Eerste Blad BIGGEL/AAR'5 gemeentebestuur feuilleton DE GEHEIMZINNIGE MASKERS «-NO.I24' 65e Jaargang; ■1927! ZATERDAG 28 MEI Brieven uit de Hofstad GEME ENT ERA A D. KOFFIE Gouden JHbcxn" VLISSINGSCHE Dit nummer bestaat uit 2 bladen. BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de Openbare Lagere scholen. Burgemeester en Wethouders van Vlis- sin gen brengen ter kennis van belangheo- bende ouders of voogden, die voor hunne funderen pf pupillen met den nieuwen cur sus, aanvangende 16 Augustus e.k., toela ting wenschen tot een der Openbare Lagere scholen in deze gemeente, ook tot de cen trale 7e klassen school (tenzij wat laatst genoemde school betreft bij het hoofd der school waar de leerling thans op schooi gaat, daarvoor reeds aangifte mocht zijn gedaan), dat vanaf Maandag 16 Mei tot en met Dinsdag 31 Mei e.k., uitsluitend ter Ge meente-Secretarie (le Afdeeling) iederen werkdag van des voormiddags 9 tot 12.30 uur en vair 2 tot 5.15 uur 's namiddags, (Za terdags alleen van 9 tot 12.15 uur), gele genheid tot aangifte van nieuwe leerlingen voor die scholen gegeven wordt ^n dat ingeschreven kunnen worden alle kinderen, die op 16 Augustus 1927 den zesjarigen leeftijd hebben bereikt of dezen vóór 16 Februari 1928 zullen bereiken. Zij. die in het bezit zijn van een trouw^ boektje, worden verzocht dit bij de aan gifte mede te brengen. VHssingen, 7 Mei 1927. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. OPENBARE SCHOOL VOOR U.L.O. Burgemeester en Wethouders van Vlis- aiiigen maken bekend, oat vanaf 16 Mei a.s. tot en met 31 Mei tü.v. ter Gemeente-Secretarie, (le afdee ling) des morgen van 9 tot 12.30 uur en v; i 2 tot 5.15 uur 's namiddags (Zaterdags alleen van 9 tot 12.15 uur) gelegenheid be staat voor de aangifte van nieuwe leerlin gen voor de Openbare school voor Uitge breid Lager onderwijs alhier. .Aan de school wordt onderwijs gegeven in de vakken voor gewoon lager onderwijs, benevens de drie moderne talen, wiskunde en handelskennis. De school leidt op voor de diploma's A en B der Vereeniging voor M.U.L.O. Zij, die in het bezit zijn van een trouw boekje worden verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. VHssingen, 7 Mei 1927. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. DRANKWET. Burg. en Weth; van Vlissmgen, gelet op art. 37 der Drankwet, doen te weten dat bij hen is ingekomen een verzoek van J0SEPH1NA DE ROECK, echtgenoote van Medardus, Augustinus van Boven, wonende te Vlissingen, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor het perceel Wagenaar- straat No. 5 dat vanaf heden gedurende veertien da gen tegen het verleenen van het gevraagde verlof schriftelijke bezwaren kunnen worden ingediend bij Burg. en Weth. voornoemd. VHssingen, 27 Mei 1927. Burg. en Weth. voornoemd. VAN WOELDEREN. De Secretaris. F. BISSCHOP Bedrijfsbelasting. Gezellige rommel. Onze stad is op het gebied der belastin gen verre van gelukkig in haar beleid. Ze behoort tot de weinige steden die een zake lijke bedrijfsbelasting hebben en al brengt Roman door GUSTAVE LE ROUGE. (Nadruk verboden) 15) HOOFDSTUK VI. DE DOODENDANS Het was in een ontzettenden storm dat de reis van Gratier plaats had. De regen sloeg tegen zijn gezicht, de wind gierde, en de bliksem was voortdurend aan den pikzwarten hemel. Ik moet door den duivel bezeten zijn, dacht hij, om door zoo'n weer op reis te gaari, half verkleumd van de kou, ondanks mijn pelsjas. En hij ging met alie mogelijke snelheid met zijn auto voprt. Geen licht was te zien voor geen enkel raam in de dorpen die hij doorging, iedereen was binnen in de warm te of in slaap. Twee keer moest hij stoppen om een klein defect aan zijn wagen zelf met veel moeite te herstellen. Men zou denken dat alles tegen hem was, de elementen en de menschen die gedachte frappeerde hem. Ue windvlagen streken hem langs de ooren alsof ze zeiden „hef zal niet gaan... het ?