MAANDAG 23 MEI '^No.120; 6Se Jaargané! Middelburgsche schappij v. Stoom! TE AANSLUITING! GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON DE GEHEIMZINNIGE MASKERS Stads* en Provincienieuws sado Himr en Verhuur, Keep en v.,v nubledlngen eu Dleneliumg,,1 0 Yoorultfcetallng, van 1.5 „'J .75. elite regel meer 15 e„jl luur een WOONHUIS uin, Vrijburgstraat 79enl NWOMNG, Marnixpleif :sVrijburgstraat 79. burg- ïuur EEN HUIS, bevatl amers, 6 Slaapkamers K n Zolder, gedeeltelijk ieerd. 1 ;sOroote Markl 19. ioed thuis gevraagd 1 kleine zindelijke Poel bevragen Groenewoud| nette DAGDIENSTBODE gd, niet beneden delsia esPAULUS, Verk. QuaiT aat 148. blauwe KINDERWAGEN >p. esKasteelstraat 77. huur met ingang vanT] het voormalig VINCENT1US GEBOUüi nboschje. hrijvingsbriefjes vóór 26* te leveren bij M. IMANj istraat 23, alhier. ige aankomende Meisjii tgd. Adres: StoomwassJ alharding", Singel 1. -koop zoo goed als nil Engelsche Damesfiets,! e prima Heerenfiets f| nfiets met kast f 18. IP, Walstraat 3. trouw DUYVIS, Bat 30, vraagt tegen eind I et TWEEDE MEISJE rgmeisje. CAFE te koop centrum der stad. :ven motto „Café", binj Courant". koop wegens GRAMAPHÖNE, kist, zonder eenigej met vele platen f 1" es Walstraat 63- re :n Eenverdiepingshuisl ir. :s Bureau „Vliss. Coma lette KOSTGANGERS tgd bij J. BOSHA, che Kerkstraat 2. koop een ruim HUIS Kamers en Keuken. VI an Electrisch licht, Oaf leiding, bevragen GlacisstraatJ igen-Middelburg-Rotter| tusschengelegen dag iag iag VOER VAN PASSAOIEI GOEDEREN EN VEE. :v.Midd.iv. Mei iv.m.uurjv.i 23 8 24 27 8 23 rd rdam n Information te bekomen N.V. Transport- u Erven O. VOS, Tril v.hv 018. ;lbur^ \V. echt: B. EENHOORN, MtJ v. OOSTERHOUJ.Tfl Oebrs. BUITENHEK, Trip .03 10. 54'jl3 01'|l4 08 39s! 14.36 47 114.44 lti- 15.09 113.38 113.20 '14.46 115.30 10.43 114,59 .47) .08 0.43 14.35 15.38 16.05 16.13 16.39 14.17 .20 .36 .34 16, - 16.09, 16.19 16.27 16.39 16.46 16.55 17.02 17.09 17.19 17.26 17.34 17.42 17.50 '42 17.58 19 18.21 18. 3 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- „ementen 17 cent, alles bij vooruitbeta ling- ADVERTENTIE-PRIJS Van 1—4 regels 1.10, voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs bij vooruitbetaling van '1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent. Familieberichten van 16 regels f 1.70, tfdere regel meer 26 cent. OPENBARE VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN op Vrijdag 27 Mei 1927, des namiddags 2 uur. I Mededeeüngen. II Over te leggen stukken. III. Benoemingen. 1. Van leden in de commissie van beheer van het Vlissingsch Studiefonds. De aanbeveling luidt a. vacaturc-A. M. de Bont 1. A. M. de Bont2. C. B. J. Wijtenburg b. vacature-H. C. Wesseling I. Ir. H. C. Wesseling 2. A. Smit Jzn. c. vacature-ds. P. C. van der Vliet 1. ds. P. N. Kruyswijk 2. ds. A. de Voogd. IV Te behandelen punten 1. Uitloting van geldieeningen 2. Nader voorstel van Burg. en Weth. naar aanleiding van het verzoek van P. Tavenier om van gemeentewege een jaar- lijksche toelage te ontvangen. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot vast stelling van het vermenigvuldigingscijfer voor de plaatselijke inkomstenbelasting op 1.45 (vorige jaar 1.34). 4. Voorstellen van Burg. en Weth. tot goedkeuring van gewijzigde begrootingen, dienst 1926, van iiet Gasthuis, het Burg. Armbestuur en een af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1926, van het Burger Weeshuis. 