3Y! ESTEÜ VRIJDAG 16 SEPTEMBER --No. 2818 645e Jaargang Zoon TZOfl" delburgsche ipij v lérSeBjad^ Vlissingen in 1926. Stads= en Provincienieuws 1927= ijzonder op en fabrikaat acaroni! mei het Films! itst n de Film etaling". derdag 22 Sept. e Hoofdnummer. den foofdrol. ons naar tijden liggen en heeft gen de Hoofdrol. FT GEVEN, ilms, ort en met LAURA in de Hoofdrol. moois DAGDIENSTBODE gevraagd. oulevard deRuyterl" gevraagd kleine nette fENWONING. letters W. A., bureau rant" te VliSoingen beklant CAFE d. Brieven letters VA ss. Courant". Widdelburg-RottenM engelegen plaatsen. VAN PASSAGIERS. EREN EN VEE. v.Midd. v. Ra''; v.m.uurv.m.i* 8 mber 16 19 10 22 23 24 atlfin te bekomen Bp, £L a"Tos; B. EENHOORN, Tetej- 1^' OOSTERHOUT, Tel- ebt». BUITENHEK, Tel' VLISSINGSCHE COURANT pjt nummer bestaat uit 2 bladen. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal kuren f 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen IV cent,' alles bij vooruitbeta- ''"Ifzondeilijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS yan i_4 regelsf 1.10, voor iedere re„e| meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs bij vooruitbetaling van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent. Familieberiehten van 1—6 regels f 1.70, iedere regel meer 26 cent. Wijziging van enkele artikelen der Gemeentewet. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van enkele artikelen van de Gemeentewet betreffende de plaatse lijke belastingen. Aan de toelichting wordt het volgende ontleend Bij Koninklijke boodschap van 11 Augus tus 1924 werd bij de Tweede Kamer van de Sta ten-Generaal een ontwerp van wet ingediend tot wijziging van de Gemeentewet met betrekking tot de plaatselijke belastin gen. Verschillende van de daarin voorge stelde bepalingen zouden van zoodanigen invloed zijn op de financiën van sommige gemeenten, dat de regeering meent, dat ze althans in dezen vorm niet tot wet behooren te worden verheven. In afwachting van een eventueele verdere behandeling dezer algemeene herziening komt het raadzaam voor, op enkele speciale punten die in bijzondere mate urgent zijn en waaromtrent een groot verschil van gevoelen zich niet behoeft voor te doen, een voorziening te treffen. In de eerste plaats moet daarbij worden gedacht aan de werkforensen met kleine inkomens, voorts aan de woonforensen en tenslotte aan an dere punten van weliswaar betrekkelijk on dergeschikt belang, maar waarvan toch in de praktijk der belastingadministratie de bezwaren zich hebben doen gevoelen. Het belasten van de z.g. woonforensen naar hun inkomen heeft tot vele bezwaren aanleiding gegeven. De bestaande regeling drijft buitenplaatsbezitters uit hun buiten plaatsen. Het is daarom zoowel in het be lang van de belastingplichtigen als van de forensaal gemeenten noodig, dat de belas ting der woonforensen wordt losgemaakt van de plaatselijke inkomstenbelasting om te blijven voortbestaan als een afzonderlijke heffing waarvan het tarief samenhangt met datgene, wat den band tusschen de gemeen te en den belastingplichtige karakteriseert, bijvoorbeeld met den duur van het verblijf of met de huurwaarde van de woning. De omschrijving van den subjectieven belas tingplicht kan dan zonder bezwaar in hoofd zaak behouden blijven. Er is dan echter geen reden meer om belastingplichtigheid als woontorens uit te sluiten voor hen, die als werkforens tevens in de plaatselijke in komstenbelasting kunnen worden betrok ken. Voorts is volgens de letter der bestaan de regeling iemand geen woontorens, indien hij tijdens het belastingjaar binnen de fo rensaal-gemeente verblijfplaats heeft, ook al valt het tijdvak van zijn hoofdverblijf niet samen met het tijdvak, waarin