VRIJDAG ^4- JUNI Eerste Blad Mo. 146 - -!■- 6Se «Sa&rgmul111 1 üitsavsr firma f. IAN OE VELQE lr.,Walstrsai 58-60, Vlissingen. lalei. 10. Postrekening 662B? Mijnt dagslijks, siijpnM gp Zsndag in stgemeen erkende Christelijke feestdagen BERICHT. GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads- en Provincienieuws VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: VoorVlissingen endegemeenten op Walcheren 2.20per3maanden. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 1.10; Familieberichten van 1—6 regels Franco door het geheele rijk 2.50. Voor BelgiëendeoverigelandenderPost-Unie.bijwekelijk- jj j'3®* WO. voor lederen regel meer 26 cent. Reclames 52 cent per regel. Kleine advertenties Khe verzending 4.15bij dagelijksche verzending ƒ6.10. Afzonderlijke nummers 5 eent. a van 1—5 regels 75 cent, voor eiken regel meer 15 cent. Bij abonnement speciale prijs. De abonné's in 't bezit eener iAAAj gulden bij levens- gulden bij dood gulden bij verlies 4 ^1*1 gulden bij verlies |AA gulden bij verlies A p gulden bij verlies Polis, zijn GRATIS verze- I 111 111 lange ongeschikt- Al li 9 door vl 111 van een I Bil van 13 EIS vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voorlUUv heid tot werken. V U O een ongeluk. band, voet of oog, JLvU* een duim. lUU wijsvinger. Uv anderen vinger Dit nummer bestaat uit 2 bladen. «MBk. Zij, die zich met 1 Juli a.s. op de „Vlis- singsche Courant" abonnee- ren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. WEGNEMEN SCHIPBRUG OVER HET MARINEDOK. De Burgemeester van Vlissingen, brengt ter openbare kennis, dat in verband met het te water laten van het aan de Koninklijke Maatschappij „de Schelde" in aanbouw zijnde motorschip „Kota Radja", hetwelk den °25en Juni a.s. zal plaats hebben, de schipbrug over het Marinedok alhier, door den rijkswaterstaat zal worden weggenomen dat deze brug op heden te 6 uur n.m. voor het verkeer zal worden afgesloten en nadat het bovengenoemd schip zal zijn te water gelaten, ter plaatse zal worden herlegd. Vlissingen, 24 Juni 1927. De Burgemeester voornoemd, M. LAERNOES, L.B. Prinses Juliana's villa's te Katwijk- Naar wij vernemen, zullen in de villa's „Hoogcate" en ,,'t Waerle" te Katwijk aan Zee, welke begin Juli door Prinses Juliana met het oog op haar studie aan de Leid- sche universiteit zullen worden betrokken, ook eenige meisjes-studenten, vriendinnen van de Prinses, haar intrek nemen. Men is thans druk doende deze villa's voor de bewoning door Prinses Juliana in orde te brengen. Neder lands che Spoorwegten. De geschatte ontvangsten van de maand Mei 1927 incl. die der geëxploiteerde spoor- en tramwegen bedraagt totaal 12.365.120. Totaal ontvangst van 1 Jan. af 60.835.684 (1926 65.341.336). Gemiddeld aantal kilo meters in exploitatie van 1 Januari af 3645 (3644). Dus ontvangst per dagkilometer 110.53 118.74). Promotie dr. J. van den Tempel. Aan de Handelshoogeschool te Rotterdam is gisteren met lof gepromoveerd tot doctor in de handelswetenschap het sociaal-demo cratische lid van de Tweede Kamer, de heer J. v. d. Tempel, op een proefschrift „Macht en economische wet, een onderzoek naar de beteekenis van economische macht voor de inkomensvorming, in het bijzonder ten aanzien van het arbeidsloon." Verdediging van het proefschrift en pro motie werden o.a. bijgewoond door de Ka merleden, de heêren ir. J. W. Albarda, prof. mr. A. v. Gijn, mr. S. J. L, van Aalten, Th. v. d. Waerden, W. Drop, mr. G. VV. Sannes, mr. J. E. W. Duys? R. Stenhuis, J. ter Laan, de Eerste Kamerleden Henri Polak, tevens voorzitter van het partijbestuur der S.D.A. P., F. L, Ossen dorp, A. B. de Zeeuw. Nadat de rector