5. Idem tot vaststelling van gewijzigde begrootingen, dienst 1926, van het Woning bedrijf, de Groente- en Fruitveiling, het Havenbedrijf, het Badbedrijf en van den Vee- en Vleeschkeuringsdienst. 6. Idem tot vaststelling van een wijziging der gemeentebegrooting, dienst 1926. 7. Idem tot toekenning van de noodige gelden aan het bestuur van de R.K. Meisjes school en van de R.K. Jongensschool voor het aanschaffen van leermiddelen. 8. Idem tot toekenning van gelden aan het bestuur der Vlissingsche Schoolvereni ging voor het aanschaffen van leermiddelen en schoolmeubelen. f). Idem tot het nemen van een beginsel besluit tot het oprichten van een openbaar slachthuis. 10. Idem tot het verpachten van het ver- groote voetbalterrein, gelegen aan den Koudekerkschen straatweg, aan de Voetbal combinatie Vlissingen, voor ƒ700 per jaar tot 25 Nevember 1933. 11. Idem naar aanleiding van een adres van L. J. M. Quasters betreffende het we der aanbrengen van het hekwerk om den tuingrond aan de Coosje Buskenstraat. 12. Idem tot goedkeuring van het bij openbare verpachting aan P. Joziasse toe gewezen weiland aan den Vrijdom weg, voor ƒ130 per jaar tot 25 November 1933. 13. Idem tot verkoop van bouwgrond ge legen aan de Badhuisstraat, resp. aan M. Maas 128 M2. voor ƒ2560; aan de firma de Muijnckqq. 131 M2., voor ƒ2620 en aan P. C. D. Afeüs te Rotterdam 273 M'-\ voor 5460. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. In het, een paar jaar geleden in tegen woordigheid van de Koningin ingewijde, Bethlehem-kerkje op het stille Zwanenplein 15.49'Ml 16.56 16.561 17.32 17.321 17.4lil7-4l| 18.07jl8.OT® i ilfi'l8l '17.251 i8.nl 17.38]ie-l7jl0-2]l 19.28 194 I 117.54119.38* 1^£;1 jj9,46j20.05|| 20.05 20*1 20.28 20.56» .33 20.37 2 08» 20.452i.lJI 20.5221-261 21.01 2 I 18.54 21-092 .«I 19.02 2147 21-5° Roman door GUSTAVE LE ROUGE. (Nadruk verboden) H) Hij stopte bij het binnenkomen van een stadje bij een kroeg en dronk achter elkaar drie groote glazen rum, waardoor hij zich heelemaal versterkt gevoelde. Hoe dichter bij bij Nantes kwam, hoe minder zijn angst werd. Als Carlona nu ziek werd, kon men hem niet beschulddgen, wanneer men het vergift ontdekken zou, vvas hij al verscheidene dagen op reis en zou men aan hem niet denken. Nu hij weer moedig was, wist hij wel zeker dat hij geen sPoren nagelaten had. Toen hij in de schitterend verlichte stra in van Nantes kwam, nam zijn optimisti sche bui nog steeds toe. Hij zou slagen en was overtuigd van zijn succes. Had hij niet gelezen dat het Brucinegift geen sporen na- het en wat zou hij feest vieren en fuiven als mj van die vervloekte Italiaansche geërfd jad Hij stalde zijn auto in de garage van "et hotel du Lion, waar hij gewend was te mgeeren hij had behoefte aan gezelschap, j'n wilde liefst niet alleen zijn daarom noopte hij daar eenige vrienden te ontmoe- jmi, Gratiën of een ander om met hem tc mneeren. Hij was nog maar even op straat, j )rij stond tegenover de weggeloopen Angèle, die op het terras van een café zat J'! bad zich gebrouilleerd met haar paar denkoopman, maar niet zonder hem goed nigczet te hebben. Zij pronkte daar in een "Jken bontmantel en had een hoed op met aan de overzijde van het IJ te Amsterdam, hebben Zondagochtend de leden van de Koninklijke Familie de godsdienstoefening bijgewoond van ds. J. C. Koningsberger, den zoon van den minister van koloniën en voorganger van de „Vereeniging voor Her vormde Wijkbelangen benoorden het IJ". In een der banken