VRIJDAG 31 DECEMBER Eerste Blad PUROL ——IVo.308' 64e Jaargang: 1926» BINNENLAND 51CRAAD IN UW MOISj Stads= en Provincienieuws KERK- EN SCHOOLNIEUWS RECHTSZAKEN MARINE EN LEGER Bij Ruws Schrale Huid van Handen en Gelaat Doos 30-60-90ct SPORT BUITENLAND VL1SS1NGSCHE COURANT Dit nummer bestaat uit 4 bladen WEGENS DEN NIEUWJAARSDAG ZAL DE >,VLISSINGSCHE COURANT" OP 1 JANUARI NIET VERSCHIJNEN. Geschenk aan Prinses Juliana. Het bestuur van den centralen bond van Oranje-buurtvereenigingen Rotterdam heeft .het initiatief genomen voor het inzamelen van gelden in Rotterdam voor een geschenk aan Prinses Juliana op haar 18den verjaar dag. De Bond zal een commissie vormen voor het uitwerken van dit plan. Het Nederlandsch-Belgisch verdrag. In „Haarlem's Dagblad" geeft de Haag- sche correspondent een beschouwing over de kansen van het"verdrag in de Eerste Kamer. Wij ontleenen daaraan Naar het zich nu laat aanzien, wordt in den Senaat het tiactaat verworpen. Omdat er thans de dubieuse gevallen buitengesloten reeds een meerderheid van 26 senatoren aan te wijzen is, die tegen zijn. Van de sociaal-democratische fractie zijn er 7 tegenstemmers, van de C.-H. fractie 6 (de heer van Wassenaar van Catwijck is voor het verdrag), van den Vrijheidsbond 6 (de volledige fractie), van de Vrijzinnig democraten hoogstwaarschijnlijk 2 (Prof. van Embden, hoewel voor het tractaat ge posteerd, schijnt nog te weifelen), van de anti-rev. 2 (naar ik hoorde de heeren Briët en Croles), en van de R.-K. 3 (de heeren Arntz en Verheijen en een derde, wiens naam ik niet vernam). Een opvallend verschijnsel is ook de steeds sterker wordende verontrusting in anti-rev. kringen. De stem tegen van prof. Hugo Visscher alleen was niet een afspie geling van het gevoelen van de arti-rev. in "haar geheel. Toch 26 tegenstemmers Er kan niet veel af. Waarvoor gevaar bestaat. Want een der weinige overtuigde R.-Kath. tegen standers is jhr. Verheyen. En deze is ziek, verscheen reeds lang niet meer in den Se naat, al heeft hij zich thans voorgenomen, coüte que coüte, aanwezig te zijn. De financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten. De Staatscommissie inzake de financieele verhouding tusschen het rijk en de ge meenten is> zooals-meiv weet, met haar taa.k bezig. Zij heeft thans aan de verschillende gemeentebesturen een vragenlijst gestuurd, teneinde te kunnen, beschikken over feite lijke gegevens en vraagt hoeveel, volgens de gemeenterekening 1924, de uitgaven der gemeenten bedragen voor verschillende diensten. Neutrale sociale organisaties. De ^Aartsbisschop van Utrecht wijst in een brief, mede namens de bisschoppen van Nederland, erop, dat de R.-Kath. vrouwen en meisjes niet minder dan de R.-Kath. mannen en jongelingen den strengen plicht hebben zich te onthouden van het steunen of van het lid zijn van zgn. frcutrale sociale organisaties. Mede in verband met ons ter zake ge stelde vragen, aldus de brief, achten wij het daarom niet overbodig onze R.-Kath. vrou wen en meisjes met nadrutc te waarschu wen tegen het op eenvgerlei wijze verleenen van steun en/of medewerking aan neutrale sociale Vrouwenverenigingen, zooals de Internationale Vrouwenraad, de Nationale Vrouwenraad, de Vereeniging van Staats burgeressen, de Vrouwenbond voor vrede en vrijheid, de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen en dergelijke, wier begin selen en/of actie lijnrecht in strijd zijn met de beginselen der Katholieke kerk. Radio-kaart 1927. Het tijdschrift Radio-Wereld is, aange moedigd door de enthousiaste ontvangst van de vorige radio-kaart, er toe overge gaan voor 1927 een nieuwe, geheel herziene 'editie het licht te doen zien. De radio-kaart 1927 is volkomen up to the minute ditmaal mede voorzien van een afstandsindeeling en uitgevoerd in twee- kleurendruk. Het formaat is 61 bij 45 cM.. De kaart is voor alle bezitters van een radiotoestel van groot practisch nut. Een nieuw ziekenhuis te Rotterdam. Burg. en Weth. van Rotterdam hebben bij den