1000 150 100 25 18 JUNI Eerste Blad No. 141 65e Jaargang! EBRIEVEN Uitgaf!firma F. VAN DE VELDE Ir,.Wetstraat 58-60, Vlissingen. Telel. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zendag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Knn e %saoM ?nn CFUtf een ongeluk. UUU Brieven uit de Hofstad FEUILLETON EINDELIJK OPGELOST Beursbeschouwingen elen der commu- gemeenteraad in :h is. Ook de leven de arme communistisch dient er te wor- boosaardig is als island en boven doen, daar de prefect van de J. K. B. NTEL. chtige, regenach- egen er gelukkig udingsvermogen landje bekend is. wijten, dat een dat algemeen iedereen heeft", Maar voor een zeker daardoor, veel te ij del zijn tteuze beige uni ons regenman- wel anders wor- wel gelijk geble- rantels in allerlei ij gen, in donker- anabruin en ver- rde lichte tintjes, ers over een wit )it t i iet een band van van leer afgezet. Er behooren lardige hoedjes van gelijke .tof en in gelijke leur. Straten bij egenweer zullen lus niet meer dat iombere, grauwe eeld vertoonen j an weleer als nen er zoo veel rissche, vroolijke leuren in tegen- omt. Verschillende Ceintuurs. Geen japon is tegenwoordig oltooid als ze iet met een cein- uur is afgewerkt. Vlen vindt cein- uurs in de groot- verscheiden- eid, van het lympele bandje aponstof dat met noop en knoops- ;at gesloten is tot rijke bayadè- sjerp van ge looide, soepele ij de, die 'n paar naal om bet li- haam is gewon- ien en met een noop en lange linden i§ afge- verkt. Een varia- ie op dit laatste ;enre, dat bijna gebruikt wordt, knoop niet van met een enkele met franjes ge- oiletjes zien we an gekleurd leer, ig staan bij slan- enlcele maal vin. ;te ie r een uitgaans- kleertjes. ippen er een ge ne kleertjes voor fijne jurkjes, de naald- en bor- deze versiering tijd een nieuwe e bogen en krul- ïikte bouquetjes, n hebben af ge- kindergoed. Het :envoudiger, de trisch. |jel veel Engelsch plaats van met Jversieringen van J/e cirkels of ruit- Jursel in de'platte (eiken, de anjers (hoeken zijn. On- in den goeden Jbyjurkje kaal en har wij vrouwen lan meer eenvou- [iden niet graag lykleertjes willen (ooie exemplarei WLHEL.MINE VLISSiNGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren/ 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor Belgie en de overige landen der Post-Unie, bi] wekelijk- «che verzending 4.15bij dagelijksche verzending 6.10. Afzonderlijke nummers 5 eent. ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels J 1.10 j Familieberichten van 16 regels 1.70, voor lederen regel meer 26 cent. Reclames 52 cent per regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 75 cent, voor eiken regel meer 15 cent. Bij abonnement speciale prijs. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Oorlogjes. Collecte. Van huishoudelijk standpunt bezien ver keert de residentie in tweeërlei opzicht in een gunstige positie. Ze üigt vlak bij een visschersplaats en kan dus gemakkelijk aan allerhande soorten zeebanket komen en ze ligt nabij het Westland, Holland's mooiste groenten-tuin, zoodat zij dus vlak bij de tuinbonw-producten is. Maar, het noodlot wil, dat wij in de resi dentie juist wat visch en groente betreft, danig worden afgezet. Voor den visch be talen wij 1 (X) procent en voor de groenten misschien wel 200 procent te vee!. We wor den schromelijk afgezet, wat iedereen kan nagaan ais hij maar even de prijslijsten der veilingen en van den afslag nagaat. Een haring kost aan den Scheveningschen afslag in den regel nog geen twee cents. Wij betalen er grif een dubbeltje voor, als het geen twaalf centen is. De bloemkool ligt in het