-al niet gaan". Dat zullen we zien, bromde hij woe dend, de tanden op elkaar geklemd. Slechts met zeer veel moeite kwam hij vooruit. Langs het kerkje van Villehingant komende, hoorde hij het twaalf uur 's nachts slaan, maar zacht, bijna onhoorbaar foor den ontzettenden storm. Hij dacht daar op dat kleine kerkhof ligt Cantona be dje maar 1 op van, alle belasting opbrengst, ze is daarvan niet te vergoelij ken. Den Haag is geen stad van bedrijf en industrie, wat al dadelijk uit dit geringe cijfer van deze opbrengst blijkt en daarom is de belasting al veroordeeld, om dat ze heelemaal niet het karakter kan dragen van een eenigszins algemeene heffing. De grondslag is ook geheel misplaatst, omdat het voor een bedrijf absoluut niets zegt, hoeveel menschen er bij in dienst zijn. Er zijn bedrijven die vooral arbeidskrachten noodig hebben voor den gang van zaken, er zijn er die zonder veel personeel kunnen werken, omdat de aard van het bedrijf dit zoo meebrengt. Er is dus geen recht- streeksch verband tusschen het aantal werk nemers en de winst die gemaakt wordt. Ettelijke gevallen zijn dus aan te wijzen waarin deze heffing belachelijk wordt. Er is evenmin een vast verband tusschen de bruto-inkomsten en de netto-winst. De Haagsche tram werkt met een zeer kiein kapitaal, int jaarlijks een zeer hoog bedrag, veel hooger dan het kapitaal bedraagt en deelt een zeer hooge winst uit. Tooneelgezelschappen hebben dikwijls heelemaal geen kapitaal, innen hooge be dragen en maken uiterst kleine winst, vaak zelfs heelemaal geen winst. Toch heeft de fiscus hier zijn hand in gestoken, maar om dat er geen of weinig winst was, grijpt hij naar de bruto-opbrengst. Dat is natuurlijk altegader uit den booze. De zakelijke bedrijfsbelasting is vooral bespottelijk met het oog op de bestrijding der werkloosheid. Die bestrijding kost jaar lijks millioenen. In plaats van nu alles in het werk te stellen dat bedrijven zooveel mogelijk personeel in dienst nemen en trachten door verdeeling er toe te geraken dat de werkloosheid daalt, heeft men in de zakelijke bedrijfsbelasting juist een middel om de bedrijfsleiders er toe te brengen het aantal van het personeel zoo klein mogelijk te houden, precies dus ten nadeele van de gemeentekas. Eén man onttrokken aan de deeling der werkloosheidszorg is voor de gemeente ettelijke malen meer voordeel dan het bedragje aan zakelijke bedrijfsbelasting. Het merkwaardige is nu dus, dat liet be drijf, dat een meer in dienst stelt èn de werkloosheidszorg vermindert er nog via de belasting voordeel in de gemeentekas brengt. Hier is dus weer een dubbele hef- fing. Het is te begrijpen dat er veel verzet is tegen dit systeem, maar wat maalt een wet houder van financiën om systeem als hij maar flink wat duiten binnen krijgt. Er is nu een comité van actie tegen deze belas ting opgericht. Zooiets is altijd al een leelijk verschijnsel in het maatschappelijk leven. Wanneer de onbillijkheid van een belasting zóó wordt gevoerd dat de gedu peerden zich gaan vereenigen, kan men er zeker van zijn dat er heel wat aan ont breekt, omdat de geaardheid van het