JliFFROIII KAHRELTHEE DINSDAG 21 DECEMBER NO.300 64e Jaargang anten Mvertentiën e Maatschappij m S8SESS BINNENLAND FEUILLETON EEN DROEVE TELEURSTELLING Stads= en Provincienieuws 19126» ngt een -a-tabak, istricten, llend in lechtste, ;rkleurig met een blad, en vooral tl op de engt. t district oone en trekjes, met de t district chepen. e feiten ber t v.Midd. v.m.uur 8 an. gevraagd een MES-MODEZAAK, etters D.K., bu- Courant". en flinke iJSTBODE. n Bur. „Vliss. Crt". IUMBER RIJWIEL aangeboden met 3 iv Terry-zadel en n. levard de Ruyter 56. or terstond of later .AAPKAMER met huiselijk ver- letters D. E., Bureau it". WINKELHUIS te koop gevraagd, ters D. L., bureau it". EERENHUIS tagd. ters D. H., bureau \t". 1KVROUW Dinsdagen Vrijdag, e Markt 10. HEPINGSHUIS. mMarinestraat 27. STME1SJE r. WIGGERS, Boul. vraagd een fONING :nschen z. k. Brieven A. Z., Bureau „Vlist vraagd DIE-PIANO t opgaaf vau prijs !ur. „Vliss. Courant tiddelb.-Rotterdan igelegen plaatsen. AN PASSAOIERSi ÏEN EN VEE. V. Rott. v.m.uuf 8 8 i«a ta bakomaa: I.V. Transport- n Ervsa Q.^VOS, W* EERHOOBN.Td-IS» VLISS1INGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren f 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk f 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels f 1.10 voor iedere regel meer 26 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop. Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs, bi) vooruitbetaling van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent DOT Zij die zich met ingang van 1 Januari a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de nog vóór dien datum verschijnende nummers GRATIS. Het ontwapeningsvoorstelTer Laan c.s. In een nota aan de Tweede Kamer ter beanwoording van het verslag inzake het voorstek-Ontwapeningswet van de heeren K. ter Laan c.s. verstrekken de voorstellers o.m. inlichtingen over de sterkte van het luchtwapen in andere landen. Verder zetten zij uiteen, dat schending der neutraliteit kan geschieden op twee wijzen ten eerste door kleine groepen, dus niet liggende in een opzet van den staat, waartoe zij be- hooren en ten tweede door zeer groote troepen, kennelijkx met een vooropgezet strategisch doel, gelijk het geval was toen de Duitschers in 1914 België binnenvielen. In het eerste geval is volgens de voor stellers de veiligheidsmacht stellig voldoen de. Het tweede geval staat geheel anders. Als er een geordend leger over onze gren zen trekt, zeggen zij, dan zal de veilig heidsmacht in staat zijn de neutraliteit te handhaven, in dien zin, dat zij deze mar keert. Zij is niet in staat het land te ver dedigen, maar dat ligt" ook niet in de be doeling, en dat kan de tegenwoordige strijdmacht evenmin Wel zal er een on noemelijk groot verschil in bloedvergieten en verwoestingen zijn. Vervolgens wijzen de voorstellers er op, dat het Volkenbondsverdrag in zake mili taire actie geen enkele verplichting oplegt, die de instandhouding der tegenwoordige Nederlandsche weermacht noodzakelijk zou doen zijn. Geen enkel land behoeft h.i. zijn militaire macht grooter te maken dan het zelf goedvindt. Ten slotte wordt er op gewezen, dat het voorgestelde stelsel niet meer van de schatkist zal vorderen, dan een zesde of een vijfde van de tegenwoordige kosten. Het dansen te Amsterdam. De heer mr. G. van den Bergh, jurist van de sociaal-democratische raadsfractie te Amsterdam, heeft een voorstel bij den gemeenteraad ingediend, waardoor het dansen wordt vrij gegeven. Het algemeen verbod zal, wordt dit voorstel aangenomen, verdwijnen en plaats maken voor vrijwel algemeene vrijheid op dit punt, ook wat betreft het dansen op Zondag. De justitieele autoriteiten zullen dan moeten uitmaken of dit in strijd is met de Zondagswet. Overigens zou een gevolg van de aanneming van dit voorstel zijn, dat deze za.ak, het nemen van beslissingen ten deze. werd genomen uit handen van den burgemeester, die immers thans over de vrijstellingen beslist. Neemt men met een deel onzer staats rechtsgeleerden aan, dat art. 4 der Zon dagswet, ondanks de „desuetudo" nog wettelijke kracht bezit, dan kan het dus naar het Engelsch van CLARA LEMORE. (Nadruk verboden.) 