VL1SS1NGSCHE COURANT 1000 150 100 25 4 DINSDAG 26 APRIL «in ?nn KAMRELTHEE 65e Jaargang i: Fin F, Vil OF 11181 Milslnal 5141, Vlissiitgin. Teiel. II. PisircFiniig illll Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag on algemeen erkende Christelijke Feestdagen flEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON GRATIS Stads= en Provincienieuws ■NO.97 ■1927! ■qONNEMENTSPRIJSVoorVlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. F anco door het geheele rijk 2.50. Voor België en de overige landen der Post-Unie, bij wekelijk se verzending ƒ4.15; bij dagelljksche verzending ƒ6.10. Afzonderlijke nummers 5 eent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels 1.10Familieberichten van 1—6 regels 1,70, voor lederen regel meer 26 cent. Reclames 52 cent per regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 75 cent, voor eiken regel meer 15 cent. Bij abonnement speciale prijs. ne abonné's in 't bezit eener L, zijn GRATIS verze- jjd) tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. UUU een ongeluk. UUU gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bi] verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. "verkiezing van leden van den gemeenteraad. ne Voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van de leden var: H Gemeenteraad brengt ter openbare Minis dat de voqr die verkiezing ingele gde geldige candidatenlijsten heden zijn Uummerd en voor een ieder ter secreta- (3e afdeeling) ter inzage gelegd. ren, 26 April 1927. r Voorzitter voornoemd, VAN WOELDEREN. Vlissin|en ZEEGAT VAN TEXEL. Schietoeteningen. üe Burgemeester van Vlissingen brengt ier openbare kennis, dat vermoedelijk ioo spoedig mogelijk na heden onmid dellijk na donker schietoefeningen zullen worden gehouden in het Schulpengat. Op den dag waarop de schietoefeningen ,|aats hebben, zat van het fort Kijkduin rat 2 uur n.m. tot zonsondergang een roo- de vlag waaien. Bij die schietoefeningen zijn de Haaks- jTonden in zijn geheel tot de buitenbeton- »'ng onveilig. Indien zich geen bijzonderheden voordoen de oefening ongeveer een uur na donker tfgeloopen. ssyigen, 26 April 1927. De Burgemeester voornoemd;, VAN WOELDEREN. Prinses Juliana. De dag, waarop Prinses Juliana haar 18e „ar zal bereiken, zal een gedenkwaardige zijn voor vorstenhuis en vaderland. Vooral ook, omdat op dien dag in de residentie za! worden onthuld het monument ter herden king van Juliana van Stolberg, de stam moeder der Oranje's, en wier naam onze Prinses draagt. Uit de geschiedenis van de- peetmoeder onzer Prinses herinneren wij ens, hoe zij daar als tweede echtgenoqte van Willem den Oude en moeder van een alrijk gezin eenmaal het middelpunt was ran den huiselijken kring. Wie heeft haar iet eens afgebeeld gezien in een der ge- eilige vertrekken, waarin huiselijke gods- 'enstoefeningen werden gehouden, op den illenburg wie heeft niet gehoord of ge- ezeii van hare briefwisseling met hare onen, vooral met Prins Willem, die later erd genaamd den Vader des Vader.lands, etgeen hij misschien niet ware geworden nder een Juliana van Stolberg als moe- :r. Ja, in alles betoonde zij zich de hooge, dele, maar ook vooral de vrome vrouw en oeder. De woorden van Schiller zijn mede haar volkomen van toepassing, waar i de moeder, en zulks niet ten on- ite stelt als het middelpunt van het uiselijk leven en zich volkomen inleeft in aar soms zeer gewone taak. Waarlijk, de- e moeder was een voorbeeld voor alle Ne-* erlandsche moeders, in heden en toekomst, ij heeft hare kinderen bekwaamd en geleid de taak die hen wachtte, en dat was die tijden een uiterst moeilijke daar ocsten zware offers voor gebracht wor- Doch het ging