de positieve factoren van den belastingplicht zich voor doen. Het is daarom nimmer mogelijk ge weest de wet naar haar letter toe te passen. Door de voorgestelde wijziging zal deze moeilijkheid uit den weg worden geruimd. Voorts is het noodig gebleken om door een uitdrukkelijke wetsbepaling verpleegden in een krankzinnigengesticht aan de heffing van de belasting te onttrekken. Maakt men de belasting der woonforen sen los van de plaatselijke inkomstenbelas ting, dan kan men aan de gemeenten over laten te beoordeelen of zij die belasting moeten heffen. Ook de heffing zelve van de belasting kan dan aan de gemeenten worden overgelaten. Een bron van bezwaren der tegenwoor dige regeling is voorts gelegen in de om standigheid, dat reeds de enkele aanwezig heid tot vervulling van een betrekking be lastingplicht doet ontstaan. Deze bezwaren zullen worden ondervangen, indien ten aan zien van een betrekking, evenals reeds thans ten aanzien van een bedrijf en van Tlri 0eP &eval is, de eisch wordt ge steld, dat de uitoefening plaats heeft in een vaste inrichting. Niet als forens kan wor- on'ri C'1-ou iemand die op meer dan dagen in een beursgebouw aanwezig is ais beursbezoeker en niet de beschikking eert over een in het bijzonder voor hem gereserveerde ruimte. e" verdere bepaling wil voorkomen, dat pen ba re ambtenaren wier werkkring zich r meer dan één gemeente uitstrekt, in gemeenten buiten hun standplaats als 'oiens belastingplichtig zijn. lpDnj k'j 2rJikel 244c der Gemeentewet ver- nnmï?m-m ng van belastingplicht hangt alorm J samen met het feit, dat in het de wegens hoofdverblijf in een on? n" t '!en,naal ontstane belastingplicht, voortrin, v,e/trek uit die gemeente blijft ,reen ?or de vrijstelling bestaat femmri 111 het biizondere geval, dat en Li"3, de gemeente van hoofdverblijf ODniem»/8- *e hebben verlaten, zich daar in !r+een gemeente des Rijks vestigt, 265f rw r geva1, ,n verband met artikel wejL? wmeentewet de belastingplicht ^invordpn J-r?egere hoofdverblijf geacht geëind^d rvi let verIaten des Rijks te zijn ndigd. Dit vast te leggen, naast ver duidelijking van de redactie is de strekking van een voorgestelde wijziging. Op grond van de wenschelijkheid, dege nen met lage inkomens tegemoet te komen, is in het ontwerp bepaald, dat werkforen sen wier inkomen blijft beneden 2000 in de forensaal-gemeente slechts een derde zullen hebben te betalen van wat zij schul dig zouden zijn als zij in die gemeente hoofdverblijf hadden zonder elders werk forens te zijn. Inzake den beroepstermijn is een regeling getroffen overeenkomende met die gelden de voor de Rijksinkomstenbelasting, als mede met die, welke bij artikel 19 der wet van 19 December 1914 is getroffen ten aan zien van de beroepen in cassatie. De regeering meent dat de bovenge schetste moeilijkheden, waartegenover geen voordeel staat, daar de behandeling door den Raad nimmer als een noodzakelijkheid is gevoeld, alleszins rechtvaardigen om uit breiding te geven aan het beginsel, neer gelegd in het tegenwoordig artikel 265d. Een voorgesteld nieuw artikel strekt tot het gemakkelijker maken voor de gemeenten, haar bezwaren tijdig kenbaar te maken. Herman Gorter f Gisterennacht is de dichter Herman Gor ter te Brussel' overleden, meldt „de Tel." Als zoon van den oud-predikant, schrijver ei: eersten hoofdredacteur van het „N. v. d. D." was hij 26 November 1864 te "Worme-- veer geboren. Hij studeerde klassieke Iet- teren te Leiden en promoveerde 2 October 1889 op proefschriftDe interpretation Aeschyli metaphorarum, was daarna eeni&e jaren leeraar aan de H.B.S. te Amersfoort en publiceerde in 1889 in de „Nieuwe Gids" de eerste zangen van zijn gedicht „Mei". Ook vele zijner