33) „Wil ik u dan vertellen wat het is?" riep zij. „Ik had het al eerder kunnen weten, toen ik vanmiddag zijn gelaat zag. De man, met het litteeken op den arm is niet dood, zooals wij dachten Hij wacht hier ergens op mij, terwijl u mij het nieuws meedeelt De Franschman gaf geen antwoord, maar zijn oogen schitterden zóó blij, dat zij voortging „O, nu is het lot mij toch gunstig ge zind Ray Ray Waar ben je? O, kom tot mij, of het hart breekt mij nog van vreugde Mr. Lemaistre luisterde nog een oogen- blilc toen keerde hij terug in huis en liet de twee alleen... in een zaligheid, die im mers alle beschrijving te boven gaat De oude dame keek verrast, dat zij den 1-ranschman daar wéér terug zag en zij vroeg „Wat voert u hierheen, mr. Le maistre En waar is Hermione „Uw dochter is op het oogenblik geluk kiger dan zij ooit had durven hopen... Even later trad de levende oplossing van deze raadselachtige woorden binnen. En nadat de eerste uitbarsting van verrassing en vreugde wat voorbij was, sprak de Franschman „Verleden jaar om dezen tijd moet je dan wel door het oog van een naald gekropen zijn „Ja, dat is zoo antwoordde Ray. „Men hield het er inderdaad overal voor, dat ik dood was Er werd zelfs bericht van mijn overlijden naar Sydney gezonden, in ant woord op enkele vragen, die warén ge steld. En, toen ik na een maand sterk ge noeg was, en weer wat opkrabbelde, wa door de bevoegde justitieele autoriteiten, althans in theorie worden toegepast. De practijk is evenwel anders. Toepassing van art. 4 der Zondagswet is in onze groote steden practisch niet mogelijk. Daarom is in Amsterdam, op Zondag, althans na het middaguur, het geven van een concert vrij, het geven van een tooneelvoorsteling vrij en zal, na aanneming van het voorstel ook het gelegenheid-geven-tot-dansen-in-het openbaar, onder de gestelde voorwaarden, vrij zijn. De rechtsgeleerde leider der Amsterdam- sche sociaal-democratische gemeenteraads leden houdt dus ook rekening met de prac tijk en niet met de theorie. Hierop willen wij, om begrijpelijke redenen, even de aan dacht vestigen. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Najaarszitting. Vergadering van Dinsdag 21 December. Aanwezig 36 leden, afwezig de heeren Dumoleijn, Onderdijk, P. G. Laemoes, van Waesberghe, Wallien. en De Jonge. De mededeeling van Ged. Staten inzake het Nederlandsch-Belgisch verdrag werd voor kennisgeving aangenomen. Ged. Staten deelden mede, dat zij hun voorstel inzake wijziging van het algemeen reglement op de polders en waterschappen intrekken. Het voorstel inzake het bruggeld te Tho- len werd naar de afdeelingen verwezen. Aangenomen werd met algemeene stem men een motie, toegelicht door den heer Welleman, en mede onderteekend door de heeren Kodde, Brandsma, Boonman, Kake- beeke, Overhoff en Van der Wart. Deze motie hield in, gezien het veel te smalle gedeelte in den toegangsweg van Noord-Brabant naar Zeeland in den Cats- polder, aan den minister van waterstaat te verzoeken, in afwachting van de algeheele verbetering van den verbindingsweg aan stonds aan den weg in den Catspolder de dringend noodige