WOENSDAO 13 DECEMBER •No.295! UtauB^£cunig GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON EEN DROEVE TELEURSTELLING BINNENLAND Stads= en Provincienieuws PÜROL er op VLISS1NGSCHE COURAiNT ABONNEMENTS PRIJS Voor VHssingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco do or het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 cent bii abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop. Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. VERPLAATSING KANTOOR ONTVANGER RIJKSBELASTINGEN. Burgemeester en Wethouders van Vhs- singen brengen ter openbare kennis, dat met ingang van Maandag 20 December a.s., tot nadere aankondiging, het kantoor van den Ontvanger der "rijksbelastingen wordt verplaatst naar het voormalig Distributie gebouw aan de Wilhelm)nastraat VHssingen, 15 December 1926. Burg. en Weth. voornoemd, VIA'N WO EL DEREN, De Secretaris, F. BISSCHOP. AFSLUITING WEGEN. Burgemeester en Wethouders van VHs singen brengen ter openbare kennis, dat op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag 16, 17 en 18 December a.s. een gedeelte der Wijn- bergsclie Kade nabij de Gasfabriek voor het verkeer zal zijn gesloten. VHssingen, 15 December 1926. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDERBN. De Secretaris, F. BISSCHOP. KAMER-OVERZICHT Tweede Kamer. Zitting van f4 December 1926. Onderwijs. Het Nijverheidsonderwijs is een troetel kind van vele Kamerleden. Zij betreuren het weer, dat de financieele toestand des lands nog niet toelaat de oprichting van meer nijverheidsscholen. De Minister zou dit wel willen want hij acht dit soort on derwijs belangrijk, hij is doordrongen van de wenschelijkheid en hij zou dit gaarne praktisch en eenvoudig voor allen die het noodig hebben, inrichten. In 1925 ontvingen ruim 37.000 vrouwe lijke leerlingen eenvoudig nijverheidsonder wijs, terwijl de overige ruim 13.000 leer lingen aan verder doorgevoerd vakonder wijs of aan de opleidingen voor leerares deelnamen. Dit meer uitgebreide vakonder wijs is voor deze laatste twee groepen van leerlingen noodig met het oog op den toe- komstigen werkkring waarmede zij in haar levensonderhoud moeten voorzien. Inmiddels is op deze begrooting twee honderdduizend gulden meer voor dit on derwijs uitgetrokken, waarover de diverse sprekers zeer tevreden waren, maar na tuurlijk niet voldaan. Men wil ingetrokken zien de zgn. stopzettingsbepaling dat geen nieuwe nijverheidsscholen zullen worden opgericht. Bij deze afdeeling is ook nog eens er voor gepleit om het landbouwon derwijs van het departement van binnen- landsche zaken en landbouw naar het de partement van onderwijs over te brengen. De Regeering wenscht dit niet omdat dit onderwijs ten nauwste gebonden is aan den landbouw. Een groot aantal sprekers, een dozijn, voerde het woord en verdedigden nog eens met nadruk de noodzakelijkheid van dit onderwijs en pleitten voor heropening der gelegenheid om het aantal gelegenheden uit te breiden. Thans wordt misschien voor vier nieuwe scholen steun verleend, ter wijl bovendien in de naaste toekomst nog behoefte bestaat aan uitbreiding van be staande ambachtsdagscholen. Deze spre kers waren dus niet geheel tevreden, maar naar het Engelsch van CLARA LEMORE. (Nadruk verboden.) HOOFDSTUK XVI. Het drietal stond elkaar aan te kijken. Hermione verbrak ten slotte de stilte. „Maar, Monsieur. U moet zich vergis sen Dit is Ray's kind door mijn neef erkend en tot zijn erfgenaam benoemd." „Maderrioiselle", antwoordde de Fransch- roan, „u kunt mij op mijn eerewaord ge- looven, dat toen ik Raymond nog geen jaar geleden verliet, naar ik meende op het kantje van