1000 300 25 13 MAART ■erste Blad i.60' 65e Jaargang :rstroop Lji l Ml SE VELOE irjalstrut 58-60, Vlissingen. lelel. 10. Pcstrekening 66281 Herschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zendag an algemeen erkende Christelijke feestdagen rr rook is, is vuur, GIJ HOEST jpNTEBESTUlJR binnenland Stads= en Provincienieuws Bedaar Uw pijn Kloosterbalsem rfiO&tfd i Koffie/ .thee/ |t dan speelt 30 >p kan volgen Dd5b3 of of of I of a4 Tc8c2f Db3Xd3f Tc2elf TclXelf Dd3—bit Dbl Xlil en wint Tc2xf2 Dd3d2f Dd2Xb2 en wint. a7a5f b6b5f Dd5a3f Da8—a4i Tc8b8 Da8c6f en wint. Da8d5f Tb8—a8+ Dd5c6f en wint. Tc8c6f Da8b7f Tc6Xb6f Db6cöf: Db7a6i [ijd te New-York Nimzowitsj staan boven uit 9 partijen. De laatste I Ineele speler en zou o.i. we| pen worden. D. C. DE VRIES k Auto's en Fietsen Maart 12 6.26 13 6.28 14 6.29 Ier te Vlissingen n.m. a.40 10.09 11.25 v.m. 925 10.48 M.47 Jde slijm wil niet loskomw It dan op. Het vastzittende |n is oorzaak, dat men ziel1 J- ziek kan gevoelen, waaf- Ikoorts in hooge mate op' Idt. Voorkomt daarom de jtige gevolgen door dadelijk t eerste hoesten Gebucos Jrstroop te nemen, waai' Ir de slijm oplost en de ont ren slijmvliezen genezen, kc voor kinderen is Gebu- I Teerstroop recdsmcer da» Baren gebleken het middel uitnemendheid te zij" GEBUCO'S JPUS P1CIS COMPOSITUSI 6 Drog. ƒ0.90 tn >.«0 «O* bij A. BENIEST, Lepelstraat 8 ÜSSINGSCHE COURANT LjNEMENTSPRiJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. o door liet geheele rijk 2.50. Voor België en de overige landen der Post-Unie, bij wekeiijk- verzending 4.15bij dagelljksche verzending ƒ6,10. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels 1,10voor lederen regel meer 26 cent. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Reclames 52 cent per regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 75 cent, voor eiken regel meer 15 cent. Bij abonnement speciale prijs. fcbonné's in 't bezit eener I zijn GRATIS verze ilden ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger [nummer bestaat uit 3 bladen SOPLA's zijn zacht en branden niet op de tong. Ze zijn gemaakt van blaadjes ta bak die voor de fijnste sigaren te klein zijn. Toch is de prijs maar 2% cent, daarom voldoen zij algemeen en worden bij mil- lioenen gerookt, j I alle sigarenwinkels. )UBAER Co. AMERSFOORT E[^KEN VERKJEZINGSRECLAMF.. frgemeester en Wethouders van Vlis- Bn^en ter openbare kennis, 1 het bij de artikelen 51 en 52 der AJ- Le Politieverordening dezer gemeen- (rboden is I binnen de bebouwde kom op der. laren weg op zichtbare wijze eenige foe aan te brengen of te hebben, in- [hierdoor, naar het oordeel van Burg. ieth., het stadsschoon wordt geschaad. |Een aanplakbiljet, drukwerk of ge it elders dan op eigen of daartoe door ligenaar of den gebruiker beschikbaar panden aan te plakken of te be- -v.l, fan andere dan de daartoe bevoegde op een gemeentebord of op een laar gebouw een aanplakbiljet, druk- of geschrift aan te plakken, of te njgèrt. A het in verband hiermede alleen ge- bid zal zijn met verkiezingsreclame fde a.s. stemming voor de leden der hdale Staten en van den Gemeente- behalve de gemeentelijke aanplak- k waartoe men zich tot den pachter IPieterse van Wijck dient te wenden beplakken Iden tuinmuur van het schoolgebouw Ie Arsenaalstraat Jdeir muur van de speelplaats van de scholen H. i en K aan de Ver- Qiiakkelaarstraat nabij de Schelde den grondkeerenden muur aan de Straat de deuren toegang gevende tot dc [plaats van de vm. kazerne Koning III en den muur van het brand- Kuis aan het Prinseboschje het brandspuithuis aan de ülacis- j