l.Sn WOENSDAG 2D JULI No. SöS- I is staan delburgsche jpij v. Stoomvaar! BINNENLAND FEUILLETON KAMER NEGENTIEN. Land= en Tuinbouw r, :-i VLISSI1NCSCHE COURANT A\cf«. J beter dan de ALDA-STIFT, LIKDOORN VERDWIJNT. -T helpt U voor goed, reldaad aan Uw voet GEEN PLEIS- N GEEN MES DA-STIFT helpt MET SUCCES tot morgen, vraagt heden Drog. ALDA >r slechts 35 ct. een flink MEISJE, runnende werken er, gen van woonplaats n. Hoog loon. Inlich- ekomen bij Firma een H. B. S. ter overname aangt- dhuisstraat 14. evraagd een DIEPINGSHUIS. tters S. D., burea int". flinke OPJONGEN an 15 jaar. Aanmeld «at 47. evraagd uis met Woning in te richten. Of Brieven left. S.Ej Courant". linke JONGEN AdresElectro-Tecb J. J. QUASTERS 15. liddelburg-Rotterda® engelegen plaatsen. VAN PASSAGIERS, EREN EN VEE. v.MiddJv. Rolt v.m.uurjv.m.ui» 8 i - Juli !0 >1 22 23 5 8 6 - atiën te bekomen N,V. Transport- en &*P' L Erven O. VOS, Telefoon B. EENHOORN. Telel. I» OOSTERHOUT, Tel. 2® !br«. BUITENHEK, Tel. I»1 ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en gemeenten op Wai- rher-ep 2.20 per drie maanden. France door het geheele rijk f 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles »>j vooruitbets- ting. •ADVERTENTIE-PRIJS Van 1—4 regels 1.10, voor iedere -ecel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs bi] vooruitbetaling van 1—5 regels f 0.75, elice regel meer 15 cent. Eerste Kamer. In de gisterenavond gehouden vergade ring werd mededeeling gedaan van een telegram van den Volksraad van Neder- landsch-Indië, houdende kennisgeving van de aanneming van een motie in zijn ve:- gadering van 2 Juli, waarbij de wensche- liikheid wordt uitgesproken dat de wetge vende macht omtrent de fusie van de de partementen van oorlog en marine geen beslissing zal nemen alvorens de Volksraad daarover zal zijn gehoord. De voorzitter deelde mede dat heden ochtend 11 uur in openbare vergadering kt de eerste plaats aan de orde zal zijn de •nterpellatieDe Zeeuw en vervolgens een aantal wetsontweipen, waarvan reeds me dedeeling is gedaan. De vergadering werd verdaagd tot he- denochtend 11 uur. Nederland en België. Dezer dagen richtte de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant de volgende missive tot de burgemeesters der grens gemeenten „Gelijk bekend is, is het reeds enkele malen voorgekomen, dat in Nederlandsche gemeenten biljetten werden verspreid of aangeplakt, welker inhoud op de verhou ding tusschen Nederland en België slechts een ongunstiger] invloed kan hebben. Of schoon de Nederlandsche regeering niet heeft nagelaten de Belgische regeering daarop te wijzen, behoeft het geen betoog, dat het in de eerste plaats ligt op den weg der betrokken Nederlandsche autoriteiten om tegen herhaling te waken. Op verzoek van den minister van binnen- dandsche zaken en landbouw,^die ter zake overleg heeft gepleegd met zijn ambtge noot van buitenlandsche zaken, heb ik de eer u namens hem uit te noodigen er voor al toe mede te werken, dat ongewenschte handelingen als bovenbedoeld naar moge lijkheid worden tegengegaan". Mr. Th. Heemskerk. Heden viert oud-minister Th. Heemskerk, lid der Tweede Kamer, voorzitter der anti- rev. Kamerfractie zijn 75sten verjaardag. De jubilaris vertoeft in het buitenland. De vliegtocht IndiëNederland. Naar „Aneta" verneemt is bij de K. L. M. bericht ingekomen, dat het Fokker-vlieg tuig ook heden te Basra blijft, wegens de nog steeds heerschencte zandstormen. Schorsing huurverordeningen. Naar het „Hbld." verneemt, zijn de Kon. besluiten tot schorsing der huurverorde- ning van Arnhem en andere gemeenten, waar de verordening door Ged. Staten tot schorsing was voorgedragen, door de Ko ningin onderteekend. Inzake de vernietiging van vier verorde ningen zal de Raad van State nog nader adviseeren. Draagmedaille Roode Kruis. De bronzen draagmedaille voor 1 O-jari gen trouwen dienst, ingesteld door het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode DENKT OM DE UITVOERING Kinderkoor „LOOFT DEN HEER Gebouw Palingstraat. Donderdag 8 uur. Uit 't Engelsch van FLORENCE WARDEN (Nadruk verboden) 1) Ze was reeds te weten gekomen dat hij geen moeder meer had. Mammie is bij engeltjes legde hij uit. En uit de antwoor den, die hij op andere vragen gaf, maakte ze op ^at hij veel met zijn vader gereisd had in de streek waar hij vandaan kwam, vermoedelijk Zuid-Amerika en dat het kind nooit tevoren in Engeland was geweest. Toen ze met den jongen hand in hand den weg afwandelde, dicht bij het kanaal waar zij en haar moeder woonden, was ze ongeruster over de manier waarop haar moeder zou opnemen, wat zij gedaan had dan over het kind ^plf. Mevrouw Si'LchesterWrest bewoonde maar een half huis, omdat een heel te duur was. Ze had het benedengedeelte achter het huis had ze een strook tuin en er was ook een stukje grond vóór. Ze zat heel knus bij den haard in de huis kamer te breien toen de deur openging en Mabin binnenkwam met den kleinen jon gen aan de hand. Mrs. Wrest, een kleine, tengere vrouw met sprekende gelaatstrekken en blond haar, dat begon te grijzen, keek op en kon een kreet van verbazing niet onderdrukken. Mama, zei Mabin gejaagd, terwijl ze zich voorover boog om haar moeder even te liefkoozen ik ben op een heel bijzon dere manier zoo iets als de beschermster Kruis ter gelegenheid van het 60-jarig be staan dier vereenjging, mag door militairen en leden der transportkolonnes van het Nederlandsche Roode Kruis, aan wie deze medaille is toegekend, in het openbaar zoo wel in als buiten dienst, op de uniform worden gedragen. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN TE MIDDELBURG. Vrijdag a.s. vergadert de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuw- sc'he eilanden te Middelburg. Voorgesteld wordt voor kennisgeving aan "te nemen een adres van de Kamer te Maastricht tot den minister van arbeid, handel en nijverheid, betreffende de wen- schelijkheid van het beramen van maatre gelen tegen de nadeelinge gevolgen van het ongebreideld aanbod' van buitenlandsche emissies op de Nederlandsche kapitaal markt een afschrift van een. voor den Ne- derl. Bond van Makelaars tot den minister van justitie gericht adres inzake de rege ling van de Makelaardij een schrijven van de afdeeling handel en nijverheid inzake het handelsverdrag Polert-DuitsChland een be richt dat te Amsterdam een consulaat-ge neraal van Bulgarije voor Nederland is ge vestigd een schrijven van de afdeeling handel inzake omzetbelasting in Turkije en een schrijven van de afdeeling handel inza ke te verwachten wijzigingen in het Bel gische douanetarief. Vastgesteld zal worden de verkiezing wegens periodieke aftreding der leden en wegens het overlijden van den lieer P. Oosterbaan, terwijl de benoeming zal plaats hebben van een lid in de commissie van beoordeeling voor de invoerrechten. De spoorwegdienstregeling. In verband met een vraag van den heer Van Niftrik, lid van den spoorwegraad, om hem de wenschen kenbaar te willen maken, die de Kamer met betrekking tot de dienst regeling der spoorwegen heeft, meent het bureau dat in de eerste plaats de aandacht moet worden gevestigd op de verslechte ring, die voor het centrum van Zeeland is ontstaan door de omzetting van trein 11 (thans 2733) van snel- in stoptrein en van trein 1063 (thans 2763) van stop in snel trein. Deze laatste heeft thans alleen ver binding te Roosendaal vanuit de riqhtingen Lage Zwaluwe en Maastricht. Uit het Noorden en Oosten van het land en uit Utrecht moet men gebruik maken van den stoptrein. Waar de voorzitter van den Spoorwegraad en ten slotte ook de directie der Spoorwegen van meening zijn, dat de vorige, ook h.i. technisch logische dienst regeling met het oog op de excentrisch gelegen gedeelten van Zeeland niet was te handhaven, wil het bureau thans hierop niet verder aandringen. Wel moet z.i. door de Kamer duidelijk kenbaar