links van den preek stoel, welke in deze kerk op een marmeren balustrade gelijkt, namen de Koningin, de Prins en Prinses Juliana plaats. Verder volgden de leden der hofhouding, de bur gemeester en de hoofdcommissaris. Gezongen werd eerst Psalm 100 1 en 3. Daarna hief de schare Gezang 52 13 aan, „Eeuwig, onbegrijpelijk Wezen, Vader, Zoon en Heilige Geest". Ds. Koningsberger, had tot tekst gekozen Johannes XIV zesde vers, de laatste ge sprekken van den Heiland in zijn discipelen kring, waar Jezus tot hen zeide „Ilc ben cle weg en de waarheid en het leven. Niemand komt tot den Vader, dan door Mij". In dit positieve woord, beluisteren wij de stem van den Heer. Naar aanleiding van dezen tekst hield de predikant zijn rede. Vervolgens werden van Psalm 45 het le, 2e en 4e vers gezongen. Met Gezang 2 3 werd de dienst, welke slechts een uur duurde, besloten. Een speciale wijnaccijns. Naar Vaz Dias van betrouwbare zijde verneemt, zal in verband met de moeilijk heden, die aan den invoer van Nederland- sche exportartikelen op buitenlandsche markten in den weg worden gelegd, en in verband met de miskenning van het feit, dat gereede fabrikaten, in Nederland inge voerd, niet hooger belast worden dan met 8 pet. van de waarde, binnenkort een wets ontwerp het ministerie van financiën ver laten, inhoudende een aanmerkelijke ver hooging van den accijns op wijnen, afkom stig uit landen, die den invoer van Neder- landsche artikelen aldaar door prohibitieve tarieven zoo goed als onmogelijk trachten te maken. Congres Spoorwegpersoneel. Onder voorzitterschap van den heer P. Moltmaker ving Zaterdag te Utrecht het congres aan van de Nederlandsche Vereeni ging van Spoor- en Tramwegpersoneel. In zijn openingswoord wees de voorzit ter er op, na een welkomstwoord tot de buiten- en binnenlandsche gasten, dat, hoe wel er eenige teruggang in het ledental was te constateeren, er in de laatste maanden weer een flinke vooruitgang is te bemerken niettegenstaande het personeel bij de spoor wegen zeer verminderd is. Het is dus on danks die vermindering van het personeel, een verheugend verschijnsel. Spreker hoop te, dat in de toekomst die vooruitgang za! blijven voortduren. De economische toestanden zijn voor de aibeiders niet rooskleurig, doch er zijn ook lichtpunten, als was het alleen maar de eensgezindheid van de Engelsche arbeiders in hun strijd. Dat is een voorbeeld dat na volging verdient. Spreker betreurde de hou ding van het l.V.V. inzake de Russische vakbeweging, doch daar staat tegenover dat Genève weer wat licht (geeft. Spreker wees vervolgens op den strijd voor de dienst- en rusttijden, voor de clas sificatie, de pensioenregeling, enz. die nog m vollen gang is. De pensioenverbetering verkregen, is voor het personeel van groote beteekenis en ook de wachtgeldregeling is van groot belang voor het personeel geble ken. Van de 1492 wachtgelders zijn er thans maar 100 meer over en geijverd dient le worden dat ook deze weer in dienst geno men zullen worden. Ook voor het tramweg personeel zal alles gedaan moeten worden om het even behoorlijke arbeidsvoorwaai den te geven als het spoorwegpersoneel. In het algemeen zal de organisatie schrap hebben te staan om het verkregene te hand haven en nieuwe verbeteringen tot stan.1 te brengen. Spreker wekte ten slotte op daarvoor het ledental met duizenden op te De waarde van één stem. Bij elke verkiezing zijn er velen, «veelal uit gemakzucht, die niet aan hun