VRIJDAG 4 FEBRUARI Eerste Blad jualiteitv W SOPLA 2Vz 800DESÏEQ UW TABAK L^IVO.^Q1 65e Jaargang - 1927— BINNENLAND Stads= en Provincienieuws A VLISSINGSCHE COURANT Dit nummer bestaat uit 2 bladen blijft dagelijks 2 derde maal in worden vergroot. Nieuwe abonné's die zich voor minstens een kwartaal abonnseren, ontvangen de „Vliasing- sche Cenrant" gratis tot hall Februari. ken uctiekosten, hoe wij voor hunne van het gefabri- ren zijn geweest, sigaar bezit een dDe sigaartjes n wekelijks weer len, waar gij voor >s) kunt koopen? bak, die voor de stuks a 25 ets. ikeis en alle igarillosfab rieken, ooi waren, wam Dolf. eeft vader gezegd- Maar als wij nu naak hielden, den n dweilen en boe- rouw Pot en moe oen." vieren niet klaar jongens bij. Gijs willen vast wel r 't ook!" schreeuw- wel aanstond, elde Tom, „willen 10e laat moeten ze oo'n heele bende, olf en ik er ieder jullie, omdat jullie je daar dus niet een. Dan zijn we raar loopen als je •n middag niet een )oen jullie 't dus dadelijk toe, maar toch ook mee iddag willen gaan eer.' Daar ga je toch ig ik dat soms ook kapitein 7' en jij gaat Maar nu net vanmiddag Voensdagmiddagen nee kan gaan. Wat st laat je ons gis- nu wil je ons ook el laten redderen." Hij gehopte tegen at ratelend over de je 't niet e zult 't wel zien." ibers te zijn dan er ngens het plan aan Er werd zelfs ge- gunst van mee te ij den, maar Chris door te zeggen, dat :g, want vader zou en vinden, meende uurde nog wel een vóór moeder thuis volgde een luid „g sommigen dat gevallen was van igmiddag te mogen dag de twaalfuur- ?n gewerkt en nau- uur geslagen of de onden op de stoep, leren gevolgd, zoo- Chris hen allen te- was. Wórdt vervolgd.) ig nog Het Nederlandsch-Belgisch verdrag. In de Koningszaal van Artis te Amster- Itlam heeft de -heer dr. P. H. Ritter jr. uit ■Utrecht gisterenavond een rede gehouden lover het Nederlandsch-Belgisch tractaat Ivoor de leden van de Koninklijke Neder- Landsche Vereeniging „Onze Vloot". J Dr. Ritter zette voor zijn toehoorders het londerwerp in het kort uiteen. De bezwaren |jn de Schelde-reserve zag spreker voor de ■belemmering voor onze defensie en voor [onze zelfstandige politiek, terwijl in de hand bewerkt wordt de expansiezucht van ande ren. De Schelde-reserve wordt weliswaar liet in het verdrag genoemd, maar in eene oelichtende memorie, zoodat geacht moet worden, dat het daarmede als het ware een geheel uitmaakt, waardoor zelfs voorstan- Iers bezwaren hebben tegen het verdrag, zooals het daar ligt. Spreker wees o.a. op de regeling van de •echtspositie der varende handelsschepen, letgeen een belangrijk vraagstuk op mari- iem terrein betreft, 'evenals de vraag van iandhaving der orde op ons watergebied ).a. wordt het beste gedeelte van de Wie- itigen aan België overgelaten. Indien men het tractaat militair-mari- iem bekijkt, dan voert beschouwing van het rerdrag tot de volgende conclusies 1. Wij zien onze strategische positie in de khelde bedreigd 2e. Wij zien ons bedreigd in onze be voegdheid onze politiek te bepalen in ver band met onze belangen en onze veiligheid 3e. Wij zijn de jurisdictie op de Schelde wijt 4e. Het kanaal Antwerpen-Moerdijk be- reigt ons economisch en militair 5e. De Nederlandsche loodsen verdwijnen an de Schelde. Spreker deed uitkomen, dat het verdrag ntwerpen wenscht als sterkere concurrent ian Amsterdam en Rotterdam dan eerstge- (oemde stad nu reeds is en verklaarde, dat t verdrag onaannemelijk voor ons land is. Geen pasvisum voor Frankrijk. De Fransche consul hier ter stede deelt Ins mede, dat de door de Fransche regee^ ng overwogen maatregelen ter weder- ivoering, van 7 dezer af, van het paspoort- isum voorloopig zijn opgeschort. Bijge^ olg kunnen dus Nederlanders én andere reemdelingen, die niet aan de visum-for- aliteit