WOENSDAG 13 JULI 1 onzer Gratis Ongevallen-Verzekering. FUROL U-No. IÖ3' 65e Jaargang 39S2J UITKEERING groot VIJF HONDERD Gulden f 14.265.00 Advertentiën GEMEENTEBESTUUR I De Burgemeester van Vlissingen, gezien lart. 117 der Algemeene Politieverordening Ivoor Vlissingen, brengt ter algemeene ken- Inis, dat het sluitingsuur der tapperijen ge- I durende de kermisweek door hem is be- Ipaald als volgt ddelburgsche appij v. Stoomvaarl FEUILLETON KAMER NEGENTIEN. BINNENLAND Stads= en Provinclenieuws Gesmette en roode huid bij kleine kinderen !l927-- SSINGSCHE COURANT ■Hin iiiiniiiiHinuiiBinniif te a aiiiiBi.liBIüliillUHüElllüfeülHIIIBIIHillHIIIBIII*1 i Met de dezer dagen gedane uitkeering aan de Erven-De K., houder van Polis no. 2673, I steeg het totaal der uitgekeerde bedragen tot De Uitgevers der „Vlissingsche Courant" rbruik van ABONNEMENTS-PRIJS: Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden, Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, ailes bij vooruitbeta ling. advertentie-prijs Van 1—4 regeis 1.10, voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs bij vooruitbetaling van 15 regels 1 0.75, elke f regel meer 15 cent. Familieberichten van 1—6 regels 1.70, I iedere regel meer 26 cent. JIS MET TUIN g Brieven letters R. X| Hiss. Courant". ugustus een IAGMEISJE boven de 16 jaar. Gee; mdags vrij. Hendrikstraat 16. bepaling sluitingsuur der •tapperijen gedurende de kermis. Maandag, Dinsdag en Woensdag op 1 uur en Donderdag, Vrijdag en Zaterdag op 2 uur na middernacht, terwijl telkens een half uur tevoren reeds moet zijn opgehou- den met het maken van muziek. Vlissingen, 13 Juli 1927. De Burgemeester voornoemd, M. LAERNOES, L.B. of 22 jaar. letters R. S., burea. lurant". een nette 3VENW0N1NG n stand, a f22.50 pt' lureau „Vliss. Courant" d aankomende KKERSKNtCHT. CAPPON, Kanaalstraat compleet amps Radiotoestel. Breestraat 2 beneden. een groote M WATERKETEL, npleet. Kan methoutci ookt worden, agen S. M. „Zeeland' 14. fedigste te huur gevraagd RUIM HUIS Irier slaapkamers. letters R. U., burea- lurant". een ruim modern I BOVENHUIS lemakken voorzien letters R. Z., burea. lurant". -Middelburg-RotterdaJ :hengelegen plaatsen. R VAN PASSAGIERS, DEREN EN VEE. v.Midd. v. Roti LOTING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De Burgemeester van Vlissingen maakt [bekend, dat de loting voor de lichting van 1928 voor deze gemeente zal plaats hebben te Vlissingen in de voorm. kazerne Willem IH op Maandag 8 Augustus a.s. te 9 uur vm. voor hen wier geslachtsnamen begin- I nen met A t/m G, te 10 uur vm.idem H f/m M, te 11 uur vm. idem N t/m T en te 12 [uur middag idem U t/m Z. Wie aan de loting cfeelhemen. Aan de loting nemen deel alle voor de [lichting ingeschreven personen, met uitzon- dering van hen, omtrent wie vóór den dag van aanvang der loting blijkt, dat zij I a. bij onherroepelijk geworden uitspraak voorgoed ongeschikt verklaard of uitgeslo ten zijn b. zijn overleden c. hebben opgehouden Nederlander te wezen en ook geen ingezetene zijn d. als niet-Nederlander hebben opgehou- den ingezetene te zijn e. als ingezetene, niet-Nederlander, be- I hooren tot een Staat, waar de Nederlan- ders niet aan verplichten krijgsdienst zijn I onderworpen of waar ten aanzien van den dienstplicht het beginsel van wederkeerig- heid is aangenomen f. terecht in een andere gemeente zijn ingeschreven. De ingeschrevenen, die aan de loting moeten deelnemen, worden uitgenoodigd om tijdig op