Vrjendscliap Maag Pepermunt f.Q, Firnta J. GOETIiEEII, Vlissingen ZATERDAG IG JULI elgië. CIW6 Eerste Blad ^gemeentebestuur feuilleton --No. löS- v. 7* 7i Brieven uit de Hofstad KAMER NEGENTIEN. Beursbeschouwingen E PADVINDERS. lechts één padvinders- esloten is bij het „Boy Bureau", den padvin- *n circa twee millioen ereeniging „De Neder- dat deze vereeniging egenover alle politieke ver deze niet in strijd gezag, alsmede tegen- odsdienstige richtingen dat zij het waarnemen ,en aanmoedigt en zich latst, dat haar doel de nig religieus beginsel eeniging voor het be door karaktervorming aan de opvoeding der dsche Jeugd tot flinke ers, gebruik maakt van iet, door den stichter, owell, ontworpen spel >r Jongens", hetgeen ganisatievorm en een resp. gevolgd wordt, grootst mogelijke ze- betrouwbare leiding, rije jeugdvorming en vereeniging alzoo allen rstroepen en -vereeni- >iedt zich bij haar aan troepen of vereenigin- doel beoogen of zich genover het godsdien- ivoeding. reeniging „De Neder- met nadruk wijzen uders riskeeren, indien nigj aangesloten or- wen. Zij Ioopen im- lat hun jongens onder rsonen, die niet in de Jederlandsche Padvin- elaten of zich aan de ligingstucht van een loten vereeniging als 'advinders" wenschen „De Nederiandsche wordt herhaaldelijk agingen van ongeor- rs en de vereeniging ingend en ernstig be- rlandsche volk, in her larvan onze landelijke i mede te werken om een einde te maken, bond van padvinders leeling tot een bloe>- roeien. k wordt slechts ge- te gaan bij het doen het geven van kam- t publiceeren van be en al of niet te doen eelingen van „De Ne- ers", hoofdkwartier s-Gravenhage. Het ging is een lelie met welk onderschei- linkermouw van de m. Doch vooral over- >advinder in het bezit Nederiandsche Pad legitimatiebewijs, den houder en ge- fdverkenner der ver- J. Rambonnet. VUSSINGSCHE COURANT *S FIAT "TS® DAG 16 en 17 JULI a.s. RIEFJES. ITS LOTERIJ. f 17.50 f35 f70 :RS, Walsfr. 10, Vlissingen. in 12 ct. uis nu zoo on- on droogflesch stuks a 50 en f 12.-, van A. Hillen endste sigaren- eliers. bij A. HILLEN, Telefoon 175. Draagt Wslfschsei- sel met in gebouwde steunzool in hoogenlaag model. Gewo ne winkelpiij- zen. Alleen verkoop RMAN oek Kerkstraa Dit nummer bestaat uit 2 bladen. bepaling sluitingsuur der tapperijen gedurende de kermis. De Burgemeester van Vlissingen, gezien art 117 der Algemeene Politieverordening voor Vlissingen, brengt ter algemeene ken nis dat het sluitingsuur der tapperijen ge durende de kermisweek door hem is be paald als volgt Maandag, Dinsdag en Woensdag op 1 uur en Donderdag, Vrijdag en Zaterdag op 2 uur na middernacht, terwijl telkens een half uur tevoren reeds moet zijn opgehou den met het maken van muziek. Vlissingen, 13 Juli 1927. De Burgemeester voornoemd, M. LAERNOES, L.B. Tram. Kunst met vloeken en steenen. Als deze brief in de krant staat, zal waar schijnlijk de lang-verwachte tram-verbinding tusschen het station van de Hollandsche Spoor en Schevenin£en"zijn verkregen. De laatste berichten luiden althans dat deze lijn 15 Juli in dienst treedt. Dan heeft het ander half jaar en twee weken geduurd eer de leemte, die ontstond door de opn i het stoomtrammetje, weer is aangevuld. Van een vlugge bediening kunnen wij stellig niet spreken. Eenige jaren geleden is de staats spoortram ook geëlectrificeerd en dat is geschied zonder dat de dienst ervan stil stond. Het was dan ook totaal overbodig geweest om dezen dienst van de andere tram stop te zetten. Er reden daarop zoo weinig trams, dat het heel wel