otman Vlissingsche Courant HE Tweede Blad ATER Land= en Tuinbouw BINNENLAND chappij v. Stoom® 25 FEUILLETON DE LIEFDE VAN EEN VROUW SPORT iet laatst bctober tot en met I Izame mooie film- Ite hoofdnummer: 7 acten. Imer I in lieti in 5 acten. lée voorstellingen. lenkort L maar geven voor I per avond om 7 llingen vangen des 4% uur en van 8 VAN DE VAN 13 October. No. 241. Daudet over ons land. I Ann Daudet geeft .in de „Action Fran- zijn verrukking te kennen over zijn iJiif 'in Nederland, waar hij in twintig r niet geweest was. Hij noemt het his- Echen en prachtigen grond', waar hij m ieugd op zijn minst eens per jaar Sm in gezelschap van wijlen zijn ouden k d Byvanck. Nederland is hem arbeids S en krachtiger dan ooit voorgeko- Rotterdam is, meent Daudet, op weg Teerste haven van middel-Europa te wor- L.Amsterdam getuigt van weergalooze heitriivi"heid en voorspoed het Rijksmu- °..,m is beter ingericht dan ooit, en hij Ld nieuwe redenen, Rembrandt, Hals en Vermeer te bewonderen, welke hij later zal uiteenzetten. Omtrent Den Haag vermeldt kï .met bewondering, dat het in acht jaar met 200 000 inwoners vooruitging; het is nïï altijd een stad van groote cultuur, evenals van gave en eenvoudige weelde, jr. meent, dat ondanks vermeende ver- waarioozing dloor de Fransche regeering, a, traditioneele gehechtheid aan den latijn- ectien en Franschen geest er is gebleven, ivaarvan hij ontroerende getuigenissen kreeg Daar hij Duitsch en Engelsch kent, kon Daudet onze couranten fezen daar over is hij voldaan wegens de objectiviteit der agentschappen en de degelijkheid der hoofdartikelen. Over het „Hotel des Indes" barst hij in een lofzang uit. Personeelskeuze. De beslissende factoren, die bij indienst neming van personeel meestal den doorslag ceven, zijn diploma's, getuigschriften en de „indruk", dien de sollicitant op den werkgever maakt. Toch is door het volgen van deze methode bij personeelskeuze meermalen gebleken, dat men zich in een sollicitant, niettegen staande zijn schitterende „referenties", lee- lijk vergiste en hem een werkkring toever- I trouwde, dien men hem later weer ontnemen moestterwijl zich daarentegen ook dikwijls tiet geval voordoet, dat iemand die een 1 twijfelachtigen indruk maakte, later beter bleek te zijn dan zijn getuigschriften of I eerste optreden deden vermoeden. In eenige artikelen over personeelskeuze j lazen we, dat toen Amerika zich in den wereldoorlog mengde, een commissie belast werd om te onderzoeken, welke soldaten een beroep kenden 250.000 man, die allen beweerd hadden met een of ander vak ver trouwd te zijn, werden onderzocht, met het resultaat, dat slechts 6 of 15.000 werke lijk beschikten over de kennis, waarop zij L aanspraak maakten 1 /3 wist absoluut niets van het vak, waarin zij beweerden be dreven te zijn Dit bracht een feit aan het licht dat in tijden, waarin zich veel solli citanten aanbieden, ook voor de industrie van groote beteekenis is. Hoe dikwijls leest men niet bij vacatures, dat zich honderden sollicitanten aangemeld hebben, waarna I voor den werkgever de moeilijke taak pas begint om de geschikten uit te kiezen. Om dezen werkgever, die bij zooveel sollicita tiebrieven we! eens met de handen in 't haar zal zitten, in zijn personeelskeuze al thans eenigszins te hulp te komen, memo- I reereii we voor hem, dat dr. Walter Dill Scott, schrijver van bovengenoemde artike len, die op dit gebied statistieken heeft I aangelegd, welke zich over niet minder dan 13 millioen candidaten uitstrekken, tot de j conclusie gekomen is, dat er meer intelli- gentie vereischt wordt voor een verkooper, n voor eenfabrikant, en dat men aan meesterknechts hoogere eischen moet stellen can