L BELDE80K VIN 800 VERHUIZINGEN BINNENLAND INGEZONDEN STUKKEN OP REIS NAAR HET ZUIDEN. TOB NOOIT-HOEKJE. WÏïZ7nrhtrt VOOR DE VROUW! Sa&s* bijgedragen. Want de cultuurondernemingen hebben gemiddeld geen hoogere uitkeerin- gen gedaan dan verleden jaar. Voor de be oordeeling van den economischen toestand van ons land is hier dus een aanwijzing, die alleszins bevredigend is. Dat de beursbe- lasting in de maand Juli niet meer dan ƒ404.605 heeft opgebracht, kan niet ver wonderen, want het was de vorige maand stil op de beurs. Maar voor de eerste zeven maanden was 1927 beter dan zijn voorgan ger en is circa ƒ600.000 meer aan beurs- belasting ontvangen. Bij geringen handel was ook in de af- geloopen week de beurstelling niet slecht. Maar aan de koersrijzing kwam toch op meerdere afdeelingen een eind. Suikerwaar den hebben een rijzing achter den rug, ge baseerd op de mooie maalcijfers, d.w.z. per bouw heeft de oogst een groot aantal picols suiker opgeleverd. Hierbij heeft zich doen gelden de invloed van een nieuwe rietsoort, genaamd P. O. J. (Proefstation Oost-Java) no. 2878, welke een veel grootere suiker opbrengst geeft dan andere soorten. Na tuurlijk zijn de geleerden het over de be- teekenis van die nieuwe rietsoort niet eens. Maar vast schijnt wel te staan dat voor sommige ondernemingen, de Gayamsche en de Krian en de Kaliwoengoe en de Pradje- kan de resultaten van den oogst beduidend beter zijn dan vorige jaren, met name voor de gronden die met het nieuwe riet zijn be plant. Men heeft derhalve te rekenen met een vermoedelijk veel ruimeren suikeroogst, die allicht ook een verlaging van den kost prijs zal brengen, maar en hier komt de keerzijde van de medaille ook een lageren verkoopprijs. Want naar men meent, zal ook de Èuropeesche bietsuiker tengevolge van de warme weken, die gepasseerd zijn, een goed beschot leveren. Van alle kanten dus ruime suikeraanvoeren, met het oog waar op New-York de laatste dagen reeds lagere prijzen zond. Suikerwaarden lagen derhalve deze week wat flauwer. Rubberwaarden hadden een weinig be duidend verloop. Aanvankelijk wat lager, waren de koersen later weer wat vaster op het bericht dat de basis der standardproduc- tie voor de Engelsche ondernemingen zal worden verlaagd. Deze bedraagt thans 500 pond per acre ^men mag thans dus 60 daarvan, dat is 300 pond per acre expor teeren. Wordt de basis verlaagd, dan daalt de te exporteeren hoeveelheid, ook bij een gelijkblijvend percentage, opnieuw. Op de andere afdeelingen heerschte ee#kalme stemming. De Beleggingsmarkt ondervindt den in vloed der lage geldkoersen in dien zin dat buitenlandsche leeningen met een hoog rentetype gevraagd zijn en de binnenland- sche obligaties zich goed kunnen handhaven. Geld op prolongatie 3 a 3% De rijksmiddelen. De algemeene lijn van verhooging der opbrengsten van de rijksmiddelen, welke tot dusver viel te bespeuren, valt ook waar te nemen in het overzicht over de maand Juli. In totaal brachten de middelen 42.5 miïlioen op o-f 3.1 millioen meer dan ge raamd was. Hiermede is het bedrag, met hetwelk de middelen boven de raming uit kwamen, thans gestegen tot bijna 25.4 millioen. Men mag niet aannemen, dat gedurende de nog komende maanden van het jaar de opbrengst sterk zal achteruit lopen. Aanwijzingen daarvoor zijn althans niet aanwezig. Men kan er dan ook staat op maken, dat het genoemde bedrag in den loop van het jaar nog grooter zal worden, zoodat ongetwijfeld eenige wijzi ging in de financieele politiek der regee ring daar het gevolg van zal zijn. Merkwaardig is het verschijnsel, dat de Inkomstenbelasting slechts 4.6 millioen opleverde of 3.6 millioen minder dan ge raamd was. Het overschot liep aldus terug tot 8 millioen. Men kan aannemen dat