SE HOSTE PARADE 1EEP TWEE DUBBELE STUKKEN DINSDAG 31 JUNI BINNENLAND FEUILLETON EINDELIJK OPGELOST Stads= en Provincienieuws Donderdag 23 Juni s.s. THAN No* 143—Jaargang VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbeta ling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels: ƒ1.10, voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs bij vooruitbetaling van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent. Familieberichten van 1—6 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. Nederland en België. Bij zijn aankomst te Brussel uit Genève •verklaarde minister Vandervelde, dat hij niets ihad toe te voegen aan wat hij een Belga-medewerker had medegedeeld, doch wel kon hij nog zeggen, dat hij uiterst tevreden was over het zeer hartelijk onder- koud, dat hij te Genève met minister Bee- laerts van Blokland had gehad. Uit dit on derhoud was hem gebleken, dat Nederland wenschte een overeenkomst tot stand brengen, die de verwerping van het tractaat met België door de Eerste Kamer goed zou maken'. 'Blijkens een Reuter-telegraim vernam de Londensche „Daily Telegraph", dat minis ter Chamberlain na de zitting van den Vol kenbondsraad te Genève onofficieel achter eenvolgens imet de Belgische en de-Neder landsche gedelegeerden sprak over het Scheldevraagstuk. Naar 'het blad meldt, zou hij gezegd hebben, dat de Britsche regee ring hoopt, dat zoowel Brussel als Den Haag bereid zullen zijn de onderhandelin gen "spoedig te hervatten. De prijsverlaging der paspoorten. In haar memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de ze gelwet 1917 en van de wet 'op de kanse larijrechten, zegt de regeering o.m„ dat het doen van vooruitbetalen, bij de aanvrage der kosten van de buitenlandsche paspoor ten niet geschiedt ingevolge de wet, doch slechts een maatregel is, die de met de uit reiking der paspoorten belaste overheden plegen te nemen, o.a. ter voorkoming dat zij, die een paspoort aanvroegen, het niet in ontvangst nemen en onbetaald laten, omdat zij achteraf op het bezit van het aangevraagde paspoort geen prijs stellen. Deze maatregel heeft geenerlei invloed op het bedrag, dat op het oogenbiik der af gifte van het paspoort verschuldigd is. Wie derhalve na het in werking* treden der voor gestelde wijzigingen een paspoort ont vangt, is daardoor niet uiteer verschuldigd, dan wat daarvoor overeenkomstig de ge wijzigde bepalingen mag worden bere kend heeft hij een hooiger bedrag vooruit betaald, dan zal hem het meerdere moeten worden teruggegeven. Het onderwijs-rapport. Verschenen is het verslag van de staats- commisjp, ingesteld bij Kon. besluit van 16 Januari 1925, aan welke werd opgedragen te overwegen in hoever de regeering, met inachtneming van de grenzen, die de open bare kas stelt a. een normale ontwikkeling van het openbaar zoowel als van het bijzonder voorbereidend hooger en middelbaar onder wijs ook in de toekomst kan mogelijk maken b. een redelijk verband kan bevorderen tusschen de salarissen van het personeel van het middelbaar onderwijs aan rijks scholen, het personeel van he't voorberei dend hooger en middelbaar onderwijs aan gemeentescholen, en het personeel van het voorbereidend hooger en middelbaar onder wijs aan bijzondere scholen. Bij het overwegen van de eerste vraag is de commissie tot het besluit gekomen, dat het niet mogelijk is, een stelsel te ontwer pen, waarin de groei van het voorbereidend Naar het Engelsch van MAVIS TRENT. (Nadruk verboden) 16) Opeens werd Hilvardine's gedachtengang afgebroken, doordat de streek, waar ze zich bevonden, haar zoo onverklaarbaar