de aangegeven plaats aanwe zig te zijn. Wijze van loting. De loting geschiedt ten overstaan van Juli I v.m.uur v.m.uit' 13 8 g!4 9 15 8 1 16 1 9 18 8 li 19 9 rmatiën te bekomen N.V. Transport en VOS, TeleW I: B. EENHOORN, Telef. IjJ V. OOSTERHOUT, Tel. Oebrs. BUITENHEK, Tel. I»1 Uit 't Engelsch van FLORENCE WARDEN (Nadruk verboden) 3' Zou ze gewoon naar buiten gaan, door de aangrenzende kamer en later maar eens terugkomen Maar ze durfde toch niet goed. Bovendien, misschien was de man die was binnengekomen, wel meneer Fryer. Ze was echter te verlegen om het te gaan vragen. Dus bleef, ze zoo ver van de deur als ze maar kon en terwijl ze het tijdschrift dat haar als tijdpasseering gegeven was voor haar op het tafeltje legde, hield ze opzette lijk haar handen tegen haar ooren en tracht te zich te verdiepen in het eeltige artikel dat ze nog niet gelezen had. Gedurende eenige minuten gelukte haar dit volkomen. Toen echter werden de stem men luider en ondanks al haar heldhaftige pogingen om discreet te zijn en niets te hooren, hoorde ze de stem van den man met den baard heftig uitvaren Ik geloof dat hij in handen van een bende smerige dieven is gevallen. Verschrikt nam Mabin de handen van haar ooren. Moest ze tegen haar wil luis tervink spelen Moest ze niet de andere kamer binnenrennen en de twee mannen die er niet aan dachten dat iemand hen kon hooren, waarschuwen De stem van den anderen man, sussend en vleierig-kalmeerend, was niet zoo luid ■als die van den vreemdeling en Mabin ver den lotingscommissaris. De ingeschrevenen worden in de volgorde van het alphabetisch register opgeroepen, om zelf een nummer te trekken. Blijkt niet, dat dé opgeroepen ingeschrevene aanwezig is, of is deze bui ten staat of onwillig een nummer te trek ken, dan wordt de wettige vertegenwoor diger opgeroepen. Blijkt niet, dat de inge schrevene of de wettige vertegenwoordiger aanwezig is of zijn zij, voor zoover aanwe zig, buiten staat of onwillig een nummer te trekken, of acht de lotingscommissaris het niet aannemelijk, dat de verschijnende per soon de opgeroepene is, dan geschiedt het trekken door den burgemeester, het lid van den gemeenteraad of den ambtenaar der gemeente, bij de loting tegenwoordig. Het lotingsbiljet wordt alsdan bewaard ter se cretarie van de gemeente, voor welke ge loot werd. Aldaar kan de loteling het biljet binnen drie maanden na de trekking afha len of doen afhalen. Bezwaren tegen de loting. Door belanghebbende lotelingen of door hun wettigen vertegenwoordiger kunnen tegen de wijze, waarop de loting is ge schied, bezwaren worden ingebracht. Het bezwaarschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld, het moet met redenen om kleed zijn en binnen tien dagen, te rekenen van den dag, waarop de loting is afgeloo- pen, tegen bewijs van ontvangst worden ingeleverd bij den burgemeester. Deze zendt het ter beslissing aan den Commissa ris der Koningin. Van de uitspraak van den Commissaris der Koningin zal een afschrift ter gemeente-secretarie gedurende tien da gen ter inzage worden gelegd, waarvan openbare kennisgeving zal geschieden. Het ter inzage leggen van dat afschrift zal te vens bij persoonlijke kennisgeving worden bekend gemaakt aan hen, die de bezwaren inbrachten. Bezwaren, niet ingericht of niet ingele verd op de hier aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Vlissingen, 13 Juli 1927. De Burgemeester voornoemd, M. LAERNOES, L.B. De Koningin en de Prinses naar