zijn onderworpen, tot nader order ander visum Frankrijk binnengaan. Gezagvoerders en stuurlieden ter Koopvaardij. De Vereeniging van Nederlandsche ge- igvoerders en, stuurlieden ter koopvaardij eeft te Amsterdam haar 26e jaarlijksche :rgadering gehouden, onder leiding van aar voorzitter mr. G. Seret. Deze wees er op dat voor het bedrijf, aarin de leden der vereeniging werkzaam jn, de wolken nog wel niet van de lucht jn, maar dat deze toch lichtende randen irtoonen. Hij sprak den wensch uit, dat zon in 1927 goed door zou breken. De secretaris, de heer C. Goslinga, acht daarna het jaarverslag uit. Hoewel et ledental daalde van 2474 tot 2437, staat vereeniging er in alle opzichten gunstig fcor. Haar werkzaamheden en invloed leiden zich geregeld uit. Het collectief Jntract met den Bond van Werkgevers in Koopvaardij bleef gehandhaafd onder- Jndelingen over verbeteringen in de jens tv oorwaarden zijn gaande. De werk- bsheid onder de leden nam af. Rotterdam8ch ZuMerziekenhuis. IV Rotteröamsche raad heeft gisteren n belangrijke beslissing genomen. Met fcemeene stemmen heeft men het voorstel over te gaan tot den bouw van het ider-zie^enhuis aangenomen. Men weet, dat dit groote ziekenhuis- itiplex verrijzen zal aan den linker Maas ver en in totaal begroot is op 10.350.000 1de n. Een wolkenkrabber te Rotterdam. |V dienst van plaatselijke werken, te Rot- Idam heeft een wolkenkrabber ontwor- I". welke dienst moet doen alS kantoor bouw en magazijn van het gemeente- ctriciteitsbedrijf. Het gebouw is gedacht een terrein aan de Rochussenstraat na- de Ciaes de Vrieselaan, waar het als ware de bebouwing van het land van bokeii besluit. Het ligt in'het voornemen pand geheel vrij tè laten staan, wat de indeeliflg betreft, kan het ont- rpen gebouw worden gescheiden in een *f? gedeelte, dat uitsluitend voor den ad- vistratieven dienst is bestemd en een laag de magazijnen en werkplaatsen omvat, t ongeveer 45 meter hooge kantooHge- jw (het middengedeelte) zal bestaan uit verdiepingen. Het zal ongeveer zoo Ko? worden als het Witte Huis. In de erre ruimte ligt de centrale hal waartoe publiek toegang heeft door de in het (jen gelegen poort. In deze hal zijn de ten m het rond (gegroepeerd, zoodat \Iv r,voor alle doeleinden terecht kan. sll»».ns c hal V ontworpen een groote vrr00^ welke doör de vitrine in den In Eel 00^ van buiten zichtbaar iè. In h®«f. lnen la8«i vleugel, rechts van het SKnn t0ren^ouw, is een afzonderlijke «jangebracht voor de ambtenaren «en dienst. r fl00*® la^e linkervleugel is bestemd vi>rdiTna^az'inen en werkplaatsen. De mepingen van het 21 meter hooge gedeelte zijn te bereiken door middel van personen- en goederenliften. Het platte dak van dezen vleugel is gedacht als een gele genheid voor de ambtenaren om zich in de rusturen even te vertreden. Buiten den grond, wordt de bouw van het geheel geraamd op een bedrag van 1.267.800. De bouwwijze zal bestaan in den op bouw van een ijzeren geraamte, waarom heen later de muren gemetseld worden. Men verkrijgt hiermede het voordeel, dat de inwendige scheidingen van lichter ma teriaal kunnen worden vervaardigd en men niet aan een constante indeeling (gehou den is. Vervaardigd van blaadjes tabak.die voor defijnate 4gar«n te klein jijn. In oil* *4gar«nwJnk«l». CENT TO %v lang VLISSINGEN, 4 FEBRUARI. Gewetensgeld Door tusschenkomst van den inspecteur der rijks directe belastingen, is aan den ontvanger der gemeente ter hand gesteld een bedrag van ƒ900, wegens betaling van zoogenaamd gewetensgeld over de jaren 1918 en 1919. De fhinister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijksschatkist is ont vangen bij den inspecteur der directe belastingen enz. te Vlissingen onder letter B. ƒ340 we gens te weinig betaalde rijksinkomstenbelas ting, verdedigingsbelasting 