om hooge belangen, i het kostelijk niet genoeg te waardee- en kleinood der vrijheid, en daarvoor, bleek iets te zwaar. In het buisgezin dus lag 'en en ligt nog altijd het zwaartepunt der oreele opvoeding vandaar uit trekt de eugd de wijde wereld in en verovert haar 'aats in de maatschappij doch al is zij p,ro van huis en haard verwijderd, al zijn vader en moeder niet meer in het land "r levenden, de Tierinnering aan den huise- 'JKen kring kan, voor het lieele leven een egenrijken invloed oefenen. Dok Prinses Juliana heeft reeds den goe- ET SPOOK VAN ELDORADO Mysterie-Roman door OUSTAVE LE ROUGE. (Nadruk verboden) A's n het goed vindt, stelde Pierre j (,en dokter voor, kunnen wij samen den afloopen. Oaarne, welken weg neemt u Naar mijn huis, bij de fabriek - In dit geval, hernam de doktei met rcastischen lach, als wij geen grooten willen maken, zijn wij verplicht de (hi General Grant door te loopen ,er,"e kreeg een koude rilling. rariJ ken er ïu'st er£ °P ^eSteld, 1w^'j onversc™g te zeggen, r Waarom een onnoodigen omweg te iden° wensch^ za' u ^eSe' jT- Zeer gaarne het zal ons in de moge- toch K stef'en no& eenigen tijd te praten z°u ik u niet gaarne te ver van uw toten gaan. iicT 11 Se'nst, mijn woning bevindt raciite ffVe®r aan c'en 'nSan£ van dé ^e" gij zijt niet angstig Htn p n0R toe 's me no8 n'ets overko- je l'f n Züoalsu zult zien, is mijn huis niet 2j: gevaarlijke gedeelte gelegen, tv J "epen eenjgen tijd stilzwijgend en .uri ni 0nt'ei oMos wat hij gehoord had, finnenna,aten' S,eeds weer er over te den en zegenrijken invloed in vorenbedoel- den zin ondervonden en thans, de kinder schoenen ontwassen, begint zij al aanstonds goede werken te helpen bevorderen en steunen. De a.s. collecte voor het Drentsche veenYmd, waaraan deze jeugdige vorstin haar naam heeft willen verbinden, spreekt voor hare edele gevoelens voldoende en geeft ops alle hoop, dat ook zij zal treden- in de voetsporen harer groote voorzaten en niet het minst van haar peetmoeder Juliana van Stolberg. Prinses Juliana lid van den Raad van State. De plechtige buitengewone vergadering van den- Raad van State, door de Koningin te presideeren en welke bestemd is om Prinses Juliana in dat hooge staatscollege binnen te leiden, tzal gehouden worden op Maandag 2 Mei, des namiddags 2 uur. Belgische propaganda in Limburg. Een B.T.A.-telegram meldt uit Brussel In Be'gische officieele kringen beschikt men over geen enkel bericht over het inci dent dat Zondag te Maastricht plaats vond. Wanneer het feit werkelijkheid zou blij ken, zou men deze manifestatie beschou wen als een nieuwen en betreurenswaardi- gen kwajongensstreek, gelijk aan dien van veertien dagen geleden. Deze daad, bedre ven door onverantwoordelijke personen, staat te eenenmale buiten de controle der Belgische regeering, te meer waar het hier klaarblijkelijk een particulier vliegtuig be treft. Huldiging mgr. dr. W. H. Nolens. In de zalen van Pulchri Studio te 's-Gra- venhage is gisterenmiddag mgr. dr. W. H. Nolens gehuldigd ter gelegenheid van zijn 40-jarig priesterfeest. De blijken van be langstelling waren overtalrijk. Onder de aanwezigen waren d'e ministers De Geer, Lainbooy, Donner, Koningsberger en Van der Vegte, oud-minister Van Karnebeek, de Staatsraden Harte van Tecklenburg, A. D. W. de Vries, Cort van der Linden, Limburg en Kooien, tal van leden der Staten-Gene- raal en vele andere autoriteiten. Toen even voor 4 uur mgr. Nolens ge huld in het waardigheidskleed van Proto- r.otarius Apostolicus de bekende groote feestzaal van Pulchri Studio werd binnen geleid, was deze zaal reeds geheel gevuld met belangstellenden en nog' steeds kwa men meer bezoekers, die