worden ge maakt, dat voor -het meest bevolkte deel van Zeeland de tegenwoordige regeling allerminst voldoende is en er op den duur niet anders op zal zitten, indien trein 2763 sneltrein moet blijven, ook trein 2733 (vroe ger 11) weder sneltrein te maken en voor het locale verkeer trein 2763 door een stoptrein te doen volgen. In de richting Amsterdam-Vlissingen is, altans voor reizigers le en 2e klasse, een groote verslechtering ontstaan, doordat men om te Roosendaal aansluiting te ver krijgen op trein 303 (aankomst Vlissingen 12.22) tegenwoordig te Amsterdam reeds om 7.39 moet vertrekken, terwijl men vroe ger aansluiting had bij vertrek uit Amster dam met den Parijschen trein om >8.27. Het komt het bureau gewenscht voor te ver zoeken tusschen Rotterdam en Roosendaal een behoorlijken trein te'doen loopen, aan sluitende op trein 303, waardoor ook het vertrek uit Amsterdam kan worden verlaat. De aansluitingen van en naar België zijn met de nieuwe dienstregeling nog slechter geworden dan ze reeds waren. In de rich ting naar België heeft men alleen op trein 2736 (vertrek Vlissingen 9.04) althans voor reizigers le en 2e klasse een verbeterde verbinding gekregen nl. door aansluiting op den Parijschen trein te Roosendaal. Verder heeft men vanuit Zeeland komende met geen enkelen trein aansluiting behalve dan met trein 318 (vertrek Vlissingen 18.49), doch dit is tot Antwerpen een stoptrein. Eigenaardig is het zeker ook, dat, terwijl trein 18 te 14.38 te Rosendaal aankomt, de Pullmantrein naar Parijs aldaar op denzelf van dezen kleinen jongen geworden. Ik... Maar voor ze er iets aan kon toevoegen had Zujus met een Lachje zijn mollig ge zicht opgehouden om een kus af te bedelen en daarmee had hij dadelijk het hart van de verbaasde mevrouw Wrest gewonnen. Er volgde een haastige uiteenzetting, maar ondertusschen was het kind zoo aan halig, zoo aardig, zijn vreemde kleeren ga ven het zoo iets aantrekkelijks en de wei nige inlichtingen die Mabin gaf over zijn levensloop waren zoo romantisch dat, on danks haar voorgevoel dat ze betrokken zou worden in een zaak die sterk op een schandaal leek, Mabwi's moeder volkomen bereid was om den jongen tenminste voor dien nacht onderdak te verleenen. Niet voor 's avonds toen de jongen, dse al maar naar papa gevraagd had en met moeite zoet was gehouden met de belofte dat hij hem spoedig weer zou zien als hij maar heel lief was, naar bed gebracht was, konden Mabin en haar moeder die vreemde historie bespreken, en kon. Mabin haar moeder al haar avonturen van dien dag uitvoerig vertellen. Bij het begin was mevrouw Wrest ai heeiemaal ontdaan. In de eerste plaats was het een vreeselijke ontdekking dat haar dochter als typiste een betrekking gezocht had zonder haar er in te kennen". Het scheen wel of al de ontstellende gebeurte nissen daarna de rechtvaardige straf er voor waren. Mabin was heel lief en luisterde heel ge duldig, maar toen ze alle verwijten van haar moeder aangehoord hacTgaf ze te ken nen dat ze vastbesloten was om het myste rie van den vreemdeling met den blonden baard te ontsluieren en in elk geval haar den tijd) vertrekt. Wil men nu toch met trein 18 vanuit Zeeland naar België ver trekken, dan moet men te Roosendaal wachten tot 16.52, derhalve 2 uur en 14 mi nuten. Wil men gedurende de maanden Juli er. Augustus gebruik maken van dem mid dagtrein naar Zwitserland zélfs tot 17.48 of meer dan 3 uur. Een verbetering in deze aansluiting is ongetwijfeld z'eer gewenscht. In de richting van België heeft men alleen •behoorlijke aansluiting met ëen sneltrein op tiein 3 (aankomst Vlissingeii 11.03) en met een stoptrein op trein 303 (aankomst Vlis singen 12.22). In de middagk en avondurei bestaat geen enkele behoorlijke verbinding. Alleen des Zondags en Zaterdags kan men uit België komen mét een stoptrein, aan sluitende op den laatst en trein naar Zee land. Op andere dagen vertrekt bedoelde stop trein later