65e Jaargang MAANDAG ÏO JANUARI BINNENLAND FEUILLETON HET HUIS DER VERSPIEDERS Stads= en Provincienieuws KWATMS5* «km-R££P Beter dan Goed: DE BESTE van nog vochtige nieuwe ochtigheid moet er eerst itgeventileerd zijn.- (Bij v >eilijk altijd toe te passen j( moet er om gedacht worij !f de vertrekken niet andoeimatig gebruik, bijv. d loten huiskamer te verrich] en goed geventileerde k hoort te geschieden, z< ater, het bereiden van sj van kopjes- en ..andere Ie kachel enz. Sommige Üi op hun kachel, haard of r of pan met water staan, le lucht in het vertrek te di Een zeer slechte gevvooj gemotiveerd wordt, ling en goede .ventilatie km ochtigheid voorkomen, al., ijk wordt teweeg gebracht, trachten zich onvatbaar te ude vatten. Gewoonlijk n< den. Onder harden moet doelbewuste handelen om een eigenschap te irdoor hij in staat is afkot rdoor iemand, die niet geij ilijk ziek zou worden zijn gezondheid te verdraj ar de vraag, hoe men de ei' oet trachten te verkrijgen.] ft geleerd, dat men in den >19217 LISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS: Voor Vlissingen en gemeenten, op Wal keren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheeie rijk 2.50. Week-abon- jementen 17 cent, alles bij vooruitbefa- ing. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels: ƒ1.10, voor iedere tegel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel tieine Advertenties betreffende Huur en i'erluuir, Koop en Venkoop, Dienstaanbie dingen en Dier.staanvragen. enz. prijs bij vooruitbetaling van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent. latige of met te krachtige 1 Familieberichten van 1—6 regels 1.70, en te veel wil bereiken, iedere regel meer 26 cent. :1 alle) menschen kunnen f iets bereiken, indien zij zicf ■veel van voorstellen en un doel willen geraken. Dwj te meenen, dat men in en gevoelig persoon een wi individu zou kunnen zéér, zéér weinig mei en voor vele Heden, met n| aan spierrheumatiek zéér fwasschingen, douches oi ud water. Ik onderschat e waarde, die een goede hl 'oor onze gezondheid en nden heeft. De huid is imij een dek, maar tevens een raan belangrijke functies Zij scheidt waterdamp, k en vet af zij stelt ons in warmte en koude waar te )ezit een hoogst belangrijk vermogen voor onze lichaa goede huidfunctie is een rde, maar dat die an koud water beter zou ft Het Nederlandsclt-Belgisch verdrag. De kath. „Res.bode" komt terug op de ageit, die het Belgisch Kamerlid Vos aan p-,unster Vandervelde heeft gesteld, inzake de doorvaart van oorlogsschepen op de Nederlandsche Schelde. 1 Die vragen zijn van zulken aard, zegt het blad, dat, in de omstandigheden, waar in hef verdrag tot stand is gekomen, en met inachtneming van de erop geleverde commentaren, een gunstig antwoord var, minister Vandervelde niet verwacht wordt en dat men meent, dat gemelde vragen strekken om de onaanneembaarheid van het verdrag te doen uitschijnen. Het blad weet met zekerheid, dat de houding van een gansche partij in de Eer- huid'I ste Kamer, ten minste van de invloedrijkste zou t harer leiders, zal worden bepaald naar den at'wh" daardoor" mïnder v i:'houd va" het antwoord van minister Van ouden vatten, wnrrit door dervelde. Minister Vandervelde is van dezen toestand volledig op de hoogte, hij weet, of verkeert in de meening, dat het verdrag staat of valt naar gelang zijn antwoord luiden zal. I Alen zal zich dus niet moeten verwonde ren als het antwoord, nu de nood aan den man komt, gedeeltelijk of zelfs geheel ge ruststellend zal luiden. rtf De „Res.bode" stelt ten eerste vast. dat het antwoord van den