Westland op groote stapels te rotten, omdat ziji te klein van stuk zijn voor twee en drie centen is die te koop in de residentie betaalt de huismoeder vijf tien a twintig cents voor een miniatuur kooltje. Het zijn de kleinhandelaren, de ven ters die ons op deze wijze villen. Eindelijk is nu tegen den haring-woeker een actie begonnen. Eén der reeders is be gonnen met zelf te laten venten en eens klaps tuimelt de prijs tot zes, zelfs vijf cents. Men vertelde ons, dat er gezinnen op Sche- veningen zijn, die 's morgens even uit venten gingen met haring ieder een vijftig stuks verkochten en ieder met ongeveer vier gul den winst thuis ikwamen. We gunnen graag ieder zijn voordeel, maar de consument is er de dupe van. Het haring-wc-tje, dat thans is ingediend bij de Tweede Kamer, beves tigt de reputatie van onzen vischhandel in het buitenland de directe actie is begonnen ter bescherming van den binnenlandschen consument. Wanneer er meer haring wordt gegeten, wordt niet alleen een uit gezond heidsoogpunt goed werk gedaan, maar wordt ook voorkomen dat aan het einde van den zomer enorme hoeveelheden haring ingezouten worden en den winter door be waard worden om het volgend voorjaar als „versche, nieuwe" aan den man te worden gebracht tegen een veel te hoogen prijs. De directe actie is door één der reeders ingezet en het succes is al verzekerd. De klanten zijn legio en de venters zullen heel wat harder moeten werken om een duitje te verdienen. De Soheveningers kan men het ternauwernood aanrekenen dat zij op die woeker-methode voortgingen, want van de snuggerste zijn ze niet en zij hebben mis schien heelemaal niet begrepen, dat zij zich zelf zoo'n kwaad deden met hun eeuwig be drog. Als het gelukt den haringhandel onder de knie te krijgen moet de groentenhandel eens een beurt hebben. Als eens een West- landsChe tuinder het aanpakte om hier te laten venten, zou hij ook goede zaken kun nen maken. Sedert den oorlog zijn hier en daar groente-halletjes verrezen, die aan vankelijk wel aardig de concurrentie voer den, maar die langzamerhand ook aan de hooge prijzen zijn gaan meedoen. Voor de huisvrouwen-vereeniging is hier nog een Naar het Engelsch van MAVIS TRENT. (Nadruk verboden) 14) Dat antwoord, op zachten toon gespro ken, klonk uiterst-beslist. Hilva hield nu ook niet langer aan, want ze wilde niet trach ten, een vertrouwen te winnen, wat haar op 'c laatst toch wel geschonken zou worden. Maar dien avond zou zij zoover nog niet komen althans, toen Louise eindelijk de stilte weer verbrak, was dit om nog slechts liaar uitspraak te herhalen met een „Neen, ik zou er nooit van kunnen pra ten, Hilva En je belooft mij toch wel, dat je er ook niet over spreekt, eer ik zeg, dat je het doen kunt Hilva moest wel toegeven en ze vond. dat haar zusje zelve over een groote wils- kiacht beschikte Hvlva's kussen was nat van tranen dien avond eer ze slapen ging maar bij het aanbreken van den nieuwen dag was ook haar angst verdwenen vooral toen ze Louise nu weerzoo frisch en vroolijk zag. En zóó aanstekelijk werkte dit op haar, dat ze opgewekt werd, zooals de heer Oobbs haar nog nooit gezien had. Hij voelde er zich dan ook door getroffen, evenals door haar schoonheid, en in zich- zeiven prevelde hij Louise is een aardig, leer ding maar miss Hilvardine, met haar vorstelijke houding, is een bepaalde schoonheid". De scherpe, koude lucht prikkelde Hilva zóó zeer, dat ze zich buitengewoon krach tig gevoelde. Ze wist, dat ze een leven van Lard werken voor zicli had en daarom zou flink terrein van actie. In Berlijn worden de prijzen van de markt per radio omgeroepen en ieder