mogelijk ware ge weest den dienst op één lijn te onderhou den. In ieder geval is anderhalf jaar ette lijke malen te lang geweest voor den aan leg van deze baan. Natuurlijk heeft dit alles een reden, want zelfs een gemeente en een trammaatschappij doet niets redeloos. Ver behoeft men die reden niet te zoeken. Hoe langer de ope ning van deze lijn werd uitgesteld hoe beter het'was voor de andere lijnen, die het ver voer overnemen. Invoering van de nieuwe lijn beteekent maar een uiterst geringe toe neming van het vervoer en dus een schade post voor de exploiteerende maatschappij. Het belang van het publiek komt pas in de tweede plaats en dus kon dit wel wachten. Nu zal de tram er dan zijn en voor velen is dit een aanzienlijke verbetering. Uit dit alles blijkt, welk een verkeerd stelsel een overheidsmonopolie is. Wanneer de bussen waren toegelaten, zou het wel anders ge weest zijn. Juist de beste buslijn was die, welke ongeveer den dienst van het stoom trammetje overnam. Men heeft dien dienst den hals omgedraaid, het publiek de dupe ervan gemaakt en op die wijze de tram maatschappij de voordeden in den schoot geworpen. Wie verwacht dat in een groote stad alles grootscheeps en grootmoedig gaat, vergist zich. Op de Laan van Meerdervoort heeft de Volksuniversiteit haar secretariaat ge vestigd. Deze instelling schijnt dik in haar duiten te zitten, gezien het mooie pand dat daarvoor is aangekocht. Als alle onderwijs instellingen leunt ook deze met veel kracht op de overheidskas. Eerlijk gezegd voelen wij niets voor dit instituut, omdat het een broeinest is van onguur dilettantisme. Op zichzelf is de opening van dit „academie gebouw" niets bizonders, maar er is een openlucht-theater aan verbonden. Achter het gebouw ligt een stadstuintje, waarin men een tooneeltje heeft geprutst en eenige rijen stoelen plaatste. Het is alles koddig van primitiviteit. Onaangenaam is echter de instelling voor de omwonenden, die juist aan de achterzijde van hun huis, waarvan de tuin grenst grenst aan die van het Vredes paleis, de grootst mogelijke rust gewend waren. In het „Theater" hebben dagelijks repe- Uit 't Engelsch van FLORENCE WARDEN (Nadruk verboden) 5) Tot haar groote verbazing en verlichting veianderde het gezicht van de vrouw met een tooverslag en met beleefde gedienstig heid zei ze O ja, ik weet er van Ze nep een kellner die juist langs kwam Bi eng deze dame naar kamer negentien. V erbijsterd volgde Mabin den man naar de tweede verdieping en naar een kamer, waarvan hij de deur openwierp. Dit is kamer negentien, mevrouw zei, hij. Vlug liep hij weg en liet haar achter in een vrij groote slaapkamer, ouderwetsch en gezellig gemeubeld. Mabin was nog steeds niet bekomen van haar verbazing over de gemakkelijke wijze waarop ze toegang had gekregen en ze was er benieuwd naar wat voor mysterie ze hier zou aantreffen. Ze keek rond, naar de mahoniehouten kleeren- kast naar de ramen met de halfgesloten Dimden, naar het groote, ouderwetsche, mahoniehouten ledikant. Ataar haar oogen dwaalden niet verder lond. Een uitroep van verrassing ontsnapte haar Boven op de bedsprei, in een reis deken gewikkeld lag een mooi jongetje van een jaar of vier in rustigen, diepen slaap. }}JJ zwarte haar viel in krullen over ziin olijfkleurig gezichtje, waarop de sporen van pas-geschreide tranen nauwelijks opge droogd waren. tities plaats. Zoo'n tooneelrepetitie is voor den regisseur zoo iets als het drillen van recruten. Aan krachttermen ontbreekt het dezen regisseur niet. Voor den ouderwet- schen sergeant