getuige wilden zijn van de grootsche huldiging. Namens het comité werd het woord ge voerd door den ondervoorzitter, mr. B M. Berger, burgemeester van Venlo, de ge boorteplaats van mgr. Nolens. Vervolgens sprak jhr. mr. D. J. de Geer, voorzitter van den ministerraad. Daarna was het woord aan den jubilaris. Mgr. Nolens betuigde allereerst zijn er kentelijkheid aan de beide sprekers voor. dc buitengewoon vleiende woorden, welke zij tot hem gesproken hadden. Voorts bracht spreker dank voor de hul de, liern bewezen door de aanbieding van zijn buste. Het komt spreker voor, dat de maker van dit model gemaakt heeft, wat er van te maken is. Spreker aanvaardt deze materieele hulde blijken met een dankbaar hart jegens allen, die aan de totstandkoming er van hebben medegewerkt, in het bijzonder de twee eerevoorzitters, mgr. Schrijnen, bisschop van Roermond en mrg. Schioppa, den Pau- selijk-sn Internuntius. De grootste hulde voor spreker is echter de aanwezigheid van zoovele personen van allerlei rang en afkomst uit alle deelen van het land Op het voetstuk van de door Toon Du- puis vervaardigde buste staan de volgende woorden „Dr. Nolens Proton. fApot., Mi- mstenvan Staat, Ter herinnering aan zijn 40-jarig priesterfeest 18872 Maart 1927" Het album, dat den jubilaris eveneens Maar mijnheer Slang, vroeg hij hem op den man af, u heeft er mij nog niet uw persoonlijke meening over gegeven. Ik heb er geen na al die feiten heb ik nog nooit een logische en verstandige uitlegging kunnen geven. Ik denk toch dat u het wel niet aan geesten toeschrijft Ik geef niet gaarne mijn oordeel, ant woordde de dokter met een ernstige stem, over hetgeen ik niet ken. Wel ben ik ge tuige geweest van vreemde verschijnselen. Ik luister, ik hou dol veel van spook geschiedenissen. 't Is er geen, maar het is angstwek kend genoeg als u zult oordeelen. in Bos ton kende ik een verrukkelijk mooi jong meisje, verloofd met een van mijn vrienden, een dokter., miss Jenny Cleaver. Het hu welijk zou voltrokken worden, toen zij ziek werd een eigenaardig voorgevoel maakte zich van haar meester. Twee of drie keer per week, vaak verscheidene nachten ach teréén, had zij altijd denzelfden ontzetten- den droom. Zij zag zich verpleegd door een oude negerin met een afgrijselijk ge zicht, ook zag zij tevens zich zelf dood, en gelegd in een doodskleed in de kist door die negerin. Miss Jenny ontwaakte na deze ontzet tende nachtmerrie badende in haar zweet, eu riep haar ouders en Üe bedienden om hulp. De angst die zij ondervond was zoo hevig, dat zij met zware zenuwkoortsen te bed kwam te liggen. Evenwel knapte zij door veel zorgen en voorzichtigheid1 langzamerhand op en be gon geestelijk en lichamelijk te genezen. De zwarte oude heks en de doodkist spook aangeboden is, is een oude Fransche band, purperkleurig, Louis Seize bewerkt, uit de verzameling van Meyer Elte. Op de eerste pagina is door Gebr. Gre- venstuk uit Amsterdam het wapen van mgr. Nolens geschilderd, terwijl het 2e blad de fraai uitgevoerde opdracht bevat. De vol gende pagina's bevatten de namen van alle comitéleden, gekalligrafeerd door den heer Verschoor, Samenwerking afgesneden. De anti-rev. „Rotterdammer" bevat den volgenden driestar Indien werkelijk de oud-überale gedachte, zij het ook onder stichtelijke termen bedol ven, de grondtoon der Staatkundig Ger. Partij moet zijn, dan is onze teleurstelling minder groot, dat samenwerking met onze partij blijkbaar reeds bij voorbaat wordt afgesneden. Wat ook de gevolgen mogen zijn, aldus werd het uitgesproken, op onze medewer king b.v. in de Staten van Zuid-Holland be hoeft de zoogenaamde rechterzijde niet te rekenen. De