magnificus in de senaats kamer den jongen doctor medegedeeld had, dat hij het predicaat met lof had gekregen, heeft de promotor, prof. mr. F. de Vries in een van veel waardeering getuigend speech- je zijn gelukwenschen- aangeboden. Hij zeide deze promotie om twee redenen van bijzon dere beteekenis te achten, en wel om den persoon van den promovendus en om diens proefschrift. Het nut der politie-radio. In het Algemeen Politieblad komt de vol gende mededeeling van den minister van justitie voor De bijzondere aandacht van de hoofden van plaatselijke politie wordt, wellicht ten overvloede, gevestigd op het nut van den politie-radio-dienst te Hilversum. Het succes van den arbeid der politie- radio-commissie blijkt de gunstig gestemde verwachtingen te hebben overtroffen. De hoofden van plaatselijke politie wor den, ten einde te bevorderen, dat dit mid del, dat gebleken is de uitoefening der poli tietaak zoo uitnemend ten goede te komen, zooveel doenlijk wordt gesteund, uitgenoo- digd daaraan hun belangstelling en mede werking niet te onthouden. Onze Kleine. Het eerste nummer is verschenen van „Onze Kleine", tijdschrift voor kinder- hygiëne, onder hoofdredactie van dr. H. B. L. Vos. In het Woord vooraf" wordt medege deeld dat het in de eerste plaats een tijd schrift voor moeders iseen tijdschrift voor verplegenden in de tweede plaats, maar ook een tijdschrift voor vaders in de derde plaats. In het Tijdschrift zullen geleidelijk bijdra gen van bevoegde hand verschijnen over onderwerpen uit de verzorging van het moederschap in en buiten het gezin. Tal van bekende medici hebben zich als medewerkers aan het tijdschrift verbonden. Het verschijnt elke maand en wordt uit gegeven door den heer Joh. Morks te 's- Gravenhage. De HollandIndië-vlucht. De Holland'Indië-vliegers Geyssendorfer en Scholte zijn gisterenmiddag met hun passagier Van Lear Black op het vliegveld te Karachi geland. De machine landde precies om 3.45 Indischen tijd. De vliegers hebben reeds den volgenden afstand achter den rug Datum Traject Afstand 15 Juni AmsterdamBudapest 1350 K.M. 16 Juni BudapestKonstantin. 1460 K.M. 18 Juni KonstantinopelAleppo 1070 K.M. 19 Juni AleppoBagdad 800 K.M. 22 Juni BagdadBender Abbas 1590 K.M. 23 Juni Bender AbbasKarachi 1180 K.M. Totaal afgelegd 7450 K.M. V reemdelingenverkeer. Gisteren werd te Deventer de algemeene vergadering gehouden van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer, onder voorzitterschap van prof. mr. M. W. F. Treub, die in een kort openingswoord zijn vreugde uitsprak over de groote belangstelling en wees op het gewicht van de bevordering van het vreem delingenverkeer. De voorzitter zeide over het regeerings- subsidie, dat gehoopt wordt op vergrooting daarvan. Het subsidie is luttel in vergelij king bij wat andere staten die het minder kunnen betalen, voor dergelijke vereenigin- gen doen. Wat de regeering in ons land voor vreemdelingenverkeer over heeft is droevig en niet veel meer'dan een fooi. Ook klaagde spreker over gebrek aan belang stelling bij den handeldrijvende^ midden stand. Met de fusie der hotelhouders-ver- eenigingen is het vreemdelingenverkeer ge baat. Spreker roemde de medewerking van de Nederlandsche Spoorwegen en drong verder aan op betere voorziening van het fotobureau der vereniging, en het maken van goede films, die de belangstelling voor ons land in het buitenland kunnen opwek ken. De heer Figi te Zeist achtte het goed financieele bijdragen te doen verzoeken aan de middenstandsvereenigingen. De heer Van Deventer, directeur van het bureau der vereeniging, gaf als zijn erva ring te kennen, dat de middenstandsvereeni gingen wel