kan dus weten hoeveel hij of zij te betalen heeft. Onze huismoeders zouden verstandig doen met eens meer aandacht te schenken aan de noteeringen der veilingen, zooals die in de kranten worden gegeven en zij zouden het dan eens moeten vertikken om meer te betalen dan een normale winst boven die noteeringen. Een klein beetje directe actie en het gelukt wel ook dezen woeker den nek om te draaien. In Amster dam woedt al zoolang de melkoorlog in den Haag moet de groente-oorlog maar eens uitbreken. De oorlog op woning-gebied dreigt in middels spoedig uit te breken zoodra op 17 Juli a.s. de huurwetten komen te vervallen. De gemeenteraad heeft afgewezen dat er een gemeentelijke verordening zal komen en weldra zal men dus aan de genade van de huiseigenaren zijn overgeleverd. Met aller lei cijfers tracht men aan te toonen dat er te veel woningen zijn en dat er dus verschot is. Dat is altegader theorie, want de prak tijk is anders. Er staan wei veel woningen leeg, maar de zaak is, dat die niet het ge- wenschte type hebben en dat met name voor den middenstand er een tekort is aan goede en algemeen gewenschte huizen. Het goede type. dat vóór den oorlog is gebouwd, is niet meer gevolgd en thans is daaraan een tekort. De gevolgen daarvan zullen niet uitblijven. Op dit punt is onze woning-wetgeving zeer ten achter en wel terdege ware op dit punt iets te bereiken b.v. door het stichten van een rijks-tfiypotheekbank, die het moge lijk maakte, dat veel meer dan tot nu toe men in de gelegenheid werd gesteld eige naar te worden. Maar op dit punt schijnt de wetgever geen lust te hebben tot mede werking. Wat zij op het punt der goed- koopere woningen deed, is niet aanstonds een succes. Van de gemeentewoningen staan er vele leeg en het gelukt niet ze verhuurd te krijgen, omdat men ze te duur vindt. En in werkelijkheid moesten ze nog veel duur der zijn. Alle hooge illusies die men bij de stichting daarvan heeft gehad, zijn vrijwel mislukt en het is thans een hopeloos pogen om de zaak zoo min mogelijk te doen mis lukken. Er wordt hier ter stede nog druk gebouwd, maar het is de vraag of dit zóó zal blijven, indien er niet spoedig verande ring komt en de huren dalen zullen. Wij zien met belangstelling het proces, dat zich op dit gebied nu spoedig zal gaan afwikkelen, tegemoet. Den Haag heeft zich voor de slachtoffers van de stormramp in het oosten van het land weer goed gehouden. De collecte die Zaterdag op groote schaal is gehouden bracht ruim zeventig mille op. Als men ziet, dat in Utrecht, waar de bevolking eèn der de deel van den Haag telt, maar tien mille is opgebracht, dan maakt de residentie een goed figuur. Er is dan ook met volle kracht gewerkt. Tal van vrachtauto's met strijkjes en jazz-bands beladen, trokken den gan- schen dag langs de straten en om elke auto heen zwermden jonge meisjes die collec teerden. Een collecte langs de huizen, ver koop van bloempjes en dan nog muziek, op die drie manieren moest er wel uitgeklopt worden wat er te kloppen viel. De organi satie van een dergelijke klopjacht schijnt steeds beter te worden, maar wij zouden wel wenschen dat het systeem alleen voor dergelijke bizondere gelegenheden werd be houden en dat de jaarlijks weerkeevende collectes voor blijvende instellingen verdwe nen. Bij een gelegenheid als voor deze ramp geeft ieder, omdat hij iets geven wil ze nu nog maar eens dubbel genieten van de enkele dagen vacantie, die daaraan voorafgingen. Ze stelde zich dan ook heel wat voor van het rijden op den vijver, die particulier bezit was van den heer Dobbs, waarom deze dan ook een kleine entrée hief van ieder, die