1000 150 25 BIGGELAAR'S 7 MEI cnn lÉerste Blad 'n Wereld verrukking! ^No.107 65e Jaargang; Ie Firma F. VAM DE VELDE Jr.,Walstraat 58-68, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Vorscfiijnt dagelijks, uitgezonderd eg Zendag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen UUU een ongeluk. UUU gemeentebestuur Brieven uit de Hofstad FEUILLETON |het spook van eldorado i wdocl<a,3 r°ni wendt ?e u met tot mr. I Eldorado, dat mij aan de Beursbeschouwingen - KOFFIE van i lyyatt memorial nieuws. 8.40 Con. Iotel Eastbourne or u" 10.1040.20 The it. vlissingsche courant ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Ptanco door het geheele rijk 2.50. Voor Belgie en de overige landen der Post-Unie. bij wekelijk se verzending 4.15; bij dagelijksche verzending ƒ6.10. Afzonderlijke nummers 5 eent. ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels 1.10Familieberichten van 16 regels 1,70, voor lederen regel meer 26 cent. Reclames 52 cent per regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 75 cent, voor eiken regel meer 15 cent. Bij abonnement speciale prijs. Be abonné's in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. pit nummer bestaat uit 2 bladen. BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de Openbare Lagere scholen. Burgemeester en Wethouders van Vlis- f singen brengen ter kennis van belangheo- "bende ouders of voogden, die voor hunne kinderen of pupillen met den nieuwen cur sus, aanvangende 16 Augustus e.k., toela- j ting wenschèn tot een der Openbare Lagere scholen in deze gemeente, ook tot dc cen- 1 trale 7e klassen school (tenzij wat Jaatst- 1 genoemde school betreft bij het hoofd I der school waar de leerling thans op school gaat, daarvoor reeds aangifte mocht zijn gedaan), •dat vanaf Maandag 16 Mei tot en «net I Dinsdag 31 Mei e.k., uitsluitend ter Ge meente-Secretarie (le Afdeeling) ..iedere* werkdag van des voormiddags 9 tot 12.30 uur en van 2 tot 5.15 uur 's namiddags, (Za terdags alleen van 9 tot 12.15 uur), gele- I genheid tot aangifte van nieuwe leerlingen voor die scholen gegeven wordt en dat ingeschreven kunnen worden alle kinderen, die op 16 'Augustus 1927 den zesjarigen leeftijd hebben bereikt of dezer, vóór 16 Februari 1928 zullen bereiken. Zij, die in het bezit zijn van een trouw- I boektje. worden verzacht dit bij de aan- 1 nfte mede te brengen. Vlissingen, 7 Mei 1927. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. OPENBARE SCHOOL VOOR U.L.O. Burgemeester en Wethouders van Vlis- I singen maken bekerfd, dat vanaf 16 Mei a.s. tot en met 31 Mei ü.v. ter Gemeente-Secretarie, (le afdee ling) des morgen van 9 tot 12.30 uur en van 2 tot 5.15 uur 's namiddags (Zaterdags I alteen van 9 tot 12.15 uur) gelegenheid be- I >taAt voor de aangifte van nieuwe leerlin gen voor de Openbare school voor Uitge breid Lager onderwijs alhier. I Aan de school wordt onderwijs gegeven I in de vakken voor gewoon lager onderwijs, I benevens de drie moderne talen, wiskunde I en handelskennis. De school leidt op voor de diploma's A I en B der Vereeniging voor M.U.L.O. Zij, die in het bezit zijn van een trouw I boekje worden 'verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen, 7 Mei 1927. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Historische spelen. Begunstigd door het mooiste weer dat wij in dezen tijd van het jaar maar kunnen 1 wenschen, zon, geen regen en een frissche temperatuur, is in Den Haag de verjaardag van Prinses Juliana gevierd. Ware het weer anders geweest dan zou een hoeveelheid feestvreugde èn een hoeveelheid werk zijn I vernietigd, zóó groot als wellicht zelden °P een Oranje-dag is opgehoopt geweest. De oude volksfeesten met hun geneug- I ten behooren tot het verleden. De stad is Mvsterie-Roman door GUSTAVE LE ROUGE. (Nadruk verboden) 113) Tengevolge van dit vreeselijke ongeluk 1 Jas Mary zwaar ziek geworden. Pierre I haar met de meeste zorg verpleegd en 1 Vt|,scheidene nachten bij haar ziekbed I gezeten. I Maar tot zijn ontzettend verdriet had J jiary hem, zoodra zij weer hersteld was. I aar verlovingsring terug gegeven, i. Ik ben geruïneerd, zei ze tot hem ik llvil'111 te arm 001 *e trouwen- Trouwens, ik I 0 zo° ontzettend geleden, mijn smart is I o hevig geweest, dat ik het nooit meer I i 0ven zal komen. Ik voel me niet meer staat om het geluk te kunnen zijn van ^echtgenoot. I bleu rede cn a,le smeekbeden van Pierre I en vruchteloos. Het jonge meisje bleef "veranderlijk hij haar besluit. 1 vrrto ry3ar wa* za' er van 11 worden heft/j re Baar eens, die zelf na dit ont- JT onSeluk wel tien jaar ouder leek. hctreili WCet er n'ets van'' 'k za^ zien een - u,lg te V1"den als typiste of cassiere. I blaten e" vreese''i^ste uren herinnert I vert'ok wanhopig, en zoodra hij was, begon Mary onmiddellijk een te groot geworden om die te organiseeren en daarbij is het zeer verheugend: dat er naar gestreefd wordt, dat er iets meer artis tieke waarde aan het tentoongestelde za! worden gegeven. Inderdaad hadden de feestelijkheden ditmaal een bijzonder cachet, waaraan de artistenbond haar me dewerking had verleend. Het feest concentreerde zich op eji^ om het historische Binnenhof en had daardoor reeds- een omgeving die elders nauwelijks gevonden kan worden. Met die omgeving was het vertoonde geheel en al in overeen stemming en dit reeds waarborgt een bui tengewoon karakter voor de feestelijkhe den. Het Binnenhof zelft leent zich zeer voor een beperkt feest omdat het is als een prachtige zaal in de open lucht, een zaal waarvan de wanden een décor hebben van den grootsten kunstzin getuigend Het is geheel afgesloten en in beperkten kring, rustig te midden van de roerige stad, kan daar iets gebracht worden, dat de herinne ring aan de glorie-tijden van Nederland's bloei te voorschijn roept. Zóó zien wij dan •ook de feestelijkheden die gehouden zijn, de oud-HoIlandsche dansen die zijn uitge voerd, het schitterende avondfeest op den onvolprezen Hofvijver. Tot nu toe plachten volksfeesten vooral I stemt voor en door de jongste kinderen gegeven te worden, hier was nu eens gelegenheid alle leeftijden te doen me^ vieren. Zang van de ouderen, dans van de jongeren en jongsten, zij vulden elkaar hier aan en maakten een feestjool, dat als geheel aller bekoorlijkst was. Het moet een uiterst moeilijk werk geweest zijn om deze dansen in te studeer en met zoo gemengd publiek van medewerkers en -werksters, maar des te meer was het succes te loven. De oud- Hollandsche dansen hebben iets levendigs en eenvoudigs zij zijn heel gewoontjes maar toch iets heel aardigs. De jongelui droegen zwarte fluweelen baretten en strakke smoking-achtige jasjes de meisjes waren in sobere lichte costuums. De mu ziek is even eenvoudig, o.a. het bekende Patertje-langs-den-kant. Met oranje- en driekleurige linten werd 'n grappig vroolijk effect bereikt. 