den dood hij toen niet ge trouwd was. En hoe kan dit ventje van vier a vijf jaren dan zijn erfgenaam zijn?" „Nu herinner ik mij ook weer", riep Her- mione, „hoe u vroeger al zei, dat geduren de al die jaren van uw vriendschap, Ray trouw was gebleven aan zijn belofte aan mij. Toen kon ik dus al vermoed hebben, dat u niets wist van zijn eerste huwelijk. Misschien had dit plaats vóór- of nadat u hem kende .,lk ben nu a! acht jaar lang tot laatst leden Juli toen ik hem stervende alleen moest laten voor een zeer belangrijke 'echtzaak de intiemste vriend geweest van Raymond Freymuth. Dit was de eerste keer, dat we meer dan enkele uren van elkaar weg waren, gedurende een tijdvak van zeven jaren. Al dien tijd hadden we gezamenlijk gegeten en gedronken ge woond en geslapen in dezelfde schuur, ge werkt op denzelfden „claim" en dezelfde zij constateerden met genoegen dat er eenige beweging komt in dit onderwijs. Behalve het onderwijs zelf hadden na tuurlijk de onderwijzeressen aan dit onder wijs verbonden, de belangstelling der leden en gelijk te begrijpen valt in de eerste plaats weer haar rechtspositie en haar sa larissen. Met deze salarissen wordt wel eens raar gehaspeld althans de voorbeel den die daarvan gegeven werden, waren grappig. Er zijn er die naast haar salaris een toeslag ontvangen. Het gevolg daarvan is dat herhaaldelijk het inkomen wisselt de heer Ament gaf er een voorbeeld van dat een onderwijzeres in één jaar tijd zeven maal van salaris wisselde. Een belangrijk punt bij dit onderwijs is de vraag in hoeverre de uniformiteit voor dat onderwijs moet worden doorgezet. Het ligt voor de hand dat dit niet mogelijk is. Toen de Staat dit onderwijs nog sterk steunde, was er veel belangstelling voor sedert de gemeenten het moeten betalen is die belangstelling zeer gedaald, hetgeen bewijst dat de ouders er niet veel voor gevoelen tenzij het goedkoop geschiedt en het is te begrijpen dat de gemeenten met het oog op de hooge kosten niet veel pro paganda voor het instituut maken. Vandaar dan ook de actie in de Kamer om den Staat meer te laten meewerken. Voor de jongens heeft dit onderwijs de beteekenis dat het den bekenden hiaat tusschen het verplichte lager onderwijs en de Arbeids wet kan aanvullen. Voor de meisjes omvat het het praktische huishoudonderwijs en het landhuishoudkundige onderwijs, dat zich beide aanpast bij de praktijk zoowel als bij de opleiding voor bepaalde vakken. De Minister heeft ook regeling van het handelsonderwijs in het uitzicht gesteld, maar voorloopig is het nog zoo ver niet voor een afzonderlijke wettelijke regeling van dit onderwijs^ dat nu aan allerlei ande- re onderwijsinstituten zit gebonden, pleitte o.a, de heer Kersten. Op het oog'enblik is het handelsonderwijs o.a. aan de H.B.S.'en J gebonden en dat is niet gewenscht. Het j dient op gelijke hoogte te worden gesteld als de iitterair-economische afdeeling der H. B. S. Zoolang dit niet gebeurt zullen de j handelsscholen niet bloeien, omdat zij dan achtergesteld worden bij die afdeeling der H. B. S., omdat deze eindonderwijs geeft j en voorbereiding tevens voor den handel. Op de kleinere plaatsen is dientengevolge j concurrentie ontstaan tusschen de handels- j scholen en die afdeeling der H. B. S. en natuurlijk is dit nimmer in het belang der zaak. Het zijn alle belangrijke plannen die door j de leden worden geopperd en als de Mi- nister weer alles moest uitvoeren wat van- j daag gevraagd is, dan zou hij weer een j diepen greep in de schatkist moeten doen en wij weten dat dit niet mogelijk is. De j Kamer kan er maar niet aan wennen dat alles geleidelijk moet geschieden. Als