Abdijsiroop GRIEP* WOENSDAG 5 JANUARI Eerste Blad No.3 65e Jaargang - 1927 BINNENLAND isclie Maatschappij »i Stoomvaart Stads- en Provincienieuws Wij leven in tijd RBERICHT neterstand 768.6 te Isa- iterstand 732.5 te Valder- den avond van 5 Janu- :lijk nog krachtige, later I ■Westelijke tot Westelijke tl ijk nog regen- of hagel-1 des nachts in het Oos- j Ie temperatuur. r te Vlissingen VLISSINGSCHE COURANT v.m. 1.59 2.40 3.22 4.11 n.m. 2.24 3.07 3.54 4.44 Auto's en Fietsen Januari. 4.29 4.31 4.32 4.33 END A makelijkheden, Openbare Vergaderingen enz. Dit nummer bestaat uit 2 bladen ABONNEMENTSPRIJS: Voor YJissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbeta- Bng. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 1—4 regels: ƒ1.10, voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur Nen Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs bij vooruitbetaling van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. Hofberichten. Naar wij vernemen hebben H. M. de Ko ningin en Z. K. H. de Prins der Nederlan den aan professor dr. G. M. Verrijn Stuart te Rotterdam opgedragen aan H. K. H. de prinses onderwijs te geven in de Staathuis houdkunde. H. M. de Koningin biedt Zaterdagavond 15 dezer een maaltijd aan, aan de hoofden der bij haar Hof geaccrediteerde gezant schappen. Woensdagavond 19 dezer heeft ten Hove een diner plaats voor de civiele autoriteiten te 's-Gravenhage. Adjudant van Prins Hendrik. De luitenant ter zeer le klasse J. W. Ter- mijtelen, adjudant van den minister van marine, is bestemd om te worden benoemd tot adjudant van Prins Hendrik, ter ver vanging van kapitein ter zee jhr. C. J. C. F. von Mühlen, die met pensioen gaat. handelskantoor wordt len aankomende ENO-TYP1STE. In bekwaamheid goede, |ten. Brieven letters V „Vliss. Courant". Iziekte direct gevraagc l)P Het Nederlandsch-Belgisch verdrag. Wij deelden dezer dagen mede, dat, vol gens den Haagschen berichtgever van het „Haarl. Dagblad" er in de Eerste Kamer 26 tegenstemmers zouden zijn van het Ne derlandsch-Belgisch verdrag. De correspondent sprak dezer dagen een Eerste Kamerlid, die de juistheid de zer berekening onderschreef, doch er de opmerking bij maakte, dat zijns inziens het aantal tegenstemmers op het moment nog één meer bedraagt, dus 27. Zekerheid van verwerping geeft dit nog niet. In de Tweede Kamer werd het trac- taat aangenomen met 50 tegen 47 stem men, doordat drie tegenstanders ziek wa ren. Het is te hopen, dat iets dergelijks zich niet voordoet bij de behandeling in de Eerste Kamer, maar zekerheid daarom trent bestaat natuurlijk niet; Waar de meerderheid der tegenstanders blijkbaar zeer gering is, blijft oppassen immer de boodschap. NET MEISJE inkel, 't liefst als zoo- zaam geweest, te melden SPECKENS Banketbakkerij. De Vrijheidsbond. Op de algemeene vergadering van den Vrijheidsbond, die en 9 dezer te Rotter dam gehouden wordt, zal o.a. moeten voor den worden in de vacature, ontstaan door ret bedanken van dr. W. G. van den Berg, vc,[.DPNnpii *e Groningen. Bovendien zal in behande- prima VEERLNdEII Jing komen een statutenwijziging, om het ooren en MANSJEK- ^hoofdbestuur te doen bestaan in plaats van oed als nieuw. »'t voorzitter, secretaris en ten hoogste 9 ige Stadsbank van LeefScden uit ten hoogste 12 leden, nasreimat 11 Verder zal mr. M. H. de Boer een inlei- ding houden over het onderwerp „Ontslag aan ambtenaressen bij huwelijk". Daarbij zal hij de volgende stellingen verdedigen a. In beginsei behoort aan ambtenaressen ongevraagd ontslag wegens huwelijk niet te worden verleend, b. Dit beginsel belet ihiet ten aanzien van bepaalde betrekkingen het tegendeel te bepalen, indien de aard nezer betrekkingen zich tegen bekleeding loor gehuwden vezet. c. Evenmin belet dit -eginsel in bepaalde gevallen aan de ge- uwde ambtenaressen ongevraagd ontslag t verleenen, wanneer haar huwelijk een :oodanig ongunstigen invloed op haar mbtsvervulling uitoefent, dat het „belang ;an den dienst dit ontslag vordert. J In de huishoudelijke vergadering op der. tweeden dag kontf aan de orde een voor- VET MEISJE Jleeftijd 14—16 jaar. [BULTHUIS, Walstr. 