's Avonds was het feest op den Hofvij ver. Dat was inderdaad sprookjes-achtig. De zeven galjoenen met oude admiraals en watergeuzen, hel verlicht door groote schijnwerpers, voeren rustig op den donke en vijver en het hoogte-punt was natuurlijk toen de Koninklijke familie aan boord van één der admiraalschepen een tochtje mee maakte 't Honderdduizenden koppen-tellende pu bliek heeft er niet veel van kunnen zien om dat het feestspel in de diepte op het water geschiedde en de kanten van den vijver hoog zijn. Maar was dit spel wel in de eerste plaats voor het publiek bedoeld Dat het publiek niet meewerkte en in plaats van rond te wandelen als pilaren bleef staan, is toch heusch de schuld van het publiek zelf. Eén der Haagsche bladen komt met de bewering aan dragen dat men nooit meer een spel op den Hofvijver moet geven, annonce op te stellen, die zij in de bladen van Boston en New-Orleans wilde laten plaatsen. Den geheelen middag was zij hiermede bezig geweest, en zij had juist den laatsten brief klaar, toen de'zwarte bediende haar een schrijven van Pierre Marceaux bracht. Zij maakte het met onverschilligheid open zij geloofde dat haar ongeluk niet meer grooter kon zijn een gelukkige tij ding verwachtte zij niet. Toch teekende zich een zekere emotie op haar door smart verbleekte gelaat, toen zij de enkele regels las ryefste, ik smeek U, neem geen besluit voor eenige dagen ik ga voor kort op reis doe niets voor mijn terugkomst. Ik ben op het punt den moordenaar van uw vader te ontdekken, en zoodoende u weder in het bezit van uw fortuin te stellen. Mary bleef langen tijd nadenken, en ein digde met al haar blieven in een Iade te werpen, inplaats van ze naar de post te brengen. Nu Pierre zoo sprak, had hij zeker wel ernstige feiten ontdekt. Zij zou wachten. Toen Pierre van haar vertrokken was, was hij naar de gasfabriek teruggekeerd, en begon zijn dagelijksche bezigheden, waarmede hij den laatsten tijd zeer ten achteren was geraakt. Er waren een hoop papieren en brieven op zijn bureau en moest l^ij den verloren tijd inhalen. Ondanks zijn verdriet en moedeloosheid zette hij zich aan het werk. en hervatte zijn taak als naar gewoonte. Plotseling viel zijn oog op een groot in gebonden boek, waarop stond „Ontsnap ping en gas verlies". omdat het publiek er niets van te zien kreeg. Dat is natuurlijk een onzinnige be wering waarop wel niemand zal ingaan. Iets aardigs en interessants na te laten om dat het niet mogelijk js Jan Publiek, dat zich onbehoorlijk gedraagt, te voldoen, is de zonderlingste theorie die men verkondi gen kan. Aïs wij moesten wachten tot het publiek is opgevoed, gebeurde er nooit iets. De Hofvijver leent zich bij uitstek voor een dergelijk water-spel in ouden trant om dat ook hier, evenals op het Binnenhof de omgeving volkomen in stijl is van het mid- deleeuwsche karakter, dat deze vertooning had. Het meest treffende moment was het hijschen van de standaard-vlag der Prinses op het eilandje in den vijver. Een vijftal kanonschoten kondigde deze gebeurtenis aan, in het felle licht der schij'nwerpers ontplooide zich de stdndaard en de wind wa& juist sterk genoeg om de vlag lustig te doen wapperen. Wij hebben de admiraals en de geuzen van zeer nabij gezien ent wat ons vooral trof was ditop de oude platen hebben de geuzen alle stoere strakke koppen, nogal groot en grof. Types zooals men ze in den tegenwoordigen tijd haast nooit meer ziet. Maar het merkwaardige was dat wij plot seling onder deze namaak-geuzen weer dat hihts| oude type terugvonden. Het zijn de klee derdracht, de hoofdbedekking, de wijze waarop snor en baard gedragen worden, die het karakteristieke van den geuzen-kop maken. Onder den grooten, kleurigen hoed en op den breeden kanten kraag krijgt het hoofd op eens een geheel anderen, vorm, dikker, i onder en gevulder Een weinigje schmink geeft aanstonds de kleur der ver wering aan de huid en in weinige oogen- blikken tijds is een gewoon modern man netje tot een eenigszins barsch-uitzienden, stoeien geus geworden. Het was zoo'n typisch gezicht die stoere mannen uit het oude poortje ter zijde van de Ridderzaal te zien komen en zich op het Binnenhof te verzamelen. Dit aardige moment hebben wellicht weinigen gadege slagen, want het was eigenlijk achter de coulissen van het spel. 