No-152- Opruiming van - KOUSEN e alle voorradige n SOKKEN - 65e Jaargang VRIJDAG I JULI Eerst© Blad GEMEENTEBESTUUR BININTNLAND" Stads= en Provincienieuws KERK- EN SCHOOLNIEUWS P. G. LAERNOES - WALSTRAAT BUITENLAND^ VL1SS1NGSCHE COURANT r>tt. ..uinmer bestaat uit 2 bladen. PASPOORTEN. Kosten van afgifte, verlenging en geldig heidsduur van buitenlandsche paspoorten. De Burgemeester van Vlissingen brenjgt ingevolge een door hem heden ontvangen schrijven van den Commissaris der Konin gin in deze provincie ter kennis van be langhebbenden dat vanaf 1 Juli 1927 paspoorten steeds voor den tijd van twee jaren zullen worden afgegeven en de kosten daarvan onver schillig of deze voor een of meer personen- gelden 2 zullen bedragen dat elk paspoort waarvan de geldigheids duur niet langer dan drie maanden is ver streken eveneens voor den duur van twee jaren kan worden verlengd, de kosten hier van bedragen 1. Tevens zij vermeld dat op genoemde af- giften 0.25 leges voor deze gemeente zijn verschuldigd. Vlissingen, 30 Juni 1927. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens broederdienst. De Burgemeester van Vlissingen brengt ingevolge art. 44, tweede lid van het Dienstplichtbesluit ter openbare kennis, dat Coor Gedeputeerde Staten van Zeeland, bij besluit van 24 Juni 1927, no. 207, voor goed y/Torloonig van den dienstplicht zijn vrij gesteld wèg^.SteederdiensG de, navolgen de personen uit deze gemeente, allen be- hoorende tot de lichting 1928 W. van Aalst, voorloopig F. M. E. L. Aspeslagh, voor goed Th. W. F. Auer, voorloopig 1. Baart, voor goed AL van Belzen, voorloo pig J- J- Bode, voor goed A. F. Brou wers, voorloopig L. Davidse, voor goed P van Duyn, voorloopigM. C. van Dijk, voorloopig P. van Egeraat, voorloopig P. Geervliet, voorloopig D. Groen, voor loopig A. van Hoepen, voorloopig J. Houmes, voorloopig L. C. van de Kreeke, voorloopig F. J. J. Lambooij, voor jgoed J H. Langeraar, voor goed J. C. Lenaerts, voor goed L. Lipjes, voorloopig J. van Loenen, voor goed C. Lorier, voor goed A. Lute, voor goed L. A. Machgeels, voor- iGOpig A. Mannaert, voorloopig H.Naakt- geboren, voor goed J. de Nooijer, voorloo pig A. H. van Olm. voorloopig H. Pe ters, voorloopig; J. J. Pierens, voor goed -de Rooij, voorloopig-; P. van Schaïk, voorloopig K. Schroevers, voor goed en W. A. de Waal, voor igoed. Tegen deze uitspraak kan binnen tien dagen na den dag dezer bekendmaking in beroep worden gekomen door a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of diens wettigen vertegenwoordi ger b. elk der overige, voor deze gemeente, voor dezelfde lichting ingeschreven perso nen, of diens wettigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe, aan de Konin gin te richten, moet met redenen zijn om kleed en worden ingediend bij den Burge meester ter secretarie dezer gemeente, die voor de doorzending van het verzoekschrift zorgt. Ook de Commissaris der Koningin kan binnen denzelfdtn termijn bij de Koningin in beroep komen. Vlissingen, 30 Juni 1927. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. De financiën van Emvnen. De regeering heeft zich bereid verklaard Emmen's financieele tekort over drie jaren te dekken, mits de raad de salarissen ver laagt, nieuwe belastingen invoert en de be staande verhoogt, bezuinigingen toepast en de controle van de regeering en het pro vinciaal bestuur aanvaardt. Onze gezant te Lenden door een autobus aangereden. Gisteren is onze gezant te Londen de heer De Marees v»~> Swinderen, het slacht offer van 'dei Jensche verkeersdrukte geworden. Op vr_ Tottenham Court Road nl. is de heer Van Swinderen door een autobus aangereden, met het gevolg, dat hij kwam te vallen en zijn been op drie plaatsen brak. Aanvankelijk naar een zie kenhuis vervoerd, kon hij na de eerste me dische hulp, naar zijn woning in de Grecr.