EWATMsg-1 DONDERDAG 33 DECEMBER Eerste Blad anapirin PLOüU's Kerstkransen JAV5VREEP No.302 GEMEENTEBESTUUR To\mer^verzicht~ BINNENLAND Stads° en Provincienieuws B Influenza lH en Griep kerk- en schoolnieuws rechtszaken Beter dan Goed: DE BESTE SPORT BUITENLAND^ S926» VLISSIINGSCHE COURANT Dit nummer bestaat uit 2 bladen ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wat theren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop. Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent. Familieberichten van 16 regels f 1.7t, iedere regel meer 26 cent. DOC" Zij die zich mei ingang van 1 Januari a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de nog vóór dien datum verschijnende nummers GRATIS. OUD-ARCHIEF. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen brengen ter algemeene kennis, dat het Oud Archief aan het Bellamypark voor het publiek gesloten 2a! zijn vanaf heden tot en met den 5en Januari a.s. Vlissingen, 23 December 1926. Burg. cn Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag 22 December. Avondvergadering. Begrooting van Oorlog. Had minister Lambooy den avond tevo ren met de propagandisten van de eenzij dige ontwapening afgerekend, gisteren avond heeft de bewindsman een zeer uit gebreide verdediging van zijn beleid en met name van zijn reorganisatieplannen gege ven. De tijd ontbrak om te repliceeren en daardoor vernam men niet in hoeverre het ministerieele betoog in de Kamer instem ming had gevonden. De motie-Ter Laan (contingentsvermin dering tot 13.000 man) bleef gehandhaafd, al had de Minister ze absoluut afgewezen. België, ons buurland, met een socialist aan het hoofd van het departement van buiten- landsche zaken, moge zijn contingent on langs van 45.000 op 50.000 verhoogd heb ben, 's heeren Vandervelde's vrienden, die feitelijk legerafbraak willen, vinden nu plotseling 13.000 voldoende. Waarom juist 13.000? Wij hebben het niet vernomen, maar het is toevallig precies één derde min der dan thans. De motie wordt verworpen. Eveneens zal hedenmiddag gestemd wor den over een motie-Gerhard om het psy chotechnisch bureau niet van Utrecht naar het departement over te brengen. Nog eens heeft de Minister zich ver weerd tegen de bewering, dat er op de militaire departementen niet bezuinigd zou zijn. De cijfers laten waarlijk geen twijfel Oorlog en marine kostten in 1922 tezamen ruim 30 millioen meer dan thans, een ver- minderiug met ruim 23 en zonder de pensioenen en wachtgelden worden de cij fers nog sprekender: 117.92 millioen in 1922 tegen 76.3 millioen thans een bespa ring van 41.62 millioen, d.i. ruim 35 Als men dat „peuterwerk" noemt, dan zijn het toch flinke peutgrs, riep de Minister -uit. Op de nadere verdediging van 's Minis ters reorganisatie-plannen kunnen, wij niet in den breede ingaan. Zoo vernamen wij, dat het aantal voor afvloeiing in aanmer king komenden 156 bedraagt... dezen zul len zoo veel mogelijk in de gelegenheid gesteld worden naar een functie buiten het leger om te zien. en wat de afvloeiing be treft van de sergeant-maioor-administra- teurs, wilde de minister nog eens overwe gen, of hiervan misschien nog kan worden afgezien. De heer Tilanus wilde na deze verklaring alvast den betreffenden begroo- tingspost met 114.000 verhoogd zien, doch de Minister hield zich de handen vrij en achtte voldoende gelden op het artikel beschikbaar. Bij de afdeeling geneeskundige dienst gaf de heer K. ter Laan uiting aan zijn jaarlijksche grieven. De Minister verklaar de den jongens een even goed hart toe te dragen als de heer Ter Laan. De post van 100.000 voor „herhaalde uitkeeringen aan zgn. mobilisatie-slachtof fers in zeer evidente gevallen" heeft den heer Ter Laan nog een amendement in de pen gegeven, om de woorden „herhaalde" en „in zeer evidente gevallen" te schrap pen. Dit amendement zal hedenmiddag wel evenzeer van de hand gewezen worden en daarna zal de jaarlijksche'demonstratie, de eindstemming over de oorlogsbegroo- ting