moties aannemen, in het belang van vreemdelingenverkeer, maar dat het daarbij blijft. Feitelijke medewerking wordt niet verleend. De heer Kluivingh te Middelburg wilde de medewerking inroepen van de Kamers van Koophandel, die toch met haar geld geen raad weten. De heer Pinto te Zwolle ried aan de filmpropaganda provincies-gewijs te orga- niseeren. De voorzitter achtte dit voor de buiten- landsche propaganda onpractisch. De heer J. W. A. Mulder te Vlissingen was van meening dat getracht moet wor den een bron van inkomsten te vinden -n het verstrekken van informaties. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn de volgende voorstellen aan den gemeenteraad gedaan In uwe vergadering van 29 April jl. werd ir» onze handen om advies gesteld het adres van het bestuur van den Vlissingschen Be- stuurdersbond, d.d. 27 April t.v., betref fende het optreden van het bureau van den gemeentelijken dienst der Arbeidsbemidde ling, ten aanzien van het verstrekken van opgaven van beschikbare arbeiders aan een onderneming in het transportbedrijf al hier. Naar de meening van genoemd bestuur zouden, bij de behandeling van aanvrager, van werkgevers om werkkrachten, deze zooveel mogelijk geput dienen te worden ui* de beschikbare arbeiders, die geregeld in het bedrijf werkzaam zijn waarvoor zij worden gevraagd, terwijl nimmer zou mo gen worden gelet op het al of niet geor ganiseerd zijn van de arbeiders. Het adres van den Bestuurdersbond werd door ons ter behandeling gegeven aan de Commissie van advies voor den gemeente lijken dienst der arbeidsbemiddeling en \v erkloosheidsverzekering. Blijkens een overgelegd rapport der commissie werd er ter vergadering op gewezen, dat er door de Arbeidsbeurs vele pogingen in het werk zijn gesteld, om ook voor de georganiseerde arbeiders plaatsing bij de betrokken instelling te verkrijgen. Deze pogingen werden met succes be kroond, daar er 9 georganiseerde arbeiders in vasten dienst werden aangesteld. Na uitvoerige bespreking kwam de com missie met algemeene stemmen tot de vol gende conclusie le. dat, in het gegeven geval, de ambte naar, belast met den gejBWwWijken dienst der arbeidsbemiddeling en werkloosheids verzekering, niet anders heeft kunnen han delen dan hij heeft gedaan. 2e. dat, nu de bespreking dezer zaak in de commissie tot overeenstemming heeft geleid, de commissie het wenschelijk acht, dat in de toekomst zulk een kwestie voor komen wordt, waarom zij uw college wil adviseeren in het vervolg rekening te wil len houden met de te dien aanzien door de georganiseerde patroons en werklieden ge uite wenschen. Waar wij ons met deze conclusie der commissie kunnen vereenigen, willen wij gaarne de verzekering geven, dat met den uitgesproken wensch rekening zal worden gehouden. Bij uw besluit d.d. 29 April 1927 nr. 7 werd besloten het middengedeelte van het terrein, gelegen in den driehoek omsloten door Singelweg, Paul Krugerstraat en de Scheldestraat, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie A nr. 3205, ter grootte van 1250 M2„ te bestemmen tot speelter rein voor school K en het voor dit doel in gereedheid te doen brengen. In verband hiermede verzoekt, bij een overgelegd schrijven de Commissie voor het Grondbedrijf aan ons college te willen be vorderen, dat dit terrein door de gemeente van haar bedrijf wordt teruggenomen voor de boekwaarde van 7150. Tegen het verzoek dezer commissie be staat bij ons geenerlei bezwaar. Waar krachtens artikel 40 der Rekening voorschriften 1924 het uitnemen van grond uit het grondbedrijf bij een door U geno men besluit moet plaats hebben, hebben wij de eer U voor te stellen uwe goedkeuring te