alles i eens op geteld werd wat bij de diverse hoofdstukken al is gevraagd, dan was de verdubbeling van het budget on vermij de- J lijk. Voorshands gaat de Minister niet ver- der. Hij heeft nu zijn twee ton beschikbaar gesteld, waarmede dan eigenlijk wel is ge broken niet de stopzetting van de uitbrei ding van dit onderwijs en dit feit is op zich zelf verheugend voor de pleitbezorgers van dit onderwijs, waarbij de pleitbezorgsters niet achterwege bleven. Vier van de vijf vrouwelijke leden hebben het woord ge voerd en hartelijk gepleit voor uitbreiding van het nijverheidsonderwijs voor meisjes. Intusschen ontbreekt de vaste lijn nog waarlangs dit onderwijs zich moet ont wikkelen. Als er maar geld beschikbaar kwam, werd die lijn stellig wel gevonden. De roerende eensgezindheid die er volgens den weisprekenden heer Rutten ten aanzien van het nijverheidsonderwijs bestaat, zou wei tot overeenstemming dienaangaande leiden. De Minister liet het bij een betreuren dat hij niet meer kan doen en hij wist den in druk te wekken dat hij brandde van verlan gen om juist voor dit onderwijs, speciaal het nijverheidsonderwijs voor mannen, eens duchtig op de been te helpen. Wan neer de gelden dus maar floreeren willen komt het zaakje wel voor elkaar. De Re geering onderzocht reeds hoe het moge lijk zal zijn de stopzetting weer in te trek ken. Daarvoor is overleg met Financiën natuurlijk een eerste eisch. üm een bureau cratische term te bezigen „te zijner tijd" zal de stopzetting worden stopgezet. Avondvergadering. Waterstaai. Staatsmijnen. De voorzitter had met een avondverga dering op heden gedreigd, indien de be grooting van Waterstaat en van de Staats mijnen gisterenavond niet gereed zouden komen. De bedreiging is niet noodig geble ken (of heeft gewerkt) de beide begroo tingen zijn afgedaan. Bij de afdeeling Scheepvaart heeft de heer Brautigam de overplaatsing van de „Zeeland"-route van Folkestone naar Har wich ter sprake gebracht, een wijziging waarvan hij allerlei nadeel voor de „Zee land" vreesde. De Minister van Water staat kon de Kamer geruststellen mr. Van der Vegte zette uiteen, dat de verplaatsing een geluk voor de „Zeeland" is, voor de provincie Zeeland en voor den Staat, die zulk een groot belang bij de spoorwegen heeft. Concurrentie met de Harwich-lijn is uitgesloten beide routen hebben gelijke echten in het Nederlandsch-Engelsch verkeer en van een dreigende overplaatsing van het Nederlandsche vertrekpunt van Vlissingen naar Hoek van Holland is geen sprake, Er waieen tweetal amendemen ten en ewn sub-amendement van katholiek en sociaal-democrartische zijde ten bate van bepaalde groepen van oud- en gepen sioneerd spoorwegpersoneel, mitsgaders hun weduwen en weezen. De minister van Waterstaat" had geen zware taak om deze amendementen, welke rechtstreeks uit het goede hart van de voorstellers kwamen, uiteen te rafelen. Wellicht bevreesd voor een herhaling van het gebeurde met de motie-Bulten stelde mr; Van der Vegte zijn zwaarste batterij op r de amendementen werden „onaannemelijk" verklaard en zul len dus vanmiddag verworpen worden. ,4 Wijziging der Ziektewet Het door den minister van arbeid, han del en nijverheid bij de Troonrede in uit zicht gestelde ontwerp van wet tot wijzi ging der Ziektewet is thans aan den Hoo- gen Raad van Arbeid om advies toege zonden. vrienden en vijanden gehad. En nu vraag ik u waar ons alles van elkander be kend was zou ik dan niet hebben gewe ten, dat Raymond getrouwd was Terwijl Lemaistre sprak, was Hermione steeds bleeker geworden. Hij had al op haar willen toetreden, denkende dat zij op het punt van bezwijken