plaats hebben. Het Nederlandsch-Belgisch verdrag. De heer Krijger, lid van de Tweede Ka mer, heeft aan de ministers van buitenland- sche zaken en van waterstaat de volgende vragen gesteld 1. Zijn de ministers bereid mede te dee- len op grond van welke overwegingen de adviezen door Gedeputeerde Staten van Zeeland uitgebracht in verband met het verdrag met België wel aan de Eerste Ka mer der Staten-generaal ter vertrouwelijke kennisneming door de leden zijn overge legd, terwijl die kennisneming aan de le den der Tweede Kamer niet werd toege staan 2. Zijn de ministers bereid aan bedoelde adviezen zoodanige publiciteit te geven, dat ook de leden der Tweede Kamer er alsnog kennis van kunnen nemen De „Nederlander" schrijft het volgende De heer de Vos van Steenwijk heeft in de zitting der Eerste Kamer een bij uitstek **goed werk gedaan, met een afkeurend woord te doen hooren over hetgeen van de zijde der regeering met de adviezen van Gedeputeerde Staten van Zeeland nopens het verdrag met België wordt gedaan. Eerst wordt aan de Tweede Kamer inza ge dezer adviezen geweigerd, niettegen staande harerzijds sterke aandrang tot over legging was uitgeoefend. 'fhans wordt aan de Eerste Kamer ver gund, wat aan de Tweede niet is toege staan. Reeds dit is zeer zonderling en noopt tot de vraag Zit déér iets achter Maar ook nu en dit wat in de tweede plaats moet worden afgekeurd blijft de vrees voor openbaarmaking in die mate bestaan, dat de leden der Eerste Kamer de adviezen alleen vertrouwelijk mogen inzien, dat wil zeggen dat zij er in het openbaar geen gebruik van mogen maken. Men mag naar deze stukken even kijken als gunst, maar ze aanraken en gebruiken mag men niet. Weer vragen wij Zit daar iets achter Verdedigbaar vinden wij de houding der regeering in dezen niet. Te minder, om de reden, die de heer de Vos noemde „Diep overtuigd als ik er van ben, dat de publieke zaak zooveel mogelijk publiekelijk behoort te worden behandeld, kan ik mij bezwaarlijk eene denken, ten op zichte waarvan die eisch zich dringender aandient den ten aanzien van het Belgisch tractaat, een aangelegenheid, welke de le vendige belangstelling heeft van heel de natie. Om dit in zichzelf en in zijn gevolgen czoo allergewichtigst verdrag mag m.i. niet de geringste waas van geheimzinnigheid hangen. Integendeel behoort het volste licht daarover te schijnen. Het Nederlandsche volk heeft daarop aanspraak." Dit is zóó diep gevoeld dat zelfs de idee van een comité-generaal of geheime zitting bij niemand is opgekomen en ook niet zou zijn geaccepteerd. Men wilde openbaar heid men wenschte het volle licht bij een zaak, die, hoe ook van internationaal ge wicht, allereerst en ten nauwste onze na tionale belangen raakt. In overeenstemming daarmede moet het vernieuwd geheimzinnig gedoe met het ad vies van Gedeputeerde Staten van Zeeland worden afgekeurd en danken wij den heer de Vos van Steenwijk zeer voor de cordate .houding, in dezen door hem aangenomen. Radio-telefonische uitzending van zakelijke berichten. Met ingang van 1 Januari zal, gelijk al gemeld, gelegenheid gegeven worden om door middel van een te Scheveningen-Ha ven gevestigd Rijks-radio-felefoonstation zgn. zakelijke berichten uit te zenden. Bepaald is, dat verschuldigd zal zijn 3 per gesprekseenheid van drie minuten of gedeelte daarvan door degenen, die niet ge regeld van het station gebruik maken en dat genoemd bedrag wordt verminderd tot 1.50 voör de geregelde gebruikers. Als geregelde gebruikers worden beschouwd zij, die op ten minste drie vaste dagen per week, telkens gedurende eenzelfde overeen gekomen tijdvak, van den zender gebruik maken en daartoe een verbintenis van ten minste één jaar aangaan. Aan geregelde gebruikers, wier behoefte belangrijk boven het hiervoren gestelde uitgaat, zal op het door hen verschuldigde bedrag een reductie worden verleend. Gegadigden moeten hun aanvragen schriftelijk richten tot het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie (3e afdeeling). Uitzending van reclameberichten, op rechtstreeksche of zijdelingsche wijze is vooralsnog verboden. Een nieuwe reddingboot De motorreddingboot „Insulinde" van de N. Z. Hollandsche Redding Mij., is te Delf zijl van de werf der Gebroeders Niestern te water gelaten. Zij zal worden uitgerust met 2 Kromhoutmotoren van 60 P.K. elk. Een snelheid van 9.25 zeemijlen wordt daarmede verwacht. Deze krachtige motor reddingboot, die dienst zal doen op het kustgebied van Schiermonnikoog, met lig plaats te Oostmahorn, zal half April gereed zijn voor den dienst. Tot schipper is be noemd M. Toxopeüs. Een neutraal ziekenhuis te Alkmaar. In de laatst gehouden vergadering van de Ziekenhuiscommissie is besloten thans het eindverslag uit te brengen, waarin de meerderheid der commissie tot de conclu sie komt, dat het mogelijk is, ook zonder bijdrage van de provincie de exploitatie van het nieuwe ziekenhuis, in de Cadetten school ondergebracht, sluitend te verkrij gen met een bijdrage van de gemeente, die niet grooter is dan welke zij thans aan de exploitatie van het bestaande Stadszieken huis toelegt. Dansen te Enschedé. De gemeenteraad te Enschedé besloot de belasting op het dansen in het openbaar te brengen van 10 op 15 In het algemeen zal de burgemeester vergunning tot dansen in het openbaar verleenen op Zondag van 6 tot 10 uur des avonds en op Zaterdag van 7 tot 111 uur. VLISSINGEN, 23 DECEMBER. Ons nieuw feuilleton. Heden zijn wij begonnen met een nieuw feuilleton, getiteld „Het Huis der Verspie ders". Dit is een bijzonder boeiend ver haal, hier en daar humoristisch, spelend in Sworden met succes bestreden door Buisjes 75,40en BIJ APOTH EN 0R061STEM Af Kjf Ct een tijd dat een inval van Napoleon op de kusten van het Kanaal dreigde. Het is ab soluut niet het vervelend type van een drogen historischen roman, maar een echt frisch en lijvig verhaal, avontuurlijk en spannend, met een vlotten dialoog en hu- moristisch-rake persoonstypeering. Het feuilleton is in ons land nog niet als boek verschenen en het zal door de ge trouwe lezers zeker met spanning worden gevolgd. De nieuwe route van de „Zeeland"-booten. Nu met ingane van 1 Januari a.s. de boo ten van de „Zeeland'Mijn naar en van Har wich gaan varen, zal de aankomst en het vertrek der boottreinen te Londen niet meer aan het Victoriastreet-station plaats hebben, maar evenals voor de Hoek-van-HoIIand- rotite, aan het Liverpoolstreet-station. De dienstregeling wordt nu als volgt Vlissingen, vertrek 12.35 nam., aan komst te Harwich 5.40 nam. vertrek 6.10 nam., aankomst Liverpoolstreet-station 7.45 nam. en voor de terugreisLiverpoolstreet- station, vertrek 10.00 voorm., aankomst Harwich 11.25 voorm.,vertrek 11.30 voorm., aankomst te Vlissingen 5.30 nam. De loop van de aansluitende treinen in ons land blijft ongewijzigd. Weldadigheidspostzegels. Wij plaatsen nog gaarne een opwekking tot het koopen van weldadigheidspostze gels, waartoe tot en met 31 December a.s. gelegenheid bestaat. Het goede en nuttig doel dat met den verkoop dezer postzegels wordt beoogd is bekend en behoeven wij niet nader uiteen te zetten. Ieder die deze postzegels koopt, verstrekt op deze wijze een bijdrage aan verschillende vereenigin- gen die een filantropisch doel hebben. Zij, die met Nieuwjaar brieven of kaar tjes aan famileleden, vrienden of bekenden zenden, hebben een mooie gelegenheid voor het frankeeren van deze stukken weldadig heids-postzegels aan te schaffen. Kunst naar Kracht. De revue- en cabaretclub „Kunst naar Kracht" geeft Zondag a.s. des avonds 8 uur in „de Oude Vriendschap" een opvoe ring van „Oom Samuel", operette-bouffe in twee bedrijven met Kerstnummers en cabaretliederen. Mandoline-vereeniging. Het concert door de mandoline-vereeni ging „Apollo", Dinsdag gegeven, had niet plaats in het Concertgebouw, zooals de verslaggever abussievelijk geschreven had, doch in „de Oude Vriendschap". Verkiezing Prov. Staten. De