17? Ikeliers, Patroons Zakenlui. Igen billijk tarief voel In bijhouden van admy' k J. G. LEEFLANG, ped. Pract. Boekhoudej uakkelaarstraat 8. groot HEERENHUli bmende bovenwoniuj Invter 7i:ifi Koonnrii' 8101 onl het secretariaat te reorganiseeren rfc-flJn totters Tfi "aast de" honorair-secretaris een bezol- - Brieven letter rtigden administratieven secretaris of direc- liss. Courant ■- Inet DAGMEISJE 1 niet beneden 18 jaaij pcheidestraat 72. re nette Meisjes Poor den mangel. Adres! Imwasscherij „Volhaf gel 1. l-Middelb.-Rotterdaf hengelegen plaatsen .4 VAN PASSACI!EK9« deren en vee. teur van het bureau aan te stellen. Voorts zal in behandeling komen een voorstel om tijdelijk provinciale propagan- 'isten aan te stellen en het weekblad „De 'rijheid" te reorganiseeren naast eventueele pheffing van provinciale propagandabla- len. Over het rapport betreffende de huwe lijkswetgeving zal door mr. H. J. Knotten belt een inleiding gehouden worden, die loor een discussie gevolgd zal worden. v.Midd. v.m.uur 8 v. Rtf v.mw anuari 6 7 10 - 8 11 Bmatiin te bekomen N.V. Transport- en ülr.'ira VOS, r: B. SERHOORN, Tal- J ,v. OOSTERHOUT, Tel-f |»i>£S. BUITEN HEB-, Tel l> Spoorwegabonnementen en autobussen. De directie der Ned. Spoorwegen heeft tfwijzend beschikt op het verzoek van den Hg. Ned. Bond van Handels- en Kantoor- >edienden om de algemeene abonnements kaarten en groepkaarten straks ook geldig |e verklaren voor de autobusdiensten der •poorwegen. De directie is van meening, ?at er geen enkele aanleiding bestaat om fan de abonnementskaarten zonder eenige Tergoeding meer voorrechten te verbinden, erwijl zij mededeelt, dat, behoudens enkele itzonderingen, de kaarten evenmin gelden p de door de Ned. Spoorwegen geëxploi- "iende tramwegen. Stuurliedenexamens. u Pe commissie voor de stuurliedenexa- nenj zal, aanvangende 1 Februari, zitting ImHri te 's"Uravenhage, Carel van By- aanatiaan no. 5. De aanvragen om tot. de examens te worden toegelaten moeten den voorzitter der commissie, den heer A. M van Roosendaal, bereikt hebben vóór 16 Ja nuari. Opbrengst weldadigheids-postzegels. Naar de „Tel." van het Amsterdamsch Comité tot plaatsing van de weldadigheids postzegels verneemt, heeft de actie te Am sterdam een winst van ongeveer ƒ25.000 opgeleverd. Nauwkeurige cijfers kunnen nog niet worden gepubliceerd. Het weer in 1926. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut publi ceert het volgende voorloopige weerover- zicht over 1926 Gemiddeld over het geheele jaar was de temperatuur 0° 5 C. boven het normale Februari wa» ruim 3 graden te warm, April 2 graden, September en November 1.5° Maart 1 graad, Juli 0° 5, Augustus en De cember minder dan 0° 5, januari normaal Mei, Juni en October waren te koud, res pectievelijk 2 graden, 1 graad en 1 graad. De jaarsom van den neerslag was 7 pet. boven de normaal van 691 m.M. belang rijk te veel regen hadden Mei, Januari Fe bruari en October met afwijkingen van res pectievelijk 60, 40, 40 en 40 pet. boven het normale in Maart, December en Augustus was de regenval respectievelijk 40, 25 en 20 pet. beneden normaal, in de overige maan den vrijwel normaal. Het