doet hij in vflR-virtuositeit niet onder. Voor de omwonenden is deze vorm van kunst al niet aanlokkelijk, maar dat is nog niet alles. Men voelt zich in dat theater zoo voornaam, dat men eischt, dat alle buren zich muisstil zullen houden. Toen de kinderen van de buren zich verstoutten in hun eigen tuin te spelen... werd vanuit het theater met steenen naar hen gegooid. Na de vloeken kwamen de steenen om den hartverheffenden indruk van deze kunst en de glorie der volksuniversiteit te ver- hoogen. Het is te hopen dat deze zonderlinge pro paganda voor het hooge ideëele doel van dit instituut maar spoedig wordt stopgezet. Met het verdwijnen van dit grootsche thea ter verdwijnt heusch geen groot stuk cul tuur, vooral niet als de vloeken der regis seurs en de steenen er afgetrokken zijn, die op de debet-zijde van die cultuur komen te staan. Intusschen willen wij niet nalaten te zeg gen dat de rector-magnificus van deze be roemde Alma mater de schuldige is, omdat hij hier een theater heeft opgezet op een plaats waar je hoogstens kippen kan hou den mits dan nog zonder een haan, omdat die de rust al pleegt te verstoren. We hebben in den Haag al last genoeg van menschen en dei ren en instrumenten, die weinig egards in acht nemen voor de omwonenden. Nu de avonden weer zóó zijn dat de vensters open kunnen, dreunt in iedere straat minstens één gramafoon of radio en is er minstens één juffrouw bezig de piano te mishandelen. Waarom men er altijd op gesteld is dit met open ramen te doen blijft ons een raadsel. Er zou al ge- ruimen tijd geleden een gemeente-verorde ning komen, die tegen deze euvelen maat regelen zou nemen, maar wij hooren er niets meer van en sedert de opkomst van de radio is er haast geen huis meer muziek-vrij. Vooral in de diepe kommen die achter de huizen gevormd worden is het een heidensch lawaai wanneer één der tuintjes-eigenaren het op zjjn heupen krijgt en zijn muzikale distributie botviert, 's Alorgens de hanen, 's middags de kinderen, 's avonds de muziek en 's nachts de amoureuse katten, zelfs van het beste kan men teveel krijgen. Het is dan ook te begrijpen dat iemand, die het voorrecht heeft geen achterburen te bézit ten, helsch wordt als men naast hem een openlucht-theater gaat inrichten, waar men oud-bakken Hollandsche kluchten opvoert. Op liet oogenblik zal het in vele straten stil worden, want de vacanties zijn aange broken en dus trekken dagelijks vele fami lies naar buiten voor langer of korter tijd. Het systeem van huis-ruilen schijnt niet zoo'n opgang te maken als vroeger wel eens is vermoed en gehoopt, 't Was zoo'n aardig systeem. Een Hagenaar wil wel eens een maandje in Gelderland wonen, een Gelder lander wel eens een maandje in den Haag. Men ruilde dan van huis, maar naar wij zoo hier en daar hooren, zijn de huismoeders maar matig met dit systeem ingenomen, omdat zij dan niet eens uit de huishoudelijke beslommeringen geraken. Dat is waar en het lijkt nu juist voor de altijd bezige huis vrouw heel goed, dat zij eens een poos ont slagen is van haar werk. Misschien heeft zij het het hardst noodig, want zelfs op reis met haar kinderen blijft er genoeg van haar zorg gevergd. Wanneer zij nu alleen haar huis. verplaatst krijgt maar de zorg behoudt, schiet zij er niet veel mee op en daarin ligt waarschijnlijk wel de reden, dat het ruilen van huizen geen opgang heeft gemaakt. VRAAGT DE BEKENDE f) ENGROS BIJ DE HOOFDSTUK III Julius. Het kind sliep zoo vast dat hij niet wak ker werd door Mabin's onderdrukten kreet. Hij bewoog zich in