ion 373 ALE »E> SALE' MAANDAG 17 OCTOBER >.244- 65e Jaargang ING BINNENLAND Stads= en Provincienieuws 1927® DEAAL irit men bij LSTRA&T I gt eens PRIJS- iAVE aan van het appo V' Stoomvaar! -Middelburg-Rotte# thengelegen plaatsen. R VAN PASSAGIER5' DEREN EN VEE. v.Midd. v. Re"' L )ctober v.m.uurv.nw» 17 18 g20 21 24 25 matlën te bekomen &pi j N.V. TriMPg* 'T!ll|»> Erven O. VUï>» l B. EENHOORN. jjH v. OOSTERHOUT, TT „I I Oebrt. BUITENHEK, aan DAMME's e-enoram ALSTRAAT 74 uitverbaasdstaan den lagen prijs, J de aanschaffing een dergelijk be emd instrument ogelijk maakt. VERLOREN bruin GUMMI HONDJE! belooning terug te be] mingsweg li. w AGTERBERG, Ba 15, vraagt een net DAGMEISJE, de 16 jaar. Aanmelden! tusschen 7 en 9 uur.| aangeboden een in] aat zijnde PIANO. letters A. F., bureau] urant". VERLOREN tui. Tegen beloonini ezorgen Clijverstraat if vertrek te koop een] tje met aanhaitgmotn'J l. Prijs f65.—. letters A. K., bureau] urant". een R met toebehooren] en na 7 uur. Tijdinghal „Vliss. Crl. moderne WONING, 4 groote en 4 kIMsM iolder, Keuken, T»F licht, Gas, Waterlei-N geschikt voor 2 gel •ijs f 50.— per mM»! letters A. N, bureau| urant". USSINGSCHE COURANT BONNEMENTS-PRIJS longen en gemeenten op Wal- i I'S Der drie maanden. Franco wie riik f 2.50. Week-abon- :il! 17 cent alles bij vooruitbeta- 1 .(tilijte nummers 5 cent. .„VERTENT1E-PRIJS Ji regels1.10, voor iedere 1 ,s „ntbij abonnement spe- E„ Reclames 52 cent per regei Katenties betreffende Huur en StJ en Verkoop, Dienstaanbie- Ffffienstaanvragen, enz. prijs bij Lift? van 1 reEe's f °-7®> olke Khtefvan 1-6 regels 1.70, K meer 26 cent. SpBESTUUR VERKEER. Weth. van Vlissingen «Ieropenbare kennis heden de brug rond' den zgn. «toren (Boulevard de Ruyter) voor het verkeer voor voetgan- October 1927. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. HINDERWET. aneesfer en Wethouders van Vlis- tn ingevolge de artikelen 6 en 7 derwet ter openbare kennis ■hij hen is ingekomen een verzoek van fc LAIANSE, alhier, om vergunning oprichten van een electrische wors+- waarin zal worden 'geplaatst een ïjiotor van 3 P.K., drijvende een |ak- en een vleeschmengmachine pt het oprichten van een vleeschroo- I in het perceel kadastraal bekend: late Vlissingen, Sectie D no. 1182, M gemerkt Gravenstraat no. 4 iSociété Anonyme des Tramways ir de Flessingue'Middelboung et sons, alhier om vergunning tot het jdfo der electrische centrale door het itsen van een schakelhuis, op het IIkadastraal bekend gemeente Vlis- Sectie B, no. 14B4, plaatselijk ge- Koningsweg ■deze verzoeken met de bijlagen, van- 4kn op de Gemeente-Secretarie (2c Ag) ter visie zullen wprdea gelegd «schriftelijk bezwaren bij hun college Jï worden, ingediend. pen veertienden dag na heden, zijnde Hen October 1927, zal ten Gemeente- 1 des namiddags ten, 3 ure, gelegen- rden gegeven, om bezvyafeti tegeïi. pectievèiijk oprichten en uitbreiden |innchtin'èen in te 'breriigen, terwij' f zoowel de verzoekers als zij, die aren indienen, in de gelegenheid wór- feteld deze mondeling en schriftelijk lichten. Iwel de verzoekers, als zij, die bezwa- Jprengen, kunnen gedurende drie da- pór den 31 en October 1927 ter G?e- Secretarie (2e afdeeling) van de ter pgekomen schrifturen ikennis nemen, ts zij er de aandacht op gevestigd, wlgens de bes taande jurisprudents p zijn gerechtigd zij, die niet Jakomstjg artikel 7 der Hinderwet I fiet gemeentebestuur of een of meer lieden zijn verschenen, teneinde hun- paren mondeling toe te lichten. den 17 October 1927. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. 'BISSCHOP. Subsidie K.L.M. de Tweede Kamer is een wetsontwerp pnd tot verhooging en aanvulling van ■1^7hoofdstuk der Staatsbegrooting i toelichting hierop luidt als voljgt f oorspronkelijk op de 'begrooting van ptuk IX voor het dienstjaar 1927 on- I '50 uitgetrokken bedrag ad voor steun aan de Kon. Lucht- sfcaiappij voor Nederland en Ko- werd bij nota van wijziging ver- pd met 300.000, zulks in verband F omstandigheid, dat de regeling voor f oenen van verderen steun aan de nog niet tot stand was gekomen. "en ls die rqgeling van kracht ge- i regeling zal' aan de maat- over 1927 een bedrag van Ikken200.000 meer dan is uit- ij. als subsidie worden uitige- èil 2 een som van 100.000 in de wtviï. JS^ehappij moeten worden liton ten name van het rijk Y;jandeelen. wetsontwerp heeft deze van Bedrijfsautohouders. |B°nd |"d heeft plaat van bedrijfsautohouders in Ne- een adres tot den minister van waar'n dringend ver- f1»o» 2oeirt>er 1928 met massieve '"Sweden t SSe weSen za' mogen of altllans den betrokkenen K lWordt Sebode" de op 1 No- ïMen fntÜ!asrens gemonteerde mas- f °P te rijdenG voorsc^reven minimum- 311 Ï!ï0??re Politieambtenaren ia "i Nederland. Politie-Ambtena- bestond Zaterdag een kwart eeu-w. Ter eere van dit feit werd door het bestuur een receptie gehouden. De belangstelling was zeer groot. De zaa van „Artis" te Amsterdam waar de recep tie werd gehouden, was herschapen in een bloementuin, door de vele bloemstuk ken. Onder de zeer velen, die geluk kwa men wenschen, behoorden de heer Collard, chef van de tweede afdeeling van het de partement van justitie te Amsterdam, de heer A. J. Marcusse, die namens het Am- sterdamsche politiepersoneel ook bloemen aanbood, voorts de Broederschap van Commissarissen van Politie, de Algemeen? Bond van Politiepersoneel in Nederland. -Na afloop der receptie vereenigden zien tal van leden van den Bond met eenige ^gasten aan een feestmaal. Een mooi geschenk aan Artis. Het stoomschip „Krakatau*' der maat schappij „Nederlands" heeft Vrijdag een bij zonder interessante en waardevolle aan winst voor de levende have van Artis mee gebracht. Dank zij den heer P. W. M. Hoegen van •Hoogelande te Middelburg, heeft het Ko ninklijk Zoölogisch Genootschap eindelijk een paar soortzuivere, in het 'wild gevangen exemplaren van den mooien Javaanschen Banteng, het wilde rund, dat tegenwoordig, gelukkig van regeerimgswege beschermd, alleen nog maar in de Zuidelijke Preanger en in Zuidn'Bantam voorkomt. Met dit jonge paar is aan Artis de moge heid geopend een fokstam op te zetten van deze tot nu toe in geen zoölogischen tuin in den zuiveren wildvorm gehouden run dersoort. DE EERSTE ZEEUWSCHE LEGWEDSTRIJD. Door de commissie welke zich heeft be last met de organisatie van den eersten Zeeuwschen legwedstrijd, uitgaande van de V. P. Z., was Zaterdag een bijeenkomst ge houden op het Hoenderpark van den heer M. J. Rottier, gelegen aan den Hoogeweg onder deze gemeente. Tot deze bijeenkomst waren uitgenoodigd de leden der V. P. Z., deelnemers en ver schillende autoriteiten. Daar merkten wij o.a. op den