stemplicht voldoen en hun houding goedpraten met een reuzen-aigrette. Het was een dikke, mollige, rossige vrouw van weinig betee kenis, zooals veel vrouwen van haar soort. Goedenavond Léon, zei ze met een beteekenisvo-l lachje, kom je bij me zitten Nooit meer van mijn leven Je durft nog al wat. Wacht even, ik zal je wat ver tellen. Tien minuten later gingen ze samen, gearmd en wel een restaurant binnen na dat ze flink ruzie gemaakt hadden, was de vrede weer gesloten, üratier ging dien nacht niet vóór vijf Uur naar bed. Angèle had hem stomdronken mee naar haar huis moeten nemen, hem uitgekleed en naar bed gebracht. Twee weken lang duurde het zoo voort, steeds was hij dronken, en wel zoo, dat hij Carlona heelemaa! vergeten had. Op een morgen ging hij met Angèle in hetzelfde restaurant eten als indertijd met Gratiën. Het weer was, ondanks het ver gevorderde seizoen, zacht zc lieten buiten in een klimop-prieeltje dekken. Laag gedecollecteerd en trotsch ein delijk had zij een echte paarlencollier - liet zij haar dikken blooten nek zien, en ■kraaide als een vogel. Geheel op cn ver moeid, de oogleden zwaar en met roode randjes omringd, antwoordde Gratier los weg, terwijl hij zonder ophouden het eene glas na het andere dronk van een koppigen witten wijn. De meid, een dikke peetemoei, met roode wangetjes en sluwe oogen, bracht een heer lijk vischgerecht binnen, daarna een prach tig gebraden eendvogel en een flesch zoe ten Anjouwijn, dien velen boven Cham pagne verkiezen. 1 Met een dik stuk brood de jus van haar de bewering, dat het op één stem toch niet aankomt. lederen keer wordt uit den treure 't te gendeel betoogd, en toch... De thans aan de orde zijnde gemeente raadsverkiezingen zijn er weer om die fa tale bewerinig te logenstraffen. Op verschil lende plaatsen gebeurde het, dat een zetel werd gewonnen of verloren door slechts cén stem meer of minder. Als voorbeeld vermelden we Zwartsluis. De S.D.A.P. verkreeg hier juist één stem minder dan 75 van den kiesdeeler. Hel gevolg was, bat haar lijst bij de zetelver- deeling niet in aanmerking kwam en zij haar eenigen zetel verloor aan de Christ.- Historischen. Te Heino behaalden de katholieken de meerderheid in den raad, eveneens met 1 stem. Er werden gekozen 4 katholieken met 151 stemmen, terwijl de niet-katholieken 150 stemmen verkregen en 3 leden van deze partij gekozen worden. VLISSINGEN, 23 MEI. Voorstel aan den gemeenteraad. Door Burg. en Weth. is het volgende voorstel aan den gemeenteraad gedaan Het Roomsch-Katholiek Parociaal Kerk bestuur van den Heiligen Jacobus den Meerdere te Vlissingen verzoekt in een overgelegd adres d.d. 22 April 1927, over eenkomstig het bepaalde bij artikel 72 der Lageronderwijswet 1920 de benoodigde gel den uit de gemeentekas beschikbaar te wil len stellen voor het aanschaffen van 30 gladde hardhouten stokken met stokkenrek er 7 gummiballen voor de onder zijn be heer staande meisjesschool en 24 gladde hardhouten stokken voor de jongensschool aan de Verkuijl Quakkelaarstraat, ten be hoeve van het onderwijs in het vak licha melijke oefeningen. Na gehouden overleg ingevolge artikel 77, le lid der wet, is door het Kerkbestuir bij schrijven van 20 Mei 1927 een be- giooting van kosten^overgelegd ten bedrag 3 van 48.55. Onder overlegging van het advies van den Inspecteur van het Lager Onderwijs stellen wij U voor aan voornoemd Kerkbe stuur ter aanschaffing der verlangde benoo- digdheden de noodige gelden