zijn slaap en doordat de reisdeken iets verschoof kwam de kop van een groote lichtkleurige Teddybeer, waar hij blijkbaar mee had gespeeld, voor dat hij in slaap gevallen was, te voorschijn. En door die beweging maakte hij het tegelijkertijd ook gemakkelijker voor Ma bin om zijn gezicht goed te zien. Het was een buitengewoon mooi kind met een fijn gezichtje, een olijfkleurige huid, lange zwarte wimpers, roode lippen, een welge vormde» mond en met zulke gevulde wan gen dat hij aan een engeltje op een schil derij deed denken. Zijn donkere haar viel in korte zijige kruMgen om zijn hoofd en tusschen de half-geopende lippen kon Ma bin even de helder-witte tanden zien glin steren. Was het kind van Engelsclie afkomst Hij leek heelemaal niet op den man met den blonden baard, wiens hartstochtelijke bezorgdheid voor het kind er toch op scheen te wijzen dat-hij de vader van den jongen was. Ofschoon ze niets van het kind zag dan het hoofd, had Mabin dadelijk ge concludeerd dat het een jongen was, nog voordat een tweede onrustige beweging den deken gedeeltelijk deed afglijden en zij een lakensch jongensbuis en een paar bre tels zag. Maar ondanks zijn fijn gezichtje en zijn krullen had het kind toch een uitgespro ken mannelijk type. Mabin was geboeid en tegelijkertijd angstig. Waarom had de Gelukkig zijn er nog vele andere wegen om eens een poosje uitte gaan en wij wen schen gaarne iedereen ;toe, dat hij één van die vele wegen weet te vinden. Het is zoo goed er eens uit te zijn en in andere om geving te vertoeven. De Haagsche lucht, hoe goed ook, moet er,eens in het jaar flink afwaaien. EIBER. De verruimde geldmarkt brengt meerdere levendigheid op de beleg- gingsmarkt. Hoogere koersen voor binnenldndsche fondsen. Nieuwe buitenlandsche emissies. Ongeanimeerde stemming op de Lo kale markt. Olie's flauwer. Tabakken prijshoudend. Philips- lampen beduidend hooger, Jurgens aangeboden. Amerikaansche waar den opnieuw vaster. De halfjaarswisseHng heeft gelukkig op de effectenbeurzen meerdere beleggings affaires in het leven .geroepen, was dat niet het geval geweest, dan had men de Arnster- damsche beurs gevoegelijk kunnen sluiten, want op de locale afdeelingen waart overal de vacantiegeest rond-. Men zegt dat er „niets meer te doen" is en de remisiers der groote kantoren worden er op uit gezon den om hier en daar nog enkele ordertjes op te halen. Er is evhter bij het publiek een sterke apathie ten opzichte van de locale waarden, een apathie, welke, gelijk we meer dan eens aantoonden, ook wel ver klaarbaar is. De beleggingsmarkt heeft in de laatste week den invloed ondervonden van de ver ruimde geldmarkt. Men weet dat tegen het einde van Juni de geldkoersen begonnen aan te trekken, zoodat particulier disconto boven het disconto van de Nederiandsche Bank (3/z noteerde, waaruit de con clusie getrokken werd dat allicht tot ver hooging van den rentevoet zou moeten wor den overgegaan. De disconteeringen waren langzamerhand van ƒ83 millioen in Januari tot 166 millioen gestegen, dat is vrijwel het dubbele van het bedrag, dat een jaar geleden uitstond. De beleeningen zijn niet in die mate gestegen, omdat de Nederland- sche Bank korten tijd terug de rente daar voor heeft verhoogd. Er is echter van de geldmiddelen onzer circulatiebank ditmaal een heel wat grooter gebruik gemaakt dan het vorige jaar, wat op een uitzetting van onze commerciecle bedrijvigheid wijst en mede op een levendig emissie bedrijf ter voorziening in buitenlandsche kapitaalsbe hoeften. Het bedrag der nieuwe