SPECIALE KERST-ETALAGE RlWyvniMFSjMfiH FIRMA A. J. WITTE ZONEN 64e Jaargang i 1926 GEMEENTEBESTUUR Stads= en Provincienieuws KERSTBOOM EN 1—6 M. HULST MISTLETOE - HULST Springende^ handen, kloven, schrale lippen Kloosterbalsem -—IVO. 259® VL1SS1NGSCHE COURANT es Dit nummer bestaat uit 3 bladen ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 1 220 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- «ementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop. Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent VERVROEGDE VACANTIE. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis der ouders, dat, in verband met de veelvuldig voorkomenue (gevallen van griep, de Kerstvacantie der openbare lagere scholen aanvangt op Maandag 20 Decem ber a.s. De scholen beginnen, behoudens tegen bericht, op Dinsdag 4 Januari 1927. Vlissingen, 18 December 1926. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. KAMER-OVERZICHT Tweede Kamer. Vergadering van Vrijdag 17 December. Mr. H. C. DresselhuJjs f Fransch. Indië. De leider der Vrijheidsbonders, mr. H. C. Dresselhuijs, is overleden. De oogenschijn- lijk stoere figuur, bekend om zijn enorme werkkracht en zijn helderen geest, alge meen geacht om zijn persoonlijke eigen schappen, erkend als een voornaam politi cus, is in korten tijd door een ernstige ziekte ten grave gesleept. Het ergste werd al eenigen tijd gevreesd maar nu de booze tijding kwam, was ze toch nog onverwacht. De Kamer-president heeft eenige harte lijke woorden van deelneming geuit en herinnerde aan zijn veelzijdige kennis, zijn groote scherpzinnigheid en zijn zeldzame werkkracht. Tien jaar was hij lid der Ka mer en sinds eenige jaren leider van zijn fractie. Minister Waszink heeft namens de Regeering deelneming betuigd met het overlijden en met het verlies, dat de Ka mer leed. Zijn nagedachtenis zal bij de Kamer stel lig in hooge eere blijven. Hét wetje om weer Fransch op de scho len toe te laten of eigenlijk gezegd één moderne taal, heeft voor de zooveelste maal deze oude kwestie op het tapijt ge bracht. De vóór- en tegenstanders kwamen weer met alle argumenten aandragen, die we al tienmaal hebben gehoord. Ditmaal kwam er bij, dat er enkele leden zijn die wel Fransch willen toelaten, maar geen andere taal. Dit standpunt werd o.a. door den heer Vliegen verdedigd. Een ander lid, de heer Van der Bilt, verdedigde het ope nen der gelegenheid om Esperanto als moderne taal toe te laten. Men herinnert zich dat indertijd mej. Westerman een initiatief-voofstel heelt ingediend, dat echter in de Eerste Kamer is verworpen, grootendeels op formeele gronden, nl. omdat minister De Visser over weging van de invoering al had toegezegd. Alleen het resultaat der stemming is van belang. Met 37 tegen 36 stemmen werd het voorstel verworpen. Het Fransch is dus voor goed van de lagere school verbannen. Een succesje voor cle particuliere scholen, die wel zoo verstandig zijn de groote fout der Kamer te herstellen door het houden van speciale cursussen in het Fransch. Alweer zullen dus de openbare scholen een nadeel hebben te boeken. Even werden ook de oude mulo-scholen om hals gebracht. Den termijn van verdwij nen wilde de Minister met drie jaar verlen gen, maar ook dit verwierp de Kamer. De ervaring zal leeren dat de Kamer een paar domme daden deed. =s= De Indische Begrooting was nu aan de beurt. Nieuwe specialiteiten kwamen op het podium. Ze hadden ditmaal natuurlijk prachtige stof in de jongste gebeurtenissen in Indië, die ieder op zijn wijze kan uitleg gen. De heer Cramer laakte sterk het be leid van den afgetreden gouverneur-gene raal Fock, waardoor de onlusten zijn uitge lokt. De financieele politiek vooral, de be zuiniging. is één der eerste oorzaken. Het tekort op het budget tijdens den heer Van Lifmburg Stirum was volgens den heer Cramer weggewerkt door de groote op brengst van de achterstallige belastingen. Zoo'n straffe bezuiniging als gouverneur- generaal Fock heeft toegepast was daarom niet noodig geweest. De dure spoorwegen en de dure havenuitbreiding