J. Bosman, 's-Gravenhage, oud-resident van Besoeki, ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. Mr. W. Sonneveid, 's-Gravenhage, oud lid van den Raad van Indië. A. H. A. Arts, Tilburg, oud-lid der Twee de Kamer. H. M. Lublink-Weddik. 's-Gravenhage, gep. assistent-resident, laatstelijk van Z- Nieuw Guinea. G. Gerlach, 's-Gravenhage, assistent-re sident bij het B. B., laatstelijk te Padang, ter beschikking van den gouverneur van Sumatra's Westkust. Siebe Dystra, Leeuwarden, lid van Ged. Staten van Friesland, Ridder in de Oranje Nassau-Orde. T. Ogterop, Hoogeveen, lid van de Prov. Staten van Drente en lid van den gemeente raad aldaar. Mr. G. Kortenbout van der Sluijs, oud-lid der Prov. Staten van Overijssel, oud-wet houder van Almelo en oud-rechter-plaats- vervanger in de rechtbank aldaar. Gom mandeur in de Orde van den H. Gregorius den Grooten. Mr. Max van Dam, Breda, lid van Ged. Staten van Noórd-Brabant. J. Mullemeister, Nice, oud-Jid van den Raad van Ned.-Indië, ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. Dr. H. F. R. Hubrecht, Amsterdam, oud lid der Tweede Kamer. R. M. Jongerburger, Gouda, lid van Prov. Staten van Zuid-Holland en van den ge meenteraad van Gouda. J. M. H. Merckelbach, Arnhem, oud-lid van de Tweede Kamer, oud-secretaris te Maastricht en lid van den Raad van Beroep voor de directe belastingen te Roermond. Mr. J. Linthorst Homan, öud-Commissaris der Koningin in Drenthe. Mr. H. C. Dresselhuys, 's-Gravenhage, voorzitter van den Vrijheidsbond en leider van de Tweede Kamer-fractie dezer partij. J. J. Naeff, Den Haag, oud-assistent-re sident. j. Ph. Fesoeur, 's-Gravenhage, oud-resi dent van Besoeki. Ds. Tj. Jongbloed, in leven pred. te Ho boken, daarvoor directeur van het Immi- gratiehuis te Hoboken. Dr. J. C. de Moor, Assen, geref. predi kant te Utrecht. Ds. W. Hoek, Brussel, predikant bij de Ned. Evang. gemeente. E. J. Asscher, Amsterdam, vele jaren Godsdienstonderwijzer bij de Godsdienst scholen der Ned. Isr. Hoofdsynagoge. Ds. P. v. d. Veen, Amsterdam, em.-pre- dikant van de Evangelisch Lufhersche ge meente te Amsterdam. Ds. Js. van der Linden, s-Gravenhage, em.-predikant van de Geref. kerk te Am sterdam. Pater E. Notermans, Venlo, directeur van het Retraitenhuis „Manresa". Pater Theodorus, Eindhoven, pater van het Trappistenklooster te Achel. R. van de Kamp, pred. der Geref. kerk van Barendrecht. Ds. A. B. Meijer, Kampen, Herv. em.- predikant. Ds. P. H. Hugenholtz, Den Dolder, em. Ned. Herv. predikant. Pater Ebben, Langenboom (N.-B.), oud- missionaris van Curasao. Ds. H. E. Beernink, Rotterdam, Ned. Herv. predikant te Charlois en Katenkracht. Ds. W. Diemer, Apeldoorn, bekend em.- predikant der Gereformeerde kerken. S. Coolsma, Apeldoorn, oud-directeur van de Ned. Zendingsvereeniging. Pater Jonckbloed, Nijmegen, bekend let terkundige. A. van Dijk, Ginniken, pastoor aldaar, ridder in de Orde van Oranje Nassau. Ds. G. Adolfs, Hilversüm, em.-predikant der Vrije Evangelische Gem. Ds. W. van Esveld, Opijnen (Betuwe), predikant bij de Herv. gemeente. Ds. G. Dalhuijsen, Doorn, em.