burgemeester, den heer C. A. van Woelderen, den rijkspluimvee-consu lent, den heer Van Asperen Vervenne en den secretaris der Zeeuwsche Landbouw- maatschappij, ir. Sibenga. Nadat in de woning van den heer Rottier gastvrijheid en een kopje thee waren ge noten, begaven allen zich naar het deel van het hoenderpark, waar de toornen, die aan den wedstrijd deelnemen, gedurende een jaar hun „thuis" zullen hebben. Hier wedden allen welkom geheet,en door den heer Slegt, secretaris der V. Pi Z., die zijn wojord van welkom in het bijzonder richtte1tot "de autoriteiten. Hij verzocht den burgemeèster van Vlissingen, die zich Bereid had verklaard den wedstrijd ie openen, hiertoe te willen overgaan. De heer Van Woelderen zeide gaarne aan het verzoek te hebben voldaan om den wed strijd te openen. Hij zou kunnen volstaan met veel succes toe te wenschen. Doch de agenda spreekt van een openingsrede en daarom moet spr. wel eenigszins verder uit weiden en hij doet dit gaarne, omdat het doel van den wedstrijd hem sympathiek is. Het geldt hier een economisch belang en moet niet als sport worden beschouwd. Het doel moet zijn het werk van kippenfokkers en kippenliefhebbers, als zijnde een natio naal belang, te bevorderen en nuttig te doen zijn. De fokkers dienen vooral te letten op kwaliteit van dieren, want men móet er toch voordeel van trekken. Men zie naar Denemarken en neme daar een voorbeeld aan. De Deensche eieren hebben de wereld markt vroverd. De Nederlanders hebben Denemarken veel geleerd, maar worden nu op dit gebied door de Denen overvleugeld, omdat men daar op kwaliteit let. Men heeft er een buitengewoon strenge controle. Tot de deelnemers, tot de actieve fokkers zegt spr., luistert naar uw consulenten, die weten hoe het zijn moet. Spr. meent, dat dit ook. de gedachtengang is van het bestuur. De heer Van Woelderen hoopt, dat deze wedstrijd de eerste van velen zal zijn en meent dat 14 toornen een goed begin is en verklaarde daarna den wedstrijd voor ge opend. De heer Slegt zeide zeer dankbaar te zijn voor deze welsprekende woorden. Hij wil thans de commissie voor dezen wedstrijd, de heeren De Graag te 's-Heer A'btskerke, voorzitter, Terwoert te Koudekerke, pen ningmeester en vooral ook den heer v. d. Graaff te Arnemuiden, secretaris, geluk- wenschen met haar succes, zij kregen aan gifte van 16 toornen en moesten er twee afwijzen. Spr. hoopt ook, dat de heer Rot tier met veel genoegen voor de kippen en den wedstrijd zal zorgen. Hierna kreeg de heer Van Asperen Ver venne het woord en zeide met veel genoe gen namens den rijksvoorlichtingsdienst hier aanwezig te zijn, vooral in Zeeland en in het bijzonder op Walcheren. Aan een wedstrijd als deze is een groot voordeel verbonden. De beteekenis daarvan is, dat de uitslagen van den wedstrijd beter vertrouwd worden dan van controle door particulieren en dit is van grooten invloed op de pluim veehouderij in de omgeving. Spr. geeft daarvan een voorbeeld, door te wijzen naar Zevenhuizen, waar weinig pluimvee was, maar waar een legwedstrijd tot gevolg had, dat daarin veel veranderde en o.a. de ouder- wetsche kippen werden vervangen door leg horns en Barnevelders. De toestand op Walcheren is veelal ook nog achterlijk. Bij het laden van kippen voor Duitschland treft spr. nog kippen aan met kuiven en baarden, zooals die een 50 jaar