pu bliek gewoonlijk zóó is, dat men in vredes naam zich er maar bij neerlegt. Gelijk wij zeiden is het belastingstelsel in den Haag niet gelukkig, het heeft iets klungeligs door al die kleine heffingen, waarvan altijd nog een flink deel aan de kosten der inning verloren gaat. Den Haag is een stad die naast zijn di recte inkomstenbelasting eigenlijk geen aan leiding heeft om nog andere heffingen te doen, omdat die altijd op kleine gedeelten der burgerij gaat drukken, wijl het hier honderd variaties geeft zonder dat een be paalde bron van inkomsten voor de burgers der gemeente bestaat We hebben geen handel, geen industrie, geen havenbedrijf, geen allesbeheerschende elementen die vóór alles het geld binnen brengen. Het aantal rijkeren is niet groot en zij zijn door niets aan het verblijf hier ter stede gebonden. Voorts is er het groote contingent ambte naren, die vast salaris hebben. Voor de dagelijksche behoeften van deze zijn tal van winkeliers noodig en als men deze twee groepen, de rijkeren, de ambtenaren en de winkeliers eens wegneemt, blijft er van de bevolking niet veel over. Degenen die de zakelijke bedrijfsbelasting hebben te betalen zijn tenslotte voornamelijk de leveranciers der eerste groepen en hoe men het wendt of keert, altijd draait het er op, dat de consu menten het postje moeten lijden en juist graven. Als zij zich er maar niet weer mee bemoeit. Zij is misschen daar, en strekt haar hals boven den muur van het kerkhof uit, om mij voorbij te zien. komen. Ach wat, allemaal nonsens, ik ben toch goed ge weest. Tijdens mijn verblijf te Nantes heb ik heelemaal niet meer van haar gedroomd. Ik ben al bij de Eikenlaan, goddank. Men moest mij duur betalen als ik nog eens zoo'n reis moest maken. Tot boven aan toe vol modder, doodop van vermoeidheid stapte hij af, en trok zijn pelsjas uit, en was niettemin zeer verwon derd geen bediende te zien. Die ezels zijn er nooit als je ze noo dig hebt. Hij deed de deuren open, en sloop dooi de duistere gang maar zag nog altijd nie mand. Het kasteel leek wel verlaten. Niets als doodsche stilte. Van tijd tot tijd hoorde •meji het piepen van den- roesfigen wind wijzer, en het bruisen van He golven die tegen den voet van den toren braken. Hij werd even onrustig. Maar waar kunnen ze toch zijn In volle duisternis ging hij de trappen op naar boven1. Heel in de hoogte boven de deur scheen door de kier een licht. Wat ben ik dom, dacht hij gerustge steld. Zij waken natuurlijk allen daar bij haar en hebben haar in de groote zeekamer gelegd zooals de andere. W«t ten idee Het hinderde hem d»1 &M9 liet lijk van Yvona in deze geliefde kamer van de Itali- aansche gebracht had. Niemand was lang meer in dit vertrek geweest, de regen stroomde door de open reten van het dak, het orgel en de rijke draperieën waren verkocht. Alleen de groote spiegel tegen over het venster was gebleven. deze zijn beperkt in hun geldmiddelen. We zijn eens op Scheveningen wezen kijken naar de reclames op den boulevard, maar waarover wij een vorige maal reeds schreven. Wat wij verwachtten hebben wij gevonden. Het is een reusachtig vlak dat reeds werd ingenomen door een reclame. Misschien op het tentoongestelde op zich zelf niet leelijk, maar in deze omgeving hadden wij dat lawaai van kleur er gaarne gemist. De gemeente geeft geen best voor beeld en bederft de goede smaak ter wille van wat geld. 