-predikant der Geref. kerk van Nieuwerkerk a.d. IJssel. Ds. J. Kat, Hoogeveen, Ned. Herv. pred. A. Asscher, Groningen, opperrabbijn in het synagogaal ressort Groningen. Pater Otto Braunsberger S.J., Roermond, beroemd- geschiedvorscher en Canisius- kenner. Ds. J. A. de Vries, Zaandam, em.-predi kant van de Geref. kerk. Pater J. C. Alberdingk Thijm, Grave, oudste zoon van den bekenden Katholieken emancipator J. A. Alberdingk Thijm. Pater Felix Pompen O.F.M., 's-Hertogen- bosch. Dr. C. H. Kindermann. Den Haag, em.- predikant (Luthersch). Ds. F. Rispens, Rotterdam, vroeger pred. bij de Geref. kerken. Ds. W. K. P. Goeree, Appingedam, em.- pred. der Geref. kerk van Wagenborgen. Ds. W. R. Kalshoven, Arnhem, em.-pre dikant der Ned. Herv. kerk. f. van J. Pal ache, Amsterdam, opper rabbijn te Amsterdam. Hendrik van Essen, Amsterdam, voorzit ter der zwemvereeniging ,,Het Y". H. N. van Leeuwen, Amsterdam, inspec teur voor de Lichamelijke Opvoeding der gemeente Amsterdam. J. F. Verweij, baanbreker voor het auto mobilisme en de aviatiek. Mr. L. H. Feschotte, Amsterdam, lid van het comité 1928 van het N.O.C., tevens lid der juridische commissie, bekende figuur in de schermwereld. F. A. des Tombe, Rotterdam, één van de grootste figuren van den Ned. Lawntennis- bond. Jacob Molenaar, oud-gezagvoerder bij de Gouvernementsmarine in Nederland, ridder in de Orde van Oranje Nassau. C. de Witte, Heemstede, oud-directeur van het Rijkstelegraafkantoor te R'dam. H. J. Moll, 's-Gravenhage, oud-hoofd directeur der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen bij het departement van financiën, ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. j. A. E. Musquetier, Nijmegen, oud- hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, officier in de Orde van Oranje Nassau. Mr. J. L. A. Salverda de Grave, 's-Gra venhage. secretaris-generaal van het dep. van waterstaat. Mr. M. Goslings, Utrecht, secretaris dei- gemeente Leeuwarden, officier in de Orde van Oranje Nassau. A. M. Juten, Bergen op Zoom, organisator er. eerste hoofdambtenaar van de afdeeling „Lichamelijke Opvoeding" van het dep. van onderwijs en eeredienst in Ned. Oost-lndië, lid van den Raad van Onderwijs en reserve kapitein der infanterie. W. K. C. Antheunissen, gep. hoofdambte naar bij het dep. van marine, ridder in de Orde van Oranje Nassau. Jhr. Ir. A. G. Quarles van Ufford, Maas tricht, rijksinspecteur der spoor- en tram wegen. H. Sluiter, 's-Gravenhage, oud-inspecteur van de Scheepvaart te Amsterdam, oud-ge zagvoerder van den Kon. West-Ind. Mail dienst, ridder in de Orde v. Oranje Nassau. Mr. Ph. Falkenburg, Luzern, gemeente secretaris van Amsterdam. J. W. A. Immink, Barneveld, oud-burge meester-secretaris van Bioemendaal. A. Somers, Bergen op Zoom, oud-wethou der. G. L. Waanders, Den Haag, hoofdin specteur der in- en uitvoerrechten en ac cijnzen te Batavia. Ir. D. E. C. Knuttel, oud Rijks-bouw meester. C. O. G. de Ridder, 's-Gravenhage, oud referendaris bij het kabinet der Koningin. J. J. A. Tak, 's-Gravenhage, directeur van de Orion