geleden voorkwamen, er zijn nog wel soorten onder van 100 jaar geleden. En toch heeft juist het klein land bouwbedrijf zulk een gr0ot belang bij de pluimveeteelt. Bij goed soort kippen heeft men het heele jaar door eieren, en dan nog slachtvee, dus steeds inkomsten voor de da- gelijksche uitgaven. Spr. doet een beroep op het orgaan van de Z. L. M. voor het plaat sen van uitvoerige rapporten over den wed strijd en op de plaatselijke pers voor kor tere mededeelingen, dit uit propagandistisch oogpunt. Het spijt spr. dat de heer Dommissie, se cretaris van den kring Walcheren der Z. L. M. niet aanwezig is, omdat hij hem dan kon dank zeggen voor de wijze, waarop hij zich den laatsten tijd voor het pluimvee heeft geïnteresseerd. Daardoor heeft spr. voor de eerste maal van een afdeeling der Z. L. M. op Walcheren een uitnoodiging gekregen voor een lezing „Het daghet in het Oosten." Thans nam de heer Siebenga, secretaris der Z. L. M. het. woord, en bracht dank voor de uitnoodiging en de woorden van welkom. Het bestuur der Z. L. M. heeft het op prijs gesteld daaruit te merken het stre ven naar voortzetting der vriendschappelijke verhouding met de V. P. Z., want de Z. L. M. volgt dezen wedstrijd ook met belang stelling. Spr. meent, dat men goed moet op letten op de dieren en hun verpleging. Spr. heeft ook reeds in Drenthe gezien hoe na 2 of 3 jaren veel verbetering intreedt. Gaarne zegt hij een plaats voor de rapporten in het Landbouwblad toe en eindigt met den wensch, dat aan den wedstrijd in den loop van het jaar een druk bezoek zal worden gebracht. De heer Rottier bracht dank aan de inzen ders en verzekerde, dat de kwaliteit der dieren uitstekend is. Spr. hoopt dat de wed strijd goed zal slagen, al ontveinst hij zich niet de moeilijkheden daaraf verbonden. Spr. hoopt ook op een druk bezoek, dat kan plaats hebben op Woensdag- 'en Zaterdag middag, en waarbij hij zooveel mogelijk alle gevraagde inlichtingen zal verstrekken. De heer Slegt deelt thans mede, dat ver hinderd waren de Commissaris der Konin gin, de inspecteur van den landbouw, de voorzitter der V. P. Z. en de voorzitter der commissie. Van den Commissaris der Koningin en den burgemeester van Vlissingen werden reeds medailles ontvangen en ook de voor zitter der Z. L. M. zegde steun toe. De heer Van der Graaf bracht dank aan den heer Van Woelderen voor zijn medaille. Ten slotte sloot de heer Slegt deze bij eenkomst, de opkomst heeft zijn verwach tingen overtroffen en gebleken is, dat er ook liefhebberij bestaat voor een openlucht bijeenkomst als deze. Hierna brachten alle aanwezigen een be zoek in de ruime hokken, bestemd voor de 14 toornen, die aan den wedstrijd deelne men. Het zijn 11 witte leghorns, 2 Rhode Islands, reds en 1 koekoek leghorns. Van de toornen komen er 2 uit Walcheren, nl. van de heeren K. G. Smit te Oostkapelle en W. de Bakker te Vrouwepolder 4 uit Zeeuwsch-Vlaanderen, nl. van de heeren ïz. A. .Ghijselq, Oosfourg C. Maartse, Water- landkérkjei; P. de Bruijn, Oostburg en G. Verwilgheij te Hulst4-uit Noord- en Zuid- Beveland, nl. van mej. P. H, Kakebeeke en de héëren j. M. Drijgers, 's Meer Abtskerke Joh. van Baaien, Heinkenszand M. dè Regt, Kats en 4 uit* Tholen, nl. van de hee ren L. J. Groenewegen, St. Maartensdijk (2 toornen) C. D. Ampt, Oud-Vosmeer en A. C. Hage, St. Maartensdijk. In