1LIS" ;nlich DONDERDAG 2 JUNI Eerste Blad gemeentebestuur binnenland 65e Jaargang iGL&m, een nette nnentie eta- teSlen. Pers. 112—3 uur. POLLO" iste f 221 Advertentiën delburgsche ipij v. Stoomvaart I De Hollandsche W a s c h v r o u w JE ZEEPPOEDER Stads= en Provincienieuws Ovaal (Szn-l ItYRIAZI FRËRES icy?? L-NO.128< AGAZIJNEn 4.6 rde magazijn in; en, Linoleums, te Loopers, eenkleeden. lubelen, Kapok- sen. urreerende prijzen jevelend, rting op alle contant be- dagen geen VL1SSINGSCHE COURANT Dit nummer bestaat uit 2 bladen. sluiting bureaux der gemeente op 7 juni aa Burgemeester en Wethouders van Vlis- singen brengen ter algemeene kennis, dat op den zgn. 3en Pinksterdag, Dinsdag 7 juni a.s. de bureaux van alle openbare in stellingen der gemeente voor het publiek w-sloten zullen zijn, zulks met uitzondering "an het kantoor van den Burgerlijken Stand, welk kantoor voor het doen van aangiften van geboorten of overlijden op dien dag zal zijn geopend van 1112 uur. Vlissingen, 2 Juni 1927. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDERÈN De Secretaris, F. BISSCHOP. 40 ieuwste, eenvoudigst! JWIEL is de Alleen bij LAND, AlIDDELBURt Tel. 483. L BENEDENHUIS aan de Groote Mark] straat 2. Te bevragen kenstraat 5 boven I. d, wegens huwelijk dei] iige, met 1 Juli een iDIENSTBODE. den Woensdag en Vrij-| uur, Scheldestraai 48 IEUB. KAMERS of zonder pension aan straat. letters N. V., bureau| rant". OOPJONGEN goed kunnende fietsen.] J. VAN DER LEEUW, t 57. KNECHT (halfwas). ERUM, Walsfraat. VENWONING Wires Boulevard del Jen 2 stuks TBA hee- 5 gulden 2 stuks En-I :ren p. st. 30 gulden, elen zijn als nieuw. Paul Krugerstraat 12. lanschaffingstroomend] 'E WASCHTAFELS igeboden. otei „Zeeland". Aiddelburg-Rotterdam engelegen plaatsen. VAN PASSAGIERS, EREN EN VEE. ]v.Midd. v. Rott. |uni iv.m.uurtv.ra.uur 8 - 9 9 atlGn N.V te bekomen Transport- ta Erven Q. VOS, TelefM» B. EENHOORN, Tétef- KAMER-OVERZICHT. T we ede Kamer. Vergadering van Woensdag. Collectieve Arbeidsovereenkomst Voor het wetsontwerp bestaat geen geestdrift, zelfs geen warme belangstel- J fuigveeleer gematigde onverschilligheid, I want het brengt eigenlijk niets dat eenige I wijziging zal brengen in de bestaande ver- I houdingen. Het ontwerp zou het eerste I hoofdstuk kunnen zijn van een algemeene I regeling omdat het de algemeene beginse- I jen aangeeft, maar de gedetailleerde voor- I ziening blijft thans achterwege. I Minister Donner heeft breedvoerig het I nut van dezen gang van zaken verdedigd I jn een lange rede, die geen nieuws bevatte. I Voor de leeken-arbitrage schijnt de Minister I niet veel te voelen. Reeds thans is de toe- I stand door het zgn. bindend' advies zóó dat feitelijk leeken, aan de rechtspraak deefne- 1 men. Het vraagstuk is van principieelen I aard en het gaat daarom verder dan dit 1 enkele punt alleen. Wat voor de collectieve contracten zou gaan gelden zou dan toch I ook voor de individueeJe contracten ge- J wenscht zijn en daarmede zou dus op de E-'geheele proces-orde worden ingegrepen. Er was dus z.i. geen aanleiding om thans een begin te maken met de invoering van de leekenrechtspraak, al wrldse de Minister het punt wel in overweging nemen. We weten dan wel dat er niets van komen zal. Natuurlijk verliepen de replieken weer in allerlei politiek gekibbel over den klassen strijd, de bezwaren der vakvereenigingen J enz., maar dat ging verre buiten dit wets- I ontwei p om, dat van veel te onschuldige» en goedigen aard' is dan dat het daarvoor aanleiding kan geven. Voor de vrijheid der consciëntie streed wederom de heer Ker sten, hetgeen