Staatkundig Ger. Partij aanvaardt dus de verantwoordelijkheid, wanneer door haar toedoen de vrijzinnige geest in het ge westelijk bestuur den toon zal kunnen aan geven. Het zij zoo. Wij oordeelen anderer con sciëntie niet. Doch wel vragen wij met al den ernst, welke in ons is, en met de zachtmoedigheid, welke den Christen betaamtIs dat de les, die Jezus ons geleerd heeft toen Hij weg geleid werd om van den duivel verzocht te worden Begaf Hij zich noodeloos in gevaar Of leerde Hij ons niet uitdrukkelijk, dat de al machtige God ons menschen aan de mid delen bindt Wij wagen alles op alles, zegt de" Staat kundig Ger. Partij. Het klinkt, alsom men Luther hoort doch waagt zij het werkelijk met God De ontvangst van de Ned. Spoorwegen. Dc geschatte ontvangsten vara-de maand Maart 1927 incl. die der' geëxploiteerde spoor- en tramwegen bedragen totaal 12.415.910. Totaal ontvangst van 1 Janu ari af 35.281.555 (v. j. 38.460.100). Ge middeld aantal kilometers in exploitatie van 1 Januari af 3640 (3654). Dus ont vangst per dagkilometer 107.70 (117 25). Bond van Ambtenaren bij de Ned. Spoorwegen. In de te Haarlem gehouden algemeene. vergadering van den Bond van Ambtenaren bij de Ned. Spoorwegen werden aangeno men de voorstellen-Vlissingera en Haarlem om te ijveren voor de algemeene verbete ring van de promotie-kansen van het amb- VOET- ONDERZOEK door een voet- specialist van Or. SCHOLL's Kli niek te London Woensdag a.s. 10-12 en 2-6 uur in het Schoen magazijn van J. F. A. TI^SVSERMAN BELLAMYPARK 54 ten niet meer in haar droomen zij genas geheel en trouwde. Zij besloten de huwelijksreis naar Florida te maken, een buitengewoon- mooie streek, die de jongelui nog nooit bezocht hadden en ik nam de invitatie aan om ze te verge zellen. Wij vertrokken per auto, daar dit de beste en gemakkelijkste manier was om het meest te genieten, Wij konden ophou den en uitstappen waar het ons het aange naamst was, en zoo lang wij het wilden. Het begin van de reis was verrukkelijk. Wij doorkruisten streken van een schilder achtige schoonheid en mijn» beide reisgenoo- tera waren in het vroolijkste humeur on gelukkigerwijze overkwam ons, toen wij de rotsachtige streken van het Zuiden van het schiereiland naderden, een onzettend onge luk. Door een verkeerd draaien van den chauffeur kantelde de wagen en werden wij op een hoop steenera geworpen. Wonder boven wonder kon ik opstaan, zonder letsel bekomen te hebben mijn vriend: was stechts licht gewond, maar de arme Jenny had ribben en een been gebro ken. De moerassen van Florida zijn als een groote woestijn, waar men vele mijlen kan afleggen zonder een woning tegen te ko men. Toch ontdekten wij eindelijk een hutje van klei en riet, dat bewoond werd door een oude negerin, met een afstootend ge zicht. Eerst sloegen wij geen acht op het geen wij zagen, en de oude vrouw was zeer bereidwillig. Wij brachten de gewonde met veel voorzichtigheid erheen en legden haar in een hoek van de hut op een bed van bladeren. Maar toen de negerin het gezicht van de arme Jenny zag, gaf zij een gil van schrik tenareii-corps, na de verklaring van het hoofdbestuur, dat ihet zich met de strekking ervan vereenigen kon. De voorstellen-Amersfoort, Vlissingen, Den Haag, Hilversum en Leeuwarden over een betere regeling'der classificatie va» standplaatsen, gaf den voorzitter aanlei ding tot de verzekering, dat het hoofdbe stuur met kracht zal voortgaan te ijveren vóór afschaffing der classificatie. Spreker verklaarde verder, te zullen trachten het begane onrecht tegenover het personeel ongedaan te maken. De genoemde afdeelingen verklaarden zich tevreden met deze toezeggingen. Een voorstel-Vlissingen. om