l/LISSIINOSCHE COURANT GEKRIID-ekGESÜIKERD st.iicolaas ZATERDAG 12 NOVEMBER Eerste Blad KEES HELDER F. v. d. GOES. i^lO.267 65e Jaargang bestaat uit 2 bladen. gemeente-begrooting voor 1928. TENEINDE NOG MEER BEKENDHEID TE GEVEN ïlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIHHIIIIIIIIlllllllllHIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIlï „Proletarische Levensbeschouwing" PLOUVIER BELLAMYPARK FEUILLETON RIJK, JONG EN KNAP. pjjfliimnier '^MNNBMENTS-PRIJS viissiiigen en gemeenten ep Wal- 220 per drie maanden. Franc» ftf ee&eete rijk 2.50. Week-abon- jJiJun17 cent, alles bij voerultbefa- tteiiderliike nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: 1-5 regels 1.25, voor iederen Ifffleer 25 centbij abonnement spe- 'S iriizen. Reclames 50 cent per regel 2L Advertenties betrefiende Huur en fr„. Koop en Verkoop, Dienstaanbie- 'fL m Dienstaanvragen, enz. prijs bij SbetJfeg van 1—3 regels 0.75, voor v;ti regel «eer 15 cent. BAPPORT betreffende het onderzoeik der «meente-begrooting voor 1928, op Maandag 7 November 1927. i ignwezig de heeren E. Andriessen, J. Berger, A. C. van- Hal, W. L. Huson, i'deMeij, mej. H. Meijer, de heeren C. D. vin Noppen, L. P. van Oorschot, P. Pop- In» W. de Ridder, A. Roiije, H. C. V. So- $H. C. Wesselink, Ph. J. Woltering, de wethouders M. j. Harts, M. Laernoes en p g. Laernoes, alsmede de burgemeester fep de secretaris. Voorzitterde burgemeester. Als' rapporteur treedt op d'e heer A. de Beijl, hoofdcommies ter secretarie. Afgemeene beschouwingen. In ver- |band met de verklaring in de laatste (raadsvergadering afgelegd) door den wet houder van onderwijs zou een der leden jjiarnc vernemen welke pogingen aange- I wend zijn om een wethouder uit de S. D. A. P.-fractie benoemd te krijgen en welk algemeen belang-betrokken is bij de aan- neming zijner benoeming door den tegen- woordigen wethouder van onderwijs. Hoofdstuk II. Een der leden dringt er op aan de afdeelingen waar veel publiek komt, naar de benedenverdieping over te Jbrengen» en- alsdan loketten te doen aan togen. Z.i zou het publiek hiermede f gebaat zijn. Hetzelfde lid zou gaarne een specificatie Ulvangera van--hetgeen' uitgegeven js voor I abonnement op diverse bladen- en den aan koop v.an boeken. Een der leclen zou den. bade-concierge een verhooging van jaarwedde ad 50 i villen verkenen met het oog op het be dienen-van de centrale verwarmings-instal- fatie. Een lid wijst op de z.i. hooge kosten van drukwerk. Hij vraagt of de begroo.ting niet f op de cyclostyle gemaakt kan worden, f Een ander lid meent, dat de post „reis- en verblijfkosten" gevoegelijk met 250 verminderd' kan worden. Door een1 der leden, wordt de wensche- j lijkheid! betoogd de telefoon te veranderen. Zi. is de moderne installatie van 't rijk j veel beter. Bij den post „kosten voor begeleiding j van dienstplichtigen en verlofgangers", I merkt dit lidl op, dat sommige artikelen, i als het onderhavige vaak moeilijk te ramen i Z.i. zou het beter zijn- dergelijke pos- J ten op Memorie uit te trekken. Dezelfde J opmerking geldt voor den- post „Gedin gen, rechtskundig onderzoek en technische adviezen." Ten aanzien van laatstgenoemden post stelt een der leden de vraag of Burg. en Weth. -het in het algemeen- juist achten de behandeling van de rechtsgedingen op te dragen aan- één- .advocatenkantoor, waar van bovendien het hoofd1, als lid1 van- het college vara Ged. Staten, medé belast is met -de controle op de gemeentebesturen. Een lidl zou gaarne vernemen om welke redenen 'de gemeente zich onlangs heeft aangesloten bij de Onderlinge