emissies bedroeg in Juni circa f 83 millioen, of vrij wel het dubbele van de cijfers over de beide voorgaande maanden en met name voor Duitsche rekening wordt de laatste weken op de Amsterdamsche geldmarkt in sterkere mate weer een beroep gedaan. Ook deze week zijn er weer enkele Duitsche emissies, nl. de 6 30-jarige obligatieleening van het Ruhrverband en de 6 goudobligaties van de Deutsche Rentenbank-Creditanstalt, waarvoor ongetwijfeld wel belangstelling zal zijn, omdat van beide obligaties een hoog rendement wordt verkregen. Dit is temeer aantrekkelijk, omdat het rendement van binnenlandsche beleggingsfondsen weer dalende is. De goudgerande waarden, onder welke men toch ook de Indische obligaties wel mag rekenen, zijn de laatste weken 1 a 1 y2 f/( opgeloopen, ook andere Holland sche beleggingsfondsen hebben een vast verloop gehad. In Duitschland zijn de beur zen wel weer tot kalmte gekomen, maar de geldkoersen blijven hoog voor één maand wordt 8 a 9 betaald, wat uiteraard de reden is waarom men thans weer over de grenzen gaat om aan nieuw geld te komen. Bij de financiering der industrieele bedrij vigheid in de ons omliggende landen speelt Nederland een groote rol, die ook elders opgemerkt wordt. Eén der voornaamste New-Yorksche financieele bladen wijdde onlangs een beschouwing aan de invloed rijke positie, welke sinds de laatste jaren door Nederland wordt ingenomen, zoowel ten opzichte van de crediet behoeften in verschillende landen, als met betrekking tot de prijsdaling der stapelproducten. De buitenlandsche emissies, hier te lande uitgegeven, hebben in het eerste halfjaar man met den blonden baard haar hierheen gestuurd Hij verwachtte toch zeker niet dat zij dit kind onder haar hoede zou ne men Maar wat kon hij dan anders voor gehad hebben met deze opdracht om dade lijk naar kamer negentien van dit hotel te gaan Ze vond dat waarschijnlijk nog nooit iemand in zoo'n eigenaardige positie was geweest als zij op het oogenblik. Een kind dat ze nooit te voren gezien had was aan haar hoede toevertrouwd door een man die haar naam niet eens wist en van wien zij op haar beurt, niets wist. Toch moest ze zichzelf bekennen, dat ze den toestand, vreemd en romantisch als hij was. wel 'n beetje aantrekkelijk vond en dadelijk verwierp ze het lafhartige denk beeld dat ze niet verplicht was voor de vei ligheid van het kind te waken. Veiligheid Ja, dat was het wat de man met den blon den baard begeerd moest hebben het kind in veiligheid brengen. En na den aanslag, waarvan ze de onwillekeurige ge tuige was geweest, twijfelde Mabin er geen oogenblik aan of er een redelijke grond voor zijn vrees was. Toch besefte zij dat zij, wat van haar gevergd werd, niet moest onderschatten. Wie was het kind Weer keek Mabin de kamer rond. Er stond niets wat op bagage leek. Er hing een zware overjas van vreemden snit en een cape van donkerblauw laken. Na een oogenblik van natuurlijke aarzeling voelde Mabin in de zakken van de jas en zocht naar iets waar uit ze de identiteit van den jongen zou kunnen vaststellen. Maar ze vond niets dat haar helpen kon. Een" paar scheepsbeschuiten, een half krentenbolletje in een papieren zak, een van 1927 het bedrag van ƒ200 millioen overtroffen, terwijl zij in de eerste helft van 1926 slechts een bedrag van 70 millioen uitmaakten. Vroeger waren beleggings- orders en deelneming in nieuwe uitgiften voor den effectenhandel bijzaak er zijn thans dagen en weken dat zij hoofdzaak zijn en de locale markt geheel op den ach tergrond raakt. Er zijn geen