bekend voorkwam. „Ik ben hier zeker al eens meer geweest", sprak ze halfluid, terwijl ze het laantje eens afkeek. „Daar, om den hoek, staat een huisje en er kwam toen juist iemand uit het hek. Ik moet hier zeker, als klein kind, ge weest zijn en had ik nu niet dat nare rood vonk gehad, dan zou ik 't zeker wel herkend hebben maar al wat er vóór mijn ziekte gebeurde, staat me nog maar zoo heel flauw voor." Een angstkreet, opeens, wekte haar uit haar overpeinzingen. Em's boterbloempjes de eerste van het jaar groeiden natuurlijk gelijk die geeltjes dat gewoon zijn vlak bij den waterkant in uit geval een echte mod dersloot. Em had eerst eens even geaar zeld nog eens goed gekeken en toen ein delijk de voetjes gezet op iets, wat ze voor een stevigen steen hield, maar wat echter fiets dan kroos bleek te zijn, waardoor ze in haar volle lengte in de modder kwam te liggen. Ze wist er zichzelve nog uit te Werken eer Hitva haar bereikt had maar 2e zag er erbarmelijk pit, van onder tot boven bemodderd. „Zóó ga ik het dorp niet door gifde zij, >»neen, ik denk er niet aan Daar bedank hooger en middelbaar onderwijs in een be paalde verhouding zou worden gebracht tot de maatschappelijke behoefte van per sonen, die zulk onderwijs hebben genoten. Daarmee kan echter niet worden volstaan. De vraag is, in hoeverre de regeering een normale ontwikkeling kan mogelijk maken. De commissie heeft overwogen, op welke maatregelen der regeering in dit verband het oog moet worden geslagen en nage gaan, of er aanleiding bestaat tot bepaalde wijzigingen. Achtereenvolgens heeft de commissie de aandacht gewijd aan de volgende punten, die van beteekenis zijn voor de toeneming van het aantal scholen en leerlingen a. de eischen van toelating der leerlingen b. de regeling van het schoolgeld c. de ver plichting van gemeenten boven 20.000 zie len een gymnasium te onderhouden d. de voorwaarden van subsidieering voor de bij zondere scholen e. het bedrag van het rijkssubsidie voor die scholen f. het be zoeken van scholen voor het voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs door leer lingen, voor wie een andere inrichting van onderwijs meer gewenscht zou zijn. De commissie heeft overwogen hoever de controle der regeering zich zal moeten uit strekken. Het voorschrift der grondwet sluit vanzelf van deze controle, die bijzon dere scholen uit, die geen subsidie ontvan gen. De vraag is echter of ook het stichten van gemeentelijke scholen, waarvoor geen rijkssubsidie verlangd wordt, onderworpen moet worden aan de goedkeuring der re geering. Het onderzoek leidde de commissie tot de meening, dat er geen aanleiding aan wezig is, om medezeggenschap te geven aan de regeering over het stichten van nieuwe gemeentelijke scholen voor voorbe reidend hooger en middelbaar onderwijs, wanneer die geheel voor rekening der ge meente komen. De commissie is niet van meening dat de wet van 28 Julii 1924 zonder meer in stand behoort te blijven. Omtrent de tweede vraag, in de opdracht gesteld, heeft de commissie- een groot aan tal vraagpunten opgesteld en beantwoord o.m. Zal de wet goedkeuring eischen voor alle gemeentelijke salarisregelingen, onafhankelijk van subsidie-bepalingen Hierop luidde het antwoord ontkennend. Voorts betroffen de vraagpunten de goed keuring van salarisregelingen van bijzonde- de scholen en de subsidieregelen. Minister Kan. In „de Vrijheid" schrijft de bekende jour nalist, de heer D. Hans, geregeld parle- mentsfilms. Hij heeft in het jongste num mer *en zeldzaam aardig filmbeeld van mi nister Kan afgedraaid. Wij knippen uit deze fiim de