11 en gemeente lijke inkomstenbelasting over het belasting jaar 1924-1925 bij den ontvanger der directe belastingen enz. te Oostburg 196.82 wegens gewetens- geld. A. G. O. Concertgebouw. Na een korte inleiding over de verdeeling der stof, waarover hij dezen avond de in grooten getale opgekomen leden van A.G.O. en de vele andere belangstellenden zou be zig houden, zette Felix Timmermans uit een, wat hij onder humor verstaat. Humor was voor hem een „mengeling" van lach en verdriet, vandaar zijn definitie humor is vochtigheid. Maar er moet bij gezegd Wor den, dat de verheuging bloeit boven het verdriet, is het anders dan. moet men spre ken van humeur. In dat licht heeft spreker de personen uit zijn boeken gezien in Lier, waarvan spreker verhaalt. Als daar drie personen samen zijn, dan vormen ze een maatschappij", niet zooals hier in Holland met een „nuttig doel", maar om het een of ander te beoefenen en daardoor de gezel ligheid, de verheugenis buitenshuis te kun nen verhoogen. En spreker somde eentge dier maatschappijen op, als van de langste smoorders, van de 100 kilos, van de wiep- scheuters. In breede trekken karakteriseer de spreker die maatschappijen met haar drie-tal soupers, waardoor daar ieder Vlaming lid is van verschillende maatschap pijen dit aantal met de daarmee eindi gende feestelijkheden zeer groot was. Want in de tijden van den oorlog, toen alles zoo duur werd, dat het niet betaald kon worden, moesten die soupers uitgeschakeld worden en toch... de gemoedelijkheid der Vlamin gen leed er niet onder en (gaf aanleiding tot de kostelijke, humoristische, uiting „dag vleesch". Gemoedelijk is de Vlaamsche humor, terwijl de Fransche tintelend van geest is en de Afrikaansche, waarvan spre ker ook een staaltje aanhaalde, wee leer van natuur is. Öm de" sfeer, waarin al zijn werken spelen, doet spreker voorlezing van een kortgeleden verschenen werkje over schoon Lier, waarin met het typisch Vlaamsch, dat zoetvloeiende woordjes kent r.aast bij ons haast ongekende woordschik- fcink een humoristischen kijk 'geeft op het oude stadje. Spreker verklaart, dat de le vensverheuging in Vlaanderen een vromen grondslag heeft en dat de processies daar niet zijn omdat er kermis is, maar juist om gekeerd. En hij legt ons het instituut der naamdagen uit, die langzamerhand zoo tal rijk werden, dat keizer Jozef van Oostenrijk het besluit moest nemen, al die feesten te schrappen. Men grijpt daar in Vlaanderen alles aan om feest te maken ook zonder heilige, waarvan spreker eenige kostelijke staaltjes aanhaalde, o.a. het 50-jarig hu welijk, wat naar spreker zei, een overwin ning op de liefde werd genoemd. De natuur van die menschen, welke aldus leven, be stond, vertelde de gevierde schrijver ons, ui: een „mengeling" van mystiek en,zinne lijkheid, een levensverheuging, waaruit het ontstaan van Pallieter werd verklaard, na een inzinking, die de oorsprong werd van schemeringen van den dood. Als typeerende persoonlijkheid van die levensvreugde gaf spreker den pastoor van Brugge, die tot zelfs humoristisch slapen kon en die o.a. door zijn geestige antwoorden aan den bis schop, welke „sappig" verteld werden door Felix Timmermans, de algerneene hilariteit opwekte. Na de pauze beschreef spr. den grooten invloed der omgeving op het werk van den schrijver, naar aanleiding van het ontstaan van Anne Marie, dat in -Scheveningen niet wilde vlotten. Daarvoor moest hij naar hier terug, waar hij zijn figuren om zoo te zeg gen op de straat vond. Als voorbeeld haaide hij den notaris uit dat boek aan, wiens eigenaardige karaktertrek om altijd in de contramine te zijn, hij anecdotisch schetste. Dat humor echte kunst is, bewees spr. ons ten siotte. Hij bracht de geschiedenis van zijn jeugd in herinnering hoe zijn vader „den