rs )OM DINSDAG 19 JULI gemeentebestuur binnenland 65e Jaargang ïappij v. Stoomva* Stads= en Provincienieuws - No-107;= wmmÊÊimm •1927» SSINGSCHE COURANT AB0NNEMENTS-PR1JS: Voor Vlissingen en gemeenten op^ Wal cheren f 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- Sementen 17 cent, alles bij vooruitbeta- ^Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS M Van 1—4 regels: 1.10, voor iedere reeei meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen én Dienstaanvragen, enz. prijs bij vooruitbetaling van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent. Familieberichten van 16 regels J 1.70, iedere regel meer 26 cent. orteering .n!s zien nemen. - (het soort moeder biscuits I onthalen, L blik tdeboom- de uitge- n steeds j OUD-ARCHIEF. I Burgemeester en Wethouders van Vlis singen brengen ter algemeene kennis, dat het Oud-Archief aan het Bellamypark voor het publiek gesloten zal zijn van 20 Juli 1927 tot en met 13 Augustus 1927 Vlissingen, 19 Juli 1927. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELOEREN. De Secretaris, M. VAN DEN BERE CALLENFELS, L.B. Gemeentelijke huurverordeningen. Hoewel het reeds bekend is dat de Kroon de gemeentelijke huurverordeningen niet zal goedkeuren, stellen toch nog verschil lende gemeenteraden een dergelijke veror dening vast. Gisteren nog de gemeenteraad te Groningen die een desbetreffend besluit nam met 18 tegen 12 stemmen. Ook de gemeenteraad te Eindhoven nam een der- gehjke beslissing. |j|Ged. Staten van Gelderland hebben de door den gemeenteraad te Arnhem vastge stelde verordening niet goedgekeurd. J Nederlandsche scheepsorders voor Duitsche werven. Bdc Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij en de HollandAmerika-Lijn hebben elk bij de Neptun Werke te Rostock een vrachtschip besteld van 3500 ton. De schepen zullen resp. 15 April en 1 Juni 192H worden afgeleverd. Auto-ongelukken. et aantal auto-ongelukken dat geregeld ■rvalt is buitengewoon groot en wij tegen I Augustus ruil - rt BOVEN HUISipi vragen ons meermalen af of daarvoor bij- n m "r* i/vniJArü /ir\r7!)l/pn nriin on tp WPVPn W tl Bankert 24. Te bevr( .B.S. Boeken II, III. igenKasteelstraat 11 BOEKEN ne aangeboden. leJ se H.B.S. Casteelstraat 70. een flinke >IENSTBODE zèndere oorzaken zijn op te geven. Wij nteenen deze vraag bevestigend te moeten beantwoorden. Er zijn nl. veel te veel auto bistuurders die niet voldoende bedreven zijn en daardoor een gevaar opleveren voor henzelven en hun mede-inzittenden, doch bövendien voor de veiligheid van het ver keer. Hoe dikwijls lezen wij niet, dat een ongeluk weroorzaakt werd door een ver keerde manoeuvre, wat er dus op wijst dat de bestuurder zijn voertuig niet in zijn han- den had. Een log gevaarte als een automo biel behoort slechts te worden toever trouwd aan hen die terdege bekend zijn met het besturen van een auto niet al leen, doch die tevens het mechanisme door en door kennen. Alleen hierdoor zal badhuisstraat 86, bovf; men het aantal ongelukken zooveel moge- lijk kunnen beperken. Aanrijdingen zullen vertrek te koop w€l steeds blijven voorvallen, evenals on- rard Rankert gelukken welke dikwijls een gevolg zijn van FFN HIII<5 met te voorzien€ omstandigheden, c - V?och een automobiel in de handen van oor alle doeleinden. een bekwaam en deskundig chauffeur zal den naar verkiezing het aantal ongelukken aanmerkelijk beper- d is groote hypothet- - ken. r. bij PIETERSE VAM Pp n°g e^n. andere factor willen wij de 'Hnmvnark Q aandacht vestigen en dat is op de roeke- J looze snelheid waarmede tal van auto's d voor direct tot ?V-r de wegen vliegen. Met meer dan snei- ,d voor direct toi trgnvaart worden de kilometers in den let- wpt mfiqif terlijken m „gevreten'1 ei; dit is nergens MET MEISJE, vppr flopdjg, behoori»'- u- ^nN^uwendifkT maximaal 40 Perm.r