't Was in den lich ten schemer dat wij op het Binnenhof kwa men, juist toen de „afgewerkte" geuzen uit dat poortje kwamen fantastisch was het en toen wij den volgenden dag nog eens in oude prenten bladerden, vinden wij telkens en telkens diezelfde voorstelling weer. Het Binnenhof leent zich bizonder voor oude Middeleeuwsche voorstellingen. De Ridderzaal is een prachtige achtergrond en de gevels der beide Kamers konden geen mooier décor zijn. Misschien geeft het eer ste succes met de oud-Hollandsche dansen aanleiding tot meer dergelijke feestspelen op dezen historischen grond. Er zijn al plannen in den maak om degenen die deel namen aan het feestspel bijeen te houden en een speciale vereeniging voor deze folk loristische spelen op te richten. Dan zijn wij meteen eens van die oud bakken spelletjes van koek-trekken, mast klimmen enz. af, want dat was toch larie en bovendien zijn die door de groote mas sa deelnemers niet meer te houden. Hij bladerde het eerst met zakelijke be langstelling door, maar daarna met een zeer groote verwondering. Hij schelde een der hoofdambtenaren. Gaat u zitten, mijnheer Holler, zeide Pierre. Hoe kan dat, dat er in een dag een verlies van vijfhonderd kub. Meter heeft plaats gehad Dit komt van tijd tot tijd voor, ant woordde de ambtenaar, en dat zoolang de gasfabriek bestaat. Vaak gaan er drie we ken of een maand voorbij, dat het niet ge beurt, maar plotseling komt bet voor, en dan is het een verlies van vier of vijfhon derd kub. Meter, soms nog meer, maar nooit minder. Aan wat schrijft u dat toe Ik weet het niet. De buizenaanleg is overal nieuw en in goeden staat. Ik zou kunnen aannemen, wat dikwijls geschiedt, dat een gasdief de buis van zijn huis in di recte verbinding heeft gesteld met de hoofdgaskraan, om zoodoende zonder con trole gas te kunnen verbruiken. Dat verklaart niets. Waarom zou de dief eenige weken, zelfs maanden, geen gebruik maken van die gasvertakking Dat is juist, kijk naar den datum, den achttiende, vijf honderd meters. Pierre schrok. Het was in den nacht, dat mr. Goodwin vennoord was. Er ging hem in eens een licht op. Geef mij dit boek, zei hij opgewonden. Hij herinnerde zich dat het den twintig sten Mei was, dat Joe, de mijnwerker ver moord was. Den twintigste Mei stond er in het boek een verlies van vierhonderd kub. Meters. De datum van eiken moord kwam over Voor de artistieke leiding van dezen 30en April, met name de heeren Nico de Jong en Dorus Hermsen, onze hulde. Zij hebben er eer van gehad. EIBER. De tijdelijke spanning op de geld markt. Een nieuwe slap van het comité voor de Oostenrijk-Hongaar- sche fondsen. De Amerikaansche markt. Vaste stemming voor Lo cate waarden, met name voor Ta- baksaandeclen en Kunst zijde-aan- deelcn. Vooreerst geen emissie van Philips. In de afgeloopen week heeft de Amster- damsbhe effectenbeurs zich over het alge meen door een vastere stemming geken merkt, hetgeen op de meeste afdelingen ook tot meerdere omzetten geleid heeft. Meerdere factoren werkten daartoe mede. De geldmarkt heeft den invloed van den 1 Mei dag ondergaan. De weekstaat der Nederlandsche Bank