de muren van de fabriek der Ko ike Maatschappij „de Schelde" aan- de 1 Dekenstraat en Walstraat. hingen, i2 Maart 1927. Burg en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. KAMER-OVERZICHT Eerste Kamer. Vergadering van Vrijdag. Belgisch tractaat lieer Briët, die gisterenmiddag nu en ■ogal zwevende bleef in zijn meening, zeer positief tegen het ver in argumenteerde zijn opvatting on- Izinnig. Hij is principieel tegenstan den zijner opvattingen is bijvoorbeeld t Nederland voor het laten varen In neutraliteit compensaties had moe- Bjgen in plaats van die te geven aan fideren staat. Nedcrland's welvaart door dit verdrag bedreigd en de Intwikkeling daarvan wordt belem- I Het opgeven van België's neutrali- Jvoor Nederland niet minder een be ien een gevaar en juist daarom dient fid zich met te verzwakken. In het 1 ziet de heer Briët een zwaargewa- fttan volk staan, trotsch op zijn oor- ■staties, sterk zich voelend door den ran Frankrijk, pratend over toenade- |t Nederland, maar niets er voor over Jd. In onze toegevendheid ziet het ■etiw voedsel voor zijn pretenties in fling van nog meer voordeel. Toene- p® het annexionistisch gevaar ziet f't verdrag en als de heer Briët het K aanvaardde dan is dit alleen om Ik weten dat de veiligheid van Ne ll niet zal worden bedreigd, r belangrijke gronden had ~dë heer' l00r zijn stem tegen het rechts- 11 op de Schelde en de toelating van Pk oorlogsschepen op de Schelde, ■trom een tegenstander was de heer Ir Lande, die de politieke kwesties liet ■maar van oordeel was dat men de fcele on economische overwegingen f"t geteld mag achten om die poli- ïfnïn S0C>(1 te maken. De positie ■Pewoners, de Zeeuwen en het IJkauagl zijn van dien aard, dat hij Er v.?.r(*ra£ kan meegaan. Neder- r'België al twee kanalen die goed I "ted dus al meer dan genoeg voor I dot gaat niet aan Nederlandsche ii op te offeren voor België. Met 0rJ^elden illustreerde hij het dat Lui et alles deed wat het doen L j "ot nu ons land wil laten bloe- Tk i z.aak hi orde te brengen. Dit fcliikl n'et toestaan- E a ïwam er dan eens een vdor- Lij.e "eer Van Wassenaar van Cat- Iciaa/e (le geschiedenis van van 1839 en van het gebeurde wgJen 0nze Regeering gedaan wist Ksch de kwestie gelocaliseerd psschen werd ons land en België en los- ,ffö yon de bemoeiing der groote n m" l losmaking moest ge- I betrot/b van België dat in het l okken was. Er moest getracht n overeenkomst te verkrijgen met België die voor langen» tijd zou gelden in plaats van het tractaat van 1839. Die losmaking en localiseering was reeds een groot succes voor dezen Minister. Nederland won hier dus reeds veel door zijn. bereidverklaring om de kwestie der verkeerswegen met België te onderzoeken. Het lag voor de hand dat geen overeen komst was te verkrijgen als één der par tijen, in dit geval Nederland, niets aan bood. Een kanaal van Antwerpen naar zee gaf geen oplossing,1 want het liet het Schelde-probleem bestaan en loste het Antwerpen-Rijnvraagstuk niet op. In dit licht moet men het Schelde-regiem blijven.bezien.. Nederland kan in dit opzicht niet alles voor de toekomst garandeeren, maar Nederland mocht België niet in den weg staan. De commissie van beheer geeft waarborg dat alle moeilijkheden kunnen worden opgelost zonder dat de één-e? partijs de andere haar meening-aplegt. In '39 is reeds een verbinding met den Rijn toegestaan en de noodige kanalen werden, gegraven, waarmede België echter niet tevreden was, omdat ze niet geschikt waren voor de langere Rijnschepen. Het Moerdijk-kanaal geqjt de oplossing van al deze puzzles. Als wij daaraan