iTé'oo, d" □en Nieuwendijk veiligheid van het verkeer zeker alleszins aanbevelenswaardig, doch maar al te vaak wordt het dubbele van deze snelheid be reik:. W ij mogen alle automobilisten wel toe roepen „let op uw saeck", daarmede doe- ;w DE KOSTER, Botf 24, (boven) vraagl IT DAGMEISJE, den de 16 jaar. huwelijk der vraagt Mevrouw DE idrikstraat 12, eenflfc DIENSTBODE. uaalmcuc uu mende koken en lend op hun eigen en anderer veiligheid. r dag en nacht Ai rvondstusschen7en8. ONRECHTMATIGE OVERHEID^ erkster gevraagd e dagen per week, 'Spuistraat 54. (bovi ivt ■Middelburg-Rotteri; chengelegen plaatsef n ER VAN PASSAGIER! EDEREN EN VEE. v.Midd. juli v.m.uur 8 19 feg 20 ag21 22 I 23 5 25 8 formatifin te bekomen a N.V. Transport- ,h. Erven O. VOS, l B. EENHOORN, Tetó- v. OOSTERHOUT, Te Gebrs. BUITE^HEK, Tel DAAD? Aan het vonnis door den president der rechtbank te Middelburg, in kort geding uitgesproken, in de zaak tusschen L. J. M. Quasters, eischer en tegen den burgemees ter der gemeente Vlissingen, als die ge meente in rechte vertegenwoordigend, ge daagde, is het volgende ontleend Wdat eischer in het pand Coosje Busken- straat no. 1 tot voor korten tijd dreef een sigarenwinkel en hij de beide etalageramen zóówel dat uitziend in de Badhuisstraat, als dat uitziende in de Coosje Buskenstraat gebruikte voor het etaleeren van sigaren Sigaretten en tabak dat eischer evenwel thans drijft een zaak Èfabak en aanverwante artikelen, alsmede efn wijnhandel en hij nu de eene zijner eta lages gebruikt voor het etaleeren van rook artikelen, de andere en wel die in de >osje Buskenstraat voor het etaleeren n wijnen enz. dat, toen eischer het winkelhuis in eigen- mi verkreeg, de strook grond, door de imeente bij het huis in gebruik gegeven, van de openbare straat was afgesloten door een hek B eisc^er tegen dit hek steed® bezwa- ren heeft gehad, en hij dan ook steeds van Is geweest, dit hek weg te nemen, i' door dit hek de toegang tot de eta- :e werd verhinderd dat eischer ten slotte er toe -overgegaan dit hek, hetwelk zijn eigendom is, im- ts door rechtsvoorgangers op eigen kos ten. aldaar is geplaatst, weg te nemen, waardoor het publiek in de gelegenheid was, zijn etalage van nabij te bekijken dat dit laatste voor eischer, nu hij naast zijn oorspronkelijken handel in sigaren, ook een in wijn drijft, noodzakelijk is, daar hij anders de gelegenheid mist, zijn wijnen door etaleeren aan het publiek te toonen dat het college van Burg. en Weth. der gemeente Vlissingen, bij zijn besluit van 11 November 1926, aan eischer heeft gelast, het hek opnieuw aan te brengen, hetgeen eischer heeft nagelaten dat eischer toen, terzake van overtreding van art. 110 van de bouw- en woonverorde- ning der gemeente Vlissingen voor den kantonrechter is gedaagd, die hem heeft vrijgesproken dat eischer zich daarna tot het college van Burg. en Weth. heeft gewendi met het verzoek het voor zijn perceel aan de zijde van de Coosje Buskenstraat gelegen tuintje te mogen ontruimen dat Burg. en Weth. daarop dd 8 Januari 1926 aan eischer berichtten, uit een aesthe- tisch oogpunt die ontruiming niet te kun nen goedkeuren dat Burg. en Weth. der gemeente Vlis singen hiermede in strijdi komen met een vroegere houding immers, indertijd) heeft de garage De Baljuw, die onder dezelfde voorwaarden als eischer een strook grond in gebruik had gekregen, het hekwerk voor haar garage eenvoudig opgeruimd, en het tuintje voor hun gebouw geplaveid, zonder dat deswege van eenig protest van Burg. en Weth. is gebleken, terwijl toch in dezen de aesthetica door die opruiming veel meer is geschaad, dan door de opruiming voor eischers perceel eischer immers woont op den hoek van de Coosje Buskenstraat, ter wijl De Baljuw juist midden in de vroeger aaneengesloten rij tuintjes een gaping heeft gemaakt dat eischer ten dezen