Risico Ver- eeniging der Vereeniging van Nederland- sche Gemeenten in plaats van bij de Rijks verzekeringsbank. Hoofdstuk III. Een der leden kan zich er raiet mede vereenigen, dat de vacature van inspecteur van politie, welke 1 Januari a.s. zal ontsüaan, aangevuld zal worden. Z.i. moet, -nu het lagere personeel inge krompen is, zulks ook met het hoogere geschieden. De feiten, genoemd' in -het rapport van den commissaris van politie, kunnen 'hem voorts niet bevredigen. Verder is hij van meening, dat er te weinig agen ten surveilTeeren. Ten slotte uft hij den w-ensch, dat de laatste vacature van agent door eera wachtgelder aangevuld zat worden. Eera ander lid', zich evenmin- kunnende vereenigen- met de vervulling der inspec teurs-vacature, zou eera agent willen belas ten met administratieve werkzaamheden en in verbandl daarmede een wacntgelcfer in- dienst stellen. Van andere zijde wordt het rapport van den commissaris van politie als -goed over wogen gekenschetst. Zijn vertrouwen in het organisatievermogen vara genoemden hoofdambtenaar is hierdoor versterkt. In dit vertrouwen kan hij zich met de aan vulling der i-nspect-eursvacature vereenigen. Hierop merkt een ander lid op, dat de reorganisatie der politie bij hem juist wre vel heeft gewekt, daarbij terugblikkende op hetgeen eenige jaren geleden is ge schied'. lm verband, met de invoering van -den achturen dag is toentertijd- eert groot aantal agenten aangesteld. Om nu daarop te bezuinigen is z.i. een kleinTkunstje. Een der ledera wijst er op, dat er nog 3 agenten op wachtgeld staan. Hij zou gaar ne het resultaat vernemen van 'de bemoei ingen om deze personen in andere takken van dienst geplaatst te krijgen. Een ander lid is -een klacht ter oore ge komen, hierin bestaande, dat werklieden der Maatschappij „de Schelde" door een inspecteur van politie gehoord zouden zijn met betrekking tot een- overtreding der Arbeidswet in tegenwoordigheid der ba zen. Hij vraag.ft hiernaar een onderzoek te doen instellen. Een' der ledten vraagt of de 43 lantaarns, bedoeld' in een- conferentie met den direc teur der gasfabriek, thans alle ontstoken zijn. Zoo dit niet het geval mocht zijn, zou hij erop willen aandringen hiertoe over te gaan. Een ander lid verzoekt! ook de over eenkomst reëel uit te voeren. Een lid zou het artikel even hoog willen ramen als het loopende jaar en voor het verschil meer lantaarns doen- branden. Eera an-d'er lid verzoekt na te doen gaan waar de meerdere verlichting het meest noodig is en wijst op eenige straten. Weer een ander lid bepleit betere ver lichting van. d'e Kofvenierstraat. Een d-er leden informeert naar de calori sche waarde van het gas. Hij vraagt of dit thans op behoorlijk peil- is. Een ander lid wijst er op, dat hij enkele maanden geleden een vraag heeft gesteld met betrekking tot het betalen van 0.25 boete door gezinnen, die niet een bepaalde aanjhet door ons vervaardigde portretwerk, en U op te wekken vooral te denken aan de waarde van een goede foto als St. Nlcolaasgeschenk, geven wij tijdelijk aan elk die zich bij ons laat fotografeeren, een aantal foto,s (Mignon formaat) of een mooi Kalendertje 1928 met portret. FOTOGRAAF MIDDELBURG LANGEDELFT 34 VLISSINGEN E BELLAMYPARK 38 hoeveelheidl gas verbruikt hebben. Hij heeft hierop nog geen antwoord ontva-ngen. Een der leden zou de subsidie aan de Burgerwacht gaarne geschrapt zien. Hoofdstuk IV. Een der leden beveelt een- warmere propaganda voor het consul tatiebureau aan. Een ander lid informeert naar de resul taten van het onderzoek met betrekking tot -d'e eventueele