F* 8EL0EH0K S VAN 800 VERHUIZINGEN BUITENLAND Zonnebrand reet met zijn zes man aan wal 20ude en de actie tegen Boeriai beginnen. Intusschen stond de commandant Van schip zich te verbijten wegens den kosth tijd, die met het gedachtenwisselen veri ging en die zoo goed gebruikt kon Wo: om den stervende wellicht nog levend zijn vrouw te brengen. Plotseling nai! kort en fiks het woord, zeggende, da! met zijn schip naar de Mentawei-'ejh! gekomen was, ter beschikking civiel gezaghebber en dat deze 0n oogenblik te zeggen had wat er bL moest worden. De luitenant hield S' zijn voornemen terug naar Sa£ Toengkoe. Nauwelijks was dit uitgespn^ of de commandant gaf met donderen stem bevel om het anker te hijschen. \\f ge oogenblikken later wendde de „cer-- den steven naar Sawang Toengkoe SACCO EN VANZETTl. Toen de dokter van dienst gisterew, gen Sacco en Vanzetti bezocht, vond') Sacco bezig met schrijven, terwijl Vanz' sliep. Sacco stond op en kwam naar) deur toe, waar hij vijf minuten lang den dokter in gesprek bleef. De dokterp klaarde daarna dat Sacco zich op de b- kon houden zonder blijkbare inspanS Ondervraagd omtrent de mogelijkheid) de gevangenen met geweld te voeden de dokter, dat het oogenblik nog nieU komen is. Naar de „Echo de Paris" uit Rome ve neemt, heeft het lot van Sacco en Vanztf de aandacht getrokken van den Paus met een bijzondere aandacht het verloer, van het proces der twee Italiaansche aric' chisten heeft gevolgd. Volgens inlichtingen uit Vaticaans^ kringen zou Pius XI niet geaarzeld hebi zijn meening te doen kennen aan de im ring te Washington, door tusschenfe^ van den staatssecretaris van den H, Stoti De H. Vader zou, in overeenstemming de traditie van den H. Stoel, zich op r- menschelijkheidsstandpunt geplaatst (it! ben, in de meening dat, welke ook rechtskundige positie der twee veroordeé; den zij, de afwachting waarin zij sinb zeven jaar vertoeven, voldoende is om hjj gratie te doen verwerven. DE DUITSCHE REPUBLIEK. De viering van de oprichting der Dil sche republiek is Donderdag te Berlijn ri* tig verloopen. Er werd vrij druk gevlaj en er waren opvallend veel zwart-rood-gtf vlaggen. Ook op alle trams en omnibussn wapperde het republikeinsche dundoek. linksche pers is er heelemaal niet over a spreken, dat een aantal groote hotels, zo> als het Adion hotel niet vlagden, terwijld meeste banken ook in het geheel geen v!aj of een niet-republikeinsche hadden uitge stoken. Te Potsdam werd de zwart-rood-gdi vlag geheschen, en daaronder de wit-zwaifi Pruisische vlag. De reactionnaire pers cot- stateert daarom cynisch dat de Pruisisd vlag halfstok was geheschen. Bij de plechtigheid in den Rijksdag wa ren met den rijkspresident de meeste mi nisters van het rijk en van Pruisen aan wezig. Men was zeer nieuwsgierig naard.' feestrede van den afgevaardigde von Ka- dor ff, een der oprichters van' de Duitse!: Nationale partij, die nu nog op den rechts vleugel van de Duitsche Volkspartij slat Over het algemeen is men links over des1 rede zeer tevreden. Men is verrast over de vrijmoedigheid, waarmede von Kardorffi- le problemen van tegenwoordig heeft be handeld. Ofschoon hij tot de rechtse!: groepen behoort, -verdedigde hij warm it republikeinsche kleuren, vond 'zeer hartelij ke woorden voor wijlen rijkspresiden' Ebert, herinnerde o met bewondering aas Rahenau en gispte "de verschrikkelijke ver bittering waarmede in Duitschland de par tijen elkaar bestrijden. Minder gesticht is men links o.a. ovell zijn verdediging van het standpunt, dat de positie van den