welke na der door ons worden vastgesteld be schikbaar te stellen. Zuid-Bevelandsch a Capelia-Koor. Grand-Hotel Britannia. Lijsen-avond. We hebben ons Zaterdagavond van een zeer vereerende, hoogst aangename taak mogen kwijten, door als oud-leerling vann den componist A. Lijsen te mogen luisteren naar de verklanking van zijn toon werken, teneinde daarvan iets te vertellen in ons blad. Nog even dachten we terug aan de ons bekende frissche, fraaie, impo sante cantates „de Ruyter", „Nova Zem- bla" en „Leidens ontzet en zegepraal" om welhaast in beslag genomen te worden door het koor in de typisch Zuid-Bevelandsche dracht, waaraan wij eveneens prettige her inneringen hebben bewaard. Na een rustperiode van enkele jaren is het koor, evenals thans de geheele natuur, weer herleefd en het heeft ons gebracht een kleurenpracht, een klankenweelde en een bloemrijkheid als ooit te voren. Toepasse lijker openingslied als „Lente" had de kun dige dirigent, de heer S. J. Tamminga, dan ook niet kunnen kiezen en de woorden „Alles is leven, genieten en bloeien" heeft hij met zijn getrouwen ten volle bewaar heid. Onmiddellijk maakten we kennis met een rond, vol, warm basgeluid, de tenoren zijn bijzonder helder, de alten donkei* en diep en de sopranen stralend en glanzend lief. De samenzang is buitengewoon mooi, een heerlijke nuanceering en schakeering paart zich aan een beteekenisvolle voor dracht niemand plaatst zich op den voor grond, doch allen voelen zich een deel van het harmonisch geheel. Wat deze dilettan ten ons den ganschen avond hebben ver schaft betitelen we volgaarne als een schitterende prestatie. bord soppende, had Angèle bijna den ge- heelen visch opgegeten, terwijl Gratier bij na niets kon eten. Hij sneed zonder enthou siasme den mooien goudgelen eendvogel, terwijl Angèle achter elkaar verscheidene glazen wijn dronk om weer opnieuw te kunnen beginnen. De conversatie vlotte, niet erg, en om hem in een goede stem ming te brengen hield zij dan ook eindelijk maar met haar geklets op. Hè, zei ze plotseling, terwijl ze^Gra- tier bij een van zijn roode ooren trok. Is dat nu alles waar, wat je me van je vrouw verteld hebt Ze moet zich toch doodver- velen in dat kasteel. Het moet een rheuma- tisch hok zijn, dat huis. Ik had ook wel een tante... Genoeg, bromde hij, laat me met rust, heb je niets interessanters te vertellen Maak je niet drieftig, wat ik ook zeg, denk maar aan den armband, dien je mij beloofd hebt. Weet je dat nog Men zou zeggen dat je op de maan gelogeerd bent. Schei uit Oude brombeer, straks ga je me nog vertellen dat je niets beloofd hebt, maar ik laat je zoo niet met rust, ik wil mijn arm band. 't Is net als met die auto, waarvan wij gisterenavond spraken. Een auto voor mij alleen, ik ben er op gesteld zweer me dat je me een auto zult koopen 't Is in orde hoor, als ik erf. Is jou Italiaansche dan zoo rijk Ja, millioenen bezit ze. Zij heeft een hartziekte, niet waar Gelukkig. Nou, laat ze dan dood gaan, en gauw ook, dan hebben we ten minste rust Angèle hield plotseling op. De meid kwam terug, maar gevolgd door een jongen Van de liederen verdienen afzonderlijk vermekiing het zeer mooie en bekende „Oogstlied" (woorden van A. C. W. Sta ring) en „Neerlands huis en tuin" (woor den van J. C. Nijk), welk laatste in het tweede couplet gelegenheid gaf het vrou wenstemmateriaal te bewonderen en een diepen indruk maakte. De heer D. A. Polder mans is in het Zeeuwsche idioma geen