de ruime opbrengst over de eerste zes maanden gedeeltelijk een gevolg is van aandrang van de zijde van den fiscus en dat thans de vacantiemaand de opbrengst heeft beïnvloed. Desondanks zal onge twijfeld over 1927 de opbrengst van deze belasting belangrijk ruimer zijn dan ge raamd was. Bij de sterke afwijkingen moet verder genoemd worden de Vermogensbelasting, die met een opbrengst van 3l/2 ton ruim 6 ton beneden de raming bleef, waar door het surplus werd veranderd in een deficit. Evenwel bedroeg in Juli 1926 de opbrengst nog geen 130.000, zoodat hier seizoeninvloeden zich zullen hebben doen gelden en de komende maanden wellicht een redres te zien zullen geven. Van de middelen, die meevielen, dient in de eerste plaats genoemd te worden het accijns op bier, hetwelk ruim 1.3 millioen opleverde of ruim 4 ton meer dan de raming. Verder bedroeg de opbrengst van de suikeraccijns 3.8 millioen of ruim 3 ton meer dan de raming en die op tabak 1.1 millioen of bijna 90.000 meer dan de raming en die op het geslacht ruim 8 ton of ruim f2 ton meer dan geraamd was. Ook de zegelrechten en de jacht- en vischacten brachten iets meer op dan begroot was. Van de middelen, die als graadmeter van den economischen toestand gelden, brach ten de Invoerrechten slechts 4.4 millioen op of bijna 4 ton minder dan de raming bedroeg daarentegen leverden de Statis tiekrechten ruim 370.000 op of bijna 40.000 meer dan de raming was en de Loodsgelden ruim 410.000 of bijna 80.000 meer dan geraamd was. Bepaal de conclusies zijn hieruit niet te trekken. Het is mogelijk, dat de uitbreiding van den uitvoer, waardoor meer schepen in ballast of ledig in ons land zullen binnen komen hier als de oorzaak moet worden aange merkt. Tot een algemeenen achteruitgang in het bedrijfsleven mag zeker niet worden besloten. Van de accijnzen waren het die op zout, gedistilleerd en wijn die beneden de ra ming bleven, de laatste zelfs met 127.000 op een raming van 167.000. Van de andere middelen behoeven slechts vermeld te worden de rijwielbe lasting, die, zooals te verwachten was, weinig opbracht, en de domeinen, die slechts 170.000 opleverden tegen een raming van 349.000 en de grillige succes siebelasting, die 3.4- millioen opbracht of bijna 4 ton minder dan de raming. Over liet gehee4 genomen kan de uit komst wel als gunstig worden beschouwd. Er bestaat alle aanleiding de toekomst met zeker optimisme tegemoet te zien. Beroepscollectanten. In een artikel in „het Volk" wordt de aandacht gevestigd op een bedenkelijken toestand, welke den laatsten tijd te Amster dam ontstaan is op liefdadi^heidsgebied. Het aantal straatcollectes in de laatste jaren in de hoofdstad zeer toegenomen. Dit op zichzelf acht het blad reeds een ver schijnsel, dat niet toegejuicht kan worden, omdat het publiek door zoovele aanslagen op zijn liefdadigheid eerder tot wrevel dan tot vrijgevigheid wordt gestemd, en thans komt een tweede bezwaar daarbij, nu som mige vereenigingen er toe zijn overgegaan om, daar er zich langzamerhand minder collectanten vrijwillig aanbieden, voor dit werk betaald^ krachten te engageeren. Aanvankelijk geschiedde dit op bescheiden schaal, maar allengs is het aantal beroeps- collectanten grooter en grooter geworden. De toestand is, volgens het blad, thans deze, dat er mannen en vrouwen, jonge mannen en jongedames zijn, die tegen be taling deelnemen aan collectes van alle ver eenigingen die daarvoor vergoeding geven. Het behoeft geen betoog de praktijk heeft het trouwens reeds bewezen dat door dezen gang van zaken tot het col- lectewerk ook elementen toegang kunnen erlangen, wier sociale antecedenten van een zoodanigen aard zijn, dat zij van liefda digheidswerk beter verre konden gehouden worden. Eenigen tijd