deze hokken bevinden zich een groot aantal Iegnesten, als een kip daarin gaat, valt een klep dicht en kan zij na het leggen het nest niet verlaten. De heer Rottier licht de klep op, controleert afkomst en no. van de kip en teekent direct op lijsten aan, dat kip no. zooveel op dien datum een ei heeft gelegd. Het nummer wordt op het ei ge schreven en later worden de eiers gewogen. Zoo krijgt men na eerPjaar een resultaat van iedere kip en dus ook van iederen toom. De hokken worden uiterst proper gehou den en voor goede voeding wordt natuur lijk gezorgd, terwijl aan de hokken groote ruimten grenzen, waar de dieren zich in de open lucht kunnen vergenoegen. Dat de heer Rottier de rechte man op de rechte plaats is ten deze, bleek ons bij het bezoek aan het overige gedeelte van het hoenderpark, waar alles volgens de hoogste eischen is ingericht en honderden kippen, speciaal witte leghorns worden aangetrof fen. De meeste hokken zijn van electrisch licht voorzien en wordt dit des avonds een uur ontstoken, wat voor de kippen blijkbaar den dag met een uur verlengt en het leggen bevordert. Nog werd een bezoek gebracht aan de schuur >en een kijkje genomen bij de groote broedmachine, die nu natuurlijk buiten wer king was, maar tegen het voorjaar het kweeken van nieuwe voorraad kippen, zeel ten goede komt. Het was voor allen, ook voor leeken op het gebied der pluimveeteelt een interes sante middag. HET BÜRGEMEESTERSFEEST OP 'T ZAND. Het Zand was Zaterdag voor een groot deel in feestdosch gestoken ter eere van den nieuwen burgemeester van Koudeker ke, den heer A. Bakker. Op den Koude- kerkschen weg en d'en Breeweg stonden eerepoorten en alom was groen en bloe men aangebracht,, en wapperde de drie kleur als blijk van feestvreugde over den nieuwen burgervader. Reeds des morgens te 9 uur waren de 23 ringrijders hun vreedzamen strijd op de baan aan d'en Breeweg begonnen, doch de groote en meer algemeene feesten zou den eerst des middags plaats hebben. Nadat de keuring der fraai versierde rij wielen en sportwagens had plaats gehad, werdi de burgemeester ontvangen in de achterzaal van den Buitentuin. Aan den ingang waren de heeren Kraamer, voor zitter der commissie op 't Zand' en de bei de wethouders ter begroeting aanwezig, terwijl in de zaal' velen den heer Bakker opwachtten. De heer Kraamer richtte zich tot den burgemeester en wees er op, dat men niet meer als vreemden tegenover elkaar staat als een week geleden. Spreker brengt na mens aile ingezetenen van 't Zand dank voor de welwillendheid) ook in dit gedeelte der gemeente eenigen tijd te willen ver toeven en hem in de gelegenheidl te stellen nadere kennis te maken en nauwere vriend schapsbanden te sluiten. Spreker hoopt dat ae feestelijkheden, al zijn zij niet zoo groot als op het dorp, dte goedkeuring van den heer Bakker zullen wegdragen. Spreker spijt het, dat de aanstaande echtgenoote van den burgemeester niet aanwezig is, om ook haar deel van de huldiging in ont vangst te nemen. Spreker noodigde daarop den burgemeester uit deel te nemen aan een ommegang over 't Zand. De burgemeester zeide eerst te hebben gemeend, dat het beter was een feest voor allen in het centrale dorp, maar als het Zand toch feest wilde vieren heeft hij toegezegd daar aanwezig te zullen zijn. Nu hij van en kele toestanden en