hechten aan (het overgelegd ontwerp besluit. Ten aanzien vani de gevallen waarvoor ten slotte nog de ophaaldienst der privaat- tonnen door den reinigingsdienst in wer king zou moeten blijven, werd in uwe ver gadering van 31 December 1926 (onder nr. 14) overeenkomstig ons voorstel een bedrag van 15 per ton voor het eerste half jaar 1927 vastgesteld, hetwelk de eigenaren der perceelen, wier privaten nog niet aan het gemeenteriool waren aange sloten, zouden moeten betalen. Voor het ophalen van 14 privaattonnen werd het genoemd bedrag gestort, terwijl thans daarvan nog alle tonnen werden op gehaald. Voor het ophalen van deze tonnen zal een bedrag voor het tweede halfjaar 1927 moeten worden vastgesteld. Het komt ons gewenscht voor dit bedrag wederom op 15 per ton te bepalen. Mitsdien hebben wij de eer U voor te stellen uwe goedkeuring aan het boven staande wel te willen hechten. VLISSINGEN, 24 JUNI. Mondharmonica- concert, Programma van het hedenavond door de onderafdeeling van „Crescendo" te geven concert op de achterplaats van de voorma lige kazerne Willem III. 1. ,,Alte kameraden" marsch C. Teike 2. Walserlied Brox 3. Blumenliedi G. Lange 4. Oh Pimprinella A. Werau 5. „Selma", wals P .A. Stenz 6. Elle a mis son smoking L. Langlois 7. Gebet nach dem Zapfen- streich Bortniansky 8. Conscrit, marsch A.Terreli Strandconoert. De harmonie „St. Caecilia", directeur de heer André J. Geijsen, geeft Zondagavond 8 uur, een concert in de tent op den boule vard Evertsen. Programm a 1„Francia", pas redoublé A. Ruelle 2. „la Croix de Lorraine", OuvertureL. Daunot 3. „le Mediein volant", Fan- taisie sur l'Opera comique L. Langlois 4. „le Tacticien", pas re- doublé G. Gadenne 5. „Pour la patrie", pas redoublé Aug. Eenhaes 6. „La Favorite", Fantaisie BrjHante sur l'Opera arr. J. Wtterwulghe 7.Gemma di Vergi", Fantai- sie sur l'Opera Donizetti 8. Fantaisie Recreative Jean Preckher 9. Finale. De Provinciale Stoombootdiensten. Met de booten van den Provincialen stoombootdienst op de Westerschelde wer den in 1926 op de lijn Vlissingen-Breskens vice-versa vervoerd 119.062 eerste klasse en 83.252 tweede klasse passagiers met een opbrengst van resp. 72690.35 en 43792.21. Op de lijn Vlissingen-Neuzen werden vervoerd 19959 1ste en 36190 2de klasse passagiers met een opbrengst van resp. 26160.20 en 31260.06. Op de lijn Neuzen-Hansweert bedroeg het vervoer 13637 eerste en 26124 tweede klasse met een opbrengst van 14887.67 en 19543.99. Voor de lijn Hansweert-Walzoorden wa ren de cijfers 17099 eerste en 40360 tweede klasse passagiers met 14112.79 en 25472.28 opbrengst. De tramdienst HansweertVlake ver voerde 51829 passagiers met 7775.85 op- bi engst. De totale ontvangsten van de stoomboot diensten waren 396.674.68, waaronder 246.955.68 aan passagiersvervoer 1906.70 vracht van militairen op passage biljetten 495.70 vracht van rijksveld wachters en arrestanten aan goederen, vee, rijwielen enz. 91.957.73, voor post vervoer 28.500. Voor den tramdienst af zonderlijk 10.337.18. De uitgaven waren 545.824.74 voor den bootdienst en 26.762.28 voor den tram- dienst, kwaad slot resp. 149.150.06 .n 16.425.10, te samen 165.575.16. Door het rijk wordt vergoed 106.709.55, zoodat voor de provincie blijft te betalen een be drag van 58.865.61 Voor 1928 wordt geraamd 628.000 aan uitgaven en 395.100 aan ontvangsten, dus een tekort van ƒ232.900, waarvan het rijk zal vergoeden 150.000 en dus voor de piovincie blijft 82.900. Door den dienst op de Ooster-Schelde, lijn Zierikzee-Wolphaartsdijk werden ver voerd 21228 eerste en 25177 tweede klasse passagiers met resp. 30331.76 en 27725.60 opbrengst. De totale ontvang sten