boer" opging als krantenkoop man met de hondenkar, bespannen met 5 honden hoe deze telkenmale wat mee bracht voor zijn 14 kinderen, waarvan spr. het mooiste nog vond de vertellingen, waar van vader steeds de „reddende" persoon was. Zoo leerde spr. in de geschiedenis' der geboorte van Jezus de plaats Nazareth een plekje vlak bij zijn geboorteplaats kennen en zoo leerde hij vertrouwd raken met de Drie Koningen. En dat gaf hem later aanleiding tot het schrijven van versjes bij de religieuse schilderijen van Breughel, dat bracht hem'ook tot het schrijven van het boek „Het kindeke Jesu in Vlaanderen". De herinnering aan het lied van 42 cou pletten, waarmee zijn vader de kinderen in slaap zong, bracht hem er toe over de Driekoningen te schrijven. Spr. eindigde met het kostelijke staaltje van humor, dat zich uitte in ffet samen stellen van een gebed voor iemand, die van den toren valt, dat natuurlijk ten sterkste v/erd afgekeurd, maar dat even hartstoch telijk werd verdedigd. Een der argumenten dat onder het vallen niet gedacht werd, werd bestreden met een kostelijke geschie denis, die de hilariteit opwekte. Het bestuur van A.G.O. heeft haar leden een genotvollen maar tegelijk kunstrijken avond bezorgd. Een muziekavond. Donderdagavond 17 Februari treden voor de afdeeling Vlissingen van het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling op mevr. Carolina Lankhout en de heer A. Bleek rode, beide te Amsterdam. De entréeprijzen zijn weer zoo laag mo gelijk gesteld. De heer Bleekrode is hier geen onbe kende. Enkele malen trad hij reeds voor den H. D. O. op en voor de Chr. Radio-vereeni- ging, terwijl hij hedenavond als solist voor den H. D O. optreedt. In onze tijdinghaL Wij hebben enkele foto's ontvangen van het bezoek van den Duitschen ex-kroon- prins aan Wieringen. Nog een andere foto van Wieringen werd ons toegezonden en wel van de aangelegde werkhavens en op slagplaatsen van de Zuiderzeewerken bij het dorp den Oever bij Wieringen. Verder etaleeren wij een portret van dr. D. G. Wesselink te Groningen, die benoemd is tot directeur van de rijkskweekschool voor vroedvrouwen té Rotterdam een foto van de nationale pluimvee-tentoonstelling, te Leiden gehouden. Een serie foto's van actueeie gebeurte nissen. in het buitenland -completeert deze mooie collectie. Poging tot inbraak. Een winkelier in het Tuindorp hoorde gisterenavond geritsel in het schuurtje op zijn erf en toen hij zich ging vergewissen wat de oorzaak daarvan was, trof hij een onbekenden man aan, die voorgaf een be stelling te komen doen. Uit het onderzoek bleek, dat de opgave van den man valsch was, terwijl verbreking werd geconstateerd, zoodat aangenomen kon worden dat de betrokken persoon had willen binnendringen met minder goede bedoelingen. Heden is de man door de politie aange houden en heeft hij bekend het perceel te zijn binnengedrongen met het oogmerk diefstal te plegen. Waar hij reeds meermalen wegens dief stal veroordeeld is geworden, is bij ter be schikking van de justitie gesteld en naar Middelburg overgebracht. Scheepvaartberichten. Het Engelsche stoomschip „Dundrennan" is met 4 sleepbooten naar Antwerpen ge sleept en zal morgen in een der droogdok ken aldaar worden opgenomen om te repa- reeren. Het Belgische stoomschip „Calluna", ko mende van Fowey, met bestemming naar Brussel, is bij de Suikérplaat bij Terneuzen aan den grond geloopen. Sleepbooten zijn ter assistentie vertrokken. Het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. De verzameling van bovengenoemd Ge nootschap is verrijkt met eenige Perzische kinderkleedingstukken en een kleed als wieg te gebruiken, in bruikleen afgestaan door den heer J. A. Wilton van Reede te Goeseen beschadigde kan van aarde werk, gevonden te Poppekerke, geschon ken door de heeren