was, maar zij had hem teruggewenkt en vroeg op strakken, stroeven toon, die ook haar moeder met de grootste bezorgdheid naar haar deed kijken „Antwoord mij eens nauwkeurig Die stervende man dien u daar achterliet bij de goudvelden, toen u verleden jaar Juli naar Sydney ging, was mijn andere neef Leopold niet Raymond Freymuth „Kijk, ik had u juist willen vragen naar dien anderen neef Leopold. Ik heb hem het eerst gezien Juli laatstleden in Sydney zooals u zei. Ik hoorde hem iemand bij zijn naam noemen en ik was zoo vrij hem te vragen of hij ook nog familie in het land had. U ziet dus, mademoiselle, hoe ik nog steeds vervuld was van dien armen Ray, dien ik had moeten achterlaten... Ditmaal wenkte zij hem niet terug, toen hij haar kwam bijstaan. Ze liet toe, dat hij haar in een stoel deed plaats nemen, waar ze rechtop in zat als verstijfd van den schrik over het geen ineens als een open baring tot haar doordrong. Era toen verloor ze totii ook geheel.haar zelfbeheersching maar barstte uit „Het was mijn instinct dat mij terughield. Mijn oogen bedrogen mij, maar mijn hart was mij trouw O Leo, hoe kon je mij zulk een droeve teleurstelling bezorgen Had je niet reeds genoeg ellende bewerkt, dat je ons nu nog moest berooven van het De burgemeester van Goor. Op de vragen van den heer de Savornin Lobman betreffende beschouwingen van den burgemeester van Goor over de staats- i echtelijke positie val? den socialistischefi burgemeester antwoordt de minister van binnenlandsche zaken dat hij heeft kennis genomen van de beschouwingen van den burgemeester van Goor in „Het Haagsche Volk" van 3 December ji. Zij beoogen slechts misverstand recht te zetten. Wat het leger betreft, geven zij in ge matigden vorm weer het standpunt, dat de S.D.A.P. „bij de bestrijding van het mili tarisme" inneemt. Gelijk de schrijver zelf constateert, wordt niets nieuws verteld. Aan jederen minister, die een lid dezer partij voor het burgemeestersambt voordraagt, is deze opvatting bekend. De minister kan de beschouwingen van den heer Van der Sluis niet minder opvat ten als een reactie op het met dezen ge voerde onderhoud, omdat het leger uit sluitend ter sprake komt als middel tot landsverdediging, terwijl geheel in het mid den wordt gelaten, in hoeverre het kan dienen als uiterste wapen tegen binnen landsche onlusten. Dansvergunnïngen in de residentie. De door den gemeenteraad te 's-Graven- hage aangenomen moties-Duymaer van Twist en -Guit betreffende het niet-toestaan van dansvergunningen op Zondagen en algemeen erkende christelijke feestdagen, zijn gisteren in de vergadering van het college van Burg. en Weth. besproken. De vraag, welk gevolg aan deze moties zal worden gegeven, maakt nog een punt van rustige overweging uit, gelet mede op de omstandigheid, dat verschillende dansver- eenige wat ons gelaten was onze trouw aan elkander... O, hoe schandelijk Om den doode te willen berooven Den doo- de... Ja, en toch beter zóó dan anders, liefste... Want nu kan ik in ieder geval je nagedachtenis liefhebben 5 Hiervoor was het mij alles even vreemd en droef en ge heimzinnig Nu begrijp ik heel dat ver schrikkelijk verleden Het was Ray, die op de goudvelden stierf en Leo, die in zijn plaats terug kwam... 1 Denkt u, dat ik mijn verstand verloren heb, moeder Maar be grijpt u het zelve nu ook niet... Het was Ray niet die in September bij ons kwam. Het was Leo... Het lijkt u ongelooflijk, moeder.En toch is het zoo Ik geloof nu" dit laatste sprak ze haast meer tot Lemaistre „dat ik hetzelve ben, die hem eerst op het idee bracht om Ray voor te stellen. Ik had iemand het vermoeden hoo- ren