Filmfabriek. Mr. F. E. Posthumus Meijjes, Amsterdam, directeur der Kasvereeniging. Jhr. Mr. W. F. van der Wljck, Zeist, tot aan dè fusie der spoorwegen directeur van de Holl. IJzeren Spoorweg Alaatschappij. J. B. Boasson, oprichter der firma Boas- son en Van Overzee te Amsterdam. Paul C. Kaiser, Mariënbad, vroeger be kend werkgever in het bakkersbedrijf te Amsterdam. L. J. Smit, Kinderdijk, directeur van de N.V. L. Smit en Zoon's scheeps- en werk tuigbouw aldaar. A, E. H. Goossens, Venlo, president commissaris van de Pope's Metaaldraad lampenfabriek, tevens een der oprichters dezer onderneming. G. A. G. Deterding, directeur van de Z.-Holl. Raffineerderij van Petroleumpro- ducten, oud-directeur der N.V. „Acetylena". J. H. Haust, Bussum, beheerder van de Kon. Beschuit- en Koekfabriek J. H. Haust en Zonen. W. F. C. Hoffmann, Amsterdam, suiker makelaar, bekend figuur op de beurs. Dr. W. Meijer, 's-Gravenhage, doctor honoris causa in de wijsbegeerte. A. M. Schaafsma, Arnhem, notaris te Zwolle. Ir. J. van der Breggen, Winterswijk, civ- ingenieur, leeraar in de natuur- en wis kunde aan de H. B. S. G. A. Sipman, Nijmegen, oud-redacteur van de „Arnhemsche Courant". H. P. van Nieuwenburg, 's-Gravenhage, oud-directeur van de Nutsschool, oud-secre taris der Orde van Vrijmetselaren in Neder land. M. Felix, Heerenveen, oud-schoolopziener in het arrondissement Lemmer. J. W. Helmer, Amsterdam, oud-redacteur van het dagblad „De Tijd", oud-bestuurs lid van den Ned. Journalistenkring en oud voorzitter van de „Ainsterdamsche Pers". W. C. Nakken, Rijswijk, kunstschilder. Dr. P. Vrijlandt, rector van het gymna sium te Alkmaar. Dr. J. H. J. van Barmen 't Loo, 's-Gra venhage, geneesheer in Indië, stichter van het herstellingsoord van Smeroe en Bromo. Frans Wesselink, Amsterdam, bekend tenorzanger. L. Frank, Rotterdam, bestuurslid van het Nederi. Tandheelkundig Genootschap, voorzitter van de Ned. Vereen, tot bestrij ding van het tandbederf. J. C. J. van der Meer, den Haag, oud- leeraar bij het Kon. Conservatorium voor muziek aldaar. W. G. Metelerkamp Cappenborg, Amster dam, bekend arts. J. Wedeven, Hoogezand, oud-schoolop ziener in het arrondissement Hoogezand. Henri Tijssen, Enschedé, bekend compo nist en musicus. W. J. Droogleever Fortuijn, Voorburg, oud-notaris en lid van den gemeenteraad van Rotterdam. M. Baints, Amsterdam, leeraar aan de openbare handelsscholen. Dr. E. D. Pijzei, Amsterdam, bekend redacteur. Dr. H. J. van Rhijn, 's-Gravenhage, gep. dirigeerend officier van gezondheid le ki. Dr. P. A. Voerman, Arnhem, dirigeerend officier van gezondheid le klasse te Ede. G. Bruna, Utrecht, voorzitter van de Utrechtsche R. K. Raadsfractie, redacteur van „Het Centrum". J. W. Enschede, Overveen, bekend door zijn publicatie inzake drukkerskunst, bi bliotheekwezen en muziek. Prof. Dr. H. Kamerlingh Onnes, Leiden, oud-'noogleeraar in de proefondervindelijke natuurkunde en oud-directeur van het Na tuurkundig Laboratorium aan de Rijks universiteit aldaar. J. W. van Haarst, oud-bibliothecaris van de Rijksuniversiteit te Groningen. A. Oostra, Amsterdam, directeur