volgende mooie gedeelten Minister Kan is, in al z'n echtheid, onge dwongenheid, spontaniteit, in 'heel z'n fris- sche temperament en met z'n totaal gemis van valsche schaamte en gewichtig-doene- rij, toch wel een heel aparte figuur in de rij van bewindslieden, die onze parlemen taire geschiedenis heeft opgeleverd. On- Hollandsch. In het buitenland heeft men die dingen rrtëer gezien, zij het dan misschien al evenmin op groote schaal. Maar we her inneren ons toclh allemaal wel den Prins van Wales op een houten péérd in een draaimolen, en het EngeJsche koningspaar in die kleine, amusante auto-tjes op Wem bley, en Engelsche (ministers met kromme pijpen in den mond en golf broeken aan middenin het publiek. Maar Holland, Holland 1 Denk u den staatsman Cort van der Linden, gearmd met Drent- sche boerinnetjes, een leutige lach boven z'n grijzen baard. Stel u wijlen mr. N. G. Pierson voor, boven op een wankele boere- kar, met een openwaaiend colbertje en in z'n blooten schedel. Vertrouw ti een oogen biik /met de gedachte, dat Thorbecke, een officieel bezoek brengend aan Groningen, 's morgens voor da.g en dau Ar met een sier lijken duiksprong neerplompt in het ge meentelijk zwembad van Helpman... De heer Kan is minister geworden, inder daad (och, hij was het al vele jaren, want hoeveel bewindslieden hebben gesteund op den schranderen kop van dezen secretaris generaal Maar de heer Kan is bovenal de heer Kan gebleven. Waarom zou ik, als zijn excellentie het mij niet ten kwade ik voor 1" „We zullen maar even naar het huisje ginds moeten gaan", meende Hilva, ,.en viagen of ze je daar even afdrogen". Hier scheen Em nu nogal mee verzoend, althans ze hield» op met huilen en sprak nc-gal vrij opgewekt „Misschien hebben ze daar wel een meis je van mijn leeftijd en kunnen ze me zoo lang wat kleeren leenen, hè 't Is anders geen net huisje, is 't wel, miss Stone Hilva had veel moeite met het hek, dat vastgebonden zat met een eindje touw. Het huisje zag er dan al bijzonder verwaarloosd uit en toch had zij telkens die vreemde ge waarwording van bekendheid met heel deze omgeving. Ze klopte aan de half-openstaande deui- en daar verscheen nu een man van een al heel vreemd uiterlijk, waardoor zijn leeftijd dan ook moeilijk te bepalen* viel hij kon vijf-en-dertig, maar hij kon ook vijftig zijn in ieder geval zag hij er armoedig en al even slecht verzorgd uit, als de woning zelve. „Wat is er?" vroeg hij. Hilvardine verklaarde de reden van haar komst en verzocht om een handdoek en een borstel, dat ze haar pupilletje weer wat ken schoonmaken. Er was zeker geen vrouw in huis en de man scheen dan ook geen plan te hebben, de dames te vragen of ze binnen wilden komen. „Ik zal een dweil halen", zei hij, terwijl hii langzaam de keuken weer inliep. Duimen-dik stof lag hier overal, zooals Hilvardine door de half-openstaande deur zagen stapels ongewasschen borden stonden, op de tafel. Eindelijk kwam de dweil te voorschijn duidt (en dat doet hij niet, dat weet ik) niet eens verklappen, wat mij het vorig voorjaar overkwam, toen ik hem aantrof op het perron van de Hollandsche Spoor in de residentie, en ik de onderscheiding genoot van met hem te reizen en hij mij vertelde, dat hij naar Haarlem .ging, voor het wets ontwerp inzake de grenswijziging. Maar hoe ging hij Piechtig-officieel Om ginds aan het station door een stoet van hooge hoeden ontvangen te worden Dacht u maar Niemand wist er iets van. De mi nister ging er in z'n dooie eentje... een uur of drie vier langs de Ilaarlemsche grens kuieren. Hij wilde niet „geleid" worden, hij liep zélf