Belgischen minister Seeds abnormaal lang is uitgebleven. De vragen waren voor wie een antwoord wilde even kort en eenvoudig. Ze konden even ouden vatten, wordt door waarschijnlijk gemaakt, ervaring leert, dat met arde kinderen veel vatbaa t-geharde kinderen en dat menschen toepassing van n regel zéér slecht verdra len hebben hun ruim geprt tegenover temperatuursimj niet aan het water te dan lucht. ver eindigt zijn artikel metj oorden coming van rheumatiek is door den menschen te lee eenvoudig direct beantword worden. En nu, kouvatten en vochtigheid dat het harden niet op oven aoet worden toegepast, .ueele hygiëne lean veel voo: )Ouw- en woningtoezicht ir wacht wordt, toch zoo gemakkelijk niet letten op de afmetingen op licht en lucht, maar oof eid der woningen. Rheumf voor. Haar bestrijding is ng. Er behoort van overht ht te zijn op de plaats ordt; het materiaal waarn vegen door de verbetering1 'heid. vraagd zindelijke WERKSTER. res: Bellamypark 13. NETTE JONGEN agd, niet beneden 14 licht werk. AdresVAN! Souburg. na zooveel weken, laat het antwoord nog op zich wachten. •p Dit alleen reeds bewijst, dat het klare en duidelijke, afdoende antwoord, dat ver schijnt te kunnen worden gevonden. Het blad kan hierbij verzekeren, dat dit ant woord het voorwerp uitmaakt van laborieu- se studie en dat... voeling wordt gehouden IL'sschen partijen over en weer van de grens. Het wordt dus zooiets als een doorge stoken kaartIs het wonder, dat, na dit ordt den termijn die verst feit, het antwoord, aldus bekokstoofd, maar gereed komen van ©en huift; Heel matig interesseert er van. De kosten zullen iH| Anderzijds toch blijft het steeds een feit, dat de inlassching der beruchte reserve omtrent de doorvaart der oorlogsschepen door België destijds werd geëischt, en dat zij in de bespreking in de Belgische Kamer o.m. door staatsminister Segers, met den meesten nadruk werd onderstreept. De vroeger door minister Vandervelde afgelegde verklaringen waren al te vaag om het wantrouwen weg te nemen. VpHit al deze feiten blijkt het wel duidelijk dat booze plannen achter deze bepalingen van het verdrag schuilen. Trots dit alles zal minister Vandervelde, omdat hij weet, dat de aard van zijn ant woord het lot van het verdrag kan bestem- ST onderwijzer vraagt leer ter leen. Rente K men' zeer zeker een „afdoende" antwoord "bet. nader overeen te koj Ij^"' ^™'r overlaat tWijfe' Maar dan ligt het eenige, mogelijke be sluit voor de hand Indien men het zoo roerend erover eens is, dat Nederland het recht behoudt te allen tijde de Schelde voor oorlogsschepen ge sloten te houden, dan wordt de reserve in het verdrag volstrekt zinloos en,moet deze zinlooze bepaling uit 't verdrag worden ge licht. even letters D. W.. bi s. Courant". koop voor billijken prii' iEN VERDIEPINGSHUIS ien van electriciteit enï ding. Brieven letters u „Vliss. Courant". en nette WERKVROU» tagd. Adres BREVET, traat 35. Bouwgrond en Tuin >op of te huur, aan de t liaan. AdresD. KW) ldestraat 40, Vlissingen- Uit het Engelsch van WARWICK DEEPING, koop sterk volledig 2 Vertaald door J, VAN DER SLUYS. J (Nadruk verboden.) 14) -res": Bureau „Vliss. Co* 0 denktr dat ik z00 slecht ben a,s die huur gevraagd een flinl i°n8e Benham Niets daarvan. Bovendien, oven- of Benedenwoni) Nailce is niet het meisje voor een galant etten stand Brieven It avon,UU1'- Veel te degelijk soort. Ik kom bureau Vliss. Coura! I1^ bezoek bren- Zgën. En nu inoefen we weer eens om onzen «IknntAnfiA Kmnitmbmnuw Ir denken- Jerome zou nieuws voor ons BluUiQdCllG [fiSfllSCllöPP1 kunnen hebben. Ik heb een pakket in cijfer- CtfiAiMtari schrift voor hem. diuomvaan Anthony Durell scheen onrustig en ont- inapn - Mlririelh st€md- Bij begon de boeken die tegen den ingen MiaaeiD.