rijkspresident in de Grond wet moet worden versterkt. Inmiddels moest Von Kardorff voor zijn op zeer hoo; peil staande rede een warme ovatie in ont vangst nemen. Zeer koel schrijven de meeste bladen over een luchtig speechje van rijkskanselier Marx dat daarop volgde. De plechtigheid werd besloten met de gebruikelijke huldiging van den rijkspresi dent op het plein der republiek. Nadat hij de eerecompagnie had geïnspecteerd, werd Von Hindenburg door tienduizenden toe schouwers stormachtig toegejuicht. Te Halle sprak professor Menzcr over „Universiteit en Volk". Een aantal repu blikeinen eischten, dat hij over den Grond wet van Weimar zou spreken. Toen hij du weigerde, ontstond een groot tumult, waar bij de rector en de overige professoren dr zaal verlieten. Verdere storingen der feest viering zijn niet gemeld. DE BEZETTING VAN HET RIJNLAND. Duitsche berichten, dat de Engelsche K1 igeering pressie uitgeoefend zou hebben de Franschen in de quaestie der verminde ring van de bezetting -van het Rijnland, hebben te Parijs de gemoederen dermate in beroering gebracht, dat een formeeic tegenspraak gegeven moest worden. De officieuze verklaring verzekert, da- de Engelsche retgeering alleen vriendschap pelijk den wensch te kennen heeft gegev6r' om de door Duitschland gevraagde verlip der in g toe te staan. Maar er is geen press» uitgeoefend, integendeel, de Engelsche re-- igeering gaf te kennen, dat de Engelsen6 troepen alleen verminderd zullen wordej in geval Frankrijk in de vermindering z toestemmen en in de zeifde verhouding- geland heeft niet de minste neiging oin1 deze quaestie afzonderlijk te handelen. Ut' halve' is de Fransche diplomatie vrij JJ met Berlijn te onderhandelen, zonder vreesd' te zijn om een gemeenscliappe||JK •actie met Engeland te verbreken. Een door de zon verbrande Huid, Stukgeloopen Voeten, Schrijnen en Smetten verzacht en geneest men met Doos 30,60, Tiibe 80 ct. PUROL De ferryboot „Koningin Wilhelmina". Door den heer Ch. L. Dert zijn van den officieelen proeftocht van de ferryboot „Koningin Wilhelmina" een achttal foto's gemaakt, welke een plaatsje hebben ge vonden in de Tijdinghal. Jeugdbond voor Onthouding. In het gebouw Diliigentia wordt Zondag avond half acht door den Jeugdbond voor Onthouding een openbare cursus gehouden. Daarin zal de heer Arie Hoogstraten uit Rotterdam spreken over een nieuw geslacht van denkende en durvende menschen. De gemeenteraadsverkiezingen te Aardenburg. Door den heer E. de Wispelaere, een nieuw lid van den gemeenteraad van Aar denburg,is een verzoek gericht tot de Kroon, tot vernietiging van het besluit van Gedep. Staten van Zeeland dd. 29 Juli, aangezien dit besluit eerst aan den raad en de be treffende raadsleden is medegedeeld op 3 Augustus d.a.v. en dus gehandeld is in strijd met art. 34 der Gemeentewet, daar van een zoodanige beslissing terstond me- dedeeling moet worden gedaan. Aardenburg zonder raad De „Middelb. Crt." schrijft Den eersten Dinsdag in September treedt de oude gemeenteraad van Aardenburg af. Zal er dan al een nieuwe zijn Dinsdag besloot de raad om in beroep te gaan bij de Kroon tegen het besluit van Ged. Staten tot vernietiging van het raads besluit waarbij de nieuwgekozen leden wer den toegelaten. De Gemeentewet schrijft aan de Kroon voor om „zoo spoedig mogelijk" een met redenen omkleed besluit te nemen. Na de uitvoerige voorbereiding bij Ged. Staten kan dat aldus weldra gebeuren. Vernietigt ook de Kroon de raadsbesluiten, dan moet binnen een maand door Burg. en Weth. op een door hen te bepalen