van de N.V. Dagblad en drukkerij „De Standaard" Prof. Dr. F. Pijper, Leiden, oud-hooglee raar in de geschiedenis van het Christen dom en de leerstellingen van den Christel, godsdienst. R. Bisschop, Bergen, bekend Haagsch schilder. Anton Sistermans, 's-Gravenhage, leeraar aan het Conservatorium en bekend zanger en zangpaedagoog. Dr, R. Reeling Brouwer, 's-Gravenhage, gewezen directeur van het vroegere krank zinnigengesticht aan het Slijkeinde. Mr. N. Cramer, 's-Gravenhage, advocaat en procureur, redacteur van het tijdschrift „De'Gemeentestem" Joseph M. Th. Orelio, 's-Gravenhage, be kend opera-, concert- en liederzanger. Pater Godefridus Jonckbloed, Nijmegen, bekend letterkundige. Dr. A. van der Chijs, Amsterdam, bekend zenuwarts. Rafael Bouwmeester, Amsterdam, bekend tooneelspeler. Dr. H. P. Bosscha, Utrecht, directeur van het Academisch- en Stedelijk Ziekenhuis. Arts J. Nord, 's-Gravenhage, gep. dirig. officier van gezondheid 2e klasse. Dr. M. J. van Erp Taalman Kip, Apel doorn, geneesheer-directeur van het sana torium te Arnhem. G. F. van der Horst, voorzitter van de Chr. Oratorium Vereeniging. Mr. G. J. Verburgt, 's-Gravenhage, be kend kunstkenner en kunstvriend. S. Blazer, Amsterdam, eerste contra-bas sist van het Concertgebouw-orkest. Henriëtte Roll, Amsterdam, bekend pianiste. A. Rudersdorff, 's-Gravenhage, violist van het Residentie-Orkest. Dr. M. Juda, Hilversum, bekend oogarts te Amsterdam. W. N. F. Sibmacher Zijnen, bekend mu- ziek-criticus. W. Elenbaas, 's-Gravenhage, oud-hoofd- 1 ingenieur le kl. B. O. W. Ned. Ind. Greta LoboBraakensiek, bekend too- neelspeelster. D. Jessurun Lobo, bekend acteur. Joh. Boersma, Groningen, hoofdredac teur van „Het Nieuwsblad van het Noor den". Aletta Hoog, bekend schrijfster van Christelijke kinderboeken. P. Brouwer, Sneek, hoofd-redacteur van het „Friesch Dagblad". O. Ferelman, Groningen, bekend dieren- schilder. G. Oosterbaan, 's-Gravenhage, arts, oud hoofdinspecteur van de Volksgezondheid. L. H. Chrispijn, Amsterdam, bekend ac teur. Dr. W. C. L. Bronsveld, Hoorn, directeur der R. H. B. S. aldaar. Johanna Bakker, Leeuwarden, oudste tooneelspeelster van ons land. Prof. Jhr. Dr. J. Six, Amsterdam, hoog leeraar aan de gemeentelijke universiteit aldaar. Kees Sperling, bekend duiker. Mr. S. j. Graaf van Limburg Stirum Arnhem, kamerheer en '"agermeester in bui tengewonen dienst van H. M. de Koningin. G. Severijn, Zeist, bekend persoon in de onderwijzerswereld. N. A. Commandeur, Wognum, oud-bur gemeester dier gemeente. C. O. G. de Ridder, Dpx Haag, oud-refe rendaris bij het kabinet van H. M. de Ko ningin. Jhr. F. G. A. Gevers Deynoot, Den Haag, oud-burgemeester van Kethel en Spaland. E. R. van Nes van Meerkerk, oud-inspec- teur-generaal van het dep. van waterstaat, ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, commandeur in de Orde van Oranje- Nassau. Ds. E. M. "en Cate, Apeldoorn, pred. bij de Doopsgezinde gemeente. Ds. O. J. Geerling, Zaltbommel, predi kant der Geref. kerk aldaar. S. J. Jong, Utrecht, gep. generaal-majoor van den geneeskundigen dienst der land macht. J. M. Henning, Voorburg, gep. luit.