onbekende, doch een expert, zooals duidelijk uit zijn verzen blijkt. En als nu twee zielen één gedachte worden, 'dan ontstaat werkelijk iets zeer schoons, dan beginnen die schilderingen van het „aerdig landje van Ter Goes" te leven en dan zien we het „golvend koren" en de „rieke boógerdpracht" en de „durpjes op groen ferweel". Aardig klonk ook „De Zeeuwsche leeuw" eveneens in dialect door denzelfden auteur. Voorts werd door een der koorleden een tweetal bariton-soli ten gehoore gebracht, nl. „Klaos mie z'n ammonika", ofschoon be kend, toch steeds een uitbundig succes oog stend, en het ernstige, diepdoordachte „Grootje". Beide solo's, karakteristiek door het taai-eigen, mochten zich in een goede vertolking verheugen. Na de pauze volgde „Zeeuwsche klan ken en kleuren", een zangstuk gecompo neerd door A. Lijsen en waarvoor D. A. Poldermans het libretto schreef. Voor ons Zeeuwen is dit werk zeer zeker in de eerste plaats een aanwinst, omdat het^zoo juist in fijne, rake trekken specifiek Zeeuwsche toestanden, begrippen, herinneringen en stemmingen maalt. Aan welk gedeelte we de voorkeur moeten geven weten we waar lijk niet, 't is alles even mooi, zoowel in vrede als strijd, te land en ter zee, in ernst en luim. Toch zijn er fragmenten, die bij den hoorder onmiddellijk inslaan, die tast baar zijn, omdat zij zuiver folkloristische beelden schetsen. En dan bedoelen wij „De maaiers", waarin de mannenstemmen en „D'Erremueenaertjes", waarin het vrou wenkoor met de altsoliste blijk gaven van een volkomen beheerschen van woorden en muziek, „De rienkrieërs" met zijn moeilijken beurtzang en „De koelkelpot", wat een toonbeeld is van welluidendheid en samen- stemming. Immers „Twee kinders mie dof klompgeklof", „Klein mannetje en klein vrouwtje" stappen „op 'n uusje of" en „zienge" begeleid door het gebrom van de koenkelpot (mannenstemmen) het lied van „klein zieltje enz." Zooals elke cantate bevat ook deze ver schillende soli en dan stippen we aan de bariton-solo „Neptunus" en de sopraan solo „De Zeeuwsche maagd", welke ver dienstelijk gezongen werden. Voorts ves tigen we nog de aandacht op de koren „Gebed voor Zeeland" (treffend schoon en waarbij bromstemmen a.h.w. het voor- en naspel van het orgel imiteeren) en het „slot koor", wat met een triomfaal „Luctor et Emergo besluit. Als componist had de heer Lijsen bereids zijn sporen verdiend door deze schepping heeft hij bewezen, dat de toonkunst in hem nog steeds een warm beoefenaar vindt, zijn plaats onder de meesters ten volle waardig. Aan applaus heeft het den geheelen avond niet ontbroken, en hierin moge het dappere koor met zijn flinken directeur een compensatie vinden voor de mindere be langstelling. Voor Zeeuwsche klanken en kleuren hadden wij beslist een volle zaal verwachtDe tevredenheidsbetuigingen hielden aan het slot zoo lang aan tot het koor en bk>c was opgestaan om deze be wijzen van appreciatie in ontvangst te ne men. Vérité. De strijd om brood en recht. Zaterdagavond hield de afdeeling Vlis singen van den Algemeenen Militairen Pen- sioenbond op de bovenzaal van het café Buning een goed bezochte vergadering. De voorzitter, de heer Mol, sprak zijn tevredenheid uit over de opkomst, toch hebben meerderen nog de moeite ontzien om hun schreden te richten naar deze ver gadering, waai hun belangen behartigd worden. Spreker heette allen welkom en in 't bijzonder den heer W. Klooster, lid van het hoofdbestuur, die met alle kracht