gemeenteraad aanhangig gemaakt het voorstel voor 'n nieuw ziekenhuis aan den linker Maas-oever. In 1919 werd reeds in principe hiertoe besloten en het terrein daarvoor vastgelegd. Het nieuwe Zuiderziekenhuis zal plaats bieden aan circa 1600 patiënten. De totale bouwkosten zullen ƒ6.900.000 bedragen. In het ziekenhuis zullen zoowel paviljoen als corridorbouw worden toegepast. Dr. J. L. C. Wortman. De heer J. L. C. Wortman zal met ingang van 1 Februari 1927 eervol ontslag vragen uit zijn ambt van geneesheer-directeur van het Tesselschade ziekenhuis te Amsterdam. Laat de vogels niet verhongeren. Het hoofdbestuur der Nederl. vereeni ging tot bescherming van Vogels schrijft ons Nu de winter is ingetreden, is er voor on ze vogels een kwade "tijd aangebroken. Voor de meeste soorten is het natuurlijke voedsel onbereikbaar geworden en in dien geen hulp wordt verleend zullen de gelederen der vogels ernstig gedund wor den. Niet het minst voor onze cultuur is dat een groot nadeel, omdat wij de vogels, die 't evenwicht in de natuur zoo krachtig helpen bevorderen, niet kunnen missen. Vergeet niet, nu voedsel voor de vogels beschikbaar te stellen strooi hennepzaad en* zonnepitten uit op een veilig plekje maakt uw voertafel in orde en leg daarop, behalve zaad, een kaaskorst, een stuk bruin brood, een stuk spek en uw lafelafval. Rijgt een snoer van apennoodjesde meezen vooral zullen gemakkelijk de schalen stuk- hakken. Maar vooral, voert n-aar behoefte en in de meeste gevallen beteekent dat, dat er dagelijks voer moet worden gegeven, want de nood is groot. Zet van tijd tot tijd een bakje met eenigs- zins lauw water buiten ook bij vorst heb ben vogels behoefte aan drink- en bad water. Op aanvrage zendt onze vereeniging gaarne kosteloos een .geïllustreerd geschrif tje toe over eenvoudige wintervoeding (adres Heerengracht 260/266 te Amster dam). Tegen de wanbetalers. Het bestuur van den Nederlandschen Middenstandsbond heeft een adres tot den minister van justitie gericht, waarin er op wordt aangedrongen dat ten spoedigste bij de Staten-Generaal een wetsontwerp aan hangig gemaakt zai worden, waardoor een kortere en goedkoopere procedure voor het innen van vorderingen tot een beperkt be drag wordt verkregen. Het adres bespreekt verder uitvoerig het onlangs ingediende adres vara de Kamer van Koophandel te Arnhem. Het bestuur is van oordeel, dat bij de door de Kamer voorgestelde procedure het gevaar allerminst denkbeeldig is, dat deze procedure aan slechte betalers gelegenheid zal geven de betaling nog verder te ver schuiven dan onder de geldende regeling vaak het geval is. Ten slotte worden door adressant aan wijzingen gegeven omtrent een snelle en weinig kostbare wijze, waarop een vonnis zou kunnen worden verkregen. Een deputatie uit bovengenoemd bestuur heeft gisteren het adres persoonlijk voor den minister v?n justitie toegelicht. ICDC&5 BOkAMUTORft 56 TOgrOON 69J VLISSINGEN, 31 DECEMBER. Het Nederlandsch-Belgisch verdrag. Voor het petitionnement aan de Eerste Kamer inzake het Nederlandsch-Belgisch verdrag zijn nog ingekomen 20 handteeke- ningen uit Ovezand van de 608 kiezers Sas van Gent 1721167 Colijnsplaat 104 1006 Rilland-Bath 4601001 's Heer Arendskerke 151—1815 Axel 216—2693 Schore 54442 totaal thans van 74 ge meenten 35.62679.905» Vergadering gemeenteraad. Het verslag van de hedenmiddag gehou den vergadering van den gemeenteraad zal in het volgend nummer worden opgeno men. Het auto-ongeluk aan de Buitenhaven. Daar wij enkele bijzonderheden betref fende het droevig ongeluk slechts in een gedeelte der oplaag van ons vorig nummer konden opnemen, deelen wij thans nog het volgende mede Met de provinciale boot „Zuid-Beveland" welke gisterenmiddag omstreeks kwart vóór één van Breskens alhier arriveerde, kwam ook mede de heer Schaafsma, han delaar in schildersgereedschappen, wonen de te Rijsenburg, bij Utrecht, en zijn echt- genoote. De heer en mevr. S. hadden een bezoek gebracht aan de gemeente Hoofd plaat, waar de ouders