- street worden overgebracht Hoewel het ongeluk een ernstig karakter draagt, is, volgens het laatste bericht, de toestand bevredigend. De heer Van Swin deren lijdt, behalve veel pijn, zeer aan de gevolgen van den schok. De vliegtocht NederllandIndië. Een vertegenwoordiger van Aneta heeft eenonderhoud gehad met Geysendorffer. Alen zal 6 a 7 dsrgëiY in Indië blijven, in verband met het nazien van den motor, waarvoor Geysendorffer heden nar Ban doeng vertrekt. De terugreis gaat via Medan, langs de zelfde route. Er wordt doorgevlogen naar Engeland, eerst naar Glasgow om de doch ter van Van Lear Black af te halen en daarna naar Londen. En passant wordt Amsterdam aangedaan. Het weer geduren de den tocht was goed, behalve bij Birma. Geysendorffer verklaarde, dat 12 vliegda gen naar Indië voldoende zijn, Scholte ge looft zelfs 8 dagen. De directie der K. L. M. deelt mede, dat de Fokker VII, die 15 Juni van Schiphol uit Amsterdam vertrokken is, den tocht heeft volbra'Cht in 86 vlieguren.- Het toestel is een verbeterd type van dat waarmee Van der Hoop naar Indië vloog. Van der Hoop deed in 1924, ongerekend zijn langdurig oponthoud te Philippopei, de vlucht in 20 dagreizen. Geysendorffer in het 2/3 gedeelte daarvan. Bij alle agenten van de Kon. Luchtvaart- Maatschappij hier te lande wappert de driekleur in verband met den zoo met schitterend succes volbrachten vliegtocht NederlandIndië. Ook hier ter stede is de driekleur ont plooid bij de agenten van de K. L. M., de garage „de Baljuw", firma F. Wibaut Zoon. Ouderdoms- en Invaliditeitswet. Op 1 Juli werden 8203 weduwenrenten en 9113 weezenrenten krachtens de Invali diteitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens art. 373 dier wet 59.284 personen in het genot verkeerden van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 17.003 personen een invali- diteitsrente als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige verzekering, ge regeld in de ouderdomswet 1919, waren op bovengenoemden datum 113.286 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van 3 gulden per week. Nijmegen de grootste gemeente van Gelderland. Het garnizoèn. te Nijmegen is uitgebreid met het 15e reg. inf., dat van Delft is over geplaatst. Dit omvat 12 officieren, 33 on derofficieren en 251 manschappen. Hier door zal Nijmegen's inwonertal dat van Arnhem overtreffen en 79.000 inwoners tellen, waardoor het de grootste gemeente van Gelderland wordt. Arnhem telt ruim 76.000 zielen. De huur verordening fce Rotterdam. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben het besluit van den gemeenteraad te Rot terdam, waarbij een gemeentelijke huur- verordening in het leven werd geroepen, bij de Kroon ter vernietiging voorgedragen. De stormramp. De collecte voor de stormramp heeft te Amsterdam opgebracht 91.000. Bij de Borculo-collecte bedroeg de opbrengst 68.000. De gemeenteraad te Bergen op Zoom. De te Bergen op Zoom op de lijst der R. Kath. Staatspartij gekozen raadsleden, zoomede hun plaatsvervangers hebben met het bestuur der R. Kath. kiesvereeniging nogmaals beraadslaagd omtrent hun hou ding, die kort na de verkiezingen is aange nomen en waarbij allen zich verbonden ïn den gemeenteraad van Dinsdag 6 Septem ber niet zitting te nemen. Nadat het bestuur der R. Kath. kiesver eeniging met de gekozenen langdurig had beraadslaagd, werd met algemeene stem men besloten 't eenmaal ingenomen stand punt niet te laten varen, zoodat de R. Kath. Staatspartij geen