-Kotw muur waren opgestapeld te sortelren en tusschengelegen plaaü recht te zetten. De Rothan sloeg hem gade met iets van onmiskenbare minachting in V. de oogen. Deze fanaticus, vervuld van visi- V.fl oenen van een betere samenleving, was den Franschman een raadsel. Durell was e|P Profetische droomer, gestreng, vurig, ~*niig. In Bonaparte zag hij den Engel Toorns, gezonden om de tyrannen de nen van het hoofd te smijten. Als zijn werk volbracht was, zou de man Napoleon a verdwijnen. Vrijheid zou heerschen onder de volkeren. Zij zou haar vurig zwaard om- f°g steken en haar mond zou de profetie Idtlbnrg: B. EENHOORN, spreken van de wereld van, liefde en broe- m.; W. OOBTERHOUT, T' derschap van het einde der dagen. De we- rtohtGtbri. BUITEN HE2Lreld zou een nieuwe wereld worden. Ko ningen en vorsten zouden, ophouden te twisten en zich aan grootspraak te buiten te gaan. De gouden eeuw van vrijheid en v.Midd. v.m.uur 8 8 Januari ndag 10 dag 11 derdag 13 lag 14 Information U btkoman itordamH.V. Transport- •n. v.h. Ervtn G. VOS, -2018. een p dés T krone Want een bepaling in het verdrag zelf gaat bij betwisting, vóór daarmede in tegen spraak zijnde verklaringen, en kan een bron blijven van uiterst gevaarlijke conflicten. Ten andere, waarom zouden de te ver wachten verklaringen van minister Vander velde niet in de plaats worden gesteld van de reserve, die zij toch feitelijk te niet moe ten doen Dan zouden wij ten minste, in dit gedeelte der aangelegenheid, klaarheid hebben. Ook deze verhandelingen leiden dus tot het besluit, dat wij steeds hebben voortge- staan, aldus de „Res.bode" het verdrag worde verworpep en wat er goeds in zou zijn worde in een nieuwen vorm gegoten. Nederland en België. In het Wereldpaleis te Brussel is de ver gadering gehouden van belangstellenden in de eventueele oprichting van een Cercle Belgo-Neerlar.dais. Ongeveer dertig perso nen, waarvan een derde Nederlanders, woonden deze bijeenkomst bij. Professor Otlet, die het initiatief tot de vergadering had genomen, zette uiteen dat de nieuwe Belgisch-Nederlandsche vereeniging zich buiten alle politiek zou bewegen en door middel van lezingen, wederkeerige docu mentatie enz. zou trachten Nederland in België en België in Nederland beter be kend te maken. Na een korte wisseling van gedachten werd een voorloopig comité samengesteld, dat binnenkort een nieuwe vergadering zal bijeenroepen. M. B. Rost van Tonriingen f Te 's-Gravenhage is op 74-jarigen leef tijd overleden de heer M. B. Rost van Tonningen, adjudant i.b.d. van H. M. de Koningin, gep. luitenant-generaal, oud commandant van het leger in Nederlandsch Indië, ridder Militaire Willemsorde 3e klasse. Met generaal Rost var Tonningen is één der meest bekende figuren uit den Indi- schen krijgsdienst heengegaan. De salarispolitiek der regeering. Het dagelijksch bestuur van de Centrale van vereeniginger van personeel in 's rijks dienst heeft aan regeering en volksvertegen woordiging in brochure-vorm een adres met toelichting gezonden, bevattende de door den voorzitter der Centrale op de algemee- ne vergadering van 18 December 1926 ge houden beschouwingen over de salarieering van het rijkspersoneel. Het boekje, dat 23 pagina's telt, herin nert allereerst aan de op 27 September door den minister-president, minister De Geer, gesproken woorden „Er moet sa- larisrust komen" en behandelt daarna uit voerig de aanneming van de motie-Bulten op 