er toegang verlangde, wat den armen van de streek ten goede kwam. „Gaat u niet rijden, miss Hilvardine Het was de heer Dobbs, die haar deze vraag deed, terwijl zTj naar haar zuster stond te kijken. ,,U moest mij toch ook „Hilva" noemen, mi. Dobbs", drong zij. „Goed Wanneer je dat liever hebt? En hoor dan eens hier, Hilva als je ooit in moeilijkheden verkeert, klop dan gerust bij ons aan. Ik zal mij volstrekt niet met je zaken bemoeien en je evenmin lastige vra gen stellen, als ik deed, toen ik kleine Louise tot mijn dochtertje aannam. Zij is nu genoegzaam verzorgd maar jij staat zoo heel alleen op de wereld. Ais je dus ooit eens hulp noodig hebt, dan kun je op mij rekenen J" En zoo welgemeend^ klonken deze woor den, dat Hilvardine er oprecht door getrof fen was en dan ook heei vriendelijk sprak ,,U is wel goed, mr. Dobbs en natuur lijk zal ik een dankbaar gebruik maken van uw aanbod, als dit soms noodig mocht blijken." HOOFDSTUK VIII. Het theeuur op den middag is iets, waar men zoo gauw niet van kan afzien en daar de vijver nog al op behoorlijken afstand van het kasteel lag, en de schaatsenrijders liever geen minuut langer van de baan wegbleven, schonk mrs. Dobbs bij derge lijke gelegenheden thee voor haar gasten in het prieeltje, achter het schuitenhuisje. en meeleeft met dè ongelukikigen, maar bij die gewone collecten geeft het overgroote deel alleen om van het gezeur af te wezen. Trouwens de groote moeite die men heeft om voor deze laatste soort collectes per sonen 'bereid te vinden om op post te staan, bewijst al dat het geen aardigheid is om dit werk te doen. Voor de stormramp-col lecte boden zich krachten bij overgroote massa aan voor de andere heeft men al zijn toevlucht moeten nemen tot betaalde krachten, die een bepaald deel van de op brengst van hun busje ontvangen, een systeem dat al bizonder onsympathiek is. Het loopt met die stormcollectes wel wat de spuigaten uit en het zou daarom ge- wenscht zijn het middel te reserveeren voor buitengewone gevallen. Dan houdt het zijn waarde en zijn kracht gelijk nu weer duide lijk is gebleken. EIBER. De bewegingen op de geldmarkt te BerlijnInvloed op de Amster damsche geldmarkt. Rubberwaar den opnieuw flauwer. Ook Tabak ken lager. Scheepvaart waarden stationairDe vergadering der Java-China-japan Lijn. Petroleums on gedecideerd. Kunstzijde aange boden. Philips hooger. Ameri kanen ongeanimeerd. Aanhouden de vraag naar nieuw kapitaal. De ontwikkeling der geld- en fondsen- markten hier en in de omliggende landen blijft in hooge mate interessant voor den wetenschappelijken waarnemer, maar levert den practischen beurzenier en den speculant geen groote voordeelen op. Dat bijna tien jaren na het tot stand komen van den vrede de gevolgen van den oorlog nog steeds zichtbaar zijn in de fluctuaties der geld koersen is ongetwijfeld een belangwekkend verschijnsel. Vooral te Berlijn doet zich de laatste weken weer dit verschijnsel voor. Van een normalen toestand in de geldwereld is daar nog geen sprake. Steeds wordt de schijn weer voor het wezen der dingen aangezien, wat i.e. wil -zeggen-, dat men de geldruimte met den kapitaalsaanwas indenti- ficeert en daarop zijn speculatieve trans acties baseert. In Januari van dit jaar was de geldmarkt in Duitschland zoo ruim geworden, dank zij den toevloed van buiten- landsch kapitaal en den aanwas in eigen land, dat de Rijksbank kon overgaan tot verlaging van het disconto van 6 tot 5 Het bleek toen al dadelijk en de president der Rijksbank verwachtte niet anders dat het buitenland een dee? zijner credieten begon in te trekken. Het beschouwde den economischen