enkele plaats in den raad zal bezetten. De eerste zeven gekozenen zullen dezer dagen aan den voorzitter van den raad mededeeling doen, dat zij hun benoeming tot raadslid niet wenschen te aanvaarden. Het gevolg van deze beslissing is», dat hierna andermaal zeven plaatsvervangers zullen worden, aangewezen, die dan een gelijke houding zullen aannemen, tot de lijst van candidaten zal zijn uitgeput. Scheepvaartbewegiug. Gedurende Juni 1927 kwamen den Nieu wen Waterweg binnen 1300 schepen, met. 2.055.361 netto reg. ton, waarvan 2 zeil schepen, met. 1676 netto reg. ton en 12 zeelichters, met. 8468 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 1038 schepen, met. 1.662.480 netto reg. ton. In Juni 1926 kwamen den Nieuwen Wa terweg binnen 1962 schepen, metende 2.885.187 netto reg. ton, waarvan 1 zeil schip met. 384 netto reg. ton en 5 zeelich ters. met. 3553 netto reg. ton. Voor Rotter dam waren hiervan bestemd 1369 schepen, metende 1.889.755 netto reg. ton. Sedert 1 Januari zijn aangekomen Schepen N. R. T. N. Waterweg 1927 7923 12.391.162 1926 8060 12.185.746 Rotterdam 1927 6581 10.543.891 1926 5955 9.323.948 VLISSINGEN, 1 JULI. In onze Tijdinghal. Alinister Koningsberger heeft een bezoek gebracht aan het filiaal der werf Conrad te Zaandam. Wij kiekten den minister terwijl hij onder een obstakel' doorkruiptbrand in het stoomschip „Rijnland" van den Kon. Hollandschen Lloyd te Amsterdam. Wij geven nog een foto van het Geref. meisjesweeshuis te Brielle, welk gebouw met afbreken wordt bedreigd. Vn de installatie van den nieuwen bur gemeester van Wouw, den heer P. Goos- sen, heeft onze fotograaf twee kiekjes ge- Zaal- en tuinfeest „Vlissingen Vooruit". „De Oude Vriendschap". Met genoegen hebben we gisterenavond kennis gemaakt met een jeugdige debutan te, de orkestvereniging „Symphonetta", welke onder leiding staat van den heer K. Fret. Zij is pas een half jaar oud en heeft natuurlijk nog met verschillende kinder ziekten te kampen, doch de kern is van dien aard, dat er, bij-een ernstige en nauw keurige verzorging, wel iets goeds uit groeien kan: JWij leveren in deze week nu geen critische verslagen en daarom zullen wij ons ook bij haar van op- en aanmer kingen onthouden, zoowel wat spel als wat instrumentatie betreft. Een groot voordeel mag het genoemd worden, dat de executanten geen last had den van „plankenfieber", waardoor ver schillende nummertjes van het lichte genre een aardige vertolking genoten. De pianiste van het ensemble vervulde rustig en zeker haar partij, de eerste violen bereikten meerdere malen een mooie cantilene, ter wijl de clarinettist zijn instrument vaardig bespeelt. Ook de gestreken bas verdient vermelding. De „Woolie Marche" van P. J. Bèka, waarmede geopend werd, werd' streng in de maat en met inachtneming der dynamiek gespeeld „Danse des Mario nettes" van Joh. B. Kok klonk licht en vroolijk en bracht een verdienstelijk gebla zen solo-passage voor clarinet. Om van de heerlijke wals van Joh. Strauss „An den schonen blauen DonaiT een behoorlijke verklanking te geven is een volkomen be- heerschen en begrijpen ten eerste vereisch- te toch waren er verschillende goede mo menten, en dit succesnummer oogstte even als de andere werken veel bijval. Wij her halen indien grondig wordt gestudeerd en met volle toewijding wordt gemusiceerd, alsdan mag deze nieuwelinge met vol ver trouwen de toekomst tegemoet treden. De muzieknummers werden ^afgewisseld door voordrachten en zang, waarop „Kunst naar Kracht" onthaalde. De stof was keurig van nuanceering en zoo kreeg het komische zoowel als het ernstige een beurt. Na het verhalen van „Vrijen en trouwen" volgde