-kolo- nel titulair der infanterie N. L. Leger. N. Haverkamp, Soest, kunstschilder. A. Voogd, Rotterdam, bekend journalist. Dr. G. M. Rutten, Leiden, leeraar in de scheikunde aan de 5-j. H.B.S. aldaar. J. L. Nering Bógel, Deventer, oud-direc teur en president-commissaris van de ijzer gieterij en machinefabriek aldaar. M. Zeldenrust, Amsterdam, bekende fi guur op schermgebied. H. Radersma, Den Haag, oud-assistent- resident van Sintang. Nederlandsch-Indië. H. J. Z. L .de la Parra, Madioen, resident van Madioen. Pater F. M. W. J. van Lith S.J., Sema- rang, bekende en belangrijke figuur in Indië, A. M. van IJzeren, Batavia, hoofdadmini strateur van de Rotterd. Tapanoeli Cul tuur Mij. J. Paris, Kota Radja, kapitein der infan terie. Carl Ch. J. Schroder, Soekaboemi, oud zendeling. Dr. N. Adriaan, Poso, zendeling-taalge leerde van het Ned. Bijbel-Genootschap op het zendingsterrein van het Ned. Zendeling- Genootschap te Poso. Pater H. Wortel S.V.D., Nieuw Guinea, bekend missionaris. Dr. H. J. Gerritzen, bekend oogarts in Ned.-lndïë. W. A. M. Molenaar, Westkust Atjeh, le luitenant der infanterie. W. Muurfing, Batavia, hoofdvertegen woordiger van de Bataafsche Petroleum Maatschappij. Buitenland. Koningin Margherita, Koningin-Moeder van Italië. Alexander Lic'ntenstein, zoon van gen.- majoor Fried rich, prins van Lichtenstein en gravin Maria Apponyi. Koningin-weduwe Louis, moeder van koning Christiaan X, Kopenhagen. Ex-keizer Yi-\Vang, Seoel (Korea). Hertog Philip van Orleans, Palermo. Prins Victor Napoleon, Brussel. Mahrned VI, San Remo, oud-keizer van het Ottomaansche rijk. Koningin Olga, Rome, oud-Koningin- Moeder van Griekenland. Prins Alexander Murat, Parijs. Prinses Laetitia, nabij Turijn, zuster van prins Victor Napoleon. Prinses Freidrike van Hannover, Biarritz, dochter van den laatsten koning van Han nover George V. Prinses Theresia, Parijs, vrouw van den Aga Khan. P. J. du Toit, Pretoria, oud-minister van landbouw. J. H. Marriman, Kaapstad, Zuid-Afri- kaansch staatsman. Van den Heuvel, Gent, Belgisch staats minister. Louis Strauss, Brussel, oudste Kamerlid in België. Robert Dissman, a.b. sss. „Columbus", soc.-dem. lid van den Rijksdag in Duitsch- land. Leonid Krassin, Londen, vertegenwoordi ger der Sovjet-Unie te Londen. W. B. Mac Kinley, Martinsville, senator. Gérard Cooreman. Brussel. Katholiek staatsminister. Pasjitsj, Belgrado, oud-premier en radi caal leider. August Kefn, generaal, stichter van de Duitsche Vlootvereeniging. Sir Francis Lloyd, Londen, luitenant- generaal. oud-commandant van de regimen ten der koninklijke garde, militair gouver neur van Londen. Generaal Von Zwehl, Berlijn, bekend uit den wereldoorlog. Von Heeringen, Berlijn, bekend Duitsch bevelhebber uit den wereldoorlog. Pater Genocchi, Rome, zeer bekend pater. Kardinaal Mercier, Brussel. Kardinaal Benloch, Madrid, aartsbisschop van Burgos. Kardinaal Dalbor, primaat van Polen. Rev. Joseph Jacob, Amsterdam, Britsch predikant en tuinbouwkundige. Cieplak, Passaie, vroegere