hadden acÏÏter- wege kunnen blijven. Men heeft het nu op andere onderwerpen gezocht en de resul taten zijn niet uitgebleven. Bovendien werd de belastingschroef hard aangedraaid. Bruut onverstand heeft geheerscht en men heeft de gevolgen daarvan niet overzien. De toestand der Inlanders is zeer ongunstig en ook de intellectueelen zijn naar het oor deel van dezen afgevaardigde achteruit gegaan als gevolg van de slechte belasting- politiek der Regeering. De Regeering geeft van alles de schuld aan het gestook van de communisten en ziet niet in dat er een economische ondergrond voor de ontevre denheid en verbittering is geweest. Het rapportvan - Gi'nkel heeft dit alles duide lijk uitgewezen. Met krasse maatregelen heeft de Regeering getracht haar macht te handhaven, de spionage nam toe tegen ieder die zich met de volksbeweging bezig hield, hetgeen de heer Cramer uit eigen ervaring wist mee te deelen. De Regeering was z.i. de hoofdschuldige voor den Toe stand in Indië. In- en externeering is op groote schaal toegepast en tal van perso nen zijn daarvan het slachtoffer geworden. En het hielp niets, want voor eiken verban nen communist kwamen er tien andere in de plaats. Bij de overdracht van het ambt van gou verneur-generaal is gesproken van de die pere oorzaken voor het verloren gaan van. het vertrouwen en daarmede heeft men er kend dat dit vertrouwen verloren is. Uit de rede van gouverneur-generaal De Graeff ldinkt een hartstochtelijk beroep op de in tellectueelen om hem hun vertrouwen te geven. Op mooie woorden kunnen wij niet aan, want de daden die nu reeds zijn aan gekondigd, bevestigen die woorden niet. Het is te betreuren dat het optreden van den heer De Graeff samenviel met de on lusten. Nieuwe gezichtspunten daarover heeft de Minister niet geopend en dat is wel jammer, want de Kamer is niet wijzer geworden. Alles is de schuld van de bezuinigings periode van gouverneur-generaal Fock, maar dit erkent men niet. In 1888 heeft hetzelfde zich in Tjeligon voorgedaan, ook na een bezuinigingsperiode. De Regeering tracht voor haar gunstige conclusies te trekken uit het verloop der onlusten. De invloed van het Inlandsche bestuur heeft de onlusten beperkt, maar volgens den heer Cramer hadden de onlusten meer sympathie bij de bevolking dan de Regee ring wel vermoedt. Het is begrijpelijk dat de Regeering maatregelen nam, maar ze liet na maatregelen te nemen om ze verder te voorkomen. Ze liet na de redenen voor de ontevredenheid na te gaan en te trach ten die weg te nemen. Het was één fel requisitoir, dat de heer Cramer tegen de Indische Regeering hield er bleef geen stuk van haar beleid heel. De economische politiek was van alles de schuld en de communistische agitatie vond daarin gereede steun. Die agitatie keurt de heer Cramer af en hij meent dat langs dien weg nimmer is te bereiken wat ze willen, nl. een onafhankelijk Indië. In elk geval waarschuwde hij tegen een politiek van reactie van den. kant der Regeering. De Minister zat bij dit alles rustig in zijn s^toel en liet het langs zich glijden, want hem treft de schuld in ieder geval niet per soonlijk. Voor vandaag is het daarmee wel te stellen. Gelukkig klinken er ook andere stemmen, vooral wanneer het details betreft. De heer Lovinck was al heel wat minza mer. Maar er zijn zoovele Indische specia listen en zij zijn het nooit«met elkaar eens. De heer L. de Visser is er nog steeds niet, dus het „echte" missen wij helaas. EOI 5ICRAAD IN UW MOIS ICDER.5 BGkAMUPARft 58 TCL.CPG0N 69 VLISSINGEN, 18 DECEMBER. Het Nederlandsch-Belgisch verdrag. Op de schriftelijke vraag van den heer mr. A. A. de Veer betreffende het ter in zage leggen voor de leden der Eerste Ka mer van de adviezen, uitgebracht aan de regeering door Ged. Staten van Zeeland met betrekking tot het verdrag met België, luidt het antwoord van den heer van der Vegte, minister van waterstaat, als volgt - Ik doe u, mede namens mijn ambtgenoot van buitenlandsche zaken, die zich op het oogenblik in het buitenland bevindt, hierbij toekomen het antwoord op de aan