wel. Hij wenschre uit eigen oogen te zien. Dit is mr. J. B. Kan. Ten. Voeten uit. Alle ambtelijkheid, alle bureaucratie, alle sleur is hem vreemd. Uit eigen oogen zien. Let nu eens op, hoe hij de schriftelijke vragen van afgevaardigden beantwoordt. Dë meeste ministers doen daar plechtig lang over. Weken lang. Minister Kan stuurt den volgenden dag zijn antwoord in. Daarbij ko/nit dan nog, dat hij in de za ken van zijn departement doorkneed is als niemand anders. Hij is er van zes of zeven ministers de vraagbaak geweest. Nu hij zelf minister is, doet hij het zonder secretaris generaal. Zou hij dien noodig hebben Hij? De heer Kan is een belijder van de mooi ste en beste democratie, die er bestaat. De democratie van den eenvoud. Het is zijn eenvoudige en open natuur, die hem belet om plechtig of gewichtig te doen. Men ziet dan ook altijd den mensen in zijn optreden. Spontaan springt hij op de wankele boere- kar. Plompt hij in het zwembad. Laat hij zich arm in arm met weldadigheidsdames kieken. O, zeker, er zullen wel menschen zijn die het hoofd schudden is-dat-nou- een-minister Most dat nou wel magge Ja beste menschen, dat is nu een minister. En wat voor een Hij verdedigt z'n begroo ting met korte, sterke, geestige redevoe ringen, zakelijk, zonder franje. Hij doet de dingen met een overrompelende vlotheid en kennis van zaken. En hij blijft onder dat heel frisch zag die er ook niet uit en geen wonder, dat Emmie hiertegen wel eenig be zwaar had. Toch poetste Hilvardine er haar zoo goed mogelijk mee afen de man stond er bij, zonder eenig teeken van leven. Hij had niet eenmaal zijn pijp uit den mond genomen, of aan zijn pet getikt. Hilvardine had al eens haar best gedaan, hem aan den praat te krijgen maar ze was niet veel meer uit hem wijs geworden, dan dat hij daar alleen woonde en dat hij in de steen groeve werkte. „Die steengroeve hoort aan vader", viel Em dadelijk in. „Papa komt vandaag thuis en al zijn ond-erhoorigen gaan hem afhalen. Daarom heeft u zeker vrij Hoe heet u „Garth Chris Garth", antwoordde de min-vriendelijke gastheer. „Chris Garth herhaalde Hilvardine in zichzelve. „Kijk, die naam en dat tuintje hooren op de een of andere manier bij elkaar". „Nu, ik ga naar huis", kondigde miss Emmeline aan. „U is vanmiddag toch zeker ook aan het station, mr. Garth Ik zal eens naar u uitkijken, hoor Chris meesmuilde „Dan kunt u lang kijken Ik zal er althans niet bij zijn. Ik blijf kalm waar ik ben met andere woorden thuis Op den terugweg sprak Emmie steeds van haar vader. Maar Hilvardine had nu al zóóveel van sir Heriot gehoord, dat ze er eerlijk gezegd genoeg van had. En niet alleen zijn dochtertje, maar ook de bedien den waren zoodanig van hem vervuld, dat er van niets anders in huis gesproken werd dan over de verdiensten van den heer van Tempestone. Hij had zich al vroeg zoodanig onder alles de oude frissche, rake, kernachtige fi guur, een democraat van den eenvoud en ongedwongenheid. Weest u dus maar heusch niet bang, dat de dingetjes op het departement minder goed zullen gaan, omdat de minister 's mor~ gens als een otter in 't Qroningsche zwem bad Egt, 's middags als een globetrotter ■door de Drentsche venen kuiert en's avonds ais een geboren visscher te peuren zit op 't Hollandsch Diep, en tusschen dat alles in nog een partijtje tennis speelt op Sche- veningen. 