uitspreken, dat het Ray was, eer ik hem nog gezien had, begrijpt u en toen ik dit eenmaal hoopte, kon ik aan niets an ders meer denken... En toen ik hem bij den naam „Ray" noemde verbeterde hij dit niet, ofschoon ik zag, dat ik verrast keek. Maar er was op dat oogenblik immers zoo veel voor hem om verrast over te zijn, dat mij dit toen niet zoo trof. Nu begrijp ik echter, wat het beduidde. O, moeder, wat ben ik nu dankbaar dat ik bleef volharden in mijn weigering om hem te trouwen. Wat zou de- ontdekking mij dan beslist tot wan hoop hebben gedreven. Ray... o, liefste, nu kan ik tenminste je nagedachtenis onver anderd blijven liefhebben Na een eerbiedige pauze sprak de Franschman „Dus Ray stierf, nadat ik hem daar moest achterlaten op Skinner's Flat. Arme gunningen bestaan en dat de vergunningen voor het dansen op Kerstmis en Nieuwjaar reeds zijn verleend. De Christen-Democratische Unie. in een te Utrecht gehouden bijeenkomst is opgericht de Christen-Democratische Unie. Zij aanvaardt als eenjg beginsel Gods Woord als geldende voor het persoonlijke maatschappelijke en staatkundige leven, en streeft naar een samenleving, waarin de gerechtigheid voortvloeiende uit het bestaan van het Koninkrijk Gods, beter tot uiting komt dan in de tegenwoordige maatschap pij het geval is en bij de huidige politieke constellatie mogelijk is gebleken.. De Unie bestaat uit leden van den Chr. democratisehen bond, de Chr. Volkspartij, de Protestantsche Volkspartij en enkele le den der anti-rev. partij. Van bestuurszijde werd medegedeeld, dat veel sympathiebetuigingen uit alle deelen des lands waren ontvangen. Een crediet geweigerd. De gemeenteraad te Maastricht heeft met op 3 na algemeene stemmen geweigerd aan Burg. en Weth. een crediet te verlee- nen voor het aanschaffen van een nieuwen ziekenauto voor den geneeskundigen dienst. Dit crediet werd hoofdzakelijk geweigerd uit overweging dat de auto reeds gekocht is, zonder daartoe eerst een crediet aan den gemeenteraad aan te vragen. De Potemkin-film te Leiden. L)e weigering van Burg. en Weth. te Leiden om de Stadsgehoorzaal aan het In stituut voor Arbeidersontwikkeling te ver huren voor de vertooning van de Potemkin- film, nadat de vertooning in een bioscoop door den burgemeester verboden was, heeft in de kringen der S.D.A.P. kwaad bloed gezet. Besloten is om gedurende de week van 7 tot 13 Januari a.s. de film in het Volksgebouw te geven voor leden en het lidmaatschap te verleenen tegen 26 cent voor een half jaar, wat aanleiding heeft gegeven dat dagelijks zich nieuwe leden, ook uit niet socialistische kringen, aan melden. Als protest tegen de houding van den burgemeester en het dagelijksch bestuur der gemeente en tevens om voor deze rol prent propaganda te maken werd een ver gadering gehouden in genoemd gebouw, waar de voorzitter de heer Jac. Tjalsma, een fel protest uitte tegen de onduldbare censuur der burgerlijke Leidsche overheid en met name tegen den burgemeester, wien hij het recht ontzegt om censor mores te spelen over de gemeentenaren. VLISSINGEN, 15 DECEMBER. De „Zeeland". Naar aanleiding van het stukje „Het be gin van het einde" van den hoefijzer-cor respondent van het „Hbld.", schrijft men van de meest bevoegde zijde aan dat blad De thans getroffen regeling om den Zee- landdienst van Folkestone naar Harwich te verleggen is door alle commissarissen en de directie der maatschappij „Zeeland" met overtuiging bevorderd en haar totstandko men wordt van harte toegejuicht, omdat het de vaste meening van het bestuur van deze onderneming is, dat slechts op deze wijze de „Zeeland'] uit de naar den onder gang leidende