latere gedichten zijn in de „Nieuwe Gids" verschenen. Ten einde zich geheel) aan de letterkunde te kunnen wij den, legde hij zijn betrekking neer en ves tigde zich te Bussum, waar evenwel ziin leven en streven door zijn toetreding tot de sociaal-demooratie een geheel andere richtimg nam en hem o.a. in de voorrede van zijn „School der Poëzie" zijn vroeger letterkundig werk deed verloochenen, als wortelend in de burgerlijke kunst der En- gelsohen. In dien tijd legde hij zich tevens toe op de studie der Spinozistische wijsbegeerte er. gaf in 1895 een vertaling der Ethica. In 1899 werd hij lid der redactie van het soc.-dem. maandschrift „De Nieuwe Tijd", waarin vele gedichten en andere bijdragen van zijn hand verschenen, o.a. een uitvoe rig opstel Kritiek op de literaire beweging van 1880 in Holland, waarin hij zijn vroe gere en latere verhouding ten opzichte van het streven der Tachtigers uiteenzette. Langzamerhand kwam (hij op den uitersten vleugel der sociaal-democraten te staan, totdat hij ten slotte tot de communistische partij toetrad. Van hem verschenen behalve Mei (1889), Verzen (1890),, De School der Poëzie I en II Het wezen van den menschelijken hoofd arbeid (1905), Debat tusschen F. Domela 'Nieuwenhuis en H. Gorter (1904), Karl Marx en Frederik Engels Het communis tisch manifest vertaald (1904), Sociaal democratie en anarchisme (1905), Een klein heldendicht (1906), De grondslagen der sociaal-democratie (1906). Marxism i er. Revisionisme (met H. Pannekoek (1906) en het groote gedioht Pan in 1912. (Uit het Gemeenteverslag). Volgens het verslag omtrent den toe stand van het grondbedrijf bedroeg de boekwaarde der gronden op 1 Januari 1926 665.917.75 en stond hiertegenover een zelfde bedrag aan gemeentelijke schu'd. Door aankoop van gronden, door over name vam de vereeniging „Proeftuin" te Vlissingen vam opstallen en inventaris, en door den inbreng van grond door de ge meente werd1 deze boekwaarde verhoogd met eem bedrag van 5158.30, alsmede door kostem van buitengewone werken met een bedrag van 16.557.97, of totaal 21.716.27. Aangekocht werden van de Stoomtram „Walcheren" de perceelen sectie A 1866, A 1867, A 1868 em A 1869 voor 1283.30, het bedrag voor overname van de vereeni ging „Proeftuin" te Vlissingen voor opstal len en. inventaris bedroeg 1875, terwijl de waarde van het door de gemeente inge bracht perceel A 319 werd vastgesteld op 2000. De kostem van buitengewone werken bestonden uit het bouwrijp maken van grond ad 2387, het opmeten, uitzetten stratenplan, enz. ad 373.28, den aanleg van trottoirs en rioleering in de Rochus- senstraat em het verharden van een gedeel te Paul Krugerstraat en Scheidestraat ad 13.797.69. Het bedrag der verkochte gronden in 1926 was 64.681. De boekwaarde der verkochte gronden bedroeg 26.287.49, zoodat krachtens art. 10 der verordening, een bedrag van 38.393.51 bestemd' werd tot reserve. Aan de gemeente werd uitgekeerd we gens verplichte aflossing der ten laste van het grondbedrijf overgeschreven gemeen telijke schuld een bedrag van 17.391.45. Het nadeelig saldo op den dienst van baten, en lasten bedroeg 9024.29, met welk bedrag, krachtens art. 6 der verorde ning, de boekwaarde van den grond voor bijgeschreven aflossing moest worden ver hoogd Resumeerende bedroeg de boekwaarde der grondem derhalve op 1 Jaiuari 1927 665.917.75 -f- 21.716.27 -f 9024.29 696.658.31, verminderd met de boekwaar de der verkochte gronden ad 26.287.49 of 670.370.82. Tegenover deze boekwaarde stond eenzelfde bedrag aam gemeentelijke schuld. De rekening vam het woningbedrijf wijst over 1926 aan in ontvang 27.059.86 en in uitgaaf 28.569.53, alzoo een nadeelig sal do groot 1509.67. Dit vindt zijn oorzaak •hoofdzakelijk in het feit, dat vele oude gemeente-gebouwen nog niet aam de riolee- 'rimg waren aangesloten en waar particu liere eigenaren aangeschreven zijn hun panden aan de rioleering aan te sluiten, kon de gemeente voo,r haar gebouwen niet achterblijven. Bovendien zijn de kosten <van het onderhoud1 ook hooger geraamd, •doordat vele woningen binnenshuis moes ten worden geschilderd en behangen, ter wijl' ook meerdere timmer- en metselwer ken aan de verschillende gebouwen zijn uitgevoerd, dan waarop bij het opmaken van de begrooting was gerekend. In den Loop van dit jaar bleek, dat het centraal' belastingkantoor groote scheuren vertoonde, zoodat het noodzakelijk was tot restauratie over te gaan. Burg. en Weth. waren echter met de commissie voor het woningbedrijf van oordeel, dat deze kos ten, door den directeur van gemeente-wer ken geraamd1 op 5000, de begrooting van dit bedrijf niet mochten drukken èn beslo ten den raad dezer gemeente voor te steK len, deze kosten te bestrijden uit den post onvoorziene uitgaven van ae gemeente- begrooting. De schuld1 aan de gemeente op 1 januari 1927 bedraagt 251.975.94. De huuropbrengst van diverse huizen is 539.88 minder dan geraamd, doordat na het opmaken van de begrooting tot verla ging van de huishuren van de woningen aan de Paul Krugerstraat en Verkuijl Quak- kelaarstraat is overgegaan, zulks met in gang van 1 Maart 1926. Voor het in gebruik geven van lokalen in de voormalige kazerne Koning Willem 111 is 192.50 meer ontvangen dan geraamd, doordat meer gebruik van de lokalen is gemaakt dan waarop oorspronkelijk was gerekend. Het percentage verschuldigd) voor in het bedrijf gebracht kapitaal is bij de vaststel ling van de begrooting teruggebracht van 5 op \/i, zulks op voorstel van den heer Wesseling, om zoodoende meerdere gelden te krijgen voor aflossing schuld aan de gemeente. De ontvangsten van het badbedrijf wa ren dit jaar zeer gunstig. Er werden zelfs meer dan, 50.000 baden genomen. Steeds meer gebruik wordt ook gemaakt van het volksbad, gezien de opbrengst van 1163, d.i. 263 boven de raming. De verhuring der strandstoelen bracht 4107.50 of 707.50 boven de raming op. Wegens het ongunstige weer in den aanvang van het seizoen was de verkoop van abonnementen klein en dientengevolge de opbrengst bijna 600 lager dan de raming. De venkoop van losse badkaartjes echter was diaardoor iets grooter. De winst beliep een som van 2268.90, welk bedrag in het reservefonds zal wor den gestort. Uit dit fondls werden de kosten van een nieuw gebouwden springtoren ad' 1112.42 betaald. Op 31 December 1926 was het fonds 3106.99 groot. In 1926 werden 40 nieuwe vouwstoeltjes aangeschaft, omdat de proef, in 1925 daar mede genomen, zoo goed voldeed. De kosten hiervan bedroegen 490 verder werd voor 43.95 aan nieuw badgoed aan geschaft. Beide bedragen werden geheel afgeschreven. In het zeebad werd een nieuwe spring toren gebouwd, die een groote attractie bleek te zijn. In het afgeloopen jaar werden verkocht 52 abonnementen a 104 abonnementen a 8* 38 abonnementen a 6 2 abonne menten a 4.80* 3 abonnementen a 3.50 2 abonnementen a 2.80* 126 maandkaarten a 4 50 maandkaarten a 3 326 1O-kaartemboekjes a 3 6 abon nementen voliksbad 4.50 10 maandkaar ten a 2 11 160 volksbadkaarten a 0.10 4249 bad'kaarten a 0.40; 1792 badkaar- ten a 0.25 3851 badlinn-en a 0.10 1 seizoenkaart stoelen a 20 150 weekkaar ten stoelen a 2 169 dagkaarten a 0.50; 37030 uunkaarten a 0.10 1 vaste cafoirfe- kaart a 15. Ten slotte zij nog vermeld, dat de 20 reductie op abonnementen en maandkaar ten, genomen door leden van de „Vlissing- sche Zwemclub", werd gehandhaafd. De met een gemerkte kaarten zijn met ge noemde reductie