't Gaat hier natuurlijk alleen om de duiten, want anders had men wel op andere wijze een behoorlijk aanzicht aan deze leelijken muur kunnen geven. Er valt op Scheveningen uit een Kunst oogpunt niet veel te bewonderen. Het ram melende dat een dergelijke badplaats nu eenmaal heeft is echter weer eens flink uitgebreid met deze reclame. In zooverre is het wel in stijl met de architectuur van het geheel dat er geen architectonische schoon heid in te vinden is. Alles wat op Scheve ningen aan groote hotels is gebouwd is uit een vroegere periode van de bouwkunst, d.w.z. uit de periode toen alleen de doel matigheid overheerschte en men aan het uiterlijk schoon niets ten koste legde. Ieder bouwde op zijn manier en het werd dus een allegaartje. Trouwens zóó is het in alle badplaatsen die nu eenmaal geleidelijk zijn gegroeid en waarin uitbreiding geschiedde als ze noodig was. Mooi is het niet, maar men.kan toch al tijd nog waken tegen nog leelijker-worden. De reclame-jacht dringt overal door en zelfs een gemeentebestuur bezwijkt voor het financieele voordeel dat er te behalen is. 't Is op de badplaatsen meest een gezel lige rommel en veel hooger eischen worden er gewoonlijk niet gesteld. Als bet er vóór alles maar gezellig is, want voor de gezel ligheid komt een goed deel der badgasten. Of het voor hen op Scheveningen gezellig is, weten we niet, omdat wij alles met andere oogen dan die van een badgast bekijken. Voor ons verhoogt zoo'n reclame-muur de gezelligheid niet, welden rommel EIBER. Zitting van Vrijdag 27 Mei, des mkld. 2 u. (Vervolg en slot). Door Burg. en Weth. werd voorgesteld tot vaststelling van het vermenigvuldigings- cijfer voor de plaatselijke inkomstenbelas ting op 1.45. De heer Van Hal had verwacht dat belas- tingverhooging noodig was. Het lijkt hem toe dat wanneer wij thans niet geleidelijk de belasting verhoogen. wij dan tot een grooten sprong in 1928 zullen moeten ko men. Hij gelooft dat wifc dan het volgend jaar mef hetzelfde vermenigvuldigingscijfer van 1927 kunnen toekomen. Hij vraagt nog eenige nadere inlichtingen aan Burg. en Weth.. en eveneens of zij bij de overeenkomst met „de Schelde" niet met deze belastingverhooging rekening hebben gehouden. De heer Van Oorschot noemt het een van de minst prettige boodschappen dat de belasting verhoogd moet worden. Hij vraagt waar het in de toekomst naar toe moet, vooral als wij zien de overeenkomst met „de Schelde". Het komt hem voor dat Burg. en Weth. de weg voor een bron van inkomsten hebben afgesneden zoodat Burg. en Weth. nu met een nieuwen vorm van belasting-opbrengst moeten komen. Hij wil de arbeidersklasse tegemoet komen en de meer gegoeden zwaarder treffen. Een ster kere progressie acht hij wel wenschelijk. De heer Andriessen wil Burg. en Weth. niet volgen in een belasting-verhooging. Hij wil vertrouwen dat Burg. en Weth. alles zullen doen het vermenigvuldigingscijfer op 1.34 te houden en andere middelen te vin den. De heer Berger zeide dat in bijna alle gemeenten het cijfer is vastgesteld voor de verkiezingen. Het had. hem juister en billij ker geschenen als dit ook hier voor de ver kiezingen was gebeurd. Hij maak£ daar den wethouder van financiën geen verwijt van. Hij kan een beroerde financieele positie niet veranderen. De wethouder van finan Hij duwde de deur open en bleef ver wonderd op den drempel staan. De dood kist van Yvona stond daar wel op de schragen voor den met stof en spinneweb- ben bedekten spiegel, waardoor men het licht van de kaarsen in de ijzeren kande laars kon zien, maar niemand waakte bij haar. Die ellendige bedienden hadden haar alleem gelaten en hadden