per 2 Mei toont een aanmerkelijk stijging aan van de Discontee ringen en de Beleeningen, zoodat de bank- biljettenomloop met een bedrag van ruim 715 imillioen gestegen is. De percentages voor particulier disconto en prolongatie, welke de laatste dagen golden, kunnen dus niet als maatstaf dienen voor de beoordee ling van de positie der geldmarkt, die straks ongetwijfeld weer ruimer zal worden wan neer de kapitalen, die thans rouleeren, weer tot rust zullen zijn gekomen. Voor den beurshandel is de geldmarkt derhalve geen belemmering jgeweest en het optimisme «s ei dan ook niet door getemperd. Op de Beleggingsmarkt blijven de goud gerande waarden gevraagd, de oudere lee ningen zijn de laatste weken fractionee. gestegen en voor nieuwe uitgiften bestaat nog steeds groote belangstelling, als is die voor de ééne emissie uiteraard grooter dan voor de- andere. Het heeft een goeden indruk gemaakt dat de Vereeniging voor de Oostenrijksche en Hongaarsche fondsen thans ook voor de 3 Hongaarsche goudleening 1895 met de definitieve regeling der schuld is- voor den dag gekomen. Het gaat langzaam en er moeten nog meerdere goudleeningeri wor den geregeld, daarna komt dan toch de tijd dat ook de Papier- en Kronenrente een beurt zullen krijgen. Op de Amerikaansche mankt hebben en kele ongunstige factoren tot een koersda ling.geleid, waarvan de meeste fondsen zich sedert weer hebben kunnen herstellen, al thans gedeeltelijk. De overstrooming der Mississippi gaf aanleiding tot omvangrijke verkoopen, inzonderheid voor spoorweg- v/egwaarden in het Zuid-Westen, de toe zegging van 10 niillioen leeningen door bankiers bracht aanstonds ontspannng en al spoedig kon weereen herstel intreden. De prijsstijging voor katoen, gevolg van de schade aan den katoenoogst aangebracht, welke vermoedelijk het verlies van eenige honderdduizenden balen katoen beteekent. is voor de katoenmarkt een onverwacht voordeel bij den lagen prijs, die de laatste maanden voor dit product gold. De zwakke positie der oiiemarkt, gevolg van de nog steeds toenemende product!2 was van storenden invloed, op het herlevend optimisme. De president van Atchoson To- peka heeft dezer dagen als zijn meening uitgesproken, dat het hoogste punt der pe- troleumproductie nog niet is bereikt. De olieprijzen in de Unie blijven dan ook flauw en qp andere marktplaatsen is dat uiteraard zeer goed merkbaar, omdat de Vereenigde Staten ca. 72 van de geheele olieproductie voortbrengen. Trouwens in een met dien, waarop een min of meer groote gasontsnapping was geweest. Pierre herinnerde zich ook nog, dat be halve misschien bij mr. Goodwin, alle moorden in het donker geschied waren Voor het oogenblik wist hij genoeg. Zonder acht te slaan op den ambtenaar, die hem met schrik aankeek, nam hij het boek van „verlies en. ontsnapping" mede en verliet de gasfabriek. Tien minuten later kwam hij de studie kamer van mr Gideon Spardock binnen stormen. Zij hadden een lang geheimzinnig onder bond, na zijn vertrek zond hij het telegram aan Mary. Twee uur later nam de ingenieur den trein naar New Orleans, terwijl hij zijn kennissen had medegedeeld, dat hij een twee weken afwezig zou zijn en dat- mr. Spardock hem een buitengewone opdracht had gegeven om materiaal voor de mijnen te koopen. Dit leek zeer gewoon, en niemand dacht er iets bijzonders bij. Trouwens een andere plaatselijke ge beurtenis kwam spoedig voedsel aan aller lei praatjes geven. Een rijke Belg, genaamd mr. Maës, kwam den dag na het vertrek van Pierre in de stad en door zijn vreemde manieren trok hij spoedig de