aartsbisschop uit Vilna. W. Heitinüller, Tübingen, een van de stichters van de zoogenaamde godsdienst historische school in Duitschland. Dr. J< Lepsius, Potsdam, bekend theoloog. Prof. fon Baudissin, bekend professor in de theologie aan de Berlijnsche universiteit. Giovanni Cagliero, Rome, bisschop van Frascati en kardinaal-bisschop. Joseph M. Carcos, New-York, oud-rabbijn in Curasao. Aartsbisschop Schuier, Sigmaringen,vroe gere generaal der Franciscanen. Heinrich Abel S.J., Weenen, bekend Je- zui eten-pa ter. Edward Usley, eerste R.K. aartsbisscshop van Birmingham. Paul Cassirer, Berlijn, beroemd kunst kenner en kunsthandelaar. Prof. von Passow, Utrecht, Duitsch hoogleeraar. René Boyiescoe, schrijver, lid der Aca démie Frangaise. Esmo Leine, Helsingfors, journalist, Finsch dichter. Toselli, Florence, Musicus, echtgenoot van ex-Kroonprinses Louise van Saksen. Charles Doughty, Londen, schrijver van „Reizen in de Arabische woestijnen". Wilhelm Kuhnert, Flims (Graubiinden), bekend Berlijnsch dierschilder. Siegmund Esener, Weenen, bekend onder zoeker op het gebied van het centraal ze nuwstelsel en van de physiologie der zin tuigen. Dr. Morêlle, Brussel, bekend Belgisch dermatoloog, hoogleeraar aan de katholieke universiteit te Leuven. Walter Cavallery, Berlijnsche violist. Edward William Royce, Londen, nestof der Engelsche tooneelisten. Henry Holt, bekend New-Yorksch uitge ver en schrijver. Francis Derwent, Londen, beroemd beeld houwer. Prof. Dr. E. Ramann, Munchen, bekend bodemkundige, schrijver van het standaard werk „Bodemkunde". Aglaja Orgeni, Weenen, destijds beroemd coloratuurzangeres. Ellen Key, Stockholm, bekend Zweedsch schrijfster. Prof. Wilhelm Heitmiiller, nieuwtestamen- ticus aan de universiteit te Tübingen. Lavat Fraser, bekend figuur in de Brit- sche journalistiek. Prof. Maurice Henseval, Gent, hooglee raar aan de geneeskundige faculteit van de Universiteit te Gent. Cesar van Cauwenberghe, Antwerpen, bekend Vlaamsch schrijver. Louis Maeterlinck, Gent, eere-conserva- tor van het Museum voor Schoone Kunsten aldaar, bekend schilder en schrijver. Dr. E. van Oye, Gistel, Vlaamsch dichter. Claude Monet, Parijs, beroemd schilder. Emile Coue, Nancy, bekend door zijn toepassingen op het gebied der suggestie- therapie. Hermann Suter, bekend Zwitsersch com ponist. Eduard Sameul, Brussel, componist, prof. in de harmonieleer aan het Conservatorium aldaar. Arthur van Dooren, Brussel, bekend fi guur in de muziekwereld. Dr. Richard Sternfeld, Berlijn, bekend om zijn onderzoekingen op het gebied van mu ziekgeschiedenis." Israel Zangwill, Londen, Joodsch schrijver en organisator. Rudolph Valentino, New-York, beroemd filmacteur. Dr. Otto Heubner, Dresden, bekend Duitsch kinderarts. Dr. Emil Kraepelin, Munchen, beroemd D%tsch psychiater, leeraar aan de Mun- chener Universiteit. Hans E. Kinck, Oslo, een der beroemdste Noorsche dichters. R. Oertmann, Rijswijk, Berlijnsch uitge ver en kunstkenner. Giacomo Lumbroso, bekend physicus. Dr. Gotthold Panwitz, bad Oenhausen, organisator van de tuberculosebestrijding. Prof. Paul