SUNLIGHT ZEEP PRUS THANS TWtt DUBBttt SniKKEtl No. 148=65e Jaargang 1927-g» MAANDAG 27 JUNI GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON EINDELIJK OPGELOST Hf fpij Stads= en Provincienieuws DEDDOCÖWyi (ICT PER EIWELTABLET) VLISSIINCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren j 2.20 per drie maanden. Franco door het géheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbeta ling. Afzonderlijke nummers o cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 1.10, voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz, prijs bij vooruitbetaling van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. BERICHT. «tasgg®*,» Zij, die zich met 1 Juli a.s. op de „Vlis- singsche Courant" abonnee- ren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen gelet op art. 37 der Drankwet doen te weten, dat bij hen is ingekomen een verzoek van ARIJ^MILLENAAR te O.- en W. Souburg, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank voor het perceel Nieuwendijk 17, alhier dat vanaf heden gedurende veertien da gen tegen het verleenen van het gevraagd verlof schriftelijke bezwaren kunnen wor den ingediend bij Burg. en Weth. voor noemd. Vlissingen, 27 Juni 1927. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. DEN HELDER. SCHIETOEFENINGEN. De ..J^urgemeester van Vlissingen maakt aan zffPrarenden bekend, dat op 28, 29, 30 Juni en 1 Juli 1927, met luchtdoelmitrailleurs van fort Kijkduin zal worden geschoten. Een uur vóór den aanvang der schietoe fening zal een roode vlag op genoemd weik worden voorgeheschen. Onveilig is de zee tot op een afstand van 10 K.M. van de vurende batterij tusschen de richtingen N.W. (Kijkduïn-Verkennigston Molen gat) en W.Z.W. (KijkduinDrempel Westgat). Na afloop van de schietoefeningen wordt de roode vlag op Kijkduin neergehaald. Vlissingen, 27 Juni 1927. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Buitenlandsche paspoorten. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis, dat met ingang van 1 Juli 1927 de kosten der buitenlandsche pas poorten van rijkswege zijn verlaagd tot 1 en dat ook voor de verlenging van de buitenlandsche paspoorten met ingang van dien datum slechts 1 van rijkswege zal worden geheven. Bovendien zullen de buitenlandsche pas poorten voor den duur van twee jaren wor den afgegeven en voor gelijken termijn tel kens worden verlengd. De Bioscoopwet De staatscommissie voor het bioscoop vraagstuk, door welke de Bioscoopwet is ontworpen, heeft aan den minister van bin- ne'nlandsche zaken en landbouw, op diens Naar het Engeïsch van MAVIS TRENT. (Nadruk verboden) 21) ,,Hoe heet het meisje vroeg ze, toen het gezelschap eindelijk in de auto zat. ..Welk meisje, mama vroeg Patricia. „Wel, Em's gouvernante", lichtte mrs, Cedway nader toe. „Ik heb haar gezicht meer gezien en toch herinner ik mij niet meer, waar en wannéér." „Dien indruk kreeg ik nu ook toen ik tot haar sprak", zei Patricia. „Ik weet vast, dat ik haar al eens eerder gezien heb. Hoe zei u ook weer, dat ze heette, sir Heriot „Ik herinner mij niet, dat ik dit al gezegd heb. Maar Stone heet ze. Miss Hilvardine Stone. Dien voornaam hoort men niet alle dagen en klinkt zoo vreemd, dat men 'm wel onthoudt, als men 'm eens gehoord heeft „Ja, 't is een vreemde naam. Maar ik geloof toch niet, dat we elkaar ooit ont moet hebben", zei. Patricia. Mrs. Cédway voegde daar niets meer bij en ook viel het in het minst niet aan haar waar te nemen, dat zij dan al hoogst on aangenaam getroffen was door hetgeen ze daar zooeven hoorde. „Dom, dat ik die waarheid' niet ineens vermoedde", sprak ze tot zichzelve, terwijl zij het dorp doorreden. „Zij is precies het evenbeeld van lord Cedway, dat heb ik al ééns opgemerkt. Hoe kan 't zoo vreemd loopen, dat die lastige schepseltjes nu nog. eens onzen weg kruisen. -Maar gelukkig is verzoek, advies uitgebracht over de uitvoe ringsmaatregelen, welke die wet vordert. Naar wij vernemen