leien ZATERDAG 4 JUNI Eerste Blad VÜsslngen. MD A GEMEENTEBESTUUR iMAVE Kinderen. Brieven uit de Hofstad lelburgsche ipij v. Stoomvaai ■eren en vee. FEUILLETON EINDELIJK OPGELOST e-No. 13Ö- 65e Jaargang^ :1927a- van.- n.m. 518 5.3S 6.09 6.25 i 6-59 7.16 7.58 8.16 9-03 9.23 iUjkhedeti, Openbsr* gaderingen eaz. elijk3 bicscoop-voo'- is 8 uur. Woens. Zondagmiddag mina. lederer 1.30 soirée dansante, af cabaret-avond, terdag- en Zondag- matinée-dansante. ag en Vrijdag, Con- ir. ondag Thé-dansantt ïnsdag, Donderdag I l, Soirée-dansante a. Zondag 5 er, Thé dansante van Soirée-darisante van Concert, Grand Hote! Driedaagsch 1 t Marine Sanatorium- I juni, aanvang 8 uur ndag 6 Juni, aanvang I VÜSSINGSCHE COURANT Dit nummer bestaat uit 2 bladen. WEGENS HET PINKSTERFEEST ZAL MAANDAG 6 JUNI DE „VLISSINGSCHE COURANT" NIET VERSCHIJNEN. SLUITING BUREAUX DER GEMEENTE OP 7 JUNI A.S. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen brengen ter algemeene kennis, dat op den zgn. 3en Pinksterdag, Dinsdag 7 juni a.s. de bureaux van alle openbare in stellingen der gemeente voor het publiek gesloten zullen zijn, zulks met uitzondering van het kantoor van den Burgerlijken Stand, welk kantoor voor het doen van aangiften van geboorten of overlijden op dien dag zal zijn geopend van 1112 uur des morgens. Vlissingen, 2 Juni 1927. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WüELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. 24 cent 54 cent 90 cent dubbel kruis. -50—55 cent 90—100—110 -75—85 cent itrokken. 110-150 95-110 125—140 valiteiten mdergoederen. 65—75 cent 105 cent 98 cent Zijde en :rd. 139 cent :osse. raliteit. lederen idvertentién fep of TE HUUR fed als nieuw droog] ÏIEPINGSPAKHUIS. acisstraat 47. De annexaties. Roodvonk. Dansen. Rijswijk en Voorburg hebben gejubeld, want de annexatie van deze gemeenten is, voorloopig althans, van de baan. Voorloo- pig, want is het duidelijk, dat het er op den duur toch van komen moet. Het lijkt ons dan ook, dat het alleen het tijdstip is dat minder gunstig is geacht en dat het proces nog een eind verder moet ontwikkeld zijn, eer het voor ieder duidelijk is dat de toe stand zoo niet kan blijven. Het is nu vóór alles zaak dat den Haag zijn macht gaat toonen en de voordeelen die men hier uit de residentie trekt, gaat verminderen. Reeds I is een voorstel aanhangig om de kinderen uit die gemeenten welke de H. B. S. of het gymnasium bezoeken, de volle kosten van het onderwijs te laten betalen. Op andere i wijze zal het nog wel mogelijk zijn, aan te duiden welke voordeelen men trekt door de nabijheid eener groote stad, zoodat men op den duur wel zal inzien dat de toestand zoo niet kan blijven. Misschien is men met deze annexatie eigenlijk wel wat te laat geweest. Dank zij den Haag hebben deze gemeenten zich ontwikkeld en heeft men den indruk I alsof het flinke zelfstandige genieenten zijn, die een eigen bestiraVTTOoctig hebben. De autoriteiten in die gemeenten zijn gestegen in beteekenis, doordat hun gemeenten voor uit gingen, maar juist is die vooruitgang aan iets anders te danken. Het zal nu wel vier of acht jaar duren I eer den Haag het annexatieplan kan herha len en in dien tijd zal de toestand zich wel zóó wijzigen, dat een vereeniging der ge meenten als absoluut onvermijdelijk is te achten. Den Haag kan in dit opzicht mis schien beter wachten dan de beide andere gemeenten, omdat het deze niet noodig heeft, wat omgekeerd wel het geval is. De ervaring heeft geleerd, dat op den duur dergelijke kleine plaatsen vlak bij een groote stad niet zijn te handhaven, maar wil men in dit opzicht nog wat meer Ieeren, dan zal den Haag daar niet veel nadeel bij hebben. Nog maar