Leusch, vroeger hoofdredac teur van de „Deutsche Allgemeine Zeitung" bekend professor. Dr. Karl Eberth, ontdekker van den typhusbacil. Maurits Josson, Leiden, tijdens de Duit sche bezetting in België hoogleeraar in het civiel recht aan de Vlaamsche Universiteit te Gent. Richard Peltzer, Hamburg, directeur van de Hamburg-Amerika Lijn. M. Carlisle, Londen, bekend scheepsbou wer. August Thyssen, Mülheim a/Ruhr, bekend Duitsch groot-industrieel. Robert Houston, bekend Britsch scheeps- magnaat. Geheimraad Dr. Wiedfeldt, Essen, Duitsch gezant te Washington, later lid van den Raad van Beheer bij Krupp. Eduard Pecher, minister van koloniën in België. Keizer Yosji-hito. Tokio, keizer van Japan Théo van Rijsselberghe, een der belang wekkendste Brusselsche schilders. Admiraal Simonetti, opperbevelhebber der Italiaansche vloot. Mozes Katz, Opperrabijn uit Nitra. Prof. Fierens Gevaert, Luik, conservator van het Brusselsch Museum en professor in de kunstgeschiedenis aan de universiteit te Luik. Uit de p r o v i n c i e. Jos. van Raalte, Viissingen, oud-direc teur der Kon. Maatschappij „de Schelde", oud-voorzitter van de Kamer van Koop handel. J. Siegers, bankier te Viissingen. Ds. H. R. Snijder, Evang. Luth. predikant te Viissingen. Mr. C. Lucasse, Goes, oud-kantonrechter, oud-lid van de Eerste en Tweede Kamer. Jan Morks, Middelburg, oud-directeur van het Middelburgsch Muziekkorps. Ds. H. Jonker, Middelburg, Ned. Herv. predikant. Ds. P. j. Baaij, Veerq, em.-predikant der Geref. kerk van Kamperland. J. de Visser, Aagtekerke, burgemeester. Pater Frangois, te Hulst. i. H. E. Boasson, Parijs, Middelburgsch schilder. L. J. van der Moer, Terneuzen, Notaris. G. W. van Barneveld, directeur „Goe- sche Courant". J. B. Brouwers, Rijen, oud-deken van Hulst. HET SCHAAKSPEL Redacteur J. D. C. DE VRIES. Correspondentie en oplossingen te zenden onder motto „Schaakrubriek" aan het bureau der „Vlissingsche Courant" Walstraat 58-60. Probleem No. 6. ComponistVon Gottschall. (le prijs „Frankfurter Zeitung") Zwart. a b c d e f g h W i't. Wit: Kf2, Tgl, Le3, Pc4, Pe5, p d3, c5 (7) ZwartKf5, p d6, e6, f6 (4) Wit begint en geeft mat in 3 zetten. N.B. Den eersten zet geeft men geen schaak en slaat geen stuk. Oplossing probleem No. 4 1 Tf6e6f Onjuiste oplossingen Picador, op lossing II Op 1 Kg4Xg5 volgt Pg7 -e6f of Pc7e6f, 2 Tf6Xe6f Pc7Xe6f of Pg7Xe6| en er is geen mat. W. E. F. Na 1 Tf2Xe2f Ke5Xf6 2 Dhl— flf volgt: Pg7f5 en er is geen mat. J. H. en A. C. Op Tf6d6 volgt f7f5f. Wit kan dan in twee zetten geen mat geven. Pion B zie boven. Goede oplossingen: Picador oplossing 1, Pion A, Y. R„ D. v. d. K. CORRESPONDENTIE. Het is ons gebleken, dat probleem No. 4 voor meerdere schaakspelers met recht een probleem is geweest. Wanneer ze scherp acht gegeven hadden op de omstandigheid, dat bij No. 1 was aangegeven „Het is niet de gewoonte, dat bij den eersten zet schaak wordt gegeven of een stuk wordt genomen en de wenk onder N. B. bij No. 2 en No. 3 gedrukt, was weggelaten bij No. 4, dit bo vendien was aangegeven als een „voorbeeld van een zeer bijzonder