Gekruid St. Nicolaas e\6GELA4£> 60 cent per half pond lerste Blad 14 cent per ons 20 cent per ons ?1Q27— BEROEPSKEUZE. Gemeenteraad. w KOFFIE ©e Gouden 3&xnn* FEUILLETON DE LIEFDE VAN EEN VROUW VLISSINGSCHE COURANT pit nummer bestaat uit 2 bladen. De Vereeniging voor Beroepskeuze -Ihier is thans zoover met haar voor bereidende werkzaamheden gevorderd, dat het door haar in te stellen Bureau op Dinsdag 11 October haar eersten zittingsavond zal houden. IVlet medewerking van Burg. en Weth. beeft deze Vereeniging de beschikking gekregen over de noodige localiteit in bet voormalig Burgerweeshuis aan de Badhuisstraat, waar de ouders of ver zorgers met hun kind, waarvoor de voorlichting van het Bureau gevraagd wordt, zullen worden ontvangen. Door het groote aantal organisaties, dat lid is der Vereeniging, beschikt het Bureau over een flink getal personen, zoowel werkgevers als werknemers, die over de verschillende ambachten en vakken, welke hier ter stede en elders worden uitgeoefend, de noodige inlich tingen kunnen verstrekken. Voor hen, die den intellectueelen kant uit willen, zullen eenige personen, die met het lager, middelbaar en hooger onderwijs uit ervaring bekend zijn, bij het uitbrengen van het advies hun mede werking aan het Bureau verleenen. Weer anderen, die meer administratief onderlegd zijn, zullen op dit gebied aan de voorlichting meewerken. Verder zal onze Schoolarts, indien noodig, zijn medisch advies over den beroepscandidaat uitbrengen. Immers bet behoeft toch nauwelijks meer be toogd te worden, dat de lichamelijke gesteldheid van iemand vaak een zeer belangrijke factor zal zijn, om uit te maken, of hij al dan niet voor een be paald beroep geschikt is. Hoevelen zijn belaas te laat tot de overtuiging geko men, dat hun lichaam niet bestand is tegen de ziekten, die vaak een gevolg zijn van hun beroep. Mede door bemiddeling van Burg. |i en Weth. hebben hoofden en verder personeel der Openbare Scholen het verzoek ontvangen hun volle mede werking aan het Bureau te verleenen. Aan de besturen der Bijzondere on derwijsinrichtingen zal dit nog verzocht worden. Ook met de Arbeidsbeurs, die over vele gegevens beschikt, welke ook voor ons Bureau van belang zijn, zal ge tracht worden tot nauwe samenwerking te komen. Aldus toegerust zal het Bureau er ernstig naar streven haar adviezen zoo goed mogelijk en pas na een grondig onderzoek uit te brengen. In de in dit nummer voorkomende advertentie worden de zittingsdagen en uren van het Bureau vermeld. In vele openbare gebouwen zullen deze even eens bekend worden gemaakt. Mogen spoedig vele ouders hun weg naar het Bureau vinden. Zitting vara Vrijdag 30 September, des middags 2 uur. (Vervolg era slot). Aangeboden weird de begrooting der ge meente en vara de bedrijven voor het dienstjaar 1928, waarvan- wij de voornaam ste cijfers reeds hebben gemeld. Overgelegd werd een adres van den heer W. N. Kort, gepensionneerd hulpkeurmees ter van visch en nog afslager-controleur van de vischmarkt, waarin deze er op wijst dat zijn jaarwedde is ƒ25 plus 3 op brengst der visch, die wordt afgeslagen, wat na den oorlog zoo goed als niet meer geschiedt. Adressant wijst er op, dat de sa larissen van andere gemeente-ambtenaren alle destijds zijn verhoogd en vraagt nu ook het zijne te verhoogen tot ƒ200 per jaar, en dit vanaf 1 Januari 1920. Dit zal1 bij de begrooting, worden be handeld. Van A. W. vara de Vaate was een adres ingekomem om toestemming tot den ver bouw van zijn woon- en winkelhuis St. Ja- cobstraat no. 