aan kantoorpersoneel Doet men dit niet, zoo waarschuwt de I auteur, dan berokkent men niet alleen zich- I TOi als werkgever zeer veel onaange- I j[ajroheden, maar bewijst ook den minder "wamen geen dienst door hem in een I werkkring te stellen, die boven zijn krachten 5at en waar hij zich niet op zijn plaats, s niet gelukkig kan voelen, en met allerlei Kunst- en vliegwerk zal trachten zich te I ®"|ven handhaven, tot groote schade der I wangen die hij had moeten dienen. eentelijke Woningbeursl Stadhuis, r SOUSTERREIN a Buskenstraat.Teto'4 Buskenstraat 46, WH en-Middelburg-R°Oe'fL sschengelegen plaatsen.^ 3ER VAN PASSAfl® OEDEREN EN VEE. v.Midd. v.R October v.™.»"»'1' g 17. g 18 dag20 21 tg 24 iform.tiïn te r m N.V. TreMMrt '„„si ',b. Erven O. vus' 1 jr( B. EENHOOkrf* I «ar het Engelsch van A. QUILLE PENNE (Nadruk verboden) »jj'n jij dan vroeg Violet. I O» ik zal de ongetrouwde oom J3 waar het lot mij voor bestemd antwoo,rddie hij glimlachend. „En ik l wet ongelukkig zijn, Violet. Dus hoef k "iet te wezen. Ik heb altijd wel j l' at ziï van Dem hield, en op den I all? !at tot zekerheid werd heb ik miinop verder opgegeven om haar tot zeer rrPuw te maken. Ik heb haar veel te offer»!? 'iaar Setutc aan' mijzelven op te L, h°op enkeli maar", en o,nwille- j Wnp °".'snaPte hem een diepe zucht, „dat I om i.of oogen zullen geopend) worden I ligt J !e u.k..te zien, dat binnen zijn bereik dat hij d'it zal aanvatten." "we is verloofd met jou verdpr Z» dozen waan nog eenigen tijd een „Kmi00fvoeren"' antwoordde hij met zoo L, denk dat Leslie het liever £en nu ensc,ien» dat Deane ons nog eeni- vroe* w- Vu0or verIoofd hield.... En nu?" je r,e 'D haar de hand toestekend, „heb ik Viow ea V00r mijn denkwijze :.r et vatte 7iin ni„. Ya^te zijn hand, maar ze voelde was woord te uiten, zóó iw» priat Z1J Setroffeni door zijn waarach- LeS^ed'gheid. °Pkijken ac^ter hen deed hen beiden Wat 's dat voor een verdtag tusschen Uniformisecring van landbouwwerktuigen. j Duitschland heeft de normalisatie van landbouwwerktuigen in studie en reeds ter hand genomen. Dit geschiedt door de D.I.. G. (Deutsche Landwirtschafts-Gesellschafi) en het Verbond'der 'Duitsche Landbouw werktuigenindustrie. Men .beooigt het fabr.'- ceeren en invoeren van normen, van een heidsmachines. Er is nu een stelsellooze veelvormigheid, die de machines duur maakt en, vaak in de praktijk groote moei lijkheden veroorzaakt, omdat, als een on derdeel stukgaat, een vervan,gstuk moeilijk is te krijgen, of, als het er is, niet pasï. Iedere landbouwer weet, welke schade dit kan geven,, als het in den drukken werk- of oogsttijd is. Daar zijin er, -die de normalisa tie afkeuren, omdat zij vreezen voor sma- kelooze eenvormigheid, maar de voorstan ders zeggen; dat het schoonheidsideaal go zocht moet worden in do richting der doel- tieffendheid men heeft niets aan voor werpen, .die wel mooi, schoon, doch verre van doelmatig zijn. In Duitschland is men begonnen met de verbetering deir vervoer middelen, men wilde eenige orde brengen in den enormen wirwar van boerenwagens. Zonder wagen kan geen enkel*landbouw bedrijf. Valt in den zomer een wagenrad,, door al te igroote diroogte, uit eikaar, en kan men geen vervangwiel krijgen, heeft daarbij de wagenmaker 't te druk, dan staat de boen raar te kijken. Door normalisatie van boerenwagens zouden zulke en andere moeilijkheden worden opgeheven. Unifor- miseering is wel zeer noodig. Weet men wel, dat een groote fabriek in Assen niet minder dan 10.000 verschillende naafvor- men in voorraad moet houden Groote resultaten warden al verkregen met maai machines voor de maaimachine- messen bestaan 400 verschillende mes vormen Verschillende