met dit slechte weer zeker niet op de vlugge komst van huil, meester gerekend. Zij waren zeker ergens in den kelder om op hun gemak te drinken. Hij keek om z-ich heen. Die rijke zaal van vroeger had een ontzettend vervallen aan zien, spinnewebben hingen aan het pla fond, waarin groote gleuven waren, waar door de regen naar binnen druppelde. Het water dat door het verrotte dak heenkwam, had al vier kaarsen gedoofd. Met regelma tige tusschenpoozen kwam de zee met dof geluid tegen de ruiten slaan, als iemand die vraagt om binnen gelaten te worden in den donkeren nacht zag men telkens het witte schuim van de golven komen en weer wegtrekken. Alles was even jammerlijk en luguber. Gratier voelde zijn hart beklenjd door wan hoop. Waarschijnlijk zou hij niet lang in dit vertrek blijven. Ten eerste moest hij de bedienden zoeken, ze streng onder handen nemen en dan minstens twee bij de doode sturen. Maar voor dat hij weer naar bene den wou gaan, werd hij door een. ontzet tende nieuwsgierigheid aangegrepenhij wilde even het gelaat van de doode zien. Hij kwam naar voren, rnaar op hetzelfde oogenblik viel een druppel op de vlam van een der kaarsen, en deze ging uit. Eén kaars bleef nu nog maar overhij moest ciën heeft echter mede mogelijk gemaakt dat het voorstel met „de Schelde" er door is gejaagd, hoewel de financieele gevolgen niet te overzien waren. Er zullen echter nog vele andere sociale maatregelen moeten ingevoerd worden en daarom wil hij Burg. en Weth. de gelden niet onthouden en zal hij dus voor de ver hooging stemmen, hoewel ongaarne. De heer Sorel zeide dat*wij allen de ver hooging hebben kunnen verwachten. Het was voor de verkiezingen reeds zeker dat Burg. en Weth. met een verhooging zou den komen. Al het mogelijke moet worden gedaan om een verdere verhooging in de toekomst te voorkomen. Hij wilde het niet voor zijn verantwoor ding nemen, in de vorige vergadering tegen het voorstel inzake „de Schelde" te stem men. De heer Lindeijer besprak eveneens de regeling met „de Schelde". Hij wees er óp dat de voorzitter in de vorige vergadering heeft gezegd dat het wetsontwerp inzake „de Schelde" 10 Mei zou worden inge diend. Het is echter niet gebeurd, en ook thans is het nog niet ingediend. Hij wees er op dat de raad onder de be dreiging van Burg. en Weth. is gezwicht en wij hebben een overhaast besluit geno men en hadden geen tijd om de zaak te onderzoeken. Het woord misleidend wil de hij niet gebruiken, doch het heeft er an ders veel van weg. De voorzitter zeide dat wat de heer Lin deijer heeft gezegd volkomen juist is. Dins dag is de voorzitter in Den Haag geweest en is hem positief gezegd dat het wetsont werp weldra zal worden ingediend. Hij heeft daaromtrent geïformeerd bij het de partement van waterstaat. De heer De Ridder noemde belasting verhooging zeer onaangenaam. Hij gelooft dat Burg. en Weth. juist op tijd komen, hoe vervelend hij de boodschap ook vindt. Hij hoopt dat Burg. en Weth. bij de op making van de begrooting met den toe stand rekening zullen houden en nagaan of wij niet op te grooten voet leven. De heer P. G. Laernoes kon den heer Van Hal geen nadere inlichtingen geven als in het voorstel door Burg. en Weth. zijn uiteengezet. Hij heeft als wethouder van financiën nooit gezegd dat de belastingen naar be neden zullen gaan. Hij heeft al het moge lijke gedaan deze niet nog hooger te maken. Wat „de Schelde" betreft, zeide hij dat dit vermenigvuldigingscijfer niets met deze kwestie te maken heeft. Hij hoopte