en aan Ged. Staten mee te deelen dag een nieuwe stemming worden uitgeschreven. Als Burg. en Weth. dus nu meewerken, zou dat waarschijnlijk vóór September kunnen gebeuren, ook al is er tijd noodig voor het opnieuw drukken van de stembiljetten en het rondsturen daarvan. c Maar als dan de stemming heeft plaats gehad en de uitslag is door het hoofdstem- bureau opgemaakt en aan de benoemden meegedeeld, dan hebben deze vier weken tijd om te melden of zij al of niet hun be noeming aannemen. En toch kunnen eerst, nadat het hoofdstembureau voor iedere plaats een persoon heeft aangewezen, alle benoemden hun geloofsbrieven aan den raad inzenden. üflaar... zij hebben daarvoor 2 maanden tijd. En eerst dan kan de raad beslissen over het al of niet goedkeuren van die ge loofsbrieven en over het al of niet toelaten. Gesteld dus dat ook de Kroon het raads besluit vernietigt, dan is er ook bij aller medewerking véél kans, en bij gebrek aan medewerking zelfs zekerheid, dat het eind punt bereikt wordt na den eersten Dinsdag in September. Maar dan is de oude ge meenteraad al overleden. Welke gemeen teraad of wie moet de geloofsbrieven dan goedkeuren m KERK- EN SCHOOLNIEUWS Algemeene Synode der Ned. Herv. kerk. Besloten werdt aan de leden gelegenheid te geven tot het plaatsen van namen ook van personen buiten de Synode op een groslijst welke op 1 September a.s. zal worden gesloten, en aan de Alg. Synodale commissie op te dragen daaruit de „reor- ganisatie-commisie" van 5 leden te benoe men (conform het genomen besluit.) Een verzoek om pogingen aan te wenden om den Goeden Vrijdag tot een erkende»: Christelijken feestdag te maken, werd voor kennisgeving aangenomen. Het verslag van de commissie voor Dia conale Armenzorg zal worden opgenomen in het kerkelijk orgaan. De president herinnerde aan den geluk- vvensch dien de Alg. Synodale commissie- heeft gezonden aan de Vereeniging tot op leiding van predikanten te Doetinchem. Hij sprak zijn blijdschap er over uit, dat uit die school zoovele uitnemende mannen zijn voortgekomen. Prof. van Nes, voorzitter dier vereeniging, dankte voor deze woor. den. Na een toespraak van den president, waarin hij er op wees, dat Gods onzicht bare Hand leiding heeft gegeven aan den arbeid, en na beantwoording van zijn woor den door de hooigleeraren-praeadviseurs en door den -voorzitter werd de 112e vergade ring der Synode gesloten. Centrale Diaconale Ger. conferentie. De 38ste centrale diaconale gereformeer de conferentie zal 14 September te Utrecht worden gehouden. Daarin zal door ds. J. W. van den Bosch uit Harderwijk een refe raat worden gehouden o-ver de vraag Wel ke is de verhouding, waarin volgens net gereformeerd kerkrecht de diaconie tegen over den kerkeraad behoort te staan. De Ster in het Oosten. Woensdag sprak op het congres van de orde van de Ster in het Oosten te Ommen de heer C. Jinarajadasa, over „Where the transcendence and the Immanence meet (waar de transcendentie en de immanentie elkaar ontmoeten). Des middags waren er een viertal korte toespraken, die evenals Zondagmiddag werden gebroadcast door Hilversum. Thans spraken Lady Emily Lu- tyens in de Engelsche taal, dr. J. J. van der Leeuw in het Hollandsch, prof. Murcault in liet Fransch en madame Stephanie in het Duitsch. Donderdag werd ;gehouden een „sym posium" met als onderwerp „Life, Form, Ideal" (leven, vorm, ideaal). Spreker was de heer Rajagopal, hoofd-organisator van de Ster in het Oosten, de heer Yadunandan Prasad, nationaal organisator voor Britsch Indië en Lady Emily Lutyens. Ook