firma's fabriceeren jaarlijks 10.000 stuks machines, en1 dien overeenkomstig is natuurlijk ook de vraag naar onderdeelen. Men Jieeft nu bereikt, dat het maaimachinemes slechts twee lem metten heeft, waarmee men in de toe komst hoopt uit te komen. Ook de con structeurs van dorschmachines zijn ijverig met •normalisatie bezig de normah'sat-e van eggetanten is gereed; straks zal men overal losse eggetanden kunnen krijgen de drie .grootste fabrikanten van zaaima- chines hebben een ontwerp van eenheids- voorstel gepubliceerd, dat zonder bezwaar ook voor hakmachines en kunstmeststrooie.- kan worden gebruikt. Men ziet, dat reeds belangrijke «vorderingen zijn gemaakt. Ver schillende landen houden vol verwachting het oog op Duitschland gericht. Ziektebestrijding bij ooftteelt en wetgeving. Er wordt al heet wat gedaan aan ziekte bestrijding en toch nog veel te weinig Vele telers zijn laksch, óf omdat zij het nut niet inzien, óf omdat zij meenen of doen alsof dat alle -bestrijding faalt zoo lang niet alle kweekers ze toepassen. DC laatste is slechts ten de-ete juist. Het is waar, dat de bestrijding eerst dan volko men doel treft en met de minste kosten kan gebeuren, als ieder er aan deelneemt, maar niettemin kunnen tal van telers uit ervaring getuigen, dat zij de ziektebestrij ding met succes en voordeel toepassen, ook al doen hun buurlui dat niet. Toch blijft het hoogst gewenscht, èn met het oog op de resultaten èn met Ihet oog op de moei lijkheden, welke de export geeft, als eenige ziekte heersqht, dat zooveel mogelijk al'e kweekers de (bestrijding ter hand nemeü. Nu hebben we een Meeldiauwwet sedert 1912, in 1915 gewijzigd, en een Planten - ziektewet. De eerste verbiedt het te koop aanbieden en doen vervoeren van struiken of vruchten, die aangetast zijn door de.i Amerikaanschen kruisbessenmeeldauw. En dc Plantenziektewet zegt, dat bij algemee- nen maatregel van bestuur, 't zij voor het geheele land of voor een bepaalde streek voorschriften tot bestrijding kunnen worden gegeven; indien ernstig gevaar voor dc cultuur dreigt. Maar wat zien we in de praktijk van de toepassing dier artikelen Er bestaan ook hier en daar gemeentelijke verordeningen, als te Eist, Valburg en Her- veld, te Zwaalg en Blokker in Limburg er. Brabantsche gemeenten zijn veordenin- gen, die voorschrijven, dat op bepaalden datum ruspennesten uit hagen, struiken en boomen moeten worden verwijderd ze worden over het algemeen echter slecht nageleefd. Het blijft te betreuren dat ernstige kwee kers, die alles doen om een goed product te kweeken, door de nalatigheid van an deren op hoogere kosten worden gejaagd dan noodig is, en vaak niet die uitkomsten zien, welke men zou motgen verwachten als ieder meedeed. Propaganda is daarom noo dig le om de telers voor te lichten 2e om ze allen in de organisaties te brengen. Van een organisatie kan de meeste kracht jullie beiden vroeg ze schertsende. „Ik wist niet, dat je ar terug was", sprak zij toen tot sir John, hem haar beide handjes reikend. „Wat voor nieuws breng je mee? Hoe maakt kapitein Deane het?" Ofschoon diti zoo licht en luchtig klonk als maar immer mogelijk, zag sir John toch dat zij bleek was tot in de lippen. Ze keek hem ook niet aan, maar was bezig met haar handschoenen. „Deane is nog heel ziek en zwak, maar hij is toch op weg naar beterschap", ant woordde hij met grooten nadruk. „Ik heb juist met Violet afgesproken dat ik hem hier zal laten brengen. Ik denk dat we hem hier heel goed verzorgen kunnen en de lucht op „the Court" is beroemd voor zieken." Er volgde een korte .pauze Leslie keek niet op, maar haar handen trilden, toen zij ze vallen het. „Dat is heel vriendelijk van je. De