GRATIS CAMERA' WOENSDAG 18 Mei Eerste Blad -- No. 116 65e Jaargang BINNENLAND Stads- en Provincienieuws EEN PRACHTCAMERA SPROOKJESPUDDING KERK- EN SCHOOLNIEUWS VLISSINGSCHE COURANT Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- oementen 17 cent, alles bij vooruitbeta ling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 1—4 regels: ƒ1.10, voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Venkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs bij vooruitbetaling van 1—5 regels 0.75, elke regel mêer 15 cent. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. VOLKENBONDSDAG. Sedert eenige jaren reeds is 18 Mei de datum, waarop nog meer dan anders de aandacht pleegt gevestigd te worden op den Volkenbond, de beginselen, waarop hij is opgebouwd, het werk. dat hij reeds heeft tot stand gebracht en dat men verder van hem mag verwachten en de belangen die ook ons land in hooge mate heeft bij een welslagen van dat werk. Over gebrek aan instemming met den grondslag van den Volkenbond, en zijn streven naar internatio nale samenwerking ter beveiliging van den wereldvrede op politiek zoowel als op oco- nomisch gebied, valt niet te klagen,, doch het vertrouvven in de resultaten, welke de Bond met zijn arbeid kan bereiken, is bij velen nog niet groot. Een lichaam als dc Volkenbond, welks pogingen immers slechts kunnen slagen wanneer zij gedragen worden door het vertrouwen der aangesloten vol keren in de uiteindelijke vruchtbaarheid van zijn streven, heeft echter juist de grootste behoefte aan den steun der openbare mee ning. Onverschilligheid ten opzichte van zijn werk zouden aan den Volkenbond de stuwkracht doen ontvallen, welke zijn or ganen zoo noodig hebben voor iederen stap, die gezet wordt op den weg naar verbete ring van de ontwikkelingsvoorwaarden der gemeenschap. De 18de Mei nu dient ge bruikt te worden om hun, die de belang stelling in den Volkenbond dreigen te ver liezen, een hart onder den riem te steken, waarbij hun er in de eerste plaats op mag worden gewezen, dat Rome niet in één dag is gebouwd. Slechts in zeer langzaam tempo kunnen vorderingen worden gemaakt op den weg, welke den Volkenbond is ge steld, omdat daartoe veelal wijziging moet worden teweeggebracht in verhoudingen en opvattingen, die zich in den loop van eeuwen hebben gevormd. Zulke wijzigingen in den 'gedachtengang der volkeren komen slechts langzaam en na moeizamen arbeid tot stand en wie dit in het oog vat, kan niet meer onvoldaan zijn over wat de Volken bond reeds heeft tot stand gebracht over Wilna tussehen Polen en Littauen, over de Aalandseilanden tussehen Finland en Zwe den. het Grieksch-Italiaansche Korfoe-con- flict en de in hét vorige jaar tussehen Bul garije en Griekenland gerezen moeilijkheden zijn dank zij den Volkenbond zonder gewa- penden strijd uit den weg geruimd. Voor uit hét Oosten dreigende epidemieën is Centraal en West-Europa in de eerste jaren na den oorlog met behulp van den Volken bond bewaard gebleven, de scherpste zij den der uitwisseling van Mohammedaan se bewoners van aan Griekenland toege vallen gedeelten van het oude Turkije tegen Grieksche bewoners van Klein-Azië zijn door den Volkenbond verzacht. Aan Oostenrijk heeft de Volkenbond de finan- cieele redding gebracht, in Hongarije is dit werk eveneens bijna volbracht en bij de geleidelijke ükwidatle der Duitsche schuld regeling, die enkele jaren geleden nog een i voor geheel Europa zoo dreigend aanzien bad, heeft de Volkenbond de leiding. Vele voorbeelden van dien aard kunnen nog worden aangehaald, sommige van grootere, andere van minder groote beteekenis, doch alle zijn slechts mogelijk geweest door in ternationale samenwerking, die zonder een centraal lichaam als de Volkenbond niet Hogelijk is. Zeer zeker zijn er nog talrijke vraagstukken, die dc menschheid verdeeld bouden en welke door