in de toespraken aan het kampvuur die Krishnamurti op deze beide dagen hield drong hij er bij zijn hoorders wederom met diepen ernst op aan om hetgeen hij geeft aan waarheid, die hij voor zichzelf bereikt heeft, niet te aanvaarden op zijn autoriteit, maar het te laten zijn een /gids, die kan voeren naar het ontdekken 'en vrijmaken der waarheid in eigen hart. Veel van het geen het hoofd der orde op dit congres zijn hoorders tracht bij te brengen, kan men aangeduid vinden in een, tijdens deze week uitgekomen geschriftje „Who brings the Truth (Wie brengt de waarheid Krishnamurti schrijft daarin o.m. Ik zei- de tot mijzelf totdat ik één ben met al de leeraren, of deze allen dezelfde zijn heeft weinig te beteekenen of Shri Krishna Christus, de Heer Matreya één zijn heeft wederom weinig beteeken,is, ik zeide tot mijzelf zoolang ik Hen buiten mijzelf zie als een beeltenis, een objectief ding, sta ik afgescheiden, ben ik buiten het centrum maar als ik het vermogen heb, als ik be sloten ben, als ik gelouterd en veredeld ben, dan zal de slagboom, de afscheiding verdwijnen. Ik was niet bevredigd alvorens die afgescheidenheid verdwenen was. Tot dat ik in staat was met zekerheid, zonder ongerechtvaardigde opwinding of overdrij ving, waarmede men andere'n zou willen overtuigen, totdat ik één was met mijn Ge liefde heb ik nooit [gesproken. Ik sprak in vage algemeenheden, die iedereen wel kan gebruiken. Ik zeide nooitik ben de We reldleeraar. Maar nu ik voel dat ik één ben met den Geliefde, 'zeg ik het, niet ten einde mijn autoriteit aan u op te dringen, niet om u te overtuigen van mijn grootheid, noch van de grootheid van den Wereld leeraar, noch zelfs van de schoonheid van het leven, -van de eenvoud van het leven, maar slechts om het verlangen in uw eigen hart te wekken en in uw eigen verstand te zoeken naar de waarheid. Als ik zeg en ik zal het zqg.gen, dat ik één ben met den Geliefde, is het omdat ik dit voel en weet. heb, ik ben één geworden, zoodat er van nu Ik heb gevonden waar ik naar verlangd af aan geen afscheiding meer zijn zal, om dat mijn gedachten, mijn begeerten, mijn wenschen, die van het persoonlijk zelf, ver nietigd zijn. Examens. Voor de akte Fransch, Iaiger onderwijs, zijn te Utrecht geslaagd de heeren J. Hage te Ierseke en A. J. P. Nijsten en R. Rijke te Rilland-Bath. Voor de akte Engelsch, lager onderwijs, is te Utrecht geslaagd mej. T. van de Vegt te Oostburg. HARINGPLAATS MIDDELBURG BERGPLAATS VOOR INBOEDELS RECHTSZAKEN. Cassatieberoep verworpen. De Hooge Raad heeft verworpen het cas satieberoep van J. L., winkelbediende te Middelburg, die door het gerechtshof te 's-Gravenhaige wegens diefstal is veroor deeld tot 6 maanden gevangenisstraf. De moord te Overschie. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad heeft gisteren geconcludeerd tot ver werping van het cassatieberoep van den 19-jarijgen man uit Schiedam, die door de rechtbank te Rotterdam tot twaalf jaren gevangenisstraf was veroordeeld wegens diefstal, poging tot diefstal en doodslag op een der gebroeders Hoogerbrugge in'den nacht van 16 op 17 Mei te Overschie. Het (gerechtshof te 's-Gravenhage had deze straf verzwaard tot vijftien jaren ge vangenisstraf. Uitspraak 26 Augustus. Poging tot doodslag op politieagenten. Voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft terecht gestaan J. M. M. H., 35 jaar, reiziger te 's-Bosch, thans (gedetineerd, be klaagd van poging tot doodslag. Op 19 Juli bevond verdachte zich onder den invloed van alcoholischen drank langs den openbaren