Noorwegen. Het ligt in het voornemen van dè Konin gin, met Prinses Juliana op 3 Augustus naar midden-Noorwegen te vertrekken, ten einde daar een drietal weken te verblijven. Nederland en België. Minister Vandervelde, bij de behandeling van de begrooting van buitenlandsche za ken in de Belgische Kamer de betrekkingen besprekend tusschen Nederland en België, verklaarde het diep te betreuren, dat de verwerping van het verdrag van 1925 de pogingen om tot overeenstemming tus schen beide landen te komen, heeft ver stoord. De onlangs door minister Beelaerts van Blokland afgelegde verklaringen laten in- tusschen de hoop dat de mogelijkheid om tot een accoord te komen, niet is buitenge sloten. Minister Vandervelde is het geheel eens met jhr. Beelaerts van Blokland, dat du stond maar weinig van wat hij zei. Ze merkte alleen dat hij zijn best deed den opgewonden man, wiens korte, booze uit roepen van tijd tot tijd dé zachte, gelijk matige woordenvloed van den ander on derbraken, tot bedaren te brengen. Mabin, gerustgesteld door het opnieuw onverstaan baar worden van het gesprek, bracht haar handen weer tegen de ooren en slaagde ei- in zich weer met haar tijdschrift bezig te houden. Ten slotte zwegen de stemmen en weer nam ze de handen van haar ooren. Nu werden de klanken anders. Een van de mannen liep de kamer op en neer, zij kon zijn afgemeten stappen op den harden, met linoleum bedekten vloer, duidelijk hoo ien. Hij neuriede in zichzelf terwijl hij rond liep en ze vermoedde dat dit de man was, dien ze niet gezien had. Ze merkte niets meer van den anderen man, totdaf hij op eens uitriep Die vervloekte pen, die schrijft niet En hierdoor wist ze dat terwijl de ander heen en weer liep, de man met den blon den baard schreef. Een tijd lang was het volkomen stil en toen opeens een vreemd geluid alsof iemand zwaar neerviel en een kreet, dade lijk gesmoord, die in afgebroken gekreun wegstierf. Daarna een hevig gekraak alsof iets zwaars tegen de deur aanviel. Mabin sprong op en vloog naar dè deur. "Die ging naar buiten open, maar, ofschoon ze de knop kon omdraaien kon ze de-deur-zelf, ondanks haar moeite, maar een paar centi meters open krijgen. Aan den anderen kant moest iets zwaars liggen. Al dien tijd hield het zwakke gekreun aan Mabin duwde weer, doodelijk beangst voor wat ze te zien zou krijgen. Ze was twee landen niet geheel buiten elkaar kun nen. De geografische gesteldheid alleen al wijst op de rechtvaardigheid van de Bel gische eischen inzake de communicatie-* middelen.Eenzelfde gedachtengang heersch- te op de conferentie van Londen. Uit de vrij algemeen gehouden verkla ringen van den Nederlandschen minister van buitenlandsche zaken valt voor ons nog niet op te maken of hij de oplossing van de groote vraagstukken, waarom het hier gaat, in denzelfden geest opvat als wij. Maar indien, op de twee essentieele punten de toegangsweg tot de zee en de verbinding met den Rijn, men in Nederland genegen is* rekening te houden met de be langen, welke* niet alleen die van België zijn, dan zullen de secondaire kwesties ook gemakkelijk opgelost worden en zal Hol land ons ook genegen vinden om in den geest van vriendschappelijke samenwerking rekening te houden met zijn wettige ver langens. Om de gezindheid van het Belgische volk ten hunnen opzichte te kennen, zouden on ze Nederlandsche naburen goed doen niet meer waarde te hechten aan de manifesta ties van activisten dan in tegenovergestel- den zin aan uitingen