie van de Over- ijselsche Ijzergieterij en Afathfciefabriek en -den heer dr. L. G. Korteafoatf, secretaris van de R.-Kat. vergadering van Werkge vers in de Metaalnijverheid eenerzijds en de vertegenwoordigers van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond en den R.-Kath. Me- taalbewerkersbond in Nederland ander zijds. Besloten, werd na ampele discussie, de staking aan de Overijselsche op te heffen op de volgende voorwaarden 1. ZoQdra de Overijselsche het mogelijk acht, zal het bedrijf weer op gang gebracht worden. 2. De stakende arbeiders zullen geleide lijk, zoodra de Overijselsche het mogelijk acht, weer te werk gesteld worden. 3. Er zullen geen rancune maatregelen genomen, worden. 4. De Overijselsche zal met Januari 1928 de loonen herzien, in dezelfde mate als zulks in het verleden geschied is. Erkend moet worden, dat de betaalde loonen niet van de normale in Deventer in de metaal industrie betaald wordende loonen afwij ken-. De oorspronkele looneisch was Ver hooging der uurloonen beneden 40 ct. met 15 boven de 40 ct. met 10 Deze eischen werden dus niet ingewilligd door de Overijselsche. 5. -Er zal een kern onder het personeel ingesteld worden. 6. De aantijging van het stakingscomité als zou de directie der Overijselsche on juiste looncijfers gepubliceerd of verstrekt hebben, zal aan 'een eereraad worden voor gelegd. Deze uitspraak zal worden gepu bliceerd. Vijftig jaar bij het reddingswezen. Gisteren herdacht de -heer G. van der Wiele te IJmuiden den -dag, waarop hij vóór vijftig jaar als lid der bemanning ivan de aldaar gestationneerde reddingsboot der N. en Z.-Hollandische Redding Mij. toetrad. Ter gelegenheid van dit heugelijk feit werd de jubilaris onder groote belangstel ling in het hotel „Willem Barendsz" aldaar gehuldigd, waarbij hij in hartelijke bewoor dingen werd toegesproken door den heer Tegelberg als voorzitter der N. en Z.-Hol- landsche Redding-Mij. en den heer dr. Rut ten als plaatselijk voorzitter van genoemde vereeniging. De jubilaris ontving na beëindiging der toespraken een zilveren medaille voor zijn trouwen dienst en hulpbetoon, terwijl hem een dubbel pensioen werd toegekend. RAADSOVERZICHT. De breedsprakigheid in de openbare col leges neemt tegenwoordig buitengewone afmetingen aan. Bet is zoo in de Tweede Kamer, in de Prov. Staten en in de ge meenteraden spant zij vermoedelijk wel de kroon. Als wij de debatten nagaan die in de verschillende gemeenteraden worden ge voerd, dan zou men tot de conclusie ko men dat alleen ellenlange redevoeringen de gemeenten uit den nood kunnen helpen. Korte zakelijke opmerkingen, waarin toch duidelijk vastgelegd wordt wat men goed naar voren wil laten komen, schijnen niet meer mogelijk te zijn. Het moet er dik op gelegd worden. Of men meermalen in her halingen treedt, dat doet aan de zaak niets af, als er maar veel gesproken wordt. Deze gedachten kwamen gisteren bij ons op, toen over drie voorstellen gemiddeld een uur van gedachten gewisseld werd. Hoe dikwijls eigenlijk hetzelfde is gezegd, wij weten het niet, doch dat voortdurend in herhaling werd getreden staat vast. Het begon -bij het voorstel van Burg. en Weth. naar aanleiding van het verzoek van de voetbal-combinatie Vlissingen, om een gaasafrastering te plaatsen op den schei dingsmuur van het voetbalterrein en den voormaligen proeftuin. Er werd door de heeren Rorije, Berger en Van Hal op ge wezen dat Burg. en Weth. deze zaak niet behoorlijk hadden voorbereid. Was dat het geval geweest en hadden Burg. en Weth. onderhandelingen gevoerd met de betrokken vereeniging, dan was zeker wel overeen stemming verkregen kunnen worden. De kosten die Burg. en Weth. hadden opge geven voor een behoorlijke afrastering waren niet zoo hoog, tenminste de betrok ken vereeniging heeft verklaard een goede afsluiting heel wat goedkooper te kunnen verkrijgen. Nu de zaak zoo stond voelden meerdere leden iets voor uitstel van be handeling, teneinde