weg. Hij wilde gebruik ma ken van een anders auto om naar huis !e gaan. Het voertuig stond voor restaurant „Lohenigrin", vanwaar een kellner toeschoot cm verdachte te trachten aan het verstand tï brengen, dat hij van den auto moest af blijven. De politie bracht hem eindelijk naar het politieposthuis op de Markt. Verdachte ging daar razend en tierend te keer tegen de dienstdoende agenten van po litie. Hij greep een agent bij de «keel, kneep hem de keef dicht en sloeg daawia herhaal de malen beurtelings beide agenten boven al ms met een stoel. Verdachte verklaarde zich niets te her inneren. Hij had spijt over het gebeurde, want de beide agenten zijn vrienden van hem, wien hij vroeger boksles heeft ge geven. Het O.M. eische tegen verdachte, die overigens niet ongunstig bekend staat, on der aanneming van verzachtende omstan digheden een'jaar (gevangenisstraf. Verdachte herhaalde dat hij dronken was en zich niets herinnert en betuigde zijn leedwezen over wat hij gedaan heeft. MARINE EN LEGER. De luitenant ter zee le klasse, C. E. L. Helfrich, is met ingang van 15 Augustus a.s. ontheven van de betrekking van leeraar aan de Hoogere Marine Krijgsschool en ge plaatst bij den afbouw der torpedojagers, welke bij Burgerhout's machinefabriek te Rotterdam in aanbouw zijn. De luitenant ter zee le klasse P. Post Uiterweer is met ingang van 15 Augustus a.s. belast met de betrekking van leeraar aan de Hoogere Marine Krijgsschool. De drie Engelsche vliegbóoten, welke op hun reis van Kopenhagen naar Felixtowne het vliegkamp De Mok zullen aandoen, zullen niet van 68 September, doch van 911 September daar verblijven. Drie Nederlandsche watervliegtuigen zul len van 2629 Augustus een bezoek bren gen aan Kopenhagen in verband met de daai' te houden internationale tentoonstel ling op luchtvaartgebied. De herhalingsoefeningen. De verleden jaar te Amersfoort zich voor gedaan hebbende ongeregeldheden geduren de de herhalingsoefeningen, hebben de mi litaire autoriteiten aldaar blijkbaar gebracht tot het nemen van ingrijpende maatregelen. Naar „de Avondpost" verneemt is in het centrum der stad een garnizoenswacht on dergebracht, die tijdens den geheelen duur van de herhalingsoefeningen zal bestaan uiteen beroepsofficier, een beroeps-adju dant-onderofficier of sergeant-majoor-in structeur, vijf beroepssergeanten en twaalf soldaten. Deze garnizoenswacht wordt uit sluitend bestemd voor het waken voor orde en tucht in de stad en de omgeving van de kazerne. Men hoopt, door het optreden van deze wacht zooveel mogelijk te voorkomen, dat van de diensten van de militaire politie moet worden gebruik gemaakt. Aan deze garnizoenswacht zijn zeer strenge instructies gegeven omtrent even tueel optreden bij ongeregeldheden. In deze instructies is o.a. de opdracht gegeven, om, indien dit noodig mocht blijken, zonder aar zelen 'op te treden met de daartoe ten dienste staande middelen van geweld. AFLOOP VERKOOPINGEN Door notaris J. C. Paap zijn gisteren in het openbaar verkocht de volgende huizen en erven te Vlissingen Het winkelhuis en erf aan de Oude Markt no. 12, kad. sectie E no. 2008, groot 42 c.A. Hoogste inschrijver de heer C. J. Mom maas voor 2708. Kooper de heer M. Maas voor 3000. Het winkelhuis en erf aan de Breewater- straat no.9, kad. sectie E no. 560, groot 94 c.A. Opgehouden. Het huis en erf aan de Noordstraat no. 80, kad. sectie E no. 1435, groot 87 c.A. Hoogste inschrijver de heer A. Meerman voor 1935. Kooper de heer W. Anker voor ƒ2100. Het huis en erf aan het Bellamypark no. 11, hoek