bovendien zijn buurman, den heer Theune, bereid heeft gevonden, een zoodanige verandering in zijn hekwerk aan te brengen, dat het afge ronde einde van het langs de Coosje Bus kenstraat gelegen hekwerk, voor diens per ceel zou worden aangebracht dat eischer dus zijnerzijds alles heeft ge daan om aan die eischen der aesthetica te voldoen dat de raad der gemeente Vlissingen in zijn zitting van 27 Mei jf. heeft besloten zich te vereenigen met het besluit van Burg. en Weth. aan eischer zijn verzoek, geen hekwerk te plaatsen om het in ge bruik afgestane perceel, te weigeren dat eischer intusschen bij schrijven dd. 12 Februari 1927 aan de gemeente Vlissin gen heeft bericht, geen prijs meer te stellen op het gebruik van de bewuste strook gronds, en hij de gemeente verzocht dien grond in vollen eigendom terug te nemen dat eischer nooit bericht heeft gehad, dat de gemeente Vlissingen dien grond in eigendom heeft terug genomen dat thans vanwege de gemeente om het bewuste stuk grond wordt geplaatst een voetmuur met hekwerk dat dit hekwerk zoodanig is geprojec teerd, dat daardoor aan eischer, maar ook aan het publiek de onmiddellijke toegang tot de aan de Coosje Buskenstraat gelegen etalage van eischer's winkel wordt belet, immers het hek loopt zonder eenige onder breking door en laat niet toe dat men on middellijk bij de etalage komt dat dit aanbrengen van het hekwerk is een onrechtmatige daad door de gemeente Vlissingen jegens eischer verricht dat bovendien de gemeente Vlissingen, door het plaatsen van dit hek treedt in de rechten van eischer als gebruiker van den grond, waar de opzegging van dit gebruik nog niet is aangenomen, terwijl de bouw en woonverordening aan Burg. en Weth. niet het recht geeft indien gebruiker in ge breke blijft, zijn perceel af te sluiten, die afsluiting dan zelve te doen bewerkstel ligen dat bovendien de koopacte van den giond wel spreekt van een aanleg tot plantsoen, doch nergens aan gebruiker van dien fn gebruik gegeven grond de verplich ting optegt, dft perceel grond door een hekwerk van den openbare^ weg af te sluitèn dat bovendien door het plaatsen van dit hek eischer ernstig wordt belemmerd in het gebruik van het aan hem toebehoorend ■perceel hij nl. daardoor belet wordt, de aan de Coosje Buskenstraat gelegen etalage van zijn winkel als etalage te gebruiken, daar noch hij zelve in staat is, de ramen zijner etalage van buiten te reinigen, noch het publiek gelegenheid heeft de in die eta lage ten toon gespreide waren van nabij te bezien dat dit laatste temeer klemt, waar eischer thans dit raam gebruiken wil voor het eta leeren van de artikelen uit de eene branche van zijn tweeledig bedrijf, terwijl de ande re etalage dan dient voor die van de andere branche dat eischer, gelijk uit het bovenstaande voldoende blijkt, schade lijdt door deze onrechtmatige daad der gemeente, immers, het publiek thans niet in de gelegnheid is van nabij zijn waren te bezien, waardoor het publiek minder tot koopen overgaat, welke schade aan de schuld van gedaagde is te wijten dat eischer de hem door de handelingen van gedaagde veroorzaakte schade bij wege van een gewone actie op de gemeente zal verhalen, doch hij meent, dat ten dezen een voorziening bij voorraad in het belang van beide partijen noodig is, bestaande in het wegnemen van het hek-, althans van hetgeen daarvan thans reeds is* gebouwd, waardoor ten voordeele van beide par tijen vdrdere schade in de toekomst wordt voorkomen In rechte Overwegende, dat de eischer ter terecht zitting heeft ingetrokken de stelling in aan gezien 26 van de dagvaarding en heeft ver klaard dat de voetmuur niet is aangebracht op het fundament van eischers perceel, maar die voétmuur thans ongeveer een me ter grond heeft vrijgelaten, omdat intus schen eenige onzekerheid is ontstaan over het eigendomsrecht