19 November door de Tweede Kamer. Vervolgens wordt de sinds 1922 door de ministers De Geer en Colijn gevoerde sala- rispoHtiek, speciaal de onjuist gebleken op gaven over den salarislast der ambtenaren, aan een scherpe critiek onderworpen. Deze opgaven hebben de volksvertegenwoordi ging in den waan gebracht aldus de brochure dat de salarislast enorm hoog was. Later moest de regeering haar ver gissing erkennen. Daarna worden de Staatsuitgaven en -inkomsten critisch behandeld. Aangetoond wordt, dat de uitgaven doorioopend te hoog, de inkomsten doorloopt rd te laag waren begroot, met het gevolg, dat van 1922 t/m 1927 138 millioen meer ontvan gen dan uitgegeven zal zijn. Men stelt zich in de brochure de vraag „Waarom „sprak" de Kamer zoo laait" (motieBulten), waarop als antwoord volgt, dat de regeering door de opvoering harer schattingen den werkelijken toestand niet weergaf en de Kamer dus een moeilij ken strijd had. De door minister De Geer geponeerde stelling, als zou aan een salarisverhooging voor het rijkspersoneel vastzitten een even redige verhooging voor het spoorwegper soneel, wordt met vele salaris-vergelijkin gen weerlegd het spoorwegpersoneel, al dus de woordvoerder der Centrale, ver keert in verschillende opzichten in betere gelijkheid zou zijn aangebroken. Anthony Durell geloofde dit alles met volmaakte trouw en smachtte zoo intens naar de verwezenlijking dat hij bereid was er voor samen te spannen met spionnen. Voor zich zelf begeerde hij niet anders dan het recht om te leven, te spreken en te schrijven, zooals hij het wilde. Om deze volslagen belangeloosheid minachtte een man als De Rothan hem. Ook de Chevalie; had zijn visioenen, maar dat waren zeer materieele titels, orden, paleizen, landgoe deren, geld, de trots en de macht van bezit en aanzien. Maar Durell's dweepzucht was goed bruikbaar voor zijn doeleinden. De Rothan keek op zijn horloge en ging naar het raam. Het is tijd voor het tweede signaal. Het zwarte gordijn deed zijn werk ten tweeden male. Bedek de lamp nu, Durell ik wil zien of ik Jerome's signaal kan opvangen. Durell droeg de lamp naar de kast, draaide de pit neer en sloot de kastdeur. De Rothan had het tralievenster geopend en keek naar buiten in den nacht. De wind deed de zwarte gordijnen achter hem heen en weer waaien. Hij fluisterde Hij is ginder. Bij de zee Ik ving twee maal een schijnsel op. Jerome komt aan land als we hem een der de lichtsignaal geven. Die smokkelaffaire is toch maar een prachtig masker. Een middel tot een goed doel. Het halve graafschap is ons slacht offer Al die waardige dritfkers van ge smokkelde alcohol helpen ons om de Fransche bajonetten hier te brengen. Beide mannen stonden nu bij het venster en staarden naar buiten in den stormach- tigen nacht. Gespannen kijkend naar de omstandigheden dan het rijkspersoneel. Vergelijking met tal van gemeenten en met de vrije bedrijven als bouwbedrijven, meubelmakers, typografen, bakkers, auto bedrijf enz., valt eveneens ten nadeele van het rijkspersoneel uit. Het bestuur van de Centrale beschouwt het als een eisch van dezen tijd, dat het salarispeil der rijksambtenaren verhoogd moet worden. Voor belangstellenden is de brochure te gen 0.30 te verkrijgen aan het secretari aat der Centrale, Marconistraat 98, 's-Gra venhage. Begrafenis rechercheur Kok. Het stoffelijk overschot van den te Lei den doodelijk getroffen rechercheur van po litie P. A. Kok is Zaterdag met indrukwek kende korpseef en onder groote belang stelling ter aarde besteld. De begrafenis stoet vertrok te kwart voor elf van de kerk van den