d£n kinder toeslag te regelen, zooals bij het rijk, werd door den voorzitter bestreden, omdat dit in strijd' zou zijn met het vroeger door den Bond vastgestelde standpunt. Het voorstel werdi ingetrokken. Aangenomen werd nog het voorstel- Vlissingen om te ijveren- voor afschaffing van controleerendë genees'heeren. De Emma bloem. De collecte voor de- Emmabloem heeft te Leeuwarden opgebracht 3367 Amers foort 1286 Middelburg £644 Kampen 643Zutfen 600 's-Gavenhage 11.000. De voetbalwereld in karikatuur. Van „The Vittoria Egyptian Cigarette Company" ontvingen wij een werkje, ge titeld „De voetbalwereld in karikatuur". De werkelijk schitterende caricaturen, die d'e heer Cocherïe in den loop van de jaren van verschillende „voetbalsterren" heeft gemaakt, zijn door den bekenden sport redacteur, den heer H. A. Meerum Ter- wogt, van bijschriftjes voorzien. De prijs van het werkje, dat voor voet bal-enthousiasten een aangenaam bezit moet zijn, bedraagt slechts 25 cent. VLISSINGEN, 26 APRIL. Verkiezing van leden van den gemeenteraad. De heden gehouden loting voor de num mering van lijsten voor de a.s. verkiezing van léden van den gemeenteraad, had den volgenden uitslag Lijst 1 Anti-revolutionairen. 2 Christelijk-historischen. 3 Onafhankelijke Arbeidersgroep. 4 Vrijheidsbond. 5 Roomsch-katholieken. 6 Vrijzinnig-democraten. 7 Sociaal-democraten. 8 Socialistische partij. Voorstellen aan den gemeenteraad. Door Burg. en Weth. zijn nog de volgen de voorstellen aan den gemeenteraad ge daan Het Rooinsch Katholiek Parochiaal Kerk bestuur van den Heiligen Jacobus den Meerdere te Vlissingen verzoekt in een overgelegd adres d.d. 25 Maart 1927, over eenkomstig het bepaalde bij artikel 72 der Lageronderwijswet 1920de benoodigde gelden uit de gemeentekas beschikbaar te willen stellen voor het aanschaffen van drie cocos-vloermatten voor de onder zijn be heer staande R.-Kath. Jongensschool aan de Kasteelstraat. Uit het gehouden overleg is gebleken, dat de aanschaffingskosten dezer vloermat ten 8.25 zullen bedragen. Wij stellen U voor aan het Kerkbestuur voornoemd, ter aanschaffing dezer matten, d*. noodige gelden, welke nader door ons worden vastgesteld beschikbaar te stellen. en deinsde achteruit. Per ongeluk opende de gewonde haar oogen op dit oogenblik en op het zien van d'e oude vrouw uitte zij een hartverscheu- renden kreet en fluisterde De negerin van mijn droom, hier zal ik sterven... zij zal mij in de doodskist leggen. Kort daarna verloor zij het bewustzijn en kwam niet meer bij, en twee uur later was zij dood. Het zien van de negerin had haar een doodelijken slag gegeven. Het vreemdste was dat de oude vrouw reeds maanden lang in haar droomen zich zelf bezig zag met een jonge vrouw af te leggen en toen zij de trekken van de haar in haar droomen verschenen vrouw her kende was zij van schrik lamgeslagen. Deze noodlottige droomvoorspelling kwam punt voor punt uit, daar wij niet over andere hulp konden beschikken, moest de negerin het meisje in de kist leggen, welke wij met veel moeite konden bemachtigen. Era de dokter sprak Zou u niet denken dat, nadat ik getui ge ben geweest van drrt alles, ik wel ge neigd ben om feiten aan te nemen die door practische en positieve menschen ontkend wordtera Zonder twijfel, sprak Pierre, wien het verhaal zwaarmoedig gestemd had. Zoo gingen zij zwijgend verder. Reeds eenige oogenblikken liepen zij in de beruchte straater heerschte een diepe duisternis, geen straal van het maanlicht kon door dte hooge granietmuren doordrin gen, en het kwam Pierre vreemd voor dat geen der lantaarns brandde. Door een onwillekeurige beweging hield Pierre de hand krampachtig op de haan