van eischer of gedaag de ten opzichte van de aan den gevel van eischers perceel grenzende grondstrook, maar overigens heeft geconcludeerd over eenkomstig de dagvaarding overwegende, dat gedaagde hierop voor antwoord heeft aangevoerd onder erken ning van eischers eigendomsrecht zooals dat is gesteld van. het perceel kadastraal gemeente Vlissingen sectie A. no. 744 en van de omstandigheid dat ae bruikleening van de bedoelde strook grond is afgeloo- pen, terwijl gedaagde doet zeggen dat, met het oog op een verschil omtrent eigendoms recht van de strook grond onmiddellijk grenzende aan eischers perceel het hek niet verder zal doorgetrokken worden dan thans gebouwdi is, zoodat het hek thans niet loopt tot eischers muur en ook het andere uit einde daarvan niet weer zooals vroeger zal worden doorgetrokken tot den ingang van de bovenwoning, dat deze vordering niet behoort tot onze bevoegdheid, althans die kart worden verwezen naar de gewone wij ze van rechtspleging overwegende, daaromtrent dat de tus- schenkomst van den president in kort ge ding kan worden ingeroepen in alle geval len waarin het belang van partijen onver wijlde voorziening bij voorraad vordert overwegende, dat de stellingen van. de dagvaarding aan dat vereischte voldoen, daar deze inhouden dat eischer door on rechtmatige handelingen van den gedaagde in de behoorlijke uitoefening van zijn win kelzaak wordt geschaad, gedaagde inbreuk maakt op eischers eigendomsrecht, alsmede dat het noodzakelijk is dat tot dat de rechter over het geschil omtrent eigendoms recht en schadevergoeding zich zal hebben uitgesproken het plegen van bedoelde handelingen ter voorkoming van verdere of grootere schade aan gedaagde zal worden verboden overwegende, dat het door gedaagde aangevoerde aan des presidents bevoegdr heid niet in den weg staat overwegende, dat voor het stellen van een hek ter plaatse ontegenzeggelijk de eischer wordt benadeeld in de behoorlijke uitoefening van zijn winkelzaak, daar zijn etalage onbereikbaar is om het publiek en het behoorlijk etaleeren waardoor koopers worden getrokken veel meer dan vroeger nog is geworden een noodzakelijke factor van het exploiteeren van een winkel, welke factor geheel wordt uitgeschakeld tot groot nadeel van den exploitant wanneer de eta lage onzichtbaar althans moeilijk zichtbaar is voor het publiek dat juist door toevalli- gen kijk op etaleeren wordt getrokken overwegende, dat het stellen van een hek dan ook in strijd is met gpdaagde's rechts plicht, daar toch gedaagde heeft te zorgen voor het zoo goed mogelijk zich ontwikke len van den winkelstand, waar dit kan ge schieden zonder dat anderer belangen worden geschaad, te meer nog daar het hek zooals het thans is gesteld en naar gedaag- de's eigen bewering niet verder zal worden doorgetrokken den hoek van de straat vrij- wiel ontsiert en het blijven staan daarvan dus uit een aesthetisch oogpunt niet ge- wenscht is overwegende, dat ook hier strijd bestaat tegen de zorgvuldigheid welke in het maat schappelijk verkeer betaamt ten aanzien van eens anders goed, waar door het be wuste hek het publiek genoodzaakt is eischers etalage te mijden en daar zooals gedaagdes raadsman dat zelf heeft uitge drukt alleen een schuin oog op kan wer pen overwegende, dat uit dit alles voldoende volgt dat het stellen van het hek door ge daagde 't zij in den ouden toestand, 't zij sléfhts alleen in de ronde bocht oplevert een onrechtmatige daad overwegende, dat eischers vordering dan ook kan worden toegewezen, vermits het ons voorkomt dat het belang des eischers een onverwijlde voorziening bij voorraad vordert overwegende echter dat, waai eischer nog geen vordering tegen den gedaagde heeft ingesteld tot vergoeding der schade welke hij door de beweerde inbreuk op zijn rechten Jreef£ ^eleden en nog lijdt, wij