ten t. 1 ten v. 1 ling WOENSDAG 9 FEBRUARI :br. a.s. 165e «laargarag Ï927- me irgsds KntschM BINNENLAND 11 - A dam, Posta 511 Stads-= en Provincienieuws Ruwe Huid ,fVo-33' >ude flnar e« Twhoar, kionp I jiuöJodii^ea eo ÏMenetaao^,^ K TO»njltbetellng, tan 7S. alke regel «neer 15 1 tond nette JONGEN gd, kunnende fietsen terij BEUN, Qlacisstr.j overname aangebodtJ CAFE-BiLLARD, centrum der stad. ett. C.A., bur. „Vliss.c mensch zoekt net KOSTHUIS. ren letters B. X., Cour." LOOPJONGEN- gd tusschen de schoot Bellamypark 38. 1 Maart een flink DAGMEISJE »d. Te bevragen Stei LISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS: (Voor Viwsingen en gemeenten op Wal- t" i 2.20 per drie maanden. Franco I" het geheele rijk 2.50. Week-abon- rnenten 17 cent, alles bij vooruitbeta- gfzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS »!an 1—4 regels 11.10, voor iedere Bel meer 26 centbij abonnement spe- Ji. prijzen. Reclames 52 cent per regel mine Advertenties betreffende Huur en 'Trliuur K°°P en Verkoop, Dienstaanbie- |„en én Dier.staanvragen, enz prijs bij fcruitbetaling van 1—5 regels 0.75, elke Vel meer 15 cent. TE KOOP oden, wegens vertrek tenlandzeer mooie ement, stijl: Lodewijll :nhouttevens een i :ompleet met nachlfe uten uitvoering, zoo iwzoomede nog vei ndere voorwerpen, bezichtigen des 1 n 2.30 en 5 uur, K01 Vlissingen. NET DAGMEISJE ;d, in klein gezin. Koudekerksche *f Nieuwe ahcn«é's die zich IgpP voor minstens een kwartaal lonneeren, ontvangon de „Vliseing- Ke Gonrant" gratis toi half Februari. gen -Mlddelb.-Rolte sschengelegen pta 'OER VAN PASSAOIH «OEDtREN EN VEE v.Mldd. v.m.uui 8 Febniari dag 10 g 14 I 8 15 /oruMUta W h.ltOKMt: anN.V. Tr«nap<Kt- s t.6. S««n 8. VOS, 18. ,nrg: B. BBNHOOBH,! W.v. OOSÏEBHODT.t nan. Brtrrrowifir t I - Uitknippen i I DE ING vettig geoorloofde ieloten Groep B: |volgende prijzen: f 120.000- f 72.000- f 60.000- f 48.000.- f 36.000- f 30.000- f 28.800- f 7 200- f 14.400.- f 14.400- f 28.800- f 23 616- f 43.200- f 57.600- f IJl 3 400- f 697.416.- ling in contanten.! Elk lot een prijs 11 (deze Groep CtltS f 5." ledere trekking, btis-franco, - Izondefi door dt Obligtl/iebanl fcOO.OOO.— 11911 P. C. Hooftstr. 165 opzenden aan de pp Vliss. Courant Groep B I, welke in postze- kunnen worden ezending van de aan de aanstaande iel te nemen, tus gratis-franco, duidelijk schrijven. Dr. Th. de Visser. et Tweede Kamerlid de heer dr. J. Th. Visser, oud-minister van onderwijs, (sten en wetenschappen, viert, gelijk ge ld, heden zijn 70sten verjaardag. L. Th. De Visser werd 9 Februari te Utrecht geboren. Daar bezocht hij het gymnasium en studeerde er aan de jversiteit theologie. Reeds op 22-jarigen tijd was hij met deze studie gereed, r, omdat een toelating tot het predik st vóór den leeftijd van 23 jaar niet is jrloofd in de Herv. kerk, studeerde hij jet resteerende jaar rechten, waarin hij 878 doctoraal examen deed. Hij promo te vervolgens 27 Mei 1880 tot doctor inTde theologie op een proefschrift over dacmonologie van het Oude Testa- rt" welke promotie, gelijk met al zijn mens het geval was, magna cum laude its had. September 1880 candidaat geworden in derland, nam dr. De Visser van de ver- Jlende op hem uitgebrachte beroepen naar Leusden aan, waar hij zich op 5 eniber van dat jaar vestigde. !a 4 jaar vertrok hij naar Almelo, welke idplaats in 1888 met Rotterdam werd visseld, waarna hij in 1892 naar Am- dam kwam, in welke gemeente hij in daartoe door synodaal besluit ge- bij zijn herkiezing tot Tweede Ka- lid, het predikambt neerlegde. Zijn he istelling voor de maatschappelijke jgstukken ontwaakte in Almelo, een in~ Irieplaats met sociale conflicten, en was taak dat dr. De Visser later in zijn Rct- amschen tijd de oprichter werd van den ist. Nat. Werkmansbond, waarvan hij nu i-voorzitter is. In Rotterdam