19261 WOENSDAG 22 DECEMBER I3 Eerste Blad No. 301 mis®, e iüsatscbappij vu Nnfnrt FEUILLETON EEN DROEVE TELEURSTELLING BINNENLAND VUSSINGSCHE COURANT t, de ïond. pond a 50. U tot lade )AG het prachtige rogramma met ERVERSHA RT" OR THEATER. ENWONING onder kinderen. (20 brieven letters G. T., s. Courant". in geheel HUIS milies, 56 kamers, rd. tters C. X., bureau nt". ;n - of BOVENHUIS, (ongemeubileerd). :tters E. V., bureau int". TBAKKERIJ. 15 Januari of later ÏMEISJE voor winkel ng, niet beneden 25 lijke zaak werkzaam eten de voorkeur, innoodig zich aan te aaf verlangd salaris. >H. RE1NDERS, Wil- 16, Tel. 117, Breda. IVENHUIS en C. PLASSE, (be- JVIEISJE 'enuren gevraagd traat 4 boven. vïiddelb.-Rotterdam tgelegen plaatsen. VAN PASSAGIO!®, rREN EN VEE. v.Midd. v.m.iiur 8 8 v. Rott. v.m.uur 8 ber 4 7 - .'on t* bftkom»: U.V. Truuport- ra Erp, fflrnm <3. VOS, Tt». S. BENHOORN, M. 16» OOSTEEHOOT, Tol. S8S i*. BOTTEN HEK, T«l- in AG het prachtige ogramma met •RVERSHA RT" )R THEATER. Dii nummer bestaat uit 2 bladen ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissinjen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels f 1.10 voor iedere regel meer 26 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop. Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. Zij die zich met ingang van 1 Januari a.s. op ons blad abonneercn, ontvangen de nog vóór dien datum verschijnende nummers GRATIS. KAMER-OVERZICHT Eerste Kamer. Vergadering van Dinsdag 21 December, te 8.35 uur. De griffier deed voorlezing van een mis sive van den minister van waterstaat, waarbij mede namens den minister van buitenlandsche zaken de adviezen door Ged. Staten van Zeeland uitgebracht in verband met het verdrag met België aan de Eerste Kamer worden besproken ter vertrouwelijke kennisneming van de leden. De heer De Vos van Steenwijk vroeg naar aanleiding hiervan het woord. Geheel onbesproken, als de Staten-Generaal niet rakende, laat spreker de zonderlinge staatsrechtelijke figuur, waarbij niet aan een ondergeschikt ambtenaar maar aan een college van Ged. Staten het zwijgen wordt opgelegd en ook spreekt spreker niet over het feit dat aan de Eerste Kamer wordt toegestaan wat aan de Tweede is geweigerd. Indien de publieke zaak publiek moet worden behandeld, geldt dit zeker wel een gewichtige zaak als het verdrag met België, waarover het volle licht der openbaarheid moet schijnen. Door vertrou welijk van deze adviezen kennis te nemen werken wij mede tot het ontstaan van een sfeer van misverstand, achterdocht en ge heimzinnigheid, die niet mag bestaan. Spr. wenscht daartoe niet mede. te werken en verklaart dat zoolang de ministers hem niet ontslaan van de verplichting van ge heimhouding, hij zich zorgvuldig zal ont houden van kennisneming van deze- advie zen. Spr. legt deze verklaring uitsluitend voor zichzelf af, hij Treeft geen zijner mede leden hierover geraadpleegd. Besloten werd de adviezen ter griffie neder te leggen, ter vertrouwelijke inzage van de leden. De vergadering werd, nadat de regeling der werkzaamheden was vastgesteld, ver daagd tot hedenochtend 11 uur. Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag 21 December. Indië. In een zeer saaie atmosfeer, waarin een gering aantal leden zich zat te vervelen, werd de discussie over de Indische begroo ting voortgezet. Het aantal specialisten over Indië is nog lang niet uitgeput. De heer Joekes, die vele jaren in de koloniën was (in particulieren dienst) en daarna een paar jaar ambtenaar aan één der de partementen, waardoor hij houder van een non-activiteitstractement werd, was van daag bet eerst aan het woord. Hij achtte naar het Engelsch van CLARA LEMORE. (Nadruk verboden.) 