toestand van Duitschland nog niet als normaal, wilde wel aan den opbouw van het bedrijfsleven blijven medewerken, maar bleef daarvoor een hoogere remunera te vragen dan in landen, waar de in- dustrieele bedrijvigheid zich heeft kunnen consolideeren. Men was dan ook al spoedig genoodzaakt de 10 couponbelasting, waaraan men ook de in het buitenland gesloten leeningen wilde onderwerpen, op te heffen. En toen men ter beurze van Berlijn den nieuwen voorspoed der Duitsche bedrijven aangreep om 'n hausse in grooten stijl op touw te zetten en steeds meer kapitalen voor de speculatieve beurszaken aan de banken werden onttrokken, heeft de president gemeend te moeten ingrijpen. Eerst werden beleeningen opgezegd, met het gevolg, dat de beurskoersen 50 tot 100 daalden, hierop is de vorige week de discontoverhooging van 5 tot 6 Even na drieën verdween zij daar dan ook zelve en zorgde er voor de heerlijk-geurige thee en koffie, waar haar huis voor bekend was en van dat oogenblik af gaf zij een onnoemelijk aantal kopjes uit, die dan ver der rondgedeeld werden door wie maar hel pen wilde. Daarom maakte ze dam ook heel graag gebruik van de diensten, die Hilvar dine haar bood. „Zoo, kom jij me wat helpen, kindje Dat is wel goed, wamt er zijn zeker heel wat luitjes, die naaf een kopje warm drin ken verlangen Em zoo druk in de weer was de nijvere huisvrouw dat ze misschien voor het eers' van haar leven Louise niet miste Deze jongedame had het zoontje van den dominé zijn schaatsen helpen aandoen, hem toen evem op sleeptouw genomen, maar hem verder aan zijn lot overgelaten, waarna zijzelve achter een groepje laurierboömen verdween, die aan den eenen kant den vij ver begrensder)'. Haar schaatsen legde ze zoolang onder een stiuik en niemand van de rijders kon baar hier bespieden, want ze was geheel achter het lage geboomte ver borgen. Eer ze nu weer de laan betrad, keek ze eens even op haar horloge em zag, dat het al bijna kwart voor vieren was. ,,'t Zal wel gauw donker zijn", sprak ze „maar in ieder geval moeten we het toch maar eens probeeren." Ze had dien sleutel bij zich van het hek In den hoogen muur, die de landerijen van het kasteel omringde en waardoor ze zich dus toegang kon verschaffen tot den groo ten weg. „Ik zal' hem drie minuten geven"Ja!fcrcht ze, „en als hij dan niet komt, ga ik'weg". Deze tijdi was juist om, toen een scherp fietsbelletje werd vernomen en Raimond' Cedwav op eens naast haar stond. gevolgd, niet de waarschuwing, dat men de leeningen in het buitenland moet beperken tot die, welke tot een verhooging der Duitsohe productie kunnen dieneh. Door deze discontoverhooging hoopt de Rijksbank te voorkomen dat de vele kortloopende en binnen twee maanden vervallende credieten zullen worden vernieuwd en de Rijksmark niet een al te groot aanbod zal hebben te weerstaan. Op de Berlijnsche beurs is na den storm een stilte ingetreden, die haar deugd kan doen. Volgens den president der Rijksbank is het niveau der Berlijnsche koersen over het algemeen nog te hoog. Intusschen is het begrijpelijk dat ook op de Amsterdamsche geldmarkt aanstonds de reflexbeweging der gebeurtenissen in Berlijn merkbaar zijn geworden. Het particulier disconto noteert reeds enkele weken boven het disconto der Nederlandsche Bank, tengevolge waarvan de Binnenlandsche disconteeringen sinds 23 Mei van 99 millioen tot 153 millioen zijn gestegen. In hetzelfde tijdsverloop heeft de Nederland sche Bank in verband met den hoogen dollarkoers goud en goudwissels moeten afgeven en gelijk we reeds eerder opmerk ten, moest te Amsterdam de mogelijkheid eener discontoverhooging onder