den Volkenbond nog niet zijn opgelost, doch reden om den Bond het vertrouwen op te zeggen ligt daarin "iet. Sommige dier vraagstukken, en daar- toe behoort ook de internationale ontwape- Jn?. grijpen zoo diep in het nationale leven der volkeren en zoozeer zijn daarbij de speciale belangen van iedere natie betrok- wnn, dat het niet anders dan verbazing z?u kunnen wekken, indien een eerste po- 8wg om al die uiteenloopende meeningen J" belangen tc vereenigen, zou slagen. Re den om te twijfelen aan de resultaten der bemoeiingen van den Volkenbond ligt er Het in de omstandigheid, dat pogingen, om Rjke ingrijpende veranderingen te brengen "1 "et bestel der menschelijke gemeenschap, n,et dadelijk succes hebben. Niet na weken maanden, doch na jaren mag in deze materie succes worden venvacht van het streven naar eensgezinde samenwerking en Inmsschen dient reeds met voldoening te WOrden geconstateerd, dat de Volkenbond gelegenheid biedt tot het toetsen voor forum der geheele wereld van meenin- SCIJ. en het uitspreken van opvattingen, Je'ké alle gericht zijn naar samenwerking. J&gfjs daardoor worden dc scherpste te- j^stellingen verzacht, al valt dan ook niet aaelijk een tastbaar in cojiventies en trac hten vastgelegd resultaat aan te wijzen. I geldt zoowel voor de politieke als v°.0r de economische relaties tussehen de °'keren. Op beider gebied is verzachting der verhoudingen geboden, wil Europa niet geleidelijk den cultureelen ondergang tege moet gaan. Niet slechts de vrees voor nieuwe gewapende conflicten en directen materieelen nood, maar ook de strijd der natiën ten opzichte van handel en verkeer doet ons om hulp uitzien naar Genève. Wie den onderlingen naijver van vele natiën van Europa bestudeert, zou wanhopen aan de toekomst van ons werelddeel, wanneer hij niet een houvast had in zijn vertrouwen op het eenige beschikbare lichaam, dat door zijn centrale positie voortdurend kan manen tot eensgezindheid en van tijd tot tijd den weg naar verbetering aanwijzen of inslaan. En dat lichaam is de Volkenbond. Wie niet door twijfel aan de resultaten van zijn ar beid wil versagen bii het vervullen van de taak, die hem in het leven is toegewezen, kan niet anders doen dan den Volkenbond steunen door medewerking aan het doel, dat deze tracht te bereiken. Belangstelling en vertrouwen in den Volkenbond steunen het streven naar samenwerking ten bate der gemeenschap en beteekenen dus bevorde ring van het belang, dat ieder burger heeft bij een goed geordende maatschappij en een rustige samenleving, Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Voor den intocht van de koninklijke fa milie in de hoofdstad bestond gisteren grootere belangstelling, dan dit bij de ko ninklijke bezoeken van de laatste jaren het geval is geweest. Natuurlijk gold deze grootere belang stelling in de eerste plaats de Prinses, die thans voor het eerst op haar 18-jarigen ieeftijd haar intrede in Amsterdam hield. Het publiek werd voortdurend bezig ge houden, doordat muziekkorpsen voorbij trokken, die de koninklijke familie bij haar aankomst op feestelijke wijze begroetten. Gm 3 uur 58 arriveerde de Koningin, ver gezeld door prinses Juliana aan het Cen t-aal Station te Amsterdam. Zij zijn ver welkomd door den burgemeester en andere autoriteiten. Daarna werd onmiddellijk naar den Dam igereden, waar een ontzaglijke menigte stond opgesteld. Prinses Juliana Zwanebroeder. De leden van ons Vorstelijk Huis zijn steeds zwanebroeder geweest in de Illustre Lieve Vrouwe Broederschap te 's-Herto- genbosch. In 1918 werd Prinses Juliana be noemd tot candidaat in de Koninklijke lijn en thans is zij tot Broeder bevorderd, welke bevestiging zij heeft aangenomen. Heeren grooten en broeders zullen aan H. K. H. het ordeteeken, zijnde een zilveren lelie tussehen doornen, aan een groen zijden lint en een oorkonde aanbieden. De