30. Gesteld in hand-era van Burg. en Weth. om advies. Verder was ingekomen een afdruk van het adres der slagers te Middelburg aan den gemeenteraad aldaar inzake het abat toir en een adres van de slagerspatroons- vereeniging te Vlissingen. In dit laatste wordt herinnerd aan het beginselbesluit van den raad om met Mid delburg samen een abattoir te stichten en wel op Koudekerksch grondgebied, doch pal tegen Middelburg gelegen. Het komt adressante voor, dat dit besluit niet in het belang is van Vlissingen en zeer zeker tegen de belangen van het slagersvak al daar. Zij veronderstelt, dat dit besluit is genomen naar aanleiding van onjuiste voorlichting door z.g. deskundigen en meent, dat de belangen van het personeel in hooge mate door dit besluit zullen worden ge schaad en de werkloosheid in de gemeente niet onbelangrijk zal toenemen, wanneer dit besluit wordt doorgevoerd. Adressante stelt er prijs op door den raad gehoord te worden, doch dan het liefst in tegenwoor digheid van de deskundige(n) van den raad, opdat deze een helder oordeel over deze zaak kan vormen. Zij verzoekt den raad met den meesten aandrang te besluiten tot opheffing van voornoemd raadsbesluit en medewerking om te Vlissingen te krijgen a. een gemeentelijk abattoir of b. een cen trale slachtplaats op coöperatieven grond slag, onder gemeentelijk toezicht en met subsidie van gemeente, provincie of rijk. In een uitvoerige memorie van toelichting wordt o.a. gewezen op de moeilijkheid het vleesch zoo vroeg te Vlissingen te hebben, dat het om 11 uur bij de klanten kan be zorgd zijn, wat met het oog op het meestal eten tusschen 12 en 1 uur zeer gewenscht is. Verder, dat er minder volwassen personeel noodig zal zijn. De meerdere kosten zullen verhooging van den prijs met 10 cent mede brengen, waarvan het publiek de dupe zal worden of het vleesch zal elders worden gekocht, of anders moeten de slagers een deel van hun winst verliezen. Ook wordt er op gewezen, dat de leveringstijd voor sche pen soms zeer kort is, zoo moest deze maand eenmaal in drie kwartier 3 voet vleesch worden geleverd en een andere maal in 2 uur 150 K.G. vleesch, lever en varkensdeelen. Wat heeft, aldus de memorie, Middelburg voor belanf bij de Vlissingsche haven. Men kan van Middelburg dan ook alleen welwillendheid doch geen belangstel ling verwachten. Wat betreft het bevroren vleesch, dit is door de vracht reeds 4 ct. per K.G. duurder dan te Rotterdam en dit zal 9 cent worden als liet te Middelburg in de koelcellen wordt bewaard. Daarbij komt dat Souburg met Vlissingen zal medegaan als 't abattoir daar komt en die gemeente niet gebonden is aan het principieele besluit. Ook in de memorie van toelichting spreekt adressante de hoop uit, dat het abattoir te Vlissingen zal ko rtten en wijst zij nog op de mogelijkheid, dat de export naar Engeland binnen af- zienbaren tijd weer mogelijk zal zijn. De heer Van Noppen vroeg of met de bezwaren vaji de slagers rekening kan wordera gehouden. De voorzitter zeide dat deze kwestie in ernstig onderzoek is en dat er reeds een conferentie is geweest met Ged. Staten. Nog werd overgelegd een schrijven van den minister van financiën naar aanleiding van het adres van Burg. en Weth. aan H. M. de Koningin, met verzoek Vlissingen aan te wijzen als plaats, waar een algemeen entre pot mag worden gevestigd, alsmede een aan den minister gericht adres, om als aan het eerste verzoek wordt voldaan, in af wachting van de stichting van een alge meen entrepot, de voormalige kazerne Wil lem III als zoodanig