geleden verscheen een ge heel gezin wegens ernstige fraude, bij een straatcollecte gepleegd, voor de rechtbank. En bij de bhandefling van een soortgelijke zaak tegen een kelner, verklaarde de man uit armoede gehandeld te hebben. „Hij col lecteerde veel voor vereenigingen, die 40 van de opbrengst van de collecte uitbetalen vcor de moeite". Het belastbaar inkomen te Arnhem. Onder de gemeenten in ons land waar het belastbaar inkomen zeer hoog is be hoort ook de gemeente Arnhem. Toch is ook daar een voortdurende daling merk baar. Sedert 1922/23 zet deze daling zich geleidelijk voort. In 1922/23 bedroeg het belastbaar inkomen ruim 43 millioen in 1923/24 was het gedaald tot bijna 41 mil lioen in de volgende jaren volgde weder een daling en voor 1926/27 bedroeg het belastbaar inkomen nog slechts even 35 millioen. Het gevolg hiervan is dat verhooging der niet progressieve belastingheffing met 1 procent noodzakelijk is, of anders verla ging van loonen en salarissen. De inboedel van den communist Van Burink. Gisterenmorgen te 11 uur had te Rotter dam de door den minister van koloniën bevolen verkooping plaats van den inboedel van het communistisch raadslid G. van Bu rink. Reeds geruimen tijd voor den aan vang van de verkooping bevond zich in de Vosmaerstraat een groote politiemacht, om de groote schare belangstellenden op eer biedigen afstand te houden. Te 11 uur, toen de verkooping aanving werd, dat deurwaar der Wijsfeit en een rijksveldwachter waren gearriveerd, het publiek toegelaten. Het eerst werd in veiling gebracht een tafel. Een partijgenoot van den heer v. Burink, de heer Hoornweg, werd voor 1 cent eige naar van het meubelstuk. Op dezelfde wijze werden alle meubelstukken geveild en de ttoaalopbrengst bedroeg 30 cent. Met de kosten moet de Staat 128.50 van den heer Van Burink hebben. Na den verkoop stond de heer Hoornweg alle meubilair in bruik leen af aan den heer Van Burink. De deur waarder vertrok met 30 cent. HARINGPLAATS MIDDELBURG BERGPLAATS VOOR INBOEDELS OPGAVE DER PERSONEN die zich in deze gemeente hebben gevestigd of deze hebben verlaten, gedurende de Ie helft van de maand Augustus 1927. INGEKOMEN J. C. van Sluijs, handelsvertegenw., Sot- tegemstraat 75, van Rotterdam. J. Wanjon, werkman, Wagenaarstraat 19, van Oost- en West-Souburg. Mej. B. Muller, religieuse, Glacisstraat 161, van Brielle. M. Polderman, zonder, Nijverheidsstraat 27, van Heerlen. A. Laport, brievenbesteller, Begonialaan 5, van Middelburg. C. M. Portegiesvan de Grijp, zonder, Verkuijl Quakkelaarstr. 20, van Dordrecht. E. A. Haselhorst, metaaldraaier, Spui straat 66, van Bielefeld. A. de Knegt, loodsleerling Ned. Loods wezen, Piet Heinstraat 10, van Rotterdam. A. Kalischewski, betonwerker, Van Speijckstraat 7, van O.- en W.-Souburg, F. van Sabben, koster Groote Kerk, Branderijstraat 16, van Rotterdam. A. C. Aspeslagh, chef loods Belgisch Loodswezen, Steenenbeer 17, van Oostende M. de Moor, kraanmachinist, Kanaalstr. 64, van Rotterdam. J. Steinvoorte, bankwerker, Callenfels- straat 15, van Middelburg. C. ConijnStruijk, zonder, Palingstraat 53, van Rotterdam. E. Siebbeles, monteur, Steenenbeer 1, van Amsterdam. T. Veerman, officier marine-stoomvaart dienst, „Brinio", van Helder. F. van Deurse, matroos 2e klasse, „Bri nio", van Helder. A. C. Th. van Hoek, matroos 2e klasse, „Brinio", van Helder. H. W. van Hoek, matroos 2e klasse, „Hydra" van Ned.