radio-omroep. Gisteren werid in Pulchri-Studio te* 's-Gra- venhajge de oprichtingsvergadering gehou den van de Nederlandsche Gmroep-Ver- eeniging (N.O.V.). De vereeniging beoogt de beoefening ten behoeve harer leden van den draad- loozen omroep en zal daartoe, zoodra het vereisehte ledental zijn zijn bereikt een eigen zendvergunning aanvragen. Zij wordt geleid door uit en door de leden gekozen honoraire, dus onbezoldigde bestuurders. De vereeniging zal omvatten allen, dL* niet uitsluitend wenschen te behooren tot een der bestaande vereenigingen op con- fessioneel-godsdienstigen grondslag. Zij stelt zich op het standpunt, dat de omroep niet mag worden gebruikt ten behoeve van politieke partijbelangen voor zoover hier mede vereenigbaar streeft zij naar de grootst mogelijke samenwerking \jan de i radio-omroep. Officieel orgaan der vereeniging is dj Radio Luistergids. Het voorloopige bestuur is als volgt sa mengesteld dr. F. E. Posthuma, voorzit ter J. C. E. baron van Lijnden, vice- voorzitter mr. H. Cohen de Boer, secre taris F. P. A. van Gheel Gildemeester, penningmeester G. H. de Marez Oyens, C. F. Stork, mr. Q. J. Terpstra. VLISSINGEN, 18 MEI. De Lijsen-avond. Door het Zuict-Bevelaiidsch a capella- koor, directeur de heer S. J. Tamminga, wordt Zaterdag a.s. in. het Grand Hotel Britannia een Lijsen-avond gegeven. Opgevoerd wordt een cantate „Zeeuw- sche klanken en kleuren" door D. A. Pol dermans, gecomponeerd door A. Lijsen. Omtrent dit typisch Zeeuwsche .werk wordt ons het volgende medegedeeld Het werk brengt door woorden en door muziek verschillende elementen uit her Zeeuwsche leven naar voren. Neptunus (baritonsolo) leidt het in met een lied over den rusteloos worstelenden Zeeuw, wiens kracht hij heeft leereu waar- deeren als vijand. Dan volgt de Zeeuwsche,, Maagd (so praan-solo) die een in dialect geschreven ode aan Zeeland zingt, waarbij zich voor a capellakoor een gebed voor Zeeland aan sluit. En dan komen de karakteristieke ele mentcn Eerst een vroolijk koor der maai ers, die met een aardig refrein hun zeisen kioppen en slijpen. D''Erremuë-naertjes worden, ingeleid docr een vrouwenkoor waarvan de eerste acht maten zijn ontleend aan een lijfdeuntje van Arncmuidsche visschersvrouwen. en dat tel kens wordt onderbroken iiüpr den welbe kenden Arnemuidschen der vrou wen met zeekraal, goimBSTscharretoe. Onmoddellijk volgt daarop echter dc keerzijde de gevaren der zee. Een man nenkoor zingt van den. storm, een bariton- solo van een schip in nood en van de red dingsboot, een a capellakoor der vrouwen stemmen brengt een gebed, en een .mannen- I (FABRIKAAT KODAK) WANNEER de lentezon ons vroolijk toelacht, dan blijven we niet thuis zitten! We gaan de vrije natuur in en genieten van de bekoring van veld en bosch, kust en duin, hei en groene weide. Vol frissche indrukken gaan we als ver jongd weer naar huis. Doch dubbel genieten wij, wanneer wij ai deze tafereeltjes met de camera hebben vastgelegd en vereeuwigdWaarom zouden wij dit niet doen, nu geheel gratis verkrijgbaar is gesteld voor alle verbruiksters van Lux 1 Het gebruik van Lux is een genot op zichzelf. Het is het behoud van al onze leuke zomertoiletjes. Gebruik geregeld Lux voor het wasschen van al Uw fijn goed, spaar de coupons, die op de doozen zitten en zend nog heden onderstaanden bon, vol ledig ingevuld naar de Levers Zeep Maatschappij Vlaardingen. U ontvangt dan alle bijzonderheden betreffende het verkrijgen van een gratis camera door gebruik van Lux Aan De Lever's Zeep Mij. Vlaardingen Zend mij gratis het prospectus voor het verkrijgen van een Lux Camera NAAM: vSTRAAl STAD: A 35 koor doet de helden van de reddingsboot voor ons leven Me weten wat of 't zegge wil as je mit angstig beven je roer vast in je vuisten klemt mot vechten voor je leven, enz Daarmee wordt het eerste deel besloten. Het tweede