bij hem alleen beteekent dat hij die zich voor zich opeischt en anderen niet gunt. De motieSan nes had meer belangstel ling dan het wetsontwerp. Zij die gelijk de heer Beumer, tegen art. 156 der Grondwet zijn, verzetten zich tegen deze uitwerking van dat artikel. Anderen wenschen duidelijk uit te drukken dat het gevraagde wetje speciaal voor de collectieve arbeidsover eenkomst zal gelden en principieel niet een uitspraak voor leeken-rechtspraak zal zijn. I Dit laatste is natuurlijk niet de bedoeling en de heer Sannès wijzigde daarom zijn I motie zóó dat het duidelijk bleek alleen voor dit punt te gelden. Er is een reeks amendementen ingediend door de heeren Van Schaik en Kortenhorst waarvan de bedoeling is om binnen de grenzen der privaatrechtelijke regeling de werkingssfeer van een collectieve overeen- I komst iets ruimer te maken. Daarbij iè o.a. bepaald dat de overeenkomst ook blijft i bestaan voor wie treedt uit de contractee- I rende vereeniging en zelfs voor adle leden als de vereeniging ontbonden wordt. Van groote beteekenis zijn deze bepalingen niet. De mplie-rrSannes werd dqor de Kamer intusschen aanvaard. Een deel der Katho- heken en, der anti-revolutionairen steunden de sociaal-democraten. De Vrijheidsbond en de christelijk-historischen waren het voornamelijk clie tegen stemden. Met 52 tegen 24 stemmen werd ze aangenomen, j Voorgesteld werd een bepaling dat nie tig zou zijn een bepaling in een C. A. O. dat personen van een bepaalde godsdien stige of politieke partij worden uitgesloten van deelneming aan bepaalde werken. De Regeering verklaarde dit amendement niet onaannemelijk, al achtte zij het niet noodig omdat in dit opzicht de ervaring nooit had geleerd dat een dergelijke bepaling noodig is. De behandeling daarvan werd1 aange houden omdat het amendement nog niet gedrukt en rondgedeeld was. De behandeling vlotte niet erg vlug. De radio-verbinding met Indië. Na de rede van de Koningin hield Dins dagavond Prinses Juliana, aangekondigd «oor den heer A. F. Philips, de volgende toespraak tot Nederlandsch West-Indië Bet is een zoo bijzonder aardig denk beeld, dat ik vandaag met u allen spreek en wel langs dezen nieuwen weg, waarvan fle ontdekking immers van zoo groote be tekenis zal blijken te zijn. Zij het ook van J't de verte en voor u onzichtbaar, toch [toet het mij oprecht veel genoegen om ■hans met u in verbinding te komen. Het Jas voor mij reeds een bijzondere gewaar wording, dat ik eenige weken geleden op juin eigen kamer kon genieten van het- f d scfioone concert, dat ook aan u door flfl Philips fabrieken zoo vriendelijk werd ^"geboden, en nu door dit gesprek öen grooten afstand, die ons scheidt eenmaal schijnt te zijn weggevallen, ook voor mij dit eerste persoon- Jijke contact met West-Indië een onvergete lijke herinnering blijven. Het belangrijk be richt van enkele dagen geleden, dat de heer dl', ir. De Groot te Bandoeng er in ge slaagd was van Java uit een gesprek met Nederland te voeren, schijnt met toepassing van deze methode de mogelijkheid tot het voeren van geregelde gesprekken ook tus- schen de West en Nederland naderbij te brengen. Ik behoef u wel niet te zeggen hoe zeer ik mii er in zal verheugen, indien op deze wijze de banden tusschen u en ons nauwer zullen kunnen worden toegehaald. Gaarne grijp ik deze gelegenheid aan om naast de dankbetuiging, die ik reeds aan de gouverneurs van Suriname en Curasao heb gericht voor de mij aangeboden geluk- wenschen, nogmaals uiting te geven aan mijn hartelijken dank voor de vele bewij zen van belangstelling en medeleven, waar mede ik kort geleden op