na nader overleg tot een bevredigende oplossing te kunnen ko men. Het eind van de breedvoerige discus sie was, dat het voorstel nog werd aange houden en zal nu met de voetbal-combinatie onderhandeld kunnen worden. De heer De Meij kon zich er in het geheel niet mede vereenigen dat Burg. en Weth. op het eerste verzoek van een mijnheer met sterren op zijn kraag voorstellen de Ga- vangenhuisstraat te herdoopen in Kazerne straat. Waar zij prijs stellen op historische namen is er allerminst reden dien naam te wijzigen. De voorzitter meende dat er niets historisch verbonden is aan den naam Gevangenhuisstraat, doch de groote meer derheid van den raad was het blijkbaar met -den heer De Meij volkomen eens, zoodat -het voorstel van Burg. en Weth. slechts 7 stemmen kreeg en 12 leden zich verklaar den de Gevangenhuisstraat te behouden. Het voorstel tot het instellen van een commissie voor maatschappelijk hulpbe toon, gaf aanleiding tot verschillende pro pagandistische redevoeringen. De heeren Berger en Van Oorschot noemden het in stellen van een zoodanige commissie een dringende noodzakelijkheid waarmede reeds veel te lang is gewacht. Maatschappelijk hulpbetoon is eisch van den tijd. De vele werkloozen die slachtoffer zijn van de te genwoordige maatschappelijke verhoudin gen mogen niet dadelijk naar het armbe stuur verwezen worden, doch hebben recht op steun van de overheid. Met schrille kleu ren schetsten de heeren Van Oorschot en Berger in welken toestand tal van werk loozen verkeeren en daarom vonden zij de voorgestelde som van 1000 veel te gering. Daarmede kan voor het doel dat beoogd wordt heel weinig gedaan worden. Het burgerlijk armbestuur helpt niet afdoende, daarmede worden de betrokkenen niet uit den put gehaald en bovendien hadden zij vele andere bezwaren tegen het armbe stuur, die zij met enkele voorbeelden uit de practijk illustreerden. De heer Van Oor schot wilde de commissie ook uitgebreider zien dan door Burg. en Weth. voorgesteld. Het principe van het voorstel van Burg. en Weth. werd ook verdedigd door de hee ren Van Noppen, Sorel en Andriessen en alleen de heer Huson had daartegen for- meele -bezwaren. Hij somde op wat reeds voor armenzorg wordt uitgegeven en kwam dan tot ruim een ton -gouds. Als er bezwaar bestaat tegen den naam armbestuur laten wij dien dan veranderen in maatschappelijk hulpbetoon, dan is er tenminste geen on derscheid in de wijze van bedeeling. De heeren Huson en De Ridder pareerden de pijlen die op het burgerlijk armbestuur waren afgeschoten en brachten hulde voor de wijze waarop regenten van dit college hun vaak moeilijke en dikwijls zeer on dankbare taak vervallen. De heer P. G. Laernoes was dankbaar voor den steun aan het voorstel van Burg. en Weth. ver leend, doch waarschuwde er voor, de com missie uit te breiden. Hoe grooter de com missie is, hoe lastiger en tijdroovender het onderzoek zal zijn. Juist een kleine com missie kan de zaken veel vlugger afhande len en de betrokken personen zullen liever hun wenschen en verlangens kenbaar ma ken aan een kleine commissie dan een uit gebreide commissie. De heer Van Oorschot drong er vooral op aan dat de commissie op dezelfde wijze zal werken als in de groote steden, omdat er geen verschil be staat voor de hulp die verleend moet wor den aan werkloozen in kleine en groote steden. Hoewel duidelijk te zien was dat het voorstel van Burg. en Weth. zou worden aangenomen, hebben nog vele leden gebruik gemaakt van de replieken, doch nieuwe ge zichtspunten konden moeilijk meer geopend worden. Het voorstel van Burg. en Weth. werd ten slotte zonder stemming aangenomen, zoodat de commissie voor maatschappelijk hulpbetoon wordt ingesteld en onze ge meente daardoor weer een instelling van groote sociale beteekenis rijker is gewor den. Dat een dergelijke commissie een be langrijke sociale taak heeft te vervullen, daarover waren alle leden het vrijwel eens. Het ging bij vele leden over de