geen behoef te hebben betalen wij er niet aan mee en voor de andere kanalen heeft België zelf te zorgen als zij die in stand willen houden. Het kanaal AntwerpenMoerdijk achtte hij een onvermijdelijk gevolg van onze houding tegenover België sedert 1839, om dat deze de Rijnvaart mogelijk maakt van Antwerpen uit. Voorgoed bevrijdt de aan leg ervan ons van alle verdere onderhoud van kanalen. Groot nadeel voor ons land zag hij niet in het kanaal. Daarmede was zijn stem bepaald. Men zegt dat het aantal tegenstanders in de Kamer tot 28 is gestegen, nl. 7 soci aal-democraten, 6 christ.-historischen», 2 anti-revolutionairen, 5 katholieken, 6 vrïj- heidsbonders en 2 vrijzinnig-democraten. Maar men weet niet wat er nog gebeuren zal. Nog zestien sprekers staan ingeschre ven en na den heer Wassenaar van Cat- wijck was weer aanstonds een tegenstan der aan het woord, nl. de heer Coster. En dan, gaan wij Dinsdag weer verder met nieuwen moed en oude argumenten. Tweede Kamer. Vergadering van Vrijdag. Allerlei. Aan de agenda zijn weer diverse wets ontwerpen toegevoegd, w.o. dat op de naamlooze vennootschappen. Voorts is achteraan gezet de interpellatieL. de Visser over het zenden van den kruiser „Sumatra" naar Shanghai. Voorts is be sloten het wetsontwerp tot samenvoeging der departementen van Marine en Oorlog wederom naar de afdeelingen te zenden, wat Vrijdag a.s. zal geschieden. Toen ging het weer verder niet de op heffing der 33 kantongerechten, waarbij het platteland sterke verdedigers van zijn belang vond. Het is zoo dat de kleinere gemeenten het meest te lijden krijgen Van deze reorganisatie, die maakt dal de be woners reizen moeten maken als zij wat met den kantonrechter hebben te verhan delen. In menig plaats is een kantonge recht een belangrijk instituut in de ge meente, dat nog eens een paar „notabelen" levert. Het is dus te begrijpen dat men op behoud daarvan prijs stelt. Echter hebben vele kantonrechters maar weinig werk. is het dus uit zuinigheid niet ongewensebt een beetje meer efficiency te betrachten. Ruim twee ton 's jaars wordt door deze herziening bespaard. Natuurlijk zijn er be zwaren en de heer Van der Sluis zette die uiteen. De Kamer kan moeilijk amendemen ten indienen, want men kan niet een an dere indeeling maken of men moet liet gansche gebied gaan herzien. Voor beper king der vermindering pleitten enkele leden en zij deden een beroep op den Minister daarover nog eens te denken. Dc oud- Minister Heemskerk die indertijd dit ont werp heeft ingestudeerd, viel het nu af. Het was ingediend in een tijd dat de Uiterste' zuinigheid moest worden betracht en het geld duur was. De tijden waren nu veel veranderd en dit ontwerp was nu niet meer urgent. Hij achtte het dus beter het terug te nemen en het in elk geval te beperken. De Minister had daarin geen lust, maar wilde dat de Kamer zich uitsprak. Hij deel de de bezwaren voor het platteland niet, vooral nu de verkeersmiddelen zooveel be ter zijn geworden. Bovendien is het insti tuut van den wandelenden kantonrechter mogelijk geworden. Dit overtuigde den heer Van. Schaik weer niet en hij diende een motie in ,om de be handeling van het wetsontwerp te schor sen, ten einde den Minister te vragen de zaak nog eens te overwegen. Die motie werd met 46 tegen 26 stemmen aangeno men, zoodat dit punt voorshands van de- baan is. Aan de orde was nu de wijziging der Land- en Tuinbouw-ongevallei\wët. Het Nederlandsch-Belgisch verdrag. De Belgische „Neptune" zegt in een uit voerig artikel o.a. het volgende Indien het Nederlandsch-Belgisch ver drag wordt verworpen, moeten