mijn achttienden verjaardag werd verrast en voor de wijze, waarop ook bij u die dag werd herdacht. Hoewel ik nog nimmer onze West heb aanschouwd, voel ik mij toch gelukkig te genover dat gedeelte van ons rijk niet meer geheel een vreemde, omdat ik door mijn studie reeds het een en ander heb geleerd van de staatsinstellingen en verhoudingen in de verschillende deelen van ons gebied in Amerika ero van de vraagstukken, die de ontwikkeling daarvan beheerschen. Natuur lijk hoop ik mij zooveel mogelijk op de hoogte te blijven stellen, van al hetgeen met di welvaart en den vooruitgang van West- Indië samenhangt. Met mijn ouders bezocht ik veertien da gen geleden het Zeemanshuis te Amster dam, alwaar wij veel West-Indische zee lieden ontmoetten en één hunner ons zeer warm toesprak. Wij waren zeer getroffen door de gevoelens, die daaruit bleken. Ik moge eindigen met den wensch, dat mi deze mooie nieuwe communicatie mij het groote voorrecht schonk heden met u in aanraking te komen, zij ons in staat mo ge stellen elkander nader te treden op elk gebied des levens, waar dit noodig en mo gelijk mocht zijn en dienstbaar zij aan het bevorderen der gemeenschappelijke gevoe lens, die zoo velen aan deze en aan gene zijde der zeeën samenverbinden. Ik heb gezegd. De toespraak van Prinses Juliana duurde tien minuten. H. M. de Koningin, hield gisteren de voe gende rede tot Nederlandsch Oost-Indië Het eerste woord, dat Ik rechtstreeks tot Nederlandsch-Indië richten kan, zij een groet van hart tot hart aan het overzeesche gewest, dat ondanks den afstand Mij zoo na (ligt. Gij allen, die in het verre land op dit uur luistert naar het over de wereld zeeën tot U komende geluid uit het Moe derland, weet, dat dit oogenblik voor Mij een oogenblik van vreugdevolle ontroering is, omdat Ik Mij thans met Nederlandsch- Indië in persoonlijke aanraking gevoel. Het was steeds een onvergetelijk oogenblik^ wanneer Mij de bewijzen bereikten hoe Nederlandsch-Indië medeleeft met het Moe derland. Wanneer een natuurramp Neder land trof, bleek Nederlandsch-Indië altijd met de daad bereid om den nood te helpen lenigen en evenzeer toonde Nederlandsch- Indië mede te leven met het wel en wee van Mijn Huis. Met diepgevoelde erkentelijkheid gedenk Ik de teekenen van aanhankelijk heid, die Mij in allerlei vormen uit Indië gewerden. Zij hebben een onuitwischbaren indruk bij Mij achter geJaten. Het is Mij een. voldoening thans zelf U te kunnen zeggen hoe die sprekende getuige nissen van het besef van saamhoorigheid Mij steeds met dankbaarheid hebben ver vuld De band, dien. de geschiedenis gelegd heeft tusschen Nederland en Indië kwam tot stand in een tijd) toen persoonlijke moed', die schier overmoed was, zich paren moest aan voortreffelijke zeemanschap om den aardbol om te varen naar het lands dat toen voor Europa nog een. abeiland was. Wie in den Joop der eeuwen volgden op den Jangen tocht over den Oceaan, hadden de ervaring van, hun voorgangers tot gids. Stoomvaart en kortere weg door het Suez- kanaal, zoowel als de telegraafverbindin gen, hebben Indië in de vorige eeuw daad werkelijk dichterbij gebracht. Maar ondanks dit alles blijft voor den Nederlander, die naar Indië gaat en, voor den in Indië gebo rene, die den tocht rtaar het Moederland aanvaardt, het afscheid van den geboorte grond' pijnlijk. Moeders en vaders, die hun kinderen zagen afreizen of die hen voor hun vorming hier achterlieten, gij allen, die wellicht in zorgen zijt om betrekkingen of vrienden, die ver zijt of wellicht gebukt gaat -door de herinnering aan een, dierbaar gelaat, dat gij niet zult