verbeteringen te doen aanbrengen. De electriciteitsvoorziening. Het eerst waren aan de orde de mede- deelingen van Ged. Staten, inzake de elec triciteitsvoorziening van de provincie, wel ke eigenlijk alleen bestaan uit een schrij- van van den Raad-van Bestuur der P.Z.E.M. In alle afdeelingen werd verwondering uitgesproken, dat niemand der S.D.A.P. in den Raad van /Advies is benoemd, terwijl toch de Statenleden dier partij steeds heb ben getoond, mede te willen werken om tot de electrificatie te komen. Van de zijde van Ged. Staten werd medegedeeld, dat bij de samenstelling van den Raad van Advies niet is gelet op politieke richting en niet opzettelijke een bepaalde politieke partij is geweerd. Een lid van Ged. Staten zegt, dat erkend moet worden, dat opname van een lid der S.D.A.P. zeker niet kwaad zou zijn geweest. In een der afdeelingen drong een lid er ten slotte op aan, bij komende vacatures een plaats in oen Raad van Ad vies aan de S.D.A.P. te geven. In alle afdeelingen vonden de leden de mededeelingen van Ged. Staten inzake den stand van zaken in de Midden- en Noord- groep zeer vaag, men kan niet er uit zien of de elèctrificatie volgens de aangenomen gedragslijn mogelijk zal zijn. Slechts 16 van de 28 gemeenten op de Bevelanden zijn „in principe" bereid. Gevraagd werd of er groote bezwaren bestaan tegen de garantie van 25 per aansluitbaar perceel en hoe het met de onderhandeling staat met de M.A.B.G. en de M.A.B.E.G.-gemeenten.Men meent dat indien noodig niet te star moet worden vastgehouden'aan het Statenbe sluit en wijst er op, dat Goes reeds afzon derlijk wii werken ook voor de omgeving en aldaar het gasthuis reeds een eigen in stallatie bouwde en het R.-Kath. ziekenhuis c'it ook zal doen. Men mag den toestand niet slepende houden, vooral met de ste delijke gemeenten is bespoediging der on derhandeling noodig. Een lid 'meende, dat ren de menschen echt verontwaardigd, dat ik hun zoodoende een démenti gaf." „Je bent er anders niet zoo geheel boven op, is het wel „Neen dat is zoo. Dat komt ik had jou niet bij me, Joe, om te zorgen dat ik weel een beetje aansterkte. Vandaar dat ik mij steeds even zwak bleef voelen en gekweld werd door een overheerschend en ten slotte onweerstaanbaar heimwee... „Nu, miss Hermione zal wel de beste dokteres blijken en als in het eerst de winters nog wat te streng zijn voor je, dan volg je liet voorbeeld van mrs. Raymond Freymuth zooals zij op het oogenblik nog heet en gaat naar Mentone"" „Dien kant uit voorzie ik nog heel wat moeilijkheden zei Ray. „Die vastbeslo ten weduwe zal Pinchurst niet licht opge ven. Je kunt begrijpen wat een vreemde gewaarwording dat voor mij was, toen ik vanochtend haar bagage zag, met „Mrs. Raymond Freymuth, Pinchurst" er op. Ik vroeg me al af of, als zij Mrs. Raymond Freymuth was, wie ik dan wel zou zijn „Vertel eens even, Ray vroeg Hermi one, terwijl ze allen lachten, „hoe ben je er achter gekomen, dat wij hier woon den „O, ik heb van den procureur alle bij zonderheden gehoord. Daar ik immers had gezien, dat er een heel flinke mrs. Raymond Freymuth rondliep die heusch niet oVer het hoofd gezien kon worden, besloot ik maar heel kalm mijn gang te gaan, en door overijling niets te bederven. Ik ging dus naar den procureur en daar werd mij allereerst gevraagd „Laat mij uw rech terarm eens zien... En toen kwam het alles uithoe jij er op den voormiddag ge weest was, Joe hoe jelui mij allen voor dood hieldt hoe er een andere Raymond ten tooneele was verschenen hoe zijn weduwe nu in het bezit was van nagenoeg alles, en hier de dames maar van een schijntje moesten bestaan en. zoo voort, en