altijd kunnen wij in den Haag I niet bevrijd raken van het roodvonk. Dat in 1926 deze ziekte, zij het dan niet in ge- haarlijken vorm, erg heeft geheerscht, blijkt 1 wel uit de hooge kosten die gemaakt zijn Ivoor de verpleging der patiënten in de ba- Vakken. Twee honderd zeven en twintig Aiizend gulden is daaraan door de ge- Imeente bijgepasteen cijfer dat niet voor J.de poes is. Waarin het zit, dat den Haag [maar steeds door deze ziekte wordt bezocht, [schijnt men niet te kunnen nagaan. Dan |hier en dan daar steekt ze haar kop op. half Juni SLAAPKAMER pig ontbijt. Brieve»] N. G., bur: „Vïss| ■teleurstelling vra'M :HOUTEN, Koude*! j nette Dienstbode, Oe 16 jaar. Aanmeij Ids nk 8' uur. y een net meisje Ir de morgenuren, w'! laar. Adres Mevrou#! posje Buskenstraato lüddelburg-Rotterdan fcngelegen plaatsen. IVAN PASSAGIERS, v. Roti. v.m.uuj 9 Juni v.Midd. v.m.uur 8 8 9 alien te betomen E,, |k„ TTot Te,e.S| B. EENHOORN, Tetej. f KbrBTu&TK,TTe... |Xaar het Engeisch van MAVIS TRENT. (Nadruk verboden) P „Neen, neendaar nietbracht ze lfi met groote moeite uit. „De kinderen lachten het eens verliezen Berg het voor l|l op.tot. de kinderen terugkomen". I ..Goed, dat zal ik doen", klonk het gulle PJtwoord. „Ik zal het doosje in mijn eigen pst zetten daar komt nooit iemand an- tosin dan ik zelf". Dit zeggende nam ze de kaars en trad er j!ee op zoo'n eikenhouten kast toe, zooals P wel meer gevonden worden in ouder- ptsche boerenwoningen. «Zie 7,00, dat is in orde", sprak ze en een f°genblik later bemoedigend „Ik heb 'm en wel in zoo'n hoekje met dubbelen ph geborgen dus zou ik niet weten, er nn nog bij kon". -.Heeft u... het adres... op de enveloppe toen?" L tinktmatigf verdween mrs. Stone's liand Jrichting van haar zak uitmaar, of ze Jwen brief nu al uit te voorschijn haalde, r' zou toch niet veel geven, daar ze niet p kon een gebrek in haar opvoeding, L?r ze maar al te dikwijls heel pijnlijk aan Jjnnerd werd. L een rechtstreeksch antwoord gaf ze dus BrVraaS> maar wel zei ze „Mijn aller- EJe werk morgenochtend zal zijn, den IJ'°P de ,post te brengen". I-iet een zucht van verlichting viel mrs. V],.achterover de kussens Pin kinderen... mijn lieve kleine meis- deunde ze een oogenbük later. Het- zich ten taak gesteld had, was vol- Uit één schoolklas lager onderwijs lagen onlangs zeven kinderen tegelijkertijd in de barak. Alles wordt in het werk gesteld om de verspreiding tegen te gaan, maar tot nu toe niet met veel resultaat. Intusschen blijft de ziekte van vreedzamen aard, zoodat een ernstige toestand allerminst is ontstaan. Blijkens de jongste statistiek is d£ griep, die in Januari veel slachtoffers maakte, in Februari weer tot staan gekomen. De aan was der bevolking was in die maand al weer zoo goed als normaal. Trouwens die beide maanden zijn nooit de beste voor de toeneming. Beter zijn de Mei-maand en Sep tember. De uitslag der gemeenteraadsverkiezingen heeft geen verrassingen gegeven. Nadat in de laatste jaren de meerderheid der link- sche groepen steeds meer inkromp is die nu met één versterkt. Ze is nu in het geheel 5 stemmen. Groot is weer het aantal thuisblijvers zoowel als 't aantal onwaarde- stemmen. Dit laatste cijfer vindt waarschijn lijk voor het overgroote deel zijn oorzaak in den sternplicht. Om te voorkomen dat men later moeilijkheden krijgt omdat men niet ter stembus opging, gaan zeer velen maar naar het lokaal, doch stemmen blanco. Het zou niet onaardig zijn om dat aantal blanco's eens te kennen, maar men geeft dit niet afzonderlijk op doch noemt al die blanco's van onwaarde. Waarschijnlijk is heT overgroote deel van die onwaard-stem men blanco's. Op deze verschijnselen is men nooit bedacht geweest