deel wordt ingeleid door een a capellakoor over Zeeland. En dan komt een van de aardigste en moeilijkste nummers van het werk, een lied over „de Rienk- rieërs" waarin het vroolijke gedoe van een ringrijderij levendig is uitgebeeld. De Koen- kelpot volgteen. koor leidt de koude stemming van een winterdag in dan zingt een tenor of sopraan-solo* de coupletten van het koenketpot-liedje Klein zieltje, klein zieltje staat achter de deur, enz. begeleid door het „roerroe-roe" van dc mannenstemmen. De „dolende stedernaegt van Rommers- waal" (alt-solo) herinnert aan hetgeen in de Zeeuwsche geschiedenis aan verlies werd geleden. Dan weer twee karakteristieke beelden uit het Zeeuwsche leven „De knechts gaan om de paarden", (mannenkoor) met een verwerking in het refrein van het aan de paardenmenners welbekende „Kwagauw". En dan een voor gemengd koor geschre ven mooi lied „Aevend". Een stevig gecomponeerd slotkoor, een hulde aan Zeeland besluit het werk. Verwacht mag worden, dat het a.s. Za terdag aan de gewenschte belangstelling niet zal ontbreken. Een zanguitvoering. Het Vlissingsch Mannenkoor, directeur de heer J. A. Hollaers, geeft Vrijdag a.s., des avonds half negen in den tuin op de achterplaats kazerne Willem III, ingang Prinsenboschje, een zanguitvoering. Programma: Het Lied met Tenor-solo W. A. Smit Neerlands TaalAug. Stiele In Nederland W.van Thienen De Almachtige W. J. Reijniers In de MeiJ. Rietz Ave Maria Fr. Witt Oost West thuis best W. A. Smit Spreekwoorden Quodlibet A. Claesens Zangers TaptoeGoeveneur De nummers 5 en 6 worden gezongen ais dubbel mannen-kwartet. v Lu onze Tijdinghal. Van het Koninklijk bezoek aan de hoofd stad geven wij verschillende prachtige fo to's, o.a. een overzicht van den Dam tijdens het uitrijden van de Koninklijke familie en een foto van de Koninklijke familie, terwijl deze zich op het balcon van het paleis bevindt. Verder etaleeren wij een foto van het bezoek van minister Lambooy aan het cen traal magazijn van militaire kleeding en uitrusting te Amsterdam gebracht en een foto van een dressuurproef te Amersfoort. Regeling van het badgasten-vervoer. Omtrent de regeling van het badgasten- vervoer tussehen Vlissingen en Breskens op Donderdagen gedurende het a.s. reis- seizoen, wordt ons het volgende medege deeld Met ingang van Donderdag 9 juni a.s. komt er een rechtstreeksche verbinding tussehen Middelburg en Ostende tot stand. In aansluiting op de aankomst van dc tram te Breskens en van de extra-boot te Vlissingen, vertrekt van hier om ongeveer 11 uur een extra-trein naar Middelburg om 15 uur vertrekt een extra-trein van Middelburg naar Vlissingen voor de extra boot van ongeveer 15.30 uur naar Breskens. Op deze boot rijdt een tram van Breskens naar dé Belgische kust. Zoodra de drukte het noodzakelijk zal maken, zullen de treinen van 11 uur uit Vlissingen en 15 uur uit Middelburg door andere extra-treinen gevolgd worden. Goed afgeloopen. Gisterenavond merkte de politie dat een automobiel op den Nieuwen VJissingsclien weg, nabij den Boschweg, in een sloot was gereden, terwijl het vreemde daarvan was dat de lichten nog brandden, hoewel nie mand in den auto was te bespeuren. Aan vankelijk dacht de politie dan ook dat iemand onder den auto geraakt was. Bij een ingesteld onderzoek bleek echter ge lukkig zulks niet het geval te zijn en meld den zich even later een tweetal jonge man nen aan, beiden uit Middelburg, waarvan een zich als de chauffeur van den auto bekend maakte. Hij verklaarde op den Nieu wen Vlissingschen weg voor een vracht wagen te zijn uitgeweken en den Bosch- weg te hebben willen inrijden, doch daarbij zijn draai vermoedelijk te kort te hebben genomen, waardoor de auto de sloot was ingereden. Hii was zoo geschrokken dat hij en zijn kameraad .dadelijk de beenen had den genomen en naar de stad waren ge gaan om in een garage