van mevr. S. wonen. Zij maakten de reis met een gesloten auto en waren voornemens daarmede naar Rij senburg te vertrekken. Bij het verlaten van de „Zuid-Beveland" moest de heer S., na dat hij met zijn auto op de ponton was gekomen achteruit rijden om zoo de groote ponton te bereiken. Het vermoeden ligt voor de hand dat de heer S. toen op het verkeerde pedaal heeft getrapt en de auto daardoor in plaats van vooruit, achteruit is gereden met het bekende noodlottige gevolg. Mevr. S. is gisterenmiddag, geheel ver slagen door dit diep tragisch ongeluk, weer naar Hoofdplaat teruggekeerd. Door den keuringsdeskundige van mo torrijtuigen in de provincie Zeeland, den heer A. Vijgeboom alhier, is een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het noodlot- tig ongeluk. Uit dit onderzoek is gebleken, dat de carrosserie eenigszins beschadigd was, wat geen invloed gaf om te controleeren of de remmen zoowel hand- als voetrem alsmede de stuurinrichting, vóór het onge val in goeden staat verkeerden. De beide achterwielen werden gedemon teerd met behulp van een wieltrekker, zoo dat de ijzeren remsegmenten te voorschijn kwamen. Hierbij bleek, dat deze segmen ten alsmede de remtrommels goede sporen van slijtage gaven, zoodat geen behoorlijk remcoëfficient te behalen was. Tevens in de overbrenging van af het remhandel tot aan de remlevers viel een speling te cora- stateeren, welke direct van invloed is op het remvermogen. Als proef op de som, werden bij het bedienen der handrem, de achterwielen (welke op een standaard stonden) gedraaid, dóch men voelde geen weerstand. De handrem werkte dus in het geheel niet. De voetrem, welke ingebouwd zit in het koppelingscarter, werd zichtbaar gemaakt door middel van het deksel van het carter te lichten. Bij het indrukken van het be dieningspedaal, werd geconstateerd dat de voetrem in een goeden, staat verkeerde, daar de segmenten stijf pakten op de schijf, bij weinig druk op het pedaal. Een zeer gunstig remcoëfticient was hiermede te behalen. De stuurbeweging, welke geconstrueerd is als een planeet reductie overhrenging werd- gecontroleerd uitgaande van uit de fusee pennen. Hierbij bleek, dat de stuur stang, welke de beide voorwielen tegelijk van richting doet veranderen, in een juis- ten stand stond en zeer gemakkelijk met de hand te bewegen was. De stuurbeweging was dus vóór het on geval in een goeden toestand. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Aan den gemeenteraad is overgelegd) de rekening over 1925 van de Openbare lees zaal en bibliotheek, welke in ontvang en uitgaaf aanwijst 6556.80 met een batig saldo van. 329.22. Het jaar 1925 is het eerste jaar, in den Iaatsten tijd, dat eindigde met een batig saldo. Voornamelijk vindt dat daarin zijn oorzaak dat de post salarissen door om standigheden belangrijk kon worden ver minderd, nl. circa 1100 lager dan vorige jaren, terwijl daar mede nog geen rekening was gehouden met den zeer veel te lagen post voor boekaanschaffen. Voorts is een achterstallige schuld afgelost van 250. In het jaar 1926 zal een geringe stijging van den post personeel plaats hebben, even eens iets meer voor boekaanschaffen worden-besteed, terwijl de voorgeschreven schuldaflossing zal plaats hebben. Boven dien zal er een Idein bedrag voor het in de statuten voorgeschreven reservefonds uit de gewone middelen worden gestort als eerste storting. Dit fonds zal dan afzonder lijk worden belegd. Voor een inrichting als deze leeszaal is zulk een fonds een groote noodzakelijkheid. Het bezoek aan de leeszaal bleef onge veer stationnair, terwijl het aantal uitge geven boeken uit de bibliotheek de stijgen de lijn bleef volgen. In onze Tijdinghal. Wij etaleeren een foto van het bezoek van minister Lambooy en enkele andere autoriteiten bij het te water laten van den torpedojager „Everts m" van de werf van Van Burgerhout's Machine- en Scheeps werf te Rotterdam. Tevens een foto van de te wateriating. Verder twee foto's van het nieuwe bank biljet van 