soort", dan hadder. ze het „opgepastkunnen aanvullen met „hier is van den regel afgeweken er wordt dus schaak gegeven, een stuk geno men of wel beide tegelijkertijd." Het is een voorbeeld der zoogenaamde „block check"- problemen. We hebben het natuurlijk met opzet ge geven, niet om onze lezers „er in te laten loopen", maar, omdat we in de praktijk gestuit zijn op dergelijke problemen, waar van we dan de juiste oplossing met het oog op den „regel der gewoonte" voor onjuist aanzagen, omdat er geen enkele aanwijzing bijstond, dat van den regel was afgeweken. En wij hadden nog wel gemeend de spelers duidelijk gewaarschuwd te hebben Dat ons schrijven niet geheel vruchteloos is geweest, mogen we met genoegen waar merken. Pion A. o.a. schrijft „In dit probleem zijn op alle zetten van wit volgens de gewone probleemregelen geen matstellingen te geven. Slechts Tb6 en Td6 geven die op één uitzondering, n.l. zwarts zet f5f hierop faalt het probleem U noemt het echter een bijzondere soort, n.l. dadelijk schaakgeven, waarbij wit het schaakgevende stuk meteen offert, wat in zeldzaam voorkomende gevallen, naar ik meen, geoorloofd is. Dan krijgen we dit 1 Te6f A. Ke6 2 De4± B. fe6 2 Pg6$ C. de6 2 Pc6$ D. Pge6 2 Tfo? E. Pce6 2 Dd54 lk geloof niet, dat er meer in zit". Dat gelooven wij ook Dat men te doen heeft met een probleem en niet met een eindspel, blijkt uit het over wicht van stukken, dat wit heeft. De afloop der partij zou niet twijfelachtig zijn. Daar winst het doel van het spel is, is mat-zetten in het kleinst mogelijk getal zetten hier geen noodzakelijkheid om te winnen. Dat is nu juist, wat vaak liet probleem onderscheidt van het eindspel. Een der in zenders stuurt ons het volgende probleem uit Cemus Sonius Wit Kd3, Ta7, Th7 Zwart Kd8, Pd6, p d4. Mat in twee zetten. In een gewoon spel zou men over twee zetten niet nadenken, daar mat in drie zet ten zonder moeite is te bereiken. Nadat we bovenstaande reeds hadden geschreven, kwam ons door een gelukkig toeval in handen het dagblad „De Courant" van d.d. 24 December en tot onze verras sing en voldoening lazen we daarin „Correspondentie Reeds tot in den treu ren hebben wij nu 7 jaar lang in deze ru briek de fabel bestreden, dat men op den eersten zet geen stuk zou mogen nemen oï schaak zou mogen geven. Het is waar, dat het zelden voorkomt, maar verboden is het met." VOOR SCHAAKSPELERS, (en beginners.) Het is van veel belang voor den schaak speler, te weten, welke zetten hij in het be gin (de opening) der partij moet doen om niet door den tegenstander overrompeld te worden. Kennis van de openingen der voor naamste speelwijzen is een onafwijsbare eisch. Hoe een partij verloren kan worden door een verkeerden zet bij het begin, blijkt uit het volgende Partij No. 7. Russische partij. 1 e2e4 e7—e5 2 Pgl— f3 PgQjf6 3 Pf3Xe5 Pf6Xe4? Aan dezen onjuisten zet heeft Wit de winst der partij te danken. Zwart gaat nu door gedwongen zetten verliezen. Hij had d7d6 moeten spelen. 4 Ddle2 i Trekt zwart nu liet paard terug, dan

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 10