341 „Dat cjacht ik wel, dat dit komen zou Dus dit meent u met die schikkingen „in der minne".. O dacht zeker, dat ik zóó maar zónder eenig onderzoek u alles ontruimen zóu Neen, dan kent u mij toch niet. In hét kort, ik ben hier en ik blijf hier, tot ik met kracht en geweld weggesleept word Gaat u nu maar uw bedrog ergens anders probeeren Wilt u zoo goed zijn om even te bellen, markes „Eén oogenblik, als het u blieft, sir U is een vriend van deze dame vroeg Ray. „Mag ik u dan verzoeken al uw invloed aan te wenden óm haar te overreden zich in het onvermijdelijke te schikken Ze werd leelijk behandeld en ofschoon zij zelve ook allesbehalve fraai heeft gehan deld tegenover anderen, zullen we daar nu maar overheen gaan. Maar ik kan u niet genoeg doordringen van het feit, dat zij geen recht heeft tot op het kleinste orma- mén'tje hier in huis I" Woedend plaatste Ada zich nu tusschen Raymond en den „markies" en sprak tot dèn eersten „Als u niet gauw maakt dat u wegkomt, dan zal ik u door mijn bedienden er uit latén zetten.... O, den hemel zij dank: daar is iemand, die mijn partij wel zal kie zen J" riep ze toen Puttick de deur opendeed en aankondigde „Dokter. Deane 1" Hermione en Lemaistre traden nu ook onmiddellijk op den dokter toe maar die deed of hij hen* niet zag Hij stond een oogenblik in de open deur met een uit drukking van de grootste verwondering op het gelaat en toen trad bif op zijn schoon den algemeenen toestand van onze koloniën bevredigend, al vond hij dan ook dat de wijze waarop die bevrediging is verkregen niet gelukkig. Natuurlijk was ook volgens hem de bezuinigingspolitfek op onverstan dige wijze toegepast. Met zeer vele cijfers vroolijkte deze niet al te gezellige afge vaardigde het debat niet bizonder op. Het financieel beleid van den gouver neur-generaal Fock achtte hij niet gunstig, maar nog minder kon hij zich vereenigen met de houding der regeering tegenover de Indische volksbewegingen. De wijze waarop het beleid onder gouverneur-gene raal Fock is opgetreden tegenover die be wegingen was z.i. allerminst geschikt om een vreedzame atmosfeer te scheppen. De algemeene regeling ten opzichte van het recht van vereenigen en vergaderen en vooral de toepassing van die regeling was ongelukkig en moest verbittering wekken. Voortdurend zijn de beperkende bepalingen verscherpt en het gevolg daarvan is ge weest dat de toestand steeds ongunstiger werd. Wel vertrouwde hij dat het nieuwe gezag in Indië milder zal zijn in de toepas sing, maar willekeur blijft niet uitgesloten en dat blijft verderfelijk voor de algemee ne stemming in Indië. Deze Minister heeft zich evenals de heer Fock herhaaldelijk uitgelaten dat men tege moetkoming moet betoonen tegenover de Indische bewegingen. Praktisch echter gaat het anders en over het beleid van dezen Minister was de heer Joekes ook niet te spreken. Hij sprak over de onlusten op een wijze, die niet deed verwachten dat de Minister de juiste wijze van optreden zou vinden. Men kan die onlusten afkeuren, gelijk iedereen behalve de communisten doet, maar men moet de oorzaken ervan niet miskennen en daartegenover een hau taine houding aannemen. De nieuwe gouverneur-generaal heeft in zijn intrée-rede gesproken van het „verlo ren vertrouwen" der bevolking, een erken ning die bewijst dat men ziet verkeerd ge handeld te hebben. Dat op zichzelf is hei begin van een nieuwe aera en dat juichte hij van ganscher harte toe. Er zijn nog meer daden die aanstonds vertrouwen wekken en dus de hoop deden herleven op een betere politiek tegenover de Indische bewegingen. Even moest de heer Joekes er zijn vreug de over uiten dat bij de Utrechtsche Indi sche faculteit maar 5 studenten zijn inge schreven tegen 52 bij de officieele Leidsche. Men