werd ook rereeniging voor Christ. Volksonderwijs iet leven geroepen, van welke organi- hij voorzitter werd en v/aarvan hij nu -voorzitter is. r. De Visser zat voor Rotterdam I, j- kwam in 1901 voor Amsterdam II in Kamer. Bij afwisseling was hij in die n Kamerlid en hij zat o.m. oolf voor [en en voor Katwijk aan Zee. r. De Visser, die in het parlement zich (et bijzonder interesseerde voor onder en sociale zaken, volgde in 1910 (Lobman op als voorzitter der Chr. Hist. In 1918 trad hij in het kabinet-Ruys Beerenbrouck als minister op, waarbij de portefeuille van onderwijs, die vóór tijd bij Binnenlandsche Zaken was on- lebracht, werd toevertrouwd. Zeven jaar ht dr. De Visser als raadsman de Kroon en en op het gebied der onderwijswet- ng groote dingen tot stand brengen. In trad hij af en nam direct weer als ierlid voor de Christ. Historischen, wier fieleider hij is, zitting. onderscheiden functies diende dr De er land en volk. Het Middenstandscredietwezen. fct „Hbld." verneemt dat de regeerings- tnissie, onder voorzitterschap van den laurier-generaal van het departement ^financiën, mr. Van Doorninck, inge- ter bestudeering van het midden- |dscredietwezen, met haar arbeid zoo als gereed is. Haar rapport zal bin- ■ort verschijnen. Zij zal adviseeren tot ralisatie van het geheele middenstands- ietwezen, in dien zin, dat zoowel de meene Centrale Bankvereeniging voor Middenstand als de bestaande Hanze- loazbanken worden ingebracht in een we centrale, op welke dan ook de re- ingsgarantie zou moeten worden over- agen. >or dit laatste zou uit den aard der de medewerking van de regeering Iten worden gevraagd. |xamens stuurlieden ter koopvaardij. commissie voor de stuurlieden-exa- s, bedoeld in de Schipperswet (Stbld. Ij no. 244) zal, aanvangende 8 Maart zitting houden te VGravenhage, Ga wan Bylandtlaan no. 5. De aanvragen lot de examens te worden toegelaten, ien den voorzitter der commissie be- J hebben vóór 20 Februari 1927. flanghebbenden worden ten aanzien 1de voorwaarden om tot dit examen te pen toegelaten, verwezen naar art. 7 ■het bij besluit van 27 December 1907 I'd no. 353) vastgestelde reglement ue stuurliedenexamens. I Actie In de metaal-industrie. T den loop van liet vorige jaar is door LrCSeineenen Nederlandschen Metaal» KersDond (de organisatie, die ver- f iaI a S.D.A.P.) bij den Metaal- fc.,Lv.8r°°te werkgeversorganisatie in fcm? i e) een concept C.A.Ü. in- naast een aantal bijzondere Kan 1 ^vraagd werd de invoe- Icksenmm.Pefsoonlijk minimum loon en ■Vn2inSS,es om toezicht te houden 4 mg van de sociale wetgeving, het overwerk, de tarieven, enz. De Metaal- bond deelde mede, dat een bespreking over een C. A. O., waarin persoonlijke minimum- loonen voorkwamen, en de 'medezeggen schap was geregeld, als in het ontwerp het geval was, van .geenerlei nut werd geacht. Daarna hebben de partijen over en weer elkaar eenige open brieven toegezonden, waarin de arbeidersorganisatie aandrong op de invoering der C.iA.O. en in het bijzonder op het daarin vastgeleigde persoonlijk mi nimumloon. Volgens haar voorstel zouden dan voor de verschillende gemeenteklas sen bepaalde minimumloonen worden vast gesteld en elke arbeider zou, alleen reeds door het feit, dat hij in dienst was geno men, recht op dit minimumloon hebben. De Metaalbond echter was van oordcel, dat de belooning volgens kennis en bekwaamheid moet worden .geregeld en dat iemand, die veel presteert ook veel moet verdienen. Het persoonlijk minimumloon, zooals de arbei dersorganisatie voorstelt, zou de onbekwa me en minder vlijtige werklieden hoog be- loonen, ten koste van hen, die zich door hun .werk onderscheiden. In het systeem van den Metaalbond komen groote loonverschilJen voor, doch die wijzen volgens den Metaal bond niet op een chaos, ze zijn een logisch gevolg van het verschil in kennis, be kwaamheid en snelheid van werken der verschillende werklieden. Alle menschen zijn nu eenmaal niet gelijk en wanneer men slechte en luie werklieden een hoog loon zou geven, zou dit, waar geen onbeperkt loon kan worden uitbetaald, drukken op de loonen der andere werklieden. Tot zoover het standpunt van den Me taalbond. Van de schriftelijke gedachten- wisseling is men reeds -gekomen tot mon delinge besprekingen, welke 27 januari hebben olaats gevonden. Verder hebben de R.