H. Gerardus aan het Ambonpiein waar de uitvaartdiensten gehouden waren. Door een zestal gehelmd© agenten van po litie werd de kist uitgedragen en geplaatst in de lijkkoets waaraan daarop tal van kransen werden gehangen. Het Arnster- damsche politiemuziekgezelschap voerde op dat oogenblik de Andante funèbre van Stenz uit. Voor de kerk stond een 50-tal rechercheurs opgesteld en ter andere zijde ttn groot aantal deputaties van verschil lende politie-oi ganisaties met omfloerste vaandels. De politie uit Leiden, de plaats waar rechercheur Kok den dood vond, wasTnet IC man en 2 inspecteurs op bijzondere wij ze vertegenwoordigd. Ook de Bond van In specteurs had een afvaardiging in den stoet, waarin als tweede muziekkorps dat der Rotterdamsche politic mee ging. Langs de aangegeven weg begaf de stoet zich naar de begraafplaats „St. Bar bara" aan den Spaarndammerdijk, waar de teraardebestelling plaats had. Voor het gebouw van de gemeentetram aan de Stadhouderskade had zich een groot deel van ae bezetting van het bureau der \erkeerspoiitie aan den Overtoom verza meld. Leden van de bereden politie, van de motorbrigade en een aantal verkeersagen ten bewezen hier den in den uitvoering van zijn plicht gevallen kameraad de laatste eer. Hetzelfde geschiedde bij de bureaux Stadhouderskade, Frederikplantsoen en Spaarndam nierstraat. Op de begraafplaats „St. Barbara", in den omtrek waarvan de belangstelling weer zeer groot was, waren de hoofdcommissa ris de heer A. J. Marcusse en vele com missarissen en inspecteurs aanwezig. Aan het graf werd niet gesproken, in plaats daarvan bad de heer Van Duyn, de voorzitter der Amsterdamsche afdeeiing van den R.-Kahr. Politiebond ,,St. Michaël" voor de zielerust van den overledene. De Waterkampioen. Wij ontvingen het eerste nummer van „de Waterkampioen", orgaan van de af deeiing watertoerisme van den A.N.W.B. De Waterkampioen zal lectuur geven over wedstrijden en toerisme en inlichtin gen geven over belangrijke gebeurtenissen der zeil-, roei- en motorsport in en buiten onze grenzen. Kortom de watersport in al haar vormen zal in dit tijdschrift volledig behandeld worden. Het orgaan staat onder redactie van den heer H. C. A. van Campin, Singel 330, Am sterdam. Buziau gehuldigd. Op buitengewoon hartelijke wijze is Vrijdagavond in den Circus-Schouwburg te Rotterdam de revue-komiek Joh. Buziau ter gelegenheid van zijn 50en verjaardag ge huldigd. Vóór de pauze trad de heer Henri ter Hall voor het voetlicht, om tot den jarige eenige woorden van bijzondere waar deering te spreken en een persoonlijk schrijven van minister Kan voor te lezen. In dat schrijven heette het „Vergun mij, u van harte geluk te wen- schen met het feest, dat gij heden her denkt. Wie in bewondering voor uw machtig talent u in actie gadeslaat, zal stellig niet vermoeden, dat gij reeds de zwarte horizon, hadden ze geen van beiden den zachten, glijdenden tred van bloote voeten langs de gang gehoord. Vluchtige figuur in den nacht, trillend van angst voor ontdekking. Een oogenblik had ze op het punt ge staan om te kloppen, maar de klank van een andere stem had haar verlamd. Wie was de man die tegen- haar vader sprak Waarom was die vreemde daar Hoe was hij in huis gekomen Ze verbeeldde zich de stem meer gehoord te hebben, maar kon zich niet herinneren waar en wanneer. Heelemaal van streek en een beetje be angst sloop ze terug naar haar kamer, sloot onhoorbaar de deur en ging weer in bed. Ze bleef met de dekens over haar knieën geslagen een poosje in de duisternis in bed zitten luisteren. De wind bulderde in de schoorsteenen, en