hebben de noodige ontwerpmaatregelen, aan de hand van dit advies samengesteld, het departement van binnenlandsche zaken en landbouw reeds verlaten en ligt het in de bedoeling, dat de Bioscoopwet op 1 Januari 1928 in werking treedt. Burgemeester en art 188 der Gemeentewet Op de conferentie van christ-bist. ge meenteraadsleden te Lunteren werd een rede gehouden door dr. j. van Bruggen over „De taak van burgemeester en raad t. o. v. de publieke vermakelijkheid." Spr. gaf aan de hand van de artikelen 135 en 188 der Gemeentewet een overzicht van de wijze, waarop de bevoegdheden der gemeentelijke overheid verdeeld zijn over burgemeester en gemeenteraad. Uitvoerig werd besproken het veel verzet opgeleverd hebbende tweede lid van art. 188. Spr. zeide, dat thans algemeen wordt aangenomen, dat de burgemeester de opvoering mag ver bieden van een tooneelstuk, dat zijns inziens in strijd is met de openbare orde of de ze delijkheid. Dr. Van Bruggen besprak twee gevallen, waarin de gemeenteraad goed werk kan doen bij de uitvoering van de bioscoopwet en bij de regeling der openbare dansver- gunningen. Wat de taak van den burgemeester be treft, spr. was overtuigd, dat des burge meesters exceptioneele bevoegdheid met groote omzichtigheid gehanteerd dient te worden. Nooit mag een burgemeester als zoodanig partij kiezen in ethische en reli gieuze problemen. Bij de discussie wezen mr. Schokking, mr. Katz en de referent nog op de groote be- teekenis van de taak van den burgemeester, uitkomende in zijn preventief werk door middel van art. 188 tweede lid. Men was van overtuiging, dat des burgemeesters toepassing van het artikel niet anders dan subjectief kan zijn. Anders zou men het beter kunnen schrappen. De vliegtocht NederlandIndië. De „Fokker VU" is gisteren met den Amerikaan Van Lear Black te Rangoon aangekomen. De tocht, welke over Akyab leidde, is zonder eenige stoornis volbracht. De piloten ondervonden geen enkele moei lijkheid van den moesson, doch Geysen- dorffer wilde hieruit nog geen conclusies trekken over de vliegmogelijkheden tijdens den moesson. Hij zeide hierover eerst een oordeel te kunnen vormen bij den terug tocht de volgende maand in het midden van de moessonperiode. Nader wordt nog gemeld, dat men op het traject CalcuttaRangoon onderweg veel last van tegenwind en regen had. Heden wordt de tocht voortgezet naar Bangkok. Rede van oud-minister H. Colijn. Op Maandag 11 Juli zal oud-minister H Colijn, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, te Tilburg een spreekbeurt ver vullen met als titel Beschouwingen over de economische conferentie van Genève". Deze vergadering gaat uit van de 5 Bra- bantsche Kamers van Koophandel, alsmede van de R. Kath. werkgeversvereenigingen in de diocesen 's-Bosch en Breda. Vrijzinnig-democratische Statenleden Onder voorzitterschap van den heer Th. M. Ketelaar uit Amsterdam is Zaterdag middag te Utrecht een algemeene vergade ring van de vereeniging van vrijzinnig- democratische Statenleden gehouden. Na behandeling van enkele huishoudelij ke aangelegenheden, waarbij de heeren Th. M. Ketelaar te Amsterdam, J. van den Brink te Baarn en Jac. Welleman te Krab- bendijke onderscheidenlijk als voorzitter, secretaris ën penningmeester waren herko zen, heeft de heer D. Kooiman, lidi van Ged. Staten van Noord-Holland, gespro ken over de voorgestelde wijziging der Provinciale wet. Hij bepleitte handhaving van het volledige interpellatie-recht der Staten ten aanzien van handelingen der Ged. Staten, ook wat betreft hun bemoeiin er nog niets miszegd. Dank zij' Gregg's striktheid in het nakomen mijner bevelen, kunnen de meisjes in de verste verte geen idéé hebben van haar afkomst of hun iden titeit, en al was dit ook zoo, dan konden ze nog niet verwachten, dat de familie hen erkennen zou. Wat er toch van die papieren mag geworden zijn aangenomen dan altijd, dat die er eens waren Dit was een vraag, die meer