-Kath. en Christ, ar beidersorganisaties eveneens voorstellen tot een C.A.Ü. ingediend. Deze vragen ook een persoonlijk minimum loon, doch dit zou niet aan alle, doch aan 90 der arbeiders moe ten worden gegeven. Zeer zeker mag met belangstelling wor den afgewacht hoe deze kwestie zich zal ontwikkelen. Voor alles is echter te hopen, dat de vrede, die voor den bloei van het be drijf zoo zeer noodig is, in de metaalin dustrie zal blijven behouden. Voor de weivaart in ons land en in het bijzonder ook in onze gemeente is de metaal industrie van groote beteekenis. Waar zij echter aan een voortdurende en scherpe buitenlandsche concurrentie bloot staat, moet men bij de arbeidersvoorwaarden re kening houden met die, welke in het bui tenland bestaan. Daardoor kan men niet al tijd aan de eischen der arbeiders toegeven, en moet men wel eens overgaan tot het nemen van maatregelen, die op het eerste gezicht onbillijk lijken, doch die er ten slotte toe bijdragen de werkgelegenheid uit te breiden en de productie te vermeerderen, hetgeen in laatste instantie wederom aan het geheele Nederlandsche volk ten goede komt. Electrificatie van den spoorweg Amsterdam -Rotterdam. Den 15en Mei zullen voorloopig vier of vijf electrische treinen op het baanvak Rot terdam-Leiden loopen. Bij de invoering van de winterdienstregeling 1927/28 zal het volledig verkeer op de lijn Amsterdam Rotterdam worden ingevoerd. De 100.000e Groninger. De 100.000e wereldburger die eerlang te Groningen zal worden geboren, zal met weldaden overladen worden. Tal van win keliers hebben geschenken beschikbaar ge steld en een melkleverancier zal gedurende 100 dagen een liter melk geven. In het „Groningsch Dagblad" stelt nu iemand de vraag wat er gebeuren moei als de lOO.COOe inwoner geen jonge wereldbur ger is, doch iemand die zich in de gemeente komt vestigen. Het probleem is al opgelost. De 100.000e inzezetene moet een baby zijn. Het schijnt echter no-g niet vastgesteld te zijn of het een jongen of meisje moet zijn. Met belangstelling wordt intusschen de „blijde gebeurtenis" in de gemeente Gro ningen tegemoet (gezien. Een toelage aan mevr. Mann-Bouwmeester. Burg. en Weth. van Amsterdam stellen den gemeenteraad voor uit het suppletie- fonds van het Algemeen Pensioenfonds van Nederlandsche tooneelisten voor 1927 een toelage van 3000 te verleenen aan mevr. Mann-Bouwmeester. VLISSINGEN, 9 FEBRUARI. Prov. Statenverkiezingen. De- centrale Vlissingen van anti-rev. kiesvereenigingen heeft tot candidaten voor de a.s. Statenverkiezingen gesteld de hee- ren G. van de Putte, Vlissingen P. G. Laernoes, Vlissingen C. Boone, Koude- kerke D. de Buck, Koudekerke L. Si- monse, Biggekerke J. Koppejan Ezn., Zoutelande A. Melis, Souburg C. Pol derman, Biggekerke F. de Rijcke, Koude kerke en j. Polderman, Westkapelle. Door de R. Kath. centrale zullen tot candidaten in den kieskring Hulst worden gesteld de heeren P. F. Fruytier, E. B. Du- moleijn en J. A. van Rompu (allen aftre dend) L. F. M. van Waesberghe, J. W. Vienings, E. Th. Lockefeer, B. Truffino en mr. F. J. B. van der Ven. In den kieskring Sluis zullen door de R. Kath. worden gesteld de heeren A. Hen- drikse (aftr.), M. Th. Overmaat, A. R. de Milliano en A. Aarnoudts. Achturendag, Medezeggingschap en Ontwapening. Gisterenavond had in het Concertgebouw