B. MARIIIiSSEN naif-ó TABAK Crr/esKi INT800IICTIE-S0IRÉE h MOOISTE aftitiat Oe IDOllTE kwaliteiten, Is IM1SIE prijzen PER14QM5 IS KWALITEIT! SCHOENMAGAZIJN SLIJKSTRAAT 6 VAML ROOD 15 CT RADIO-PROGRAMMA HulpbankteMiddelburg LUXE AUTO te huur TOB NOOIT-HOEKJE. Er zijn lieden voor wie het verleden meer is dan het heden. Zij leven slechts van herinneringen. Hun gedachten kee- ren telkens weer terug naar dingen, die voorbij zijn. Deze worden dan vermoeid en geïdealiseerd, de schaduwzijden zijn vergeten en slechts de lichtende mo menten blijken in de heugenis te zijn achtergebleven. Zij praten over den goeden ouden tijd, toen de toestanden zooveel beter waren, zij hebben het aruk over een vroegeren werkking die zoo aangenaam is geweest en bij dit alles voegt zich dan een ondertoon van weemoed over het onvolmaakte heden. Eigenlijk hebben wij allen zoo'n beetje deze neiging in ons. Toch zat de mensch, die streeft naar evenwicht en bevrediging in het leven, zch zeer moe ten beijveren om zch klaar en duidelijk voor oogen te stellen, dat het verleden een afgedane zaak is en dat gedane zaken geen keer pdegen te nemen. Wat geweest is komt niet weer terug. Heb ben wij in het verleden verkeerd gehan deld en willen wij onze misslagen goed maken, dan helpt tobben en piekeren over het begane onrecht ons geen zier. De eenige oplossing is, dat wij onze krachten inspannen om voor de toe komst dezelfde fouten te vermijden. Door het goede te zoeken moeten wij een gezond tegenwicht scheppen voor wat wij weleer verkeerd deden. Heb ben wij in het verleden een beteren tijd gekend dan het heden ons biedt, dan zal mijmeren over de mooie, doch voor bijgegane dagen geen zier kunnen bij dragen tot verbetering van onzen toe stand. Wij hebben onder alle omstan digheden slechts met het heden reke ning te houden. Door het betrachten van wilskracht en opgewektheid, door het betoonen van daadkracht en door een ernstig streven om een waarlijk goed mensch te zijn kunnen wij ons he den mooi en sterk maken. En daarmede hebben wij tevens de beslissing voor de toekomst in de hand. Want in het Nu hg- hetgeen worden zal. Dr. JOS. DE COCK. Voor de lezers van ons blad geeft onze psychologische medewerker Dr. jcs. de Cock, Van Merlenstraat 120, 's-Gravenhage, gratis zielkundige ad viezen, o.m. over de wijze, waarop zij hun geest kunnen verfrisschen en hun wilskracht en energie kunnen verster ken. De vragen zullen in dit blad gere geld worden behandeld. Mochten de beantwoordingen te uitvoerig worden dan direct schriftelijk aan de aan vragers. A. de V. te V. Het is buitenge woon onaangenaam voor U, dat U een zoo onplezierigen patroon hebt, bij wien niets deugt, voor wien U zoowat alles doet, die U laag saiarieert en U altijd maar nieuwe werkjes erbij geeft om op te knappen, om ten slotte te schetteren als de boet r.iet af is. U staat echter niet alleen in dit opzichtZijt gij aangesp ten bij een vakbond neen zeker, want dergelijke patroons nemen geen aange sloten personeel. Weet U, wat U dien patroon eens moet zeggen „Het is een methode van sommige werkgevers om nooit hun tevredenheid te uiten, hun personeel op hoogspanning van arbeids prestatie te houden, hun veel meer werk op te dragen dan zij mogelijkerwijze afkunnen, om hen dan af te kafferen, zoodat zij zich minderwaardig gevoelen en meenen, dat zij blij mogen zijn, dat zij nog niet ontslagen worden. Einddoel is loonsverlaging Wij houden er niet van om dergelijke raadgevingen ie doen, want wij zijn overtuigd, dat het uitstekend is, als jonge menschen een harde leerschool doormaken, waarin zij hun bekwaam heden leeren opdoen voor de toekomst, maar in dit geval maken wij een uitzon dering. De toestand, zooals U dien schetst is meer dan erg Dat een jonge arbeidskracht in drukke tijden eens wat langer dan acht uur werkt kan geen