financieele gevolgen van het voorstel, want de ge meentelijke schatkist moet eerst met be lastingpenningen gevuld worden, alvorens men daaruit de uitgaven hoe dringend noodzakelijk deze ook dikwijls zijn be streden kunnen worden. Wij kregen nu een voorstel met een echt politiek tintje. Aanvankelijk hadden Burg. en Weth. voorgesteld afwijzend te beschik ken op het adres van de afdeeling Vlissin gen van het R. Kath. Huisvestings-comité, om haar een deel der subsidie van het Centraal Genootschap voor kinderstellings- en vacantier-kclonies te verleenen. Na het advies der commissie voor de financiën om dit comité een subsidie te verleenen van ƒ475, hadden Burg. en Weth. dit overge nomen. De heer Van Hal kwam er krachtig tegen op, dat Burg. en Weth. het subsidie voor het Centraal Genootschap wilden vermin deren en hij zou in geen peval subsidie aan het R. Kath. Huisvestingscomité willen ver leenen als het Centraal Genootschap daar onder moet lijden. Hij achtte het seperatis- me toch al verkeerd, want bij het Centraal Genootschap wordt niemand in zijn gods dienstige gevoelens gekrenkt en de verple ging is er opperbest. Mej. Meijer zeide, dat het voor de katholieken alleen geldt dat de kinderen een katholieke verpleging krij gen. Het zieleheil staat -bij de katholieken steeds vooraan en over de verpleging zelf in het Centraal Genootschap wilde zij niets zeggen, wel over het feit dat de kinderen hun godsdienstplichten niet kunnen vervul len, zooals dit gewenscht wordt. Het voorstel van Burg. en Weth. stuitte op krachtig verzet van -den heer Van Oor schot, die er in zag het doorwerken van de splijtzwam ook op dit gebied. De ka tholieken willen overal heerschen en er is geen sprake van dat.zij de vrijheid van anderen eerbiedigen. Dat moet men maar eens vragen bij hen die van broodroof door de katholieken kunnen meespreken. Laat men maar eens naar Limburg kijken. Hij wilde dan ook geen subsidie aan het R.- Kath. comité toekennen. Dat de heer An driessen lijnrecht tegenover den heer Van Oorschot staat spreekt vanzelf. Hij vroeg toekenning van subsidie op billijkheidsgron- den, opdat de katholieke kinderen een ka tholieke verpleging kufïnen krijgen. De heer De Meij haalde de ziekenhuis kwestie in het débat en zeide dat voor hem tot nu toe de rechtsgrond waarop hij tegen een nieuw ziekenhuis was, dat verpleging voor hem verpleging bleef. Hij hief als het ware waarschuwend den vinger op dat de katholieken hem niet zouden verplichten, zijn houding in de ziekenhuiskwestie te moeten herzien. De heeren Van der Eijk en Sorel vonden het verkeerd dat de heer De Meij de zie kenhuiskwestie er bij heeft gehaald, terwijl de heeren P. G. Laernoes en Huson van meening waren dat de katholieke kinderen niet meer bij het Centraal Genootschap om hulp zullen aankloppen en dus het aantal aanvragen bij het Genootschap vanzelf zal verminderen en dus ook het subsidie ver laagd kan worden. De leden van uiterst linkes konden zich er absoluut niet mede vereenigen dat het subsidie van het Centraal Genootschap zelfs met het geringste bedrag zou worden verminderd. Toen gestemd werd over het voorstel van Burg. en Weth., werd dit, nadat eerst daarvan afwijkende 'voorstellen waren ver worpen, met 12 tegen 6 stemmen aange nomen. Alleen de socialisten stemden tegen. Wij zullen nu binnenkort bijeenkomen voor de behandeling van de gemeente-be- grooting. Hoeveel tijd deze behandeling in beslag zal nemen is niet te zeggen, doch dat het er dan duchtig zal spannen kan met zekerheid worden geconstateerd. Het twintigste Raadslid. STOOMWASSCHERIJ „DE VOLHARDING". Stoomververij Chem. Wasscherij Singel 1 Telefoon 50 VLISSINGEN 17UIM£50T7T£€RING BCHAf"lUPA"UK-35ij 1!Dü55 I VLISSINGEN, 26 NOVEMBER. De Ioonactfe aan de Kon. Maatsch. „de Schelde". De „Metaalbewerker" schrijft het vol gende Wij confereerden aan de werf „de Schelde" over verzoeken- om een variee- rende loonsverhooging. Het onthaal was niet