genoem den bewindsman en mij toegezonden vraag van het lid der Kamer den heer de Veer. In verband met dat antwoord moge ik u verzoeken, de daarin bedoelde adviezen van Ged. Staten van Zeeland, welke stukken te vens hierbij gaan, ter griffie van de Kamer vertrouwelijk ter inzage voor de leden der Kamer te willen doen nederleggen. Gelijk bekend, was de regeering van oor deel, niet te kunnen voldoen aan verzoe ken uit de Tweede Kamer, zoo schriftelijk als mondeling gedaan, om de adviezen, door Ged. Staten van Zeeland en den Rijks waterstaat omtrent het verdrag met België uitgebracht, aan de Kamer over te leggen. De regeering heeft intusschen gemeend, geen bezwaren te moeten maken te voldoen aan den wensch van Ged. Staten van Zee land om de adviezen van dat college aan de regeering vertrouwelijk ter inzage te leg gen voor de leden van de Prov. Staten. In verband hiermede is de ondergeteekende met zijn ambgenoot van buitenlandsche za ken te rade geworden, dat aan het verzoek van het lid der Kamer den heer de Veer gevolg kan worden gegeven, weshalve de adviezen van Ged. Staten van Zeeland vertrouwelijk worden toegezonden ter in zage voor de leden. De centrale antirev. kiesvereeniging in het kiesdistrict Sluis, in vergadering bijeen te Oostburg, besloot adhaesie te betuigen aan het adres der honderd antirevolutio nairen, gezonden aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal, inzake het Nederlandsch- Belgisoh verdrag. BLOEMISTEN - TEL. 141 - STEENENBEER De griep-epidemie. In verband met de heerschende griep epidemie is door Burg. en Weth. bepaald dat de openbare lagere scholen van Maan dag a.s. af gesloten zullen zijn. Uitvoering Gemengde Zangvereeniging. Gisterenavond gaf de Gemengde Zang vereeniging onder leiding van den heer Jan Kuiler uit Middelburg een concert in het Concertgebouw. Het was een belangrijke avond voor de vereeniging en vooral ook voor den dirigent zelf,-omdat het de eerste maal was, dat er onder zijn leiding alhier een oratorium werd uitgevoerd. Het ge tuigde van moed en zelfvertrouwen, dat hij het Weihnachtsoratorium had uitgezocht, want er waren heel wat werken geweest, die meer op 't effect berekend, de hoorders gemakkelijker hadden geboeid. Daar komt nog bij, dat hij bij de uitvoering van dit werk, dat (hooge eischen stelt, aan een cri- tischer beoordeeling zou blootstaan, waar bij we direct kunnen zeggen, dat het con cert die critiek kon doorstaan. Dat het ge heel niet vlekkeloos of volmaakt werd uit gevoerd, lag aan factoren, die geheel buiten den arbeid van den dirigent lagen. Het be kende spreekwoord „ziekte breekt wet" was ook hier van toepassing en vooral was het orkest van deze bijkomende omstan digheid de dupe geworden. De zwakke punten, die er in dit opzicht aan te merken waren, vooral vóór de pauze, willen we gaarne op rekening schuiven van koningin influenza en billijkheidshalve zullen we ons dus onthouden in détails te treden. We za gen, dat de eerste violen waren aangevuld door een eerste klas beroepsmusicus uit Middelburg, die zeker uoor zijn welwillend heid de vereeniging een grooten dienst heeft bewezen. Verder kunnen we niet be ter doen dan het bestuur xoewenschen, dat een' sterke kas het een volgende keer in staat stelt een flinke versterking te laten komen, waardoor een vollediger orkest ont staat, dat ter inspiratie en tot steun de uit stekende koren zal weten aan te vullen. Het Weihnachtsoratorium van Bach, dat gezongen werd, bestaat uit zes cantaten, die bestemd zijn om bij de verschillende kerkelijke feesten in den tijd van Kerstmis en Nieuwjaar te worden uitgevoerd. Het is dus eigenlijk een combinatie van zes wer ken, maar vormt toch een goed geheel om dat al de genoemde winterfeesten tot grondslag hebben de groote gebeurtenis, die op het Kerstfeest '«erdacht wordt, ter wijl het tevens verklaarbaar is, dat de cli max van dit werk te vinden is in de 2e cantate, waarin Bach zijn Kerststemming uitdrukt in de bekende Weichnachtssym- phonie en het prachtige jubelkoor „Eere zij God". Het Weihnachtsoratorium