Nance ging het grau we huis hoe langex hoe huiveringwekken der vinden. Vragen die zij niet kon beant woorden kwelden haar. Haar vader hield iets voor haar verborgen en die gedachte deed haar verdriet en vervulde haar met onbestemde onrust. Eindelijk ging ze weer liggen en trok de dekens over zich heen, want ze bibberde van koude. Maar de slaap was van haar oogen geweken. Ze lag daar in het donker, ingespannen luisterend, totdat het oude huis vol was van vreemde geluiden. Op Rush Heath zat squire Cristopher Benham in zijn grooten armstoel voor het vuur te snurken. Dominee Goffin had hem in slaap' gepraat, rookte daarna de eene pijp na de andere en zat honderd uit te redeneeren tegen Jasper. Zijn neus scheen nog vuriger te schitteren dan anders als hij in het vuur van zijn betoog was of een ernstige grief luchtte. Hij zat weer met zijn middaghoogte des levens hebt bereikt. Het grenst aan het ongelooflijke, hoe gij avond aan avond met zoo jeugdig vuur talloozen aan sombere gedachten weet te onttrek ken door uw kunst, op die eenvoudige, niet te evenaren wijze. Dat gij nog zeer lang uw zware taak tot erkentelijkheid van velen moogt vervul len, is de oprechte wensch van uw vereer der j. B. Kan." Bevolking van de groote steden. Op 1 Januari telde Amsterdam 756.000 inwoners, Rotterdam 562.000, 's-Graven hage 408.000, Utrecht 158.000, Groningen 98000, Haarlem 82000, Arnhem 78.000, Nij megen 76.000, Tilburg 70.000. Leiden 69000. Een jubileum-nummer. Het officieel orgaan van de vereeniging Het Nederlandsche Zeewezen" heeft ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan een jubileum-nummer uitgegeven dat de com missie van redactie aller eer aandoet. Het tijdschrift dat uitgegeven wordt door dt N.V. Uitgevers-maatschappij „Amster dam" is in een nieuw kleed gestoken en mag zeker fraai verzorgd heeten, terwijl thans de verschijning wekelijks zal plaats hebben. In dit jubileumnummer zijn tal van fraai geïllustreerde artikels betrekking hebbend op ons zeewezen, koopvaardij zoowel als corlogsmarine en watersport opgenomen. VLISSINGEN, 10 JANUARI Het bezoek van minister Lambooy. Vrijdagavond heeft minister Lambooy, minister van oorlog en a.i. van marine, o.a. ook een bezoek gebracht aan het Christe lijk Militair Tehuis voor Zee- en Land macht aan het Bellamypark. De minister werd ontvangen door den voorzitter van het bestuur, den heer P. G. Laernoes, waarna de heer Lambooy de verschillende lokalen van het Tehuis in oogenschouw nam en daarna eenigen tijd in de conver satie-zaal vertoefde, waar de minister met verschillende der talrijke bezoekers een gesprek aanknoopte. Met groote belangstelling werd door den minister kennis genomen van al hetgeen voor de bezoekers van het Tehuis wordt gedaan en. hij betuigde bij zijn vertrek zijn groote ingenomenheid en tevredenheid met de inrichting van het Tehuis en de aange name en gezellige wijze, waarop de bezoe kers hier hun. vrije uren kunnen doorbren gen. De voorzitter sprak namens het bestuur zijn dank uit voor de belangstelling door den minister betoond. De minister heeft ook een bezoek ge bracht aan het R. Kath. Militair Tehuis in de Hellebardierstraat. Afdeeiing Vlissingen Nederlandsche Padvinders - vereeniging. Wij hadden weer een uitnoodiging ont vangen om de jaaruitvoering van de Ran- neft-troep bij te wonen, welke Zaterdag in het Concertgebouw werd gehouden. Wij maken steeds gaarne van deze uitnoodi ging gebruik, omdat, wat bij andere ver- eenigingen niet zoo voorkomt, hier gedaan wordt, nl. gezorgd, dat de jongste deelne mers niet op de gezellige bijeenkomst