20 een kiekje van den brand in den eeuwenouden molen „de Almanak" te Zaandam en een foto van den kolonel der mariners P. Groen, die den dienst met pensioen gaat verlaten. Benoeming inspecteur van politie. Benoemd tot inspecteur van politie te Ter Neuzen de heer M. C. Hack, inspecteur van politie alhier. Kommies der directe belastingen. Onze stadgenoot, de heer J. A. Bode is met ingang van 1 Februari a.s. benoemd tot kommies 2e klasse der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Schinveld (L.) Ook de benoeming van den heer Bliek, gisteren gemeld, gaat 1 Februari in. Voor het examen als typiste, afgenomen vanwege de Ned. vereeniging tvan leeraren in steno en machineschri,ven „Groote", is geslaagd mej. J. J. van der Steen, alhier. Valsche gulden. Door de politie is alhier in beslag geno men een valsch guldenstuk. De gulden draagt de beeltenaar van- de Koningin en het jaar 1923. Aanrijding. In de Slijkstraat werd hedenmorgen een wagen, beladen met sinaasappelen, aange reden door een petroleum-motortankwagen die achteruit reed en waarbij schade aan den groentenwagen werd aangericht. Loos alarm. Gisterenmiddag werd de politie gealar meerd voor een brand, welke zou zijn uit gebroken in een gedeelte van het Strand huis alhier. De politie vond een gedeelte van het huis vol rook, maar kon, met den brandweercommandant bij een nauwkeurig onderzoek, nergens eenig vuur ontdekken. Tenslotte vond men in de keuken de oor zaak van het gevai een pot met vet welke men vergeten had van het vuur af te ne men en die geheel was uitgekookt, hetgeen den rook had veroorzaakt. Vereeniging voor volkstuinen „Kweeklust" te Middelburg. Bovengenoemde vereeniging hield giste renavond haar algemeene vergadering. Uit het financieel overzicht van de geëxploi teerde gronden bleek, dat de vereeniging in pacht 'heeft 60464 M2. van de gemeente voor 1391.05 en 6800 M2. van den heer Urchard voor 1700, in totaal voor 1561.05. Aan de leden en particulieren werden deze gronden verpacht voor 1702.34 of 141.32 meer. Volgens de verkorte rekening en verant woording van de pachtgelden geeft deze ais eindcijfer 1749.10 ii> ontvang en uit gaaf, het goed slot 19241925 was 17.98, dat van 1925—1926 67.51. Volgens de verkorte rekening van de vereeniging zelve, is het eindcijfer 278.79. Onder de inkomsten komen voor 164.50 aan contributies en 56.38 goed slot 1924 1925. Het goed slot 19251926 bedraagt 72.50. In kas is 1717.58, w.o. 1517.77 'pacht 1926—1927. Week der gebeden. Volgende week zal de Week der Gebeden weer op de gewone wijze in de Luthersche Kerk worden gehouden. In de diensten, die des avonds om 8 uur aanvangen, hopen de predikanten der Ned. Herv. gemeente, Geref. Kerk en Luth. gemeente voor te gaan. Geen ongeoorloofd schoolverzuim. De kantonrechter te Alkmaar heeft over eenkomstig den eisch van rechtsvervolging ontslagen P. M. aldaar, die terecht had ge staan wegens het niet voldoen aan de leer plichtwet. De man had zijn leerplichtig kind thuisgehouden van school, omdat hij zich niet kon vereenigen met het besluit van, Burg. en Weth., dat het kind naar een andere school zou moeten gaan. Voor een aantal kinderen was een dergelijke maat regel getroffen, om een nieuwe school be volkt te krijgen. Met beklaagde waren nog de ouders van zestien kinderen onwillig, zoodat geen dezer na de groote vacantie meer een school had bezocht. Het O. M. had zijn eisch gegrond op de overweging dat Burg. en Weth. en niet de inspecteur L. O. den eisch tot overplaat sing hadden gegeven. Het drama in de Galerij te Rotterdam. De rechtbank te Rotterdam deed giste ren uitspraak in de zaak tegen den 41-jari- gen varensgezel J. B., die er van beschul digd werd in den avond van den 17den September de vrouw, met wie hij samen leefde, de 31 jarige M. de Groot in haar woning aan de Galerij met een mes van het leven te hebben beroofd. De rechtbank veroordeelde B.,tegen wien het O. M. twee jaar gevangenisstraf ge- eischt had, wegens mishandeling den dood ten gevolge