aantal uren zonnet- schijn, gemiddeld over de 5 hoofdstations, dat normaal 1390 uren bedraagt, bleef in het afgeloopen jaar 20 uren daar beneden. De grootste afwijkingen vertoonden Fe bruari, Mei en Maart met 30 en 38 uren onder, en 25 uren boven het normale. De Potemkinfilm te Heerlen. De opvoering van de Potemkinfilm, die te Heerlen oorspronkelijk zou plaats hebben gehad op de Kerstdagen in besloten kring voor de leden van den Alg. Ned. Mijnwer- kersbond en dén Heerlenschen Bestuurders- bond, is niet doorgegaan, omdat de burge meester deze opvoering verboden had on der mededeeling, dat bij opvoering der film deze zou worden in beslag genomen. De Nederlandsche Mijnwerkersbond heeft zich thans opnieuw gewend tot de minis ters van binnenlandsche zaken en justitie met een adres, waarin hij herinnert aan zijn schrijven betreffende deze aangelegenheid van 6 December en verzocht zoo mogelijk met eenigen spoed te willen doen berichten, of door beide organisaties de film onver kort te Heerlen voor hun leden mag worden vertoond. Hamburg, Antwerpen, Nietrwe Waterweg en Rotterdam. In haven van Hamburg zijn in De cember binnengekomen 1285 schepen, me tende 1.435.716 ton, tegen 971 schepen, metende 1.291.196 ton in December 1925, zijnde een vermeerdering met 314 schepen en met 144.520 ton. In de haven van Antwerpen zijn in De cember binnengekomen 983 schepen, me- •tende 1.598.468 ton (herleid), tegen 843 schepen, metende 1.529.276 ton (herleid) in December 1925. Er is dus een vermeer dering met 140 schepen en met 69.192 ton. De cijfers van de havenbeweging over 1926 zijn (met herleiding van de Antwerp- sche cijfers om ze vergelijkbaar te maken) Schepen N. R. Ton Hamburg 1926 14.829 17.411.380 1925 13.241 16.636.312 Verschil 1588-F 775.068 Antwerpen 1926 11.590 18.336.087 1925 9971 17.166.334 Verschil 1619+ 2.169.753 N. Waterweg 1926 20.262 28.893.050 1925 13.883 20.388.061 Verschil 6379+ 8.504.99 Rotterdam 1926 14.548 21.274.282 1925 11.099 16.670.643 Verschil 3449 4.603.639 Over het geheele jaar heeft dus die ha venbeweging van den Nieuwen Waterweg die van Antwerpen met 9.556.963 ton over troffen, terwijl het verschil ten voordeele van Rotterdam int deze maanden 1.938.195 ton bedroeg. VLISSINGEN, 5 JANUARI. De verlegging van de route van de „Zeeland". Wij ontvingen een exemplaar van de „Folkestone Herald", waarin met leedwe zen melding wordt gemaakt van de verleg ging van de route van de booten der stoomvaart-maatschappij JZeeland" van Folkestone naar Harwich. Het vertrek van den heer Noest, verte genwoordiger van de „Zeeland" te Folke stone, werd ten zeerste betreurd en door den heer Jeffery, havenmeester, werden de heer en mevrouw Noest bij hun vertrek toegesproken en hun alle geluk en voor spoed toegewenscht. De heer Noest dankte hartelijk voor de zeer waardeerende woorden tot hem gericht en zeide dat hij de aangenaamste herinne ringen bewaart aan zijn verblijf te Folke stone. De heer H. Beneker, tweede officier aan boord van het stoomschip „Prinses Juliana", neemt in een ingezonden stuk afscheid van de bevolking te Folkestone, dat het perso neel van de mail booten nooit -als vreemde lingen heeft behandeld, doch steeds als vrienden en hij verklaart dat het hem zeer leed doet, dat hij Folkestone moet verlaten, waar alle opvarenden van de mailbooten der „Zeeland" een prettigen tijd hebben doorgebracht. In den gemeenteraad te Folkestone werd door den burgemeester de wenschelijkheid uitgesproken dat een nieuwe goederendienst op Folkestone zou worden geopend en er zullen stappen gedaan worden om biertoe te geraken. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Blijkens bekendmaking van Burg. en Weth. is de gemeentelijke arbeidsbeurs ten raadhuize geopend van 912.30 en van 25.15 uur en des Zaterdags van 912.15 uur. Openbare Leeszaal en BibEotheek te Vlissingert» Statistiek over het jaar 1926 Het aantal bezoeken over liet afgeloopen jaar bedroeg 7204, n). 1081 van vrouwen en 6123 van mannen voor 1925 waren deze getallen resp. 7586, 975 en 6611. Uitgeleend werden 13962 banden aan 7749 lezers. In» 1925 13144 banden aan 7219 lezers. In de leeszaal is het maandblad „Studio" vervangen door „Beeldende Kunst". Voort aan zullen ook de tijdschriften „Leven en Werken" en „Droom en Daad" aanwezig zijn, waarvan de artikelen vooral het vrou welijk deel der bezoekers zullen interes seeren. Onder de nieuwe aanfrinstén der biblio theek bevinden zich, behafvë romans van de Sinclair, Anker Larsen, Zoomers-Ver- meer, Hickens, Galsworthy e.a. ook enkele reisbeschrijvingen (de pooltochten van Shackleton en Scott) en eenige boekje9 op het gebied van babykleeding en fraaie handwerken. Men raadplege de lijst in de leeszaal. In de Koninklijke Bibliotheek te 's-Hage is sedert korten tijd een centrale catalogus van de boeken der voornaamste bibliothe ken in Nederland voorhanden, die het aan vragen en verkrijgen van werken, ook op kunst- en studiegebied zeer vergemakke lijkt. Men vrage 'hierover inlichtingen in de openbare leeszaal. DE BIBLIOTHECARESSE. hi onze Tijdingbal Wij hebben heden enkele foto's geëta leerd, in verband met de verlegging van de route van de „Zeeland" van Folkestone naar Harwich en van het bezoek der Zuid- Bevelanders aan Londen. Door den heer Ch. L. Dert werden zes opnamen gedaan van het wrak van het voor eenige maanden bij iAntwerpen ge strande stoomschip „Alps Mara", welk wrak de vorige week werd aangevaren door het Engelsche stoomschip „Andreas", welk schip hierdoor is gezonken, terwij! ook de „Alps Maru" thans verloren is ige- gaan. Deze foto's hebben een plaatsje ge vonden in onze tijdinghal. De opening van den radio-zender te Scheveningen door minister Van der Vegt is op de gevoelige plaat vastgelegd. Verder hebben wij foto's ontvangen van de officieele opening van het Nationaal Schaakgebouw te 's-Gravenha*ge door bur gemeester Patijn de Wiegbrug te Am sterdam, welke aanschouwelijk voorstelt hoe gevaarlijk deze brug voor het verkeer is. Van den Amsterdamschen rechercheur Kok, die op zoo noodlottige wijze om het leven is gekomen, hebben wij een foto ont vangen. Verder zijn verschillende buitenlandsche foto's voorgehangen. Leger des Heils. Het Kerstfeest in het Leger des Heils bracht, evenals vorige jaren een groote uit- deeling van levensmiddelen aan behoeftigen van deze stad met zich mede. Door de mil de giften der ingezetenen, hetzij bij de col lecte, heizij in de Kerstpotten, was het Le ger in staat aan ruim 300 menschen een Kerstgave uit te reiken. Wie op Vrijdag voor Kerstmis de zaal in de Gravestrat be zocht zou hebben, had zich allicht in lui lekkerland gewaand. Groote stapels koek, Kerstbrood, vleesch, boter, vet, zakken met suiker koffie, zakjes van Nelle's thee en niet te vergeten een flink aantal Kérstnum mers 'van de Strijdkreet" waren op lange tafels uitgestald. En achter deze zaal, een tweede, als voorraadschuur ingericht voor de berging van een pyramidè van roode kool, geflankeerd door een berg van aard appelen. Zoetjes aan kwamen degenen, die in aanmerking kwamen voor een gave de zaal vullen. Allen vertoonden hun kaart, die hun, nadat onderzoek naar hun maatschap- pelijken toestand was gedaan, als uitnoodi- ging was toegezonden. De officieren leidden een korten dienst, wel begrijpend, dat een ieder