een goedbezochte vergadering plaats, uit gaande van de afdeeling Vlissingen der S.D.A.P-. en den Vlissingschen Bestuur- van Handen en Gelaat verzacht en geneest men zeer spoedig met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL dersbond, waar als sprekers optraden de heeren P. Moltmaker en J. van Zadelhoff. De heer Van Hal opende de bijeenkomst en heette de aanwezigen, in het bijzonder de beide sprekerè, welkom en sprak na mens de Vlissingsche arbeidersbewegirig onder applaus zijn gelukwenschen uit met het 25-jarig jubileum van den heer Molt maker, de hoop uitsprekende dat hij nog tal van jaren in het belang van de arbei dersklasse mag werkzaam zijn. De voorzitter wees er op, dat deze ver gadering is bedoeld als een voortzetting van de grootsche demonstratie, het vorig jaar September te VGravenhage gehou den, waarna hij het woordi gaf aan den heer Moltmaker, die sprak over Achturen- dag en Medezeggingschap. Spr. bracht allereerst dank voor de hem geboden ge lukwenschen en hoopte met frissche kracht voorwaarts te gaan, waarna hij in herinne ring bracht dat onder de arbeidersklasse meer en meer het besef levendig wordt, dat als wij eischen stellen deze tenslotte ook v/orden verwezenlijkt. De toestand is heden ten dage geheel anders dan een halve eeuw geleden, toen de arbeiders be gonnen, onder den druk van het meest brute kapitalisme uit te komen. Met trotsch mag worden geconstateerd, dat de moder ne arbeidersbeweging reeds veel verbete ringen heeft tot stand gebracht al zijn wij nog niet waar wij wezen moeten. Met hardnekkigheid is tientallen van jaren de strijd gevoerd o.a. voor den acht urendag en de arbeiders van heden mogen het nu met eigen oogen zien dat de over winning inzake den 8-urendag is bevoch ten. Het is de schuid der arbeiders zelf, dat nog niet meer is bereikt en dat de arbei ders in ons land er dieper onder zijn ge houden dan noodzakelijk was geweest. De grootste oorzaak hiervan is de verdeeld heid in ons land onder hen, daar er niet minder dan 7 richtingen zijn. Vooral de Christ, en Katholieke vakbeweging is in ons land een der factoren, die een verdere doorvoering der eischen in den weg staan. Spr. ontkent dat in de moderne vakbewe ging en de S.D.A.P. het geloof van den arbeider niet veilig zou zijn. Spreker wees er op dat de moderne vakbeweging in alle acties voor verbetering aan de spits stond en de andere organisa- tie's achteraan kwamen. Met een voorbeeld illustreerde sprekerMH ten opzichte van het algemeen kiesrecht. De heer Moltmaker besprak nu breed voerig de medezeggingschap en den 8- urendag. Wat de medezeggingschap be treft is spr. er van overtuigd, dat deze eisch op den duur zal gewonnen worden. De medezeggingschap in het bedrijf is voor de arbeiders van de grootste waarde. Wan neer dit zal verkregen zijn zuilen ih d§ toe komst de stakingen verminderen. Hier en daar begint ook bij de werkge vers het besef door te breken dat het voor het bedrijf van groot belang is dat de ar beiders in de bedrijfsleiding iets te zeggen krijgen. Spreker wees op de Haagsche 1 ramweg-maatschappij, waarin de vakbe weging nu ook vertegenwoordigd is, met ait gevolg dat binnenkort de 51urige werk week veranderd wordt in een 48-urige, waardoor 160 menschen meer in het be drijf worden gebracht en voor de andere 1600 een verkorte arbeidsdag wordt in gevoerd. Zoo zijn er verschillende groote bedrijven, waar medezeggingschap op zijn plaats zou zijn en het is een schande, dat ae Spoorwegen, met haar 40.000 arbeiders er waarin 92 millioen gulden kapitaal is gestoken, de arbeiders nog geen medezeg gingschap hebben verleend. Spr. maakt er de burgerlijke regeering, als de grootste aandeelhoudster, een grief van dat zij in deze de arbeiders nog steeds negeert. Vervolgens besprak de heer Moltmaker het feit, dat nog duizenden arbeiders ver stoken zijn van den 8-urigen arbeidsdag er zijn o a. nog 400.000 landarbeiders die schandelijk lange werktijden, maken. Al is dus de 48-urige arbeidsweek in beginsel ingevoerd, de regeering laat na deze met kracht door te zetten en weigert de ver dragen van Washington tot uitvoering te brengen. In alle landen ziet men een poging van het kapitalisme om de arbeidstoestanden te verslechteren en het zal de taak zijn dei- internationale soc.