Hellebardierstraat, kad. sectie E no. 770, groot 40 c.A. Kooper de heer J. G. Postma voor ƒ3100. Door notaris de Neeling te Middelburg is publiek verkocht de hofstede „de Ker senboomgaard" te Souburg. De perceelen 1 tot en met 5, groot plm. 1 H.A. 23 A. 84 c.A. (plm. 3 gem. 47 r.) waarbij de gebou wen, zijn in combinatie toegewezen aan den heer H A. Vos, landbouwer te Souburg, voor de som van 8600 de perceelen 6 tot en met 24, groot plm. 5 H.A. 92 A. 72 c.A. (plm. 15 geni. 76% r.) zijn in combinatie toegewezen aan den heer G. van de Putte te Vlissingen, voor de som van 16.015 en de perceelen 25 tot en met 27, groot 3 H.A. 35 A. 50 c.A. (8 gem. 165 r.) zijn in com binatie toegewezen aan den heer N. Cijsouw, Souburg, voor de som van 7525. ONDER DE MENTAWE1ERS. Uit de „Mémoires" van een oud-Hoofd officier van het Ned. Oost-lnd. leger. VI. En zietde eerst weerbarstige menschen waren voor deze rede vatbaar. Toen de luitenant in de kampong kwam (zonder soldaten), waren de menschen op weinigen na aanwezig. En ook het tegenbezoek door een deputatie werd behoorlijk gebracht, 't Waren wel niet veel menschen, maar die weinigen konden toch teruggaan naar de kampong met de verzekering, dat de blan da's geen kwaad in den zin hadden, en zelfs zeer vriendelijk waren. Toen de eerste' schapen over den dani geweest waren, kwamen er meer. Gaande weg kwam de heele kampong eens neuzen te Sawang Toengkoe, zelfs enkele vrouwen en kinderen. Nu er vriendschappelijke aanraking ver kregen was, kon de registratie geleidelijk haar beslag krijgen. Voor een niet gering gedeelte was deze goede oplossing van het conflict te danken aan de juiste inzichten van den zendeling, Helaas bij een der vol gende pogingen om tot aanraking met de bevolking te komen, waaraan deze brave en onversaagde man een werkzaam aandeel nam, zou hij het leven laten. 't Was met de kampong Boeriai op Zuid- Pageh, dat volgens de beproefde methode aanraking zou worden gezocht. De zende ling had middels bevriende Mentaweiers de kampongbewoners op de hoogte laten bren gen van het voorgenomen bezoek van den luitenant. Nu was Boeriai de meest zuide lijke kampong van het eiland en alleen over zee te bereiken. Maar dat was per prauw (uitgeholde boomstam) een reis vqn vier da gen en vier nachten roeien. Voor het be reiken van zulke afgelegen oorden werd als regel gebruik gemaakt van den te Padang gestationneerden gouvernementsstoomer. Dergelijke stoomers zijn op verschillende plaatsen in de buitenbezittingen ter be schikking van de besturende ambtenaren voor het bezoeken van hun bestuursgebied, het overbrengen van troepen, vivres, ma terialen e.d.g. Die schepen zijn bewapend met een paar snelvuurkanonnetjes officie ren en bemanning, hoewel uniform dragend, zijn niet onderworpen aan de krijgstucht, dus feitelijk gewoon burger. Deze z.g. gouvernementsmarine heet daarom in den volksmond „stengah marine" (halve mari ne). De gouvernementsstoomer, die Padang tot station had, de „Ceram", kwam als regel eens per maand naar de Mentawei- eilanden, om daar de militaire posten af te lossen en van vivres te voorzien en de rei zen te maken, die de civiel gezaghebber noodig achtte. In dit geval met Boeriai had de luitenant zijn bezoek laten aankondigen tegen het tijdstip, dat hij de „Ceram" verwachtte. Maar het ongeluk wilde, dat dit schip niet op tijd was. De menschen van Boeriai lieten al eens vragen, waar de toewan nu bleef met zijn mooie beloften. De zendeling liet hen geruststellen en verzocht hun nog wat geduld te hebben. Doch toen