strijdt vow de oud-gepensionneerden, verder den afgevaardigde van de onderofficiers-veree- in groene livrei. Gratier herkende Léonce, den piccolo van het hotel du Lion. Mijnheer, zei de jongen, terwijl hij beleefd zijn pet in zijn hand hield, 't Is een telegram voor u, met antwoord betaald, de baas heeft me hierheen gestuurd. Hij heeft goed gedaan, antwoordde Gratier met onzekere stem, hier heb je wat voor de moeite. Hij nam de blauwe enveloppe, die Léon ce hem gebracht had, cu stuurde hem weg, terwijl hij hem al het kleine gel(l gaf dat hij los in zijn vestjeszak had. Angèle was, zonder te weten waarom, stil geworden. Het was of er een rilling door haar heen ging. Het voorgevoel van iets onbekends en vreeselijks had zich van haar meester gemaakt. Plotseling nuchter en doodsbleek vroeg zij zich afWat moet dit alles beteekenen. Je bent zeker tevreden, zei hij norsch, ze is dood. Ik smeer hem. Goeden avond. Hij was opgestaan en dronk met groote teugen haastig de pas aangebroken flesch wijn leeg. Je komt toch zeker terug - Ja zeker. Ze wilde hem nog kussen, maar hij maakte zich van haar los en was al in de straat, snel loopend naar zijn hotel. Hij sprong in zijn auto, die ze in alle haast voor hem hadden klaar gemaakt en vloog over de eenzame wegen, langs de enkele dorpen in den hoek van Bretagne. Hij was verschrikt dat alles zoo goed was gelukt. Het medeplichtige noodlot fluister de hem in de ooren, zooals de geheimzin nige beul die Henri Heine zag in de Kathe draal van Keulen „Nu, ben je tevreden niging „Ons Belang", waarin spreker ziet een bewijs van belangstelling, hetwelk zeer gewaardgeerd wordt, en ook aan vertegen woordigers van de zusterafdeeling te Mid delburg. Een woord van hulde bracht spr. aan de nog actief dienende bestuursleden der afdeeling, zonder wier hulp de afdee ling niet zou zijn wat ze nu is. De voorzitter herdacht daarna het over leden lid der afdeeling, den heer Antheunis- sen en verzocht den aanwezigen zich een oogenblik van hun zetels te verheffen als laatste groet. De heer Klooster, hierna het woord ver krijgende, zeide dat het niet behoeft te verwonderen dat niet alle leden de verga dering bijwonen, daar het misschien is als op verschillende plaatsen, vooral in de groote steden, waar hij heeft ondervonden dat er velen zijn die niet op de vergadering durven komen omdat zij geen kleeren heb ben om fatsoenlijk mede voor den dag te komen. Velen, die niet het geluk hebben een bijbetrekking te vinden, kunnen zelfs hun contributie niet betalen. De heer Klooster wilde spreken over „Een strijd om brood en recht" en zag eerst de vraag onder het oog of den oud-gepen sionneerden leed en onrecht wordt aange daan. Minister De Geer zegt van niet, daar de oud-gepensionneerden slechts ontvan gen waar zij recht op hebben. Deze bewe ring noemt spreker een slag in het aange zicht van het menschelijk recht. De rechts grond voor de verhooging der oude pen sioenen ligt in de waarde-vermindering van het geld, zoodat zij nu veel mindei krijgen dan waarop zij feitelijk recht had den. Er is door de regeering bij de vaststel ling der nieuwe pensioenwetten in 1920 met twee maten gemeten en eenvoudig een potloodstreep gezet. In het rapportIden- burg wordt ook gezegd dat de oud-gepen sionneerden van vóór 1918 altijd 50 zijn onderbetaald en deze vallen nu juist buiten de nieuwe pensioenwetten. Hiermede is groot onrecht geschied. Inplaats van dit onrecht te herstellen, heeft