bij de evenre dige vertegenwoordiging, dat n.l. velen geen keuze kunnen doen uit al die candi dates Het overbrengen van een stem die op een voorkeur-candidaat is uitgebracht op no. 1 van de lijst, maakt dat van al die voorkeur niet veel terecht komt. Slechts één eandidaat dankt zijn raadslidmaatschap ditmaal aan Voorkeur-stemmen. Verandering zal de nieuwe Raad dus niet geven. Misschien komt er een kleine veran dering in het college van Burg. en Weth., omdat naar men zegt één der wethouders door iemand van zijn eigen partij vervangen zal worden. Zeker is dat echter niet. Gelijk te verwachten viel is het dansver- bod op Zondag er niet gekomen. Het zou voor den Haag ook al te mal zijn geweest, al zou het alleen reeds met het oog op Scheveningen zijn, waar toch het vermaak al zoo weinig vavieerend is. Er is weer heel veel kwaad van het dansen gezegd en op merkelijk, juist door hen die wellicht nim mer een voet in een danszaal hebben gezet. Het onder curateele stellen van meerder jarige menschen is een kwaad dat allang bezig is in te sluipen in onze samenleving en men schijnt maar niet in te zien dat dit te eeniger tijd moet spaak loopen. De uit spraak der verkiezingen heeft wel dit ge leerd, dat men er niet van gediend is en de oude Raad heeft in die uitspraak stellig, wel een vingerwijzing gezien. Het is naar onze meening allerminst zoo gesteld dat het dansen een kwaad is trou wens voor een algemeen dansverbod ware -slechts een kleine groep te vinden. Het ging nu alleen om tirannie op Zondag, want het was niet het kwaad van den dans die den doorslag gaf als wel het merkwaardige vergelijking laten dansen naar de pijpen van een paar zeloten. Het is wel heel ver gekomen met de aantasting der persoon lijke vrijheid dat men een dergelijk verbod wilde invoeren. Verstandig lijkt het ook, dat de Raad geen subsidie heeft willen geven aan het concours hippique. Dit is een liefhebberij van een groep menschen, waarvan het nut niet is aan te wijzen. Laten zij die een der gelijk vermaak willen genieten het zelf be talen zooals ieder ander behalve de mu ziekliefhebbers hun eigen vermaak moe ten betalen. Voor dergelijke zaakjes geld uit de gemeentekas te nemen lijkt ons on toelaatbaar. Het was een stormachtige raadsvergade ring waarin het subsidie mitsgaders het dansverbod werd afgewezen. De interrupties waren niet var. de lucht en frisch zijn ze gewoonlijk niet bij dergelijke gelegenheden. Natuurlijk was het peil der discussie niet bizonder hoog, maar dat is ook niet te wachten. De politieke sfeer van het Binnen hof is allang in de Haagsche raadszaal bracht nu kon zij rustiger sterven Mrs. Garth zag heel goed het hopelooze van den toestand in. En wat liet de dokter zich-lang wachten Eindelijk, daar hooi de ze het ijzeren hek dichtklappen en ook werden er voetstappen vernomen. HOOFDSTUK II. „Heb je den dokter meegebracht, Chris fluisterde ze boven aan de trap. „De dokter is uitantwoordde hij. „Uit Maar dan heb je toch een bood schap achtergelaten, dat 'het een dringend geval was „Ik heb gezegd, dat hij in den ochtend dan maar eens moest aankomen", ant woordde Chris, die vond, dat hij zich nu wel opperbest van zijn taak gekweten had. „En nu ga ik niet wéér uit. Hij is in Ged- don". Mrs. Garth keerde wéér naar de slaapka mer met de wanhoop in 't hartmaar om zichzelve te misleiden, als het ware, gaf ze toe aan een plotselinge opwelling van luchthartigheid en sprak „De dokter zal dadelijk hier zijn, mevrouw. Maar u is al zóóveel beter, dat u 't haast heel niet meer noodig heeft Vijf minuten later dacht ze er toch weer anders over en zoo voelde Hiivardine zich uit het schoone droomenland tot de wreede werkelijkheid