't Komt best voor mekaar. En als is het, uiterlijk, wèl een heele sprong van den stijven, statigen, rechten Thorbecke in de zwarte gekleede jas met de zwarte stropdas, tot den beweeglijken, soepelen en joviaien Kan in het fantasie colbertje met den gekleurden zelfstrikker een sprong als een Lindbergh over den Oceaan ze zitten toch maar in 't zelfde torentje en de geachte Nederlandsche Maagd kan bést in haar schik zijn. Het meenemen van dieren in den trein. De Nederlandsche Spoorwegen hebben het tarief voor vervoer van levende dieren die door reizigers medegenomen worden en waarvoor tot dusver verschuldigd was de prijs voor een kaartje van de klasse, waarin het dier vervoerd werd, met 50 verlaagd, zoodat voortaan maar de helit van den enkelen reisprijs voldaan behoeft te worden. Bij vervoer van een hond in een hok in den bagagewagen zal dus voortaan slechts een halve enkele reis derde klasse betaald behoeven te worden. VLISSINGEN, 21 JUNI De Belgische loodsen. Onder het opschrift„Wat de nieuwe toestanden in de scheepvaart vereischen" schrijft „Pilot" in het „Hbld. van. Antw." In verband met de uitbreiding van de scheiden in zijn militaire loopbaan, dat hij het Victoria-kruis verdiende nu al tien jaar geleden maar met zijn huwelijk had hij zich uit den diénst teruggetrokken en zich op zijn eigen landgoed gevestigd. Lady Tempest was echter al heel gauw na Em- meline's geboorte gestorven en ofschoon sir Heriot toen geen onmiddellijke verande ring in zijn levenswijze bracht, had hij zich toch steeds bereid verklaard zijn vaderland te dienen, mocht dit hier soms behoefte aan hebben. „O, ik dacht in 't eerst dat mijn hart bre ken zou, toen ik hoorde, dat hij naar het front ging vertrouwde de oud-tante Hilva toe, terwijl ze dien middag naar het station reden om den heid af te halen. „Maar ik wist dadelijk, dat hij er zich toch niet in zou kunnen schikken om zoo werkeloos thuis te blijven. Ik geloof, dat het 't bitter ste uur van zijn leven was, toen arme Em dacht, dat hij onmiddellijk na hun huwelijk weer zou weggaan. Je ziet wel. lieve", be sloot miss Tempest dus weer in een van haar vertrouwelijke buien, „dat het niet precies een huwelijk uit liefde was. 't Was alles voor de j'ongeiui in orde gebracht door de wederzij dsche familiebetrekkingen. Maar ik geloof, dat hij toch ech^ veel van Emmie hield, haar oprecht betreurde en ofschoon hij met October al vijf-en-dertig wordt, heeft hij nooit..." „Spreekt u van pappie viel Emmie haar in de rede, tot niet geringe ontsteltenis van het babbelachtige oude dametje. „Schrik maar niet, tantetje, ik hoorde niet, wat u zeienkel maar, dat u miss Stone vertelde, hoe oud papa was. O, kijk eens, al die menschen daar 1" „Ik vergeet nu altijd dat het kindi ook INSTITUUT VOOR R8EIQERS8NÏWIKKEUNG des avonds 8 uur, in het ALHAtVi BR A-THEATER V0LLE8SG ORKEST. Toegangsprijzen f0.6G en f0,40 (betasting inbegr.) haven van Antwerpen, met als gevolg een maar steeds toenemend verkeer van zee- en binnenschepen, waarvan de lengte en de diepte tot het maximum opgevoerd worden, mag er wel! eens op gewezen hoezeer de kwestie opleiding en het verkrijgn van 'bekwame rivier- en zeeloodsen, ook terzel- vertijd de noodige aandacht verdient. Bij elke aanvaring of stranding waar van de gevolgen steeds zeer erg kunnen zijn omdat zij een onderbreking in het scheepvaartverkeer kunnen veroorzaken is lengte en diepgang van het schip een voorname factor. Daaruit mogen we aflei den, dat een zulk danige onderbreking steeds meer voorkomen kan bij een druk ker verkeer. En zulks gelat voornamelijk voor Ant werpen, waar in den toegang, die Schelde heet, nog steeds dezelfde kronkelingen, veranderlijke stroomingen en gevaarlijke zandbanken zich bevinden. Verdrietig zoude het alsdan zijn den gang geblokkeerd te zien, terwijl zoovele milioe- nen worden