Vèn Oordeel zijn, dat hém een termijn moet worden gesteld binnen welken hij die vor dering bij den gewonen rechter moet aan brengen, vermits, wanneer Ons na te mel den bevel tot onthouding tegen gedaagde aan geen termijn wordt gebonden, hij er geen belang meer in zoude kunnen zien het geschil voor den rechter te brengen en dit wellicht achterwege te laten Verklaren den eischer gegrond in zijn vordering Wijzen hem die toe Veroordeelen den gedaagde le. om, tot dat de bovengemelde proce dure te zijnen gunste bij gewijsde zal zijn beslistop te houden met het bouwen en stellen van den voetmuur met hekwerk langs de Coosje Buskenstraat gelegen strook gronds, 2e. om weg te nemen den reeds ge bouwden voetmuur met hekwerk binnen veertien dagen na den dag van uitspraak van dit vonnis zulks met machtiging op den gedaagde om het verder bouwen desnoods met behulp van den sterken arm te beletten op vertoon van dit vonnis Verklaren dit deel van dit vonnis uit voerbaar bij voorraad op de minuut zonder borgtocht 3e. om aan den eischer te betalen een som van vijf gulden per dag voor eiken dag waarmede gedaagde in strijd met het sub 1 en 2 genoemde verbod mocht hande len, zulks een en ander dat op straffe van verval van deze beslissing de hoofdzaak uiterlijk ter terechtzitting van deze recht bank van Woensdag 28 September 1927 moet zijn aangebracht verklaren dit vonnis in zooverre uitvoer baar bij voorraad, niettegenstaande hooger beroep veroordeelen den gedaagde in de kosten van dit geding. VLISSINGEN, 19 JULI. Specialiteiten-gezelschap. Concertgebouw. Er was gisterenavond in de zeer goed gevulde zaal maar één roep over hetgeen daar gedurende de kermisweek zal geboden worden, nl. dat het vertoonde veel en veel mooier was dan dat van het vorig jaar. En we moeten toegeven, dat het programma werkelijk schitterend werd afgewerkt, waarbij in de eerste plaats een woord van lof niet onthouden mag worden aan het „Variété-orkesfonder leiding van den heer G. Peddemors. Niet alleen, dat dit ensem ble enkele nummers voor zijn rekening had genomen, maar het leverde bovendien de uitstekende muzikale begeleiding van alle nummers. En wie de drie nummers van Karsakowa Lorenzi gezien heeft, wie de prestaties in. Spaanschen, Russischen en Apachendans bewonderd heeft van welke drie de tweede ons het meest kon bekoren zal moeten beamen, dat dit geen gemakkelijk werk was. Maar aan Clown Wilsart heeft dit or kest flinke begeleiding gegeven, zoowel bij zijn nummers op de blaas-instrumenien als bij dat op de bellenrijen. Zelden hebben we een „clown" in dergelijke schitterende kleedij ten tooneele zien verschijnen tot het doen van zulk werk. Met hetzelfde voornaam-deftige achter doek van het mooie Russische ballet nummer, de versiering met den Griekschen rand, kregen we een serie Romeinsche plastiek te zien, waarvarsons de moeilijke stand discus-werpen, de twee strijdenden en de overwonnene, het zuiverst uitge voerd leken. Dat Piet Groenendaal niet ten onrechte door zijn inleider geprezen was, bleek ons in zijn „conference", waarbij hij, door zijn zetten, het publiek aan het schudden van den lach kreeg, maar ook in zijn voordrach ten, waarvan wij speciaal vermelden „Moe dertjes laatste wensch" en de kostelijke, goed getypeerde voordacht van het gouden huwelijksfeest in het oude-besjes-huis. Voor de pauze kregen we nog Mr. Car ter en Miss Corina, onder wier namen „dui zend-kunstenaren" vermeld stond, wat hensch geen overdrijving was. We zagen toch goochelen, snelteekenen ('n teekening op den kop vervaardigd), in verschillende standen schieten, het verlaten van een brandkast door Mr. Carter, wiens plaats ingenomen bleek te zijn door Miss Corina, het rijden dezer laatste artiste op een fiets in den vlammenden cirkel. Na al deze schitterende nummers, waar aan het publiek luiden