teruggevoerd, doordat iemand haar naar de flauw-verlichte kamer droeg, waar haar moeder te bed lag en haar daar niet haar eigen gezichtje, vlak aan het blee- ke, koude gelaat van de arme stervende bracht. „Kus je moeder, kind sprak een stem. Hiivardine gehoorzaamde, huiverend van koude en ontsteltenis en nog net scheen moeder haar te herkennen. Toen werd zij teruggedragen naar het bed, waar zij zelve zoo lang geslapen had en het was haar een overgekomen. In den nieuwen Raad, die straks in September in functie gaat, zullen niet minder dan elf Tweede Kamerleden zitting hebben. Of dat nu de beste figuren zijn voor gemeentebestuur, is eventueel aan twijfel onderhevig, maar het is te begrijpen dat zulks in den Haag gebeurt, waar het aantal personen dat zich voor het raads lidmaatschap beschikbaar stelt gering is en men dus tot de beroepspolitici moet gaan om liefhebbers te vinden. EIBER. GEMEENTERAAD TE SOUBURG. Vergadering van Vrijdag 3 Juni 1927, des middags te 2 uur. Voorzitter de heer jhr. H. A. van Doorn. Aanwezig alle leden. De notulen- van het verhandelde in de vorige vergadering werden na een opmer king van den heer De Priester, goedge keurd. De voorzitter stelf voor met het oog op de kermis verschillende straten in' de kom van het dorp tot Dinsdagavond te verlich ten1. Dit wordt goedgevonden. Hierna worden vërschi'liende mededee- Iingen gedaan, o.a. van het proces-verbaal van het centraal! stembu-reau en van die kas- opneming van den. gemeente-ontvanger. Overgelegd! werd het jaarverslag der commissie van toezicht op het lager onder wijs, hetwelk wij reeds hebben gepubli ceerd. Deze mededeeiingen werden voor ken nisgeving aangenomen. Nog is_ ingekomen een adres van dé wijkverpleging, waarin deze verzoekt de door den raad der gemeente ingestelde commissie van advies op te heffen. De voorzitter stelde voor ook dt adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer De Priester vraagt of de toe stand dan blijft zooals hij is. De voorzitter zegt, dat de mogelijkheid bestaat op dit adres in Augustus terug te komen. De heer Suurmond zou er prijs op stel len dat dit adres nu behandeld1 werd. De heer De Priester zegt, dat wij niet weten wat de wijkverpleging er voor in de plaats zal stellen. Het is dus beter voorloo pig af te wachten wat de wijkverpleging nu verder zal doen. De voorzitter vreest dat bij directe be handeling misverstand zal ontstaan en daarom acht hij het beter te wachten. De heer De Priester wijst er op, dat het bestuur der wijkverpleging heeft toege zegd met een ander voorstal te kómen. Hij mist dit nu tot zijn spijt en daarom acht hij het beter met de bespreking te wach ten tot Augustus: De heer Jobse zegt, dat de subsidie aan de wijkverpleging gegeven is onder de uit drukkelijke voorwaarde^ dat de commissie van advies zou worden erkend:, en daarom wil hij er nog wel wat over zeggen. Hij wil nu laten zien dat hij een ruggegraat heeft. Na nog eenige discussie wordt het adres echter aangehouden. Overgegaan wordt tot de benoeming van een gemeentewerkman. Uit 36 sollicitanten worden door Burg. en Weth. aanbevolen J. de Blaeij, A. Wan- jon. A. Pieterse, D. van der Eist en L. A. Boucherie. Nadat een geheime zitting was gehou den, werd tot stemming overgegaan en tot gemeente-werkman benoemd, na her stemming tusschen D. van der Eist en J. de Blaeij, Van der Est met 8 stemmen De Blaeij verkreeg 3 stemmen. ¥r Overgegaan wordt tot benoeming van leden in de schattingscommissie. Aanbevolen worden de heeren 1A. Pieterse (aftr.) en J. de Priester 2. A. Arendse (aftr.) en J. Suurmond 3. J. J. Holthuijzen (aftr.) en H. G. van Dijk 4. N. Cijsouw (aftr.) en J. Kodde. De heer De Priester zegt, dat