zoo voortIk nam mijn intrek in de als Ged. Staten geen kans van slagen zien, men Goes gelegenheid moet geven de zaak zelf aan te pakken. Door Ged. Staten wordt geantwoord, dat de onderhandelingen die nen te worden voortgezet, er woidt thans onderhandeld met de gemeenten, de P.N.E. M. en de M.A.B.E.G.. Een lid van Ged. Staten deelde mede, dat wanneer eenmaal overeenstemming is verkregen met Zierik zee en Tholen, voor de Noordgroep de zaak dan wel spoedig in orde zal zijn, voor de middengroep is het echter moeilijker. In een afdeeling deelt een lid van Ged. Staten me de, dat het juist is, dat er algemeen be zwaar bestaat tegen de garantie van 25, terwijl in een andere afdeeling een lid zegt, dat dit garantiebedrag geen struikelblok is, maar wel de te stellen garantie voor de straatverlichting, die zeker meer aan de ge meenten zal gaan kosten, maar ook aan merkelijk zal verbeteren. Overwogen wordt de overname der gasbedrijven der M.A.B. E.G., maar de toestand dier bedrijven moet dan eerst ter dege onderzocht worden. Eenige ieden meenen, dat zoo iets aan de beslissing der Staten moet worden overge laten. Inzake de electrificatie van Walcheren uitte eenige leden hun vreugde, dat over eenstemming met Middelburg is bereikt, een lid acht het verkeerd, dat de platte landsgemeenten nog niet zijn gehoord. Van de zijde van Ged. Staten wordt gezegd, dat er een zeker fonds noodig was, Mid delburg .gaat nu onderhandelen met de plat telandsgemeenten. Gevraagd werd of voor den raad van ad vies geen instructie wordt opgemaakt en of dan ieder Statenlid er een toegezonden kan krijgen. Geantwoord wordt, dat de raad zelf een instructie zal vaststellen en er dan zeker geen bezwaar zal zijn de Sta tenleden er een toe te zenden. De Raad zal bijna alles te beoordeelen krijgen omtrent dé electrificatie voor een eindbeslissing wordt genomen en hij heeft ook het recht eigen voorstellen te doen en zal ook bemiddelend optreden. Naar aanlei ding van de vraag wordt geantwoord, dat de zaak met Axel nu schijnbaar is opge lost, doch er is met die gemeente geen overeenkomst. Verder dat tè goeder trouw een door den directeur opgemaakte wijzi- jging aan de gemeente is voorgelegd, met 'de bedoeling de voorwaarden voor de ge meenten gemakkelijker te maken. De ge meenten zijn het er evenwel niet mee eens en is de zaak nu in onderzoek. Overname van bestaande electrischc be drijven wordt niet onmogelijk genoemd. Naar aanleiding van een -vraag over het betrekken van stroom door Overslag van een Belgische centrale wordt geantwoord, dat de P.Z.E.M. zelve dien stroom zal be trekken, de minister van waterstaat heeft daartegen geen bezwaar, maar definitief is daaromtrent nog niets ^besloten. - In hun volledig antwoord op dit verslag zetten Ged. Staten nog met enkele woor den de zaak van Walcheren nader uiteen, en deelen dan mede dat de Raad van Ad vies tot taak heeft den Raad van Bestuur te adviseeren betrekkelijk de algemeene belangen der bij het aanleggen en exploi teren der netten betrokken streek. De Raad -van Advies heeft g^en instructie maar kan desgewenscht een huishoudelijk regle ment vaststellen, door de algemeene ver gadering van aandeelhouders goed te keu ren. Hier wordt gemeld, dat de meening van dén minister van waterstaat, inzake de kwestie-Overslag nog niet bekend is. Ten slotte herinneren Ged. Staten er aan, dat bij nota van wijziging der Staatsbegroo- t-ng voor 1927 een post is uitgetrokken van rentelooze voorschotten ten behoeve van de electriciteisvoorziening van Zeeuwsch Vlaanderen tot een bedrag-van 1.200.000, over de voorwaarden waaronder deze voor schotten worden verleend, is