W Voor engros Finna GEBR. STEENLAND, Stationsstraat MIDDELBURG. Namens den heer G. J. J. Kuijpers, al hier, werd eenigen tijd geleden verzocht aan hem te verkoopen een stuk bouwgrond iii het Villapark gelegen aan de Kerkbo*- loan op plm 12 M. afstand van het. pand van den heer Boom. Wij berichtten adressant, dat wij bereid waren den raad voor te stellen om hem een perceel bouwgrond te verkoopen, zich be vindende te midden van het perk, gelegen tegenover de wasscherij „Trio", aangezien wij nteenen, dat daardoor het minst het aanwezige bosschage geschaad zou wor den. Zooals uit het aan uwen raad overgelegd adres blijkt, is adressant niet bereid de door ons bedoelden grond te koopen, doch wenscht een perceel gelegen als hierboven omschreven of een perceel, hetwelk eenigs- zins noordelijker ligt. Waar wij echter van oordeel zijn, dat in het Villapark zoo weinig mogelijk hoornen geveld moeten worden,'hebben wij er be zwaar tegen aan den heer Knijpers een an der -stuk grond te verkoopen dan het door ons aangegevene, weshalve wij de eer heb ben U voor te stellen op het verzoek van adressant afwijzend te beschikken Waterbouwkundig opzichter. Dc heer W. Vader, waterbouwkundig op zichter bij den polder Walcheren alhier, is als zoodanig benoemd bij den Rijkswater staat voor den aanleg en verbetering van rijkswegen in Zuid-Holiand, arrondissement 's-Gravenhage. De voeten en hun verzorging. De verzorging van de voeten, laat nog dik wijls veel te wenschen over en toch is deze van zeer groote beteekenis. De groote voor deden van een behoorlijke verzorging van dit lichaamsdeel worden door dr. Wm. M. Scholl uitvoerig uiteengezet in een door dezen voet-speCMlist uitgegeven werkje. Met tal van illustraties wordt aangetoond welke bijzondere zorg de voet vereischt en van hoe groote beteekenis goedt schoeisel is. Men kan de voet-euvelen voor een zeer groot gedeelte verhelpen door behoorlijk passend schoeisel, waardoor de teere en gevoelige plekken worden beschermd. Wie daaromtrent meer wit weten kan bij den heer J. F. A. Timmerman, Beiiainy- park vertegenwoordiger van dr. Scho'l dit nuttig werkje bekomen, Morgen kan iedereen zijn voeten gratis laten onderzoeken in het schoenmagazijn van den heer Timmerman, en wel des mor gens van 1112 en des middags van 26 uur. van zijn browning. Voor het eerst van zijn leven was hij beklemd door een vreemd gevoel van angst. Twee of drie keer draaide hij zich om, teneinde zich te overtuigen, dat niemand achter hem liep. De verlichting van. deze straat is nogal luguber, grijnsde de dokter, hnt 1 wat zegt u er van Wat zou u doen, indien plotse ling bijv. een spook, omhuld door een zwarten doek u den weg versperde Ik zou zeer angstig zijn, antwoordde de jonge man, ik verberg het u niet, maar ik heb me nog nooit in zoo'n, vreemden geestestoestand bevonden. Ik begrijp nu hoe snel en glijdend de helling is van het gezond verstand van den mensch tot aan de hallucinatie, den moord en den waanzin. Ja„ zei de dokter peinzend, die helling is ijzingwekkend glad. Zij waren weer stil geworden. Het leek Pierre wel of die vervloekte rue du General Grant oneindig was, hij strui kelde bij eiken voetstap over keien, in eiken hoek meende hij sluipende gedaanten te zien. Eindelijk kwamen zij aan een bree- dere straat en zagen zij de lichten van de gasfabriek schemeren. Nu bent u buiten, gevaar, zei de dok ter spottend, nu verlaat ik u. Ik dank u vriendelijk voor uw welwil lendheid ik beken gaarne, dat toen ik die duivelachtige straat doorging, ik het erg ste vreesde. Goeden nacht, en krijg nu maar geen nachtmerrie. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1927 | | pagina 1