kwaad, maar zonder één cent over werk avond aan avond terugkomen is schandelijk. Wij kennen meer zulke in stellingen en hopen van harte, dat zij eens met naam en toenaam op de kaak zullen worden gesteld. Ziet U toch iets anders te vinden, 't Is moeilijk, maar waar een wil is, daar is een weg. Aan onderstaande personen is per soonlijk antwoord gezonden, aangezien de beantwoording te uitvoerig was voor plaatsing in dit blad. R. J. te V. G. de L te V.H. de N. te V. A. A. W. te V. P. S. te V. W. V. te V. Th. L. te V. Wed. P. te V. J. H. te V. H. de N. te V. verzwarende aanwijzing heeft de rechtbank hem wegens gebrek aan bewijs vrijgespro ken. Maria Christen is ter dood, Terhorst tot vijf jaar tuchthuis veroordeeld De New-York Cancer Association heeft een huis van 27 verdiepingen „Hudson Towers", gekocht, om er een kankercen trum met 400 bedden in te richten, bene vens een kliniek waar dagelijks 500 pa tiënten behandeld kunnen worden, labora toria voor onderzoek en een centrum voor een voorlichtingscampagne. Hudson Towers is oorspronkelijk voor ziekenhuis bestemd geweest. Het is onvol tooid gebleven. De Assiciation heeft het voor 3.5 millioen dollars gekocht en hoopt 5 millioen dollars bijeen te kunnen brengen om alles in te richten en af te maken. De hondenplaag in So fia. Ieder die het Oosten bezocht, kent de plaag der losloopende honden, die vaak in heele benden de straten der steden, naar voedsel zoekend, afsnuffelen, en wier ge huil iedere» nacht opnieuw de rust ver stoort. Erger dan die rustverstoring is het gevaar dat zij, vooral 's zomers, door de hondsdolheid, voor de menschen opleveren. De lange rij van op hun inspuiting wachten de bezoekers van het Pasteur-instituut te Sofia is daar iederen dag het sprekende be wijs van. Zooals bekend, heeft men te Constantino- pel getracht, zich van de losloopende hon- EEN BOYCOT TEGEN FORD. Zijn naam is kort en bondig „Ford". In auto's slaat hij het record. Met loopen is 't welhaast gedaan, Want elk schaft zich een fordje aan. Hoe komt het dat de groote Ford Door winkeliers geboycot wordt De man heeft winkels opgericht, Van velerhande soort gesticht. Hij kwam op kruideniersgebied, Op slagers, kleeren, ja wat niet, Waarmee hij daar hij 't geld bezat Een kolossalen omzet had, Daar hij goedkooper leev'ren kon En door de massa toch nog won. Hij kocht voordeelig in het groot, Maar 't was voor winkeliers de dood. Die zeiden kort en goed je bent Voor ons een kwaaie concurrent. Wij, middenstanders, zijn een klant Van massa fordjes a contant. En stellen je dus ook in staat Tot afzet van je fabrikaat. We vragen, zet je winkels stop, Die zijn voor ons een groote strop En ben je dat soms niet van plan, Dan gaan je fordjes in de ban. Men nam eenparig dat besluit, De boycot breidt zich aldoor uit. Begrijp'lijk wordt die eisch gedaan, Het is een strijd om het bestaan, Een strijd die hier en overal Gevoerd wordt in het groot heelal. Ford is een energieke vent, Dat is de wereld door bekend. Maar is hij daarbij waarlijk groot, Dan gunt hij ook een ander brood. X. den te ontdoen, door ze naar een verlaten eiland in de zee van Marmora te verbannen. Ook te Sofia scheen het laatste uur der los loopende honden, die de laatste jaren schrikbarend waren toegenomen, geslagen. De gemeenteraad heeft op straten en plei nen, in parken en tuinen vergif laten leggen, om zoo een razzia onder de ongewenschte dieren te houden. Het succes heeft echter aan de bedoeling niet beantwoord. Van de wilde honden vielen er betrekkelijk slechts weinig aan het vergif ten offer, zooveel te meer echter honden van particuliere eige naars, wier protest natuurlijk niet uitbleef. Het ongeluk wilde, dat ook een paar kost bare honden, van vreemde diplomaten het gif slikten. De deken van het diplomatieke corps, de Spaansche gezant, heeft zich thans in