aanwijzingen om hierin spoedig een ommekeer te verwachten, want deze zal moeten voorafgaan door een scherpere prijsfluctuatie der stapelproduc ten, waarbij de locale markt is betrokken. Voor olie ligt die, naar men meent, niet in het verschiet. En Oliewaarden neigen derhalve steeds naar den flauwen kant, zoo dat aandeelen Koninklijke opnieuw lager noteerden deze week werd een noteering van 345 bereikt, welke dit jaar nog niet is voor gekomen. Het feit dat de groote olieproductie in de Unie gepaard gaat met transacties tusschen de Standard Oil en de Sovjetregeering voor den verkoop van Rus sische „gestolen" olie, schijnt op de markt een deprimeerenden invloed te hebben. Voor Rubberaandeelen blijft het gemis aan belangstelling verklaarbaar door de dalende tendenz van den rubberprijs en de veldwinnende meening dat na verloop van tijd een natuurlijk evenwicht tusschen vraag en aanbod op de rubbermarkt zal moeten worden gezocht, hetgeen met de thans bekende cijfers van productie en con sumptie vermoedelijk niet tot hoogere prij zen zal leiden. Bepaald flauw waren Suiker aandeelen niethoogere New-Yorksche prijzen voor suiker brachten te Amsterdam voor enkele soorten, als H.V.A. en Javasche Cultuur, af en toe wat hoogere koersen, maar van een geanimeerde handel was er geen sprake. Hetzelfde geldt van Tabakswaarden, die onder den invloed stonden van de prijzen, op de achtste inschrijving verkregen. Voor alle maatschappijen beteekenen die een verderen teruggang van den doorsneeprijs. Dusver staat de Deli Batavia nog aan de spits en schijnen ook de vooruitzichten van het eindresultaat niet het minst te zijn. Per saldo zijn de aandeelen Deli Batavia in koers opgeloopen, later waren ook Oude Deli's en De Oostkust iets hooger. Ondanks de slechte cijfers door de Senembah ge maakt, kunnen de aandeelen zich tamelijk goed op prijs houden. Stil en verlaten is het op de afdeeling der Scheepvaartwaardena. De zoniermalaise heeft op de vrachtenmarkt haar intrée ge daan, gelijk uit het indexcijfer over de maand Juni (123.95 tegen 129.61 in Mei en 137.96 in Maart) blijkt. Toch zijn de sterk verlaagde vrachtprijzen nog hooger dan die, welke een jaar geleden golden. Van Industrieele aandeelen hebben de aandeelen Philipslampen hun koersrijzing voortgezet gedurende de laatste week be draagt het avans 30 a 40 Ook Kunst- zijde-aandeelen zijn, op grond van Duitsche aankoopen, hooger, Jurgens daarentegen lager. De concurrentie in de margarine industrie is thans heviger dan ooit, de winstmarges kunnen derhalve, zoo meent men, slechts uiterst klein zijn. Op de Amerikaansche markt is de hausse voor de zooveelste maal aan het woord gekomen. Onder de spoorwegshares zijn het aand. Kansas City Southern, die gefa voriseerd worden in verband met het nieu we fusieplan dezer maatschappij met de Missouri Kansas Texas en de St. Louis South Western. Genoemde aandeelen zijn 6 a 8 c/c opgeloopen, voorts waren ook Eries en aand. Chic. Rock Island vaster. Van Industrials hebben Steelshares de laat ste dagen enkele procenten avans kunnen behalen. De staat der onuitgevoerde orders per 30 Juni viel niet tegen, de ontvangst- staat over het tweede kwartaal schijnt ook te zullen meevallen. Geld op prolongatie V/2 c/c nominaal, doch tot lagere koersen aangeboden. WIST G IJ door Daisy E. A. Junius. Wist gij, dat de vrouw, die zich het be heer over haar roerende en onroerende goederen' heeft voorbehouden en al is zij bovendien met uitsluiting van gemeenschap van goederen gehuwd, niets van belang van paar dagbladen