gunstig, en- verre van harielijk. Dat ligt voor de hand, zal men allicht zeggen. Toch staan de zaken steeds zoo, dat ook al is er verschil van meening, men zich nooit uit het lood moet laten slaan. De di rectie niet en ook de vertegenwoordigers der vakbonden niet. Nu scheen het ons op de laatste confe rentie wel eenigszins toe, dat van den kant der directie van „de Schelde" deze zich te veel liet beheerschen door haar on genoegen over de door ons ingediende verzoeken, wat dan altijd tot gevolg heeft een geprikkelde stemming en geen vrucht baar objectief debat over de aan dc orde zijnde punten. Wij kunnen ons de mogelijkheid inden ken, dat o-p bepaalde momenten, dat over verzoeken gesproken moet worden, de toe stand zoo is, dat moeite en zorg een directie kunnen beheerschen en zich daardoor in derdaad wrevelig gevoelt over den gang van zaken. Doch ook dan moet mem zorg dragen, dat zakelijk de kwestie worde be zien en niet vertroebeld door nevenzaken. Dan is dit de beste waarboi g voor een goede behandeling. De directie meende dat aam- de loonverzoeken niet kon worden voldaan. He-t bedrijf kan het niet dragen. De gemiddelden zijn het laatste halfjaar met èen enkele centen gestegen en dat vindt men al heel mooi. Door de vertegenwoordigers der vakbon den werd echter aangetoond, dat de plaats welke „de Schelde" inneemt in de plaatsen van de tweede gemeenteklasse van dien aard is, -dat daaraan een rechts grond kan worden ontleend om voor ver hooging te pleiten. Er kon echter niets van komen. De loonen gaan geleidelijk de hoog te in. Met Januari wordlt er weer promotie- verhooging gegeven- en dan komt ook de nieuwe landelijke loonregeling voor den dag. Wij hebben besloten tot Januari te wachten en dan de toestand opmieuw te zullen overzien. Alhambra-Theater. Watt en Watt als scharen slijpers. Zijde uitver korene. Ditmaal speelden de avonturen van de Deensche filmkomieken zich af in een klein idyllisch plaatsje aan de kust, waar de ge moedelijke heer Babbingson met vrouw, doohter en zoon woont, terwijl er boven dien zeer vaak een „baron" op bezoek was, wiens eenig doel het scheen te zijn, de dochter des huizes ten spoedigste barones te maken. Greta is echter een wilde robbe does, terwijl het hart van den -baron meer uitgaat naar Aspasia, een beroemde film ster. In deze omstandigheden arriveeren Watt en1 V2 Watt, die het opcnluchtbedrijf van scharenslijpers uitoefenen. Zij blijken onmisbaar te zijn bij een filmopname, voor al door f2 Watt's sprekende gelijkenis met Charlie Chaplin. Het einde is een buitenge wone verrassing van Greta voor den baron, waarbij ons tweetal weer als altijd de ge lukkige schuld van alles is. Watt en Z2 Watt hebben nog vrij veel bewonderaars, -maar men kan ook „des Guten zu viel" krijgen en soms worden de grappen en grollen wel wat al té gezocht en te flauw. Na een komische twee-acter het hoofd nummer, dat draait rond de oude kwestie, wie ten slotte de uitverkorene zal zijn. De rolprent is een normale film, die opgeno men is in een zeer schilderachtige omge ving. De badplaats-opnamen zijn keurig. Een weelde aan boulevards, hotels, en ver dere aantrekkelijkheden, die een badplaats pas bezoek waarborgen. Bij de finale is er spanning, wanneer de vliegmachine, waar mede Valentin en de uitverkorene opgeste gen zijn, een gevaarlijke evolutie in de lucht maakt en weer snel herstelt. Zooals wij zeiden een eenvoudig ver haaltje i-n een bijzonder fraaie omgeving. Luxor-Theater. De klokkenluider van de Notre- Dame. 12 Ambachten, 13 ongelukken. Een goede gedachte van Luxor's direc tie, om in den tegenwoordiigen wassenden vloedgolf van films, nog eens een beroemd werk terug te brengen van enkele jaren geleden, teneinde de bioscoopliefhebbers hun hart nog eens te kunnen laten ophalen aan het meesterlijke spel van den grooten karak'terspeler Lon Chaney, die de hoofd rol vervult in Victor Hugo's schitterend

Vlissingse Courant | 1927 | | pagina 1