besteed aan de vergrooting en uitrusting der haven van Antwerpen. De vraag is nu hoe kunnen we een zulkdanig gevaar tot het minimum terug brengen Waarop ik als antwoord geef zorg dat het loodsenkorps en inzonderheid het rivierloodsenkorps (de gevaren waar van hierboven sprake is kunnen slechts ge beuren op het traject VlissingenAntwer pen) voor zijn taak is opgewassen en waardoor dan voornamelijk dient verstaan, dat het korps in kwestie mede is gegaan met de veranderde scheepvaart, waarvan de overgang van zeil in stoom, van kleine "schepen tot de allergrootste en van een klein verkeer tot een maar steeds toene mend, bijdragen tot de gevaren waarvan hierboven sprake is. Een betere bebakening en beboeiing voor de dagvaarteen zeer goede verlich ting des nachts van de Schelde, verlichting die voorzeker hier en daar nog beter zoude kunnen zijn, en die buiten een drukker nachtverkeer van allerlei zee- en binnen schepen voornamelijk toelaat dat ook de groote schepen des nachts met méér zeker heid van Vlissingen naar Het Boompje (uiteinde reede Austruweel) en omgekeerd kunnen varen, zijn hoegenaamd niet vol doende om te kunnen zeggen, dat al het mogelijke is gedaan inzake de meeste ze kerheid voor de scheepvaart. En nu volgt de vaststelling dat aan de opleiding van de rivierloodsen nog steeds geen verandering is gebracht en 'zij nog steeds op denzelföen voet gebeurt, als ten tijde dat het getal schepen naar Antwerpen de tien niet overtrof, met een maximum tonneninhoud van vijf duizend ton voor enkele schepen. Juist in die opleiding tot rivierloods zit zooveel inzake die zekerheid, omdat het een kapitaal punt is dat candidaten in staatsdienst en in het bezit van een diploma van kapitein, le of 2e stuurman ter lange omvaart of kustvaart, ook de eersten in aanmerking zouden moeten komen voor deti rivierloóclsendienst, en zulks onverschillig den diensttijd in een anderen staatsdienst. Op die manier krijgt men een korps jonge loodsen, die buiten de noodzakelijke vakkennis ook een redelijke dosis taaiken nis en kennis aan zeemanschap opgedaan ooren heeft!" zuchtte miss Tempest. „Ik ben bang, dat ik wel weer wat veel gezegd heb, miss Stone maar ik weet, dat ik aan u alles veilig toevertrouwen kan." Hilvardine knikte eens lachend. Miss Tempest was een hoogst-eigenaar- dige persoonlijkheid ofschoon ze bij tijden heel best de groote dame kon wezen, had ze soms moeite haar tong in bedwang te houden. Heel het dorp was in. feestdos, om den slotheer te ontvangen en luide klopte dan ook Hilva's hart, toen de trein eindelijk bin- nenstoomde, te midden van de geestdriftige toejuichingen. Miss Tempest was er op ge steld geweest, dat de gouvernante Em naar het station zou geleiden maar Hilva van haar kant had er op aangedrongen, dat zij weer dadelijk zou mogen weggaan, zoodra sir Heriot gekomen was. Ze wist immers, dat er dan voor haar geen plaats zou zijn in het rijtuig de terugrit toch zou met groote statie plaats vinden en Em was één en al opgewondenheid, als ze dacht, hoe niet paarden, maar menschen den landauer in triomf naar het kasteel zouden rijden. Hilva hield haar pupilletje dus stevig bij de hand, tot een lange, slanke gestalte, met kennelijke militaire houding, in een van de eerste klasse coupé's werd gezien en dan ook regelrecht op miss Tempest en Emmie afkwam. „Papa papa riep Emmie, die zich in de vreugde van het weerzien aan niets of niemand om zich heen^stoorde. En met een sprong lag ze in haar vaders armen. (Wordt vervolgd.) SlMIfsffT PER D005 VAFÏ (IOffi PER EhUEL TABLET)

Vlissingse Courant | 1927 | | pagina 1