stichting van- een nieuwe badinrichting. Hij vraagt of Burg. en Wetm bereid! zijn te bevorderen, dat deze aange legenheid dit jaar nog tot een oplossing komt. Voorts bepleit hij uitbreiding van het aantal! badkaartjes voor de bestaande volksbadinrichting, alsmede toezicht van het onderwijzend personeel. Een der leden zou gaarne vernemen hoe het staat -met den scholenbouw, zulks in veiband -met de kwestie der nieuwe bad inrichting. Indien deze eventueel bij een- nieuwe school geplaatst zou kunnen wor den, zou zulks eera economische oplossing bevorderen. Bij dit punt geeft een der leden als zijn meening te kennen, dat de verschillende voorstellen veelal lang sl'eepende gehou den worden. In dit verband zora hij gaarne een nauwkeurige opgaaf ontvangen van de verdeeling der werkzaamheden tusschen de wethouders onderling. Eera ander lid brengt onder de aandacht, dat gezinnen, die des zomers veelal den geheelen dag aan de z.g. tweede duinen doorbrengen, veel ongerief ondervinden van het gebrek aan drinkwater. Hij oppert het idee aldaar een- waterkraan te doen plaatsen. Een der leden houdt een pleidooi voor een betere salarieerimg van de assistente ivan den schoolarts en- zou gaarne zien, dat fg INSTITUUT V30R f"| RBEIDERSONTWIKKELING Zondagochtend 13 November 10.30 uur v.m. in het ,,Alhambra"-Theater. Spreker: Onderwerp Toegangsprijs Leden en Donateurs (zonder seriekaart)f 0.10 Anderenf 0.20 aan. dit salaris periodieke verhoogingen verbonden werden. Een ander lid' meent, dat het instituut, hoe goedl overigens ook, niet af is, d'aar er geen controle is, dat de voorschriften van den schoolarts ook inderdaad' nagekomen worden. Hij zou de assistente met deze controle willen belasten en haar alsdan een volle dagtaak wilen geven. Hoofdstuk V. Een -der leden zou, waar straks weder overgegaan zal moeten woidten tot den bouw van nieuwe wonin gen gaarne zien, dat daarbij gelet werd op architectonische schoonheid. Voorts bepleit hij het bouwen van woningen voor oude menschen. Een lid! meent, dat de tijd gekomen is om het uitbreidingsplan- in zijn geheel on der het oog te zien. Hij stelt de vraag wie hiermede befast moet worden en dringt erop aan, dat dit vraagstuk tijdig aangevat wordt, daar er veel' tijd mee gemoeid zal zijn. Men- moet hierbij in de toekomst zien. Hij wijst hierbij op den weg van het station die bij de keersluisbrug met een tweetal bochten naar den Singelweg loopt. Beter ware -het dezen weg rechtdoor te laten loopen langs de Domburgsche tram. Een ander lid wil) nog een stap verder gaan en bespreekt de vaststelling van een gewestelijk uitbreidingsplan in- overleg met Geel. Staten en de gemeenten Oost en West-Souburg en Koudekerke. Een der leden merkt op, dat de Woning- beurs blijkens het verslag slechts voor 40 woningen- bemiddeld heeft. De vraag is bij hem opgekomen of deze .instelling nog wel reden- van bestaan heeft. Een lid heeft vernomen, dat de ambte naar van- d'e Woningbeurs te zijnen huize bemiddeling verleent. Hij dringt op een onderzoek aan. Hoofdstuk VI. Een der leden bepleit verbetering van d'e straatnaamborden in Tuinstad1. Een ander lidl wijst op de slechte bestra ting van de Groote Markt met keien, waardoor de schoolkinderen dikwijls val len en zich bezeeren. Hij dringt op verbe tering aan. Weer een ander lid- acht de uitgaven voor de straten te hoog. Wanneer zgn. putjes gelijk gemaakt worden bestraat men z.i. te groote oppervlakte. Ook zou hij gaarne vernemen voor w.elke straten de geraamde bedragen bestemd zijn. Een der leden vraagt of de Prins Hen- tirikweg bij de Keersluisbrug