positie, waarin zij was ge raakt tengevolge van het invoerverbod van vleesch in Engeland, zal worden gered. De bediening van het spoorwegverkeer, die in geen enkel opzicht wordt gewijzigd, staat hier geheel buiten en de directie der spoorwegen is in de regeling niet gemengd. Vooroordeel en onbekendheid met de fei ten en met de als gevolg dezer nieuwe re geling verkregen mogelijkheden ook voor de toekomst, hadden den hoefijzer-correspon dent moeten weerhouden te schrijven en hebben hem integendeel nu geleid tot insi nuaties die door het bestuur der „Zeeland" worden betreurd. De hoefijzer-correspondent antwoordt hierop Wij hebben zulke verklaringen nu al eenige malen te lezen gekregen sedert, door de fusie van de spoorwegen en het kerelHij is dan gestorven zonder dat hem recht wedervoer in de oogen van de wereld Mijn arme, oude vriend Hermione keek met droeve dankbaarheid naar hem op. „En u was zijn trouwe kameraad haast zijn broerNu het geheim van uw vriendschap is opgelost, wat zal ik u nu ook graag van hem hoor en spreken Ik begrijp nu ook véél, dat mij eerst nog een raadsel was... Monsieur, herinnert u zich nog dien middag daar in Darmouth, toen u en ik in de zon keken aan de deur van het hotel, toen Leo aangereden kwam Ofschoon wij dus verblind waren door het licht, kon hij heel goed zien. Hij moet u herkend hebben en daarom zal hij toen zóó geschrokken zijn, dat hij het paard zoo onzinnig aandreef „Ja mij dunkt ook, dat daar nu geen twijfel meer aan is. En toen werd ik zoo opgehouden door uw flauwvallen, zóó dat ik hem in het geheel niet zag 1" „Het lijkt alles tè verwonderlijk om waai te zijn", zei mrs. Freymuth, toen zij einde lijk eens gelegenheid vond een woordje te zeggen. „Maar, Mione-lief, wil je mij nu eens één ding beloven, kiifd Als dit blijkt waar te zijn, dan ben je dus toch eigena resse van Pinchurst en heeft die verschrik kelijke vrouw niets geen recht op de na latenschap van wijlen oom George U weet, mr. Lemaistre, dat mijn zwager, wijlen mr. Freymuth in het geheel geen melding maakte in zijn testament van zijn anderen neef Leopold. Na Ray zou zijn bezit vervallen aan Hermione, en bij haar overlijden zelfs aan een heel anderen tak van de familie. Leopold's weduwe heeft dan toch ook geen recht?" Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen. Het verzacht en genees intreden det firma Muller Co. in de „Zeeland'-directie, de vroegere concurren tie door een „concentratie" is vervangen. Altijd heette alles te geschieden met de nobelste bedoelingen jegens de Vlissing- sche lijn toen de nachtdienst werd afge schaft, toen de mailtrein tot een klein boe- meltje was teruggebracht, terwijl er naar den Hoek een luxe-trein liep, en toen (reeds in 1923) de verplaatsing van Folkestone naar Harwich werd beraamd... die destijds nog kon worden gestuit. 'Altijd heette alles zonder eenige booze bedoeling te geschie den. Maar de feiten spraken anders en de „Zeeland" is allengs, ook wat het bestuur belangt, een willoos werktuig van machtige buitenstaanders geworden. Ze is aan huil genade overgeleverd. Maar ze wordt lang zaam gesloopt. Van 1923 tot 1926 heeft men er over gedaan vóór het Engeische eindpunt naar Harwich werd verplaatst. Het zal ons benieuwen, hoeveel tijd er noo dig zal worden geacht om het Nederland sche eindpunt naar Rotterdam te verplaat sen. Men ziet uit deze nadere mededeeling van den hoefijzer-correspondent, dat hij de vrees blijft koesteren dat de „Zeeland" naar Rotterdam zal worden verplaatst. Wij kunnen naar aanleiding van nader door ons verkregen informatie mededeelen dat er geen grond voor die vrees behoeft te