-Indtë. L. Naerebout, werkman S. H. V., Sotte- gemstraat 70, van Rotterdam. M. C. Wissekerke, marinier le klasse, Joost de Moorstraat 29, van Batavia. C. M. de Baar, timmerman, Priniulalaan 20, van Kruiningen. S. Andriesse, machinist Ned. Loodswe zen, Paul Krugerstraat 24, van Nieuw Hel voet. A. H. Robers, ketelmaker, Noordstraat 24, van Oost- en West-Souburg. W. NapStroo, zonder, Hellebardief- straat 5, van Rotterdam. VERTROKKEN A. A. J. B. Masseur, Boulevard de Ruy- ter 16, naar Oldenzaal. G. M. Vermue, Korenstraat 8, naar Utrecht. Mej. S. Biedenbach, Glacisstraat 161, naar Brielle. A. H. P. N. Boom, St. Jacobstraat 19, naar 's-Gravenhage. J. Ree, Hobeinstraat 91, naar Velsen. C. van de Ketterij, Marinestraat 28, naar Ter Neuzen. R. P. M. van Oppen, Paul Krugerstraat '24, naar Ter Neuzen. J. J. Schot, Boulevard Bankert 90, naar Tholen. J. C. Heine, Koudekerksche weg 9, naar Voorbuig. A. P. HoeksteinBeckholdt, Aagje De kenstraat 165, naar Helder. B C. van Vliet, Wachtschip, naar Helder. A. L. de Munck, Lambrechtsenstraat 5, naar Eindhoven. J. G. Malgo, Wachtschip, naar Helder. P. J. B. M. Weterings, Zeilmarkt 1, naar Middelburg. M. A. van Boven, Koudekerkscheweg 54, naar Middelburg J. A. J. Grobben, Coosje Buskenstraat 14, naar Amsterdam. H. van den Heuvel, Hobeinstraat 30, naar Amersfoort. H. Ludema, Groenewoud 63, naar Mid delburg. J. Fosté, Evertsenstraat 4, naar Mechelen. E. J. Chaffart, Palingstraat 4, naar Rot terdam. L. de Ridder, Kolvenierstraat 40, naar Rotterdam. K. J. Geene, Bankertstraat 34, naar Antwerpen. RADIO-PROGRAMMA. Maandag 22 Augustus. Hilversum, 1050 M. 12.00 Politiebe richten. 12.352.00 Lunch/muziek door het Trianon-trio. S. Sjouwerman, viool. J. de Jong, cello. H. Rijff, piano. 4.405.55 Kin deruurtje door mevr. lAnt. van Dijk. 6.00 8.00 Concert door het A.N.R.O.-orkest. Gustaaf de Loor, heldentenor van de opera te Düsseldorf. Egb. Veen aan den vleugel. 7.45 Politieberichten. 8.10 Aansluiting van het Kuhhaus te Scheveningen. Volkscon cert door het Residentie-orkest, onder lei ding van Iignaz Neumark. In de pauze een lezing door den heer Maarten, over Het Middenstandscongres. 10.15 Nieuwsberich ten. 10.5012.00 Dansmuziek van het Pa- villioen Riche te Zandvoort. Teddy Staves and his band (van 10.5011.20 onderbro ken Voor Nordeich). Daventry, 1600 M. en Londen, 361 M. 12.20 Daventrykwartet en solisten (bari ton, piano). 1.202.20 Orgelconcert. 3.20 Orkestconcert. 4.10 M. Ramsay, mezzo so praan. 4.22 Oikestconcert. 4.50 Duetten voor sopraan en bariton. 5.20 Huiöhoud- praatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Daventry- kwartet. 6.45 Radiobulletin. 7.05 Daventry- kwartet. 7.20 Dramatische critiek. 7.35 De sonates van Beethoven, 7.50 Variété. 8.20 Concert. Symphonie-onkest, onder leiding van Sir H. J. Wood. M. Busby, sopraan. W. Widdor, tenor. 9.50 Weerbericht, nieuws. 10.05 Concert (vervolg). 10.50 Nieuwsbe richten. 10.55 Lezing The King's English in the Royal country of Berks. 11.1011.20 Variété. Parijs, „Radio-Paris", 1750 M. 10.50 11.20 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Dansmuziek. 8.5010.50 Frag menten uit een opera-comique. Orkest, kooi en solisten. Langenberg, 469 M., Munster 242 M. en Dortmund 283 M. 1.30—2.50 Orkest concert. 5.506.50 Orkestconcert. 8.35— 9.20 Westfaalsch concert. W. Boeken holt, declamatie. A. Imkamp, bas. W. Nebe, piano. 9.20 Snarenspel en zang. M. Merten, Gruner, sopraan. R. Grünwald, cither R. Griinwald, guitaar. P. Wolff, Schoszgeige. 11.1012.20 Dansmuziek. Königswusterhausen, 1250 M. 12.20 8.05 Lezingen en lessen. 8.50 „Die Heide". R. Strobrawa, declamatie. Radio-koor.Daar na concert. C. Bronsjgeest, bariton en radio koor. Brussel, 509 M. 5.20—6.20 Orkest concert. 8.20 Orkestconcert. 9.20^—10.20 Dansmuziek. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De cople wordt niet teruggegeven Mijnheer de Redacteur, Zooals bekend werd in het kort geding in de bekende tuintjeskwestie Quasters gemeente Vlissingen, de heer Quasters in het gelijk gesteld. De rechter was dus van oordeel dat de gemeente macht boven recht had gesteld. Wij als leeken hebben ons aan het oordeel van den bevoegden rechter te houden en te aanvaarden dat het gemeentebestuur werkelijk buiten haar boeJeje was gegaan. Voor een leek doet het dan ook zonder ling aan dat bijv. „de Baljuw" zonder iets te vragen eenvoudig het tuintje verwijder de en dat'dit blijkbaar wel mag, terwijl een ander, die toch precies hetzelfde wilde, zijn recht tot bij den rechter moet zoeken. Het grootste deel onzer burgerij zal dan ook met bevrediging die uitspraak verno men hebben, waardoor naar hun inzicht aan het rechtsgevoel werd voldaan. Het dagelijksch bestuur onzer stad schijnt daar anders_over te denken wat natuuröijk zijn goed recht is en heeft tegen cfat vonnis beroep aangeteekend. Daartegen staat dat zooals ik met de grootste zekerheid weet een twintigtal middenstanders onzer stad zich vereeni,gd hebben om den heer Quasters financieel te steunen in de naar hun inziens recht vaardige zaak, terwijl zoo noodig een al gemeene oproep om steun zal worden ge daan, teneinde den heer Quasters in de ge legenheid te stellen die zaak waaraan toch een algemeen belang vastzit tot in hoogste instantie door te- zetten. Hoewel die geschiedenis dus hoogst interessant kan worden, zal het zeker voor een der partijen een dure beweging wor den, waarbij de kans zeer groot is dat de gemeente verliest. !n dat geval moeten de kosten door de belastingbetalers gedokt worden. Wanneer de zaak normaal was en de publieke opinie op de hand van het ge meentebestuur was, was ook dit te over komen. Dit is hier het geval niet, waarbij nog komt dat de raad onzer gemeente in dit beroep aanteekenen niet is gekend. Het is daarom billijk dat ons stadsbe stuur de motieven meedeelt waarom en met welk recht zij ironder goedkeuring of voorkennis van onzen raad beroep heeft aangeteekend Heeft het bestuur onzer stad het recht om zonder raadsbesluit dergelijke uitga ven, welke zeer belangrijk kurwien worden, te voteeren, dan kunnen we deze laatsten, als doelloos, wel naar huis zenden. Waar de zaak begin September reeds voorkomt de he^er Quasters heeft zijn dagvaarding reeds ontvangen lijkt het mij gewenscht daarop even de aandacht te vestigen. Nog kan het hooger beroep worden ingetrokken en dus kan er mis schien van de zijde van den raad interven tie plaats hebben. Bovendien kunnen de heeren niet zeggen, als straks de zaak falikant uitkomt en wij allen weer het ge lag moeten betalen, dat zij het niet hebben geweten. Mij lijkt het stadsschoon daar ter plaatse niet van zoo overwegend belang om daar voor de kans te loopen de gevolgen te moeten dragen van een tot in hoogste instantie doorgevoerd proces. Met dank voor de plaatsing, A. BOTTING. (Weet de heer Botting wel zeker dat de raad in deze kwestie niet zal worden ge kend Onze informaties luiden anders en komen hierop neer dat het hooger beroep eerst dan definitief zal worden aangetee kend als de raad daaraan zijn goedkeuring verleent.Red.) ZONLICHT IN U. D© Langs de Yonne. Hengelaars van alle standen. Een nacht onder den blooten hemel. Auzerre (Yonne), 17 Augustus. Heel Frankrijk, met enkele ongelukkige uitzonderingen, is op reis in dezen- vacan- tietijd. De groote steden zijn verlaten door een groot deel der bewoners en daarvoor in de plaats zijn duizenden vreemdelingen gekomen. Het platteland is onbewoonbaar geworden voor echte plattelanders, zeide me een kleine rentenier van een dorpje aan de Yonne (zijrivier van de Seine), daar mede doelende op de overstrooming van het platteland met stedelingen. De elegante wereld van Frankrijk, die zich niet in het buitenland bevindt (en het Fransche volk haakt minder dan eenig ander volk naar het buitenland) vertoeft in de groote bad