blij ven. Voor den aanvang n.l. van het bal wordt als 't ware gecommandeerd, dat de welpen dienen te verdwijnen, welk „com mando" vrij stipt wordt opgevolgd. Zoo zorgt de hopman voor de jongeren en wij zouden tot hem het verzoek willen richten, om zijn macht nog wat verder uit te breiden in het belang der dames, die zoo'n uitvoe ring bijwonen, door te „bevelen", dat er niet gerookt mocht worden tijdens de uit voering. Hij zou daardoor velen aan zich verplichten. Na deze inleiding kunnen wij overgaan tot een bespreking van wat ons dezen avond geboden werd en dat waren niet minder dan een veertiental nummers. Na een forsch geblazen marsch rees voeten onder den stoel weggestopt en on derstreepte elke bewering met een prik kende beweging van den steel van zijn pijp. Ik zeg u, sir, de beul heeft nog niet genoeg te doen in Engeland vandaag aan den dag. Vrijdenkers, atheïsten en al der gelijk gespuis Ik liet het heele zoodje opknoopen als ik wat te vertellen had. Jasper zat te gapen en keek steelsgewijze naar de klok. Mooie vrijheid! ging de dominee onverstoorbaar voort. Vrijheid om te doen waar je plezier in hebt, een vrijbrief tot buitensporigheid en bandeloosheid. Rech ten van den mensch, meneer Praatjes zeg ik u, praatjes. Het recht van het varken om zich in vuil1 te wentelen Er zijn geen tien mijl hier vandaan menschen, meneer, die broodnoodig opgehangen moeten wor den. Verraders, liederlijke verraders. Neem maar eens zoo'n kerel als die Durell, van Stonehanger. Jasper ging rechtop in zijn stoel zitten. Durell... Èen Jacobijn, sir, zoo waar als ik do minee ben. Besmet met al de zonden van de revolutie. De justitie moest last geven om het huis te overvallen en te doorzoe ken. Ik garandeer ze dat ze geen vergeef- sche moeite zouden doen op Stonehanger. Waarom denkt u dat, dominee Goffin keek boosaardig langs den steel van zijn pijp. Ik heb een hondenneus, sirEr zijn al heel wat goddelooze pam fletten. van Stonehanger uit verspreid. Heel wat. Als ik wat te zeggen had zat de man al achter slot en grendel... en zijn dochter er bij. Nonsens, Goffin. Wat kwaad kan dat meisje doen Een heeleboel kwaad, sir. Als u uw bijbel en uw geschiedenis kent, weet u wat het scherm en zagen we de heele ver eeniging, waartoe we gemakshalve ook het meisjesgilde maar zullen rekenen, op het tooneel, dat er grootendeels mee gevuld was. De hopman, de heer Van Dijk, open de den avond met een welkomstwoord, na mens de opgestelden, aan alle aanwezigen. Het verheugde hem,, dat men in zoo groo ten getale opgekomen was, dit toch bewees hem, dat men meevoelde met de Padvinders, wier vereeniging 10 jaar geleden door den heer Ranneft werd opgericht, die het ver band met zijn „pleegkind" niet verbroken achtte, wat gebleken was uit zijn lezing eenige weken geleden. Hij had het „feu sacré" er ingebracht, dat er in was, toen spr. 7 jaar geleden als leider bij den „troep" kwam. Dat is er in gebleven, dank zij de toewijding van velen der jongeren, die hem in zijn# taak terzijde staan. Nadat het groot saluut was geblazen en gemaakt en de „lawaaimakers" een marsch hadden gebla zen, waarvan het refrein voor en achter het voetlicht meegezongen was, kon met het afwerken van het programma begon nen worden. Allereerst waren nu aan de beurt de wel pen, die op correcte en tegelijkertijd leuke manier den kleppermarsch V2n wijlen Jan Morks ten gehoore brachten later hebben die aankomende padvinders hun kunnen ge toond in den niet-onaardigen figuurmarsch. Vervolgens ging het scherm op voor een „fijn" nummertje, dat indien de pogin gen van den heer