bestaan. Meer mogen wij daar voorloo pig niet van zeggen. Wij kunnen ook nog verwijzen naar de geruststellende mededeeling gisterenavond door den minister van waterstaat in de Tweede Kamer afgelegd, waarvoor wij naar het Kameroverzicht verwijzen. De vereeniging Art 188. Gisterenavond hield het bestuur der door het Instituut voor Arbeidersontwikkeling opgerichte vereeniging „Artikel 188" zit ting in het Concertgebouw voor het in schrijven van nieuwe leden en het uitreiken van nummerbewijzen. Het doel dezer vereeniging is, zooals wij reeds hebben gemeld „Het opvoeren van tooneelstukken en films, met hoogen mo- reelen en artistieken inhoud, die door den burgemeester verboden worden". Naar wij vernemen is er door den com missaris van politie en eenige politie-amb- tenaren beslag gelegd op de ledenlijst, de nurrhnerbewijzen en de ingekomen contri- butiegelden. Er hadden zich 334 leden doen inschrijven, waarvoor 167 aan contribu ties was ontvangen. Alle bescheiden en ook de contributiegelden zijn door den commis saris van politie medegenomen. Door het ingrijpen der politie kon dus gisterenavond geen verdere inschrijving van leden plaats vinden. De voorzitter en de secretaris der veree niging, de heeren De Meij en Berger, zijn daarna op het politiebureau door den com missaris van politie nog verhoord gewor den. Het schijnt dat de politie van meening is dat het hier een bij de wet verboden ver eeniging betreft, in welk geval de oprich ters, het bestuur en de leden allen strafbaar zijn. Of de Potemkin-film nu de volgende week hier zal worden gedraaid is zeer twij felachtig. Het laat zich wel begrijpen, dat over de wijze van ingrijpen door de politie wel het een en ander zal worden gezegd. Wij zijn van meening dat de commissa ris van politie niet maar zoo zonder meer op dergelijke wijze heeft ingegrepen, zon der zich te voren met de justitie te hebben verstaan. De zaak zal nu voor de rechtbank te Middelburg worden behandeld en dan zar wel blijken in hoeverre de pas opgerichte vereeniging in strijd met de wet moet wor den geacht. De voorzitter van de vereeniging zal een actie tot schadevergoeding instellen. De verdere behandeling dezer interessan te quaestie zal dus niet in de raadszaal, doch in de rechtszaal worden afgehandeld. „Geenerlei rechten riep mr. Lemaistre opgewonden. „Wij zullen haar dus kunnen dwingen Pinchurst op te geven vroeg de oude dame. „U weet wel, madame, dat er altijd nog heel wat kijken komt om de rechtsgeldigheid van een zaak te bewijzen Als ik dien avond het lijk maar even gezien had, 20u ik het bedrog ontdekt hebben. Acht u het mogelijk, dat de weduwe afwist van het schandelijk ondernemen, en mij daarom heeft weten terughouden van een bezoek aan den doode?" „Neen, neen verwierp Hermione dit ijlings. „Zij is wreed, harteloos, ongevoelig en zoo voortmaar tot zóó iets acht ik haar beslist niet in staat." „Het gold anders hooge troeven, made moiselle Maar u houdt het er dus voor, dat zij misschien niet eens bekend was met het geheim van haar echtgenoot „Juist. Hij schijnt haar meegedeeld te hebben, dat hij op de een of andere wijze in zijn bezit van Pinchurst was bedreigd maar ik ben er zeker van, dat ze geen idee had hoe Ze wilde per sé een onderhoud hebben met u, monsieur. Had ze nu de waarheid geweten en had ze die willen verbergen, dan zoudt u wel juist de laatste zijn, dien ze had willen zien 1" „Maar, Mione, lieve, nu zal je er toch werk van maken en haar niet rustig in het bezit laten Hermione antwoordde met een glimlach „Foei, moeder, ik geloof, dat u dorst naar wraak (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1