plaatsen, voornamelijk te Deauville en te Trouville en eiken Nederlander, die niet over een onbeperkt aantal lapjes van dui zend gulden beschikt, zou ik sterk willen afraden in een dezer badplaatsen een voet te zetten. In Nederland hoort men dikwijls klagen over de duurte te Scheveningen en te Zandvoort, maar vergeleken met Deauville en Trouville zijn deze badplaatsen onge looflijk goedkoop. Een mijner kennissen, een Franschman, die de genoemde Fransche badplaatsen kent en er den weg weet, moest onlangs enkele dagen voor zaken te Deau ville zijn en het goedkoopste slaapkamertje, dat hij er had kunnen krijgen kostte er 60 franc, dus ongeveer zes Nederlandsche gul dens per nacht, een prijs, waarvoor hij te Scheveningen en Zandvoort in een flink hotel of pension zeer gemakkelijk een kamer met volle pension had kunnen krijgen. Mijn weg voerde me langs de Yonne, naar het wijnland, waar het gemoedelijk is en niet duur. Van Sens, een alleraardigst stadje van 18000 inwoners, waar juist een hengelwedstrijd werd gehouden, waarvoor de belangstelling van de zijde der henge laars groot, doch van de zijde der visschen zeer gering was (er werd weinig gevangen), wilde ik te voet langs het slingerende ri viertje naar de hoofdplaats van het depar tement de Yonne, naar Auxerre, een af stand van een goede zeventig kilometers, die ik immers in drie, vier dagen zou kun nen afleggen. Ach, welk een dwaasheid, dit plan. Te voet en zonder hengel. Er is geen vreemdeling hier, die zich vertoont zonder vischtuig. En dan te voet, in deze streek, waar allen, die geen automobiel of motorrijwiel hebben, toch altijd nog zich op een fiets voortbewegen, daardoor sneller gaan dan een voetganger en vóór hem alle beschikbare kamers kunnen bezetten. Bekoorlijk is de slingerende Yonne met haar heuveiende oevers, haar oude stadjes, haar schilderachtige dorpen, waar men overal steeds weer hengelaars vindt. Ze ko men per fiets, met een Fordje, maar er zijn er ook, die komen met groote luxewagens. De hengelsport is hier een sport voor alle standen en de bezitter van de luxe-auto en de man met de fiets worden hier, als ze in hun hemdsmouwen aan den oever staan, 'n hengel in de hand, gelijken, en de visschen, die stom zijn (zwijgen is goud) hebben tot nu toe nooit eenige voorkeur getoond ten opzichte van luxe-auto-bezitters of fietsrij- dende hengelaars, noch ooit op eenige an dere wijze blijk gegeven van hun belang stelling voor den klassestrijd. Maar die visschers... ze hadden alle ka mers bezet en toen ik tegen het vallen van, den avond, na een marsch van ruim vijf- en-twintig kilometer te Aroneau aankwam, was er geen onderdak te krijgen en er bleef me niets anders over dan verder te trek ken, tot eindelijk in een gehucht, St. Aubin, een oude boer medelijden met me kreeg en me opnam in zijn woning, waar hij een ker misbed voor me maakte. Den volgenden avond echter werd het nog ongunstiger. Het was Maria Hemel vaart en niettegenstaande de scheiding van kerk en staat is dit in Frankrijk een alge meene feestdag en toen ik 's avonds half- tien eindelijk in het dorp Appoigny stond, was ook daar weder geen kamer te krijgen. Tien kilometer verder, te Auxerre, zou wel een kamer beschikbaar zijn, meenden en kele optimisten, maar de meesten twijfel den er sterk aan. Tien kilometer te voet in het duister, langs een onbekenden weg, na in twee dagen ruim zestig kilometer te voet te hebben af gelegd, is geen genoegen en zeker niet als er regen dreigt. De roos stond bedauwd Met parels vergrauwd. Maar toen de zon ging scliin,. I I Werden ze tot robijnen jg Friedrich Rückert. H In het leven des menschen komn,! zeer dikwijls voor, dat de omstanfcjl ripn 7lin Kpctïüin UPrrr.raiIHrnn '5 I S den zijn bestaan vergrauwen i maken. Zwaar drukken zij op ons lichtloos en somber schijnt ons het leve I waarin wij eens behagen schepten, nil komt, omdat wij onszetf door dié om I standigheden laten neerslaan en wij Va I binnen somber en lichtloos blijven, h!