uit Zuid-Amerika in het Spaansch, een goedkoope sigarenkoker, een heerenhandschoen, een reispet van buiten- landsch maaksel, was het voornaamste dat ze vond en hiervan schenen de couranten het meeste licht te verspreiden over de vraag waar de man met den blonden baard vandaan kwam. Zuid-Amerika Daar was de jongen met het ofijfkleurige gezichtje dus waarschijn lijk geboren Natuurlijk zou ze de vrouw, die ze in de vestibule gezien had en die de directrice van het hotel scheen te zijn, kunnen vragen naar den naam van den vreemdeling met den blonden baard. Maar Mabin wilde niet toonen dat ze dien niet wist, maar tegelijkertijd verwonderde ze er zich over dat men haar zoo gemakkelijk had binnengelaten zonder ergens naar te vragen. Hoe meer ze over de gebeurtenis sen nadacht hoe minder ze er van begreep. Ze keek besluiteloos rond tot ze plotseling eenige verkoolde snippers papier in het oog kreeg die in den haard lagen. Ze knielde op het haardkleedje en raapte de papiertjes op. Er brandde een klein vuurtje in den haard en het was duidelijk dat iemand een brief had. verscheurd en de snippers in het vuur gegooid had, maar dit zóó had gedaan dat er verscheidene stuk jes buiten het bereik van het vuur waren terecht gekomen. Ze ontdekte tusschen de stukjes papier van den brief het gedrukte hoofd Heath Hill" met een datum van twee maanden geleden er achter. En bij verder zoeken vond ze op een stuk van de verscheurde enveloppe het postmerk, dat na eenig turen „Monford" bleek te zijn. Monford Dat was dicht bij de grens van haar eigendommen mag vervreemden, ver- koopen of wegschenken, zonder bijstand of machtiging-handteekening -van haar man Een algemeene machtiging daartoe is niet eens rechtsgeldig. Komt zij dus met een of meerdere ten haren name staande effecten aan een bank om deze te verkoopen, bijv. omdat zij het geld in solider effecten wil beleggen, dan zendt men haar terug om eerst de toe stemming van haar man te gaan verkrijgen. Bovendien blijven hare bezittingen toch nog voor de schulden van den man aan sprakelijk, indien bij huwelijksche voor waarden ook niet de gemeenschap van goederen is uitgesloten. Weigert de man zijn toestemming, dan is er nog wel een beroep op den kantonrechter mogelijk, maar ook daarmee is de vrouw in de meeste gevallen niet gebaat, daar telkens voor elke gelegenheid het vereischte be wijs van noodzakelijkheid «voor de vrouw om eenig goed te vervreemden, moeilijk te leveren 'is. Wist gij, dat omgekeerd de man we. of niet met huwelijksvoorwaarden ge trouwd de effecten zijner vrouw, indien deze onder zijn bereik zijn zooals ge woonlijk het geval is en ze niet ten haren name staan, zooals regel is, tot den laatsten cent kan vervreemden of verkoo pen zonder dat er een haan naar kraait Zij, die de wet niet kennen en haar dus zonder nader onderzoek zoo kwaad nog niet vinden, en zij die de wet wèl kennen, maar alleen het goede er in opsommen en zwijgen over het kwade dat het goede bijna geheel te niet doet, komen, als het de vrouw geldt steeds met drogredenen als „het belang van de kinderen" maar als het den man geldt zwijgen zij over moge lijk wanbeheer, terwijl toch dagelijks door den vader-speculant enz. het belang der kinderen op het spel wordt gezet en het persoonlijk vermogen ook van zijn vrouw in de weegschaal wordt geworpen. De wetgever meet met twee maten, om dat nog steeds niet'de vrouw gelijkwaar dig aan den man wordt gerekend, behalve waar het op betalen of straf ondergaan aankomt. Reeds jaren geleden is door notaris