van ontevreden min derheden zonder belang of verantwoorde lijkheid. Het Belgische volk wenscht beslist vol doening te verkrijgen in zijn wettige, essen tieele eischen, maar zal zich bij zijn betrek kingen met Holland steeds laten inspireeren door den wensch naar een volkomen over eenstemming en goede verstandhouding. Verkiezing van de gemeenteraden. De minister van bipnenlandsche zaken en landbouw onderzoekt de vraag, of het uitvoerbaar zou zijn, dat evenals vóór 1896, ook thans een vaste dag werd aangewezen voor de stemming ter verkiezing van de leden van de gemeenteraden. Het tegen woordige voorschrift, dat burgemeester en wethouders den dag der stemming bepalen, leidt er toe, dat die dag in den regel in onderscheiden gemeenten niet dezelfde is. De aandacht van den minister is er op gevestigd, dat uit het houden van de stem ming op verschillende dagen bezwaren kun nen voortvloeien, o.a. voor aan elkaar gren zende gemeenten. Zijn daar nl. bij bijzon dere ondernemingen of instellingen, als be doeld in art. 55 der Kieswet, personen in dienstbetrekking, die niet allen in dezelfde gemeente wonen, en moeten dezen op ver schillende dagen eenigen tijd afwezig zijn om aan de stemming te kunnen deelnemen, dan kunnen uit de "afwezigheid van onder scheidene groepen uit het personeel op ver schillende dagen bezwaren voortvloeien voor den goeden gang van fabrieken, be drijven of andere omvengrijke ^ondernemin gen. Dit bezwaar zou niet aanwezig zijn, indien de stemming in. de betrokken ge meenten op denzelfde dag plaats had. De minister onderzoekt, door tusschen- komst van de Gedeputeerde Staten, of stem ming op denzelfden dag bij periodieke ver kiezingen moet worden aanbevolen, en welke dag dan de voorkeur verdient. De vliegtocht IndiëNederland. Naar het Haagsche Aneta-kantoor ver neemt, heeft de K.L.M. het volgende tele gram uit Allahabad ontvangen „Het Fokker-vliegtuig is goedi aangeko men. De afstand CalcuttaAllahabad" was in 3 uur 45 min. afgelegd. Den moesson was men nog niet voorbij. Alles wel aan boord". Rede van den oud-minister Colijn. Op uitnoodiging van de Kamers van Koophandel in Noord-Brabant en de beide R. Kath. Diocesane Werkgeversverenigin gen, is de oud-minister H. Colijn, Maan dagmiddag in de Nieuwe Kon. Harmonie te Tilburg opgetreden om een rede te houden over de Economische conferentie te Genè- ve. De heer Colijn betoogde dat de confe rentie van 1927 niet moet worden gezien als de bekroning van een gewichtigen ar beid, maar als het begin daarvan. En voorts dat men de verbetering van de toestanden in Europa niet alleen van deze dingen verwachten mag. Geen enkele crisis van dezen omvang kan worden overwonnen zonder hard wer- overtuigd dat er een aansiag gepleegd was. Maar voordat ze erin geslaagd was de deur nog een paar centimeter verder te openen en de ruimte groot genoeg was om iets aan den anderen kant te zien, werd de deur dichtgeslagen en de sleutel in het slot omgedraaid. Doe de deur open, doe de deur open riep ze.. Er kwam geen antwoord. Eeir paar seconden hoorde ze niets. Toen bereikte het geluid van zachte voetstappen die zich weghaastten, haar oor en het openen en sluiten van de middelste deur werd gevolgd door het openen en sluiten van die van de buitenste kamer. HOOFDSTUK II. In Kamer Negentïen. Toen ze de voetstappen zich snel hoorde verwijderen riep Mabin nog eens, eerst smeekend en 'n beetje angstig en daarna bevelend en op boozen toon om de deur open te