| wij de kleur aannemen van hetasch 1 grauwe lot, dat tijdelijk op ons rust Del grijsgrauwe dauwparels, die 's morgen,-I vroeg nog door geen zon beschenen I worden, liggen op de donkerroode rooJ wier diepe donkere tint ze nog meer ver. sombert, maar als de zon de kim is ont stegen en haar stralen over de velden et heiden uitgiet, dan wordt de grb| dauwdropparel tot fonkelend robijn. I Er hangt zooveel af van de wige I waarop wij ons leed weten te dra^n I Wie smart ondervindt en zich aan del smart overgeeft, zal ten slotte versmar-1 ten zal door de smarten ten onder gaai] Maar hij, die wanneer leed en verdriet I hem omgrauwen, zijn innerlijk licht doorI de nevels der smart, die hem omwolken I tracht te doen heenspichten, zal door de I droefheidswolken heen het licht van een I vroolijker leven daarbuiten zien stralen. I Hij zal getroost zijn, omdat hij weet, dat I eenmaal de nevels zullen optrekken en I het leven om hem heen weer lachen za[ I gelijk weleer. Laten wij toch nooit den moed verlie-l zen, laten wij toch bedenken, dat ons ge-1 heele leven een korte spanne tijds i$ja| het licht der eeuwigheid en dat daarin I ons leed ook slechts een zeer korten tijd I duurt. Wij mogen dien korten tijd door I noodeloos tobben niet verlengen, maatl moeten woekeren in ons leven met del levensblijheid, die ons van nature i$ in.| geschapen, waardoor wij de somberheid I kunnen doen verdwijnen. Dr. JOS. DE COCK. Voor de lezers van ons blad geeft onze Psychologische medewerker Dr. Jos. de Cock, van Merlenstraat 120, 's-Gravenha-1 ge, gratis zielkundige adviezen o.m. over de wijze, waarop zij hun geest kunnen verfrisschen en hun wilskracht en energie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld worden behandeld. Mochten de beant-1 woordingen te uitvoerig worden, dan di rect schriftelijk aan de aanvragers. Mevr. J. te V., Vlissingen. Zeker is I het lastig, wanneer men een kind heeft, dat niet naar verbieden luistert. Maat, aan wie de schuld Waart gij niet dik wijls te toegevend en hieldt gij U wel aan de door aan hem opgelegde straf?Gal dit eens ernstig bij uzelf na. Daar het kind geen vader meer heeft, is de taak voor U dubbel zwaar. Ook al doet het U leed, wanneer U hem een straf hebt op gelegd, houdt gij er U volkomen aan w 1 laat U niet door vleierijen van zijn kant beïnvloeden. Al zijn kinderen nog zoo jong, zij weten heel gauw de zwakke plekken de karakters van hun opvoe ders en benutten die in hun eigen voor deel. Het vleien van uw zoontje is geen uiting van liefde of berouw, maar een voudig berekening. Gij moet hem nu la ten merken, dat gij zijn trucjes door grondt en dan zult U eens zien, hoe zoonlief verandert. Spoedig weet hij, dat moeder niet met zich laat spelen en gedraagt zich daarom naar uw wensch. Het karakter van uw zoon zal er bij winnen. Aan onderstaande personen is persoon lijk antwoord gezonden, aangezien de beantwoording te uitvoerig was voor plaatsing in dit blad. P. K. te V.S. te V. Winkelier te V. Mej. G. te V. ■lllIWIlHIIIIWIIIHIIHIIIHIIIHIIIHIIIWIIIHIIIHIIIHIIiil Die regen liet niet op zich wachten. Ik was nog geen half uur onderweg of het water plaste neer en er was geen onderdak te bekennen. Er was een stoppelveld, waar het koren aan schoven stond en een paar dagen te voren had ik ergens gezien hoe boerenarbeiders gedurende een hevige re genbui zich van schoven een soort schuil plaats hadden gebouwd en naar dit voor beeld handelde ik. Met behulp van twee jassen, die ik mededraag, installeerde