entrepot te mogen in gebruik nemen. De minister meldt, dat ge let op het bericht van den directeur van de directe belastingen te Breda, bij Kon. be sluit toestemming is verleend voor de op richting van een algemeen entrepot te Vlis singen en dat in afwachting van de oprich ting van een algemeen entrepot en voor den tijd van ten hoogste 3 jaar, gedeelten van de voormelde kazerne als zoodanig worden toegelaten, voor zoover die gedeelten voor af, wat inrichting, afsluiting enz. betreft zijn goedgekeurd door den inspecteur der directe belastingen enz. te Vlissingen en met bepaling, dat voor het te houden amb telijk toezicht 60 cent per uur van open stelling moet worden betaald. De gevraagde machtiging om de Willem III tot entrepot te verleenen werd bekrach tigd. Overgelegd! werd1 eera schrijven van den heer J. C. Heine om eervol ontslag als lid dier commissie tot wering van schoolver zuim. Het gevraagde eervol ontslag werd ver leend. Ingekomen was het advies vara mr. P. Dieleman om zich bij de arrondissements rechtbank te Middelburg te verweren tegen «den door L. J. M. Quasters ingestelden eisch tot schadevergoeding wegens het 'herplaatsen' van een hek. Alzoo werd zonder hoofdelijke stemming «besloten. De voetbalvereeniging „Vlissingen" vraagt 'het terrein met een gaasrastering af te sluiten. Het adres werd-gesteld in handen van Burg. era Weth. tier afdoening. Bij de benoeming van leden der vaste commissies werd' door den heer Wesseling «voorgesteld het aantal commissies te be perken, door samenvoeging van enkele •commissies, bijv. de commissie voor het woningbedrijf era het grondbedrijf. Deze kunnen gecombineerd wordera tot één com missie. De voorzitter zeide dat de verordening omschrijft welke commissies gevormd zul len worden. Er kan nu onderzocht worden of de verordening herzien kan worden. De heer De Meij wil 't idee van den heer Wesseling wel ondersteunen. Hij stelt voor de commissie voor het woningbedrijf op te iheffen. De voorzitter zeide dat Burg. en Weth. gaarne bereid1 zijn om tot een' gewenschte oplossing te komen. De heer Husora gaf in overweging ook de commissie voor het grondbedrijf op te heffen. Hiern awerden benoemd tot leden dezer commissies Commissie voor de Strafverordeningen, waarvan de Burgemeester ambtshalve voor zitter is, tot leden de heeren A. C. van Hal, mej. H. Meijer, de heeren C. D.van Noppen, L. P. van Oorschot en H. C. Wesseling. Commissie voor de Gemeentewerken tot voorzitter de heer M Laernoes en tot leden de heeren J. A. Jïerger, W. L. Huson, P. Poppe, H. C. V. Sorel en H. C. Wesseling. Commissie voor de Financiën tot voor zitter de heer P. G. Laernoes en tot leden de heeren A. C. van Hal, J. C. Paap, W. de Ridder en Ph. J. Woltering. Commissie voor de Gas- en Electriciteits- prijzen tot voorzitter de heer M. Laernoes en tot leden de heeren E. Andriessen, J. A. Berger, A. C. van Hal, W. L. Huson en H. C. V. Sorel. Commissie voor 'het Havenbedrijf (waar van de voorzitter door Burg. en Weth. zal worden aangewezen) tot leden de heeren E. Andriessen, W. L. Huson, M. Laernoes, J. de Meij, L. P. van Oorschot en Ph. J. Woltering. Commissie voor de Crisis-Werkloosheid E. Andriessen, J. A. Berger, M. Laernoes en C. D. van Noppen. De voorzitter van deze commissie zal door de commissie zelf worden gekozen. Commissie voor het Grondbedrijf (waar van de voorzitter door Burg. en Weth. zal worden aangewezen) tot leden de heeren J. de Meij, L. P. van Oorschot, W. de Ridder, H. C. V. Sorel en H. C. Wesseling. Commissie voor de