bestaat cverigens uit koralen en vrije koren, een voudige secco- en obligatore-citatieven en aria's, die gedeeltelijk op gewijden tekst zijn gecomponeerd. Bij het componeeren van dit werk, maakte Bach niet alleen gebruik van ge wijde en wereldsche teksten, maar nam zelfs enkele werken op, die hij reeds bij andere gelegenheden had gecomponeerd en die hij in deze cantaten opnieuw aan wendde om uiting te geven aan de feeste lijke stemmingen, die het Kerstfeest, het groote volksfeest bij uitnemendheid, wekte. Het werk is waarschijnlijk van 1734 en werd voor het eerst als oratorium uitge voerd in 18-14. De ondervinding heeft echter geleerd, dat èn om den omvang, èn om de stemming te bewaren, het noodig is eenige coupures te maken. Al is het Weihnachtsoratorium niet Bach's voornaamste werk, toch is het van een aangrijpende schoonheid en kan het zeker gerekend worden tot een van de vooraan staande werken van den grooten, onster- felijken meester. De uitvoering was, vooral wat de koren betreft, uitstekend. Konden wij bij vorige concerten de bezieling, die er van den di rigent uitging dikwijls bewonderen, we hebben dezen avond gemerkt, dat er zon der zóó'n sterk persoonlijken invloed min stens zooveel te bereiken valt, als ernstige studie en technische capaciteiten daarvoor in de plaats treden. We doen hiermede nóch te kort aan hetgeen vroeger gepres teerd is, nóch aan de tegenwoordige lei ding. Het is alleen anders, maar zeker niet minder. De dirigent was rustig in zijn leiding, maar er ontging hem niets. Het klankge halte van de koren was mooi, zoowel bij de koralen als bij de moeilijker gedeelten als Lasset uns nun gehen gen Bethle hem" en het „Ehre sei dir Gott gesun- gen". Dit laatste maakte diepen indruk, evenals het slotkoraal „Ich stehe an deiner Krippen hier". Hadden we, wat de man- menstemmen betreft in het koraal „Schaut hin I" de tenoren wel eens wat flinker wil len hooren, bij het eerste koor van het vierde gedeelte „Fallt mit Danken" waren de heeren in hun kracht. In het orkest kwam ook meer élan, wat tevens uitkwam bij de begeleiding van de tenorsolo „Ich will nur dir zu Ehren leben". Wat de solisten betreft, had de sopraan niet de dankbaarste partij. We hebben me vrouw Di Moorlag wel eens mooier ge hoord. Het geheel was wat hard en weinig gevarieerd, maar gezien het feit, dat zij plotseling moest invallen, hebben we haar laatste aria, die moeilijk was, met bewon dering gevolgd. De alt, mejuffrouw Frieda Boot uit üver- veen, gaf ons veel te genieten. Haar krach tige en volle'geluid, zeer geschikt voor dit werk, boeide ons van begin tot einde. In de aria„Schlafe mein Liebster" was ze bijzonder goed. We merkten dit vooral op als na 'f koor zong „Sucht ihn in mei- ner Brust", enz. De heer Ravelli, bas, uit Den Haag, wiens naam we zoo gaarne op een programma zien gedrukt, hebben we dezen avond weer opnieuw dankbaar genottn. Toen hij het slot van het duet met de sopraan zong „Auch in dem Sterben solist du mir das Allerliebste sein", konden we alleen maar betreuren, dat de laatste tonen verklonken. Zijn geluid doet altijd verlan gen om noig meer van hem te hooren. Het was de eerste maal, dat de tenor, de heer J. de Vries uit Den Haag voor ons zong. Zijn stem, die ons in 't begin in de hooge tonen w$t vlak in de ooren klonk, bevredigde ons in het verdere gedeelte meer en meer. In de midden- en in de lage tonen is hij prachtig. Hij zingt gevoelig en fijn en is in de krachtiger recitatieven ook bijzonder goed. We merkten dit vooralop in „Und die Hirten kehrten wieder um" enz. en „Da das der König Herodeshörte". Zijn aria „Ich will nur dir zu Ehren leben", deed zóó ons genieten, dar wij hopen de zen zanger nog eens hier te krijgen. Wat zouden wij hem graag eens in de Elias hooren. Na het slotkoraal brak een krachtig ap plaus los, waarin de heer Kuiler, den pia nist, den beer Van de Sande, die zich zoo buitengewoon verdienstelijk van zijn moei lijke taak gekweten had, liet deelen, even ais de solisten, mevrouw Brand-Bekker en bet geheele koor. De uitvoering