uit Antwerpen met het oog op de leerlingen eener Antwerpsche school uil plaatsen tusschen Antwerpen en1 Esschen. Het bureau meent, dat gevraagd moet worden maatregelen te treffendat men ook op andere dagen om ongeveer gelijken tijd uit Antwerpen kan vertrekken. In de middaguren had men bij vorige dienstrege ling een zeer jgoede verbinding van België naar Zeeland, Vertrekkende uit Antwerpen (Berchem) te 14.36 had men te Rosendaai aansluiting op trein 11 en arriveerde men te Vlissingen 5.22. Thans vertrekt men om 15.9 uit Antwerpen (Berchem), komt te 16.21 te Roosendaal, doch moet aldaar wachten tot 17.38 en is men eerst te 19,02 te Vlissingen, terwijl deze verbinding op Zon- en feestdagen niet besiaat. Bij het groote oponthoud te Roosendaal zoude het vertrek uit Brussel en Antwerpen gerust een half uur later kunnen zijn. Niet alleen zou hierdoor het oponthoud te Roo sendaal worden verkort, doch dan zou men te Esschen uit den Pullmantrein uit Parijs (vertrek Antwerpen 15.32) in bovenge- noemden trein kunnen overstappen, een groote verbetering voor alle reizigers van verder dan Brussel komende (in het bij zonder van Parijs) en bestemd voor Zee land en het Oosten en Noorden des lands. Het bureau stelt voor deze opmerkingen ter kennis te brengen, van den heer Van Niftrik met verzoek een en ander bij den Spoor wegraad aanhangig te maken. De winkelsluitingswet. Van de Kamer te Grorlingen is een ver zoek om adihaesie te betuigen ingekomen voor een zeer uitvoerig adres van die Ka mer aan den minister van arbeid, handel en nijverheid met wenschen tot wijziging der ontwerpen voor de winkelsluitingswet en het werktijdenbesluit. Het bureau herinnert aan zijn vroegere voorstellen, waaruit blijkt, dat het geen voorstander is van dwingende regeling op het gebied: der winkelsluiting en alleen daarin meent te kunnenj berusten, omdat onderlinge afspraken ter lake niet mogelijk zijn gebleken. Een rijksregeling verdient ze ker de voorkeur boven van elkander afwij kende plaatselijke regelingen. Het bureau kan zich dan ook in hoofdzaak vereenigen met in het voorontwerp opgenomen rege lingen, die in hoofdzaak overeenstemmen met de reeds ingeburgerde voorschriften, doch niet met een vervroeging der sluiting tot 7 uur, .zooals de Kamer te Groningen vraagt. Dit is in het bijzonder met het oog op het vreemdelingenverkeer zeer onge- wenscht. Aan een regeling der werktijden voor het personeel is niet te ontkomen en al zijn er aan de voorgestelde regeling be zwaren verbonden (in het bijzonder de verplichte vrije halve dag), dan meent het bïireari dat dit ook met ieder andere rege ling het geval zal zijn. Het bureau wil dan ook het adres der Kamer te Groningen voor kennisgeving aannemen en overigens ten opzichte van deze aangelegenheid' het defi nitief ontwerp afwachten, om dan te over wegen of tegen detailregelingen bezwaren moeten worden ingebracht. De commissie voor de wettelijke bepa lingen is eenstemmig van oordeel, dat het aanbeveling, verdient het adres voor ken nisgeving aan te nemen. Een der leden te meer, waar het voorontwerp hem niet be kend is. Een verplichte winkelsluiting om 7 uur, acht hij gewoon bespottelijk. Een an der lid acht het gevaarlijk het wetsontwerp al te wachten eri wijst èr op dat' het werk tijdenbesluit onafhankelijk van de wet kan worden ingevoerd. Waar werkeloosheid uiterste best te doen om zijn zoontje in de veilige hoede van zijn bloedverwanten te brengen. Het viel Mabin ontzettend mee dat haar moeder zoo gauw haar tegenstand opgaf. Gewend dat haar dochter uiterst meegaan de was, was ze erg verbaasd toen Mabin op haar stuk bleef staan. Toen ze den vol genden morgen naar de City ging, liet ze den jongen achter onder de hoede van haar moeder. Deze had zijn naam ontdekt die „Julius" bleek te zijn. HOOFDSTUK III. Het geval wordt geheimzinniger. Mabin had zoowel in de avond- als in de ochtendbladen gezocht naar 'n bericht van „Een