A. Boogaard en K. van Roozen Wzn. te Westkapelle. Een ouder- wetsch zwaar schietlood, gebruikt bij toren bouw, is aangekocht De provinciale huisvHjttentoonstelling. De provinciale huisvHjttentoonstelling te Middelburg heeft zich gisteren den eersten dag reeds in een zeer druk bezoek mogen verheugen. Des middags en des avonds te samen kwamen ruim 4€0 personen een kijkje nemen en sommig^ogenblikken was bei vooral des avonds zeer vol, maar allen, die er geweest zijn, waren zeer tevreden over hetgeen is tentoongesteld. Des mid dags deed een strijkje, des avonds een mandolinevereeniging zich hooren. Heden avond luistert het strijkje van de Vlissing- sche padvinders de tentoonstelling op. Gevonden voorwerpen. Bij den burgemeester van Koudekerke is aangifte gedaan dat door P. Maas, wonende wijk A 24 aldaar is gevonden een Duit- sche herdershond (teef) grauw-grijs met donkeren ruig, met halsband. Gemeenteraad te Ter Neuzen. De.- eerste raadszitting in dit jaar werd (gisterenmorgen door den. voorzitter ge opend met de gebruikelijke toespraak en goede wenschen. Daarbij verdiepte fnj zich niet in het verleden, voor wat betreft ge nomen besluiten of behandelde zaken, doch opende een perspectief, dat hii, in verband met de aanstaande verkiezingen voor ver nieuwing van het raadscollege den verschil- landen politieken partijen aanraadde eens vooraf met hunne evéntueeie candidaten te bespreken. Hij noemde ais zoodanig de noodzakelijkheid tot uitbreiding van los- en laadplaatsen voor de binnenvaart, ver plaatsing van de vluchthaven en verbin ding van het daar liggende egand met den vasten wal, uitbreiding der los- en laad- met opslagplaatsen langs de beide kanaalboor- den tot Sas van. Gent en daarvoor mede werking te zoeken met de gemeente Sas van Gent, waarmede gepaard behoort te gaan inkorting van afstanden door het tot standbrengen van snelverbinding. Hij noem de ook gedeeltelijke overbrenging van het eindpunt der maatschappij „Zeeland" uit Vlissingen naar Terneuzen, voor het tot starid brengen eener directe en snelle ver binding tusschen Brussel en Londen via Terneuzen. Hij bracht verder naar voren de nood zakelijkheid tot een herziening van de wiize waarop voorzien wordt in de verzorging van het werkliedencorps, betrokken bij het havenbedrijf, waarvan de zorg in werklooze tijden toch niet blijvend zonder meer aan de gemeenschap of anders gezegd aan ar menzorg kan worden overgelaten. Daarvoor behoort een regeling in de plaats gesteld, waarbij niet «alle lasten op den hals der gemeenschap worden geschoven en die ook meer in overeenstemming is met de waar digheid van den validen arbeider. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Geref. Kerken. Op het tweetal te Feijen- oord (Rotterdam) komt voor ds C. von Meyenfeldt te Vrouwepolder. Geen vrouwelijke predikanten in de Deensdie Staatskerk. Als antwoord aan een deputatie van de Deensche vrouwenvereeniging heeft de minister van eeredienst verklaard, dat of schoon hij voor zich er niets tegen had dat vrouwen het predikambt zouden beklee- den, hij 't toch niet juist achtte, dat Dene marken in dit opzicht als pionier in de Lu- thersche kerk zou optreden. Daarom kon hij er niet toe overgaan, een wetsontwerp te dezer zake in te dienen. De minister voegde er bij, dat er over deze kwestie veel gesproken wordt en dat vele leden van de staatskerk oordeelen, dat de Schrift verbiedt vrouwen als predikanten te doen optreden. Een theosofische kolonie in CaHforntë Mrs. Annie Besant, de leidster der theo- sophische beweging, vertoeft op 't oogen- blik in Amerika. Zij heeft daar een oproep tot haar volgelingen gericht om 200.000 dollar bij elkaar te brengen, met welke som zij de Happy Valley in Californië wil koopen. Zij wil daar een beschaving ves tigen, die op een