Badexploitatie (waar van de voorzitter door Burg. en Weth. zal worden aangewezen) tot leden de heeren E. Andriessen^ Jos. v. d. Eijk, M. J. Harts, M. Laernoes en A. Rorije. Commissie voor de Groente- en Fruitvei ling (waarvan de voorzitter door Burg. en Weth. zal worden aangewezen) tot leden de heeren Jos. v. d. Eijk, M. J. Harts, C. D. van Noppen, J. C. Paap en A. Rorije. Commissie voor de Oudheidkundige Ver zameling (waarvan de voorzitter door Burg. en Weth. zal worden aangewezen) tot leden de heeren M. J. Harts en H. C. Wesseling. Commissie voor het Woningbedrijf (waar van de voorzitter door Burg. en Weth. zal worden aangewezen) tot leden de heeren J. de Meij, P. Poppe, W. de Ridder, H. C. V. Sorel en H. C. Wesseling. Tot regent van het Burgerweeshuis, uit den raad, ter voorziening in de vacature- Hoogkamer, werd benoemd de heer Van Hal. Het eerst werd behandeld het voorstel van Burg. en Weth. naar aanleiding van het adres van de firma A. W. Smits c.s., betreffende wijziging van de algemeene po litieverordening ten aanzien van huurauto's. Het voorstel werd goedgekeurd. Naar aanleiding van het adres van de harmonie „Ons Genoegen" werd door Burg. en Weth. voorgesteld dat deze har monie zal geven 6 strandconcerten en 2 concerten in het Bellamypark en 2 morgen concerten. Een lid der commissie voor de financiën wilde het voorstel aanhouden tot bij de be grooting. De heer Rorije wilde het voorstel aan houden tot de begrooting. De ingezetenen geven de voorkeur aan de concerten in het Bellamypark. De voorzitter zeide dat het gemeentebe lang vraagt concerten aan de badplaats. De heer Berger zeide, dat de vreemdelin gen weinig geven om de concerten op het strand. Hij wilde de zaak daarom eerst nog eens rustig bekijken. De voorzitter bleef van gevoelen dat het gemeentebelang eischt het geven van con certen aan het strand. De heer Van Hal achtte het wenschelijk dit voorstel bij de begrooting te behandelen. Dan kan eerst nog eens nader worden overwogen welke oplossing de beste is, ook uit financieel oogpunt. De voorzitter zeide dat er geen financieele gevolgen voor de gemeente aan verbonden zijn. £gS£iAAB*jjOFn^^oonvo<^ A.v-OSIGGEIAAR 8. CS ROQ5EMDAAL De heer Sorel meende dat van een rus tige behandeling bij de begrooting geen sprake zal zijn, omdat er dan zooveel te behandelen is. De heer Huson wees er op, dat wanneer het aantal concerten van „Óns Genoegen" verminderd wordt, de subsidie per concert wordt verhoogd. Dan zullen ook de andere vereenigingen om verhooging vragen. De heer Rorije was het hiermede volko men eens. De heer Poppe vroeg of een vaste som wordt gegeven- of dat per -concert betaald wordt. De voorzitter zeide dat een vaste som wordt betaald. De heer Van Oorschot was eveneens voor aanhouding, om de zaak nog eens rustig te bekijken. Besloten werd de quaestie aan te houden tot bij de begrooting. Voorgesteld werd het aanbrengen van centrale verwarming in het gemeentehuis. De commissie voor de gemeentewerken was voor het voorste!!, doch wil een afzon derlijke regeling treffen voor de werk vrouwen. De heer Berger zeide dat er verschillende posten op de begooting zijn, die later te gen zullen vallen. Hij lichtte dit nader toe en hij zeide dat er meerdere cijfers zijn die krenterig genoemd moeten worden. Hij vroeg de toezegging'dat de Ioonen der werkvrouwen niet verminderd zullen worden. De heer Huson zeide dat de werkvrou wen des zomes een ander loon hebben dan des winters. Met een regeling dat de vrou wen het geheele jaar door een gelijk