hulp te gaan vra gen. Door personeel uit deze garage werd daarop de auto verder uit de sloot gehaald. Een muur ingestort. Gisterenmiddag omstreeks 4 uur is in de Kolvenierstraat een muur omgevallen, wel ke terecht kwam op het dak van een aan grenzende woning. Door neervallend pujn werd een man, die zich in de keuken van deze woning bevond, aan het been gewond. Door de politie wordt een onderzoek in gesteld naar de oorzaak van dit ongeval. Stowaways. Door de politie werden wederom twee verstekelingen aangehouden en wel een ne ger van het Belgische stoomschip „Maroe", op weg naar Alexandrië en een Duitscher aan boord van het Duitsche stoomschip „Osiri", bestemd naar Chili. De verstekelingen werden door de politie over de grenzen des rijks gezet. Gesignaleerd. Door de politie werd aan boord van een hier liggende Rijnaak gearresteerd éen man, die gesignaleerd bleek in het „Alge meen Politieblad" tót het ondergaan van vonnissen wegens wederspannigheid en verzet, waartoe hij door de rechtbank të Breda was veroordeeld. Scheep vaartbfrichten. Heden is binnengekomen het Duitsche stoomschip „Elizabeth" van Zweden met een lading hout voor Middelburg. Onbestelbare brieven. Lijst van gedurende de le helft der maand Mei 1927 terugontvangen onbestel bare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Brieven Binnenland Voorzitter Raad van Arbeid, Middelburg Crase Meelen, A. Geleijn, Den Haag mej. S T., Helder. Brieven Buitenland Mad. Alice Jansens, Antwerpen F. GarÜnck. An vers Wolf. West-Hartlepool. Circus Hagenbeek. Ook gisteren was het circus Hagenbeek weer druk bezocht. Uit Vlissingen waren een groot aantal bezoekers de voorstelling komen bijwonen, wat voldoende hieruit blijkt dat na afloop acht tramrijtuigen de passagiers nauwelijks konden bevatten Ook uit Goes en het platteland van Wal cheren waren zéér velen per autobus, auto of fiets naar Middelburg gekomen N.V. Houthandel voorheen G. Alberts Lzm Co. Op de gisteren gehouden jaarlijkscbe al- gemeene vergadering van aandeelhouders in de N.V. Houthandel v/h G. Alberts Lzn. Co. te Middelburg waren vertegenwoor digd 347 aandeelen, uitbrengende 60 stem men. De commissie volgens art. 12 der sta tuten, bestaande uit de heeren H. J. M. van Raalte en ir. A. Keppler als leden en de hee ren dr. H. van der Kamp en prof. dr. J. P. Wibaut als plaatsvervangende leden, was aan de beurt van aftreding en werd- in haar geheel als zoodanig herbenoemd. Het divi dend werd vastgesteld op 10 Voorts werd een alsnog over 1925 be schikbaar gekomen bedrag van 3014.44 toegevoegd aan het reservefonds boven het volgens de statuten gereserveerde bedrag van 13.892.95. Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. In de gisteren gehouden zitting werd be sloten den secretaris der Synode, ds. D. den Breems, als afgevaardigde te zenden naar Budapest, waar de „Presbyterian Al liance" (waarbij ook de Ned. Herv. kerk is aangesloten) gedurende 312 Septem ber a.s. zal vergaderen. Ook zullen de hee ren dr. J. A. Cramer en dr. A. Eekhof al daar de Ned. Herv. kerk vertegenwoordi gen. De collectie op den z.g. „Vredeszondag" (den eersten Zondag in Augustus) geeft aanleiding tot eenige moeilijkheid, omdat ook de „Wereldbond der kerken" en nog een andere vereeniging („Voor kerk en vrede") dien dag hebben uitgekozen voor het vragen van bijdragen. Besloten werd aan die vereenigingen te verzoeken het uit schrijven eener collecte in de gemeenten der Ned. Herv. kerk Oip den Vredeszondag aan dë Synode over te laten, opdat de op brengst niet zonder noodzaak worde ver minderd. De vereeniging voor Volkenbond en Vre de zond haar jaarverslag, en een schrijven over den Vredesdag <yp 18 Mei. Overeen komstig den wensch dier vereeniging is in het „Weekblad" een uitnoodiginig tot de kerkeraden en predikanten gericht, om op

Vlissingse Courant | 1927 | | pagina 1