dat de heer Andriessen met het voorstei vanBurg. en Weth. zal mede gaan, want de belasting-verhooging is noo dig. Op andere wijze kunnen wij geen geld vinden. Hij vertrouwt dat in de toekomst de noo- d'ige steun zal worden verkregen, waar door verdere belasting-verhooging niet noodig zal zijn. Wij moeten vooral er voor zorgen, dat de enkele gegoeden die wij hebben de gemeente niet zullen verlaten. De heer Berger bracht de „Schelde"- kwestie ook ter sprake. Hij had verwacht dat Burg. en Weth. den raad zelfstandig zouden hebben laten beslissen en zich af zijdig zouden hebben gehouden. Hij wees er op dat de sociaal-democra ten in den loop der jaren vele bezuinigings voorstellen hebben gedaan, die niet zijn aanvaard. De heer Van Hal repliceerde nog in het kort. Hij verzocht nog eens nader bij de belasting-administratie te onderzoeken, hoe het verschil van 24.000 is ontstaan en wat de gevolgen daarvan zijn. De heer Van> Oorschot heeft zich op het standpunt gesteld dat hij niet onder alle omstandigheden tegen belasting-verhoo ging zal kunnen zijn. Als wij sociale maat regelen willen uitvoeren, hebben wij geld noodig. Wij hebben vooruit te zien en dan heb ben wij een bron. van inkomsten- afgesne den door cfe aanneming van. het voorstel met „de Schelde". De te onteigenen percee- len komen niet meer in aanmerking voor straatbelasting of grondbelasting. In de toekomst zullen de belasting-betalers nog meer moeten gaan betalen. De ingezetenen moeten betalen wat wij thans aan „de zich haasten als hij niet in de duisternis daar wilde staan en hij rilde bij de gedachte daar in het donker te zijn. Een vreeselijke storm barstte weer los men zou gedacht hebben dat het heele kasteel in elkaar stortte. Haastig tilde hij een hoekje van het laken op, maar liet het onmiddellijk weer vallen, terwijl hij een waanzinnigen gil gaf, zoodat men voor een oogenblik het bruisen van de zee niet kon hooren. Het was niet Yvona, die hij had gezien dit gelaat met de blauwe lippen, van on- mer.schelijke bleekheid, en het prachtige goudblonde haar was Carlona Passionéi. De gedachte, dat het de alcohol was die hem die hallucinaties gaf, verhinderde hem dood neer te vallen of plotseling gek te worden. Op hetzelfde oogenblik dat hij de groote lichtblauwe oogen van de schim had gezien, welke hem doordringend aan keken, was de laatste kaars uitgegaan en had een ijskoude hand de zijne in het don ker gegrepen. Hij rukte zich brullend los van haar ont zettende omhelzingzijn stem had niets menschelijks meer en hij vloog door de kamer. De schim volgde hem. In den doffen spiegel, welke door het schijnsel van den bliksem verlicht werd, zag hij het doods kleed als een geest om hem heen zweven. In haar leven was Carlona danseres ge weest de schim danste, in mimiek de vreeselijke waarheid van het leven en den dood weergevende. Zij was de Dood. Haar beweging kenmerkte het rhythme van on bereikbare krachten en onbekende mach ten, die de wezens in een geopenden af grond stortten. Door verscheidene gebaren emcgelaaw's KoF-rie Boon voor boon kwaliteit A.V.Q. B1QQELAAP Cg ROOSENDAAL 'Schelde" cadeau geven. Wij moeten trachten een nieuwe progres sieve belastingschaal vast te stellen. Hij pleit voor een ontlasting van menschen die minder inkomen dan 3000 hebben. Een positief antwoord van Burg. en Weth. zou 'hij gaarne ontvangen. Hij is nog niet zoo bang dat de menschen zullen vertrekken. Zij die noodzakelijk hier moeten blijven, moeten dan maar behoor lijk belast worden. De