loon zouden hebben, heeft de heer Berger ge noegen genomen. De heer Andriessen is voor het voorstel, in- afwachting van een regeling van het loon voor de werkvrouwen. De heer Woltering zeide dat het hem lijkt dat nog eens voor de buitenwereld naar voren gebracht moet worden wat reeds in de commissie is gezegd. De heer Berger mag wel wat bescheidener worden, dit wil hij wel even zeggen. Overigens verklaart hij zich voor het PLOUVIER Boter St. Nicolaas TELEFOON 137 BELLAMYPARK B naar het Engelsch van A. QUILLE PENNE (Nadruk verboden) 13) "Tegen etenstijd zal zij we! weer geheel orde zijn", sprak Clementine tot Leslie. ïaaame hoeft er zich niet langer onge- °ver te maken". Al ging, het leed nu ook niet zoo diep, 1,:"^ Leslie getroffen door het kin-dei- 8n3el0°?e Van Maud- yWlekeung welden haar dus de tranen ♦L °°&en maar die drong ze ijlings eenicr Violet zag] aankomen met irriff m?°e? i zich> dat zij voor haar man \moes.t inpakken. rer u ru ïe geweest vroeg mrs. Far- Mand eüT' ?n°d'g' V' be" b'j strppj, ,^wee$t. 'Die was zoo izeer van in siaqn ari?e k'nd'Maar nu is zij kalm ^Ipen ?"®eva 1 'k ie ook n0» wat I baa?'z^n i'enWllt-; dan zal ik ie heeI 'dank- bii elJ Ji,w,lde alles voor Bruce nog Stenhon n ni n en vanmiddag dineeren hier- O, Leslie. Leslie..." fropg An a PakJ'e, dat zij in de hand arm om s grond glijden en sloeg den stonden zuster heen. Een oogenbliK 0tnarmincrzusters daan zoo, in teedere hoofd on7 L n hief mrs- Farrar het beid; sprak met fiere vastberaden- heb nog tijd 'genoeg, om mijn tranen den vrijen loop te laten als Bruce weg is zei ze^ met gebroken stem. „Ik heb hem beloofd om flink te zijn en ik zal mijn woord houden". Maud verscheen dien avond niet en Les lie zag den blik van teleurstelling op ka pitein Dane's gelaat bij haar ontbreken aan tafel. Violet presideerde in een keurig toi let en ieder deed zijn best zoo opgewekt mogelijk te zijn, ofschoon het toch wel eera beetje geforceerde vriendelijkheid was. Alleen sir John vermoedde, hoe groot het leed van Leslie was, en het verwonderde hem, dat niemand anders opmerkte, hoe bleek en slecht zij er -uitzag. Och ze ware» allen immers te zeer verdiept in eigen droefheid. Na het diner begaven zij zich gezamen lijk naar den salon en vonden daar ook Maud, in -een toilette de circonstance, mit het haar in een lossen wrong gerold. De blauwe kringen onder haar oogen gaven haar iets interessants en ze zag er zóó hulpeloos uit, dat ze algemeen Vneelijden wekte. HOOFDSTUK XI. De laatste avond kwam nog veel te snel. Aan Violet was het zeer te zien dat zij -leed ook Maud zag wat bleek en beiden zochten ze haar troost bf L«x9e. Die had immers gieen speciale reden voor verdriet, naar zij dachten. Zij had geen geliefde, die naar het oorlogstooneeJ vertrok Zij kon kalm toekijken, en zij was nu wel bleek, maar zij zag immers altijd bleek en teer er uit. Niemand vermoedde haar leed, behalve dan sir John Farrar. -En Leslie, harenzijds vermoedde weer niet, hoe 'verbazend hij haar hielp, den last dragen. Het regiment zou Hiltchester verlaten met een avonditrein. En hing allerwege di oefheid in het plaatsje en het weer werkte alles zag even nat en grauw. In den salon brandde een knappend haardvuurde tafel1 :was met bloemen ver sierd. Stephen- Deane was de eenige gast. Phil Carlisle hadi nog werk te verrichten in de kazerne. Jack was wat langer mogen op blijven-, maar hij was onder tafel in slaap gevallen en men had hem dus toch naar bed moeten brengen. „Leslie", verzocht kolonel Farrar. „Ik zou je