geheimzinnige geschiedenis in een kantoor in de City" of met een andere sen- sationeeIe(),headline", dat in verband kon staan met het gebeurde. Maar ze had niets gevonden. Toen ze weer voor de deur van het kantoor stond en de eerste van de drie kamers binnenkeek, kon, ze zich nauwelijks voorstellen dat het dezelfde plaats was, waar ze zulke verbijsterende dingen ge hoord en gezien had. Daar was liet vuile, stoffige, buitenste kamertje daar stond de schrijfmachine op de tafel in den hoek. En daar zat dezelfde kleine, blonde klerk met zijn gemeene ge zicht die eveneens getuige was geweest van de raadselachtige gebeurtenissen, op een hooge kruk en schreef aan een groote, met inkt bemorsten lessenaar. Hij wipte van zijn kruk em kwam naar haar toe alsof hij haar voor het eerst van zijn leven zag. Wat is er van uw dienst, juffrouw i .Mabin kon haar ooren nauwelijks ge'loo- wordt bevorderd door de duurdere produc tie tengevolge van verkorte arbeidstijden acht dit lid dit toch allerminst voordeel voor de arbeiders. Ook de Kamer te Groningen is geenzins enthousiast ter zake, doch tracht het ontwerp te verbeteren of minder onmo gelijk te maken. De wet zal er alleen kun nen komen door een compromis tusschen hen die arbeidsbeperiring wenschen en hen die beslist tot Zondagsheiliging willen ko men. Dit lid wil dat de Kamer als haar oor deel uitspreekt, dat, gezien de economische verhoudingen, invoering van een wet op de winkelsluiting en een werktijdenbesluit voor winkels vooralsnog geen aanbeveling ver dient. De wetgever moet niet uitmaken hoe lang 'n zelfstandig werker in, zijn zaak zal arbeiden. Dit lid is ook tegen Zondagsslui ting en meent, dat de personeel-organisa- ties werkelijk machtig genoeg zijn om af te dwingen wat economisch mogelijk is. Plaat selijke regeling is volgens hem te verkiezen. Komt er een werktijdenbesluit dan is noo- dig wat de Kamer te Groningen vraagt, en ook blijven binnen den maxi malen arbeids tijd en moet het geoorloofd zijn in het vreemdelingenseizoen de winkels tot 10 uur open te houden. Het derde lid sluit zich bij dit laatste aan. Er zal aan een regeling van den. ar beidstijd voor winkelpersoneel niet zijn te ontkomen, doch deze moet soepel zijn. Een werktijd van 55 uur per week, zooals in het adres van Groningen wordt genoemd, is zeker redelijk. Een bij de wet geregelde winkelsluiting acht dit lid in strijd met den •vrijen wil van den winkelier. De Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij Dit j-aar wordt de jaarlijkscne tentoon stelling van de Z. L. M. gehouden in den Kring Walcheren en wel te Middelburg. Als gewoonlijk wordt deze tentoonstelling door vergaderingen voorafgegaan en zoo had gisterenavond de officieeie ontvangst ten stadhuize plaats door het gemeentebe stuur, bij monde van den burgemeester, den heer P. Dumon Tak, die wees op het groote belang van den landbouw ook voor een centrum als Middelburg. De woorden van den burgemeester werden beantwoord door den algemeenen voorzitter der Z. L. M., den h^er mr. P. Dieleman, die daarbij een historischen kijk gaf op 't ontstaan van Middelburg en vooral van de opkomst van de stad op het gebied van handel en nij verheid en de belangstelling die er meestal ook voor den landbouw werd getoond. Hierna had in de sociëteit „St. Joris" de hoofdbestuursvergadering plaats, waarin mr. Dieleman verschillende mededeelingen deed, o.a. dat de werktuigencommissie stu die heeft gemaakt van den Zeeuwschen landbouwwagen, teneinde tot een beter en goedkooper transportmiddel te komen en dat op de tentoonstelling verschillende modellen van boerenwagens, door deze commissie bijeengebracht, te zien zullen zijn. Verder dat van den directeur van den provincialen stoombootdienst op de Wes- terschelde toezegging is gekregen, dat voor georganiseerden aanvoer van bessen naai de Walchersche en Zuid-Beveiandsche vei lingen 40 reductie der vrachtprijzen kan worden