hij reeds vroeger heeft aangedrongen om den voor zitter van den raad in de schattings-com- missie te benoemen, dóch omdat daar be zwaren aan verbonden waren heeft spreker verluchting, toen ze daar weer naast haar zusje lag en Louise's warmen adem voelde waarna het dan ook niet lang meer duurde, of zij was eveneens weer in slaap, zóó vast zelfs, dat ze niet eer wakker werd, dan toen de zon al hoog aan den hemel stond en de vogels luide kweelden in den appelboom, vlak bij het huis. Mrs. Garth wilcfe de kinderen niet wak ker maken, want ze had genoeg te doen en nu kon ze tenminste rustig voort werken, zonder zich afgeleid te voelen door hun gebabbel. „Wat ik met haar beginnen moet, weet ik niet", sprak ze in zithzelve, toen ze, klokke zes, naar -beneden ging, om voor het ontbijt van haar zoon te zongen. „De dokter zal onmiddellijk «hier zijn en dan zal er wel een onderzoek volgen", sprak ze tot Ghris. „Ze heeft me een'brief gegeven, die arme stakkerd, dus denk ik wel, dat er eens gauw iemand van haar familie zal komen kijken. Ga jij ook soms langs het postkantoor, Chris Hij schudde het hoofd hij vertoonde zich haast nooit in het dorp instinctmatig toch vermeed hij allen omgang met zijn- mede- menschen en zijn moeder begreep heel goed, dat er van hèm dus geen hulp te ver wachten viel. Hij toonde in het minst geen belangstelling voor al, wat er dien nacht sgebeurd was en heel typisch klonk die eene opmerking van hem, toen hij zijn ge- reedschaptasch al over den rug had „Ik hoop, dat u ze allemaal kwijt is, eer is terugkom „Hé, wat zelfzuchtig en harteloos toch viel het mrs. Garth in. „Het is wel niet mooi om dit van mijn eigen zoon te denken, maar 't is dan ook wel wat al té erg En als ik nu toch meer wist, wat ik beginnen moest Nu vernam zij het geluid van de stem- ctaarin berust.,Nu is echter naar hij meent de burgemeester voldoende bekend met de ingezetenen om daarin zitting te nemen. Hij zou daarom gaarne gezien hebben dat de voordracht daarmee rekening had ge houden. De voorzitter zegt, dat de voordracht geheet naar zijn genoegen is opgemaakt. Hij gelooft niet, al voldoende met de inge zetenen bekend te zijn om in de commissie zitting te nemen. De heer Jobse merkt op, dat de Soubur gers zoo ondoorgrondelijk zijn, dat men die onmogelijk in één jaar kan kennen. Benoemd! werden de heeren A. Pieterse, A. J. Holthuijzen en N. Cysouw, en na vier stemmingen, bij herstemming tusschen de heeren A. Arendse en. H. G. van Dijk, werd benoemd die heer Van Dijk. Tot lid) der commissie van toezicht op het lager onderwijs werd in de plaats van den heer M. Arendse Mzn„ die niet meer herkiesbaar was, benoemd de heer A. de Visser. Mede was aanbevolen de heer J. Jongepier, die 3 stemmen verkreeg, terwijl 2 stemmen blanco waren en 1 van on waarde. -x- ingekomen was een adres van D. J. de Visser over aanleg van een straat. Voorgesteld wordt de nieuw aangelegde straat in eigendom over te nemen en tot v ederopzegging toe te staan dat De Visser het nog niet verharde gedeelte beplant en bezaait Door adressant is ƒ755 in de ge meentekas gestort voor den aanleg van een nieuwe straat Voorgesteld wordt afwijzend te beschikken op zijn verzoek om rente van het betaalde bedrag over een half jaar. De heer Melis geeft hierover aan d<e hand van een teekening nog een toelichting. De heer De Pagter vraagt of de straat in goeden toestand is. De heer Melis antwoordt dat de straat niet is zooals ze wezen moet. De vraag is dan ook of niet een. zeker bedrag gevraagd moet worden om de straat weer in goeden staat te brengen. De heer De Pagter is hier tegen. De heer De Priester dringt er op aan de heele straat te projecteeren, omdat dit een