verhoudingen in de ge meente op de hoogte is gekomen, is hij verheugd) aanwezig te zijn. Spreker dankt hartelijk voor de woorden van welkom en zal de vriendelijke woorden aan zijn ver loofde overbrengen. Spreker is vooral be nieuwd een kijkje te nemen bij het voor hem onbekende ringrijden te paard. Na deze ontvangst werdi de optocht aangevangen, die als volgt was samenge steld eerewacht, gevormd door de ring- rijders rijtuig met den burgemeester, de beide wethouders en den heer Kraamer rijtuig met de feestcommissiej dan het groote aantal keurig versierde rijwielen de schoolkinderen gewapend met vlagge tjes vervolgens de vereenigingen van 't Zand en ten slotte een praalwagen van T. O. en O. Volgens de vooraf vastgestelde route trok de stoet onder groote belangstelling van velen tot dat op het pleintje bij de pomp een défilé voor den burgemeester werd' gemaakt, waarbij vooral de leden van V.I.O.'s met hun turnersgroet impo neerden. Terwijl op de stadsweide de kinderspe len aanvingen en op den Breeweg de ring rij derij te paard werd voortgezet en die per rijwiel gehouden werden, ging de burge meester de kerk en het verenigingsge bouw bezoeken ,om daarna zoowel bij de kinderen als bij de ringrijders een bezoek te brengen. Daarbij trok vooraf het ring rijden te paard zijn aandacht, als iets heel nieuws voor hem. De aanvoerders der ringrijders, de heer W. Reijnierse, sprak den burgemeester toe en noodigde hem namens alle ringrijders uit hun spel te komen gadeslaan. Spreker hoopt dat het den burgemeester onder hoogeren zegen gegeven moge zijn vele jaren de gemeente te besturen en dat hij voor de ringrijderij, welke elk jaar met Pinksteren beoefend wordt en ook bij feestelijke gelegenheden, steeds zijn hoog gewaardeerde medewerking en steun zaX 'wiljen verlieenen. ,pe burgemeester gaf in zijn ahtwoord blijk van groote belangstelling in den. Wed strijd en gaf de verzekerig zijner medewer king ook in de toekomst. Nu wij toch bij de ringrijders zijn, zij medegedeeld dat 10 hoogste prijzen wer den behaald als volgt: 1. J. Renierse 11 ringen 2. A. Reijnierse 11 3. L. Reijnier se Pz. 10 4. A. Brasser 9 5. J. Corbijn 9 6. L. Brasser 8 7. J. Simonse 7 8. C. Bosschaart, 9. C. Maas en 10. C. Koole al len 6 ringen. De overige rijders hadden 5 of minder ringen. Dat er een lang leve op den burgemees ter werd) uitgebracht behoeft haast niet te worden verzekerd. Van de overige wedstrijden, waarbij alle deelnemers een prijsje kregen zullen wij geen uitslagen opnemen, alleen zij vermeld dat de jongens van 10 tot 13 jaar liepen op de hindemisbaan de meisjes van dien leeftijd) dén stoelendans uitvoerden de jongens van 8 tot 10 blokjes raapten en de meisjes van dien leeftijd en de kinderen van 6 tot 8 jaar zich aan het eiersloopen waag den. Het was zoowel op de weide als bij de fietsende ringrijders op den Breeweg ook vol belangstellenden en in de eerste plaats hebben de deelnemenden volop ge noten. Van het des middags gebeurde zij nog vermeld! de receptie, waarvan velen ge bruik maakten om met den heer Bakker kennis te maken. Des avonds te 7 uur trok de lichtstoet, die niet minder goed geslaagd mag heeten dan af de overige deeien van het feest, vanaf den Tramsingel naar Koudekerk- schen- en Breeweg. De talrijke lichtjes kropen als een slinger langs den weg, en den deelnemers