dan eens bij mrs. Cedway was opgekomen in al de ja ren, die er nu al verloopen waren, sinds zij zelve de bewuste schikkingen genomen had. Het was haar toch niet moeilijk ge vallen, lord Cedway te overtuigen van het ontbreken van dergelijke wettige documen ten maar voor haarzelve geloofde ze wel, dat het Philip's kinderen waren en de oude man had' ze in ieder geval niet onver zorgd willen laten, hoewel hij het volkomen met zijn schoondochter eens was, dat ze geheel onwetend zouden gelaten worden wat betreft de bron van die inkomsten. Nóch Rajmond, nóch Patricia hadden ooit eenig vermoeden gehad' van het bestaan van die nichtj.es maar lord CedWay liet pok verder alle beschikkingen over aan zijn schoondochter en aan-den vertrouwden zaakwaarnemer van de familie. Nog een tweede verrassing wachtte mrs. Cedway dien ochtend. Tempesthaugh en het kleine dorp, dat er toe hoorde, had een eigen station, drie mijlen verder dan War- bury en ofschoon ze wist, dat het plaatsje zoo dicht bij lag, keek ze er toch nog van op, toen ze zich zoo op eenmaal weer in diezelfde omgeving zag, waar ze het meisje ontmoet had, dat haar dien ochtend maar ■niet uit de gedachten wilde. Daar was het postkantoor weer,--en- de gen niet gemeentebesturen, en acht alleen met wijziging in dien zin het wetsontwerp aannemelijk. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn de volgende voorstellen aan den gemeenteraad gedaan In uwe vergadering van 27 Mei jl. werd ons voorstel om de pacht van het voetbal veld aan den Koudekerkschen straatweg te bepalen op ƒ700 per jaar aangehouden, teneinde nogmaals na te gaan of deze pachtsom op een lager bedrag bepaald zou kunnen worden. Wij hebben de volgende berekeningen gemaakt Indien het oude en nieuwe terrein, totaal ter oppervlakte van 2.2748 H.A. (boekwaar de 10.366.24) in erfpacht zou worden ge geven, zou de erfpachtscanon moeten be dragen 5 </c van 10.366.24 518.31 De kosten van het gereedmaken van het nieuwe terrein hebben bedragen ƒ2451.98. Bij een an- nuiteit van 5 gedurende 20 jaar, zou per jaar betaald moe ten worden 8.0242 van ƒ2451.98 - 196.75 De grondbelasting bedraagt per jaar- 20.59 en het dijkgeschot per jaar - 43.17 Totaal per jaar 778.87 Ons college is dan ook van meening, dat een pachtsom van ƒ700 per jaar, welk be drag het bestuur van de Voetbalcombinatie bereid is te betalen, zeer zeker niet aan den hoogen kant is, doch integendeel, billijk is te noemen. Bovendien is het ons gebleken, dat het voldoen van genoemde pachtsom ten aanzien van de financieele positie der Vereeniging geen bezwaar oplevert. zen zelfden weg naar het station had ze gevolgd, toen ze zich maar.zoo gauw mo gelijk aan de lastige vragen van mrs. Green onttrokken had. „Ik vat niet, dat Hil vardine, bij het zien van dit alles, geen ver band weet te brengen tusschen het een en ander", dacht ze. „Nu schijnt bij' sommige kinderen al bijzonder weinig te blijven han gen van hetgeen ze om zich heen zien en ze was dan ook nog maar vijf jaar Bo vendien heeft ze zooiets van roodvonk ge had, toen ze nog bij Marthe Grane was en een dergelijke ziekte schijnt wel het geheu gen aan te tasten. Kijk, ik geloof zoo waar, dat we precies de laan opgaan, die naar Jiet bewuste huisje voert." Ineens werd haar gedachtengang afge broken en gaf ze onwillekeurig een gil, want de auto, die er steeds met zoo'n kal me, gelijkmatige vaart overheen gegleden was, hield met een geweldigen schok stil, want er bleek een klein defect aan de ma chine te zijn en het speet sir Heriot wel zeer, maar hij moest heel langzaam even het dorp inrijden en zien, diat de smid1 hem daar hielp, terwijl de dames dan misschien liever zoolang zouden uitstappen en in de schaduw wachten, wat haar toch zeker aangenamer moest zijn, dan dat ze in de hoofdstraat zouden aangegaapt worden door de nieuwsgierige inwoners van het plaatsje. De dames waren dit eens en dus stapten ze uit, terwijl mrs. Cedway