wederzien, voelt het, dat Ik mej U meeleef in den weemoed, dien deze scheiding dagelijks voor zoo ve len onzer brengt. Moge God U steunen. Trots en dankbaarheid vervullen Mij als Ik gedenk de mannen en vrouwen, die hun krachten gaven aan de bestudeering van land en volk en het licht der wetenschap lieten schijnen over de eerbiedwaardige cultuur, die zij in Indië vonden. Trots en dankbaarheid, ook om de velen, die door zuivere liefde tot den naaste gedreven er een arbeidsVe'd vonden, dat zij bewerkten, niet zelden met opoffering van hun leven. Ik richt Mij in het bijzonder tot U, mijn heer den Gouverneur-Generaal, drager in Mijn naam van die verantwoordelijkheid voor Nederlandsch-Indië. Ik wensch u van ganscher harte kracht toe om u te blijven wijden aan de taak, die u reeds metterdaad getoond hebt, als een levensroeping te wil len vervullen. Ik richt Mij ook tot U allen, kinderen van het land of die het tot een tweede vader land hebben gekozen en in het bijzonder tot hen, die door het aanvaarden van een post van vertrouwen in den Volksraad of in de Raden der zelfbestmeade «febiedsdee- len getoond hebben de twwitwoordelijk- heid voor den bloei van iaBd en volk te ge voelen of door hun ambt geroepen zijn 's lands belangen te dienen. Het nieuwe middel van gemeenschap tusschen deze beide deelen van. het rijk zij de zinrijke belichaming van Mijn hartelijken wensch, dat Nederland en Nederlandsch- Indië elkaar daarbij steeds- beter zullen mogen verstaan. Ik heb gezegd. Na ingeleid te zijn door den heer A. F. Philips hield vervolgens H. K. H. Prinses Juliana een toespraak tot Nederlandsch Oost-Indië, die grootendeels overeenkwam met de rede, welke Zij tot West-Indië ge richt heeft. H.K.H. besloot aldus „Ik moge eindigen met den wensch, dat, nu deze mooie, nieuwe communicatie Mij het groote voorrecht schonk heden met u in aanraking te komen, zij ook in staat moge zijn elkander nader te treden op elk gebied der hedendaagsche cultuur, op geestelijk en economisch terrein en dienstbaar moge zijn aan het bevorderen der gemeenschappelijke gevoelens, die zoovelen aan deze en aan gene zijde der zeeën samen verbinden. Ik heb gezegd." Het Persbureau Vaz Dias meldt, dat reeds tijdens de toespraak, die H. K. H. Prinses Juliana tot Nederlandsch Oost-Indië hield, een telegram uit Indië werd ontvan gen, dat de toespraak van H. M. de Konin gin uitmuntend was overgekomen. Van het draadloos station te Bandoeng werd later draadloos bericht ontvangen, dat de toespraken woord1 voor woord konden worden verstaan. De correspondent van het persbureau Vaz Dias te Johannesburg (ZuickAfrika) seintDe toespraken Van. Koningin Wil- helmina en Prinses Juliana, uitgezonden door het Philips' Laboratorium, werden uit stekend gehoord door 2 amateurs, 1 aan den Rand en 1 te Pretoria. Het telegram vermeldt niet of bedoeld zijn de toespraken naar Oost-, dan wel naa' West-Indië. Bezoek van de Koningin eai de Prinses aan de Philips' fabrieken Gisterenmorgen te half elf kwamen de Koninklijke auto's voor het hoofdkantoor van de N.V. Philips' gloeilampenfabrieken te Eindhoven. Ter begroeting waren aanwe zig de heer en mevrouw Philipsde Jongh, de heer en mevr. Otten— Philips. Mej. J. Philips en jkvr. F. van Lennep boden de Koningin en Prinses Juliana bloemen aan. Nadat de heer a. F- Philips een kort overzicht van de ontwikkeling der fabrieken had gegeven, werden deze bezichtigd. De hooge gasten begaven zich vervolgens in de bibliotheek van het laboratorium, waar eenige ververschingen werden aange boden en de Koningin een album met ver schillende foto's uit het bedrijf