nog geen overeenstemming verkregen. Na eenige discussie werd de mededee ling van Ged. Staten voor kennisgeving aangenomen. Bezoldiging ambtenaren. Bij het voorstel om den agent van den „Royal George", in de hoop jou nog te treffen, Joe, maar je was al hier naar toe. Ik wachtte dus tot het donker genoeg was om mij voor je blikken verborgen te hou den... en de rest weet je Het was mijn trots, Mlone, die mij zoo lang van je af hield. Het was nooit bij mij opgekomen dat oom George mij een cent zou nalaten En hoe kon ik nu tot je terugkeeren, straat-arm als ik was „Maar nu kom je dan toch ook tot mij als de Prins in het sprookje, juist nog bij tijds om je arme, trouwe Prinses en haar geduldige moeder te redden, uit de macht van die heks en ze met één tooverslag weer te herstellen in al haar vroegere glorie en. grootheid Ray trok haar teeder naar zich toe en kuste haar vol trots. „Heb ik nu te veel gezegd, Joe Is ze niet al, wat ik van haar vertelde De Franschman-glimlachte eens en keek of hij graag nog heel wat had gezegd over dit onderwerp. HOOFDSTUK XIX. Dien volgenden ochtend begaf het drietal zich op weg naar Pinchurst. Hermione, Ray en mr. Lemaistre den Franschman had den zij overgehaald ook mee te gaan, daar ze zijn getuigenis wel eens noodig konden 'hebben. Ze werden onmiddellijk in den grooten salon gelaten, waar ze Ada en haar logée's in makkelijke stoelen vontfen zitten, ver diept in de een of andere kunstbeschou wing op het gebied van mode. De vrouw des huizes stond op en trad het drietal tegemoet. Ze droeg niet meer het weduwenkapje en het haar was prach tig geonduleerd en van een diep-goud- blonde tint, wat zeker alles te danken was aan de handigheid van de Fransche kame nier. Zij droeg een zwart-satijnen ochtend- schijnen gaf blijk van weelde. Terwijl ze op hen toetrad, keek ze eens vragende van Hermione naar den donkeren stoombootdienst M. Isheim te Zierikzee, die thans 100 persoonlijke toelage heeft, 300 toe te kennen, werd naar aanleiding van opmerkingen in de afdeelingen van de zijde van Ged. Staten verzekerd, dat die toelage ook medetelt voor den pensioens grondslag en slechts in een afdeeling werd gestemd over het voorstel om die toelage in een salarisverhooging om te zetten, waarbij 11 leden zich bun stem voorbehielden, een voor en 1 tegen stemde. De voorstelling, dat de agent geen gelegenheid heeft zijn godsdienstige plichten te vervullen, wordt te zwart gekleurd genoemd, hij kan even als andere personen vrije dagen en verlof aanvragen, maar de commissie van toezicht kan hem niet dwingen die te nemen. Ge vraagde gelijkstelling met den agent te Hansweert werd onbillijk geacht, deze heeft ook verantwoordelijkheid voor de tram. Samenvoeging van de diensten op de Wester- en de Oosterschelde onder één leiding werd ook besproken en anders de directeur van den Oosterschel'dedienst te Zierikzee te doen wonen. Een lid van Ged. Staten voelde aanvankelijk ook voor com binatie maar gezien de toeneming van werkzaamheden voor den directeur te Vlis- singen, stapte hij daarvan af. Ook uit een oogpunt van zuinigheid is die samenvoe ging niet bepaald noodig, thans reeds is de hoofd-directie van de diensten te Mid delburg gevestigd en is het zoodoende mo gelijk bij den 'inkoop van steenkolen en andere benoodigdheden zoo economisch mogelijk te werk te gaan. Leges voor autobusdiensten. Bij het -voorstel om de leges voor het in werking brengen of houden van een autobusdienst te verhoogen van 2.50 op 5, werd in een der afdeelingen voorge steld de verhooging te bepalen op 3.50 en werd dit aangenomen met 10 stemmen voor, twee tegen en een