hooger plan dan te tegen woordige staat en die geschikt zal zijn om er den Messias te ontvangen, die door mid del van Krishnamurti, het voertuig van den wereldleeraar, zal verschijnen. De Oiai vallei, vijftien mijlen van Ven tura verwijderd, is door mrs. Besant uit gekozen, als de nieuwe kolonie, waar in het klein een model van de nieuwe bescha ving langzaam tot bloei kan worden ge bracht. Onder nieuwe beschaving verstaat mevr. Annie Besant een levensopvatting, waarin personen, emoties en gedachten zullen worden geoefend in en gewend aan goddelijk leven en waar de geest van broederschap in de gewone alledaagsche bezigheden en wijze van leven in toepas sing zal worden gebracht. De kolonie zal den naam van Happy Valley Foundation dragen. RECHTSZAKEN De Potemkin-fllm en de vereeniging Artikel 188. De rechtbank te Middelburg deed heden uitspraak in de zaken tegen J. de M.. admi nistrateur J. 'A. B., hoofd-commies bij den Raad van Arbeid J. B., onderwijzer C. W. B., huisvrouw van P. A. P. en M. L., koopman, allen wonende te Vlissingen, aan wie ten laste was gelqgd te hebben deel genomen aan de oprichting van een ver boden vereeniging, genaamd „Artikel 188'. Overeenkomstig den eisch van het O.M. werden alle beklaagden veroordeeld tot j 40 boete subs. 40 dagen hechtenis. Bij de vonnissen heeft de rechtbank o.a. cverwoigien dat door de verklaringen der verdachten en der getuigen, alsmede door de voorgelezen stukken de rechtbank be wezen acht en de overtuiging heeft beko men, dat de verdachten te samen en in ver eeniging in December 1926 te Vlissinigen als bestuurders hebben deelgenomen aan een bij de wet verboden vereeniging en wel aan een vereeniging strjjdig met de open bare orde, daar die vereeniging ten doel had ongehoorzaamheid aan de wet, door dien. zij als leden zijn toegetreden tot en als bestuursleden zijn opgetreden van de vereeniging en dat zij deswege zijn straf baar. Dat door de bewijsmiddelen toch is ko men vast te staan, dat er te Vlissingen door de verdachten een vereeniging is opgericht, waarvan de verdachten als bestuursleden zijn opgetreden, welke vereeniging naar buiten optrad, en een zoo groot mogelijk aantal inwoners van Vlissingen boven de YS jaar als leden trachtte te krijgen, dat mede bewezen is, dat de verdachten bij de oprichting dezer vereeniging beoogden, ge lijk ook het doel dier vereeniginig gewor den is, de bevoegdheid van den burgemees ter, hem krachtens art. 188 der gemeente wet gegeven om vertooningen, welke naar zijn meenintg1 in strijd met de openbare or de of zedelijkheid waren, te verbieden en buiten effect te stellen en aan hare leden d.e gelegenheid te geven te Vlissingen voor stellingen van tooneelstukken en films bij te wenen, waarvan de opvoering door den burgemeester was verboden dat. Waar mede is komen vast te staan, dat ieder in woner van Vlissingen boven de 18 jaar lid der vereeniging kon worden, dat van bal lotage geen sprake was, dat als enkele for maliteiten om als lid te worden toegelaten, werd vereischt de mededeeling, dat men lid wenschte te worden en de betaling van de zeer igeringe contributie, de rechtbank van oordeel is, dat waar in werkelijkheid van een opvoeren van films enz. in besloten kring geen sprake is, deze vereeniging in strijd is met de openbare orde, omdat zij juist beoogde alle inwoners van Vlissingen, mits boven de 18 jaar, in staat te stellen te Vlissingen (voor weinig geld) de op voeringen van tooneelstukken en films bij te wonen, waarvan de opvoering in die ge meente door haar burgemeester was ver boden, gehoorzaamheid aan de wet weigert en een maatschappelijk gevaar oplevert. Bij het bepalen der straf is de rechtbank geleid door de gedachte, dat de -verdachten zullen inzien, dat de wijze waarop zij agee- ren tegen een wet, die