wij deze eventualiteit met vertrouwen, kalmte en optimisme beschouwen. De gevolgen kun nen slechts nadeelig zijn voor Nederland. Inderdaad, krachtens het verdrag van Ver sailles vervalt het verdrag van 1839 en al leszins moet België een nieuw internatio naal statuut hebben. Het spreekt van zelf, dat wanneer de onderhandelingen over het Nederlandsch-Belgisch tractaat, die reeds negen jaar duren, misiukHen-, er geen an dere zullen plaats vinden eb dat de kwes tie voor de mogendheden zal worden ge bracht, die het verdrag van 1839 hebben onderteekend, namelijk Groot-Brittannae* en Frankrijk, van welke landen sedert lang vaststaat, dat zij bij de oplossing belang hebben. Behalve het Schelde-regiem zullen moe ten behandeld worden andere kwesties, welke al te lang in de schaduw zijn gela ten, namelijk, die van ons internationaal statuut, van onze politieke belangen, van onze veiligheid, -.ygn de verdediging, van Limburg, de Schelde en onze militaire ver dediging van de Wielingen enz., alle kwes ties, waaraan onze geallieerden van giste ren vreemd kunnen, noch willen blijven. De vee-uitvoer naar België. Gelijk bekend, stelde de Belgische regee ring steeds den eisch bij invoer van vee uit Nederland, dat de runderen niet op een markt waren geweest, alwaar mond- en klauwzeer niet voorkwam. Voor den handel was deze bepaling be paald een belemmering en de controle van overheidswege buitengewoon moeilijk. Thans is deze eisch vervallen. Het persoonlijk contact van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw, mr. Kan, later in diens opdracht voortgezet door den directeur van den veeartsenijkun- digen dienst, dr. Berger, met minister Baefs te Brussel, handelende over den vee-invoer, schijnt niet vireemd aan debeslissing van de Belgische regeering. Minister Baels heeft met de hier bedoelde faciliteit blijk gegeven, aan billijke eischen ten aandien van den Nederlandsehen. vee export te witten voldoe». In belanghebbende kringen wordt naar aanleiding hiervan de hoop gekoesterd, dat bij nadere besprekingen ook andere aan gelegenheden, den uitvoer \an vee betref fend, tot een bevredigende oplossing ko men. Roode Kruis-zegels. In Juni 1927 viert de vereeniging Het Nederlandsche Roode Kruis haar 60-jarig bestaan. In verband hiermee zal ten be hoeve van deze vereeniging een serie fran keerzegels worden uitgegeven in de waar den van 2 ets., 3 ets., 5 ets., 10 ets. en 15 ets. De zegels zullen worden verkrijgbaar gesteld met een bijslag van resp. 2, 2, 3, 3 en 5 ets. Een merkwaardige promotie. De heer H. A. T. van Horrik, deurwaar der te Eindhoven, promoveerde aan de Universiteit te Munchen tot doctor in psychologie, philosofie, paedagogie en Romaansche letteren. De heer Van Horrik werd op 23 Februari 1891 geboren te Hel mond. Op 1 Mei 1905 begon hij zijn gym nasiale studie, welke hij op 31 Juli 1911 op een Jezuiten-college iiii Spanje beëindigde. Van 19231926 studeerde hij aan de Uni versiteit te Munchen. (Men herinnert zich misschien, dat ook mr. J. Adriaanse, advocaat te Middelburg, vele jaren geleden als deurwaarder in een klein stadje in ZeeuwschrVlaanderen, ge heel door eigen krachten als mr. in de rechten wist te promoveeren: Bij zijn be- eediging als advocaat voor de Middeiburg- sche rechtbank werd hem door den presi dent voor deze prestatie hulde gebracht). VLISSINGEN, 12 MAART. De Scheepsbouwer. Over „de Scheepsbouw", welk stuk Dins dag a.s. in het Concertgebouw voor A. G. O. wordt opgevoerd door het Nieuwe Rotter- damsch Tooneei, schrijft het „Dagblad van Rotterdam" het volgende Een succes voor het