onthouding. Ged. Staten handhaven hun voorstel om 5 te bepalen. Wijziging algemeen reglement voor de Polders of Waterschappen. Het voorstel tot wijziging van het ge noemd reglement, gaf aanleiding in de af deelingen tot een paar opmerkingen, bij de beantwoording daarvan zeggen Ged. Sta ten, dat een aanvulling, dat' ook in geval van inundatie van een achtergelegen polder zeewater moet worden doorgelaten, h.i. overbodig is. Wijziging reglement polder Walcheren. Tegen de voorgestelde wijziging van het bijzonder reglement voor den polder Wal cheren werd in de afdeelingen geen be zwaar gemaakt. Zij werd dan ook zonder hoofdelijke stemming aangenomen. VLISSINGEN, 21 DECEMBER. De winkelsluiting. Gedurende het tijdvak -van 17 tot en met 24 December en op 31 December, mogen de winkels geopend blijven tot des avonds 10 uur. Het Nederlandsch-Belgisch verdrag. Bij het provinciaal Comité van actie te gen het Nederlandsch-Belgisch verdrag zijn sedert de vorige opgaven nog de lijsten met handteekeningen op het petitionnement tegen het verdrag, te richten aan de Eerste Kamer, uit de navolgende gemeenten inge komen Oudelande 20 (aantal kiezers 391) Ierseke 1407 (2103) Zaamslag 991 (1815) Aardenburg 428 (1095) Boissele 448 (657) Kapelle-Biezelinge 335 (1199) Grijpskerke 254 (442) Zierikzee 1938 (3602) Dreischor 241 (711) Noordgou- we 404 (467) Kerkwerve 222 (410) Burgh 234 (311).; Brouwershaven 425 (716) Nieuwerkerk 478 (690) Bruinisse 570 (1387) üosterland 287 (917) Zon- nemaire 214 (497) St. Philipsland 555 (1011) totaal thans 20.392 handteekenin- man aan haar zijde. Ondanks zijn elf jaren in de koloniën doorgebracht en dit dikwijls onder alles behalve weelderige omstandig heden, had Ray toch de onverstoorbare zelfbeheersching behouden van den man van goede geboorte. Ada zag dit wel en in haar verlangen om menschen van positie te kennen, be groette ze Hermione met meer hartelijkheid dan ze haar anders zeker wel zou hebben betoond. „Dit is een vroeg bezoek, Mione", begon zij, „maar niet te vroeg, als het maar geen slecht nieuws is, wat je mij brengen komt." „Daar deze opmerking was vergezeld van een vragenden blik in de richting van Ray, zeide Hermione zacht„Mijn neef - mrs. Freymuth." „Je neef herhaalde Ada, één en al verbazing. „Een van de neven uit Devon shire zekere waar ik zoo af en toe wel eens van heb gehoord Ik ben heel blij, u op Pinchurst te zien." „Of u mij altijd zoo welkom zult blijven heeten, is nog de vraag zei Raymond. „Maar zoudt u ons ook een particulier onderhoud willen toestaan, mrs. Frey muth Ik denk niet, dat het u bevallen zou dit in gezelschap aan te hooren." „Het is anders mijn gewoonte niet, om totaal vreemden een particulier onderhoud toe te staan", zei Ada met verbluffende hooghartigheid. „Mijn vrienden zijn verhe ven boven gewone nieuwsgierigheid en bovendien kunnen zij u op dien afstand niet verstaan, tenzij u zeer luide spreekt". „U moet het zelf weten Ik zou u niet graag willen vernederen tegenover uw vrienden." De weduwe antwoordde niet, maar trok enkel de wenkbrauwen omhoog, op vra gende wijze. „Mijn nichtje, miss Freymuth, heeft mij kleed met gitten kortom, heel haar ver- verteld", ging Ray voort, „dat u haar twee dagen vóór den dood van uw echtgenoot meedeelde, hoe u meende dat er eenig ge- w Voor engros Firma GEBR. STEENLAND, Stationstraat MIDDELBURG. gen op 39.426 kiesgerechtigden. Hierbij zijn nog niet geteld de 5000 handteekenin gen, die te Middelburg zijn verzameld, waar echter de gelegenheid nog niet is gesloten De ziekenhuiskwestie. Heden ontvingen wij een antwoord van dr. Wortman op het artikel van den heer Sanders in het maandblad