tucht hier op „the Court" is verster kend voor iedereen; dus zal1 dit hem zeker goed1 doen Ik zal ze missen als ik naar de stad terugkeer, want binnen een paar da gen .moet ik daarheen. Ik heb zaken te doen. Mr. Collins moet mij spreken..." Hier hield zij op. Overredend vatte sir John haar hand. „Dat is een snel besluit", zei hij. „Het heeft Violet en mij overrompeld en wij wil den er op aandringen, dat je het nog eens in beraad) nam. We hebben op jou gere kend; Leslie", en hij trok haar wat terzijde, „om onzen gewonden held afleiding te be zorgen en bezig te houden ik hoop, dat je ons niet zult teleurstellen. Als kapitein Deane beter is, kan je dan gaan als je dit nog verlangt. Wil je mij die gunst wel be wijzen; Leslie uitgaan. De Boomkweekersvereenigirsg te Oudenbosch (N.-Br.) schrijft aan haar le den de verplichting voor om de bestrijding naar gegeven deskundige voorlichting uit te voeren. Zóó moet het. Door gezamenlijk de handen ineen te slaan kan zeer veel worden bereikt. En als dan hier ook een wet kwam, gelijk in verschillende fAmeri- kaanische Staten, die de telers den plicht oplegde zich aan te sluiten, dan kwamen we aardig in de goede richting, intusschen laten alle deskundige, goedgezinde kwee kers het voorbeeld geven De resultaten zullen anderen doen «volgen. Wenken en mededeelingen. Voor organisators van tentoonstellingen was er op de tentoonstelling te Leeuwar den nog wel iets te leeren. De aanleg was royaal en ruim, men had gerekend op nat tigheid de hoofdwegen waren betegeld. Alleen de bekroonde dieren, en de keurco: - ■tectie kwamen op de tentoonstelling. Men kreeg er te izien een bewaarplaats van pootaardappelen, voor vele vereenigingen van belangvoorts hooiaflaters en een hooiblazer in werkingeen modelstal, waar melkproeven werden (gehouden de wijze, waairop de t.b.c. wordt bestreden. Mooie dingen om na te volgen. Eén opmer king was te maken de tentoonstelling had overzichtelijker kunnen zijn, de ruimte was er. Men moet niet, als op vele tentoonstel lingen, naar een of andere afdeeling be hoeven te zoeken-. Als men binnenkomt, moet men zich spoedig kunnen oriënteeren, er. (geen gevaar loopen iets over te slaan. -Het is ook «veel prettiger en gezelliger als men het geheel kan overzien. Weet gij Weet gij, dat men de meststoffen tegen woordig onderscheidt in „,zure" en „alca lisohe" dat „zure" meststoffen die mest stoffen zijn, waarvan de plant het alcaii- sche deel opneemt en (het zure achterlaat Weet gij, dat men zijn grond kan laten onderzoeken aan het Proefstation, waar men u dan vertelt, hoe (zuur of alcalisch; ge moet bemesten dat door dit grondon derzoek reeds veel is bereikt en de ipractijk ei wèl bij vaart Weet gij ook, dat een vereeniging is opgericht, -die de exploitatie tei -hand zal nemen van een Bedrijfslabora- torium voor Grondonderzoek, dat bet werk van het Proefstation wil overnemen, ten einde den grooten vloed van monsters vlug er. goedkoop te kunnen verwerken dat deze «vereeniging is opgericht door de ge zamenlijke landbouworganisaties en door dc regeering sterk zal worden gesteund dat het laboratorium waarschijnlijk te Gro ningen zal worden (gebouwd en verbonden zal worden aan de 2e afdeeling van het Proefstation aldaardat vanwege die -ver eeniging monsternemers zullen worden aangesteld, welke de akkers volgens «de voorschriften met een monsterboor zuilen- bemonsteren dat -de kosten van elk on derzoek slechts 2.50 zullen bedra,gen (de werkelijke kosten zijn grooter) Weet gij, dat thans veel mislukkingen worden toege schreven aan kou, vorst, vochtigheid of droogte, welke echter «het (gevolg zijn van bedrijfsfouten Br. Pluimvee. De ruitijd is weer aangebroken, dat