-dem. arbeidersbeweging deze pogingen te stuiten en den kop in te drukken. Spreker waarschuwt voor de groote macht van het internationale kapi talisme en alleen een sterke internationale arbeidersbeweging zal in staat zijn een sterke macht hiertegenover te stellen. Wij zullen ons tot de tanden hebben te wape nen om op de bres te staan voor de verwe zenlijking van de medezeggingschap in het bedrijf en het behoud en verdere uitbrei ding van den 8-urendag. Als tweede spreker trad op de heer Van Zadelhoff, die sprak over Ontwapening. Dit is een van de grootste problemen in de wereld, die vragen om een oplossing. Spre kers bedoeling is om in het kort het wets ontwerp uiteen te zetten, dat namens de soc.-dem. Kamerfractie bij de Tweede Kamer is ingediend en dat deze maand in behandeling zal komen. Het is de ernstige bedoeling der S.D.A.P. en der moderne arbeidersbeweging om in ons land tot ont wapening te komen. Spreker is er van overtuigd, dat dit voor ons land noodzake lijk en mogelijk is. Een sterke reden daar voor is dat ons land zoo sterk anti-milita ristisch is en onder den invloed van den wereldoorlog is ait anti-militarisme nog zeer toegenomen. Nationale ontwapening zal een der groo te stuwkrachten ziju om te komen tot in ternationale ontwapening. De tegenstan ders van nationale ontwapening wijzen er steeds op dat de ontwapening internatio naal moet zijn, maar inmiddels gaan zij voort met zich nationaal al meer en meer te wapenen. Het eene land wijst op het andere en zoo draait men in een noodlot- tigen cirkel rond en worden de bewapenin gen steeds grooter. De S.D.A.P. voelt het daarom als een heilige plicht dezen cirkel te verbreken ais een noodzakelijke eisch om een toestand voor te bereiden, waarin de menschheid leven zal in de gedachte van den wereld vrede. Het groote doel is dus voor de S.D.A.P. dat ons land het voorbeeld zal geven en dit zou een groote stap in de goede rich ting zijn. Wanneer wordt voortgegaan met de voortdurende bewapening, zal in de toekomst een oorlog uitbreken, die op nieuw Europa tot een groot kerkhof maken zal en waarbij, naar de woorden van een Engelsch staatsman, de achter ons liggen de wereldoorlog nog maar kinderspel zal zijn. Het gaat daarom om de toekomst van ons en onze kinderen. Het praten alleen over den vrede zonder dat het tot daden komt, kan den oorlog niet tegenhouden, zooals het verleden dui delijk heeft bewezen. Als wij de balans opmaken en zien wat de gevolgen zijn van den oorlog de dui zenden verminkten, de millioenen dooden, het groote leger van oorlogsinvaliden en de millioenen werkloozen, dan zien wij dat de arbeidersklasse de dupe is geworden, zoowel in de overwinnende landen als in die de nederlaag hebben geleden. Op het oogenblik kunnen nog 1 millioen soldaten meer in het veld gebracht worden dan vóór den oorlog, niettegenstaande het groote Duitsche leger verdwenen is. Dit bewijst dat wij op een vulkaan leven. Spreker wees er op dat in alle landen alleen de soc.