herinnert zich den strijd tegen die Utrechtsche faculteit, die door de Indische \yerkgevers in het leven is geroepen en vooral het verzet der democraten daarte gen. De vreugde over dit gering succes is dus begrijpelijk. Het optreden van de Regeering tegen over de onlusten werd door den spreker der Katholieken, denTecr Van Rijckevorsel, goedgekeurd. Men had te zorgèh dat Ne derland niet in opspraak kwam door der gelijke gebëui'ténissen, Dergelijke onlusten zijn ontoelaatbaar en het is begrijpelijk dat men niet toestaat dat de geïnterneerde rad draaiers Indië verlaten. Inmiddels dient de' welvaartspolitiek te worden voortgezet, dient de export van handelsgewassen en de ontginning der petroleumvelden te wor den bevorderd. Indië heeft de hulp van Nederland noodig en onze Regeering dient krachtig te zijn in haar maatregelen tot handhaving der orde in de koloniën. Op den steun der Katholieken kan de Regeering rekenen en zij geven gaarne, gelijk de heer Van Vuuren zeide, het vertrouwen aan den nieuwen gouverneur-generaal, die met groote plannen zijn taak is aangevangen. Het was volgens dien afgevaardigde den afgetreden gouverneur-generaal in het duister te stellen ten einde nog meer licht op den nieuwen gouverneur-generaal te doen vallen. Voor het oogenblik heeft men vertrou wen in den gouverneur-generaal. De finan ciën zijn nu hersteld, hetgeen een ondank bare taak is geweest voor den heer Fock, maar de heer De Graeff kan daarop nu zuster toe, die zoowat midden in de kamei stond. „Wat is er, Ada vroeg hij. „Wat heeft je zoodanig van streek gemaakt?" Ray zei niets keek enkel met strengen ondervragenden blik den kant van den dokter uit. En Ada, die dit stilzwijgen op haar manier verklaarde, riep „Zie je, nu er-een man bij is, zwijgt hij wel gauw De dokter lette nu echter niet meer op hetgeen zijn schoonzuster zei. Hij keek steeds naar den donkeren man, die Ada zoo zeer verstoord scheen te hebben, maar zij zette haar klaagrede voort. „Deze heer, wiens naam ik niet weet, is hier gekomen met een allerdwaaste ge schiedenis van een onterfden neef, die in de plaats zou zijn getreden van den recht- matigen erfgenaam. Hij heeft de onbe schaamdheid om te beweren dat mijn overleden echtgenoot de onterfde zou zijn en hij de ware erfgenaam. Maar ik geloof niet, dat hij dit verhaal zal vertellen tegen over iemand, die zoo zeer is ingewijd in de familie-geschiedenis..." Ada ging niet verder, want de uitdruk king in de oogen van den dokter was al lerpijnlijkst. Ray had intusschen den voorarm ont bloot ei), terwijl hij dien den dokter voor hield, sprak hij „Dokter Deane zal wel de laatste ter wereld zijn,-die mijn fcteritftërt ontkent... t% Wat meent u,- sit Is cte'man.dre dit little- ken draagt, niet Raymond Freymuth „Dit is waar zei hij of ieder woord hem moeite kostte. „Je bent Raymond Freymuth de ander was Leopold. Maar ons was gezegd, dat je... dood zoudt wezen Daarom dachten we, dat het je geen leed zou doen, en we hooplen..." Verder kon de arme man het niet bren gen hij viel in de armen van Ray en be zwijmde... Lemaistre leidde Ada en Hermione nu Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. voortbouwen. Men vergeet dat de herzie ning der Grondwet en de bestuursvorming onder het vorig regime tot stand is geko men en ook in dit opzicht vindt de heer De Graeff een grondslag om op voort te bouwen, een omstandigheid die van niet- geringe beteekenis is, maar die men licht over het hoofd ziet. Indië heeft de oorlog misère eerst na den oorlog doorgemaakt, maar het is die nu te boven en wij staan dus voor een nieuwe periode, waarin voor al gedacht moet worden aan de herleving der welvaartspolitiek. Omtrent hetgeen onmiddellijk noodig is voor deze politiek