werd het loopen gemakke lijk door de vrooiijke marschen van het muziekgezelschap „Voorwaarts". Het bleef echter niet alleen bij het licht van den stoet, want naast de verlichting aan de eerepoorten hadden ook verschil lende bewoners voor eenige verlichting gezorgd. Daarvan willen wij afzonderlijk noemen de prachtige electrische verlich ting van den voortuin van den heer dr. Simons de steeds aardig blijvende ver lichting met vetpotjes bij den heer Cle ment en de kaarsverlichting bij den heer Klüppelberg. Vooral deze laatste verlich ting is met zeer weinig kosten goed' na volgbaar. Het officieele slot van den feestdag was de uitvoering door verschillende vereeni gingen in het lokaal van den Buitentuin. Nadat door het veel te groot aantal be langstellenden, in verbandi met de ruimte, eenigen tijd1 was omgegaan alvorens kon worden begonnen, werd eerst door het kinderkoor en toen door de zangvereeni- ging „Looft den Heer" op zeer verdienste lijke wijze gezongen, waarna de verschil lende af deelingen van V.I.O.S. turnen en goede groepen" te zien gaven, en ten slotte „Voorwaarts" zijn beste beentje voorzette. De burgemeester bracht een paar maal dank voor'hetgeen ten beste werd gegeven om ten slotte dank te brengen aan allen, die aan het welslagen van het feest mede werkten en inzonderheid aan den voorzit- ter van het feestcomité, den heer Kraamer. De burgemeester eindigde zijn slotwoord' met verzoek allen rustig huiswaarts te gaan. 't Zand heeft op waardige en passende wijze zijn burgemeestersfeest gevierd. VLISSINGEN, 17 OCTOBER. Vlissingsche Tocmeelvereenigïng „Koningin Wilhelmina". „De Oude Vriendschap". Buitengewoon was de belangstelling voor den cabaret-avond van bovengenoemde ver- eeniging niet, wat ons verwonderde eer stens omdat „Wilhelmina" in den regel nog al flinke zalen trekt, in de tweede plaats wijl hier werk werd verricht voor het alge meen belang en dat van Vlissingen in het bijzonder. Het gold toch de opening van een reeks voorstellingen, welke beoogen de kas van de „Vereeniging ter bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Vlissin gen" te stijven, opdat ter gelegenheid van de 9e Olympiade in 1928 te Amsterdam te houden, deze vereeniging met werkelijk pakkende en doelmatige middelen de aan dacht kan vestigen op Zeeland's tuin en onze Scheldestad. Geld is nog steeds de spil, waar alles om draait en daar „Vreem delingenverkeer" slechts een matig aantal leden telt, moet getracht worden de noodige pecunia op andere wijze te verwerven. Sympathiek was de houding der diverse vereenigingen, die zulks helpen bevorderen, daarnaast is echter ook het medevoelen en medeleven van de overige ingezetenen een vereischte. Ongetwijfeld zullen van deze laatste de z.g. zakenmenschen doel en stre ven toejuichen, doch dan is de Zaterdag avond niet de aangewezen avond om uit te gaan. Hoogstwaarschijnlijk geeft een vol gende maal een andere weekavond een flinke opkomst uit het zakenmilieu. Dat voorts intense propaganda noodzakelijk is, daarvan zal ieder, die het vereenigingsleven met al den aankleve van dien kent, over tuigd zijn. Het geringe gehoor heeft op de uitvoe renden zijn stempel niet gedrukt, want met veel toewijding, energie en ijver werden de verschillende cabaret-nummers voor het voetlicht gebracht. Ook thans bleek weer, dat „Wilhelmina" naarstig