doen. Er kwam ook nu geen antwoord en met afgrijzen zag ze, toen ze naar den vloer keek, dat een roode plas langzaam naar den rand van het tapijt vloeide. Dat was bloed... Ze twijfelde er geen oogenblik aan, dat de man, dien ze niet gezien had de aanval ler en dat zijn slachtoffer de vriendelijke vreemdeling met den baard was. In haar onschuld was ze overtuigd dat een lafhar tige aanval, zooals hier moest hebben plaats gehad niet het werk kon zijn ge weest van den man met het gemoedelijke gezicht en de vroolijke oogen. Ze was er zeker van, dat hij hulpeloos, misschien we! dood aan de andere zijde van de deur lag, buiten het bereik zelfs van de zwakke hulp ken en groote spaarzaamheid en het ophef fen van schadelijke belemmeringen. Daarom zullen aan de ontplooiing der energie, ook binnen de grenzen van elk land afzonderlijk, geen onnoodige belem meringen in den weg mogen worden ge legd. Het zou een groote fout zijn, indien men geen acht sloeg op de beteekenis die factoren van godsdienstig zedelijken aard voor het economische leven kunnen heb ben. Alleen als alles samenwerkt, mag worden gehoopt op herwinning van de plaats, die Europa eertijds in de wereld innam. VLISSINGEN, 13 JULI. Sluitingsuur tapperijen. Door den burgemeester is bepaald dat gedurende de kermisweek de tapperijen moeten gesloten worden van Maandag tot Woensdag om 1 uur 4?n van Donderdag tot en met Zaterdag om 2 uur na midder nacht, terwijl telkens een half uur tevoren moet zijn opgehouden met het maken van muziek. Openbare leeszaal en bibliotheek. Overzicht over de maand Juni 1927 Het aantal bezoeken bedroeg 683, nl. 108 van vrouwen en 575 van mannen. Voor Juni 1926 waren deze getallen resp. 424, 71 en 353. Uitgeleend werden 1113 banden aan 648 personen in Juni 1926 979 banden aan 546 personen. Aanwinsten Nederlandsche romans (oorspr. en vert.) Burman De vreemde bloem Van CallantDe misdaad bij den St. Jansberg Dell De rotsen van Valpré Galsworthy In ketenen Hocking God of mammon Hurst De sloof Van Marx- veldt Een zomerzotheid Metz-Koning Van 't viooltje dat weten wilde Nes Uilkens Duikelaartje Savornin Lohman Vragensmoede St. Reymont De boeren, dl. III Lente Vermeijlen De wandelende jood Van Vorden Alex' vrouwen Voss Twee menschen Wallace De raadselach tige man IJssel de SchepperBecker Martje Maters, geb. Vroom. Verder romans in de moderne talen en enkele studiewerken als „De vrijmaking der menschheid" van H. W. van Loon, en twee albums met plaatjes „Mijn aquari um" en „De bloemen in onzen tuin". Feestavond „Lichaamsontwikkeling" en „Medloburgum". Grand-Hotel „Britannia" Naar aanleiding van de successen door bovengenoemde vereenigingen behaald te Ostende en Bergen op Zoom, was gisteren avond in de smaakvol versierde concertzaal van Britannia voor leden en genoodigden een gezellig samenzijn gearrangeerd. On getwijfeld zijn de kernachtige woorden van het „Vrank, Vrij, Vroom, Vroed" in alle opzichten ten volle ingelost en doordat de verschillende nummers van deze laatste turnfeesten nog eens werden uitgevoerd, hebben we kunnen ervaren dat onze Wal- chersche turnsters den naam van ons ge west hoog hebben gehouden en ook in het buitenland een kranig figuur hebben ge maakt. Jammer, dat nog zoo weinigen zich scharen onder de vanen van deze wakkere vereenigingen, welke door bekwame direc teuren worden geleid. Wellicht zullen ve len in de prestaties een spoorslag vinden om zich ook toe te gaan leggen op de lichamelijke