van „Administra tie en Economie in de Ziekenhuizen". Wij zullen dit schrijven van dr. Wortman in een der eerstvolgende nummers opne men. De kunstavond in het Grand Hotel Britannia uitgesteld. De intieme plechtigheid, welke morgen avond in het Grand Hotel Britannia zou plaats hebben, is uitgesteld moeten worden wegens het groot aantal zektegevallen on der de medewerkers aan dezen kunst avond. De Broederband. Uit het jaarverslag van de coöperatieve verbruiksvereeniging „de Broederband U. A." alhier over het boekjaar 19251926 (1 November31 October) blijkt dat in het afgeloopen jaar de omzet van de af deeling bakkerij bedroeg 111.291.68, win kel Nieuwendijk 50.392.12V2, winkel Scheldestraat 66.270.51, winkel Souburg 20.234.78 en bakkerij winkel 1847.59 T(in dezen winkel alleen aan kruideniers waren, terwijl 6396.42 bakkerij-artikelen werden verkocht). Totaal werd dus omge zet 250.036.68Y2, waaronder is begrepen een bedrag van 15.634 aan niet-leden, waarvoor 2 is uitgekeerd. Ook werd voor 1561.23 aan manufacturen gele verd. Uit het ziekenfonds bakkerij werd aan 19 leden met een totaal van 223 dagen gratis brood verstrekt tot een bedrag van 71.30. Aan dividend- en tantième-belasing moest worden betaald 18.10. Het saldo was op 31 October 735.81 /2. Uit het ziekenfonds winkels werd aan 14 leden met een totaal van 163 dagen gratis kruidenierswaren verstrekt tot een bedrag van 66.85, terwijl aan dividend- en tan tième-belasting moest worden betaald 18.10. Dit fonds sloot per 31 October met 743.97. Uit het overlijdingsfonds bakkerij werd aan nabestaanden van 5 leden een uitkee- ring verstrekt tot een bedrag van 176.55. Aan dividend- en tantième-belasting moest 54.25 worden betaald. Het fonds sloot per 31 October met 4269.49/2. Uit het overlijdingsfonds der winkels werd aan de nabestaanden van 5 leden een uitkeering tot een gezamenlijk bedrag van heim bestond in verband met zijn leven in Australië althans dat hij er op had gezin speeld hoe uw positie op Pinchurst niet bijzonder vast zou staan. Ik ben blij, dat hij dit deed want in zekeren zin moet hij u daarmee voorbereid hebben op het geen ik u nu vertellen ga, waardoor dit niet zulk een groote schok voor u kan zijn...." Ada had moeite, zich goed te houden en zoo kahn mogelijk te antwoorden „Ik begrijp u niet en voel ook geen ver langen u te begrijpen. En wat meer zegt ik weiger dat vraagstuk van mijn recht te bespreken met de teleurgestelde familie leden van mijn overleden echtgenoot. Goe den morgen." „Eén oogenblik, mrs. Freymuth", zeide Ray, toen de weduwe zich had willen aï- keeren. „Om der wille van u zelve verzoek ik u deze zaak in der minne te bespreken." „Misschien wilt u dan wel eens beginnen met mij te vertellen, wat u voor belang heeft bij de zaak vroeg ze uitdagend. „Vergeef mij, dat ik deze vraag over bodig acht, maar u enkel op de hoogte breng van het volgend feitdat uw over leden echtgenoot niet het recht had Pinc hurst aan iemand te vermaken." „Waarlijk niet?" smaalde zij. „Neen. Hij had daar de beschikking niet over. Hij was niet degeen, dien hij voorgaf te wezen-Hij was niet Raymond Freymuth, maar de onterfde neefLeopold Deze openbaring klonk haar verplette rend. Ze moest zich dan ook aan een stoel vasthouden, maar had nóg de onbe schaamdheid om te vragen „En u... Wie is u dan „Ik ben Raymond Freymuth." Ze Het een schrillen lach hooren en was over het geheel zóó buiten zich zelve, dat ze er ook niets meer om gaf hoe de kennis sen, die toch al vol nieuwsgierigheid dit tooneel hadden gadegeslagen, nu ook alles hoorden. (Slot volgt.)

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1