toegestaan, en waarschijnlijk ledige manden en kisten gratis zullen worden vervoerd. Dat het dagelijksch bestuur zich tegen verbindend verklaring van collectieve ar beidsovereenkomsten heeft verklaard. Inzake de bestrijding van runder t.b.c. verklaarde het dagelijksch bestuur zich voor bevorderen door staatssteun in den vorm van een premie van afslachten van lijders aan open t.b.c. en bijdrage in de veeartsenijkundige kosten. Daarbij moet dan het merken van reactiedieren komen. Het verslag over 1926 van het Zeeuwsch Pachtbureau werd voor kennisgeving aan genomen. In verbapd met voorstellen van de arbi trage-commissie voor den aardappelhandel inzake de bestaande overeenkomst tus schen de Z. L. M. en den Nederlandschen bond van handelaren in aardappelen, werd vooral de kwestie van hor- of aardappel sorteermachine behandeld, alsmede het be zwaar tegen het betalen van 1 tarra. Na eenige besprekingen werd besloten dat de ven. Als antwoord stotterde ze dat ze meneer Fryer wilde spreken. De klerk keek haar scherp aan en zijn. gezicht verander de. Meneer Fryer is nu niet op het kan toor, juffrouw, begon hij. Hij;... Dan wil ik de meneer zien, die wè! op het kantoor is, zei Mabin, al haar moed bijeenrapend. Ze was verbaasd en verontwaardigd. Ze wilde iemand spreken ze wilde een ver klaring hebben van de gebeurtenissen van den vorigen dag en vragen wat er van den vreemdeling geworden was die hier was aangevallen. De bediende keek zichtbaar, verschrikt. Is het... eh... voor de... betrekking van typiste, juffrouw Er is al- een jonge dame aangenomen. Ik wil meneer Fryer spreken, hield Mabin aan op den toon en met het gezicht van iemand die niet van. plan is zich af te laten schepen. Nog eeii oogenblik aarzelde de klerk en toen leverde hij zich om zoo te zeggen aan haar genade over. Ik hoop, juffrouw, dat u niet. zult spieken over... eh... wat hier gisteren ge beurd is, zei hij schichtig. Het zou mij in een lastig parket kunnen brengen, want ik heb de beide heeren gelegenheid gege ven elkaar hier te ontmoeten en meneer Fryer weet er niets van. Ongeloovig staarde Mabin hem aan. Weet hij er niets van dat iemand bijna of heeiemaal vermoord is in dit kantoor vroeg ze tamelijk luid. zoodat haar woor den zonder twijfel in de aangrenzende ka mer gehoord werden. Maar juffrouw Zoo erg was 'het niet. Ik geef toe dat mijnheer gewond was, arbitrage-commissie en de werktuigen commissie samen zuilen beraden over de wijzigingen. Tot eerelid der Z. L. M. werden be noemd de heeren C. H. A. Stoutjesdijk te Tholen. C. Har.tog te Scherpenisse en j. J. Verhulst te Geersdijk. In verband met een vraag van den heer Boni te Waarde wat er gedaan kan worden om beter te worden ingelicht over de afzet mogelijkheden van landbouwproducten en de vraag in het buitenland, werd besloten te trachten gedaan te krijgen dat de iand- bouw-consulenten in het buitenland direct de organisaties mogen waarschuwen en niet via de regeering. Ook zal voorloopig door het bewerken van buitenlandsche landbouwbladen, de toestand onder dé oogen worden gezien. Inzake de onbewaakte overwegen, zal de Z. L. M. een enquête instellen jn de provin cie naar de vraag welke overwegen onbe waakt zijn en welke beslist gevaarlijk. Met belangstelling werd geluisterd naar een betoog uit Schouwen en Duiveland over het verschil van opvatting over het zegeltjes plakken bij gevallen, dat het loon niet alleen in. geld maar ook in huur of dergelijke wordt betaald. Besproken werd nog, dat in de afdeelin- gen der Provinciale Staten bezwaren tegen de subsidie voor rundveefokkerij zijn ge maakt, en met vertrouwen in Ged. Staten er op aangedrongen bij de Statenleden om pal te staan voor dezen steun, daar goed rundvee een belang is voor het algemeen. Hierna werd de hoofdbestuursvergade ring gesloten. In de hedenmorgen gehouden algemeene vergadering heeft de voorzitter, -de heer mr. P, Dieleman een rede gehouden, waarin hij