zijn de geleerden het natuurlijk niet eens. Er zijn groepen die groote plannen koesteren en met snelheid weer millioenen beschikbaar willen stellen om Indië op te beuren. "Gouverneur-gene raal Fock heeft veel moeten inkrimpen en de eerste actie is dus gericht op herstel daarvan. Het onderwijs vraagt o.a. de aandacht en voor verbetering daarvan pleitten eënige leden. De goede noot die de nieuwe gouver neur-generaal heeft gekregen, dankt hij aan zijn openingsrede. Maar, vroeg de heer Van Vuuren, zal deze rede zonder overleg met den Minister zijn opgesteld Waarom critiseert men dan den Minister, die dezen gouverneur-generaal benoemde Waarlijk heeft deze Minister nog geen aanleiding gegeven tot kritiek, al valt ook nog niet aan te wijzen wat hij wel wil. Avondvergadering. Begrooting van oorlog. Het blijft bij iedere Oorlogsbegrooting een duel tusschen de eenzijdige-ontwape- naars en degenen, die in eenzijdige ontwa pening een grooter gevaar zien voor ons land dan in een zoo goed mogelijke weer macht, welke in de eerste plaats de bedoe ling heeft ons land buiten den oorlog te houden. De minister van Oorlog, de heer Lam- booy, heeft gisterenavond in zijn rede nog eens de eenzijdige ontwapenaars voor hun spiegel gezei. Daarbij passeerden een aan tal feiten en citaten de revue. De Minister heeft met een beroep op Von Molkte en Ludendorff de waarde van onze laatste mobilisatie geschetst. De feiten waren niet onbekend, maar tegenover de periodiek herhaalde beweringen van de ontwape naars, wier propaganda de energie en het vertrouwen moet Ondermijnen, deed de bewindsman er goed aan, daartegenover nog eens te herinneren han de opinie van mannen, aan wie in deze nóg meer gezag mag worden toegekend dan aan enkele Nederlandsche politicL die in en na den oorlog nog volbloed overtuigd waren van de noodzakelijkheid van een weermacht, om een paar jaar geleden plotseling van opinie te veranderen. Wat in 1916 en daar na nog „pure demagogie" heette is nu opperste wijsheid geworden. Wie met professor Van Embden in 1923 eenzijdige ontwapening een uitnoodiging „kom bin nen" acht, heet thans militarist, conserva tief, reactionair. Althans in Nederland. Want in het buitenland is de regel bij soci alisten en radicalen precies andersom... Tegenover de propaganda van de een zijdige ontwapenaars heeft de minister een groot aantal cijfers omtrent onze weer macht gegeven, welke het sprekendst be wijs vormden voor de onjuistheid van de stelling, dat ons land toch volkomen weer loos zou zijn. Hedenavond zet de minister van Oorlog zijn rede voort. De woordvoerder der christelijk-historischen, de heer Tilanus, heeft reeds te kennen gegeven, dat de wij zigingen in ons legerstelsel, door den mi nister nagestreefd, hem wel bedenkelijk het vertrek uit, met de waarschuwing „Dames moeten dit liever niet bijwonen". ^HOOFDSTUK XX. Ofschoon de dokter er op stond, dat hij naar zijn eigen huis werd gevoed, zoodra hij weer bijkwam, duurde het, énkele we ken eer hij zich ill staat voelde tót een onderhoud met de menschen., die hij zoo zeer had misleid. In dezen tijd1 was er echter yeel geschikt en geregeld, waar heel de buurt zich in verheugde. Vooreerst was de Trouwdag van Hermione Freymuh vastgesteld in de tweede week in Juli. Ze zou trouwen uit het huisje, dat ze nu bewoonde en de eenige gasten zouden zijn de Pentony's, de squire en Lemaistre. „Het feest zullen we laten plaats hebben als we terugkomen", zei de aanstaande bruid, in antwoord op de eindelooze ver wijten van haar vrienden. „Ray is nog niet sterk genoeg voor de opwinding die de plechtigheid zou meebrengen. Wacht maar tot ik hem in September weer meebreng, dan zal hij veel sterker zijn en al wat ge wend aan vreugde