de regeering niet geaarzeld dit kruis tot aan hun dood hun op de schouders te leggen. Dit is de dank van het vaderland voor de vele diensten door de oud-gedien- den den lande bewezen. Spreker wees er op, dat nu straks wijten generaal Van Heutsz zal gehuldigd worden, doch deze eerlijke, rechtschapen officier zou zich in zijn graf omdraaien als hij wist hoe zijn oud-medestrijders behandeld worden. Spreker wees op vroegere arbeidsvoor waarden, waaronder de oud-gedienden ver keerden. Een gehuwd matroos kreeg 25 per maand, een onderofficier 37'/2, en vrouwen en kinderen liepen in lompen. Het brood dat men aan boord kreeg was door gaans bedorven en dte overige voeding was allerslechtst. Door ondervoeding kwam vee! berri-berri voor. Met jenever trachtte men den Indischen soldaat op expeditie zoet te houden en als men terug kwam van expeditie werd men gehuldigd, doch wanneer alles rustig was, werd de „koloniaal" behandeld als een schurftige hond. In de cantine's was niets anders te verkrijgen dan jenever en deze waren bij voorkeur gebouwd in ontuchtige buurten. (De vergadering geeft bewijzen van in stemming en geroep ,,'t was nog vee', erger"). Spreker zegt dat de strijd om brood en recht voor de tienduizenden oud-gepension neerden en hun weduwen en weezen een eisch van rechtvaardigheid is en daarom hoopt spreker dat de oud-gepensionneer den den strijd zullen voortzetten -totdat recht is gedaan. Hiervoor zouden slechts e-nkele millioenen noodig zijn en wat is nu dit luttele bedrag vergeleken bij de steeds stijgende staats inkomsten. Spreker gaf verschillende voorbeelden van de schrille tegenstelling tusschen de oude en de nieuwe pensioenregeling, die den jongeren gepensionneerden niet wordt misgund, maar het onrecht is te groot. Nog onlangs is een oude gepensionneerde sergeant, versierd met de Militaire Willems orde, in fndic van gebrek gestorven en als behoeftige begraven en verschillenden van hen zijn gedwongen te bedelen. Een onderofficier, met verschillende rid- Ik heb je wenseh volbracht, ik heb je slechte gedachten uitgevoerd". Een geheim zinnige angst bekroop hem, misschien zou hij nog de onbekende krachten zeer duur moeten betalen, die hem zoo goed gediend hadden. Hij bedwong zich en gaf zich alle moeite om zijn aandacht te wijden aan zaken van directen aard bijv. om goed in zijn rol te blijven. Hij moest zich verdrietig toonen zonder te overdrijven. Buitendien was hij ook een ma n de wereld zooals ieder ander. Hij moest zeer correct zijn men kon met iemand in disharmonie leven, en toch smart over zijn dood gevoelen. Trouwens, hij was niet bang meer voor verdenking. De feiten die zich in die twee weken in het kasteel afgespeeld hadden terwijl hij al dien tijd in Nantes was ge weest, gingen buiten, hem om, en als advo caat wist hij zeker, dat wanneer men hem zou beschuldigen, hij de hoogste troef zou uit spelen. Toen hij door de lange Eikenlaan ging, waar de zilveren maan op spookachtige wijze schaduwen en gedaanten op het mos tooverde, schoot hem een verschrikkelijke gedachte te binnen. Als dat telegram eens een valstrik was, om hem te doen arrestee ren en als Carlona eens niet dood was. Zijn emotie was zoo groot, dat hij stopte en even dacht of het misschien niet beter zou zijn om terug te keeren. Neen, dat kon niet. Hij werd woedend op zichzelf, bovendien in zoo'n geval moest men brutaal zijn. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1927 | | pagina 1