Nieuw Rotterdainsch Tooneei, omdat de inhoud, hoewel volko men vrij van grove effecten, direct spreekt tot het hart van alle vaders en moeders, zonder filosofische diepzinnigheden, zonder in de handeling hiaten vormende literaire beschouwingen de andere factor, van mis schien wel overwegende beteekenis, is de omstandigheid dat men de spelerskrachten heeft om het stuk goed te bezetten. John Turlow, een scheepsbouwer, heeft een kleine scheepswerf gemaakt tot de grootste van Engeland. Zijn zoon Jack zal hem,opvolgen, althans zoo wil de vader het Maar Jack voelt niets voor de industrie en- haar machines, hij wil terug tot de natuur. boer worden, zaaien en zien hoe het zaad opschiet tot welig koren. Ondanks het verzet van den vader houdt hij aan zijn plan vast en zijn grootmoeder stelt hem financieel in staat het uit te voe ren. Samen met den door den oorlog mo reel gebroken James Cornelius begint Jack het bedrijf. James heeft er gauw genoeg van, als hij bemerkt, dat hij er niet rijk van zal worden. Zijn ideaal is een lekker, lui leventje. De oude Turlow zal hem op weg helpen, als hij Jack in den steek IaatJack is toevallig getuige van de transactie welke hem nog meer verbittert tegen zijn vader. Als de kroon op diens werk, een geweldig schip den proeftocht maken zal. verbiedt de dokter den ouden Turlow mee te gaan. Deze vraagt zijn zoon Jack hem voor één keer te vervangen. Jack weigert, hij is noo- dig op de boerderij tenslotte geeft hij toe, als hij hoort, dat zijn zieke vader dan zelf wil gaan. Het schip vergaat, en Jack ver drinkt. Grootmoeder gelukt het, den wan- hopigen John te overtuigen, dat hij verder werken moet, ondanks den vernietigenden slag De grootmoeder heeft de liefde van den schrijver. Fijn, met Engelschen eerbied voor den ouderdom, en Engelschen zin voor hu mor is deze figuur geteekend zij staat bo ven de partijen, haar oordeel is zuiver, om dat zij geen eigenbelang meer heeftalleen haar groote, allen omvattende liefde. Me vrouw Tartaud laat aan deze rol niets ver loren gaan, zij speelde de oude vrouw met het grijze haar, de levendige oogen, den schalksch-iachenden mond zoo meesterlijk, zoo sober en teeder van gebaar, dat zij ont roering bracht in de zaal, dat de menschen glimlachten en tegelijk de tranen in hun oogen voelden dringen. Tartaud vond in den koppigen, stoeren scheepsbouwer een rol, die hem „op het lijf geschreven is". Hij speelde haar voortref felijk en daarnaast heeft Adolf Rijkens een alleszins te loven vertolking van Jack ge- geverv; een moeilijke red, omdat de zoon aan het enthousiasme van de jeugd, de on verzettelijkheid van het ras moet paren, en te overtuigen heeft dat hij zich tegen den wil van den vader handhaven kan. Jules Verstraete speelde den man zonder moed en zonder idealen heel goed Aleida Roelof- sen was kostelijk in de rol van onbeteeken- de vrouw, die kostelijk naïeve opmerkingen maakt, figuren van het tweede plan gaven Wouter van Riesen, Sophie Stein en Mieke Verstraete. Het publiek bleek zeer ingenomen met het spel van het echtpaar Tartaud en Jules Verstraete het heeft herhaaldelijk en warm geapplaudiseerd. Over het spel van mevr. Tartaud vooral was het opgetogen dat alleen reeds verdient inderdaad, dat men de vertooning van ..De Scheepsbouwer" gaat bijwonen. Adama van Scheltema. Gisterenavond hield ds. J. B. Netelenbos de zesde of laatste winterlezing in de Lu- thersche kerk. Zonder ook maar eenigszins iets te kort te doen aan de waardeering der andere vijf lezingen, zouden bijna schrijven lest, bestWat was het weer vol en wat een aandacht Trok de spreker