verkocht. In het verslag betreffende den keurings dienst van, vee en vleesch im den kring Vlissingen werd uitvoerig mededeeling ge daan over de onderhandelingen betreffende een gemeenschappelijk slachthuis voor de gemeenten Vlissingen' en Middelburg. Het aantal slach/tingen van alle slacht dierensoorten was in het verslagjaar groo ter dan in het voorafgaande het bedroeg in totaal 5768 stuks. Dit moet vrij zeker worden toegeschre ven aan de daling der veeprijzen en aan een, hoewel daarmede niet evenredige da ling der vleeschprijzen, waardoor de vleesChconsumptie wordt bevorderd. Mo gelijk «is ook, dat de meerdere vleeschver- koop van versch vleesch ten deele is ge gaan van den verkoop van buitenlandsch vleesch, waarvan de prijzen tegenover die van inlandsch vleesch vrij hoog waren. Ook in het aantal zgn. huisslachtingen valt een stijging waar te nemen. Het aantal buiten eenig slachthuis ge slachte dieren was ditmaal minder dan het vorig jaar. Dit is toe te schrijven aan de omstandigheid, dat het aantal slachtingen in de buitengemeentem iets verminderde. Evenwel blijft het aantal van deze slach tingen nog zeer aanzienlijk. Het aantal noodslachtingen bedroeg 82 stuks, het aantal aangiften voor gestorven j dieren 168. Het aantal voorwaardelijk, voor verkoop J in het klein goedgekeurde dieren was 47 voor sterilisatie goedgekeurde dieren 16. Bacteriologisch vleeschonderzoek ge- I schiedde 55 maai. Op grond van dit onder- zoek kon 44 maal het vleesch in consump- 1 tie word&n toegelaten. Microscopisch onderzoek van deelen en organen geschiedde dikwijls. Vleesch- en vieeschwarenwinkels werden 441 maal gecontroleerd, waarbij in ver schillende gevallen kleine hoeveelheden vleesch of vleeschwaren, welke niet meer voor gebruik geschikt bleken, moesten worden onbruikbaar gemaakt. In het algemeen' was de toestand van deze inrichtingen goed. Ook de slachtplaatsen werden verschil lende malen aan een controle onderworpen. De toesiiand' van deze inrichtingen bleef over het algemeen als in het vorig verslag vermld. Controle van verschillende middelen van vervoer vond evenzoo herhaalde malen plaats. Deze liet, met enkele uitzonderin gen, niet noemenswaardig te wenschen over. Het aantal gevallen van tuberculose, bij de keuring waargenomen, bedroeg 92, waarvan 29 bij runderen of circa 2.7 bij varkens 63 of circa 1.7 Hierbij wa ren verschillende gevallen van open tuber culose. Het aantal gevallen waarin echinococcen werden aangetroffen' was 10, waarvan 4 bij runderen, en 6 bij varkens. In verschillende gevallen moesten waar schuwingen worden gedaan voor lichte overtredingen. In één geval werd proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van art. 40 der Vleeschkeuringswet, waar bij veroordeeling volgde tot 200 boete met publicatie van het vonnis. Aan het verslag is toegevoegd een lijst van afgekeurde organen en deelen en van afgekeurde geheele dieren, benevens een overzicht van het aantal keuringen enz. over het geheele verslagjaar, verkregen door samenvoeging van de driemaandelijk- sche staten. VLISSINGEN, 16 SEPTEMBER. De passagiersvluchten der K.L.M. Nu het weer heel wat gunstiger is ge worden zal de animo een vliegtocht te maken wel toenemen. Hedenmorgen wer den reeds eenige tochten met passagiers gemaakt en meerdere hebben zich voor een tocht laten inschrijven. 