een jaaroverzicht gaf. Hij wees er o.a. op, dat het afgeloopen jaar weer veel scha duwzijden heeft vertoond. De ons omlig gende landen hebben allerlei maatregelen genomen om het internationale handels verkeer te belemmeren en Nederland onder vindt daarvan de grootste nadeelen. Ge ringe welvaart in sommige landen en de preciatie van valuta's verkleinen' voorts eveneens het afzetgebied der landbouwpro ductie. Deze malaise wordt in het bijzonder nog verscherpt door de te hooge en hier en daar nog stijgende koop- en pachtprij zen der landerijen, alsmede door de hooge kosten van het levensonderhoud en dc ditikkende belastingen. De coöperatieve suikerindustrie, die voor Zeeland een levensbelang vertegenwoor digt, maakte tijdelijk een groote crisis door, als gevolg van inzinken der suikerprijzen. Gelukkig kwam er spoedig daarop een prijsstijging, die herademing bracht. De vooruitzichten zijn nog niet al te rooskleu rig en de wenschelijkheid van het toeken nen van een productiepremie en het houden van een nieuwe Brusselsche conferentie werd met klem betoogd. De paardenfokkerij heeft nog altijd een onvoldoende afzet voor haar producten. De moeilijkheden zijn dus wel groot, maar gelukkig zijn er de voor lichting en de organisatie die verlichting en uitkomst kunnen brengen. Spreker hoopt, dat de donkere wolken, die zich in 1926 aan den economischer] hemel samenpakten, in 1927 mogen verdwijnen. Aan zijn beschouwing over de weersge steldheid ontleenen wij, dat ook verleden jaar Mei zich kenmerkte door koude, dat in een gedeelte van Juni niet voldoende kon worden gewied tengevolge van de vele re gens, doch dat deze achterstand later werd ingehaald. De zomèr was matig warm en niet te nat. De maand September bracht nog veel mooi en warm weer. Betreffende den tuinbouw wordt opgemerkt, dat deze zich iii Zuid-Beveland,Walcheren en Schou wen uitbreidt, doch in Zeeuwsch-Vlaande- ren en Noord-Beveland nog weinig wordt beoefend. Velen hebben daaromtrent ech ter plannen. Wat betreft de rundveehouderij wordt opgemerkt, dat de belangstelling voor de veeverbetering nojg steeds grooter werdt en het aantal melkcontrolevereeni- gingen nog geleidelijk aan toeneemt. Bij de varkens- en schapenhouderij is de belangstelling voor stamboekhouding en oordeelkundige fokkerij nojg gering. Bij de geitenfokkerij en -houderij is het vereni gingsleven nog altijd' zeer levendig. Voor de pluimveehouderij was 1926 niet ongun stig te noemen. De bijenteelt wierp geen fi- nancieele resultaten af wegens lage honing- pr ijzen. maar niet zoo heel erg. Toen de dokter bij hem was kwam hij spoedig bij en hij ging weg alsof er niets gebeurd was. Alleen was zijn hoofd nog in een verband. Mabin wist dat dit verhaal) een leugen was. Daarvoor was de man met den blon den baard te ernstig gewond geweest en trouwens, als hij weg had kunnen Joopen, zou immers zijn eerste gang naar het hotel geweest zijn, waar hij zijn jongen had achtergelaten. Mabin was daar 's morgens reeds geweest en men had er niets van den vreemdeling vernomen. Haar .gezicht verried dat ze den klerk niet geloofde. Heb je de politie niet ge haald vroeg ze kort. Ze begreep dat het antwoord een tweede leugen zou zijn. Ja, juffrouw, natuurlijk heb ik dat ge daan, zei de bediende haastig, maar meneer zelf zei dat hem niets scheelde en dat hij verder geen gepraat- over de zaak wilde hebben. Daar ze haar wenkbrauwen fronste, ver volgde hij angstig U zult toch wel wil len toegeven, juffrouw, dat niema,nd beter kon beslissen dan hijzelf of hij een schan daal wilde uitlokken of niet Hij was weer heeiemaal in orde en wilde er verder geen werk van gemaakt hebben. Waar is hij heengegaan Ik heb er geen flauw idee van, Hij heeft geen adres achtergelaten. Wie is hij Dat kan ik u werkelijk niet zeggen. Hij is een> vreemdeling, die geloof ik pas in Engeland is aangekomen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1927 | | pagina 1