met hunne opvat tingen in strijd is, niet toelaatbaar is, ter wijl de rechtbank tevens in aanmerking neemt, dat de verdachten zelf hebben mede gewerkt, dat hunne handelingen terstond ter kennis van het bevoegd gezag kwamen. Door de rechtbank te Middelburg werden heden de navolgende uitspraken gedaan diefstalP, M. D., 55 jaar, koopman te Middelburg, tot ƒ40 b. s. 40 d. h. J. A. P. V., 28 jaar, filmoperateur, wonende te Mid delburg, gedetineerd, tot 4 maanden gevan genisstraf met aftrek mishandelingJ. A. v. H„ 25 jaar, land bouwer te St.Jansteen, tot 20 b. s. 20 d. K; veroorzaken van gevaar voor het verkeer over een spoorweg: J. R., 54 jaar, land bouwer te Ovezande, tot 25 b. s. 25 d. h.; bedreiging J. F. de R., 42 jaar, schipper te Graauw, tot 10 b. s. 10 d. h. overtr. pol. ver. Vlissingen J. L., oó jaai. autoverhuurder te Vlissingen, appellant vonnis kantongerecht Middelburg. Vernieti ging vonnis waartegen hooger beroep. Vrij gesproken overtr. motor- en rijwietwetF. A. L. V., 21 jaar, chauffeur te Groede,-appellant van een vonnis van den kantonrechter te Oost- burg. Bevestiging vonnis waartegen hooger beroep, 65 b. s. 65 d. h. P. W. v. d. W., 20 jaar, chauffeur te Schoondijke, appellant vonnis kantongerecht te Oostburg. Bevestiging van het vonnis waartegen hooger beroep" 65 b. s. 65 d. h.; overtr. pol. ver. Kapelle D. W. N., 44 jaar, landbouwer te Kapelle, appellant von nis kantonrechter te Goes. Vernietiging vonnis waartegen hooger beroep. Ontslag \an rechtsvervolging openbare dronkenschap gepleegd bij her haling L. P., 45 jaar, werkman te Middel burg, appellant vonnis kantongerecht te Middelburg. Verdachte niet ontvankelijk verklaard. Mishandeling door de politie? Voor de rechtbank te 's-Gravenhage heeft terecht gestaan de koopman A. K. aldaar, wegens het doen van een valsche aangifte. Op 8 December' jl. heeft ver dachte bü den commissaris van politie, afdeeling C, aangifte gedaan van mishan deling, gepleegd door een hoofdinspecteur van politie. Verdachte zou deze aangifte hebben gedaan, wetende dat er geen mis handeling had plaats gehad. Verdachte zeide dat hij wel degelijk door den inspecteur gestompt is. Het O. M. zeide dat het al de getuigen heeft gedagvaard, die bij het geval aanwe zig zijn geweest, om iederen schijn van partijdigheid te vermijden. Voor het bewijs was dat verhoor niet noodig. Er is een proces-verbaal van den beschuldigden in specteur van politie en dezen kennende, is dit verhaal voor spreker voldoende. Daar naast wees spreker op den door of zoo als thans gezegd wordt met medeweten van den verdachte geschreven brief. Eisch 8 maanden gevangenisstraf. Knoeierijen door ambtenaren. Voor de vierde kamer der rechtbank te Amsterdam hebben gisteren eenige zaken gediend, betrekking hebbende op de ern stige knoeierijen gedurende een reeks van jaren, gepleegd door een aantal ambtena ren ten nadeele van de afdeeling visch- voorziening van den centralen dienst van den levensmiddelendienst te Amsterdam, in welken dienst deze lieden waren geweest. Op de rol van de gisteren gehouden zitting kwamen de namen voor van 4 personen, wien verduistering ten laste was gelegd en één persoon, die van heling verdacht wordt. Het eerst stonden gezamenlijk terecht de 32-jarige P. A. S. en de 28-jarige M. J. B., die resp. opzichter, afslager en gemeente klerk bij de vischvoorziening te Amsterdam zijn geweest. Beide wonen te Amsterdam en zijn thans in het huis van bewaring al daar gedetineerd. Hun waren verduisterin gen bij de gemeentelijke vischvoorziening ten laste gelegd, loopende over de jaren 1924, 1925 en de eerste 8 maanden van 1926. Verdachten bekenden zich aan ver duistering te hebben schuldig gemaakt. Het O. M. eischte tegen ieder 2 jaar ge vangenisstraf.

Vlissingse Courant | 1927 | | pagina 1