Ch. Haaze, die het met eenige leden van het meisjesgilde instu deerde, slagen, n.l. het geven van een cur sus in rythmische dansen een tegen wicht kan vormen voor de nieuwerwetsche draaierij en schuiverij over den balzaal vloer. Zonderlinge samenloop van omstan digheden. Bijna terzelfdergtijd dat in Am sterdam een avond gewijd was aan de mu ziek van Chopin, werd hier van den be roemden componist opus 69 no. 2 verzinne beeld door eenige jonge dames, voor welke uitbeelding den heer Haaze alle eer toe komt. Zijn dochter, die de muzikale bege leiding verklankte, mocht voor haar presta ties een bloemhulde in ontvangst nemen. Het eenvoudig als „dans" aangekondigde nummer werd gevolgd door een drietal dubbel-partijen op floret, degen en sabel, die bewezen, dat de heer Lap de kunst ver staat, daarin goed onderricht te kunnen ge ven. Van de standen, die hierna volgden, noe men we als mooiste, de „lelie" der padvin ders, waarbij het „weest bereid" klonk van het strijkje, dat zich ook tusschen de num mers kranig weerde. Dat onder dit strijkje goede krachten schuilen, bewees de uitvoe ring geheel uit het hoofd ingestudeerd van de Rhapsodie hongroise no. 2 van Liszt en een tweetal nummers voor quintet, be nevens eenige nummers flesschenmuziek. Na de pauze gingen twee vrij vlot ge speelde tooneelstukjes, waarvan het eerste „De stomme beklaagde" ons deed denken aan een muzikale vertolking, waarbij de beklaagde antwoorden gaf per melodie, terwijl in dit geval geantwoord werd door teekeningen met... de linkerhand. Het twee de stukje „De inbreker en het meisje" be wees, dat vrouwenlist vaak gaat boven mannelijke kracht. De uitvoering werd bijgewoond door een zeer talrijk publiek, waaronder we naast de N. P. V. uit Middelburg, opmerkten de le den van de C. J. M. V. uit die plaats en van hier. Eere-avond mevrouw De Boervan Rijk. Wij herinneren nog eens aan den eere- avond ter gelegenheid van de 1000ste voorstelling van „Tropenadel" voor mevr. De Boervan Rijk, welke morgen hier in het Concertgebouw plaats heeft. Daar het hier haar eere-avond geldt, zul- de macht van een knap vrouwmensch be- teekent. Maar ik zeg u, sir, die Durell is een spion in Franschen dienst. En de dochter is net zoo slecht als haar vader. Dit is een leugen, een gemeene leu gen, Goffin. Daar heb je het al. Ook al ingepakt door het aardige snuitje. Maar je bent een zoon van je vader, sir. De dominee lachte inwendig'Een harde kop en een warm hart. Ik zal het je niet kwalijk nemen, master Jasper. Maar feiten zijn feiten. De klok sloeg elf en Jasper stond op om dominee Goffin te verstaan te geven dat hij met zijn lantaarn naar huis kon wan delen en om zijn vader bij het naar bed gaan te helpen. Squire Kit moest door de bedienden naar zijn slaapkamer, die gelijk vloers lag, gebracht worden. Hij zou den heelen tijd door dat Jack Bumpstead hem uitkleedde, kreunen en opspelen. Jack deed dienst als stalknecht en als kamerdienaar. Hij zou al den tijd dat zijn meester zijn lieflijkheden ten beste gaf, blazen van be nauwdheid, zeer tot squire Christopher Benham's verontwaardiging. Jack, stom kalf van een vent, denk je misschien dat je bezig bent een paard te roskammen En blaas zoo nietJe maakt zooveel tocht dat ik er een verkoudheid door oploop. Nadat dit alles zich had afgespeeld vol gens het gebruikelijke programma, ging Jasper naar zijn eigen kamer niet gefronst gezicht en innerlijk buiten zich zelf. Nance Durell de dochter van een spion Hij weigerde het te gelooven. Dominee Goffin was dronken (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1927 | | pagina 1