hebbend, tot een gevangenis straf van twee jaar en zes maanden. Diefstal van 16.800. In September jl. heeft voor de rechtbank te Amsterdam terechtgestaan de 30-jarige kantoorbediende P. J. A. ter zake van ver duistering van 16.800 ten nadeele van zijn patroon aldaar. A. was destijds met 't geld naar Antwerpen gevlucht, waar hij werd gearresteerd. De substituut officier van justitie vorderde 4 jaar gevangenis straf. De rechtbank had bij haar uitspraak gelast, dat een onderzoek zou worden in gesteld naar verdachte's geestvermogens. Thans diende de zaak opnieuw en brach ten de deskundigen omtrent verdachte een rapport uit, waarin zij concludeeren, dat hij verminderd toerekeningsvatbaar is. In zijn requisitoir bracht de officier thans zijn oorspronkelijken eisch terug tot 2/2 jaar gevangenisstraf, met aftrek van 3 maanden preventief. De torpedojager „Evertsen". Woensdag is, zooals we reeds gemeld hebben, bij Burgerhoufs Machinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam onder groote belangstelling de in aanbouw zijnde tor pedojager „Evertsen", welke bestemd is voor den dienst in Oost-lndië, te water gelaten. Het schip van 1640 ton waterverplaat sing, waarmee een maximum snelheid van 34 mijl gehaald moet worden, is congruent aan den reeds te water gelaten torpedoja ger „de Ruyter", terwijl twee nieuwe tor pedojagers van gelijke grootte en capaci teit, de „Piet Hein" en de „Kortenaer", bij Burgerhout op stapel staan. In de machinehal van Burgerhout be zichtigde het gezelschap dat bij de tewa terlating tegenwoordig was, één van de prachtige turbinemachines, welke de „Evertsen" in zal krijgen, tezamen met een capaciteit van 31.000 P.K. De drie door Burgerhout af te leveren torpedojagers zullen verder uitgerust wor den met zoeklichten, radio, onderwatersein- inrichting en tevens met een moderne vuurleiding, waarmee alle kanonnen van een centraal commando-station gericht en afgevuurd kunnen worden. De officier van den marinestoomvaart dienst le klasse A. van der Harst, dienende aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Troriip", is overgeplaatst op het wacht schip te Willemsoord. De officier van administratie le klasse J. C. N. Walter, die ter beschikking was ge steld, is geplaatst aan boord van Hr. Ms. instructieschip „Van Speyk" te Willems oord. Nieuwe vliegtuigen voor de marine in Ned-Indië. Dezer dagen is het contract geteekend met de Nationale Vliegtuig-Industrie te 's- Gravenhage voor den bouw hier te lande van 18 zeevliegtuigen van het type Dornier Wal. De Nationale Vliegtuig-Industrie heeft daartoe het license recht voor Nederland en Koloniën voor den bouw van Dornier-vlieg- tuigen verkregen. De vliegbooten zullen van hetzefde type zijn als de reeds in Indië aanwezige toestellen, welke in het vorig jaar in Italië zijn gekocht, met uitzondering alleen, dat zij instede van met 2 Rolls Royce motoren, met 2 Lorraine Dietrich motoren uitgerust zullen worden. Door het hiermede opvoeren van het motorvermogen tot 900 P.K. wordt de snelheid en de mee te voeren nuttige last nog belangrijk ver groot. Daarnaast verkreeg de Nederland sche Vliegtuigenfabriek te Amsterdam op dracht tot het bouwen van een groot zee vliegtuig, type T IV, voorzien van drijvers en uitgerust met 2 Lorraine Dietrich-moto- ren van 450 P.K. Dit vliegtoestel dient ais proeftoestel Voor een verder te volgen Vliegen. Een Deensch mechanicien, Rasmussen genaamd, heeft patent verkre gen op een uitvinding, die, naar hij zegt, een aeroplane in staat zal stellen loodrecht op te stijgen en te dalen. De uitvinding berust op het aanbrengen van een uit spiraalvormige en verticale schroeven samengesteld mechaniek, dat aan elk vliegtuig kan worden bevestigd. De uitvinder onderhandelt thans met een Duitsche maatschappij over den verkoop van het patent. DE DUITSCHE KABINETSCRISIS. De Duitsche pers blijft zich bezig houden met de Kabinetscrisis. Telkens weer duiken geruchten over tal van combinaties op en worden er nieuwe formateurs