het met gevoel gezongen duet voor heer en dame „Makkers, Glück auf". Ook in „Bedrogen" moesten wij den zanger, die over een beschaafde,, voile stem beschikt, waardeeren evenals in het terzet „kan ik het helpen, dat ik zooveel van je hou „Trouw" werd. door een tweetal leuk ge- costum eerde soubrettes ten beste gegeven, terwijl „Trui gaat filmen" ons nog een oogenbiik in den Jordaan verplaatste. Bij zonder fraai, zoowel wat zang als symbo liek betreft, was het ensemble-nummer „De wapens neer". Een dergelijk stemmings beeld is bij alle vroolijkheid toch iets, wat imponeert en waarvan groote opvoedende kracht uit kan gaan, al is ook de weg naai den wereldvrede een moeizame. De heer Corns, van Beers verzorgde als steeds op accurate wijze het piano-accompagnement. Een gezellig bal besloot ook dezen feest avond. Heden concerteert T.O.V.I.D.O. en geeft de gymnastiekvereniging „Sparta" een uitvoering. Danspaviljoc-n Wilbelmina. De exploitant van het danspaviljoen „WiJhelnFna" ^orat e»- .nor <int bij attracties laat optreden. Deze week heeft hij veel succes in geoogst met Cris de !a -Alar en van morgenavond af zullen de heer en mevr. Speenhoff optreden. Zij zullen aan den vleugel geaccompagneerd worden door den heer Jacques Dutreau. Het duo Speenhoff behoort nog altijd tot onze beste cabaret-kunstenaars en zij zul len het publiek ditmaal vergasten op hun nieuwste realistische liedjes" Uit achterstaande advertentie blijkt dat tafels besproken kunnen worden tegen be taling van 10 cent. Coöp. Spaar- en Voorschotbank voor Zeelancf. Op verzoek vestigen wij de aandacht op achterstaande advertentie, waarin wordt kennis gegeven dat het kantoor Vlissingen van bovengenoemde Spaar- en Voorschot bank met ingang van heden is verplaatst van Noordstraat 34 naar het Gebouw van Christ. Sociale Belangen, Palingstraat 25. Voor het examen als tweeden stuurman is geslaagd de heer L. Koppejan, leerling van de De Ruvterschool. Registratie en domeinen. Bij beschikking van den minister van financiën is verplaatst de ontvanger J. C. de Meijer van het kantoor der registratie en domeinen te Waalwijk naar het kantoor der registratie no. 2 en domeinen te* Mid delburg. Stoomtram Walcheren. Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie van de N.V. Stoomtram Walcheren, betreffende de nieuwe dienst regeling voor de autobussen van Middel burg naar Domburg. De nieuwe dienstregeling zullen wij rn de Tijdinghal ophangen. Onweer. Gisterenmiddag is de bliksem geslagen in een boom bij de hofstede „de Arne" on der Middelburg. De boom werd versplin terd. De nabijgelegen woning werd niet getroffen. Door een auto aangereden. Hedenmiddag reed op den Koudekerk- schen weg nabij „Moesbosch" een 12-jarige jongen op een fiets, terwijl zijn 4-jarig zusje achterop zat. Zij kwamen uit een zij weg juist toen een auto uit Middelburg kwam aangereden in.de richting Vlissingen. De bestuurder, die den fietser niet had kunnen zien, reed dezen aan. Het meisje werd ernstig gewond en werd naar het gasthuis alhier overgebracht, terwijl de jongen er met enkele schrammen aan het hoofd afkwam. Provinciale Staten van Zeeland. Het voorstel van Ged. Staten tot wijzi ging der begrooting voor 1927. geeft o.a. aan een post van 500 voor de kosten van herstel! der wandschilderingen in het ge bouw der arrondissements-rechtbank, welk gebouw eigendom is van de provincie. Voorziening voor deze wandschilderingen blijkt noodig. Na overleg met de rijkscom missie voor Monumentenzorg zal het her stellingswerk, waarvan de kosten op onge veer 500 worden geraamd, door Ged. Staten worden opgedragen aan den kunst schilder C. B. van Bohemen