der Phiilps- fabrieken in ontvangst nam. Te ruim half één verliet het Koninklijk gezelschap de Philipsfabrieken. Gisteren middag brachten de Koningin en Prinses Juliana een bezoek aan let Philips' dorp. Scheepvaartbeweging. Gedurende Mei 1927 kwanlera den Nieu wen Waterweg binnen 1374 schepen, met. 2.238.766 netto reg. ton, waarvan 6 zee lichters met. 4743 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren, hiervan bestemd 1143 schepen, met. L896.058 netto reg. ton. In Mei 1926 kwamen den Nieuwen Wa terweg binnen 1625 schepen, metende 3.507.785 netto reg. ton, waarvan 1 zeil schip, met. 9i> netto reg. ton én 2 zeelich ters, met. 1656 netto reg. ton. Voor Rotter dam waren hiervan bestemd 1107 schepen, metende 1.781.82 netto reg. tön. Sedert 1 Januari zijn aangekomen Schepen N. R. T. N. Waterweg 1927 6623 10.335.801 1926 6098 9.328.709 Rotterdam 1927 5543 8.881.411 1926 4686 6.599.044 kunstkring „het zuiden" In het verslag over de opening der ten toonstelling is er reeds op gewezen, dat er geen buitenlandsche schilders vertegen woordigd zijn. In één opzicht wint de expo sitie; hierdoor aan waarde ons land is een blond land hier is het werk bijeen van schilders, die ieder op de eigen manier deze lichte atmosfeer hebben gezien en weergegeven. Het hevigst openbaart zich dit zinderend licht in Gerard Jacobs. Zijn „Keerende Visschersvloot", een prille mor genzee, breedi en doorzichtig, het licht in de zeilen tegen het teedër-blauw van zee op den achtergrond en het geheel var> een suggestieve kracht, die onmiddellijk het meesterschap van dezen schilder bewijst. „Doorkijk op Zoutelande". Ontzettend licht van midzomer, nevelend om een dorp, gezien door de schacfuwende koelte van huivend groen. De doorwerkte compositie der takken leidt tot een werkelijkem door kijk, waarin het bezonde dorp in» een wazig perspectief verschenen ligt. „Si j'avais le tube so left dans ma boite", zei een der Fransche iluministen, het lijkt of Jacobs deze zeldzame tube gevonden heeft. En afstand kan hij er niet van doen zijn naaktstudie, in het atelier, dus binnenshuis, geschilderd^ is teer en richt gehouden. De actie van het staande figuur, de weergave van het sappig vleesch, dringt zich onmid dellijk als nieuwe kwaliteit aan ons op. De liefde van den schilder voor zijn onderwerp uitte zich hier in een teederheid van con tour en coloriet, die werkelijk poëtisch aandoet. Bergsma bereikt in zijn triptyk „Het zaaien den groei en het dor- schen van het koolzaad" een gave compositie. Geschoold in Italië, waar het landschap tot in wijde verten de eigen kleur der din gen behoudt, bracht hij wellicht iets van deze helderheid mede naar Walcheren, waardoor zijn atmosfeer dikwijls als bij hoogen wind lijkt opgeklaard. Uit zijn Italiaansche periode zijn er en- lcele vlotte studies, terwijl eenige heJdere duintoppen zijn werk in deze omgeving Aaten zien. De stillevens-van mevr. H en drikx zijn subliem van stofuitdrukking, terwijl haar evenwichtige compositie en haar warme toon het gekozen onderwerp altijd even belangwekkend weten te maken. Haar „Klaprözeni" zijn spontaan era met groote virtuositeit geschilderd. Van haar landschappen valt bijzonder op „Wegje met Pauwen", een uitnemend; geslaagde lentestemming. In „Terugblik" geeft Louis H e y- m a n s het -smartelijk starera van den ar- moedigen ouderdom, die zichzelf een wrak weet, bijna gesloopt tot den dood, en nog eens het leven ziet zooals het was hard en knauwend era zonder mededoogen. Dit doek, misschien alleen geschilderd om de expressie van het gelaat, is het meest navrante werk, dat we van