straat is voor de toekomst. Hij rs daarom tegen beplanting van het nog niet be straatte gedeelte. Wanneer de heele straat wordt geprojecteerd', zal het misschien den lust tot bouwen aldaar aanmoedigen. De heer Suurmond1 gelooft niet, dat er bezwaar tegen is het verdere gedeelte te beplanten. De heer De Priester stelt voor de straat geheel: door te trekken en niet te vergun nen dat deze bezaaid wordt. Dit is in het belang van een goede grondpotitiek. Dit voorstel wordt verworpen met 8 te gen 3 stemmen, die vah de heeren La Soe, Janssen en De .Priester. Het voorstel van Burg. c-n Weth. wordt daarna aangenomen met 9 tegen 2 stem men, die van de heeren Janssen en De Priester. In behandeling kwam daarna het faillisse ment der Algemeene Woningbouw-ver eeniging. Zooals reeds is meegedeeld, heeft de mi nister van arbeid, handel en nijverheid toe gezegd de jaarlijksche bijdrage aan de ge meente te kapitaliseeren, in aftrek van het verleende voorschot, ingeval van overdracht van de woningen aan de Vüssingsche ver eeniging. Het restant van het voorschot kan dan in annuïteiten van 9345.88 worden af gelost in de jaren 19281972 per 25 Fe bruari. De Vereeniging tot verbetering van de Volkshuisvesting te Vlissingen en om liggende gemeenten is bereid gevonden de woningen der Souburgsche vereeniging over te nemen volgens een overgelegd con cept-contract. Waar deze overdracht in verband met het kapitaliseeren der rijksbijdrage in het fi nancieel belang der gemeente zal zijn, zoo stellen wij u voor te besluiten de woningen der Algemeene Souburgsche Woningbouw vereniging alhier over te dragen aan de Vereeniging tot verbetering van de Volks huisvesting te Vlissingen en omliggende ge meenten. De kosten van deze overdracht komen nietjes boven en dit herinnerde haar op een maal het feit, dat ze de kinderen nog kleeden moest en dat ze toch heel erg zou moeten oppassen, om zich zoo goed mo gelijk af te maken van Hilva's levendige vragen. Ze kon het namelijk niet over zich vei krijgen, om de kinderen de waarheid te zeggen, en dus verzon ze er maar zoo wat op dat haar moeder „weggegaan" was, maar dat ze later op den dag wel weer terug zou komen, om haar meisjes te ha len, als ze eerst zeiven nog wat beter uit gerust waren, om den tocht weer voort te zetten. „Ze is nu zeker op verkenning", zei Hil- va, de wenkbrauwen fronsend. Ik wou maar, dat ze mij meegenomen had. Ik ben heelemaal niet meer 'moe. Hè, mogen we wat in den tuin spelen Mrs. Garth vond dit een heerlijke oplos sing ze voelde zich wel eenigszins be zwaard door de leugens, die zij verteld had en ze was bang, dat Hilva misschien eenigen argwaan zou gaan koesteren, want, naar het 'haar voorkwam, liep het kind on rustig' de paadjes heen en weer. De gordijnen durfde ze dan ook niet laten zakken. Maar zelve had ze, terwille van de bijzondere omstandigheden, haar nette al paca-japon aangedaan, terwijl ze, zorgvul dig, den brief weer bij zich gestoken had. „Hoe kan de dokter toch zoo lang weg blijven?" zuchtte ze toen weer. „En er valt over het geheel toch nog zoo veel te doen, dat onmogelijk alles uitgesteld kan worden, tot de vrienden of bekenden van de arme oveledene komen. Maar de kin deren houd ik zoo lang hier bij me, hóé zeer Ghris er nu ook op tegen mag heb ben... Ha, daar is de dokter dan toch ein delijk Maar, in plaats van dokter Hall, stond ten laste der gemeente en zullen bedragen 7.50, terwijl voor een akte van hypotheek f 250 zal moeten worden betaald, "wat niet uit den dienst zal kunnen worden voldaan en waarvoor dus een geldleening moet worden aangegaan. Indien de huurprijs wordt bepaald op 4 per week, zal dit dus een opbrengst kunnen geven van 52 X ƒ4 is 