zich gedreven voelde door een onweerstaanbaar verlan gen om even een kijkje te gaan nemen naar het huisje van Chris Garth en dus haar eigen weg ging, .terwijl haar dochter haar nog nariep, dat ze vooral.met te ver ging, -want dat zij in géén geval sir Heriot Naar aanleiding van het bovenstaande hebben wij de eer U voor te stellen het sportterrein aan den Koudekerkschen straatweg aan de voetbalcombinatie „Vlis singen" te verpachten voor ƒ700 per jaar ten bate van het Grondbedrijf en zulks onder de thans voor het gepachte voetbal- terrein geldende voorwaarden, met dien verstande echter, dat de vereeniging het nieuw aangelegde gedeelte van het voet balterrein niet in gebruik behoeft af te staan aan andere vereenigingen, doch dit voor het spelen van wedstrijden lean reser veeren. •K* Door Gedep. Staten van Zeeland werd bij hun besluit van 29 Augustus 1924 (Provin ciaal blad van Zeeland no. 47 van 1924) vastgesteld de ligger voor deze gemeente, bedoeld in hoofdstuk II van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland. Op dezen ligger komt slechts van den Visoweg voor het noordelijk gedeelte over een lengte van 220 meter tot aan de grens van Oost- en West-Souburg in plaats van het gedeelte van dezen weg vanaf den Nieuwen Bermweg tot die grens. In verband hiermede verzoeken Gedep. Staten ons den Visooweg vanaf den Nieu wen Bermweg tot aan de grens van voor noemde gemeente in den ligger op te nemen. Hiertegen bestaat bij ons geen bezwaar. Tevens achten wij het gewenscht om be doelden ligger in overeenstemming te bren gen met de veranderde bedekking van een gedeelte van den West-Souburgsche weg en Nolle weg. Echter kan slechts een aanvulling en wij ziging door ons college worden opgemaakt en daarna door U voorloopig worden vast gesteld, indien zulks door U krachtens ar tikel 29 van het Reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland wenschelijk wordt ge oordeeld. mochten laten wachten. Het huisje zag er dan wel zeer verlaten uit en tóch moest het bewoond' zijn, want er steeg rook uit den schoorsteen op. Toen ze nu eens probeerde het hek binnen te gaan kwam er dadelijk luid-blaffende, een onvriendelijke hond op haar af, waarop nu ook onmiddellijk een stem uit één van de bovenvensters klonk „Stil Kees Is er iets van uw dienst, mevrouw ,,'t Was een verpleegster, die zoo sprak, en heel beleefd voegde zij er nog bij „De hond zal u geen kwaad doen, mevrouw. Maar als u 't niet op hem begrepen heeft, dan zal ik hem wel opsluiten." Het volgend oogenblik kwam zij nu ook beneden en vertelde de bezoekster, dat ze tien dagen geleden door den dokter geroe pen was, om Chris Garth op te passen, die aan zware fypheuse koortsen leed. „Hij is heel min", sprak ze ernstig, „maar dat is ook niets geen wonder, als men bedenkt, hoe vervuild hier alles was. Ze zeggen, dat er in geen jaren een vrouw over den vloer is geweest al dien tijd nu al dat zijn moeder gestorven is." Mrs. Cedway gaf eenige verklaring van hetgeen haar hierheen gedreven had en ein digde toen met te zeggen „Nu, ik hoop, dat uw patiënt gauw beter zal worden waarna de verpleegster haar nog eenigen tijd verwonderd stond na te kijken. HOOFDSUK XII. „Wat heeft u uitgevoerd, mama riep Patricia, die met sir Heriot aan hef begin van het laantje stond. „We wachten al een heel tijdje op u en begonnen zoo waar te vreezen, dat u verdwaald' was". Mrs. Cedway gaf een luchtig, schertsend MIJ IHOUBAER Co. l Mi AMERSFOORT Op grond van het bovenstaande hebben wij de eer U voor te stellen de wenschelijlc- heid uit te spreken tot aanvulling en wijzi ging van den Ligger der wegen en voet paden in de gemeente Vlissingen in den door ons aangegeven zin. v£ Aan de straten in het blok ten Noorden van den Singelweg, dat thans bebouwd wordt, zijn oude, gedeeltelijk reeds lang vergeten, plaatselijke namen gegeven. Er moet aldaar nog aan drie nieuwe straten een naam worden verleend. Wij stellen voor, deze te noemen Eedestraat, Steenhuisstraat en Duijvendrechtstraat. De Eede was een klein vaarwater, dat in de omgeving liep, het Steenhuis was de woning van den ambachtsheer van het oude Vlissingen, ongeveer gelegen ter plaatse van de Nieuwe Markt nabij den Singelweg en Duijvendrecht was de naam van het aan grenzende blok. VLISSINGEN, 27 JUNI. Zonnestraaldag. De jl. Zaterdag gehouden Zonnestraaldag heeft in totaal 701.23 opgebracht. Een woord van dank aan het dames comité uit de T.b.c.