-democraten hun stem doen opgaan voor ontwapening en gelukkig zijn er teekenen welke er op wijzen dat het wereldgeweten begint te ontwaken. Spreker wees op den Volkenbond, en al is het resultaat nog heel klein dat deze heeft weten te bereiken, toch staat in het statuut van den Volkenbond, dat gestreefd moet worden naar ontwapening. In den Volkenbond ontbreekt echter nog de sterke invloed van de arbeidersklasse. De heer Van Zadelhoff besprak hierna nader het ingediende wetsontwerp, en wees er op dat de tegenstand hiertegen krachtig zal zijn. De tegenstanders komen met verschillende bezwaren en spreker gelooft niet dat de kansen voor aanne ming groot zijn, daar de neuzen al geteld zijn. De bezwaren ertegen werden door spreker onder het oog gezien en weerlegd. Een der argumenten is dat wij ons land niet weerloos mogen maken, doch spreker toont aan dat wij toch al weerloos zijn, ondanks de honderden millioenen die voor leger en vloot worden uitgegeven, en daarom is spreker van meening dat de weerloosheid welke de S.D.A.P. voorstaat, minder gevaarlijk is dan die met onze hui dige weermacht. Breedvoerig zette spreker aan de hand van officieele rapporten welke tijdens de mobilisatie geheim moesten worden ge houden uiteen dat zelfs in de mobilisa tiejaren van 19141918 ons leger abso luut onvoldoende was toegerust en onbe kwaam om zich zelfs maar gedurende een korten tijd te verdedigen. De conclusie der deskundigen was dan ook dat ons leger in geen enkel opzicht voor zijn taak bere kend was. Dit is zeker op het oogenbfik nog niet verbeterd, maar veelmeer nog erger ge worden en daarom heeft de S.D.A.P. nog maals een poging gewaagd om tot ontwa pening van ons land te komen en het kan voor dë arbeidersklasse niet moeilijk zijn haar keuze te bepalen welke zijde zij zal kiezen. De 90.000 betoogers te 's-Graven- hage op 19 September van het vorig jaar hebben bewezen hoe sterk het verlangen onder de arbeiders leeft om te komen tot den wereldvrede en om den oorlog in de toekomst onmogelijk te maken. Beide sprekers werden herhaaldelijk door applaus onderbroken en de heer Van Hal was de tolk van de aanwezigen, toen hij een hartelijk woord van dank sprak tot de sprekers vdbr hun bezielende rede. Cacao en chocolade. De groote zaal van „de Oude Vriend schap" was goed gevuld, toen de vertegen woordiger der firma Van Houten optrad met bovenstaand onderwerp op een bijeen- "komst belegd door de afdeeling Vlissin- igen van den Aigemeenen Nederlandschen Geheelonthoudersbond en van de Neder landsche vereenigin-g tot afschaffing van alcoholhoudende dranken. De spreker, die mededeelde, dat het vaderland der cacao tropisch Amerika is, bracht ons dóór licht beelden naar dit deel der wereld, waar Fer dinand Cortez den voet aan wat zette in Mexico, ongeveer in het begin der 16e eeuw. Daar leerden zijn soldaten van de in- I bporiingen een donkerkleurigen drank ken nen, waarvan Cortez al zoo spoedig de voedzaamheid leerde inzien, dat hij het ver bruik voor zijn soldaten verplichtend stelde, werd door de Mexicanen „Chocalata" ge- heeten en door hen beschouwd als een ge schenk der goden. Eenige platen deden ons c'ie Indianen zien met als attribuut behalve hun pijl en boog, een chocoladenot met stamper, symbool van hét bereiden der „chocolata". Spreker toonde ons hoe de inboorlingen de vruchten roosterden, dop ten, waarna de pit fijngewreven en met ho nig en water gebruikt werd. Alvorens tot de tegenwoordige bereiding over te gaan, toonde spreker een afbeelding van een om slag der „Zeeuwsche chocolade", die het eerst hier te lande ingevoerd door Mid- delburgsche en Veersche reeders van betere'kwaliteit was naarmate er meer let ters iA op voorkwamen. In de chocolade zit een groote hoeveelheid vet (cacaoboter), die er uitgehaald moet worden, daar ze an ders te zwaar zou worden voor de verte ring. Gelukkig heeft de Warenwet een be paald percentage (22 cacaoboter voor geschreven, anders zou er te veel dezer stof aan de „chocolata" worden onttrokken. Na de cultuur op plantages in de rivierdalen gedemonstreerd te hebben, waar de hoo rnen steeds in de schaduw van hooger op groeiende, zgn.madres di cacao staan