de oogen worden gezien. De jongste weekstaat geeft daarover nog geen uitsluitsel. Het blijkt, dat de lagere Pondenkoers tot vernieuwing van den goudvoorraad heeft in staat gesteld, anderzijds houdt het beroep op de centrale credietinstelling aan en het zal voor een deel van de ontwikkeling der geldzaken in Duitschland afhangen, of men ten onzent al dan niet tot verhooging der rentetarieven zal moeten besluiten. Om de Amsterdamsche fondsenmarkt be hoeft men dat niet te doen. Want de specu latie overschrijdt hier waarlijk niet de grenzen der voorzichtigheid en de vrij beduidende koersdaling, die voor meerdere fondsen is ingetreden, leidt eerder tot afwikkeling, dan tot uitbreiding van zaken. Dit geldt met name voor Rubberwaarden, die ook deze week doorgaans weer een flauw verloop hadden. Gedurende de eerste helft dezer maand zijn aand. Rubb. Cult. Mpij., „Amsterdam" van 320 tot 290 (7c ge daald, aand. Vico van 205 tot 180, Hessa van 460 tot 420, Serbadjadi van 320 tot 294, etc. en dit in weerwil van de restrictie der Engelsche exporten tot 60' der standard-productie. Dat loopt geheel tegen alle verwachtingen in en men breekt zich te Londen het hoofd over de oorzaken. Dat deze zouden schuilen, althans uitsluitend zouden schuilen in de geruchten over een opheffing der restrictie, is moeilijk aan te nemen. Intusschen is de Londensche rubber- prijs gedaald tott sh. 6 d. en zijn de voor raden daar verder toegenomen. De afdeeling der Tabaksaandeelen onder vond den weerslag van de flauwe stemming vóór Rubber. De mooiste partijen Sumatra zijn thans verkocht en de nog komende vei lingen brengen vermoedelijk eerder teleur stellingen dan verrassingen en dit verschiet werd deze week in de koersen verdiscon teerd. Na de flauwe stemming, die eenige weken voor Suikeraandeelen heeft bestaan, hebbed deze zich ditmaal een weinig kun nen herstellen. Voor Scheepvaartwaarden was ook van eenig herstel sprake, dat ook wel gemoti veerd is, omdat de vrachtenmarkt in de maand Mei een lichte stijging van het niveau heeft ondergaan en de vraag naar laadruimte nog altijd bevredigend is. Het irdexcijfer voor de maand van de „Econo mist" is van 129.21 in April tot 129.61 ge stegen. Het feit dat de meeste reederijen „Ik wist, dat je komen zoudt", sprak hij. Ze keek hem aam van onder den rand van haar zwart-fliiweelen hoed en schudde weifelend het hoofd. „Nu, 't scheelde toch niet veel, of je hadt mij hier niet gezien antwoordde zij. „Het was verbazend gezellig op de baan, Rai- mond. Ik wou, dat je er ook bij kon zijn t" „Verbeeld je, dat ik mij eens vertoon de zei hij met een ondeugend lachje. „Herinner je je nog dien laatsten keer nu zoowat een jaar geleden toen ik den moed had) gevat, me bij je pleegouders te komen voorstellen, en toen de heer Dobbs mij regelrecht betuigde, dat als moeder zijn, viouw em hem niet goed genoeg achtte om mee om te gaan, ik dan ook wel weg kon blijven... En jij, kleintje, moest dat alles maar aanhooren Ja, maar dat was niet meer dan mijn verdiende loon, want zelf had ik je im zoo'n moeilijk parket gebracht", viel Louise hem in de rede. „Wij zijn altijd goede vrienden geweest, nietwaar Raimond „Neen, niet alleen goede vrienden", ant woordde hij beslist, „maar van het eerste oogenblik af hebben wij elkander liefgehad, althans ik jou. Ik heb vreeselijk het tand aan die bedekte manier van omgaan en veel liever zou ik moeder en grootvader regel recht vertellen, dat ik je liefheb en dat ik van plan ben je te trouwen 1" „Raimond... „Nu, je zult toch niet beweren, dat dit nieuws voor je is „Neem, dat is zoo En anders zou ik ook niet hier