'De garage „de Baljuw" maakt in ach terstaande advertentie bekend, dat iedere twaalfde passagier, die zich aldaar laat inschrijven recht heeft op een gratis-vlieg tocht. Christ. Gereï. Maimenvereen. „David". Gisterenavond, hield' voor bovengenoem de vereeniging in de Christ. Geref. Kerk alhier ds. J. B. G. Croes uit Bussum een rede over het onderwerp„Is er een God Na opening door den voorzitter der Mannenvereeniging op de gebruikelijke wijze en een inleidend woord' sprak ds. Croes voor een talrijk en aandachtig ge hoor over de vooral in dezen tijd naar vo ren. komende loochening van het Gods bestaan, zooals zich dit openbaart in het atheïsme. Uitvoerig stond spreker stil bij den afval van het Christelijk geloof in onze dagen het vereeren van theosofie en an dere heidensche godsdiensten, om vervol gens er op te wijzen dat de Christelijke Kerk het bestaan van God' door het geloof omhelst en de bewijzen voor het Godsbe staan niet alleen in de Heilige Schrift, doch ook in de machtige werken der natuur dui delijk waarneembaar zijn. Bij het begin van zijn rede zeide ds. Croes dat hij gaarne het verzoek van, de Mannenvereeniging had aangenomen om nog eens in zijn vroegere gemeente het woord te mogen voeren. Opening modehuis. In achterstaande advertentie kondigt het „Modehuis", Oude Markt 12 de opening aan van een zaak in heeren-modeartikelen. Alles ziet er in: dezen winkel keurig netjes uit, zoowel de etalage als het inwendige. Het schilderwerk werd uitgevoerd door den heer W. de Nooijer. Scheepvaartberichten. Gisteren is hier binnengekomen het Duitsche stoomschip „Harald" van Finland met een. lading hout voor Middelburg. Heden is van hier vertrokken het Deen- sche stoomschip „Fredenbro", komende van Hernosand bestemd naar Baltimore na al hier gebunkerd te hebben. Door dien, Commissaris der Koningin is benoemd tot lid der gezondheidscommissie zeteill Hulst, de heer J. van 't Westeinde, tevens met aanwijzing tot voorzitter. Scheepsbouw. Van de helling der N.V. Terneuzensche Scheepsbouw maatschappij te Terneuzen is met goed igevoi'ig te water gelaten een sta len motorvraahtboot voor den heer J. de Koster te Breskens, groot ongeveer 325 ten. Afmetingen 38.85X5.05X2.35. De boot is gebouwd volgens het nieuwste model met kruisersteven en wordt voorzien van eeni 80 P.K. Brons Appingedammer motor. Op de vrijgekomen helling is de kiel gelegd voor een dito boot voor bin- nenlandsche rekening. Door den scheepsmakelaar P. A. van Bouchaute, te Terneuzen, is voor rekening van dem heer G. Kornet, te Werkendam, opdracht gegeven aan de N.V. Terneuzen sche Scheepsbouw maatschappij te Ter neuzen, tot het bouwen van een stalen mo tervrachtboot circa 324 ton, lengte 38.86 M., breèdte 5.05 M. en iholte 2.35 M. De boot wordt gebouwd met kruisersteven en uitgerust met een 80 P. K. Hollandia- motor van N. V. Smit <5i Co.'s Machinefa brieken te Kinderdijk. Tevens ontving genoemde makelaar op dracht van den heer A. Meijs te Steendorp (Beiügië) voor den bouw van een stalen sleeipschip, groot circa 1000 ton, lang 67 M., breed 8.20 M. hol 2.50 M. Deze kaan is bestemd voor de vaart op het Dortmund- Eemskanaal en zal worden gebouwd in Ne derland. SOUBURG Opgave der zich in deze gemeente gevestigde en vertrokken personem, gedu rende de le helft der maand September. GEVESTIGD Mej. P. Kerkhove, Middel'burgsche straat A 287, van 's-Gravenhage. Alej. F. Rappellie en 2 kinderen, Mar- nixplein C 60, van St. Michel (Frankrijk). P. W. M. Marijs, Ritthemsche straat A 131, van Sluis. D. Geldmaker, Kanaalstraat A 69, van Alkmaar. W. Schouten de Jel, Wissel C 138, van Bergen op Zoom. j. van der Reijden en gezin, Van Turn houtstraat E 17, van Middelburg. E., M. en J. van de Vrede, Wissel C 138, van Kruiningen. S. Quesaidlda, Marnixplein C 13boven, van Vlissingen. Mej. M. van ZweedeuKole en kind, Marnixplein C 13 boven, van Middelburg. M. C. Grijs en gezin, Kanaalstraat A 58, van Vlissingen. VERTROKKEN A. J. Eiff en gezin-, Van Turnhoutstraat E 17. naar Vlissingen. Mej. Al. P. van Wijck, Ritthemsche str. B 400, naar Vlissingen. Mej. AL C. B. Poorthuis, Tuindorp D 3, naar Bergen op Zoom. Mej. J. Schipper, Wissel C 134, naar Koudekerke. J. Wisse, Ritthemsche straat B 410, naar Rotterdam. Mej. J. C. RorijeBouff, Vlissingsche straat B 302, naar Vlissingen. Alej. A. A. van VlaanderenBliek, Vlis singsche straat B 277, naar Vlissingen. Mej. H. C. W. Weimar, Marnixplein C 51, naar Vlissingen. P. Ch. van Keekem, Nieuwe Vlissingsche weg C 1F, naar Helder. W. C. Roose, Nieuwstraat o'*69, naar De Bildt. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Emeritaat ds. A. S. Talma. „Vlissingsch Predikbeurtenblad" Het meldt, dat dS. A. S. Talma, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, op de laat ste kerkeraadsvergadering heeft medege deeld dat zijn gezondheidstoestand hem dwingt emeritaat aan- te vragen. Wegens de komende vacature wil ds. Talma ech ter wachten, indien zijn toestand dit toe laat, tot in de vacature is voorzien. Ds. Ten Kate schrijft in bovengenoemd blad dat velen met groot leedwezen zullen vernemen dat ds. Talma de gemeente ver laten gaat. Verder schrijft ds. Ten Kate o.a. nog het volgende Zoo velen houden van ds. Talma, omdat hij zoo waar is. Men weet altijd precies wat men aan hem heeft. Zoo is 't ook in zijn prediking. Ds. Talma zegt nooit iets op den kansel of het moet zijn persoonlijk eigendom zijn, 't moet voor hem levende waarheid zijn. Dat eerlijke heeft daarom menschen, die buiten 't Christelijk geloof om opgevoed waren, aangetrokken. Ook vele jonge menschen in "den tijd, dat ds. Talma nog beschikte over zijn volle kracht. Zijn collega's zullen hem en zijn lieve •vrouw ook zeer missen. Altijd bereid om te •helpen steeds heldere overdachte advie zen gevend, een man van uitgebreide ken nis een collega waar men veel aan heeft. En dan zijn humor. De Romeinen hebben een spreekwoord dat zooveel beteekent als iemand lachend de waarheid zeggen. Hoe dikwijls weet hij met een grap te waarschuwen of terecht te wijzen En nu gaan wij dezen oorspronkelijken man, deze gave trouwe persoonlijkheid verliezen. In het hart van velen en niet van de min sten is daarover groot leedwezen, ook hier over, dat zijn heengaan een gedwon gen heengaan is, wegens ziekte. Emeritaat ds. T. H. Sfemelink. Doopsgez. Gem. Ds. T. H. Siemelink, predikant bij de Doopsgezinde gemeente alhier, heeft wegens gezondheidsredenen ziekteverlof aangevraagd, hetwelk hem ver leend' is, in afwachting van zijn emeritaat dat hem tegen 1 Januari zal worden ver leend. Uit de Geref. Kerken. De Bond van bezwaarden in de Geref. kerken zal op Vrijdag 30 dezer te Utrecht vergaderen. Men hoopt in deze bijeenkomst te overwegen, welke houding de leden der gereformeerde kerken, die zich door de be sluiten van Assen bezwaard gevoelen, zul len aannemen, nu de synode van Groningen in de door Assen gevolgde richting is voort gegaan. Avondschool voor nijverheidsonderwijs te Middelburg. Tot de le klasse van den cursus 1927 1928 zijn o.a. toegelaten C. W. Cysouw, J. Davidse, P. Jacobse, P. G. Sturm, allen te Oost en West Souburg. Examens. Voor het politie-diploma met aanteeke- ning zijn gisteren te Amsterdam geslaagd de heeren H. Romp te Middelburg en C. de Meester te Clinge. Voor het gewone diploma de heeren J. A. Noordhoek te St. Laurens en G. Nijsse te Hulst. Eindexamens gymnasium. Voor het eindexamen der openbare gym nasia zijn in 1927 geëxamineerd 476 can didate^ waaronder 185 vrouwelijke, waar van zijn .geslaagd 401 met 153 vrouwelijke van de 395 candidaten der bijzondere gym nasia, waaronder 89 vrouwelijke slaagden 334, waaronder1 77 vrouwelijke. In 1926 waren de cijfers respectievelijk 409 (167), 362 (146) en 399 (104), 243 (89).

Vlissingse Courant | 1927 | | pagina 1