een open brief aan het gemeentebestuur aan het hoofd gesteld van de oppositiehij heeft de partij der vervolgden opgenomen en den wensch uitgesproken, dat men met het doellooze uitstrooien van vergif zou ophou den. De echtgenoote van den commissaris van den Volkenbond, de hoogste buiten- landsche instantie van het oogenblik in Bulgarije, liet ostentatief een paar vergiftig de honden door den veeartsenijkundigen dienst onderzoeken, welke vaststelde, dat het vergif niet sterk genoeg was, en de die ren een langzamen, pijnlijken dood waren gestorven. Waar Sofia zich niet in hel bezit van een eiland verheugt, waarheen de honden zou den kunnen worden gedeporteerd, staat het te verwachten, dat voorloopig, na de eerste mislukte poging om de ongure straathon den kwijt te raken, alles wel bij het oude zal blijven. Sinds de prins van Wales twee jaar geleden een bezoek aan Nigeria heeft ge bracht, is autorijden daar erg in de mode onder de negervorsten. Thans is ook een auto gekocht door den Alafin van Oyo, een vorst, zoo verheven, dat hij zich vóór het bezoek van den prins nimmer verwaardigd had, de terreinen rondom zijn paleis te ver laten. Eerst toen prins Edward was aange komen, liet hii zich naar het huis van fa Britschen resident overbrengen, doch pa.- nadat de duisternis was ingevallen, terwijl zijn .gelaat bovendien nog achter een rood koralen masker verborgen was. Hetgeen de lAlafin toen van de buitenwe reld te zien heeft gekregen, vond hij zoo aardig, dat hij besloten heeft, zijn vrijwil- lige gevangenschap te beëindigen. En thans heeft hij een auto gekocht, met carosserie van gepolijst aluminium, en daar de Alafin ei op stond, dat de auto het is een ge sloten wagen zoo hoog zou worden ge maakt, dat hij er rechtop m kon staan, met ziin kroon op, werd het een bijzonder in drukwekkend vehikel. De neeervorsten in deze streek zijn allen in goeden doen, daar zij voor hun palmolie, een voornaam bestanddeel voor margarine en zeep, uitstekende prijzen maken. Maar het geld moet rollen, en zij weten het op geen betere manier uit te geven dan in een onderlingen wedijver op het gebied van auto's. Eén opperhoofd heeft in zijn geheele rijk slechts anderhalven kilometer weg, die met een auto kan worden bereden. Maar hij bezit zes auto's en wanneer hij een be zoeker bijzondere eer wenscht te bewijzen maakt hij met dezen een „tochtje" in een der auto's gevolgd door de andere vijf, den weg heen en terug. Voor de rechtbank te Konstantinopet trad onlangs als getuige een 147-jarige man op. Deze moderne Methusalem, die Ali Zara Ago heet en in Skoetari geboren is, blijkt ee.n uitstekend geheugen te heb ben. Hij herinnert zich duidelijk het uitbre ken van den Turksch-Russisch-Oostenrijk- schen oorlog in het jaar 1788, die met den viede van Siftowa eindigde. Ook babbelt Ali Zara graag over de tijden, toen Moes- tapha IV, Mahmud li, Abdoel Medsched, Moerad V en Abdoel Ham ld regeerden. Zooafs bij vele oude menschen het geval is herinnert Ali Zara zich de gebeurtenissen uit zijn jeugd best. In de rechtszaal was hij nauwelijks in staat samenhangende ant woorden te geven, maar dit trachtte hij te vergoeden door verhalen uit lang vervlo gen tijden te vertellen. De vader van den Zo mert ij d. Nog luttele weken slechts en de door velen geroemde, door sommigen ook verwenschte zomertijd is weer aange broken. Wij zijn er reeds lang aan gewend geraakt. Wij weten niet beter of het hoort zoo, maar dat het denkbeeld al van 1784 dateert en dat niemand mi,nder dan Benja min Franklin het eerst op de -gedachte is gekomen, zal voor menigeen een nieuwtje mogen heeten. De vork zit zóó in den steel, aldus de Onder-de-Streep-redacteur van het „Hbld." Op een avond had een van Franklin's bedienden vergeten de luiken van de slaap kamer te sluiten. Franklin bemerkte het met toen hij