ook naet ver beterd' kan worden. Een ander lid betwijfelt of de functie van baas bij de plantsoenen wel noodigis. Voorts betoogt een lid de wenschelijk- heid van het plaatsen van een urinoir aan het strand. Enkele leden bespreken het onder water loopen van sommige stadsgedeelten. Ge vraagd wordt of de rioleering thans goed functionneert en of geen herhaling te vree zen is. Men zou gaarne vernemen wat de oorzaak van deze overstroomingen is en of de riolen geregeld doorgetrokken worden 'Naar de meening van een- d'ezer leden be vindt zich te veel zand' enz. in de riolen. Een ander lid heeft gehoord, dat er plannen bestaan om, in verbandl met deze overstroomingen een stoomgemaal te bon- wem Hij geeft in overweging deze aange legenheid te bespreken in de commissie voor de gemeentewerken en wijst erop, dat bij buitengewonen regenval een stoom gemaal geen uitkomst kan geven. Verschillende leden voeren het woord over het opbreken van straten ten behoeve van derden. Gevraagd' wordt op welke wijze deze aangelegenheid geregeld is en of bij le en 2e herstrating steeds verhaal op de betrokkenen plaats vindt. Hierbij word't d'e Prins Hendrikweg genoemd. Men zou gaarne vernemen waarom aan het Rijk vergund is zelf het straatwerk te doen verrichten, zulks in afwijking van den geldenden- regel, dat dit van gemeen tewege geschiedt. Men wijst erop, dat dit thans op een slordige wijze is geschied, terwijl meerdere tegels nu reeds stuk zijn. Voorts werd vroeger door belangheb benden direct niet alleen voor de bestra ting, doch bovendien voor 2 X herstraten betaald, terwijl zulks thans geschiedt bij elke be-(her-)strating. Men- acht een goe de controle hierop niet -mogelijk, vooral wanneer er geruime tijd tusschen ligt. Een dezer leden is van meening, dat de raad hadi moeten -beslissen of verandering van systeem noodig of wenschelijk was. Ten slotte wordt aangedrongen op een ernstig onderzoek met betrekking tot de wijze waarop het straatwerk het beste en goedkoopste kan plaats hebben. Een dier leden geeft hierbij in overweging het straatwerk in eigen beheer te doen ver richten. Een der leden wijst op de hooge uitga ven voor het onderhoud! der openbare scholen, waardoor het gemiddelde per leerling eveneens hoog wordt. Hij begrijpt niet waar die groote bedragen aan besteed zijn. Hij zal' gaarne een o-pgaa'f"ontvangen van hetgeen aan iedere school gebeurd is. Voorts vraagt hij hoe de boekhouding bij gemeentewerken opgezet is. Hij zou daar gaarne een volledig inzicht in hebben. In dien er uurfoonen niet op een bepaalden pö'ét gebracht kunnen worden, moeten deze z.i. op Algemeen Beheer drukken, althans niet op onderwijs. Hetzelfde lid heeft vernomen, dat door tusschenkomst van een nu-gewezen-raads- lid aan de gemeente een zeker procédé zgn. Everdry is geleverd1 voor muurbespui- ioterletters, sp8itsleïïers Naar het Engelsch van- N. BOWLBY. (Nadruk verboden). Dien volgenden dag was het nat en somber. De lucht zag 'loodgrijs de regen y'd onophoudelijkde wind was tot een orkaan geworden. Om haïf vier glipte Lorna ongezien naar •'■tar kamer, terwijl ze Carline en Teddy in te bibliotheek liet. Zij kleedde z-ich nu om ij te gaan en moest zelve lachen om het mee, dat iemand in zulk weer zoo iets mirfde ondernemen. „Wat een dag voor een samenkomst ze tot zichzelve. Of het toeval het zoo hebben wilde, ont vette ze Carline op ide trap. .Teddy wilde dit portret van» moeder zei ze. Met een blik op haar vriendin voegde zij er toen bij „Lieve, je gaat toch ni<üt uit, op een dag als deze „Jij bent wel' gisteren uitgegaan „Vandaag is- het