dezer lijn waren 75.555.75, w.o. aan passagiers ƒ58.751.26, militairen ƒ381.05, rijksveldwachters en arrestanten 219.60, goederen 6165.60, vee 820.85, rijwielen 2151.60, post 4600. De uitgaven bedroegenj 89.454.42, alzoo een tekort van f 13.898.67 dat geheel voor rekening van de provincie komt. Voor 1928 wordt geraamd aan uitgaven 86.000, aan oi tvangsten 71000, alzoo een kwaad slot van 15000. De motorbootdienst tusschen Kortgene ei» Wolphaartsdijk leverde voor de provin cie een goed slot op van 6788.96, die tus schen Veere en Kamperland een goed slot van 321.06. Het reservefonds voor de stoombootdien- sten was bij het afsluiten van den dienst 1926 groot 765.700. Vlissingen Vooruit Van de circulaires die de vereeniging „Vlissingen Vooruit" heeft verzonden, »n verband met de herdenking van haar 25- jarig bestaan, zijn reeds vele ingevuld te rugontvangen. Er is reeds voor een zooda nig bedrag geteekend, dat de feestelijke herdenking zal kunnen doorgaan en is als datum daarvoor aangewezen Donderdag 11 Augustus. Voor een behoorlijke feestviering komt evenwel heel wat kijken, dat is voldoende bekend. Daarom voldoen wij gaarne aan het ons gedane verzoek om vereenigingen en par ticulieren, die het inteekenbiljet van „Vlis singen Vooruit" hebben ontvangen en nog geen bijdrage hebben toegezegd, alsnog op te wekken een gift voor de feestelijke her denking beschikbaar te willen stellen. Op de circulaire komen de namen voor van de personen, waar men zijn giften kan afdragen. Hoe grooter de financieele medewerking is. hoe degelijker het programma kan wor den samengesteld. De jubileerende vereeniging wil een pro gramma in elkaar zetten dat klinkt als een klok, doch zij rekent daarvoor op voldoen den steun en gedachtig aan het „vele kleintjes maken een 'groote", zal het niet moeilijk zijn een behoorlijk bedrag bijeen te krijgen. De zaal- en tuinfeesten welke in „de Oude Vriendschap" worden gegeven ten bate van „Vlissingen Vooruit", zullen mor genavond aanvangen en duren tot en met Zondag 3 Juli. Het programma bestaat afwisselend uit muziek, zang, cabaret, sport en dansen. Het weekprogramma is aan „de Oude Vriendschap" verkrijgbaar. In onze Tijdinghai. Wij etaleeren een foto van het model van het mobilisatiekruis, dat op 28 Juni in de groote concertzaal van Artis zal worden uitgereikt aan de leden van de af deeling Amsterdam van den Nat. Bond' het Mobili satiekruis. Een foto van den optocht door de blinden te Amsterdam gehouden, ter gelegenheid van de 32e algemeene vergadering van den Ned. Blindenbond. De officieele ontvangst van de deelne mers aan de algemeene vergadering van de Maatschappij van Nijverheid, te Haar lem gehouden. Verder een foto van de officieele opening van de tentoonstelling van voedings- en genotmiddelen, techniek en kunst, te Tiel gehouden de officieele ontvangst van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenvêrkeer te Deventer. Ten slotte een foto van de oorkonde door het gemeentebestuur van New-York aan den Oceaan-vlieger Lindbergh aange boden. Danspa vil joen Wilhelm Jna". De directie van het danspaviljoen „Wil- helmina" zorgt voor voldoende afwisseling, teneinde de liefhebbers van cabaret-voor stellingen tot zich te trekken. Van Zaterdag tot en met Dinsdag a.s. zal optreden de be kende cabaret-kunstenaar en operette-ko miek Chris de la Mar, een broer van den bekenden Nap de la Mar. Ieder die van een avond van gezonden humor houdt, zal met genoegen naar Chris de la Mar gaan luisteren, want hij heeft er slag van het publiek voor zich in te nemen. In achterstaande advertentie worden na dere bijzonderheden gemeld. Het verkeer over de Schipbrug. De