naflr bed ging. Maar den volgenden mongen weid hij om vijf uur al wakker door een stralende» zonneschijn, die zijn kamer verlichtte. „Nu is het dus al volop dagzei Fran klin bij zichzelf. „En bijna alle menschen slapen nog Wat den dwaasheid, en wat een verkwisting 's (Avonds steken wij kunstlicht aan, uren langAls wij eerder naar bed gingen en vroeger opstonden, zouden wij minder kunstlicht gebruiken, en gezonder leven op den koop toe En daar hij een man van de daad was, besloot hij voor zichzelf althans zijn dag-regeling te veranderen. Hij stond voortaan om vier uur op en profiteerde van het eerste dag licht. Links en rechts maakte hij propagan da voor dat idee, en vond ook wel aanhan gers. Maar niet genoeg naar zijn zin. Toen bedacht hij, dat de staat zou kun nen ingrijpen, en de menschen eenvoudig zou kunnen dwingen om vroeger op te staan. Het denkbeeld om daarvoor de klok ken een uur vooruit te zetten, kwam echter niet bij hem op. Hij stelde voor, dat de staat het hebben van vensterluiken zou verbieden, zoodat ieder door het zonlicht 'gewekt zou worden en dat hij voorts de kaarsen zou rantsoeneeren, om daardoor de menschen te dwingen zuiniger met het kunstlicht om te gaan. Vanzelf zou hen dat er toe bren gen vroeger naar bed te igaan en daar-door ook vroeger weer op te staan. Ten slotte wenschte hij, dat van regeeringswege eiken morgen bij zons-opgang alle klokken in het land lang 'en heftig geluid zouden worden. Mocht dat lawaai nog niet voldoende blij ken om de menschen uit het bed te jagen, dan zouden in alle groote straten ook nog kanonnen worden afgeschoten. De staat is niet ingegaan op Franklin's voorstellen. Zijn denkbeeld is echter onbe wust blijven doorwerken. Tot het 130 jaar later ten uitvoer werd gebracht, eenvoudig door de klokken te verzetten Maar het heeft wel iang geduurd voor dit Columbus- ei, zooals het nu staat, op zijn punt werd gezet IndHStriecle b e d r ij v e n in Duits chland. Volgens een telling der industrieele bedrijven in Duitsch- land zijn daar te lande 3/2 millioen bedrij ven, waarin 18.4 millioen menschen hun brood verdienen. Ongeveer 60 -van Duitschlands bevolking, is, zooals uit daar toe verstrekte gegevens blijkt, in de in dustrie werkzaam. De overgang van een agrarischen naar een industrieelen staat, en buitschland was een absolute lanüoouw- staat in den beginne, is dus voltrokken., In de groep industrie met bergwerken en bouwondernemingen valt 68 van alle aangestelde personen, terwijl 53.3 van alle oedryven hieronder vanen. Op handel en verkeerswezen -vielen 43.3 van alle bedrijven met 5.4 millioen menschen, dat is rond 39 °7c. Overwegend is echter het klein bedrijf, hoewel het grootbedrijf veel be langrijker is. De in aantal sterkste groep is dt nandel, welke 3.1 millioen menscnen aan het werk houdt. Het aantal handelsbedrij ven is ongeveer 1.1 millioen ot een derde van alle bedrijven tezamen. Bij het ver keerswezen zijn ongeveer 1.455.000 men schen werkzaam. Wat de vrouwelijke werk- kiachten betrett in het bedrijt, haar aandeel bedraagt ongeveer 4.777.U0U personen, d.i. ongeveer 20 Daar echter het aantal ar beidende personen in dezen tijd van me chaniek geen duidelijk beeld geeft van het economische leven, moeten ook de ma chines in aanmerking worden genomen. Voor 't in beweging stellen van wermachi- nes waren er zonder de reservemachines mede te rekenen naar de laatste telling uitwijst, rond 19.3 mühoen RK. geïnstal leerd, zoodat er naast elke menschelijke werkkracht nog een motorische werkzaam is. 94 van alle machines vallen op de industrie. Het minst worden machines ge bruikt bij de contectie-industrie. Voor het in beweging brengen der arbeidmachir.es zijn rond 67 van alle electro-motoren in gebruik. De prestatie van krachtvoerwerken wordt met 37 millioen RK. aangegeven waarvan op de spoorwegen 27.3 millioen P.K. vallen. Vergeleken bij de laatste tel ling van voor den oorlog is het aantal in Duitschland werkzame personen met on geveer 4 millioen verhoogd. Vrijdag 1 April. Hilversum, 1050 M. 12.00 Politiebe richten. 