jaar lijks terugkeerend vernieuwingsproces van het vederkleed onzer hoenders, een van de moeilijke «perioden in -hun leven. Dan komt aan den dag of de manier, waarop wij .it dieren -hebben gehuisvest en gevoederd, zóó is geweest, cat zij een voldoende weer- standvermogen hebben «verworven. Want er moet heel wat gebeuren. De oude vee- ren, die een jaar hebben meegedaan, en in de laatste weken geen toevoer van voe dingssappen «hebben gekregen, worden dooi de er onder zittende stoppels allengs ver drongen en vallen dus -uit. Dat is de be ginperiode van den rui, het opkomen der met bloederig vecht gevulde stoppels is de tweede en «de ontplooiing der veeren he derde bedrijf. Bij een normaal verloop zul len de staart- en vleugelpennen het eerst vallen, waarin de haan meestal voorgaat. Hij verliest zijn sikkels en slagpennen rechts en links in «bepaalde volgorde. De hennen velgen spoedig zijn voorbeeld. Achtereen volgens komen de kleinere borst-, en rug- veeren aan de beurt, benevens de dons- partij. Alles gebeurt bij «een normalen rui zoo geleidelijk, dat men alleen aan de fris- schere kleur en glans de vorderingen van de verwisseling kan waarnemen. Maar er zijn ook voorbeelden, dat in een zeer kor ten tij-d, zelfs in één enkelen nacht, zooveel dekveeren uitvallen, dat het dier er als half geplukt uitziet en ons medelijden .gaande maakt. Natuurlijk loopt zoo'n individu veel kans ziek te worden, als juist kouder weer met regen en wind mocht invallen. De al of niet normale vorming van het nieuwe kleed «hangt begrijpelijkerwijze af van de conditie, waarin de ruiende vogel verkeert. Heelt door een onafgebroken En terwijl hij nog steeds haar hand in de zijne hield, keek hij haar in de droeve oogen toen boog hij zich over haar heen, kuste haar teeder op het voorhoofd en Het haar daarna zachtjes los. „Je zult ons toch niet in den steek laten, zeg Maar nu moet ik gaan en zien dat ik mij ontdoe van al het stof dat ik op reis heb opgedaan." „Denk je, dat het verstandig zou zijn om te gaan vroeg mrs. Farrar aan haar zus ter, toen sir John weg was. „Ik heb een gevoel, of mijn eigen veilig heid wordt bedreigd", antwoordde Leslie met gebroken lach. „Violet, wat zei hij eigenlijk van Stephen Hoe maakt die het Hoe ziet hij er uit Lijdt hij veel? Ik wilde het sir John niet vragen, ofschoon ik zoo verlangend was om het te weten." „Hij is nog altijd heel ziek en zwak en lijdt veel", antwoordde mrs. Farrar. „Hij is flauw gevallen toen hij met de brancard naar het hotel werd gebracht. Dokter Mur- ra hoopt dat hij, bij goed'e verzorging en oppassing, wel) beter zal worden. Ik vind écht dat je hier blijven en ons helpen moet, Leslie..." „Ik geloof, dat ik niet de kracht zou heb ben om te gaan", zei Leslie. „En toch" de tranen biggelden haar over de wangen „ik weet, dat ik niet blijven mag Het was Iaat op den avond, ongeveer een week daarna, dat Stephen Deane op „the Court" werd gebracht. De hitte was zóó groot, dat men onmogelijk midden op den dag kon reizen. Ondanks al hun zor gen was kapitein Deane toch zeer uitgeput toen hij op „the Court" aankwam en regel recht naar de kamers was gevoerd, die Maar weinig menschen hebben geen last van aambeien, doch velen bevrijdden zich spoedig van deze kwaal door het gebruik van Foster's Zalf. Deze zalf gaat de ont steking tegen, en wordt ook met het grootste succes gebruikt tegen bloedende en uitwendige aambeien. Foster's Zalf is alom verkrijgbaar a 1.75 per doos, ƒ1.per tube. 9 goede voeding het in zijn bloed al de noo- diige stoffen vereenigd, dan zullen de stop pels spoedig uitgroeien. De fijne, schilfer- achtige ihuilsels van de zoogenaamde bloed- pennen drogen en scheuren vlug