zoo graag nog eens een nummertje hooren zingen Deane heeft zeker geen stem." „Wel zeker dacht ze. Zij had immers geen speciale redfeni van, droefheid Dus zij moest dan ook voor hen zingen als zij dit verlangden Gelukkig stond de piano geheel in de schaduw... Violet en- haar man waren op gestaan. Ze hielden elkaar -bij de harad. En sir John stond; te turen door het venster. Werktuigelijk sloeg ze enkele accoorden aan eer ze Sullivan's ballade begon „Mijn liefste hart..." Ze zo-ng het moedig ten einde en stond toen op. Ze moest ziich aan de piano vast houden om haar evenwicht te bewaren. Sir John was nu van het venster terug getreden en zei met grooten nadruk era innigheid „Dank u wel „Kom Jack nog even goeden dag zeg gen", noodde Vioïet haar echtgenoot. En samen verlieten- zij het vertrek. Maud snikte met het gelaat ira de kussens ge borgen Leslie stond bij den haard. Sar Johra zag, dat Stephen naar haar keek, terwijl hij nu aan de piano trad en een lied begon, waarin gezongen werd van het ira de geliefde gestelde vertrouwen. Tegen dat hij het lied uit had, viel er geen kleur meer op zijn- gelaat te bekennen. Leslie was steeds onbeweeglijk blijven staan. Toen de kolonel1 en zijn vrouw binnen kwamen, sloeg het juist negen uur. „Het as tijd om te gaan, Stephen", zei Bruce heesch. „Kom, het geeft niets of wij het afscheid al langer uitstellen Zijn vrouw had zijn zwaard van de tafel genomen om het voor hem aan te gorden. Maud was opnieuw in snikken uitge barsten. „Kom, Maudie", vermaande sir John, „volg Violet's voorbeeld en gord je ridder zijn wapen- om." „Ik kan nietO, ik kan nietsnikte zij. „Wil mrs. Lestrange het dan voor mij doen vroeg Deane. En Leslie gaf onmiddellijk gehoor aan deze uitnood!ging. Hij dacht dat het was om op gelijke hoo-gte met de gespen te wezen, dat zij neerknielde. Maar sir John begreep wel degelijk dat het kwam, doordat zij niet kon staan era zij ra oogen werden duister, als hij haar blarake vingers hulpeloos met de gespen zag werken. Deane stond haar bij, terwijl Maud met snikken was opge houden omdat toch eenigszins haar jalou- zie was gewekt. „Leslie is niet zoo op de hoogte als Violet", zei sir John, en hielp haar opstij gen, daar hij zag, hoe zij moeite had haar bewustzijn te bewaren. „Voorzichtig", maande hij, haar ijskoud handje in de zijne vattend. „Er is immers geen reden dat u zoudt flauw-vallen. Nóch uw echtgenoot, nóch uw geliefde zullen zoo straks vertrekken. Een ommezien later had Leslie haar be wustzijn herwonnen. „Het rijtuig staat voor, sirkondigde een bediende aan. „Ik kom", antwoordde Bruce Farrar, even de lippen drukkend op Maud's wang. Zich toen tot Leslie keerend, zei hij „Jij zorgt wel, met John samen, voor Violet en den jongen „Dat beloof ik je", antwoordde Leslie. Bruce had zijn vrouw weer in de armen gesloten. Toen verliet hij haastig het ver trek era de beide andere heeren volgden in stilte. Stephen had Maud weer op de bank gevlijd en haar hartstochtelijk snikken werd nog tot op de trap gehoord. Violet stond waar haar echtgenoot haar verlaten had. Ze was doodsbleek en had nu ook moeite, nilet flauw te vallen. Leslie sloeg den arm om haar heen en samen tra den ze toen op het balkon om de vertrek- kenden in het rijtuig te zien stappen. Deane keek niet op, maar de kolonel wuifde zijn vrouw nog eeni laatst vaar wel toe. Toen vilei Violet in zwijm. Leslie knielde naast haar era sir John Farrar moest zijn schoonzuster binnendragen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1927 | | pagina 1