er weken voorbijgingen, zonder dat de toewan ver scheen, gaven de menschen teekenen, niet alleen van wantrouwen en ongeduld, maar ook van ontevredenheid. Eindelijk, een maand over den tijd, kwam de „Ceram" te Sawang Toengkoe. De reden van dit te laat komen was, dat de stoomer een dienstreis had gemaakt naar een andere eilandengroep. Aan boord waren de as sistent-resident en de kolonel, militair com mandant van Sumatra's Westkust. In zijn functie als civiel gezaghebber had de lui tenant den assistent-resident tot chef, in zijn hoedanigheid als officier stond hij on der de bevelen van den kolonel. Ook was nog meegekomen de kapitein, chef van den staf. De luitenant kon dan nu zijn aan Boe riai gedane beloften gestand doen en ging zoo spoedig mogelijk aan boord. De zende ling sloot zich hierbij aan, met e£n ver trouwden, bevrienden Mentaweier. Voor persoonlijke dekking werd een zestal mili tairen meegenomen. Toen de „Ceram" ter hoogte van Boeriai het anker liet vallen, stond het aan 't strand zwart van de menschen, die met rood-wit- blauwe vlaggen stonden te zwaaien. Dat was wel iets zeer ongewoons. De zendeling vertrouwde de zaak niet en zond zijn be vrienden Mentaweier tiaar den wal, om poolshoogte te nemen. Deze kwam aan boord terug met de raadgeving, dat men niet aan wal moest gaan, want de bevolking was niet te vertrouwen. Maar daar kon na tuurlijk geen sprake van zijn moest de compenie, die met een groot schip en sol daten gekomen was, keert maken Neen. Maar wat dan De luitenant zou met zijn weinigje soldaten aan wal gaan, om te trachten de menschen tot rede te brengen. Doch daartegen kwam de zendeling op, hij vreesde dat het tot bloedvergieten zou ko men en daarom wilde hijzelf, geheel alleen, naar 't strand gaan, om deamenschen toe te spreken. Eerst werd echter de vertrouwe ling weer uitgezonden om den menschen mede te deelen, dat de zendeTïïig zou ko nten. Maar de Mentaweier kwam terug met het bericht, dat de zendeling niet aan wal mocht komen als hij wat te vertellen had, kon hij dat doen in een prauwtje op zee, er zouden dan eeltige prauwen met Menta weiers hem tegemoet varen. Als reden voor hun handelwijze gaven de menschen op, dat de menschen op, dat ze ontstemd waren omdat de toewan hen zoo langen tijd ver geefs had laten wachten nu vertrouwden ze de contpenie niet meer. De luitenant zag wel in, dat streng op treden hier geboden was, maar aangezien hij met zijn zes man niet veel zou kunnen uitrichten, stelde hij den kolonel voor, terug te gaan naar Sawang Toengkoe, daar troe pen en vivres te halen en dan te Boeriai aan wal te gaan, desnoods voor een excur sie van een maand, net zoolang tot hij de weerspannigett zou hebben onderworpen. De zendeling echter bleef bij zijn1 voorne men om eerst de menschen toe te spreken, als 't niet aan den wal mocht zou hij 't op zee doen, in een Mentaweische prauw, zoo als de bevolking dat verlangde. Van alle kanten werd hem dit ten sterkste afgeraden De kolonel nam het voorstel van den luite nant niet aan als de zendeling in zijn eentje de bevolking met vertrouwen tege moet durfde gaan was er geett militaire versterking noodig, vond hij. Ten slotte zeide de zendeling vastberaden „ik ga De luitenant bood hem zijn revolver aan, om zich tenminste te kunnen verdedigen als 't noodig mocht zijn. Maar de zendeling wees dit van de hand. Toen verklaarde de bevriende Mentaweier, dat hij in elk geval mee wilde gaan. Het tweetal stond klaar om de valreep af te dalen. Toen deed de commandant van de „Ceram" nog een laatste poging