hem kennen. „Masker" en „Arme Vrouw" hebben jets van diezelfde opzettelijkheid, waarmee de schilder weet door te dringen tot dien zelf kant van het leven, die verbittering heet. Gezine Bouvé zond eenige hout sneden en een aquarel„Kind in de Wieg", dat ira het dek enkele zeer zachte nuancee ringen vertoont. S c h ii t z zond eenige van zijn bekende zeeschilderingen in. Klarenbeek is vertegenwoordigd met een zacht pastel era enkeJe teekeningen. D e Vries debuteert met een zelf portret. Mede voor het eerst aanwezig is F r a n s Maas met eenige spontaan geteekende koppen, moor van kleur en krachtig van bouw. Een verzameling krabbels uit zijn (schetsboek geven een indruk van de vol harding, waarmee deze jonge teekenaar zich weet te ontwikkelen. Zoodra in den loop van het seizoen de ontbrekende inzendingera zijn aangekomen, hopen we op deze interessante tentoonstel ling nader terug te komen F. P. vlissingen, 2 juni. Nagekomen belastinggelden^ De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen bij den ontvanger der directe belastingen enz. te Vlissingen, onder letters E. E„ 66.71 wegens te weinig betaalde directe belastingen. De Nutsspaarbank. In de Nutsspaarbank alhier werden in ae maand Mei 838 inlagen gedaan tot een bedrag van 75.338.13 en 419 terugebeta- lingen tot een bedrag van 61.032.72. Er werden in die maand 59 nieuwe boek jes uitgegeven waar het aantal spaarders steeg tot (5285 en hun tegoed tot 1.496.926.54. Hedenmorgen, werd het een-en-een-half millioen gulden inleggeld bereikt. In ver band hiermede verwijzen wij naar de ad vertentie voorkomende in dit blad. Sluiting gemeente-bureaux. Blijkens bekendmaking van Burg. en Weth. zullen op Dinsdag 7 Juni de bureaux van alle openbare instellingen der gemeente voor het publiek gesloten zijn, met uitzon dering van het kantoor van den burgerlij ken stand, dat geopend zal zijn des mor gen van 11 tot 12 uur. In onze TijdftighaL Wij ontvingen van den heer Ch. L. Dert drie foto's, gisteren door hem genomen ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van den heer J. Wink, wagenbestuurder van de electrische tram. Wij etaleeren 4 foto's van de sluiswer- ken te IJmuiden de officieele opening van het nieuwe gebouw der R. Kath. groente-, fruit- en eieren veiling te Breda een bij zonder mooie foto is die van het grootschc monument dat op het graf van wijlen gou verneur-generaal Van Heutsz zal worden onthuld. Nog enkele andere interessante kiekjes com pieteeren deze mooie serie. Minister Lambooy heeft ter gelegenheid van het bezoek aan ons land van den Ame- rikaanschen kruiser „Memphis" een noen maal aangeboden aan den Amerikaanschen admiraal Burrage. Wij geven eenioto van verschillende autoriteiten die hierbij aan zaten. Een driedaagsch tuinfeest In „de Oude Vriendschap" wordt op 4, 5 en 6 Juni een driedaagsch tuinfeest gehou den, ten bate van het Marine Sanatorium fonds. De tuin wordt voor deze gelegenheid schitterend1 verlicht met ongeveer 500 ge kleurde lampen. De feesten worden Zaterdagavond 8 uur geopend en in achterstaande advertentie worden daaromtrent nadere bijzonderheden gemeld. Een evangelisatie-samenkomst In het Oude Gasthuis wordt morgen avond 8 uur een evangelisatie-samenkomst gehouden, waarin als spreker zal optreden ds. A de Voogd. Onbestelbare brieven. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terugontvangen in de 2e helft der maad Mei 1927. Brieven (binnenland) Inspecteur Dir. bel., Hansweert1. Kooiman, Barendrecht P. Stroo, Vlissingen. Briefkaarten (binnenland) N. J. Monduc, Amsterdam C. H. R. Thön, Amsterdam. Brief (buitenland) J. de Snoo, New- York. Briefkaarten (buitenland) J. Knox, Londen Martha Sehnall, Düsseldorf. Heden zijn vertrokken het Nederlandsche stoomschip „Kelbergen" naar Bristokhan- nel en het Noorsche stoomschip „Ingeren", van Antwerpen naar Swansea, na alhier gebunkerd te hebben. Een tij drede. Naar wij vernemen hoopt ds. G. Wisse, predikant te Utrecht, op Woensdag 22 Juni s avonds 8 uur op te treden in de Nieuwe Kerk te Middelburg, tot het houden van een openbare tijdrede over het onderwerp „De dagen van Noach en de naderende wereldbrand". Bij Kon. besluit is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Ter Neuzen mr. P. B. Bos, advocaat en procureur te 's Gra- venhage. Waterleidlngmij. SchouwenDuiveland. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot beschikbaarstelling van een renteloos voorschot uit 's Rijks kas ten be hoeve van de N.V. Waterleiding Mpij. „Schouwen-Duiveland", gevestigd te Zie- rikzee. Het wetsontwerp komt hierop neer, dat, wanneer het reservefonds, bedoeld in arti kel 36 van de statuten der Mpij., ontijdig mocht zijn uitgeput, het Rijk tot een maxi mum bedrag van 168.000 (zijnde 2/3 van het statutaire reservekapitaal der onderne ming) rentelooze voorschotten zal verkenen om een nieuw reservefonds fe helpen vor- Het hevig onweer in het land van Axel. Over de schade welke in het land van Axel werd aangericht meldt men ons nog het volgende Tegen vijf uur kwam Dinsdagmiddag een zware bui uit het westen opzetten. Eerst scheen ze in noordelijke richting te willen trekken, doch onverwachts dreef ze naar het zuiden. Geruimen tijd leken aarde en lucht aan elkaar vastgezogen, alles was in een slier gehuld. Hagelsteenen en ijsbrok- ken kletterden met groot geweld, dikke boomtakken werden afgerukt en vele dak pannen en ruiten o.a. op de suikerfabriek ,.Sas van Gent" moesten het ontgelden. De te velde staande gewassen hebben enorm geleden. Een landbouwer verklaarde, dat hij twintig jgeniet tarwe en gerst kon uitrijden, omdat ze stuk geslagen waren. Aanderen begrootten hunne schade op minstens 10.000. Vlas en erwten doorstonden het oogenschijnlijk beter, maar werden even eens aanzienlijk beschadigd, wat later dui delijk werd geconstateerd. Op sommige plaatsen lag de hagel centimeters dik, alsof 't gesneeuwd had. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep naar Soest door ds. J. Ch. W. Kruishoop te Arnemuiden. Een nieuwe Ned. Herv. kerk. Kerkvoogden der Ned. Herv. kerk te Ril- land-Bath zullen 25 Juni a.s. aanbesteding houden voor het bouwen van een nieuwe kerk te Rilland. Het gaat hier om te ver vangen de oude kerk, die afkomstig is van fort Liefkenshoek, waar zij als garnizoens kerk dienst deed, ira 1832 naar fort Bath is verplaatst, waarna zij in 1892 nog eens naar het dorp Rilland werd oveiigezet. Daar de oude kerk bouwvallig is gewor den, moet wel tot bouw van een nieuwe kerk worden besloten, maar een stukje Schelde-historie zal hiermee verdwijnen. RECHTSZAKEN. Gemeentelijke verordening op de winkelsluiting. De kantonrechter te Enschede heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen een kapper, die geweigerd had te voldoen aan de bepa ling, onlangs opgenomen in de gemeentelij ke verordening op de winkelsluiting, waar bij het voor barbiers- en kapperszaken ver plicht is gesteld een middag in de week te sluiten en dit van de straat af duidelijk zichtbaar voor hun winkelraam aan te ge ven. De kantonrechter veroordeelde den kapper, daar het hier om een principieele uitspraak te doen is, tot de minimumstraf van 50 cent of 1 dag hechtenis.

Vlissingse Courant | 1927 | | pagina 1