5.00—6.45 Concert door het H.D.O. orkest. Lotti Muskens-Sleurs, sopraan. 6.45 7.45 Fransche les voor beginners en meergevorderden. 7.45 Politieberichten. 8.10 Uitzending van het Belgisch muziekfeest. Afdeeling Kamermuziek, in de concertzaal van het Nutsgebomv te Rotterdam. Het Concertgebouw strijkkwartet. Aan de vleu gel Jaap Spaanderman. Composities van Joseph Jongen, Godefroid de Vreeze. 10.00 Persberichten. Daventry, I6Ö0 M. 11.20—12.50 Het Daventry-kwartet en solisten (sopraan, ba riton, piano). 12.50 Orgelconcert. 1.20 2.20 Lunchmuziek. 3.35 Voorlezing Emma. 3.40 Fransche les. 4.05 Concert. D. D'Orsay, contra alt. F. Woodhouse, bariton. H. Fair- hurst, viool. Oude Engelsche muziek. 5.05 Piano- en vioolconcert. 5.20 Uitslag literaire wedstrijd. 5.35 Kintfertiurtje. 6.20 Orkest concert. 6.50 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 7.05 Orkestconcert. 7.20 Muziek-critiek. 7.35 De sonates van Mozart. 7.45 Lezing Poe try and the plain man. 8.05 Variété. N. Long, humorist, M. Fulton, soubrette. W. Wynne, comedienne. L. Weston, humorist. 9.20 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 9.40 De bat over Is Chivalry dead? 10.20 „11 Tro- vatore" (4e acte) (Troubadour). 10.59- I.50 Dansmuziek. Parijs, „Radio-Paris", 1750 M. 10.50 II.20 Concert. 12.50—2.10 Concert Orkest en Mme Daumas, zang. 5.05—5.55 Concert. Mme Huberval en M. Landeau, declamatie. Sandrey, zang. Piano en vioolmuziek. 8.50 10.50 Concert. Orkest en solisten. Langenberg, 469 M. 10.20—11.20 Concert. 12.50—1.50 Kamermuziek (gui taar, viola, fluit). 4.205.20 Orkestconcert. 8.05—9.35 Vocaal concert. Kölner dubbel- kwartet 1908. 9.50—11.20 Dansmuziek. Königswusterhausen, 1250 M. 11.20- 7.50 Lezingen en lessen. 7.5041.10 „April- April", een vrooüjke dag, met verrassin gen. Daarna tot 11.10 Dansmuziek in Café Walhoif, Hamburg. Hamburg, 394.7 M. 1.252.05 Kamer muziek. 3.354.20 Zang en declamatie. 5.20—6.10 Vrooüjk concert. 7.5011.10 „April-April", zie Königswusterhausen. Brussel, 509 M. Orkestconcert. 7.50— 8.20 Orgelbespeling. 8.5040.50 „St. Fran- ciscus van Assisis'Oratorium vnn Fauré. Koor, orkest en solisten. aangeboden door den Heer CORVELEIJN, Dansleeraar, aan zijne Dansclubs Vlissingen en Middelburg op Zaterdag 9 April 1927, des avonds 8 uur, in het Grand Hotel „Bri tannia". Versterkt Orkest. Uitsluitend introductie op naam. Toegangsprijs 50 cent, alles inbegrepen. Beperkt aantal in troductie vóór 9 April verkrijg baar bij den Heer CORVELEIJN en aan het Hotel „Britannia". f De uitbetaling der voorschot ten op pensioenen geschiedt vanaf Zaterdag 2 April1927, vanaf 10 uur, en verder op de bekende kantooruren bij J. A. TAK Co., Groenmarkt, Mid delburg. Opwekkend en veHrisachend Parfumerie Joyzelle, Haarlem Verkrijgbaar bij Firma Jon. FiBBE, Groenewoud 63-65 te Vlissingen WSe goede Artikelen heeft moet zorgen dat de koopecs dit weten door ta adverteeren in de - - „VLSSSSfiGSGHE COURANT" vindt men in het tegen b i 11 ij k tarief. Beleefd aanbevelend. L. HERMES, Rijwielhandel SOUBURG NUTRIClA's KINDERMEEL Steeds versch. NESTLE's KINDERMEEL bevat de beste Zwitsersche koemelk. OMNIA komt de natuurlijke voeding voor kinderen het meest nabij. OLAXO Het voedsel voor baby's. LACTAGOL verlengt de voedingsperiode voor moeders. Zuigflesschen (bestand tegen ko kend water), Spenen, Fopspenen, Tand worteltjes, Kinderzeep, Kta- derpoeder, Kinderhoests troop, Eikelcacao, Ovomaltine. MELKSUIKER (speciaal voor kindervoeding). APOTHEEK van S. J. ENGER1NG Hoek NlenwstraatHendrikstraat Uil BJ ,el) l' 4J, )lj[l9#

Vlissingse Courant | 1927 | | pagina 6