om den zendeling van zijn stoute voornemen terug te houden, doch diens besluit stond onwrikbaar vast. „Hier, neem deze witte vlag mee", zei de com mandant daarop, „en zwaai daarmee, als er onraad is. Ik zal de stoomsloep gereed hou den om te hulp te komen." Maar ook dit weigerde de zendeling, waarop de comman dant die vlag aan den vertrouweling mede- gaf, met opdracht, goed op te letten en bij het minste gevaar het voorgestelde sein te geven. Zoo daalden dan die beiden van boord af in het wankele prauwtje en stevenden naar het strand, vanwaar een zestal be mande prauwen hen tegemoet kwam. De partijen ontmoetten elkaar halverwege de „Ceram" en den wal. Met angstige span ning werd van boord het gebeuren gade geslagen. Vooral de commandant van de Ceram" en de luitenant waren op hun qui- vive. Eerstgenoemde hield de stoomsloep klaar en liet een snelvuurkanonnetje laden. De luitenant hield zich met zijn zes mili tairen gereed, om dadelijk in de stoom sloep te gaan. Aanvankelijk was er geen onraad te be speuren. Men zag het prauwtje vari den zendeling omringd door de zes Mentawei sche prauwtjes en door den kijker kon men waarnemen, dat er een nog al heftige be spreking plaats vond. Plotseling, tot aller schrik, zag men, dat er met de witte vlag gezwaaid werd. In een oogwenk sprong de luitenant met zijn soldaten in de stoomsloep een der stuur lieden van de „Ceram" voegde zich daarbij en met volle kracht werd naar de prauwtjes opgestoomd. De Mentaweische prauwen sloegen op de vlucht en ook onder de lieden aan het strand kwam beweging. De com mandant liet op de vluchtenden eenige gra naten afvuren, doch dit had geen andere zichtbare uitwerking, dan dat de menschen hun vlucht verhaastten. De stoomsloep was spoedig bij den zen deling en wat de opvarenden toen waar namen was afgrijselijk. De zendeling lag, in zijn bloed badende en zwaar verminkt, in de armen van den vertrouweling. De vingers van beide handen, waarmede hij zich had vastgehouden aan den rand van het wiegelende prauwtje, waren afgekapt. Ver der was zijn lichaam overdekt met houwen en had hij diepe sneden in de borst. De zwaar gewonde werd in de stoomsloep ge nomen en naar boord gebracht. Het was helaas duidelijk, dat de arme zendeling het niet lang meer zou maken. Hijzelf voelde blijkbaar ook, dat het einde nabij was, want hij smeekte om zijn vrouw nog terug te mogen zien. Maar dan zou de „Ceram" met spoed moeten afvaren. Dat ware ook rationeel geweest en had ge strookt met de plannen van den luitenant, die naar Sawang Toengkoe terug wilde om versterking en vivres te halen, ten einde daarna de verzetslieden te achtervolgen. De assistent-resident en de commandant van de „Ceram" vielen den luitenant ten zeerste bij Sawang Toengkoe en het zendings station Nemnemleleu lagen vlak bij eikaar, eerst zou de stervende zendeling naar huis gebracht kunnen worden en daarna kon de luitenant troepen en vivres aan boord ne men, om zoo spoedig mogelijk weer naar Boeriai te stoomen. Maar de kolonel wilde anders hij verlangde, dat de luitenant di- EEN ONDERHOUD MET DAUDET Een redacteur van „La Métropole' bt weert, trots de verklaring van Léon b< det, dat hij geen journalisten wil olltvy gen, toch een onderhoud te hebben gel)l met hem in zijn nieuwe woning 2an IJzerlaan te-Etterbeek. D au det zou den journalist hebben ver kerd, dat hij het aantal zijner Parf$is gers in Frankrijk op 300.000 raamt. O' zeide hij, een minimum. Te Parijs tenen I meer dan 30.000 goed gedisciplineerde P'

Vlissingse Courant | 1927 | | pagina 6