de tooneelkunst beoefent en onder haar leden krachten telt, die tot de goede dilettanten gerekend mogen worden. Groot was het succes, wat de exe cutanten mochten oogsten en hierin mogen zij een compensatie vinden, voor de mindere opkomst. Van „Vreemdelingenverkeer" waren aan wezig de heeren H. J. M. van Raalte, A. E. Dudok van Heel en G. J. de Jonge. Besluiten wë njet dén wensch, döot den heer J. Talmon van „Wilhelmina" iiri zijn ■openingswoord geuit', dat de uitvoeringen van de nog aan het bod komende vereeni gingen in de volle piibljeké belangstelling mogen staan. Marine Sanatorium Fonds. Concertgebouw. Gaf het M. S. F. eertijds uitvoeringen enz. met eigen krachten, teneinde gelden te verzamelen ter bestrijding van een der ge vaarlijkste en vreeselijkste ziekten de t.b.c., -redenen waarom dit fonds stellig „de parel aan de kroon" van de marinevakver- eenigingen genoemd mag worden, den laatsten tijd heeft men een anderen weg in geslagen, en organiseert men de avonden met medewerking van erkende kunstenaars. Zoo ontmoetten we Zaterdagavond Polly Speenhoff Jr. en Coos Speenhoff Jr. in plan- kenland, en werd met den laatste de ken nismaking van enkele maanden geleden her nieuwd. Prettige herinneringen hadden we aan hem bewaard en ook thans schiep hij, geassisteerd door zijn lieftallige echtgenoo te, een allergenoeglijkste sfeer. Polly Speenhoff jr., voor ons een nieuwe ster aan den cabaret-hemel, bleek een eminent lid van de familie Speenhoff, die er ongetwijfeld toe zal bijdragen, de gevestigde reputatie te handhaven en te verhoogen. Pikante liedjes op melodieuse wijsjes, heerlijk muzikaal aan den vleugel geïllustreerd, met pakkende refreintjes als „Tralalala, en „Haha- haha", waar het auditorium op moet rea- geeren, zijn wel de chansons bij uitnemend heid voor een avond van vrooiijke kunst. Als dritte im Bunde Maupie Staal. Een humorist van bijzonder goed gehalte. „Als hij iets niet zeggen kan, maakt hij er een fluitje van." Met enorm succes lanceerde hij dan ook zijn „Fluitje 839", tintelend 'van geest en muzikaliteit. De monoloog „Ze willen zoo graag vrijen" behandelde wel een onderwerp, wat immer met interesse wordt aanhoord en, zoowel door Maupie's mimiek als dictie, groote vroolijkheid bracht. Zijn internationale „serenade", leuk ge dacht en gecreëerd, was werkelijk een triomf. Coos Jr. verzorgde keurig de piano begeleiding. Met genoegen hebben we in deze cabaret artistiqu-e verwijld, waar, tusschen de be drijven door, een gretig gebruik gemaakt werd van de in dezen tijd alles overheer- schende gelegenheid tot dansen. Er was veel publiek. Vlissingsche Postfanfare 19121927. Concertgebouw. Zondagavond wendden we onze schreden andermaal naar de Emmastraat, en wel ter bijwoning van de feestuitvoering der Post- 'fanfare, gegeven ter gelegenheid van haar derde* lustrum. Er heerschte een echte fees telijke stemming, de zaal was smaakvol met planten versierd en baadde zich in een zee van licht, „The Melodians" vergastten op moderne, populaire muziek, terwijl de op komst buitengewoon mocht heeten. De voorzitter, de heer H. L. Frenks, sprak een kort openingswoord, waarin hij den chef van den Technischen Dienst verwel komde alsmede de vele donateurs, donatri ces en verdere belangstellenden. Spr. dankte

Vlissingse Courant | 1927 | | pagina 1