anti-rev. lijst voor de Statenverkie zing in den Kieskring Goes is als votet vastgesteld 1. C. P. Vogelaar (aftr.), Krabbendijke 2. J. A. Dommicus (aftr.), Wemeldinge 3. P. A. Schwartz. Rilland Bath 4. mr. J. W. Goedbloed, Goes 5. L. W. B. A. Mulder, Ovezande 6. J. J. de Jager, Nieuwdorp 7. A. de Lange, Goes 8. B. C. Sliggers, Goes 9. P. Oosterbaan, Goes 10. C. Haverhoek, Krabbendijke. De griep in Zeeuwsch-Vlaanderen. In Zeeuwsch-Vlaamleren heerscht in he vige mate de griep. In sommige gemeenten is oijna de helft der ingezetenen aangetast. In Breskens zijn 500, in Oostburg 300 en in Sluis 250 ziektegevallen geconstateerd. Gansche huisgezinnen liggen ziek te bed. Gelukkig is de ziekte niet van ernstigen aard. De Potemkin-film. In de zitting van den gemeenteraad te Ter Neuzen heeft de heer D. Scheele (anti- rev.) geprotesteerd tegen het door den anti-revolutionnairen burgemeester toela ten van de Potemkin-film in die gemeente Namens de christ.-historische fractie sloot de heer Van Aken zich hierbij aan. De burgemeester zeide dat de film niets met een revolutionnairen film te maken heeft. Hij wijst er op, dat volgens de sta- tastieken slechts 2 anti-revolutionnaire burgemeesters tot hiertoe de film verboden in hun gemeente. Verder noodigt hij enkele leden van den raad uit om eens mee te gaan om zich er van te overtuigen dat deze film geen revolutionnair karakter draagt. Hij nam zijn besluit nadat hij het oordeel van den burgemeester van Amsterdam had gehoord, die geen aanleiding had gevonden om de film te verbieden. Verder wijst hij op het standpunt van oud-minister Colijn, die zegtalle dwang schaadt. Hij wil daarom in deze een vrij standpunt innemen. Hij is van oordeel dat het grootste deel van Terneuzens bevolking niets tegen de film heeft. Hij is er van verzekerd dat de film geen revolutionnair of anti-militaritisch ka rakter draagt. De heer Hamelink (SJD.A.P.) juicht het besluit van den burgemeester toe en prijst het dat deze een vrij standpunt inneemt. De voorzitter zeide nog als D/10 van de gemeente anti-revelutionnair was hij de vertooning van de film niet zou hebben toe gelaten. De Jeugddienst. Wegens ongesteldheid van ds. W. A. B. ten Kate kan de jeugddienst, welke Zondag (2e Kerstdag), zou worden gehouden in dé Nieuwe kerk niet doorgaan. "Ger. kerken. Beroepen te Lopik de heer C. Steenblok, cand. te Nieuwdorp. Bedankt voor het beroep naar Zierikzee door ds. D. Ringnalda te Leimuiden. De Geref. Kerken. Prof. Hepp schrijft in „De Reformatie" over een mogelijke hereeniging met de uit- getredenen In het algemeen moet die hoop bij ons allen leven. En dan niet slechts de hoop op hereeniging met hen, die pas van ons heen gingen, maar op hereeniging met en ver- eeniging van alle Gereformeerden. Geeft men zich echter rekenschap van den grond voor die hoop, dan denken wij er wel een beetje anders over dan ds. Brus- saard. Hij schijnt te meenen, dat de corres pondentie tusschen prof. Ridderbos en hem een basis voor hereeniging zou kunnen zijn. Wij kunnen tot onze spijt dit gevoelen niet deelen. In deze wordt de bedoelde corresponden tie door hem wel wat overschat. Heeft hij ergens in de schismatieke pers gelezen, dat men in die correspondentie een nieuw licht of een nieuw lichtpunt zag De bezwaren bij hen, die van ons scheiden, zijn van ge heel anderen aard dan die van ds. Brus- saard. Wijl ds. Brussaard dit verschil niet onderkent, is hij te optimistisch gestemd. Er zou heel wat bij de schismatiekebroe- deren moeten veranderen, heel wat terug genomen moeten worden, eer het tot her eeniging zou kunnen komen. Een compro mis begeeren wij tot geen prijs. Tenzij zij ons uit Gods Woord kunnen overtuigen, dat wij dwalen, moeten onze kerken op haar standpunt blijven staan. Alleen in den weg van overtuiging is hereeniging mogelijk. En heeft de Synode niet reeds alles in het werk gesteld om te overtuigen Onze kerken zul len zeker niet nalaten daarmee door te gaan. Of dit echter kan geschieden op de wijze, welke ds. Brussaard bepleit, is een andere vraag, waarover wij ons op dit oogenblik nog niet uitlaten. Christ. Ger. kerk. Op het tweetal te Zwijndrecht komt voor ds. S. van der Mo len te Zierikzee. Gerechtshof te 's-Gravenhage. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren uitspraak gedaan in de volgende zaken S. v. d. H„ molenaar te Veere, is door den politierechter feTttiddelburg met betrek king tot het hem ten laste gelegde feit van niet voldoen aan een vordering van een ambtenaar ontslagen van rechtsvervolging. Het hof veroordeelde verdachte tot 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis. N. B., stoker te Ouwerkerk, aan wiens schuld een overstrooming te wijten zou zijn geweest, is door de rechtbank te Middel burg veroordeeld tot 50 boete, subs. 50 dagen hechtenis. Het hof verminderde deze straf tot f 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. De noocflottlge aanrijding bij de Boschbrug. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft arrest gewezen in de zaak tegen mr. W. M- W., bankier te Wassenaar, die door de Haagsche rechtbank is veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf wegens het aan zijn schuld den dood van een ander te wijten hebben. Het zou aan verdachte's schuld te wijten zijn geweest, dat in den nacht van 15 op 16 Februari van dit jaar op de Ko- ningskade bij de Boschbrug een aanrijding heeft plaats gehad tusschen verdachte's auto en een van de richting van het Be- zuidenhout komende taxi, bij welke aan rijding een 21-jarige jongedame, die in ver dachte's auto zat, het leven heeft verloren. Het hof vernietigde op formeele gronden bet vonnis van de rechtbank. Opnieuw rechtdoende verklaarde het Hof verdachte eveneens schuldig aan het tenlaste gelegde feit en veroordeelde hem, overeenkomstig het vonnis a quo, tot 14 dagen gevangenis straf. Zijn meisje met een mes gestoken. De rechtbank te Arnhem veroordeelde een 26-jarigen kleermaker te Arnhem, thans gedetineerd, die zijn meisje met een mes had gestoken, ter zake poging tot doodslag tot één jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. De eisch was anderhalf jaar. Een inbrekensbende. Voor de rechtbank te Utrecht is gisteren tegen J. H. te Utrecht, wegens diefstal van f 230 met braak in een perceel aan de julianaiaan te Utrecht, een gevangenisstraf van twee jaar geëiseht. Diens broer W. H., verdacht van diefstal van f 265, zoomede van een damestasch en een potlood uit een woning in de Van Brakelstraat, hoorde eveneens twee jaar gevangenisstraf tegen zich eischen. Verder heeft terecht gestaan D. van L., die de beide vorige verdachten had aange bracht in de twee vorige zaken als getuige was opgetreden. Van L. werd verdacht van vijf misdrijven van diefstal, te Soest, Zeist en Utrecht gepleegd, waarvoor de officier van justitie, die aan de politiespeurders Putters en Peeters hulde bracht voor hun onderzoek, 3 jaar gevangenisstraf eischte. MARINE EN LEGER Blijkens aan het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. XII gisteren te Tandjong Priok aangekomen. Hr. Ms. „Tromp" is naar 's Rijks werf te Willemsoord gedirigeerd en wordt gereed gemaakt voor den aanstaanden oefenings- tocht naar de Middellandsche Zee. Hr. Ms. „Sumatra" is gisteren te San Fransisco aangekomen. Bij beschikking van den minister van marine a.i. zijn de officier van administratie le klasse J. C. N. Walter en de officier van administratie 2e klasse L. A. van Houte met ingang van 1 Januari a.s. geplaatst resp. aan boord van Hr. Ms. Van Speyk en aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willems oord, en is de officier van administratie 2de klasse L. P. van Boven met ingang van 10 Januari d.a.v. geplaatst bij het departement van marine. Bond van minder marine-personeel. Voor de herdenking van het 30-jarig be staan van den Bond van minder marine personeel op 22 Januari a.s. was te Am sterdam een comité benoemd onder de oud leden van dien bond. Daarnaast vormde zich echter ook eei comité te Helder met hetzelfde doel. Als gevolg hiervan heeft een bespreking plaats gehad tusschen beide comité's besloten is dat het hoofd-comité te Helder zal worden gevestigd en aldaar het centrale punt zal zijn waarheen alle bij dragen kunnen worden gezonden, ten einde daadwerkelijk aan het jubileum namens de cud-Ieden luister bij te zetten. VOETBAL. Programma voor Zondag 26 December. AFDEELING IV. le klasse. EindhovenWilhelmina. BredaniaN.A.C. NoadRoermond. 