bijval schonk, werd een zeer korte rust gehouden, waarop een transformatieschets volgde Trein 626. waarin Cris de la Mar toonde zijn taak om verschillende personen uit te beelden, op voortreffelijke wijze te kunnen (vervullen. En de opeenvolgende personen volgden zeer vlug op elkaar, hoewel het nu toch lang zoo makkelijk niet is, zich bijna on middellijk na elkaar te vertoonen als Antje, de vroedvrouw, die zoo rad sprak, dat ze haast over haar woorden viel, en als Sallie, den koopman, met zijn ongelukkigen gang. Hij had een goeden tegenspeler in den ar- tistieken leider Jacques Dutreau, die, be halve muzikale begeleider, ook bleek heel wat op de planken te presteeren. Het programma werd besloten, zooals het geopend was nl. equiübristisch werk, waarin we, zoowel „the 2 Brixtons" bij het eerste opgaan varPhet doek, als „thè great Sylvestre" in het laatste nummer kondeni bewonderen. Welke der twee num mers ons het best leek, zouden we moeilijk kunnen uitmaken, want zoowel het werken van den laatste als dat van de eersten gaf staaltjes van durf en behendigheid, die on ophoudelijk salvo's van toejuichingen deden losbarsten in de zaal. Het prachtige werken van het ensem ble en de fraaie, vaak artistieke aanklee ding der verschillene nummers verdient ten volle, dat dit specialiteiten gezelschap el- ken avond een uitverkochte zaal heeft. Circus van Bever. Onder de verschillende kermisattracties neemt het circus nog steeds een vooraan* staande plaats in en het zal het circus Van Bever gedurende de kermisweek dan ook wel niet aan belangstelling ontbreken. De openingsvoorstelling, die om 8 uur aanving en tot half elf duurde, bracht ons een uitgebreid en zeer uiteenloopend pro gramma, waarvan de verschillende num mers correct uitgevoerd werden. Naast rij kunst en paardendressuur bevatte het pro gramma een aantal variété-nummers, zooals lichtacrobatiek, gymnastiek, slangenmen- schen, excentrieks, dans, koorddansen en hondendressuur, die tot het beste behooren op dit gebied. We zullen volstaan met hier en daar een hapje te nemen uit den overvloedigen disch. Mr. Jozef en partner, luchtwerkzaamhe- den en balance act, brachten het publiek in verrukking met hun levenden molen. Buitengewoon veel succes hadden the Maabs, slangenmenschen, die schitterende fstaaltjes van lenigheid lieten zien, evenals in hun nummer muzikale gymnastiek. De paardendressuur was in handen van Mme en den heer Van Beven, die blijk ga ven de paarden volledig in bedwang te hebben en ze met een enkele beweging van de zweep de moeilijkste toeren lieten ver richten. Veel bijval oogstte ook Miss Hen- riette, solodanseres in haar transformations met Spaansche en Russische dansen, even als Miss Heieroe met haar werkzaamheden op den telefoondraad. Mme Cock, met haar vijf gedresseerde teri ierhonden, liet zien wat op het ge bied van hondendressuur na langdurige studie te bereiken valt. Het komische nummer Merry and Leff, waarin Leff, de vallende man, alle moge lijke manieren van vallen demonstreerde en tot slot met een ladder van 5 M. hoogte naar beneden viel, viel ook erg in den smaak van het publiek. Voor engros Firma GEBR. STEENLAND, Stationsstraat MIDDELBURG. Natuurlijk zorgden de drie clowns Henri, Lefko en August voor het komische ele ment en wisten voortdurend de lachspieren van de toeschouwers te prikkelen. Na ieder nummer volgde een gul applaus, wat bewijst, dat het bijzonder naar den zin van het publiek was we kunnen dan ook een gang naar het circus Van Bever genist aanbevelen. Bart Elfrink's Variété. De Oude Vriendschap. Gisterenavond heeft Bart Elfrink met zijn uitgelezen gezelschap artisten de openings voorstelling gegeven voor een enthousiast publiek. Aan Bart's optreden hier ter stede zijn aangename herinneringen verbonden en zoo hebben wij dan ook met zeer veel ge