Schipbrug wordt hedenmiddag 6 uur voor het verkeer afgesloten en zal," nadat het motorschip „Kota Radja" is te water gelaten, weder ter "plaatse worden herlegd. Historische tentoonstelling te Hulst. Bij gelegenheid van de groote landbouw tentoonstelling welke van"3 tot 7 Septem ber a.s. uitgaande van de Neef. Christ. Boe renbond, kring Hulst, zal er tevens een ten toonstelling georganiseerd worden betrek king hebbende op de geschiedenis van het land van Hulst. De commissie, welke hier toe is samengesteld, is druk bezig alles bijeen te zamelen, wat er in het land van Hulst nog te vinden is. De commissie doet een beroep op allen, die oudheden in hun bezit hebben, om deze bereidwillig in 'bruikleen af te staan. De tentoonstelling zal ongeveer het vol gende omvatten platen, kaarten, boeken, schilderijen, kleeding, huishoudelijke voor werpen, instrumenten, munten en folklori- sche merkwaardigheden. SOUBURG. Wegens het ongunstige weder had de aangekondigde muziekuitvoering gisteren avond niet plaats. Deze zal, bij beter weer, hedenavond (Vrijdag) plaats hebben. Gevonden voorwerpen. Een reep feston bij Roelse, Nieuwstraat B 103 huissleutel bij De Lignie, Van Teij- Hngenstraat B 228 belastingplaatje bij Naerebout, Nieuwstraat B 98 belasting plaatje bij Baljeu, Padweg B 43. KERK- EN SCHOOLNïEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Sittard dr. J. D. Schmidt 'te Kapelle bij Goes. De Gereformeerde Kerk (binnen hersteld kerkverband) te Rotterdam, die over zal gaan tot de beroeping van een eigen predi kant, heeft als tweetal gesteld ds. J. J. Bus hes te AmsterdamZuid, en ds. E. L. Sme- lik te Tienhoven. Geref. Gem. Beroepen te Moercapelle ds. A. Verhagen te Middelburg. Plechtige ontvangst van kardinaal Van Roey te Mechelen. Op Zondag 3 Juli a.s. zal de nieuwbe noemde kardinaal Van Roey plechtig te Mechelen worden ontvangen door den pauselijken nuntius, mgr. Mi cara, de Bel gische bisschoppen en civiele en burger lijke autoriteiten. Het verstekte garnizoen van Mechelen zal de militaire eer bewijzen. In de kerk van O.L.V. van Hanswijk zal mgr. Van Roey met het kardinaalsgewaad bekleed worden. Examens. Middelburg. (Rijkskweekschool). Ge slaagd de dames J. Hegberg te Middel burg, N. S. van der Maden te Vlissingen, M. Minderhoud te Westkapelle, C. M. van Oorschot te Vlissingen, P. C. Pleijte te Vlissingen. In totaal zijn geëxamineerd 29 candida tes Geslaagd 22 mannelijke en 5 vrouwe lijke. Afgewezen zijn 2 candidaten. Voor de akte als onderwijzeres is ge slaagd onze stadgenoote mej. J. Debra te Koningsbosch bij Echt en voor het examen als onderwijzer de heer G. Lippens te Aar denburg. Aan dé kweekschool te Zetten is ge slaagd voor het examen nuttige handwer ken mej. E. C. van den Bergen alhier. Te Rotterdam zijn geslaagd voor het practisch gedeelte van het examen voor fröbel-onderwijzeres de dames N. Stroosnij- der alhier en L. Behage te Goes, beiden leerlingen van den cursus voor opleiding tot fröbel-onderwijzeressen alhier. Eindexamen H. B. S. Goes. Geslaagd H. J. van Buren, K. Flip- se, C. D. 't Hooft, J. C. Kram, M. Linden- bei gh, F. A. Moerdijk en J. Rothuizen. Het Fransch op de lagere school. Het gemeentebestuur van Enschede is van plan een gemeentelijken cursus op te richten, waarin gedurende 2 uur per week onderijijs zal worden gegeven in de begin selen der Fransche taal. Deze cursus zal toegankelijk zijn voor alle leerlingen der 6e klasse eener lagere school, die een ver klaring hebben van het hoofd der school, dat zij naar alle waarschijnlijkheid na de 6e klasse te hebben doorloopen, het M O. zullen kunnen volgen.

Vlissingse Courant | 1927 | | pagina 1