-commissie en de tal rijke ijverige verkoopsters, die allen zonder uitzondering aan het welslagen van dezen dag hebben medegewerkt, is hier zeer zeker op zijn plaats. Onze ingezetenen hebben ook thans wederom voldoende getoond wat voor de lijdende menschheid over te hebben. Te Middelburg bedroeg de opbrengst 467.27. Concert „Ons Genoegen?'. De harmonie „Ons Genoegen", directeur de heer C. G. Govaarts, geeft Woensdag 29 Juni, des avonds 8 uur, een concert i* de kiosk in het Bellamypark. Programma: 1„San Marino Marsch K. Komzak 2. „Le Retour au Pays", Ouverture F. Mendelssohn 3. „Les Fleurs", Walzer, Emil Waldteufel 4. Fantaisie „Faust", sur l'Opera de Gounod M. J. H. Kesse's 5. „Britannicus", Ouverture R. de Soutter 6. „Elegie"v.d.Hegge Zijnen 7. Ballet „Martha", opera de Flotow a. La Fête du Houblon b. Allegro; c. Allegretto; d. Andante e. Valse de Houbion. 8. Fantasie aus „Madame Butterfly" G. Puccini 9. Z. H. V. MarschC. G. Govaarts Zaal- en tuinfeest „Vlissingen Vooruit". „De Oude Vriendschap''. Zooals bekend, is door verschillende sa- wenwerkende vereenigingen een feestweek georganiseerd, teneinde de pecunieele zor gen van jubiieerend „Vlissingen Vooruit" te verlichten, waardoor het mogelijk zal worden, dat het zilveren feest van deze sympathieke vereeniging een herdenking is geheel overeenkomstig den grooten dank, welke zij van de ingezetenen voor haar lof waardig streven en, daden verdient en waardoor haar jubileum met kapitale lette ren in de analen zal kunnen worden opge- teekend. Zaterdagavond werd dan de reeks van concerten, uitvoeringen enz. geopend en bij deze gelegenheid sprak te .voorzitter van de gecombineerde besturen, de heer J. H. Kramer, een welkomstwoord, terwijl hij te vens in korte trekken het doel van de feest week ontvouwde. In de herdenkingsdagen antwoord, maar was verder gedurende dien tocht zeer verstrooid. Toen ze zich weer op haar eigen kamer bevond, dacht ze „Ik begrijp niet, hoe die ontmoeting mij zoozeer getroffen heeft. Ik heb toch heusch mijn best gedaan voor de meisjes". In waarheid1 voelde mrs. Cedway wei eenige gewetenswroeginge als ze dacht aan de achtelooze wijze, waarop ze onderzoek had gedaan naar de rechten, die de kinde ren mogelijk hadden op de familie. „En die vrouw sprak in haar brief wel van papieren, waaruit de wettigheid van haar huwelijk blijken zou, maar papieren waren er niet te vinden, en als die soms Ia- ter nog boven water gekomen waren, dan zou ik er wel van gehoord hebben door den eigenaar van het huisje, die daar nu op sterven ligt. Met zijn dood is de laatste schakel van den keten verbroken en dan zal er niets meer te duchten zijn Een kloppen op de deur stoorde haar in haar overpeinzingen en F'atricia trad bin nen. „Moeder, die gouvernante hier is een verschrikkelijk wezen riep ze, onstuimig. „Daar zat ik nu vanmiddag bij''mijn raam te lezen en miss Stone en Em zaten daar vlak bij, onder den beuk zij las Em voor. Ik denk, dat ik toen een oogenblikje inge slapen ben, want ik was wel vreeselijk sla perig althans het eerste geluid dat ik weer hoorde was sir Heriofs stem, en toen ik eens opkeek, stond hij over miss Stone heengebogen, zoo familaar mogelijk, en maakte haar armband vast. En zij keek naar haar op, u weet wel, met die groote donkere oogen, en flirtte op de meest onbe schaamde wijze „Maar beste Patricia (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1927 | | pagina 1