noegen de* kennismaking hernieuwd en met volle teugen genoten van zijn gezelligen kout, zijn scherts, zijn luim en zijn ernst. Want ernstig kan hij ook wezen. Daarvan getuigt zijn met emotie voorgedragen „Lied van den vuurtorenwachter", wat ook op Vlissingen gereede toepassing vindt en wat door, zijn juiste omlijsting een treffende schilderij werd. Zoo'n nummer is bij uitstek Voor ons, zeevolk, geschikt en is ongetwij feld het bewijs, dat Bart weet, wat hij hier moet brengen. Dit bleek ook uit zijn ker- mislied, wat hij onder den titel„Vlissing- sche toestand-en" lanceert en waarin ver schillende actualiteiten een beurt krijgen, terwijl het refrein een welgemeenden raad en een sympathieken heilwensch inhoudt. Van zijn óverige creatiés noemen wij „De autoshow", een transformatieschets, 'waar in we Bart als een uitnemend karakterhu morist konden waardeeren en liet jolige, pittige liedje op een bijzonder meiodieuse wijs „Mijn hart ziet als een bijenkorf er uit". Menig applaus bij open doek had de gevierde artist in__ontvangst te nemen en daar voegen wij van deze plaats ons com pliment bij voor de welverzorgde, smaak volle en steeds wisselende décors. De monteering van alle attracties liet echter niets te wenschen over, aan dit punt van de mise-en-scène was evenals aan alle at tributen, belichting enz. zeer veel aan dacht gewijd. Wil van een tableau de la troupe sprake wezen, dan moeten we ook verschillende kunstenaars achtereenvolgens de revue kunnen laten passeeren. Het ensemble telt er een twintigtal van bijzonder hoog ge halte en als men dc prestaties van deze sterren heeft bewonderd, moet men toch tot dc conclusie komen, dat kunst niet in geld is om te rekenen. Virtuositeit en muzikaliteit ademt het optreden van de twee Kajanoffs, die ontha len op echte weemoedige, roerende muziek uit het land der Zwarte aarde, welke voort gebracht wordt door een onvervalschten Rus-op miniatuur accordeons begeleid door zijn levensgezellin. Enkele nationale dansen uitgevoerd- in hun pittoresque kleederdracht zijn voor het oog een heerlijke bekoring en dat Kajanoff masculin een meester op zijn instrument is wordt wel overtuigend bewe zen, als hij zelf de dansmuziek tegelijker tijd verklankt. Een fraai nummer Na het klank- en dansfluidum past een oogenblik rustige rust. Hiervoor zorgen de twee Cornels, als zij enkele als uit marmer gehouwen plastische standen vertoonen. Daarna frappeeren hun kracht en lenigheid in verschillende acrobatische toeren, we.ke van exorbitant zwaar kaliber genoemd mo gen worden en die men dan ook niet eiken dag te zien krijgt. Kranige prestaties Raglan stond geannonceerd als de on breekbare man. Deze komische danseur, die een foxtrott n#t een stoel en een char leston op zijn hoofd maakt is ook alweer een bijzonderheid,^ die het publiek doet schuddebuiken van het lachen. Bevallige en gracieuse dansen worden door de vijf superbe girls voor het voet licht gebracht en zoowel de prima-ballerina als haar assistenten bewijzen, welk een hoogte deze edele kunst kan bereiken vooral de paardenfinale was subliem. Daarna volgde een bijzonder lief, snoe zig nummer Mad. Gilberts met haar ge dresseerde duiven. Vrede straalt uit alle tafereelen, die zij met deze zachtaardige vederdragers weet te scheppen en welke tevens illustreeren wat geduldige dressuur vermag. De drie Pierotys munten uit door balan- ceeren en jongleeren en het hoogtepunt van hun kunnen'is wel het op de voetzolen laten draaien van den piccolo en zelfs van een geheel ledikant met inhoud. John Moor and compagnie hebben ons verschillende staaltjes van kunstwielrijden getoond gymnastiseeren, balanceeren enz. op diverse modellen van vehikels, waaron der zeer lastige kunststukjes vielen waar te nemen. Van Rodi Roeters, den vermaarden tee-

Vlissingse Courant | 1927 | | pagina 1