zijn. Maar, Raimond, vertel eens even Ben je bang voor je grootvader Een korte pauze volgde, waarop de jonge mam, met een verlegen lachje, antwoordde „Ik geloof 't wel. Maar 't is niet alles mijn schuld Grootvader is heel goed, zie je, gr isSfi overgaan tot den aanbouw van nieuwe schepen, bewijst ook wel dat de directies de naaste toekomst van het scheepvaart bedrijf niet ongunstig inzien. Dat aandeel houders zich niet moeten verbeelden op den gang van zaken invloed te kunnen uitoefe nen, heeft de bekende heer Bermhard op de vergadering van de Java-China-Japan lijn ondervonden. Deze heer bezoekt tal van algemeene vergaderingen en heeft allengs een groote vaardigheid gekregen in het stellen van vragen en het disputeeren met de leiding in die vergadering en hoewel hij niet steeds met leege handen naar huis ging, is hij ook nu toch weer met een kluitje in het riet gestuurd. Het is mogelijk dat ge noemde heer het „er wat dik oplegt", maar dat aandeelhouders niet mogen weten op welke wijze nieuwe schepen, waarvoor geen geld aanwezig is, zullen worden betaald, lijkt ons toch wel een wat al te ver door gevoerde autocratie. Op de afdeeling der Petroleumwaarden was er weinig te doen, de koers van aan- deelen Koninklijke fluctueerden op het ver laagde niveau enkele procenten en over de voorgenomen productiebeperking van olie hoort men nog steeds niets positiefs. De onvaste stemming aan de Berlijnsche beurs is oorzaak dat men hier op de afdee ling der Binnenlandsche Industrieele aan deden de vraag naar Kunstzijde-aandeelen bijna geheel heeft zien ophouden. Daaren tegen blijven aandeelen PIuTipslampen ge vraagd in verband met het schitterende succes der jongste inventies op radio- gebied. De Amerikaansche markt had een onbe duidend verloop. De opnieuw verminderde onuitgevoerde orders der Steeltrust heeft het optimisme inzake de Amerikaansche ijzerindustrie aan het wankelen gebracht. Op de Beleggingsmarkt is het merkbaar dat het geld minder ruim is. Toch houden de nieuwe emissies aan en zijn ook deze week enkele nieuwe uitgiften aangekondigd. Geld op prolongatie 4 maar van* het eerste oogenblik af hebben we elkaar al niet begrepen. En ik denk, dat dit veelal kwam door moeder's optreden ze heeft mij altijd zoo diep willen doordrin gen van het belang van onze goede ver standhouding, dat ze me daardoor juist van den ouden man afhield „Ja, nu vat ik ook, waarom je er hem niets van hebt kunnen zeggen, dat we el kaar liefhadden Maar tegen je moeder, dat is toch iets anders „O, ze weten wel, dat ik mr. Dobbs ken. Ei' in zeker opzicht houden ze het er voor, dat die vriendschap al veel hechter is, dan dit in waarheid het geval mag heeten." „Ze denken dus, dat je het heel goed vinden kunt met oom Albert, zoodat je met mij wel moogt flirten op clande stiene wijze riep Louise nu vrij heftig. „Ja, en T ergste is nog wel, dat dit eigen lijk maar al te waar is", voegde zij er bij, met groot zelfverwijt. „Maar Louise, hoe kan je nu zoo spre ken", troostte hij haar. „Heb ik je al niet herhaaldelijk gezegd, dat iik tegenover heel die wereld voor mijn engagement zal uitko men, zoodra ik een-en-twintig ben Tot zoolang dus tot October zeg ik nog niets, want tot zoolang ben ik nog geheel afhankelijk van mijn lamihe maar na mijn verjaardag heb ik driehonderd pond per jaaren wat grootvader dan ook verder met zijm geld wil doen titel en landerijen vervallen met zijn dood aan mij Maar als je liever hebt, dat ik er dadelijk voor uit kom, dan ben ik bereid nu onmiddellijk met je mee te gaan naar je oom..." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1927 | | pagina 1