veel erger. Hoor maar tens naar den regen. Bovendien was ik niet aHeen -ito houd- er niet van om den heelen dag luns te zijn opgesloten, zonder een aasje nssche lucht. Ik zal' niet alleen zijn ik te"1 de honden mee bit zeggende floot zij de fox-terriers en Th de bibliotheek binnen. „led'dy, Lorna wil absoluut een wan- te'ing maken en hetis niet veilig voor aar om alleen te gaan. je wilt toch wel "W haar mee uit „zou je -het erg graag hebben -»y R Ted, zorg jij toch voor haar I ed\vee S'mg hij dus in den hall en vond zich daar al klaar maken. „Wacht, dan ga ik met je mee "5*5. je kant niet uit." „Misschien niet, maar ik zou toch ook graag een wandeling maken en hef is niet verstandig van je om alleen in dien storm te gaan. De takken waaien overal van de boomen af." Het beviel Lorna in het geheel niet, maar zij moest wel toegeven. Toch zou ze nog een poging wagen. „Zeg, Ted „ja schreeuwde hij terug, want de wind voerde zijn stem den anderen kant uit. „Het is veel te nat voor een wandeling. Als ik jou was zou ik regelrecht «naar Car line teruggaan," „Bedoel je dat je liever alleen wilde wezen „Ja." „O, goed dan. Ik wil mij niet aan je op dringen." „Je bent toch niet boos, Teddy „Ik ben niet boos. Maar ik wist niet, dat mijn gezelschap u overbodig was. je ver kiest de honden zooals ik zie." „Bob en Pixie onderhouden mij nooit antwoordde Lorna met een glimlach. Maar ze was hem kwijtgeraakt, ten koste van hem in zijn waardigheid te krenken. Nu zwoegde ze maar weer verder door de woedende elementen, tot ze bij de Ze ven Beuken" was. Tegen den opstand aangeleund1, was ze daar eenigszins bevei ligd' tegen het ergste geweld! van den storm. Bob en Pixie drongen zich tegen haar aan voor bescherming. De regen bleef in stroo-meir neervallen, maar steeds stond het tengere figuurtje te wachten. Zij had er erg spijt van, dat ze de honden had meegebracht, maar daar kon ze nu niets meer aan veranderen wamt ze trachtte ze al terug te sturen, maar dit ging niet. Waar het) vrouwtjb weer era wind trotseerde, wilden zij niet achterblijven. Met inspanning onderscheidde ze in de steeds, toenemende duisternis, dat het kwart over vij.ven was. „Hij had het dus niet eens voor mij over om door weer en wind te gaan dacht zij. Het besef van deze vernedering werkte verpletterend op haar. Ze legde het hoofd' op de bovenste trede van den opstap er barstte in tranen uit. Godfrey had haar in d!en steek gelaten. „U heeft zich toch niet bezeerd vroeg Chesney vriendelijk. „Kan ik u ook met iets helpen „Neen, dank u Dat kan niet F' „U is dóórnat 1 Ga d'adelijk mee naar huis, arm kind Hij sprak heel vriendelijk en tegelijk zóó overredend, da;i) zij opstond. Chesney had tact genoeg om niets te vragen en te -doen of hij niets zag. Zij snikte of het hart haar breken zou. „Neem mijn ami raadde hij. „Dit is geen dag voor je om uit te zijn." „Ik schepte zoo graag een luchtje." „Ik óók dus dit mag ik u niet kwalijk nemen", zei Chesney opgewekt en wel dégelijk acht gevend; op het zenuwachtig trillen van- haar stem en het glinsteren van tranen in haar oogeu. „Ik denk dat Molly liet te druk heeft met mr. Loraéne om uiit te gaan gooide Lor na eens een vischje uit. ...O, Godfrey is wegantwoordde Chesney gul, die nu ineens begreep uit welken hoek de wind woei. „Wèg...?" herhaalde zij in de grootste verbazing. „Hij heeft vanmiddag om half vier een telegram gekregen van- zijn oom, lord Des- mond! dén oudén heer, dSe hem Dene- thorpe zal nalaten, weet u en Godfrey vertrok in vréeselijke haast om den trein van 4.05 nog te halen." Hef) bedroefde gezichtje