en geluk om zich heen." Dé vrienden moesten hier wel genoegen mee nemen, maar ze besloten de jongelui dan althans met een allerhartelijkst welkom te ontvangen. Mrs. Leopold Freymuth was gelukkig uit zichzelve er uitgetrokken op Pinchurst. Ray had een inkomen van twee honderd fxrnd op haar vastgesteld, maar hij had haar met ronde woorden te kennen gege ven, dat hij allen omgang verbroken wenschte te zien. Dokter Deane ging met zijn familie naar de Kaap. Hij had daar een praktijk kun nen overnemen en kon onmogelijk meer werken onder de menschen, die hem wel dra niet meer zouden kunnen eerbiedigen, als de geschiedenis van zijn medeplichtig heid toch uitlekte hoezeer Hermione daar ook tegen trachtte te waken. voorkomen, doch niet zóó bedenkelijk, dat hij den minister daarom zijn steun zal moeten onthouden. Er dreigt dus bij de2& begrooting geen gevaar voor den minister. De gemeentebegrootiiig te Amsterdam. Nadat de gemeenteraad te Amsterdam gedurende 43 zittingen over de gemeente- begrooting voor 1927 heeft beraadslaagd, is gisterenavond de behandeling geëindigd. De begrooting, sluitende in ontvangst en uitgaaf wat den gewonen dienst betreft met 105.116.018 en wat den kapitaal- dienst betreft met 9.151.350, werd goed gekeurd met 27 tegen 9 stemmen. De vrij- heidsbonders, met uitzondering van wet houder De Vos, de communisten en de middenstanders hebben tegengestemd. Kalenders. De Electrische Timmerfabriek en Huot- handel „Zeelandia", P. A. Fret Zoon al hier, heeft een vierbladigen kalender aan haar cliëntèle gezonden met oude stads gezichten uit Amsterdam, Alkmaar, Hoorn en Rhenen. De kalender is mooi afgewerkt. Het depót Middelburg der Zuid-Holland sche Bierbrouwerij te 's-Gravenhage heeft voor haar reclame een werkelijk zeer mooien kalender aan haar cliëntèle gezon den en wel „Ons Eigen-land-kalender", bevattende 12 mooie kiekjes, doch geen en kel uit onze provincie. Daarop had de ver tegenwoordiger voor Zeeland wel eens mo gen wijzen. Van de N.V. Louis Renguet Co. te Mid delburg ontvingen wij een mooien etskalen- der. De kalender is in vier bladen verdeeld en bevat dus vier etsen, waarvan er een den ingang van het stadhuis te Middelburg te zien geeft. De etsen zijn fraai afgewerkt. öe levensverzekering-maatsch. „Utrecht" zond ons een duidelijken maandkalender. De Cliché-fabriek „De Reproductie-Com pagnie" te Rotterdam heeft een maandka lender uitgegeven, waarnaast een memo randum is aangebracht. De Maatschappij van Levensverzekering op het Leven Noord-Brabant te Waalwijk gaf een kantoorkalender uit, waarvan de maandbladen duidelijke cijfers hebben. De stoomververij en chemische wassche- rij „de Regenboog" te Tilburg zond ons haar wandkalender. De Nationale Levensverzekeringsbank te Rotterdam maakt reclame met haar maand kalender, die zeer duidelijk is gedrukt met sprekende cijfers. De Vereeniging'Yan Nederlandsche Wijn handelaren te Amsterdam heeft een kalen der uitgegeven met het doel om eens het een en ander te vertellen van de verschil lende wijnsoorten en hoe zij ontstaan en tevens om aan te-geven hoe de wijn door den consument verzorgd moét gorden. Eert Kerstnummer. De N.V. Van den Bergh's Fabrieken te Rotterdam hebben een Blue Band Kerst nummer uitgageven. Zooals alle reclame van deze vennootschap voldoet ook deze aan hoogê eischen. Een mooie reproductie van een schilde rij van A. M. Gorter, „Voorjaarzon", is bij dit nummer gevoegd. De afnemers van Blue Band zullen bij hun leverancier wel een exemplaar van dit Kerstnummer kunnen bekomen. Een Kerstgave. De Karei I Sigarenfabrieken te Eindhoven schonken als Kerstgave aan de gehuwde arbeiders 10, aan de ongehuwde 5. Hier mede is een kapitaal gemoeid van 10.000. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Zitting van Dinsdag 21 December. Oprichting Hellegat-Polder. Bij het voorstel om op te richten den Hel legatpolder, omvattende oe in 1926 onder Mr. Joseph Lemaistre had zijn intrek ge nomen in het huisje, dat de dames Frey muth hadden bewoond maar hij kwam druk op Pinchurst en ging dikwijls rijden met Pitchers, die van zijn pleegouders een pony had gekregen. De dokter had beslist Hermione en Ray nog een verklaring willen geven van zijn gedrag, hoe zeer hij daar ook tegen opzag. „Je zult toch niet hard zijn tegen hem vroeg mrs. Deane, terwijl zij zelve afscheid nam van haar vrienden. „Hij heeft zware zonde begaan, maar hij heeft er ook vree- selijk voor geboet 1" „Hij zal geen zweem van verwijt van mij hooren. Wees daar verzekerd van." Mabel zuchtte en leidde de bezoekers onverwijld naar de kamer, waar de dokter in een grooten stoel zat. Zóó zeer was hij afgenomen dat het Hermione wel leek, of hij half zoo breed was als zij hem in zijn goeden tijd had gekend. Hermione trad op hem toe en drukte hem een kus op het voorhoofd. „We zijn gekomen, omdat u er zoo zeer op gesteld was", sprak zij. „Maar u hoeft ons niets meer te vertellen dan u zelve wilt. Zoo min Ray als ik zouden het je moeilijk willen maken Droevig schudde de dokter het hoofd en sprak „Tk kon je niet laten gaan, zonder dat ik je zou verteld hebben, hoe ik tot die vreesefijke daad kwam. Hoofd-drijfveer was mijn eigenr: tekort aan geld dit zal ik niet ontkennen. En toch zou ik er niet toe gekomen zijn, Mione, als ik niet had gemeend, dat ik tegelijkertijd een goede daad bedreetotegenover jou. Dat verwon dert je... En toch geloofde ik dat waarlijk op het oogenblik, dat ik inging op Leo pold's plan. Ik had hem natuurlijk wel her kend of liever, aan het ontbreken van het litteeken had ik gemerkt, dat hij niet Raymond was. En daar ik vast overtuigd was, dat jij hem ook voor Raymond hieldt, de gemeente Zaamslag, BoschkapeNe, Stop peldijk en Ossenisse ingedijkte .gronden, werd in een der afdeeiingen de wensch naar voren gebracht bij het weer indijken van een polder dezen den naam van La- gerweij-polder te geven, waarop een der léden van Ged. Staten toezegde dat zoo mogelijk rekening met die opmerking zal worden gehouden. Het voorstel van Ged. Staten wordt thans aangenomen. Renteloos voorschot Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding. Bij het voorstel tot het verleenen van een renteloos voorschot aan de N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche waterleidingmaat schappij werd gevraagd of men gewaar borgd is, dat het reservefonds groot 300.000 niet zal worden aangesproken ten gevolge van verkeerd beheer. Beant woord werd deze vraag met te zeggen, dat de garantie geleidelijk wordt verminderd, waarbij Ged. Staten zich aansloten. Naar aanleiding van vragen in twee afdeeiingen gesteld, deelden Ged. Staten mede, dat iemand hunner zal benoemd worden in den raad van commissarissen en in de commis sie van toezicht en zij dus zoo toezicht houden, terwijl bovendien de besluiten der» gemeenten aan hunne goedkeuring zijn on derworpen. Gevraagd wera nog naar het reservefonds of later financieele lasten ver ruimd worden, en of gemeenten nog in ge legenheid worden gesteld aan te sluiten en het buizennet zoo aan te leggen, dat zulks nog mogelijk blijft. Het is toch de bedoe ling om zooveel mogelijk geheel Zeeuwsch- Vlaanderen van goed drinkwater te voor zien. Nog werd gevraagd of, nu zoo weinig gemeenten toegetreden zijn, de kans groot is voor te kort of dat het buizennet daar door kleiner wordt. Door Ued. Staten werd hierop geantwoord, dat zij het betreuren, dat de gemeenten niet alle zijn toegetreden. Willen deze gemeenten later