heer Sorel wees er op dat als „de Schelde" zich uitbreidt, er meerdere belas tinggelden zullen ontvangen worden. Het was noodig dat er met deze kwestie spoed is gemaakt. Hij hoopte dat ook in de Tweede Kamer het voorstel spoedig aan de orde zal komen. De heer P. G. Laernoes antwoordde den heer Van Hal d-at het voorstel is gebaseerd geworden op de cijfers van den inspecteur der belastingen. Het voorstel van Burg. en Weth. werd aangenomen met algemeene stemmen, be halve die van den heer Andriessen. Voorgesteld werd tot goedkeuring van gewijzigde begrootinigen voor den dienst 1926 van het gasthuis, het Burgerlijk Arm bestuur en van af- en overschrijving op de begrooting voor den dienst 1926 van het Burger Weeshuis. Het rapport van de financieele commissie over de gewijzigde begrooting van het gasthuis hebben wij reeds gepubliceerd. Door regenten van het gasthuis -is een nader antwoord ingezonden, waarin een uit voerige toelichting wordt gegeven. De heer Van- Hal was van meening dat in zekere mate het budgetrecht van den raad is aangetast. De hoogere uitgaven hadden in tijds bij den raad aangevraagd moeten worden. Hij is geen oogenblik be vreesd dat wanneer regenten gevraagd hadden om toekenning van meerdere gel den, deze niet zouden toegestaan zijn ge worden. Wij moeten vasthouden aan- het eenmaal vastgestelde budget. Het tweede punt dat in de commissie van financiën, inaar voren kwam, was dat de toelichting van het college van regenten de commissie niet kon bevredigen. Hoogere uitgaven hadden behoorlijk moeten, zijn toe gelicht en dat is niet gebeurd. Het college van regenten dient in de toekomst we! tusschentijds verhooging der begrooting aan te vragen. Dat vond hij wenschelijk en dient dus van de thans ge volgde gewoonte te worden afgeweken. De toelichting van het college van regen ten bevredigt hem niet, al wil hij niet wei geren het bedrag aan regenten toe te staan, in de hoop dat in de toekomst betere toe- en lugubere bewegingen moedigde zij hem aan haar in de>ji Doodendans te volgen. Srtrikelend, verblind, zelfs geen kracht meer hebbende om te schreeuwen, volgde Gratier haar met zijn oogen. Hij wist dat zij voor hem danste, hij wist dat zij hem mee zou nemen. Vluchten, hij moest vluchtenmaar de schim volgde hem steeds met een duivel achtige sluwheid, er voor zorgende steeds tusschen hem en de deur te siaan. Eindelijk kon hij weg met verschrikte oogen en overeind staand haar vluchtte hij in het donkere weg, sloop op goed geluk af de gangen -in, de trappen in haast weer ophollend maar ze volgde hem en wan neer hij maar een oogenblik dacht te kun nen ontnsnappen hoorde hij naast zich weer het ruischen van haar zijden doods kleed buiten adem begon hij weer te hol len. Van tijd tot tijd flikkerde de bliksem en zag hij haar wreede oogen, haar blauwe lippen en haar verschrikkelijken lach. Eindelijk uitgeput, zonder kracht, was hij een steile en hooge trap opgeloopen en had een deur opengedaan hij stond op een plat van den torenhet blauwe Hcht van den bliksem veriichtte het dak van het kas teel, terwijl de hooge schuimende zee er tegen aansloeg. Hij had geen kracht meer om verder te gaan en steunde tegen de balustrade. De schim stond daar en kwam langzaam op hem af, er zeker van zijnde, dat haar prooi niet meer kon ontsnappen. Toen keek hij met een laatsten wanho pige» blik naar den hemel, gaf een ontzet tenden gil, gleed over de balustrade heen en sprong in zee, (Slot volgt.)

Vlissingse Courant | 1927 | | pagina 1