te 's-Graven hage. De minister van financiën is bereid bevonden de helft der herstellingskosten tot een maximum van 250 voor rekening van het rijk te nemen. Een historische tentoonstelling te Goes. Op initiatief van de Vereeniging tot be vordering van Vreemdelingenverkeer op Noord- en Zuid-Beveland en de vereeni ging „Nytengo" te Goes zal in de laatste week van juli een historische tentoonstel ling worden gehouden ter herdenking van het feit, dat het 350 jaar geleden is, dat de stad Goes overgegaan is naar Prins Wil lem van Oranje. Dank zij de medewerking van deskundigen, het Zeeuwsche Genoot schap der Wetenschappen, belooft dit een belangrijke tentoonstelling te worden, bc treffende de geschiedenis van Goes en de Bevelanden. "Behalve een inzending van kleederdrachten, lijfsieraden en voorwerpen voor persoonlijk gebruik, is er een aparte afdeelin^ gewijd aan de satisfactie van Goes. Door het gemeente archief van Goes en particulieren zijn belangrijke documenten afgestaan, o.a. de privilegieboeken, brie ven van Willem 1, Alva, Requesens en den tiesorier Jacob Valcke. De heer mr. van Vattum te Santpoort zal bij de opening een uiteenzetting geven van. dt beteekenis der satisfactie. Kostbare, waaronder zeldzame boekwerken, zullen ongetwijfeld de aandacht trekken. Een dui delijk overzicht zal worden gegeven van den geografischen toestand van Z.-Beveland in den doop der eeuwen.toegelicht met kaar ten, teekeningen en afbeeldingen van dor pen en kerken, benevens de gevonden voor werpen in de verdronken landen. Inzendin gen van boogschutterijen en de gemeente Goes zullen den bezoekers een beeld geven van het voormalige gildewezen. De oor spronkelijke plannen Huygebaert van de Zuid-Bevelandsche spoorwegmaatschappij, grondboringen, de laagste waterlijnen en oeververdediging, in den loop der jaren van den polder Borssele, zullen de belangstel ling opwekken. Om de vreemdelingen eenige attracties te bezorgen zal er een autotocht georgani seerd worden door Walcheren en Zuid-Be- veland, leiden de heer G. Houtekamer te Kloetinge, om hun de schoonheid van deze eilanden te laten zien, terwijl op denzelfden avond zij kunnen genieten van het open luchtspel van „Joseph in Dotan" door het Zomertooneel. In dezelfde week wordt een ringrijderij gehouden door paren in gewestelijk costuum. Indien het weer medewerkt, zal ongetwijfeld door deze tentoonstelling be langstelling gewekt worden voor deze be langrijke eilanden van Zeeland èn in het verleden èn in het heden. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het be roep naar Cadzand door ds. A. L. Boeser te Ilpendam. De Ned. Herv. gemeente te Ellewoutsdijk heeft besloten den aanslag van den raad van beheer te voldoen, zóodat het beroe- pingswerk kan worden aangevangen. Ger. Kerken in Hersteld verband. Beroe pen te Rotterdam ds. J. J. Buskes Jr. te Amsterdam-Zuid. Geref. Gem. Beroepen te Sliedrecht ds. J. Vreugdenhil te Bruinisse. Aan de Christelijke kweekschool te Mid delburg slaagden gisteren voor het acte- examen L. O. 4 van de 6 mannelijke can didaten, nl. de heeren W. Bassie, Sou burg N. L. van Dalsen, Serooskerke Jb. Janse, Middelburg en A. J. van 't Leven, Bruinisse. voor uiterst lage prijzen RECHTSZAKEN. Gerechtshof te 's-Gravenhage. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft bevestigd het vonnis van de rechtbank te Middelburg, waarbij J. C„ koopman aldaar, wegens schuldheling, is veroordeeld tot 12 weken gevangenisstraf. Oneerlijke concurrentie. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft bevestigd) de beslissing van den president der rechtbank, die, hangende de procedure, door de oliefabrieken CalvéDelft tegen de Holace aanhangig gemaakt wegens in breuk op het merk van Calvé oneerlijke concurrentie, heeft beslist, dat het merk van de Holace, voorkomende op de olie- flesschen dier maatschappij, niet gevoerd mag worden. Broedermoord. Voor de rechtbank te Roermond had zich te verantwoorden de 26-jarige M. van L. uit Asten. Verdachte werd er van beschuldigd, zijn broeder, den 32-jarigen K. van.L., op 1 December van het vorige jaar, met een schot uit een revolver van het leven te heb ben beroofd. Aan werken had verdachte steeds een hekel gehad. Toen hij bij zijn broeder in den kost kwam en op den be- wusten morgen zich omstreeks twaalf uur nog te bed bevond, ging de broer zijn slaapkamer op en trok de dekens van het bed. Verdachte greep hierop een kan water en gooide deze zijn broeder naar het hoofd. Uit het nachtkastje haalde hij bovendien een revolver van groot kaliber en een mes. De broer vluchtte naar zijn naashvonenden zwager, met wien hij naar zijn woning te rugkeerde. De deur was echter gesloten. K. keek door het raam naar binnen, waarop door verdachte uit een der kamers van het huis werd gevuurd. De kogel drong via hef raamkozijn in de borst van K., doorboorde diens rechterlong, het buik- en borstvlies en de lever, tengevolge waarvan de getrof fene overleed. Volgens deskundigen moet verdachte, hoewel een zonderling, voor zijn daad toe rekenbaar worden geacht. Het O M. eischte een gevangenisstraf van twee jaar. MARINEENLEGER. Bij Kon. besluit is, niet ingang van 16 Juli 1927 aan den officier van den marinestoom vaartdienst le klasse D. M. Bot, wegens ongeschiktheid voor de waarneming van den dienst uit hoofde van lichaamsgebre ken, eervol ontslag uit den zeedienst ver leend, onder toekenning van levenslang pensioen bevorderd tot officier van den narinestoomvaartdienst le klasse de offi cier van den marinestoomvaartdienst 2e klasse C. B. Eenhoorn. Aan den officier van gezondheid le klas se der zeemacht F. J. A. Baden en den of ficier van den marinestoomvaardienst Ie klasse W. J. Mantz is vergund uit Oost- Indië naar Nederland terug te keeren. Opgave van overgeplaatste onderofficie ren der marine 1 Juli sergeant-konstabel H. J. Glinthuis van wachtschip Willemsoord (schietbanen Huisduinen) naar marinekazerne Willems oord. 1 Juli sergeant der mariniers A. G. O. Kamhoot van wachtschip Willemsoord be last met toezicht schietbanen te Huisduinen. 29 Juni sergeant-vliegtuigmaker J. C. L. Broekhuizen van de Kooij tijdelijk gedeta cheerd bij de Fokkerfabrieken te Amster dam. Met ontslag uit den zeedienst 4 Juli stoker le klasse A. J. M. van Son. DE VLOOTCONFERENTIE TE GENEVE. De conferentie is nog steeds in voorbe reiding. Men houdt in de technische com missie besprekingen over onschuldige on derwerpen en schiet daarbij ten minste werkelijk heel goed met elkaar op. Giste ren heeft men volgens het officieel com muniqué „voorloopige overeenkomst be reikt betreffende de karakteristiek van tor pedobooten en torpedojagers". Inderdaad moet men definieeren waar men het over hebben zal ais men bepalingen wil gaan maken maar veel bezwaar zal het niet hebben gekost, het over de omschrijving van het betrokken type van schepen eens te worden. De Engelschen hechten er veel waarde aan, met deze kleine dingen te be ginnen. Zij zeggen Als wij ons gewen nen, goed met elkaar op te schieten in deze minder lastige kwesties, dan zal dit ook gemakkelijker vallen als straks de groote strijdvragen aan de orde komen. Het is dus volgens hen een oefenen over kleine hindernissen, die echter feitelijk geen s;* dernissen zijn, terwijl wat late-

Vlissingse Courant | 1927 | | pagina 1