genoemd. Thans'x^eet de „Tag. Rundschau", een blad dat nauwe relaties met btesemann onder houdt, mee He deelen, dat de Rijkspresident een rechts politicus met de vorming eener nieuwe regeering zal belasten. Het zal dan, zooals men weet, van het centrum afhan gen of deze poging zal slagen. Men weel eveneens, dat de kans hierop niet erg groot is, daar men in centrumkringen beweert, dat een rechts bewind de toenaderingspo litiek tot Frankrijk in gevaar zal brengen een luxe, die Duitschland zich niet permit- teeren kan. Zal de poging tot vorming van een rechtsche regeering mislukken, wat vrij vast staat, dan wil men trachten de midden partijen er weer voor te spannen. Tenslotte bestaat er natuurlijk nog altijd het middel van Rijksdagontbinding, maar het spreekt van zelf, dat hiertoe nier dan noode zal worden overgegaan. HET DUITSCH—1TALIAANSCHE VERDRAG. Het doer Mussolini en den Duitschen gezant, baron Ccmstantine von Neurath, geteekende Duitsch-Italiaansche vriend- schaps- en arbitrage-verdrag, bestaat uit een inleiding en zestien artikelen. In de inleiding wordt gezegd „De president van het Duitsche rijk en de koning van Italië, bezield door den wensch de vriendschappelijke betrekkingen die tusschen hun landen bestaan, zoowel als door den wensch bij te dragen tot het handhaven van den algemeenen vrede, besloten tot het sluiten van een verzoe- nings- en arbitrage-verdrag". In artikel 1 verbinden de contracteerende partijen zich alle geschillen, welke tus schen haar mochten ontstaan en welke niet op vriendschappelijke wijze langs den ge wonen diplomatieken weg kunnen worden opgelost, te onderwerpen aan arbitrage. Deze bepaling is evenwel niet van toepas sing op geschillen, ontstaan door gebeurte nissen, welke plaats hadden voordat het verdrag werd ontworpen en dus tot het verleden behooren. indien de arbitrage faalt, zal het geschil gebracht worden voor het Internationale Hof van Arbitrage of het Permanente Hof van Internationale Justitie te 's-Gravenhage. DE GEVOLGEN DER STAKINGS- POUTIEK IN ENGELAND. De noodlottige gevolgen van de vakver- eenigingspolitiek in het afgeloopen jaar vormen het voornaamste punt in de bood schap van het nieuwe jaar, welke Thomas, de leider van den nationalen bond "van spoorwegpersoneel, in de „Railway Re- view" tot deze organisatie richt. Thomas verklaart, dat zelfs de nationale bond van spoorwegpersr neel, welken hij zelf dikwijls als geheel onverbreekbaar beeft geprezen, zeer gehavend uit de vuur proef van de algemeene siaking is te voor schijn gekomen. Hoewel de gebeurtenissen van 1926 u wellicht zeer ernstig getroffen zullen heb ben, aldus schrijft Thomas yerejer, staat gij voor de ernstige verantwoordelijkheid, om voor een belangrijken openbaren dienst te zorgen. Dit kan slechts op bevredigende wijze geschieden door gemeenschappelijke samenwerking, waarbij iedere groep haar beste krachten in een oprechten geest van samenwerking inspant. Laat ons ónze krachten inspannen, om zooveel mogelijk te herwinnen, wat verlo ren ging, en terug te komen op den weg naar vooruitgang. Hoezeer de nationale bond van spoor wegpersoneel geleden heeft, blijkt uit de mededeeling van het hoofdbestuur, dat ge durende de laatste zeven maanden 1% millioen is uitgekeerd voor de staking en de werkloozen. Hierdoor zijn de fondsen van de vakver- eenigingen aanzienlijk verminderd en dien tengevolge heeft het bestuur besloten een bij rage van drie stuiver per week van alle leden gedurende het volgende jaar te heffen. EEN NIEUWE ZEPPELIN. Uit Friedrichshafen wordt gemeld dat de Zeppelinwerf het plan voor een nieuwen Zeppelin, bestemd voor den trans-atlanti- schen dienst tusschen Spanje en Zuid-Ame- rika, heeft uitgewerkt, en dat men dezer dagen begonnen is met den bouw van het geraamte, dat weer uit een aluminiumcon- structie zal bestaan. Het nieuwe luchtschip wordt niet van benzine, maar van gasmo toren voorzien, die door de Maibaeh Ma-

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1