er. er op gewezen te hebben, dat de.boom het heele jaar bloeit, zoodat bloesem en vrucht tegelijkertijd voorkomen öp alle dee- len van den boom, tot op den stam toe, toonde spreker ons de pluk der vruchten, waar de zaden als bij onze (groote boo- nen in een zijdeachtig bekleedsel lig gen. Beelden toonden het openhakken, der vruchten, gisten of fermenteeren, drogen en in zakken brengen van de cacaoboon en. Nadat deze hier te lande zijn aangebracht worden ze machinaal bereid, waarbij ze niet meer door de handen worden aangeraakt dan om de mogelijke „ongerechtigheden" er uit te verwijderen. Nadat de pitten ge brand of geroosterd zijn, waarbij de vocht- deelen worden uitgedreven, worden ze in groote trommels gebracht. In molens, waar getande raderen tegen elkaar indraaien, rtfken de doppen vrij en worden weggebla zen. Van deze doppen worden veekoeken gemaakt. De brokjes boonen worden door een molen fijngemalen en er komt een pap massa te voorschijn, die in de kelderverdie ping stolt tot koeken. Onder een hydrauli sche pers wordt het te veel aan cacaoboter (bij de firma Van Houten blijft plm 24 c/c cacaoboter er in) verwijderd en de koeken worden dan tot poeder gemalen, dat ma chinaal in bussen wordt gebracht. De cacaoboter wordt gestold tot harde koeken en eens per maand op de veiling te Amsterdam jgebracht, waar de prijzen de zer koopwaar toonaangevend zijn voor die der heele wereld en waar die van Van Hou ten steeds het hoogste zijn. Na de pauze behandelde spreker het pro ces om van de cacaoboonen, een ander soort dan die gebruikt worden voor de poeder-chocolade, de reepen chocolade en de bonbons te maken, plaatste daarbij eeni ge grapjes, die de hilariteit opwekten, om tenslotte eenige beelden op het doek te werpen van de bij-afdeelingen dezer groote fabriek te Weesp, waar ongeveer 1100 men schen werken (chemisch laboratorium, ijs machines, reparatiewerkplaatsen, kantoor gebouwen). Ook wees spreker op het ma ken van reclame door platen en ook door het tijdschrift uitgegeven door de firma. Na deze keurige voordracht, betrad de heer L. P. van Oorschot het spreekgestoelte om in de plaats van den heer Van Eijkern, die door droeve familieomstandigheden ver hinderd was eenige woorden te spreken over de geheelonthouding. Hij riep de cle mentie in van zijn gehoor, omdat hij zich niet had kunnen voorbereiden. On geest driftige wijze verdedigde hij de geheelont houderszaak, die er een is van zeer ernsti- gen aard, omdat zij niet alleen betreft het geluk van den tegenwoordigen mensch, maar bovenal dat van den toekomstigen mensch, het kind van nu, dat lijdt, doordat het allicht drinkgewoonten aanneemt en daardoor wanneer het die eenmaal heeft, niet op hooger peil kan komen dan de nu levende menschen. Spreker wees op de groote uitgaven aan accijns, die veel en veel beter zouden kunnen gebruikt worden voor de verbetering van het volksonderwijs, waarvoor onder het mom vdii bezuiniging nu geen geld gevonden kan worden voor uitvoering van aangenomen moties. Spre ker vroeg zich af of een vertegenwoordiger der jeneverstokerijen den moed zou hebben gehad, om evenals hedenavond een verte genwoordiger der firma Van Houten het had gedaan, een reclame-rede uit te spreken voor dien drank, welke in tegen stelling met het onderwerp van hedenavond een na- deeligen invloed op het lichaam heeft. Spre ker richtte een vurige opwekking tot de jeugd, die in vrij grooten getale aanwezig was om zich aan te sluiten bij de hier ge vestigde afdeeling van den Jeugdbond voor igeheel-onthouding en tot de ouders om hun kinderen liever té sturen naar die afdeeling, dan ze te laten gaan naar danszalen en kroegen, waar ze lichamelijk en zedelijk verpest worden en te gronde gaan. Spreker wees op hun plicht om te zorgen, dat hun

Vlissingse Courant | 1927 | | pagina 1