ontwikkeling en het streven naar schoonheid en harmonie. Dat de heer Paap, namens verschillende leden van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs in een warme toespraak hulde bracht aan de dames en hun leeraren, de heeren L. van der Steen en Chr. Mazure, moge als bewijs dienen, dat in de juiste, goede richting wordt gewerkt. De avond werd hoofdzakelijk aan den dans gewijd en ongetwijfeld is de muziek, welke de studenten Jazz-band ten gehoore brengt, wel d e muziek om het gevoel voor rhythme te ontwikkelen en in stand te houden. Een buitengewoon goed en semble heeft de directie van Britannia ge- die zij zou hebben kunnen verleenen. Tevergeefs bonsde ze op de deur en riep op klagelijken toon Kunt u de deur niet open doen O, doe toch open Er kwam geen antwoord en de kleine roode plas aan haar voeten werd" langza merhand grooter. Snikkend en óp van zenuwachtigheid wierp ze zich met haar heele gewicht tegen de deur. De schok, die haar pogingen veroorzaak ten deed den man die aan den anderen kant lag, blijkbaar bijkomen want plotseling hoorde zè weer gekreun. Het geluid was haar nu bijna welkom. Hij was dus niet dood Opnieuw begon ze te roepen. Kunt u mij er niet uitlaten? Ik zou iets kunnen doen, iemand halen om u te helpen. Bent u gewond U moet gewond zijn. Luister Kunt u me verstaan Ik ben opgesloten. Opgesloten Als de sleutel in het slot zit en als het u gelukt hem om te draaien, kan ik er uit om u te helpen. Met tusschenpoozen zei ze deze woorden en luisterde gespannen na eiken korten zin in de hoop dat ze antwoord zou krijgen. En ten langen leste toen ze zweeg en nog eens met ingehouden adem luisterde, hoorde ze iets dat op een diepen zucht leek. Ze probeerde het opnieuw. Doe de deur open Doet u de deur toch open De man antwoordde, maar met zoo'n zachte en matte stem dat ze niet kon hoo ren wat hij zei. Weer schreeuwde ze en als antwoord hoorde ze gekreun en gestommel, wat haar deed vermoeden dat de gewonde man zich trachtte^op te richten. Toen hoorde ze' angstig-duidelijk dat de man met den baard de vreeselijke woorden uitriep Groote hemel Ik kan niet meer verzacht en geneest men met f engageerd, zoowel wat instrumentatie als Spel betreft. De verschillende leden bespe len met vaardigheid hun instrumenten (saxophones, trompet, schuiftrombone, hoorn, drums, banjo, viool, piano enz.) «fc alle mogelijke attributen zijn aanwezig, om te komen tot een jazz-interpretatie, die alle vurige jazz-enthousiasten bevredigen zal en hen zal laten genieten van moderne wellui dendheid en hedendaagsch coloriet. In de komende vacantiedagen zal den vreemde ling dan ook blijken, dat Vlissingen ook in muzikaal opzicht zijn tijd verstaat en met dien tijd medegaat. In onze tijdinghal. Te Zaandam en Oosterbeek hebben he vige branden gewoed. Onze fotograaf heeft opnamen gedaan van de ruïnes door deze bianden veroorzaakt. Het bekende St. Gerardus Majella-zieken- huis te Bussum is belangrijk uitgebre.d door aanbouw van een vleugel. Wij geven een foto van dit nieuwe gedeelte, dat de2e week officieel in gebruik wordt genomen. Schoolreisjes. Wij ontvingen een verslag van ee'i schoolreisje, dat wij echter niet hebben op genomen. Tegenwoordig is het bij iedere school een gewoonte, dat met de leerlingen der hoogste klassen een reisje gemaakt wordt. De verslagen van deze reisjes ko men bovendien allen op hetzelfde neer en, tenzij er bijzondere vermeldenswaardige ge beurtenissen zijn voorgevallen, zullen