aandacht. Hij had zijn indruk in het Eldorado-hotel genomen, waar hij alles in opstand bracht. Met zijn goedig, lachend gezicht, door roode bakkebaardjes omlijst, leek mr. Maës, die altijd een1 dikke buidel vol banknoten had, de zachtste man van de wereld. Hij klaagde wel steeds over het eten, maar gebruikte de duurste wijnen. lederen avond AvoBlGGELAAPsCgROOSEfiDAAL, Rumenië gaat de productie ook nog steeds vooruit. De Astra Romana .heeft, blijkens het jongste jaarverslag in 1926 392.466 ton geproduceerd tegen 392.644 ton in 1925, mede door het toepassen van -moderne boor- methoden. De flauwe olieprijzen in aanmerking ge nomen, houden olieaandeelen zich goed. Het aanbod in Koninklijke is niet overwe gend. het is merkbaar dat het publiek zien van deze afdeeling zoo goed als geheel onthoudt. Er was ditmaal meer te doen in Tabaks- aandeelen, waarvoor steeds nieuwe koopers in de markt kwamen, aangelokt door de bevredigende inschrijvingen en de ondei- handsche verkoopen, waarbij hooge prijzen worden gemaakt. De Senembah heeft buiten de inschrijving om 392 pakken verkocht a 7.29 per K.G., de Deli Mij. 568 pak ken a 4.12 per K.G De gunstige be richten omtrent de quaiiteit van den te vel de staanden oogst blijven voorts aanhou den. Alle aandeelen bewogen zich deswege op hoogere koersen. En zoolang de koersen stijgen, koopt het publiek. Suikeraandeelen waren doorgaans aan den vasten kant. De handel in dezen hoek is echter van geringen omvang. De prijzen blijven op één niveau. Volgens de jongste statistieken van Licht zal de Europeesche suikeroogst in 1926/1927 op een grooter aantal H.A. worden geplant, nl. op 2.4 mil- lioen tegen 2.1 millioen, wat oogst 1925/26 betrof. Het sui'kerverbruik was in de maan den September 1926 tot Maart 1927 niet grooter dan het voorgaande jaar, wel zijn de zichtbare voorraden ruim 400.000 ton lager. Voor een beweging van eenigen om vang op de suikermarkt schijnt er alzoo voorshands geen aanleiding. speelde hij grof met geld, en verloor met ongekende onverschilligheid. De kinderen en bedelaars volgden hem op straat, om van zijn rijken en milden aalmoes te profi teered Men informeerde naar hem bij mr. Gideon Spardock, en zoo wist men dat hij verscheidene malen millionnair was en in Eldorado was gekomen om mijn-grond te koopen. Hij genoot in de stad een groote populariteit. Als op dit tijdstip verkiezingen zouden hebben plaats gehad, en de Belg het aan genaam zou hebben gevonden, lid van hef Congres te zijn, dan zou hij zonder twijfel met algemeene stemmen gekozen zijn. Om te verhinderen dat zulk een mildda dig persoon; weg zou gaan, had men onder ling afgesproken dat niemand aan mr. Maes de moorden zou mededeelen welke in de beruchte straat hadden plaats gehad. Maar er zijn altijd praatzieke menschen, die het consigne vergeten. Iemand stelde den Belg op de hoogte met de geheimzin nige moorden. Heelemaal niet geschrokken, beweerde hij dat zidke verhalen niet geloofwaardig waren en dat in Europa het geheim van de rue du Général Grant door de meest oner varen politieagenten in minder dan vieren twintig uur opgehelderd zouden worden. Op een avond dat hij een paar glazen champagne meer dan gewoonlijk 'had ge- dïonken, meldde hij fier, dat hij zonder zich te ontdoen van zijn kostbaren zak geld, een wandeling 's avonds zou doen door de rite du Générail Grant. Dr. Slang, die zooals gewoonlijk ook in de bar van het hotel aanwezig was trachtte, echter zonder resultaat, hem tot rede te brengen en raadde het hem sterk af. Bijna

Vlissingse Courant | 1927 | | pagina 1