van het Weihnachtsora torium was een waardige inzet voor de vereeniging dit seizoen en met belangstel ling zien we een volgend concert tegemoet. Lezing Lutb. Kerk. Gisterenavond werd de derde winter- lezing in de Luth. kerk gehouden. Met deze tot nu toe gehouden lezingen ging het crescendo „Vol, voller, volst f" Was het de spreker, die aantrok, of het onderwerp, dat behandeld zou worden Wij gelooven, dat beide aanleiding hebben gegeven tot zulk een groot bezoek. De nog altijd voor het Vlissingsch publiek zoo aantrekkelijke spreker, dr. Joh. de Groot, met het zoo bij uitstek actueele onderwerp „Een nieuwe Messias kan niet anders dan volle zalen of kerken trekken. Dr. De Groot is nu een maal iemand, dje zijn gehoor weet te boeien en die veelal, en dat is toch eigen lijk een criterium, door de eenvoudigen begrepen en verstaan wordt. Te veel vreemde woorden gebruiken is nu wel heeJ „geleerd", maar het gros van de hoorders heeft er niet heel veel aan. Dezen avond waren het vaak „gouden appelen op zil veren schalen". Dr. De Groot begon met het een en an der uit de voorgeschiedenis te releveeren, de orde van de Ster in het Oosten, een dochter van de Theosophie. Hij memoreerde, dat er drie soort van theosofen zijn lo. de menschen, die zoe ken naar godsdienstige waarheid, ze zijn liberaal, verdraagzaam en voor het mee- rendeel mannen 2o. de menschen van het dogma en het idealisme, buigende voor groote leiders, als mevrouw Besant, geloo- vend aan reïncarnatie, verwesterd boedd hisme, een romantische gnostiek, een godsdienst, waar God dood en het gebed een illusie is en 3o. de groep, die a.h.w. ondergebracht is in de orde van de Ster van het Oosten. Mevrouw Blavatski werd geschetst als iemand van een twijfelachtig karakter, zulks op grond van uitspraken van kolonel Olcott, die in 1875 met haar de Theosofi sche Vereeniging oprichtte. In 1910 brengt Leadbeater, een broer van mevrouw Be- sant, voor het eerst de idee naar voren van de komst van een nieuwen Wereldleeraar. Krischnamurti en zijn broer weiden nu door mevrouw Besant opgevoed, De orde van de Rijzende Zon werd opgericht, later genoemd de orde van de Ster in het Oosten. In 1925 bij het Stercongres in Ommen trad de beweging in een nieuwe phase. Den II en Augustus van dat jaar maakt mevrouw Besant bekend, dat Krishnamurti (toen niet aanwezig) zich twaalf apostelen zou kiezen. Ze maakte zeven namen be kend, waaronder ook haar naam. Ze be weerde, dat allen, die niet in Krishnamurti geloofden, samen Judas vormden, terwijl later mevrouw RosVrijman te Amsterdam de Christenen de schriftgeleerden had ge noemd. Vervolgens behandelde spreker het ge beuren te Adïar, in Engelsch-Indië (28 De cember 1925). De Meester Het voor het eerst, na 20 eeuwen, zijn stem weer in de samenleving klinken. Eerst zeide Krishna murti o.a. „Hij komt en zal"... Daarna veranderde het timbre van zijn stem, ter wij hij sprak „Ik kom niet om af te bre ken, maar om op te bouwen". De 2500 aanwezigen geloofden dat een nieuw Kerst feest was aangebroken. lu dit jaar is Krishnamurti in Ommen geweest. Zijn aanhangers beschrijven hem als volmaakt en heilig. Toch kan men hem zelfs in de verste verte niet met Jezus ver gelijken. Mevrouw Besant zegt zelf „Zijn lichaam (van Kr. 1) wordt af en toe ge bruikt als voertuig van het Hoogere We zen. Er zal een tijd komen, dat dit „af en toe" veranderen zal in voortdurend" Vervolgens ging dr. De Groot over tot een persoonsbeschrijving van Krishnamurti, waarin o.m. gezegd werd „K. moge een gentleman zijn, die op de handen gedragen wordt, een profeet, een wijsgeer, of leider is hij niet". en dergelijke winterplagen zijn pijnlijk en staan leelijk. Verrassend vlug kunt U die ongemakken genezen met den verzachtenden Akker's die niet bijt, de huid lenig maakt en herhaling voor komt. Onovertroffen bij wonden, jicht, rheumatiek huiduitslag en aambeien. Overal p. pot van 20 gram 60 cent. v. 50 gr. f J.