den avond voor Kerstmis liefst 'in huiselijken krimg doorbrengt. Een mooi Kerstlied werd nog gezongen en toen begon de uitdeeling. Rappe handen der Leger- zusters vulden de mandjes of zakken der gegadigden. En als ze hun kruideniers- en vleeschwaren in ontvangst genomen had den, moest de kool- en aardappelenvoor- raad het ontgelden en ook die was spoedig verdeeld. Buiten déze algemeene uitdeeling, werd aan een aantal gezinnen nog een partijtje brandstof of kleeding toegezonden. Ook de kinderen werden niet vergeten. Voor deze werd een aparte bijeenkomst gehouden, waaraan ruim 180 kinderen deel namen, die ook goed door het „Kerstman netje" bedacht werden. Hoewel de griep-epideinie heel wat te genwerkte is er toch neig voor ongeveer 30 meer gedaan kunnen worden dan het vorige jaar en het Leger hoopt in 1927 ook wederom het vorige jaar te overtreffen, om daardoor zoo veel mogelijk Kerstvreugde te bereiken. Aanrijding. Op het kruispunt Walstraat en Wage- naarstraat had gisteren een aanrijding plaats tusschen de electrische tram en een wielrijder, die uit laatstgenoemde straat kwam aanrijden. De man werd door de tram een eindweegs meegesleurd, doch be kwam wonder-boven-wonder geen letsel. Het rijwiel werd vernield. Lichtdraad. In de Vlamingstraat sprong een draad van de electrische verlichting. De politie vatte, uit een oogpunt van openbare vei ligheid, post, totdat vanwege de electrische centrale de noodige reparaties waren ver richt geworden. Nu moet iedereen een flesch in huis hebben, het griep- middei bij uitnemendheid. Vannacht nog kunt gij dat beroemde huismi tdel noo- dig hebben, voor Uzelf of voor Uw kinderen. Onbestelbare brieven. Lijst van: in de 2e helft der maand De cember 1926 terugontvangen onbestelbare brieven, van welke de afzenders onbe kend) zijn. Brieven binnenlandInspecteur der Volksgezondheid, HaagWouter v. d. Made, Hoek v. Holland; Postbus 275, Haag. Voor het examen Engelsche handels correspondentie, afgenomen door de ver- eeniging Liteh te Rotterdam, is geslaagd mej. E. M. C. de Lange, leerling van den heer M. F. van Hijfte alhier. De griep in Zeeuwsch-Vlaanderen. Hoe ernstig de griep in Zeeuwsch-Vlaan- deren heerscht, blijkt wel uit het feit, dat bijv. in Sluis 250 gevallen, in Oostburg 300, in Breskens 500 en in Terneuzen 900 geval len voorkomen. Ook in de verschillende grenssteden ko men dagelijks tientallen nieuwe gevallen voor. Te H Philippine en St. Jansteen zijn enkele gevallen met doodeiijken afloop voorgekomen. In Belgisch Oost-Vlaand'eren heerscht de griep in ongekend hooge mate. In Gent zijn duizenden gezinnen ziek. In Stekene en ook te St. Nikolaas is het herhaaldelijk voorgekomen, dat men des morgens bij het opstaan bemerkte, dat een der leden van het huisgezin was overleden. Spoken" te Axel Het spookt sinds eenigen tijd bij een tweetal gezinnen te Axel, aldus de „Tel". Bij één der gezinnen, woonachtig aan den Nieuwendijk, werden een poosje geleden des nachts allerlei verdachte geluiden ge hoord, die den bewoners den schrik op het lijf joegen. Een jongen uit het gezin, die de vorige week des nachts laat huiswaarts keerde, zag plotseling groote lichtbollen, die uit het donker voor hem opdoemden en daarna weer even geheimzinnig ver dwenen. Op Oudejaarsdag had de familie kennis sen bezocht in de omgeving aldaar. Toen men 's avonds op de autobus wachtte, zag men plotseling een vreemde gestalte voor zich op den weg dansen. De gedaante ver dween ijlings in het donker, toen men om hulp riep. Later verscheen deze vreemde gedaante in het gezin dat aan den Buiten singel woont. Het spook stond voor het bed, toen de vrouw des huizes