helderde aan merkelijk op. Dus het was niet zijn schuld. Hij kon1 het niet helpen Chesney begreep er niets van. Dit on doorgrondelijke schepseltje keek juist ge lukkiger, nu zij hoorde dat de man dien zij liefhad, vertrokken was „De oude lord Esmond isjieel ziek", zei Chesney. „Het was een dringende op roep. Nu hier is de dam, veilig en wel, bij huis Neen, dank u ik ga niet mee bin nen. Zorg vooral dat li gauw die natte dingen uittrekt Toen Lorna hem de hand gaf, keek ze naar hem op met een blik vol dankbaar heid „Dank u wel. (J is heel, heel vrien delijk geweest 1 En ik was heet dwaas.. Maar u zult er toch niemand iets van ver tellen, mr. St. Aubyn „Daar kunt u van op aan, miss Conway. Goeden avond Een paair uur later ontving Lorna een brief vol excuses van Godfrey Loraine. Zijn oom was zeer ziek, -meldde hij en had hem ontboden zonder verlet. Miss St. Aubyn had' hem gevraagd naar Grey- ham terug te kceren maar hij vreesde, dat dit niet zou wezen vóór Juni of Juli. „En dan. dan eerst, liefste, zal ik je alles zeg gen", besloot hij. Lorna drukte het epistel aan de Jippen. „Dan, liefste, zal- ik je alles zeggen", herhaalde ze, telkens en telkens weer in zichzelve. „Maar... o. Donsje, wat duurt dat nog een eeuwigheid, eer het Juni is HOOFDSTUK XVIII. Godfrey, nu lord Esmortd, keerde naar Greyham terug, vroeger dan hij verwacht te, een en al verlangen om Lorna zoo gauw mogelijk ;te zien. Hij bleef maar heel kort op Fenleigh en begaf zich toen op weg door de^boschjes, naar haar toe. Het was een ideale Mei-morgen het geritsel van -dé teedere, groene blaadjes vormde een droomerige begeleiding bij het kweelén dér vogels. Godfrey was nu eindelijk vrij om zijn liefste aan het hart te drukken Eenigen tijd liep -hij het pad langs, toen zag hij eera amazone komen- aanrijden, in pijlsnelle vaart en die met dé grootste be valligheid te paard zat... Hierin herkende hij Lorna... Zij onderscheidde de lange gedaante on der den» boom niet, eer ze op een twintig meter afstand van hem was. Toen hield zc. met een erge kleur, haar paard in. en boog wat voorover in het zadel, om hem de hand toe te steken, zoodra ze dicht ge noeg bij hem was. „Ik liet juist Kildare eens flink galop- peeren", zei ze opgewekt. „Is het nu al Juni, lord Esmond ,,Ik kon een maand- eerder komen dan ik zelve verwachtte. Je hebt zeker wel gezien dat mijn arme oude oom overleden is Hij heeft -mij Denethorpe nagelaten een mooie, oude plaats zooals ge weet en nu wacht ik op een meesteresse om het in orde te houden..." Zijn oogera waren welsprekender dan zijn woorden. „Zou een- huishoudstser niet even goed zijn vroeg zij kalm. „Toe, daal nu af van dien verhoogden zetel spotte hij haast gebiedend. „Zóó kan ik niet imet je spreken. Juist... Kildare- kan best zoo lang aan een boom gebonden worden Weet je wel, dat het maanden gelédén is sinds we elkaar het laatst ontoioeititen?" „Het lijkt mij nog in het geheel zoo lang nietantwoordde sjj onschuldig. „Het lijkt je zeker slechts zoo vele we ken antwooirdde hij peinzende. Maar, daar hij het toch onzin achtte dezen toon verder voort te zetten, voegde hij er bij, haar diep in de oogen kijkend' „Mijn liefste kleine meisje, wil jij niet zien of je Denethorpe voor mij besturen kunt De prachtige bruine oogen keken naar hem op met vrageraden blik. .,0, Godfrey... Ik bedoel lord Esmond „Neen, neen l... Je moet mij Godfrey noemeni en nooitf anders En ik zal je óók bij je naam noemen., want je wordt mijn vrouwtje !....Ik zie aan je oogen, dat je dit wel wilt (Slot volgt.)

Vlissingse Courant | 1927 | | pagina 1