en de baardjes «van de veer ontplooien zich in al hun volmaaktheid. Men vindt dan ook op dt, plek, waar de vogel gerust heeft, de stukjes van deze schilfers. Gebeurt dat nief geregeld, blijven de veertjes in hun spoelen zitten, dan is de rui gestoord en, verloopt dan niet normaa^ Het dier wordt (lusteloos, verliest zijn eetlust en trekt zich ineenge doken in afzondering terug. Blijkbaar is een soort koortstoestand ingetreden. De vogel voelt zien onbehagelijk en koud. Dan kan men spreken van ruiziekte, hoewel de normale rui niet tot de ziekten gerekend -behoort te woruen, als zijnde een nood zakelijk, elk jaar terugkeerend proces. Wij vragen ons daarom af, hoe in deze omstandigheden de behandeling moet zijn. Hoewel: in onze stadstuintjes de woning onzer kippen hei geheele jaar -door regen- vrij en de bodem los "en droog moet zijn, geldt dit meer dan dubbel tijdens den rui. Dan -kan door een plotseling omslaan van (het weer, door één zware regenbui, als er geen afdoende schuilhoek te vinden is, het dier zóó van streek raken, dat een ern stige storing, ja zelfs de dood er het ge- vollg van kan zijn. Warm zomerweer is gunstig voor een vlug verloop. Meer. da«i anders hebben ze dus tijdens het ruien warmte noodig. Dus zorgen voor «een dro ge, warme, tochtvrije, maar goed geventi leerde slaapplaats. In de igeheele afgedekte regenvrije ren, bovendien met een paar ra men een gedeelte afschutten, waar de stil staande kouwelijke dieren zich aangenaam kunnen gevoelen en ook een zandbad kun nen nemen. Tijdens -den rui hale men de uitgevallen -veeren steeds wqg. Behalve voor een goede huisvesting van onze droogte-mmn-ende hoenders moet de voedering krachtig zijn. Eiwit, kalk, zwa vel- en fosforverbindingen moeten er in aanwezig zijn om in hun bloed, de vereisca- te bouwstoffen voor de nieuwe veeren op te 'hoopen. De uitstekende voedersoorten en graanmen-geisels, die vele firma's tegen woordig in den handel brengen, zijn voor ons een ware utkomst. Een ruime bi»«voedering van groenvoer, liefst kortgesneden, (gehakte rauwe uien wat warmtegevend hennepzaad en zonne- pitten, versch paardengehakt, dat alles zal den vlotten rui bevorderen. Mochten echter de veeren langdurig in de taaie hulsels blijven steken, dan is het goed ze met eeri sponsje te bestrijken me half warm schoon water. Maar hierbij is er op te letten, cat het dier met de natte veeren binnen blijft tot alles droog is. In het alleruiterste geval kan men met een naaici voorzichtig de huls openscheuren, zonder eenige bloeding te veroorzaken. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Observator prijs. De N.V. Observator heeft met ingang van 1926 een prijs beschikbaar gesteld voor dien leerling der tweejarige cursussen, ver bonden aan zeevaartscholen in Nederland, welke het beste eindexamen aflegt. Evenals het vorig jaar viel deze onderscheiding weer ten deel aan een leerling der „De Ruy- terschool" alhier, den heer E. M. R. ter Haar. Zaterdag 8 October is hem deze prijs overhandigd door den inspecteur van het nijverheidsonderwijs te 's-Gravenhage. Aanstelling van wachtgelders tot tijdelijke onderwijzers. Een (gemeentebestuur heeft aan den mi nister van onderwijs de_ vraag gesteld, hoever, in verband met de" onlangs plaats gehad hebbende wetswijziging, de verplich ting reikt bij benoeming van tijdelijk on derwijzend personeel, daar bezwaarlijk van de wachtgelder» kan worden geëischt dat deze voor de vervulling van een tijdelijke betrekking hunne woonplaats naar een an dere gemeente gaan overbrengen. De minister heeft hierop geantwoord, dar de gemeente een keuze heeft te doen uit de geheele lijst van wachtgelders, doch dat het zich Iaat verstaan, dat