ik nm voor den nacht in het open veld, wat zijn donkere zijde heeft. De maan kwam op en de wolken braken. Het bleeke licht lag als een schemer over de aarde, nu en dan onderschept door de jagende wolkendrommen aan den hemel. Hooge popels fluisterden, als vertelden ze iets gewichtigs en heinde en verre was geen mensch, zelfs geen lichtje te bekennen. In zulk een nacht is het of alle dingen, die we voor onbezield aanzien, plotseling een eigen, leven krijgen of het maanlicht en de boomen en de goede aarde en de verre heuvelen elkander verstaan en met elkan der spreken en door de lucht gaan duizen den stemmen, die heel het geheim van hemel en aarde bevatten. Enkele sterren gluren nu en dan even tusschen de jagende wol ken, die door de maan in zilver gekleed zijn en de wind, van tijd tot tijd, verheft plotseling'^ijn stem luider en de duizenden stemmen van den nacht groeien daii aan tot een machtige muziek, die den eenzamen zwerver in slaap zingt. Zulk een nacht buiten moge schoon zijn en poëtisch, zeer versterkend is ze niet en den volgenden morgen vroeg trok ik dood moede verder, naar Auxerre. Dit is een mooi stadje met oude kerken en poorten en alles wat een klein stadje aantrekkelijk kan maken, doch dien morgen had het voor mij één groote fouthet is op heuvelen ge bouwd, de straten stijgen er twintig, dertig meter, dalen, stijgen dan weder en als men hier rondloopt met beenen, die binnen twee maal vier-en-twintig uur ruim zeventig kilo meter hebben afgelegd, dan heeft men min der oog voor die schoonheid. Echter een bad en een lange nacht in een donzen bed doen ook het waardeeringsvermogen van den reiziger terugkeeren. J. K. B. 167: I vereende krachter ijjj van louter woede Irabische djetionnaire a laar een der groote ruilt Etjes vastgebonden. T< jngestoord het ontbijt Varliertje later, terwij feeds bezig was de kno ren steeg de Pegasus dwéen in Noordelijke rit 169. 1,,'t Is wel eigenaardi Jtmoeten", vervolgde h Irmijden ze den weg Ier Gibraltar of om de bddellandsche Zee, doo 1". Dit laatste woord teneer van schrik weei iaar zeker beëindigde Pegasus zijn werkzaamhd Borraad was op en d Baaiend en cirkelend oil Onder Redac TRUUS EIGENI VOOR DE V Als ik maai |„Als ik maar kinderen pot ze zuchtend, „dan fijn geweest, dan zou ik «deren kant hebben ing I tevreden kunnen zijn mi pt één kamertje desnoo 6 week vleesch bij den niets liever gewild he rond thuis zitten met een roor me en van niet ande Ibben dan van aardappe T hoe je zuigelingen moe [óf maar niet dat ik al di s erg prettig vind. Ik ga ■heen móét, omdat ik n jel voor me zelf, dat 't zal gaan, physiek of [et. 't Kan me ook niet i schelen. Wenschen i Bideren wil ik niet eens I ze maar had gehad, al wegen toen atles in me L?" |Een moedeloos gebaa fergave aan wat nog k pt niet of dit een teekei gd, dan wel alleen maar B.Als ze maar was blijv zijn heesche stem, ver met me gekomen eel goed, oppassend ma "ff.het mijn hoogste gel bij onzen jongen, 1 t het zoo goed en geluk zoo verloopen zijn f Wijven leven, als ik gen behouden..." maa gev - ec well lAIs ik destijds m Fv.end was geweest," fft'jds zijn aanzoek maar zou ik nu niet zoo een2 J hem getrouwd was J dwaas koppig was g Jankt, dan zou ik nu hebben hem en Jen." Ze staarde den donkeren Paar verbeelding. »Je weet niet hóe ik r"; Wat heb ik nu O. fdig was geweest..." J JAs k un nog maar es "t. zei het visschersvroi I' elites hem had |.2,°ï ,k «f.vredes mee J udste hei 'k zes we ffwer je voorbereid ei li"toedrukk' f kwiet was. Maar T j'en scWp is as een ffilen, ergens drieft-ie, len^tair 'k kan er S'( f,™', kan niet stille e asm„n°g maar es efl fcien k 1°g maar es s F Mhanden had meugc vate" wist ik.'dtt d

Vlissingse Courant | 1927 | | pagina 2