ontwaakte. Doodelijk verschrikt wekte zij haar man, waarna het geheele huis werd doorzocht, waarbij men echter niets verdachts gevon den heeft. Nu wordt dé rust in beide gezinnen ge lijktijdig verstoord. Zoo begon in het eene gezin een hobbelpaard plotseling te dansen, zonder dat iemand het aanraakte, terwijl in het andere een geluid werd vernomen, alsof alle deuren opengerukt werden en de wek ker afliep, zonder dat de vèer gespannen was. Verschillende dezer verschijnselen zijn. ook door andere personen waargenomen ten huize van beide families. Men heeft al wacht gehouden en alles doorzocht, doch de spookverschijnselen blijven aanhouden, zonder dat ook maar eenig licht in deze duistere zaak verkre- igen is. KERK-TN SCHOOLN1EUWS De mensch in den dominee. In de „Hilv. Kerkb." besluit de redacteur Pred. Kuyper een artikel over „beroepen predikanten op bezoek" aldus „Ja, een dominee doet op zoo'n vergade ring menschenkennis op, maar ook een kerkeraad leert bij zoo'n gelegenheid den mensch in een dominee te kennen. En dat endanks alle windselen van rhetorica, waar in de toespraken gevat zijn. Er zijn dominees, waarvan ge den indruk krijgt, dat ze redelijk op hun gemak ge steld zijn, en de rust hen lief is. Ook ont moet ge strijdbare helden, maar die, moge lijk terecht, zoo materieel zijn, dat ze thuis gekomen precies weten, hoeveel ze met het beroep financieel voor- of achteruitgaan zouden, de halve centen niet veronacht zaamd. Er zijn Jan-Hennen, die zich blijk baar met alle huiselijke nesterijen inlaten, er. ten opzichte daaryan zich naarstiglijk op de hoogte stellen. Ér zijn dominees, die voornamen, zich absoluut niet uit te laten, en, ondanks al hun reserves, toch te veel zeiden. Er zijn er, die het onmiddellijk blij ken doen Laat varen alle hoop... Gelukkig zijn er ook, misschien wel velen, die een beroep beschouwen, niet al leen als de daad van een kerkeraad en een gemeente, maar ook als een roeping Gods, die dan wèl het aannemen nog niet in zich sluit, maar hen roept tot zeer ernstige en ook biddende overweging. Uit deze categorie hopen we, dat onze vacante gemeente een tweetal leeraren krijgen zal... R. Kath. Kerk. Door den bisschop van Haarlem is benoemd tot assistent te" Vlis- singen de weleerw. heer G. C. M. van Dijk, 19 December tof priester gewijd. Het voorkomen van gemengde verkeeringen en huwelijken. Op alle Zon- en Feestdagen zal voortaan in alle kerken en kapellen in het bisdom Haarlem onder alle H. H. Missen onmiddel lijk vóór het aflezen van het Epistel en Évangelie gebeden worden drie maal het Wees gegroet, na deze daaraan vooraf gaande opwekking „Laat ons bidden driemaal het Wees ge groet om door de voorspraak der Aller- heifigste Maagd Maria van Gód te verkrij gen, dat gemengde verkeeringen en ge mengde huwelijken worden voorkomen". De Kerkvervolging in Mexico. Volgens de „Daily Mail" heeft president Calles een nieuw wetsontwerp aan de Maxicaansche Kamer van afgevaardigden voorgelegd, dat in menig artikel door de anti-religieuse wetgeving der Sovjets moet zijn geïnspireerd. Zoo luidt artikel 5 „De godsdienstige organisaties bekend onder den naam ker ken hebben geen enkele van de rechten, welke bij de wetten aan personen zijn toe gekend." Mitsdien erkent volgens het wetsvoor stel de Mexicaansche regeering geen aarts bisschoppen of bisschoppen, doch wendt zij zich in zaken betreffende den eeredionst tot de geestelijken naar gelang zij zulks noodig oordeelt. Volgens een ander artikel zal over zes jaar geen enkele buitenlandsche geestelijke meer in Mexico mogen verblijven, zullen alle geestelijken van Mexicaansche natior- naliteit moeten