zij daarbij, voor al bij voorzieningen voor korten tijd, zoo veel mogelijk rekening houdt met afstan den, «De omstandigheid, dat in de eigen ge meente geen wachtgelders woonachtig zijn, is volgens den minister geen bezwaar. Wachtgelders zullen zich evengoed als voor hem in gereedheid waren gebracht. Violet, die hem een paar minuten mocht zien, kon nauwelijks haar tranen -bedwin gen, zóó slecht zag hij er uit. „Hoe heerlijk je weer te zien fluisterde hij. „Het -is allervriendelijkst van sir John." Leslie had Deane's komst van af het venster gadegeslagen en zóó snel -klopte haar hart, dat het wel leek of zij stikken zou Toch moest zij weer zoo gewoon mogelijk doen tegen dat zij sir John zou ontmoeten. Ze kwam hem tegen toen hij uit de ka mers van den patiënt trad en onmiddellijk vatte hij haar ijskoude handjes in de zijne en stelde hij haar gerust met de verzeke ring „Hij heeft het er uitstekend afge bracht beter dan wij hadden- durven den ken en hij zal het wel weer heel goed gaan maken, zegt Murray. Natuurlijk is hij nu heel moe en ook lijkt hij nog wel een geraamte. Maar wij zullen hem wel op- kwecken vóór we hem weer laten gaan." „Heeft hij nog n-aar Maud gevraagd vroeg Leslie na een korte pauze. „Neen", antwoordde sir John met een glimlach. „Ik geloof waarlijk, Leslie, dat cfe slag nog niet zoo hard1 voor hem te dra gen zal zijn als wij vreesden. Ik geloof eer, dat hij al heel wat bekoeld is ten opzichte van Maud het was meer een tijdelijke bekoring, die zij op hem uitoefende." „O, hij had haar liefdat weet ik wel zeker hield zij ,vol. „Misschien dat hij haar liefhad... Maar daar zal hij wel overheen komen en dan weer liefhebben... ditmaal met méér verstand ieder ander in daartoe leidende gevallen eenige onkosten moeten getroosten, indien deze noodig zijn om de plaats, waar zij' werkzaam zijn te bereiken. Weigeren zij een aangeboden betrekking te aanvaarden", dan kan dit oorzaak zijn, dat het wachtgeld geheel of gedeeltelijk komt te vervallen. De vraag of het noodzakelijk is in (gevallen van tijdelijke verhindering over een tijdvak van slechts enkele weken door aanstelling va- een niet-wachtgelder te voorzien, zal -- volgens den minister «voor elk geval af zonderlijk moeten worden beoordeeld dt minister kan zich daarover niet in alige- meen-en zin uitlaten. Kenteeken voor vliegers zonder brevet. Blijkens een bericht aan luchtvarende.! n-.oeten boven er in de onmiddellijke nabij heid van het luchthaventerrein Waalhaven zich bevindende vliegtuiigen, indien zij zelf standig worden bestuurd door in opleiding zijnde personen, die nog geen bewijs van geschiktheid als bestuurder van «vliegtuigen hebben, reahts ui links achter het draagdek (een der draagdekken) oranje-windzakker voeren van zoodanige afmeting en op een zoodanige plaats bevestigd, dat deze wind zakken van alle zijden goed te zien zijn Andere in de nabijheid van het luchtvaart terrein manoeuvreerende vliegtuigen zijn gehouden voor een met windzakken voor zien vliegtuig ruim baan te maken. Het langste luchtnet der wereld. Australië krijgt het langste luchtnet ter wereld ruim i2.900 kilometer, d.i. lan^e dan het luchtnet der Vereenigde Staten. Bij dc geëxploiteerde 5600 «K.M. «komen 7300 K.M. nieuwe luchtlijnen; «bij de 115.000 p st. waarmede de regeering van het gt meenebest de burgerlijke luchtvaart jaar lijks steunt, voegt zij nog 200.000. Me- bourne zal o.a. over de Bass-straat verbon den worden met Hobart m Tasn.anië. Het aantal vliegers, thans 25, en mecani-ciëns, thans 100, allen behoorende tot de reserve der Australische luchtmacht, wordt m-e-.r dan verdubbeld AJs de nieuwe lijnen in werking zijn za: in Australië, ook in ve> houding tot zijn bevolking, de burgerlijke luchtvaart grooter in omvang zijn dan in eenig ander land. RADIO-RUBRIEK. RADIO-PROGRAMMA Vrijdag 14 October. Hilversum, 1060 M. 12.00 Politiebe richten. 