Moll in „Nieuw Vrouwenleven" er op gewezen, dat de vrouw van alle eventualiteiten wijs doet hare effecten op haar naam te doen zetten, hetgeen dan op die effecten ver meld wordt bijv. op pandbrieven door de directie der betreffende bank. Voor de on gehuwde geeft dit eenige waarborg bij dief stal of verlies sommige bankiers eischen bekendheid der persoon, die de coupons inwisselt en voor de gehuwde is het ook eenige zekerheidsstelling van haar eigendom. Wist gij, dat als de man wegens zwakte van geestvermogens onder curateele is ge steld, zijn met hem in gemeenschap van goederem gehuwde vrouw moge dan de lasten van het geheele gezin op hare „zwakke" schouders dragen, het beheer over de goederen der gemeenschap worden gevoerd door den curator namens den man, zoodat de curator feitelijk de bevoegdhe den van den man uitoefent met dit ver schil dat de curator tot rekening en ver antwoording van zijn beheer over de ge meenschap verplicht is, wat met den man niet het geval is. Wist gij, dat een met het hoofd arbei dende vrouw geen wissel voor haar hono rarium kan innen aan een bank zonder machtiging of bijstand dus handteekening van haar man Wist gij, dat indien de man de echtelijke woning al is deze gehuurd of gekocht mede of geheel van het geld der vrouw, sluit, er niemand is, die de vrouw toegang tot haar eigen huis kan doen verkrijgen Wel kan zij den eisch tot scheiding van tafel en bed, maar niet tot echtscheiding instellen, wèl een eisch tot uitkeering van levensonderhoud. Wist gij, dat omgekeerd de man wel al tijd toegang kan eischen en den toegang mag forceeren en dat hij de vrouw ver plichten kan (wil zij bij de kinderen blijven of een onderdak hebben) hem van de eene naar de andere plaats, te volgen Wist gij, dat indien de vrouw zich hel vrije genot der inkomsten uit hare goede- Wales. In elk geval moest ze deze aanwij zingen, hoe gering ze ook waren, bewaren. Nauwelijks had ze de papiersnippers ver zameld en in haar tasch geborgen of ze hoorde een geluid achter zich dat haar deed omkijken over het houten voeteinde van het ledikant zagen een paar donkere, zach te, verstandige oogen onder zwarte wim pers haar aan. Papa klonk een klagende, trillende kinderstem. Dat klagelijke stemmetje, bracht Alabin de tranen in de oogen en een prop in haar keel, terwijl ze dacht aan het verschrikkelijk ongeluk dat den man met den blonden baard overkomen was. Papa riep de jongen nog eens, veel harder nu en met angst in zijn stemmetje. Mabin stond op en het kind sloeg haar met toenemende wanhoop gade. Waar is papa vroeg hij dringend. Haar medelijden, haar bezorgdheid zoo wel voor den vader als voor diens zoon gaven een teedere klank aan Mabin's stern. Toen ze den jongen antwoordde en naar zijn bed toeging stak ze tiaar hand uit om hem te liefkoozen. O, we zullen hem wel vinden, wees maar niet bangT zei ze bemoedigend, ter wijl ze haar arm om hem heen sloeg en hem een zoen gaf. Hij weerde haar toenadering niet bepaald af, maar hij toonde zich er niet zoo heel erg op gesteld. Hij staarde haar aan en het scheen of hij het volgend oogenblik een lipje zou trekken en gaan hullen. Ze was blij, dat hij blijkbaar van Engelsche afkomst was, ofschoon zij sporen van een vreemd accent in zijn spraak meende op te merken en ook een zekere onduidelijkheid die ze aan dezelfde oorzaak weet. Om een tranen vloed te voorkomen die hem heelemaal on verstaanbaar zou maken, greep Mabin de Teddybeer aan als een afleiding. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1927 | | pagina 1