zoo aan, of het onderwerp? We gelooven dat beiden een harmonische geheel vorm den en beiden samenwerkten voor zulk een groote opkomst. Ook deze zes win terle zingen zijn dus, evenals de vorige, een suc ces gebleken te zijn. Naar ons ter oore kwam, zullen, hoewel ds. Bieger, de gees telijke vader ervan, spoedig naar Indië hoopt te vertrekken, deze lezingen gecon tinueerd blijven. Reeds worden met bekende personen onderhandelingen in het vooruit zicht gesteld. Dc lezer vergeve ons deze kleine uitwei ding, die ais een min of meer gelukte in leiding bedoeld is. Ds. Netelenbos begon aldusWie de sterren vergelijkt met bevroren (rozenknop pen en zijn ontstelde gedachten met bleeke berken in den avond, heeft aanspraak op den naam van dichter. Aldus Carel Steven Adama van Scheltema. Vervolgens gaf de spreker een korte levensschets van den Achter. Hij- werd geboren den. 27en Febru ari 1877 te Amsterdam en stierf te Bergen (N.H.) op den 6en December 1924. Hij be zocht te Amsterdam de lagere school, was een vaardig gymnast en kranig zwemmer, een bewonderaar van tooneei- en dicht kunst. Van de lagere school ging hij naar het gymnasium en legde het idealisme beslag op zijn ziel en werd hij bewonderaar van de voortbrengselen der „tachtigers". Op het gymnasium volgde de universiteit en ging hij in de medicijnen studeeren, maar legde enkel het propaedeutisch examen af, waarna hij zich bij het Ned. Tooneei aan sloot. Daar gevoelde hij zich op den duur niet thuis. Na den dood1 van zijn vader trok hij zich van de planken terug en kwam in den kunsthandel van de firma van Gogh te Am sterdam. Daar werd hij eerst dichter. Toen ook leerde hij de beginselen der sociaal democratie kennen, hij werd van haan „de zingende stem", meer dan „haar zingend hart." Hij trok zich later uit den kunsthan del terug en zocht zijn troost in natuur en eenzaamheid te Putten, Nunspeet, Heer len, Ruurlo, Ettecom. Schoorl en Bergen en ter afwisseling in Londen en Dusseldorf. In 1907 huwde Van Scheltema en ont vluchtte Holland. Twee jaar bracht hij te Parijs door, één jaar te Florence, een jaar te Rome en twee jaar te Munchen. Zijn vrouw heeft hem als liefhebbende gade, meermalen voor vertwijfeling behoed. Na deze levensschets gaf de begaafde met AKKER's KLOOSTERBALSEM, die geen salicylverbindingen, chloroform of ammoniak bevat, welke Uw huid vernielen. AKKER's KLOOSTERBALSEM heeft de eigenschap diep in de huid te dringen. De verwarmende invloed zal diep in Uw gewrichten het bloed beter doen circu- leeren en daardoor de vergiften ver drijven, waardoor de weefsels de ver loren veerkracht en soepelheid herkrijgen. met AKKER's is daarom het middel dat een aanval van rheumatiek onmiddellijk tot bedaren brengt en in korten tijd geneest-Een proef *al U overtuigen. Prijs per pot 60 cent spreker een zgn. levensbeschouwing van den dichter, waarna hij verschillende ge dichten declameerde, zooals„Najaars- droom" („De zomer is voorbij voorbij") „De eenzame schoonheid" (Te zwaar is de schoonheid alleen te dragen"), „Socialisten marsch" („Maats, zie daar tuimelt de zon in de straat").