wij voortaan van deze reisjes geen melding meer maken. Wij nemen hierbij het standpunt in van bijna alle bladen, die eveneens van school reisjes geen berichten meer opnemen. Ouderavond school D. De heer J. Brand, hoofd der school, open de gisterenavond op de gebruikelijke wijze met een woord van welkom dezen avond. Hij deelde mede, dat van de 32 leerlingen der hoogste klas 18 naar het 7e leerjaar zullen gaan en zeide dat het zoo jammer is dat niet alle ouders hun kinderen naar het 7e leerjaar zenden, want één jaar op straat ioopen dóet'veel afbreuk aan datgene wat ze aan onderwijs hebben genoten. Spreker doet ook nog een beroep op de ouders om hun kinderen een inrichting voor vervolg- of wel herhalingsonderwijs te la ten bezoeken. Vervolgens gaf de heer Brand nog eenige inlichtingen over het aanstaande schoolreisje naar Rotterdam, met een ver zoek aan de ouders om vooral niet te veel snoepgoed mee te geven, want het komt voor dat kinderen hiervan, reeds onpasselijk zijn vóór het doel is bereikt. Ook het mee sjouwen van flesschen is uit den booze, daar er voor de kinderen goed wordt gezorgd. Hierna hield de heer P. C. J. Reijne een lezing over de hedendaagsche jeugd, in hoofdzaak na de schooljaren. Hij wil een steentje bijdragen om het sprookje weg te nemen over de bandeloosheid en ongehoor zaamheid der hedendaagsche jeugd. Spre ker toonde met eenige voorbeelden aan dat dit meestentijds voorkomt uit niet-begrij- pen der jeugd", het in-ieven in den gedach tengang en de ideeën, die immers altijd anders zijn en ook altijd anders geweest zijn. Wij ook waren in onze jeugd anders dan onze ouders waren, en die op hun beurt anders dan hun ouders. Bovendien zijn de tijden veel veranderd. Bijv. vroeger bij 12-jarigen leeftijd naar de fabriek met werkdagen dat het bedtijd was als men thuiskwam. Het middel is tracht de jeugd te begrijpen en goed het verschil te zien tusschen goed en kwaad. Hoe meer men begrijpt hoe minder van het kwaad over blijft. Spreker gaf ook nog een uiteenzet- zien. Hij heeft me blind gemaakt Ze gaf een gil van afgrijzen en ontzet ting, maar hervatte haar smeekbeden. Zoek den deurknop, drong ze aan. Die is vlak bij u. Probeer den sleutel te vin den en hem om te draaien. Zij kon hooren dat hij probeerde te doen wat zij gezegd had en dat hij in 't duister rondtastte. Een oogenblik hield ze haar hart vast, want zijn stem en zijn krachten schenen weer af te nemen. Als hij weer bewusteloos zou worden, was alle hoop op redding voorloopig vervlogen. Ten slotte zuchtte hij met zwakke stem Hè en de sleutel werd langzaam in het slot omgedraaid. Mabin deed de deur open, maar deinsde ontzet achteruit. De man met den baard had zich op zijn knieën juist ver genoeg van de deur weggesleept dat ze binnen kon komen en hij klemde zich vast aan den stoel waarop hij gezeten had toen hij was aangevallen. Een kreet van schrik ontsnapte haar. Van zijn hoofd en uit het verwarde blon de haar stroomde het bloed langs zijn ge zicht terwijl hij met gebogen hoofd voort- kroop. 7vfet snelle zwakke bewegingen veegde hij langs zijn oogen. Hij hoorde haar kreet en zei zwak Kijk niet kijk niet naar mij Be kommer u maar niet om me. Laat ik probeeren uw hoofd te verbin den, zei Mabin. Neen, nee, nee Luister ik wou dat u iets voor mij dieed... iets... Hij stamelde en zakte weer op den vloer. Mabin knielde naast hem neer en richtte hem op. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1927 | | pagina 1