2e klasse iA. Dosko—V.S.C. LongaRoosendaal. Reserve 2e klasse. B.V.V. III—Bredania II DE DUITSCHE KABINETSCRISIS. Het ziet er in Duitschland niet naar uit dat er spoedig een oplossing gevonden zal worden voor de kabinetscrisis. Het centrum „rolt zich op als een egel", gelijk de Duitsch-nationale „Kreuzztg." het uitdrukt, en wil klaarblijkelijk niets weten van eeni- ge oriëntatie in rechtsche richting. De „Vorwarts" verdedigt de levensvatbaarljgid van een minderheidsregeering door er op te wijzen, dat het kabinet-Marx ruim zeven maanden achter de groene tafel zat en al leen ten onder ging door een gebrek aan vaste leiding. Het blad acht de vorming van een nieuw kabinet uit de middenpar tijen een gewenschte oplossing en deelt mee, dat de socialisten ook bereid zijn over het herstel der groote coalitie het zij stil, hetzij openbaar te onderhande len. De socialisten toch, zegt de „Vor warts", zijn gebleven wat zij waren en blijven bereid aan een regeering mee te werken, waarin zij voor de bescherming der republiek en voor de arbeiders wat kunnen bereiken. De ministers nemen de zaak nog al kalm pjes op. Rijkskanselier Marx brengt de Kerstvacantie buiten Berlijn door en minis ter Gessier zal hetzelfde doen, terwijl Stre- semann naar men weet een gezondheids kuur zal doormaken in het Zuiden. ITALIË EN DUITSCHLAND. Ofschoon men in politieke kringen te Rome niet gelooft, dat de ministercrisis in Duitschland van invloed zal zijn op de Ita- liaansch-Duitsche betrekkingen, zooals de ze zijn geregeld in de jongste besprekingen over een vriendschaps- en arbitrage-ver drag, wordt toch bevestigd, dat de onder- teekening van het verdrag waarschijnlijk korten tijd zal worden uitgesteld. De nadruk wordt er op gelegd, dat niets is veranderd in het program van het bezoek van dr. Stresemann aan Italië en zijn ont moeting met Mussolini, en wanneer de Duitsche regeering dezelfde vriendschappe lijke politiek ten opzichte van Italië zal blij ven volgen als tot nu toe het geval was, dan zal volgens de „Corriere della Sera* de onderteekening van het verdrag, welke oorspronkelijk was bepaald op Kerstmis, plaats hebben tegen het midden van Ja nuari. DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. De minister-president van Beieren, dr. Held, heeft voor een katholieke vereeniging tc Freising bij München, een rede gehouden over den politieken toestand. Hij hekelde eerst de uitlatingen van Scheidemann in den Rijksdag. Scheidemann heeft Duitschland verraden aan zijn vijan den. Spreker vraagt zich af of in dergelijke omstandigheden eer en prestige van Duitschland in het buitenland ooit weer tot hun recht kunnen komen. Wie heden als rijkskanselier de leiding van de politiek in handen neemt, is een geslagen man, als hij tegen dergelijke Heden strijden moet. „Wij wisten met welke buitenlandsche tegen standers wij te doen hadden, wij wisten echter niet welke de menschen waren die zich achter onzen rug schuil hielden en - ons het mes in den rug hebben geploft". Sprekend v over den Volkenbond, zeide Held, dat deze wellicht een bruikbaar iets in de Duitsche buitenlandsche politiek zou kunnen worden, indien deze zou worden gevoerd door een minister die gesteund wordt door een eensgezind Duitsch volk, maar wij zijn nog lang zoo ver niet. De ministerpresident meende dat de partijen die thans, na de regeering ten val te heb-

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1