zijn. RECHTSZAKEN Er wordt geweldig geknoeid bij faillissementen. Een behanger heeft zich voor de recht bank te 's-Gravenhage te verantwoorden gehad wegens bedrieglijke bankbreuk. Toen, na zijn failietverklaring de curator bij hem kwam ter inventariseeriiig, verzweeg de be hanger van zijn crediet bijna 1000 gulden en een aantal sieraden, welke eveneens zijn eigendom waren. De curator verklaarde op een vraag van den officier, dat hij in zijn praktijk slechts twee gevallen had meegemaakt, waarbjj hij overtuigd was, dat er bij het faillissement niet geknoeid was. Alle andere kwamen hem hoogst verdacht voor. Het O. M. merkte naar aanleiding hier van op, dat de knoeipartijen bij faillisse menten een grooten omvang hebben. Een dee! van het actief is steeds op spoork>02e wijze verdwenen en in de meeste gevallen is er niets te bewijzen. Daar hij een streng voorbeeld wenschelijk achtte, eischte hij 1 jaar gevangenisstraf met bevel tot onmid dellijke gevangenneming. Na in raadkamer te zijn geweest deed de rechtbank uitspraak overeenkomstig het laatste gedeelte van den eisch. Verduisteringen door een deurwaarder. Voor de rechtbank te Maastricht werd gisteren behandeld de zaak tegen J. H. H., deurwaarder en klerk bij den ontvanger der gemeente Sittard, thans gedetineerd ter zake verduistering, vijfmaal gepleegd ten nadeele van de gemeente Sittard in de ja ren 1921 tot en met 1926. Het betreft hier de bekende zaak van den deurwaarder H., die het vorig jaar te Sittard eenigen tijd vermist werd. Nadat een viertal getuigen gehoord was, kwam de officier van justitie aan het woord, die betoogde dat het ten laste ge legde wettig en overtuigend bewezen was. Als lichtpunten bracht spreker naar voren, dat beklaagde een juist licht heeft doen schijnen over het verloop van de kwestie, dat hij een blanco-strafregister heeft, dat er geen behoorlijke instructie bestond en dat er geen controle was. Spreker eischte tenslotte 8 maanden met aftrek van de preventieve hechtenis. MARINE EN LEGER u Bezoek minister Lambooy. De minister van oorlog en a.i. van mari ne, de heer Lambooy, wordt Vrijdag alhier verwacht en zal dan een bezoek brengen aan de matrozen-opleiding en het wachtschip. De minister zal in het Grand Hotel Britannia overnachten en Zaterdag de kust-batterij te Koudekerke bezoeken. De minister zal ook den torpedojager „de Ruyter", in aanbouw bij de Kon. Maatsch. „de Schelde", bezichtigen. Mail voor Hr. Ms. „Tromp". De directeur-geheraal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat de navolgende brievenmalen zullen worden verzonden aan Hr. Ms. pantserschip „Tromp" a. naar Bordeaux 8S 10, 11, t2, 13 en 14 Januari a.s. met den trein van 7.42 uur van Amsterdam naar Antwerpen b. naar Funchal, 18, 21 en 22 Januari a.s. met den trein van 7.42 uur van Amsterdam naar Antwerpen c. naar Santa Cruz de Teneriffe, 25 Janu ari a.s. met den trein van 7.42 uur van Antwerpen d. naar Ajeccio, 14 Februari a.s. met den trein van 7.42 van Amsterdam naar Ant werpen e. naar Barcelona, 22, 23, 24, 25 en 26 Februari a.s. met den trein van 7.42 uur van Amsterdam naar Antwerpen f. naar Port Mahon, 28 Februari, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 en 9 Maart a.s. met den trein van 7.42 van Amsterdam naar Antwerpen. De stukken te voorzien van twee elkaar snijdende lijnen over het geheele adres. Bij Kon. besluit is, met ingang van 30 December de adelborst der 1ste af deeling voor den stoomvaartdienst bij het Kon. instituut voor de marine te Willemsoord C. J. A. van Wijngaarden benoemd tot offi cier van den marine-stoomvaartdienst der 3e klasse.

Vlissingse Courant | 1927 | | pagina 1