12.352,00 Lunchmuziek door het trio K. v. d. Hoek, viool. J. Frank, cello. P. de Gruyter, piano. 5.30«6.00 Gramofoon- muziek. 6.00—-7.00 Orgelconcert door den heer George Robert in de St. Bavokerk te Haarlem. 7.00 Mededeelingen van het V.P. R O.-persbureau 7.05 VjP-R.O.-cursus Vrijzinnig-Protestantsch levens- en wereld beschouwing. Leider ds. G. Horreus de Haas (Zwolle). 2e deel De strijd tegen dogmatisme en materialisme. 7.45 Politie berichten. 8.101.35 Lezing vanwege het onderwijsfonds voon de binnenvaart door •den heer C. A. M. C. van Kasteel uit Rot terdam De assurantie en de -bevrachting in de binnenvaart (de schadeverzekering)" Daarna concert door het AiN.R.O.-orkest, onder leiding van Nico Treep. August Leo- polder en Otto A Graef, pianisten uit Mun- chen. Vervolgens een populair orkestcon eert. 10.30 Persberichten. 10.30—12.00 N.O.V. Populair concert door het N.O.V.- ensemble onder leiding van John Beek. Daventry, 1600 M. 11.20 Daventry- kwartet en solisten (bas, «viool, piano). 12.30 Orgelconcert. 1.20—2.20 Orkestcon cert. 3.20 Lezimg Empire history and geo graphy. 3.45 Concert. 3.50 Lezing How reading and writing began. 4.05 Concert. 4.10 Schooluitzending. '5.05 Concert. 5.20 Causerie. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmu ziek. 6.50 Tijdsein, weerbericht, nieuws 7.05 Orkestconcert. 7.20 iB.B.C.-muziekcri- tiek. 7.35 Pianosonates van Haydn. 7.15 Lezing The art of the cinema. 8.05 Cau serie over 't programma. 8.20 Symphonie- concert. Wagnev-programma. Orkest en M Licette, sopraan W. Widdop, tenor. (Om 9 20 onderbroken voor nieuweberichtenl. 10.35 Berichten. 10.40 Mr. Flotsam en Jet sam, humoristei». 10.55-11.20 Irene Scha-- rer, pianoconcert. 11.20—12.20 Dansmu ziek. Parijs, „Radio-Paris", 1750 M. 10.50 - 11.00 Muziek. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.'55 Dansmuziek. 8.50—10.50 Geva rieerd programma. Orkest en solisten. Langenberg, 469 M., Munster, 242 M. en Dortmund, 283 M. 12.30—1.50 Orkest concert. 3.554.20 Kinderuurtje. 4.20— 5.20 Dansmuziek. 7.20 „Madame Butterfly". 10.20—rl0.50 Dansmuziek. Königswusterhausen, 1250 M. 2.20 HOOFDSTUK XXII. „Ik zou zoo graag hebben, dat je mee ging, Leslie „Ja maar mijn hoofd laat mij dit niet toe, Violet. Heerlijk, dat je er weer zoo opgewekt uitziet." „O, maar als ik ook denk dat Bruce weer op den terugweg is Je weet niet, hoe ik bij die gedachte alleen, al zou kunnen juichen „Je ziet er dan ook uit als de Violet, die nu maanden geleden mij kwam afhalen aan het station- te Hillchester „En vreeselijke maanden zijn dat ge weest zei Violet, terwijl er een schaduw trok over haar anders zoo stralend gelaat. „Ik hoop, dat ik nooit weer zulke weken van bezorgdheid zal moeten doormaken „En, mocht dat zoo wezen, laten wij dan maar hopen, dat zij al even goed zullen eindigen; als deze", zei Leslie. Even later vertrok Violet met sir John naar een tuinfeest, terwij«I ze haar zuster rustig in haar eenzame, donkere kamer liet. Kolonel Farrar kwam terug gezond en wel. Deane was ook weer veel beter. Hij mocht zelfs dagelijks een paar uren op de sofa liggen in zij.rt kleedkamer. Leslie had hem nog niet gezien. Violet bracht hem dagelijks een kort bezoek en sir John hield den herstellende uren lang gezelschap. Veertien dagen nadat Stephen Deane op „the Court" was gebracht, kwam er bericht uit Egypte, dat het regiment op den terug weg was en Violet leefde geheel weer op. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1927 | | pagina 5