~. v. 100 gr. f 1.75 Breedvoerig weidde spreker uit over de protesten, ook van theosofische zijde ge hoord, over de Anthroposofïsche beweging van prof. Steiner, de scherpe critiek van communistische zijde door Rensburg, die o.a. mevrouw Besant een pausin noemt. Dr. De Groot ziet niet in Krishnamurft iemand van veel beteekenis voor onzen tijd. Wat hij mogelijk nog in de toekomst zal presteeren, moet afgewacht worden. Een Perzisch dichter noemde eens den Mensch een marionettentheater met een lamp erin. Welnu, zoo beschouwt spreker ook de Krishnamurti-beweging. Kr. wordt gebruikt als marionet, met mevr. Besant en haar broer achter de schermen van het theater. Sedert 1919 heeft men de voor stelling voorbereid, die in 1925 plaats zou vinden. Spreker noemde dit alles een illusie, een voor werkelijkheid gehouden onwerkelijk heid. Maar met en door illusie's alleen kan men toch eigenlijk niet leven. Spreker voorziet dat heel deze beweging op den duur bankroet zal gaan. De goede zijde van de beweging is, dat ze geboren werd uit onrust-verlangen der ziel naar religie. De rust in deze kan alleen Christus geven. Zij, die op 's levens weg dwalen, lijken op een arm, verdwaald kind, dat den weg naar huis niet kan vinden. Dien nood hebben Leadbeaker en Aniiie Besant gepeild. Met een schitterende peroratie wekte spreker ten slotte allen op, om te zijn grenswachters, soldaten in Christus' dienst. Daarbij bracht dr. De Groot ook de be kende schilderij van Israëls ter sprake David voor Saul op de harp spelende. Dr. De Groot, die met een kort gebed had geopend, sloot de bijeenkomst met het „Onze Vader". De Potemkin-film en wat daarmede in verband staat. De „Midd. Courant" schrijft onder het opschrift „Potemkin, censuur, vereeniging, enz" het volgende We doelen natuurlijk op het gebeurde in Vlissingen. Hier in Middelburg wordt nu sedert een week de Potemkinfilm eenige malen per dag afgedraaid. Van een daardoor gewek- ten oproerigen geest hebben we niets kun nen merken. Integendeel. We weten dat er personen waren die erheen gingen in de verwachting iets bijzonders in die richting te zullen vinden, en die teleurgesteld terug kwamen. Ze vonden „er niet veel aan". De menschen komen even rustig uit de bios coop als bij andere filmen. Alleen met ver schil van meening over de waarde van de film. Wij voor ons vinden de Potemkinfilm- een der allergrootste kunstwerken van den laatsten tijd, waarin met middelen, die ook op filmgebied baanbrekend zijn, een warirc- levend 'beeld wordt gesuggereerd van de beroeringen die in èen menschenmenigte leven. Maar revolutionnair Opruiend Zeker, er komt een muiterij in voor. Maar er komt ook de uiteenjaging van een men schenmenigte in voor. En men kan met evenveel recht zeggen, dat er in jaren, zoo ooit, niet een zoo sterke waarschuwing is vertoond tegen het deelnemen aan volksop- loopen. Het beeld van de gevolgen daarvan dat de toeschouwer vertoond wordt, is zóó verschrikkelijk, dat de nawerking wellicht nog blijvender is, dan die van dé muiterij, We zijn er van overtuigd, dat als zich geen enkele burgemeester met die film had bemoeid, de toeloop ten eerste veel gerin ger zou zijn (geweest, maar dat bovendien wel niemand eenig gevaar zou hebben ge ducht van deze verfilming van een enkel geval van oproer in het Tsaristische Rus- iand, lang voor de revolutie, nl. uit 1905. Lieve hemelEr zijn van de vreeselijke dingen uit die periode in Rusland af zoo veel tot opstandigheid wekkende dingen in de bioscoop vertoond. Maar nog sterker het is een welbekend feit, dat de Vertooning van de opera „La Muette de Portiei" een eeuw geleden in Napels ae inleiding was van een revolutie, en in 1830 ook in Brus sel meehielp de gemoederen te beroeren. Maar denkt er nu, in een rustig levende natie, ook maar één overheid aan die opera te verbieden. Ze wordt nog herhaaldelijk opgevoerd. Zonder eenig kwaad gevolg- Hoewei ze zeer opwindend is. Maar al die verbodsreclame heeft mige burgemeesters ongerust, gemaakt.' £n: zoo zijn we gekomen tot toepassing ook op dezen film tot van de burgemeesterlijke censuur, die de Gemeentewet heeft mogelijk

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1