toetreden, dan zal een aparte vraag aan de Staten gedaan moeten worden. Als de leiding verkleind wordt zal het kapitaal voor aanleg ook minder zijn. Van het kapitaal wordt onmid dellijk 12 gestort. Risico-garantie heeft een krachtigen steun voor de garantie. Alle leden vereenigden zich ten slotte met het voorstel van Ged. Staten, die daarin dan ook geen wijziging aanbrengen. Subsidie handelsscholen. Het voorstel om aan de Vereeniging voor handelsonderwijs te Middelburg, aan de Kath. middelbare schoolvereniging te Hulst en de vereeniging voor Handelsonderwijs te Goes over 1927 4 der netto uitgaven voor hun handelsscholen als subsidie toé te kennen, gaf in de afdeeiingen tot eenige besprekingen aanleiding. Daarbij deelde een lid van Ged. Staten meae te meene'n, dat op 60 subsidie voor de Middelburgscbe vereeniging kan worden gerekend, mocht dit niet zoo zijn dan zal het college deze zaak nog nader overwegen. Een der lëcfen vreest dat de voorgestelde regeling voor de school te Hulst het voort bestaan der school in het gedrang zal bren gen. De subsidie der provincie thans 4020 wordt slechts 1209.76, terwijl het eerste cijfer ook te laag was en ongeveer 7652 voor 1927 was gevraagd. De schoolvereeni ging ziet geen kans het tekort op andere wijze te dekken, ook zal het rijk 60 inplaats van 50 geven of ongeveer 3000 meer. Ook de eisch waardoor" alleen de gemeente Hulst 5443.35 in plaats van f 4o00 moet geven, acht dit lid zeer bezwaarlijk, terwijl er bovendien absoluut geen kans is om van de omliggende gemeenten de andere helft ol 5443.50 te verkrijgen. Alleen Hontenis- se betaalt 150 per leerling of 1800 per per jaar, doch de overige gemeenten slechts kleine bedragen. Betreurd wordt dat ook hier, evenals bij het M. O., omliggende ge meenten niet kunnen gedwongen worden proportioneel bij te dragen in de kosten. Een lid van Ged. Staten erkende deze moeilijkheden, maar de provincie kan moeilijk voor de school te Hulst een uit zondering maken en de vereeniging doet het best zich om financieelen steun tot het rijk te wenden, dat dan toch ook garant is gebleven voor de door de vereeniging aan- en dat daardoor een huwelijk volgen zou, beloofde ik Leopold niet bij diens bedrieg lijk ondernemen in den weg te staan om heer op Pinchurst te worden. Ik zou dan een groote som gelds krijgen. Dat je hem bedankte, was mij een vreeselijk verdriet daardoor verloor je immers Pinchurst En toen volgde nog het vreeselijkste gedeelte van mijn misdrijfhet verbranden van het lijk t,Groote hemelriep Hermione, on danks zich zelve nu toch opspringend van verontwaardiging. „Was dat uw werk T „Vertel niet verder I" sprak Ray. „We begrijpen nu alles en ook wat u geleden moet hebben... „Ik werd zwaar in verzoeking geleid zuchtte de arme man. „Juist", sprak Ray weer. „Geen van ons weet, wat wij onder soortgelijke omstan digheden zouden gedaan hebben. Daarom zullen wij ook niet oordeefen over een ander Laat u dit althans tot troost zijn, dokter Deane, dat wij u geen van beiden in het minst een boos hart toedragen Bovendien heeft u ons alles wel be schouwd: nog niet het grootste leed aangedaan, dat u ons wel had kunnen berokkenen U heeft niet een anderen man gebracht tusschen Mione en mij en dit is het eenige, wat ik u moeilijk had kunnen vergeven Hier heeft u mijn hand. Ziet u zoo gauw mogelijk hier weg te komen en aanvaard onze beste wenschen voor uw voorspoed en geluk 1" Hermione drukte hem ook zwijgend de hand en toen ze weer buiten waren, sprak Ray na een pauze „Hiermee is er nu een eind gekomen aan alle leed, naar wij hopen, en samen zullen we het leven doorgaan, elkaar trouw toï na den dood, nietwaar liefste?" EINDE.

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1