208 per week of ƒ10816 per jaar. De opbrengst van grond is ƒ81, te zamen dus 10877. De uitgaven staan hiertegenover met de volgende posten administratiekosten ter» hoogste 125, brandassurantie 100, onder houdskosten 52 X 30 is 1560, belastingen 900.23, loon bode 104, annuïteit 9345.88, samen ƒ12135.11. Dus een verschil van 1258.11. Dit zal dus het bedrag zijn dat de ge meente jaarlijks zal hebben bij te passen, hetgeen thans ruim ƒ2700 is en blijkt dus duidelijk hei voordeel wanneer de woningen aan de Vüssingsche vereeniging worden overgedaan, hoewel dat bedrag natuurlijk door huurderving wel altijd hooger zal zijn. Nog dient er op gewezen te worden, dat dit voorstel voor de gemeente hoofdzakelijk gelegen is in het kapitaliseeren der rijks bijdrage, wat all££n, to^gezécrd is bij over dracht der woningen aan" de Vüssingsche vereeniging. De heer De Priester zegt dat de financi- eele toelichting van Burg", en Weth. aan vechtbaar is. Zijn conclusie is, dat de transactie het nadeeligst voor de gemeente is en dat het rijk aan het langste eind trekt. Dit is een gevaar dat in de toekomst dreigt. Spreker wees er op dat in ons land een- vereeniging van arbeiderswoningbouw- vereenigingen bestaat, en de tij dl zal ko men dat er in den toestand der woning bouwverenigingen verlichting komt. Bij deze iegeling komen de grootste lasten voor de gemeente. Spreker wees er op dat in de berekening met de huurderving in het geheel geen rekening is gehouden. Spreker acht het een gevaar, dat de ge meente elk jaar de huur kan veranderen, dus ook kan verhoogen wanneer de exploi tatie onvoordeelig blijkt. Daardoor kan men de lasten afwentelen op de huurders en dit keurt spreker af. Spreker vraagt wat de kosten zijn, die bij deze transactie voor rekening van de gemeente komen. Verder doet spreker een krachtig be roep op den raad om niet de huurders de dupe te doen worden van deze zaak. De voorzitter zegt, dat het niet in het belang van de gemeente zou zijn om de huur te verhoogen, daar men dan> de kans daar de kloeke achttienjarige dochter van den dorps-postmeester, met een gemengde uitdrukking van schaamte en spijt op het gelaat. „O, als u toch eens wist, wat een verdriet ik er van heb 't Is iheelemaal alleen mijn schuld en vader is er dan ook vreeselijk boos om daarom ben ik nu maar zoo vroeg mogelijk gegaan, en op een holletje ben ik hierheen geloopen. Als we eens iets voor u kunnen doen, dan zegt u 't maar „Heb je 't nieuws al gehoord, Tilly be gon mrs. Garth. Maar tegelijk viel haar blik op de oranje-kleurige enveloppe, die het meisje in de hand hield. „Wat is dat vroeg ze ontsteld. Tilly stapte de keuken binnen. ,,'t Is een telegram voor u", zei ze. „Gis terenmiddag is t gekomen, en vader ha l 'r mij laten brengen, maar onderweg kwam ik Tim Oakes tegen en die zou me een lesje geven op de fiets van Kate, en toen ben ik schoon vergeten, dat ik dat telegram nog bij me had, toen ik er een half-uur ge leden pas aan dacht. Vader zegt... ik zal 't u maar gauw vertellen, want het is slecht nieuws..." Mrs. Garth nam het telegram aan, maar, door zenuwachtigheid, liet ze het weer tusschen de vingers doorglippen. „Neen, zelf kan ik 't niet lezen o... „Wacht", sprak Tilly, terwijl de tranen haar in de oogen stonden. „Ik zal 't wel eens voorlezen 't is van George Baxter... over Emmie, mrs. Garth. Zij is ernstig, ja gevaarlijk ziek en ze zagen u maar graag zoo gauw mogelijk bij zich in Merton". Gedurende de stilte, die nu tijdelijk volg de, werden de stemmetjes van de kinderen in den tuin nog duidelijker verneembaar en dit trof Tilly wel, maar ze zei er niets van. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1927 | | pagina 1