- Hierna gaf ds. Netelenbos weer eenige beschouwingen ten beste, waarop hij de trits „Londen" (het gedicht van den haat), „Dusseldorf" (het gedicht van den spot) en „Amsterdam" (het ge dicht van de humaniteit) behandelde en Telkenmale hiervan de boeiendste gedeelten voordroeg, behalve over „Dusseldorp". Het zou ons te ver voeren, al die schoone ge deelten slechts „aan te stippen". Hoe heer lijk was bijv. dat gedeelte van de schil dering der Amsterdamsche stadsgracht (uit den 4en zang) het gedicht van den eenzamen jongen met den rooden kop. Hierop volgde een bespreking over de geleverde, critiek op Scheltema's werk (dr. Van Ravesteijn o.a.), afgewisseld door het voordragen van pakkende dichtproeven. Ten slotte kwam de spreker tot den wee moed, die de laatste levensjaren van Scheltema zoo beheerschte en .gaf ook hier wederom zielontroerende dichtproeven van, om te eindigen met een beschouwing te geven over de oorzaken van dien wee moed bij Scheltema, daar tegenover te stel len de christelijke levensbeschouwing en de aanhaling van de hymne van Npvalis. Men moet ds. Netelenbos gehoord heb ben, dan begrijpt men ten volle, dat een verslag van zoo iets schoons, zoo iets su bliems als wat gisterenavond geboden werd, niet anders kan zijn dan een zwak stamelen. Wat een kunst van voordragen. Hoe zong onze ziel soms met den dichter mee, als we ds. Netelenbos nu eens over weldigend (lied van den haat b.v.) dan weer teer en streelend die prachtige ver zen hoorden voordragen. Wat een gave, om op die wijze een dichter bij het publiek in te leiden, of hem. nog beter te leeren kennen en waardeeren als poëet. Kortom het was een avond van kunstgenot, zooals we helaas slechts zelden te genieten krij gen, een avond, die ons opvoerde naar hooger oord, die de snaren onzer ziel deed trillen, die ons de edele vruchten, der dicht kunst deed genieten en ons boven het alle- daagsche gedoe verhief en ons op de zon nige hoogten deed vertoeven, waar we zoo gaarne nog langer hadden verbleven. Het was een waardig slot van de winterlezingen in de Luth, kerk. Luxor-Theater. Don Q. (Douglas Fairbanks). Schoppen-aas. Het zonnige, romantische Spanje is wel het land bij uitnemendheid, waar de ridderfi guur van Douglas Fairbanks uitstekend' tot zijn recht komt. Spanje, het land van adel, heldenmoed en fluweeloogige mooie vrou wen. is het terrein waar le chevalier sans peur et sans reproche met zijn zonnlgen glimlach zich uitleven kan i» een bijzonder artistieke film. Ondanks alle superlatieven en adjectieven welke men aan andere wer ken pleegt te geven, blijft een Fairbanks- film toch altijd iets zeer aparts, iets geniaals en iets wat epoque maakt. In dit werk ver tolfct de kunstenaar de rol van Don Q. of te wel de zoon van Roro of te wel Don Cesar Querentio de Vega, telg van een oud aan zienlijk Spaansch geslacht, wat naar Cali- fornië trok en welks nakomelingen steeds een zekeren tijd in het moederland komen doorbrengen. Alzoo is Don Cesar aan het hof van de Spaansche koningin Stella de Lanti, waar weelde, pracht, praal en schit tering een lust voor de oogen zijn en aan deze rolprent een voornaam cachet geven. Het brandpunt is een valsche aantijging- van moord en dit gegeven is op zoo'n kunst zinnige wijze uitgewerkt tot een boeiende geschiedenis, dat men het bejammert als het einde daar is. Zijn medespelenden zijn eerste krachten heerlijke scènes weet Do lores de Muro met haar geliefde te schep pen, aan den riddertijd 'herinnert het op treden van Don Sebastian, terwijl Don Fa- brique zich een ietwat koddige rol zag toe bedeeld. Alles in finesses te beschrijven is ondoenlijk. Fairbanks moet men beleven. Aardig is het, dat een korte episode uit „Het teeken van Zoro" nog even de aan gename herinneringen aan dit werk komt opfleuren vlugheid, behendigheid, elegance en sportiviteit zijn ook hier schering en in slag, de schermkunst is Doug nog niet ver leerd en zijn Geschwindigkeit met een zweep is beslist iets zeer bijzonders. Kortom een Trim van buitengewoon goed gehatte en

Vlissingse Courant | 1927 | | pagina 1